Stíhačky Rafale a politické zemětřesení v Indii

Dassault Rafale; větší foto / russavia, CC BY-SA 2.0

V současné době v Indii zuří politická krize ohledně dodávek 36 víceúčelových francouzských stíhaček Rafale pro indické letectvo (IAF). Kritici vyčítají vládě indického premiéra Narendra Modiho nezvládnutí celého tendru a přemrštěnou akviziční cenu.

Příběh indických stíhaček Rafale se začal psát v roce 2012, kdy francouzská firma Dassault Aviation vyhrála indický program MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). Indie chtěla původně koupit 126 stíhaček Rafale s opcí na dalších 63 strojů. Vyjednávání mezi Francii a Indii ale nikam nevedlo, zejména kvůli rozdílným pohledům na cenu a na francouzské záruky ohledně zajištění výroby letadel Rafale v indické společnosti HAL (Hindustan Aeronautics Limited).

Indie jednoduše odmítla situaci, kdy většinu ze 126 letadel bude vyrobeno ve Francii a Indie nezíská žádné průmyslové know-how. Jedním ze strategických cílů indické vlády je posílit domácí obranný průmysl, aby nebyla Indie v budoucnu závislá na dodávkách a servisu zbraní ze zahraničí (a tedy „obětí“ aktuální zahraniční politiky dané země). Pro Francii zase bylo nepřijatelné poskytovat finanční záruky za výrobu stíhaček Rafale v indické firmě.

V roce 2015 se Indie rozhodla program MMRCA zrušit a koupit pouze 36 stíhaček Rafale v rámci urgentní potřeby. Letouny dovolí postavit dvě bojové letky se základnami ve městech Ambala (na severozápadní hranici s Pákistánem) a Hasimara (na východní hranici mezi Bhútánem a Čínou).

K finálnímu podpisu dohody došlo v roce 2016, kdy se Indie zavázala za 36 letadel (včetně komplexního provozního a výcvikového zázemí) zaplatit 7,87 miliardy euro. Indie získá 28 jednomístných letadel za jednotkovou cenu 91,1 milionu euro a osm dvoumístných při ceně 94 milionů euro. Celková suma obsahovala také specifické vylepšení letadel podle indických požadavků (1,8 miliardy euro), vybudování dvou servisních center (1,8 miliardy euro), dodávky zbraní (710 milionů euro) a logistickou podporu v hodnotě 353 milionů euro. Polovinu z celkové částky je Francie povinna utratit v Indii.

První indický dvoumístný Rafale vzlétl poprvé 30. října letošního roku. Na tomto letounu se budou indičtí piloti a pozemní personál školit u francouzského města Istres. První letouny Rafale IAF převezme v září 2019 a poslední v dubnu 2022.

Kde je problém? V Indii nyní zuří politický spor ohledně celého programu nákupu stíhaček Rafale. Kritici vedení opozičním předákem Rahuli Gandhim, šéfem největší opoziční strany Indický národní kongres, vládě indického premiéra Narendra Modiho vyčítají neprůhlednost tendru, přemrštěnou cenu, korupční jednání a také to, že indická společnost HAL není připravená na výrobu (jak požaduje smlouva) stíhaček Rafale. Indický Nejvyšší soud dokonce v této věci ve středu vyslýchal čelní představitele IAF.  

Rahul Gandhi kvůli kauze s nákupem stíhaček Rafale požaduje rezignaci premiéra Modiho. Gandhi dokonce označil ředitele společnosti Dassault Aviation, výrobce stíhaček Rafale, za lháře. Gandhi navíc několikrát přerušil jednání parlamentu a slibuje další obstrukce při projednávání nákupu stíhaček Rafale.

Do celé věci se snažil vnést světlo plukovník v záloze Anil Athale, který v článku Courting trouble on the Rafale uvedl, že „strategická negramotnost, která se objevuje v předkládaných argumentech ohledně dohody Rafale před Nejvyšším soudem, je dechberoucí.“

Podle plukovníka Athalea Indie čelí třem základním vnějším bezpečnostním hrozbám ‒ jaderné hrozbě, konvenční hrozbě a zástupné (proxy) válce.

