Stovky bezbranných kamiónů NATO stojí na pákistánské hranici

pákistán
Foto: Mapa Pákistánu / ilustrační foto, CIA

Na pákistánsko-afghánské hranici se pase tučná kořist pro Taliban. Onou kořistí jsou více než tři stovky kamiónů vezoucí zásoby pro jednotky NATO v Afghánistánu. Kamióny uvízly na pákistánské hranici poté, co vláda v Islámábádu uzavřela hraniční přechody s Afghánistánem. Důvodem uzavření přechodů byla sobotní smrt 24 pákistánských vojáků, kteří byli s největší pravděpodobností zabiti při leteckém útoku NATO. Řidiči a jejich nechráněné nákladní auta tak doslova čekají, kdy na ně Taliban zaútočí.

Dnešní situace silně připomíná jeden rok starou událost, kdy raketa vypálená z amerického vrtulníku zabila dva pákistánské vojáky. V rámci odplaty tehdy pákistánská vláda uzavřela hranici s Afghánistánem pro vozidla NATO

Před rokem na hranici uvízlo 150 kamiónů, které vezly pohonné látky pro spojenecké vojáky. Taliban situaci využil dokonale. Na slabě chráněné kamióny zaútočil a do jednoho je zničil. Řada řidičů byla zraněna a všech 150 vozidel i se svým drahocenným nákladem lehlo popelem.

mapa Afghánistán

Foto: Hraniční přechod Torkham leží na neklidné pákistánsko-afghánské hranici / Google Maps

Situace se může opakovat, ale s mnohem katastrofálnějšími důsledky. Nyní je prakticky více než 300 kamiónu i s jejími řidiči ponecháno vlastnímu osudu nedaleko hraniční přechodu Torkham. Stovky kamiónů chrání jen několika málo policistů a vojáků.

Řidič jednoho z kamiónu Saeed Khan v telefonickém rozhovoru pro média řekl: „ Máme obavy. Tato oblast byla vždy náchylná k útokům. Někdy na nás zaútočí (Taliban) raketami. Někdy na nás nastraží bomby.“

Khan a další stovky řidičů a jejich závozníků od sobotní noci nespali, protože měli obavy z útoků. Řidiči sice tvrdí, že pákistánská armáda poslala na ochranu konvoje malou skupinu vojáků, ale to podle řidičů nic neznamená.

„Když nastane útok, co zmůže pět nebo šest vojáků? Nic“ říká řidič Niamatullah Khan, který společně s dalšími 35 řidiči zaparkoval svůj vůz 125 kilometrů od města Chaman.

NATO dováží více než 50 % svých zásob (kromě zbraní a munice) přes Pákistán. Pákistánští řidiči a jejich auta jsou však mnohdy terčem nepřátelských útoků, které si mezi řidiči často vyberou daň nejvyšší.

Avšak i přes útoky a uzavření hranice NATO prohlašuje, že nynější situace nebude mít okamžitý negativní dopad pro spojenecké vojáky. Spojenci mají v Afghánistánu dostatečné velké zásoby na několik měsíců vedení bojové činnosti.

Každopádně zničení 300 vozidel by bylo nejen obrovskou finanční ztrátou, ale také velkou morální vzpruhou pro bojovníky Talibanu.

Zdroj: Military Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Spojenečtí vojáci brání ambasádu proti útoku povstalců

Velení ISAF zveřejnilo několik video záznamů, které zobrazují útok povstalců na americkou ambasádu v ...

NATO nad Libyi - technická rekapitulace

Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence ...

IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu

Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. ...

Nové vrtulníky pro Armádu České republiky

Před pár dny proběhla českými médii informace o možném nákupu amerických vrtulníků Armádou České ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  17:27 13.12.2011

  Stále čekají na hranicích.

  Stále čekají na hranicích.

 • Alex
  15:43 13.12.2011

  Jak to nakonec dopadlo, nevíte?

  Jak to nakonec dopadlo, nevíte?

 • Alex
  17:06 28.11.2011

  Je to ostuda, že něco takovýho dopustí..

  Je to ostuda, že něco takovýho dopustí..

Načítám diskuzi...