Strategický bombardér B-21 Raider: Nové informace, cena, akviziční strategie

Strategický bombardér B-21 Raider: Nové informace, cena, akviziční strategie
Vizualiazce B-21 Raider / Northrop Grumman (Zvětšit)

Výzkumná služba amerického Kongresu CRS (Congressional Research Service) v dokumentu Air Force B-21 Raider Long-Range Strike Bomber shrnula současný stav programu strategického bombardéru B-21 Raider. Dokument, který vychází z veřejně dostupných informací, objasňuje především akviziční plány a předpokládané náklady.

Taktické a technické vlastnosti bombardéru B-21 Raider jsou stále přísně tajné. Nicméně známe hlavní operační oblast B-21, z čehož si můžeme i odvodit jeho základní taktické / technické rysy.

B-21 Raider je určen zejména pro operace nad vodami Tichého oceánu, přesněji nad vodami jihovýchodní a východní Asie. Hlavním rysem B-21 tak bude velmi dlouhý dolet, což je spojeno s možností vícenásobného tankování za letu a s potřebným zázemím posádky.

Dvoumotorový podzvukový Raider vychází z koncepce většího čtyřmotorového bombardéru B-2 Spirit. Raider přitom využívá zavedené nebo již vyvinuté technologie. Od spuštění programu (2015) tak nebylo potřeba vyvinout žádnou novou technologii ‒ největším problémem je integrace všech technologií do jednoho funkčního celku.

Všechny zbraně budou neseny uvnitř zbraňových šachet (nebo šachty). Počítá se zejména s použitím zbraní velmi dlouhého dosahu, včetně protilodních zbraní a střel vzduch-vzduch. Později B-21 získá také vyvíjené jaderné střely dlouhého dosahu LRSO (Long Range Stand Off Weapon).

Letectvo po B-21 požaduje schopnost penetrovat moderní protivzdušnou obranu protivníka (PVO). B-21 k tomu zřejmě využije velkou výšku letu, radiolokační a infračervené stealth a také nejnovější zbraně velmi dlouhého dosahu.


Kokpit B-2 Spirit

Bombardér bude získávat informace o cílech z již zavedených průzkumných, sledovacích a zpravodajských (ISR) systémů a platforem. Naproti tomu mnohem ambicioznější bombardér NGB (viz níže) měl mít vlastní ISR schopnosti a působit tak prakticky nezávisle na dalších systémech a platformách.

Cena za B-21 nemá přesáhnout 550 milionů dolarů (v cenách z roku 2010) při sériovosti 100 letadel. Northrop přitom nabídl cenu 511 milionů dolarů, což v cenách roku 2016 děla 564 milionů dolarů.

B-21 Raider, dříve známý pod zkratkou LRS-B (Long Range Strike-Bomber), v naprosté tajnosti vyvíjí od roku 2015 společnost Northrop Grumman. Kořeny ale můžeme vysledovat až do roku 2004 a tehdejšího programu bombardéru nové generace NGB (Next-Generation Bomber).

Raider v první fázi nahradí 63 bombardérů B-1B Lancer a 20 bombardérů B-2 Spirit, v budoucnu možná také legendární B-52 Stratofortress. Nicméně poslední B-1 a B-2 neodejdou ze služby dříve, než ve 40. letech 21. století.


B-1B Lancer v Saúdské Arábii

Počítá se minimálně s výrobou stovky bombardérů Raider, resp. s výrobou minimálně 21 letadel v pěti výrobních dávkách. Kromě toho vznikne dvojice testovacích letadel. Nejvyšší představitelé letectva ale mluví o potřebě 150 až 160 bojově připravených B-21, což si vyžádá nákup aspoň 200 letadel (40 až 50 letounů bude vždy podstupovat údržbu). O podobném počtu (165 bombardérů) pak letectvo mluví jako o minimální velikosti americké flotily strategických bombardérů (všech typů).

Výroba B-21 probíhá ve výrobním středisku Air Force Plant 42 v Palmdale (Kalifornie), kde také vznikají podsestavy pro letouny F-35 a bezpilotní letouny Global Hawk a Triton.

Hlavními kontraktory Northrop Grumman v programu B-21 Raider jsou:

  • Pratt & Whitney (vyrábí motory F135 pro letouny F35);
  • BAE Systems;
  • GKN Aerospace;
  • Janicki Industries;
  • Orbital ATK;
  • Rockwell Collins; 
  • Spirit AeroSystems.

Domovskými základnami Raiderů se stane Dyessova letecká základna (Dyess Air Force Base; Texas), Whitemanova letecká základna (Whiteman Air Force Base; Missouri) a Ellsworthova letecká základna (Ellsworth Air Force Base; Jižní Dakota).