V případě první hrozby se Indie spoléhá na svou vlastní jadernou triádu. První část triády tvoří pozemní balistické rakety, další letouny schopné používat taktické jaderné zbraně vzduch-země (Rafale a Suchoj-30MKI), třetí pak balistické rakety odpalované z jaderné ponorky INS Arihant (další ponorka této třídy dokončila námořní testy).

„Vzhledem k tomu, že cílem těchto strategických sil je ‚odradit‘ protivníka ukázkou zdrcující síly, podrobnosti o schopnostech střel jsou pravidelně vypouštěny do veřejného prostoru. Vše o raketách, kromě jejich polohy a prostředků radioelektronického boje, je dobře známo veřejnosti i protivníkům,“ píše Athale.


Předletová příprava a start stíhačky Rafale.

Dle plukovníka kombinace operací speciálních jednotek a přesných leteckých úderů je účinný způsob, jak zasadit úder protivníkovi, který proti Indii provede v rámci zástupné války ozbrojený útok. Athalea výslovně zmiňuje teroristické útoky v Bombaji v roce 2008, při kterých zemřelo 164 lidí. Teroristické útoky provedli pákistánští teroristé, podle Indie za podpory pákistánské rozvědky.

Právě stíhačky Rafale pomocí přesných zbraní dlouhého doletu vzduch-země mohou podniknout odvetné přesné údery, například na výcvikové tábory v Pákistánu. Podle indických médií IAF k letounům Rafale získá střely s plochou dráhou letu Storm Shadow s doletem 560 km.

Podle generála Kottayan Katankot Venugopala jsou schopnosti provádět přesné údery stíhaček Rafale vhodné i do velkého konfliktu, jakým byla Kárgilská válka v roce 1999. Při tomto střetu s Pákistánem Indie přišla o 527 vojáků a válka byla také impulsem k modernizaci celého indického letectva. Pro Indii je typické, že tehdy slibovaná nová letadla dostane až po 20 letech...

Stíhačky Rafale mohou poslouží také k preemptivnímu úderu v případě, kdy se nepřítel bude připravovat k provedení jaderného úderu na Indii. „V takové situaci se budeme snažit zničit nepřátelská letadla a rakety na zemi. Právě v takové situaci pokročilá pilotovaná letadla jako Rafale, budou hrát rozhodující roli,“ píše Athalea.

Athale dále odmítá názor, že kvůli zrušení nákupu 126 stíhaček Rafale a pořízení pouze 36 strojů byla ohrožena indická národní bezpečnost. Dle indického plukovníka je možné tento nedostatek nahradit větším počtem domácích stíhaček Tejas a nesmí se také zapomenout na nedávnou akvizici ruských systémů protivzdušné obrany S-400.

Dodejme, že IAF patří se svými 1500 letouny (z toho 750 bojovými) mezi čtvrté největší. V současné době ale letectvo provozuje jen 32 perutí – 14 perutí je navíc vybaveno zastaralými letadly MiG-21 a MiG-25. Oba sovětské letouny letectvo vyřadí v roce 2024. Pro efektivní paritu s pákistánským a čínským letectvem ale IAF požaduje minimálně 45 perutí, tedy navíc 234 bojových letadel. Navíc po roce 2024 bude muset IAF najít náhradu za dalších 252 letadel MiG-21 a MiG-25.

Indická vláda chce v následujících 20 letech v Indii vyrobit minimálně 250 stíhaček za 20 miliard dolarů. Indie jako základ svého letectva preferuje domácí stíhačku HAL Tejas. Díky smlouvě s Paříží lze očekávat vývoj modernizované verze HAL Tejas za využití technologií stíhačky Rafale.

Zdroj: rediff, BMPD, India Today

Nahlásit chybu v článku


Související články

Smlouva podepsána: Indie získá 36 stíhaček Rafale

Francie a Indie před dvěma týdny podepsaly závaznou smlouvou na dodávku 36 francouzských stíhaček ...

Francie vyvíjí novou generaci stíhaček Rafale

Francouzská společnost Dassault a státní agentura pro vyzbrojováni DGA (Direction Générale de ...

Eurofighter, F-15 a Rafale: Katar si kupuje přízeň Západu

Malá, ale velmi vlivná a bohatá ropná země Blízkého východu, Katar, se rozhodla provozovat hned tři ...

