Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov

Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov
Foto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb

Nerostné bohatství v příhraničí Batávie v lokalitě Ondřejov bylo od nepaměti zdrojem svárů se sousední zemí Northland. Na stupňující se útoky northlandských povstalců reagovala batávská vláda nasazením vojáků do neklidné oblasti. Tolik taktický námět, pod kterým tento týden na Boleticích cvičili příslušníci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic.

 

„Vojáky jsme rozdělili do tří týmů. První den fungovali v rámci organických jednotek, u kterých slouží ve strakonické posádce. Poté jsme je naprosto záměrně promíchali,“ objasnil na úvod řídící výcviku poručík Petr Böhm.Jedním z cílů cvičení bylo totiž prověřit, do jaké míry jsou vojáci schopni týmové spolupráce a kolik času jim v krizových podmínkách zabere adaptace nového člena. Úmyslně byly rozehrány i situace, kdy se v jednom týmu ocitli lidé, kteří takzvaně nejsou zrovna nejlepšími přáteli.

Strakoničtí vojáci bránili OndÅ™ejovFoto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb

„V minulosti jsme si ověřili, že ve vypjatých situacích jdou veškeré antipatie stranou a vojáci se snaží bez ohledu na ně spolupracovat. Zlepšují se tak i vztahy v kolektivu,“ doplnil jeden z účastníků výcviku rotný Ondřej Bárta.Náročné podmínky vojákům simulovalo množství incidentů. Ti tak museli předvést, jak správně reagovat na improvizovaná výbušná zařízení (IED, Improvised Explosive Device) či při nálezu nevybuchlé munice.

Strakoničtí vojáci bránili OndÅ™ejovFoto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb

Hodnocena byla jejich činnost v přímém kontaktu s nepřítelem, při napadení nepřímou palbou či během dělostřeleckého přepadu. Poskytovali neodkladnou zdravotní péči zraněným kolegům v bojových podmínkách. V neposlední řadě museli prokázat, zda jsou schopni orientovat se v terénu během nočního přesunu.Veškerá činnost cvičících byla monitorována taktickým soubojovým simulátorem MILES. „Skvěle se nám osvědčil. Výcvik tím nabývá na reálnosti a vojáky motivuje podávat co nejlepší výkony,“ uvedl rotný Ondřej Bárta.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá se největší cvičení na území Evropy

Ve dnech 4. – 25. listopadu 2013 se uskuteční v Joint Multinational Readiness Center (JMRC) ...

Česká firma vyvíjí uniformu z nanovláken

Společnost NANOPROTEX je jediným výrobcem nanovlákenných membrán na světě. Navíc se jedná o českou ...

Čeští, maďarští a polští letci ovládli polské nebe

Manévry vzdušných sil aliančních jednotek na cvičení STEADFAST JAZZ odstartovaly v úterý 5. ...

Cobra-13: Trable ve Freedonii

Ve východoevropské Freedonii vypukl etnický konflikt, který hrozí, že přeroste hranice tohoto státu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...