Strategická signalizace Rusku: Bombardéry B-52 cvičně shodily pumy Laser JDAM v Litvě

Strategická signalizace Rusku: Bombardéry B-52 cvičně shodily pumy Laser JDAM v Litvě
B-52 v doprovodu dánských F-16 nad Baltským mořem / USAF (Zvětšit)

Před necelým týden došlo k unikátní události. Dva americké strategické bombardéry B-52H Stratofortress se v rámci expedičního nasazení BTF 25-1 (Bomber Task Force 25-1) zapojily do cvičení Vanguard Merlin v litevském vojenském prostoru Cudgel. Během cvičného náletu zde shodily přesně naváděné pumy GBU-54 Laser JDAM (Laser Joint Direct Attack Munitions). Navádět B-52 pomáhali i čeští letečtí návodčí JTAC (Joint Terminal Attack Controller).

V rámci operačního konceptu Úkolová skupina bombardérů BTF (Bomber Task Force) jsou od začátku listopadu na britské základně RAF Fairford rozmístěny čtyři americké strategické bombardéry B-52 z 20. expediční bombardovací perutě (20th Expeditionary Bomb Squadron). B-52 se v duchu konceptu BTF zapojují do různých misí a společných cvičení s evropskými spojenci.

Expediční peruť je dočasná jednotka 20. bombardovací perutě (20th Bomb Squadron), 2. křídlo (2nd Bomb Wing) s domovskou základnou Barksdale v Louisianě. Expediční peruť je nasazována (typicky po několik týdnů) v duchu konceptu BTF do různých oblastí světa, kde je potřeba demonstrovat americkou vojenskou sílu. Američané řeší tři frontové oblasti – pro Evropu je předsunutou základnou BTF zejména britská RAF Fairford, pro oblast východního Pacifiku základna Andersen na Guamu a pro oblast Středního východu základna Al Udeid v Kataru.

Koncept BTF zavedený od roku 2020 zahrnuje nasazení bombardérů B-52 Stratofortress, B-1B Lancer a B-2 Spirit na dočasné základny v různých regionech světa. BTF slouží k projekci síly, odstrašování, výcviku a posílení spolupráce mezi Spojenými státy a spojenci.

V rámci BTF jsou B-52 rotovány mezi základnami a lze je tedy rychle přesunout do různých oblastí světa podle aktuální potřeby. Před zavedením BTF trvalo nasazení bombardérů do oblasti i týdny. Například při krizové situaci v roce 2008 během rusko-gruzínské války, kdy bylo zvýšené napětí mezi USA a Ruskem, trvalo několik dní až týdnů, než se bombardéry dostaly na místa. Události v roce 2008 poukázaly na omezení tehdejších mechanismů rychlého nasazení strategických bombardérů a byly impulsem pro vznik konceptu BTF.

B-52 během mise v Litvě

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Opevňování východní Evropy: Rheinmetall investuje a Bundeswehr řeší infrastrukturu v Litvě

Berlín a Vilnius intenzivně pracují na trvalém umístění jednotek Bundeswehru na litevském území. Do ...

Tři roky zpoždění pro strategické bombardéry B-52J Stratofortress

Remotorizované a výrazně modernizované americké strategické bombardéry B-52J Stratofortress dorazí ...

PREMIUM Inspirace pro Českou republiku: Litva končí s Úmluvou o kazetové munici

Litevský parlament schválil odstoupení Litvy od Úmluvy o kazetové munici CCM (Convention on Cluster ...

Modernizace brigády Železný vlk: Litva nakoupí další vozidla Boxer a pásová BVP

Litva objednala dalších 27 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Boxer (Vilkas) prostřednictvím ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.