USA blokují prodej francouzských stíhaček Rafale do Egypta

Francie nemůže prodat Egyptu dalších 12 víceúčelových stíhaček Rafale. Egypt s letouny požaduje i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sokrates
  18:27 16.11.2018

  Luky, pri akom strete Mirage III vs Harrier rozhodla výzbroj súboj?

  Luky, pri akom strete Mirage III vs Harrier rozhodla výzbroj súboj?

 • PavolR
  17:36 16.11.2018

  Czertik: Pakistan v poslednom čase vyzbrojuje takmer výlučne Čína: Pakistan have been in talks with China to acquire 30 to 40, JF-31 Stealth fighters also known as Shenyang ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Pakistan v poslednom čase vyzbrojuje takmer výlučne Čína:

  Pakistan have been in talks with China to acquire 30 to 40, JF-31 Stealth fighters also known as Shenyang FC-31 or J-31 for short. (zdroj wikipedia)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:36 16.11.2018

  Kdysi někde psali, že Indie má zájem o Meteory pro svoje Suchoje(!). Ono koupit si od každého výrobce stíhaček dvě letky je trošku ošemetný na servis i výzbroj (ale dobrý pro info ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi někde psali, že Indie má zájem o Meteory pro svoje Suchoje(!).
  Ono koupit si od každého výrobce stíhaček dvě letky je trošku ošemetný na servis i výzbroj (ale dobrý pro info z první ruky). Výzbroj pak tak trošku rozhoduje války/střety, viz historie a např. Aim9B na Mir.III vs Aim9L na Harrierech atd.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  17:24 16.11.2018

  alexa
  no, zalezi co nakoupi protivnici indie :)
  U ciny je kvalita jista, otazka je co vymystli pakistanci.

  alexa
  no, zalezi co nakoupi protivnici indie :)
  U ciny je kvalita jista, otazka je co vymystli pakistanci.

 • alexa123
  16:26 16.11.2018

  Do celé věci se snažil vnést světlo plukovník v záloze Anil Athale, který v článku Courting trouble on the Rafale uvedl, že „strategická negramotnost, která se objevuje v ...Zobrazit celý příspěvek

  Do celé věci se snažil vnést světlo plukovník v záloze Anil Athale, který v článku Courting trouble on the Rafale uvedl, že „strategická negramotnost, která se objevuje v předkládaných argumentech ohledně dohody Rafale před Nejvyšším soudem, je dechberoucí.“

  Athale dále odmítá názor, že kvůli zrušení nákupu 126 stíhaček Rafale a pořízení pouze 36 strojů byla ohrožena indická národní bezpečnost. Dle indického plukovníka je možné tento nedostatek nahradit větším počtem domácích stíhaček Tejas ...


  Keď som si prečítal druhý odsek, tak som nadobudol pocit, že negramotný t.j. nekompetetný je on. To si naozaj myslí, že "až" 36 Rafaleov a ??? Tejasov, ktoré možno nikdy nebudú vyrobené a už vôbec nebudú konkurencieschopné neohrozí bezpečnosť Indie?Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:24 16.11.2018

  Já ty Bollywoodské muzikály miluju...

  Já ty Bollywoodské muzikály miluju...

 • ujo Marek
  12:38 16.11.2018

  vedel by mi niekto odporučiť kvalitnú knihu, alebo nejaký rozsiahli materiál o tej vojne 1999 Kargil, čo sa spomína v článku?

  vedel by mi niekto odporučiť kvalitnú knihu, alebo nejaký rozsiahli materiál o tej vojne 1999 Kargil, čo sa spomína v článku?

 • ujo Marek
  12:37 16.11.2018

  vedel by mi niekto odporučiť kvalitnú knihu, alebo nejaký rozsiahli materiál o tej vojne 1999 Kargil, čo sa spomína v článku?

  vedel by mi niekto odporučiť kvalitnú knihu, alebo nejaký rozsiahli materiál o tej vojne 1999 Kargil, čo sa spomína v článku?

 • dusan
  12:06 16.11.2018

  Samozrejme MiG-25 už dávno nie je vo výzbroji. Staršie sú len stroje MiG-21 a MiG-27, resp. MiG-23UB.

  Samozrejme MiG-25 už dávno nie je vo výzbroji. Staršie sú len stroje MiG-21 a MiG-27, resp. MiG-23UB.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2