Francouzské stíhačky Rafale pro Chorvatsko

Francouzské stíhačky Rafale pro Chorvatsko
Vizualizace Rafale F4 s trojicí 1000kg pum AASM / Foto: Dassault Aviation, ERIDA Studio (Zvětšit)

Během dvoudenní návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Chorvatsku byla podepsána deklarace o strategickém partnerství mezi Francii a Chorvatskem a dohoda o nákupu stíhacích letadel Rafale pro chorvatské letectvo.

Chorvatské letectvo v 21. století

„Posilujeme schopnosti chorvatské armády a chorvatského letectva, získáváme nejmodernější letouny, které zcela jistě ovlivní zahraničněpolitický, bezpečnostní a obranný charakter Chorvatska. Ochráníme své území, a především získáme schopnost posilovat NATO, Evropskou unii a další mezinárodní mise. Tato dohoda podpoří významnější spolupráci mezi našimi obrannými průmysly. Vážíme si toho, že jsme došli k tomuto bodu. Ve strategickém smyslu je nákup těchto letadel pro Chorvatsko doslova ‚změnou hry‘ [game changer]. Získáme schopnost, kterou jsme nikdy předtím neměli. Podobná letadla od jihu Německa až po Řecko nikdo jiný nemá,“ komentoval nákup chorvatský premiér Andrej Plenković.

„Jsem hrdý na to, že do Chorvatska brzy přiletí Rafale, jedno z nejlepších víceúčelových bojových letadel současnosti. Nákupem těchto letadel získá Chorvatsko silný strategický odstrašující prostředek na dalších 30 až 40 let. Je to investice do naší budoucnosti a bezpečnosti naší země, ale také nástroj, který posílí pozici Chorvatska jako spojence v rámci NATO a partnera v rámci Evropské unie,“ uvedl chorvatský ministr obrany Mario Banožić.

Rafale F3R je v operačním provozu od března 2021

„Naše dvě země mají bohatou historii a dědictví, sdílejí společné zájmy a otevřenost vůči Středomoří, spojuje je chorvatská diaspora, která je spojujícím mostem mezi našimi zeměmi. Spojují nás hodnoty a závazky k mezinárodní bezpečnosti a společné vize v rámci Evropské unie a NATO,“ komentoval francouzsko-chorvatskou spolupráci Macron.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Krize francouzského vojenského průmyslu a stíhačky Rafale pro Chorvatsko

Běžící pandemie koronaviru Covid-19 hluboce zasáhne hospodářství řady zemí. Ohrožen je mimo jiné ...

Řecko zbrojí proti Turecku: Za 18 stíhaček Rafale utratí 2,8 miliardy dolarů

V nejbližší době Řecko a Francie podepíšou dohodu o prodeji 18 nových a používaných víceúčelových ...

Egypt objednal dalších 30 stíhaček Rafale

Francouzská společnost Dassault Aviation a celý francouzský průmysl slaví další mimořádný úspěch – ...

Chorvatský tisk: Záhřeb kupuje francouzské stíhačky Rafale

Chorvatský deník Jutarnji list včera přinesl zprávu o zájmu Záhřebu nakoupit 12 starších ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.