Uvnitř B-52 Stratofortress

Pro bežící fiskální rok 2020 (FY 2020) americká vláda požaduje na program tři miliardy dolarů, v minulém FY 2019 program spolkl 2,28 miliardy dolarů. Ve FY 2022 se očekává nárůst finančních požadavků na 5,9 miliardy dolarů.

CRS si všímá zajímavé věci, a to použité syntaxe ‒ Long Range Strike (Bomber) nebo Long Range Strike-Bomber. Podle CRS tak ve skutečnosti letectvo může vyvíjet základní platformu (LRS), přičemž bombardér (LRS-B) je jen jedna z verzí. Kromě bombardéru je tak možný vývoj odvozených průzkumných, komunikačních či dokonce tankovacích letadel. Připomeňme, že Raider (a tím pádem i možné odvozené platformy) mohou být pilotované nebo nepilotované.

Raider má být navržen s ohledem na maximální systémovou modularitu a snadnou modernizovatelnost ‒ Raider snadno pojme všechny nově se objevující technologie (zejména software, senzory, počítače, elektronika, atd.). Jinak řečeno, komplikovaný vývoj drahých senzorů a elektroniky lze řešit nezávisle (v jiném časovém rámci).

Jako první do služby vstoupí pilotovaný Raider, přičemž první let prototypu se má uskutečnit na konci roku 2021 (tohle datum je ale podle některých nereálné). První letka Raiderů dosáhne počátečních operačních schopností na konci 20. let 21. století. Všech sto Raiderů letectvo získá do konce 30. let 21. století.

Zdroj: CRS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký bombardér B-21 Raider získá jaderné střely

Americké letectvo (US Air Force) pro bombardér B-21 vybralo bojové jméno “Raider” (Nájezdník). ...

B-21 Raider: Víceúčelový výškový stealth bombardér

Informací o vyvíjeném americkém bombardéru B-21 Raider je poskrovnu. Zveřejněné koncepční obrázky ...

F-35, PCA, B-21: Americká bojová letadla budoucnosti za stovky miliard dolarů

Rozpočtový úřad amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) vydal před týdnem rozpočtovou ...

B-21 Raider na obzoru a 30 let od prvního letu bombardéru B-2 Spirit

20. srpna v „tajném“ výrobním závodě Plant 42 (Kalifornie) společnosti Northrop Grumman proběhl ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Tonotime
    04:14 25.11.2019

    Asi tak... Vyvíjať stíhačky a bombardéry schopné plniť misie s ľudskými pilotmi, ako aj bez nich. Schopné doplniť palivo z drónu, spolupráce s drónmi. Dróny a systémy schopné ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi tak...
    Vyvíjať stíhačky a bombardéry schopné plniť misie s ľudskými pilotmi, ako aj bez nich. Schopné doplniť palivo z drónu, spolupráce s drónmi. Dróny a systémy schopné riadiť lietadla bez ľudských pilotov ohromne zlacnia náklady armadného letectva. Nebude treba riskovať ľudských pilotov, počítať s návratom, poprípade záchranou pilotov. Vyvíjať lietadla ktorým pôjde rýchlo vymeniť výpočtovú techniku za pokročilejšiu, ako aj senzory.
    Stealth vlastnosti už asi nebudú v blízkej budúcnosti až tak rozhodujúce. Rakušania už vyvinuli kvantový radara, a usilovne vyvíjajú kvantové radary aj Čínania. V USA, Rusku okolo kvantových radarov a vývoju ticho. Čo asi svedčí o mimoriadnom utajeniu a dôležitosti. Britské ponorky mali byť vybavené kvantovou navigáciou okolo roku 2016, odt vtedy dosť ticho, alebo nemôžem dohľadať linky.Skrýt celý příspěvek

    • Marw
      12:58 25.11.2019

      No, ohladne toho kvantoveho radaru z Rakuska by som brzdil nadsenie. Jednak to zatial funguje len v laboratoriu, jednak to ako sa to prezentuje v mediach ma dost daleko od toho ako ...Zobrazit celý příspěvek

      No, ohladne toho kvantoveho radaru z Rakuska by som brzdil nadsenie. Jednak to zatial funguje len v laboratoriu, jednak to ako sa to prezentuje v mediach ma dost daleko od toho ako to zariadenie funguje v skutocnosti (aspon pokial ja tomu rozumiem).Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        13:05 25.11.2019

        Ono to nejspíš nefunguje ani v té laboratoři. Podle popisu jen doufají, že sledovaný foton zrcadlí chování vyslaného fotonu - jen se neví, kterého.

        Ono to nejspíš nefunguje ani v té laboratoři. Podle popisu jen doufají, že sledovaný foton zrcadlí chování vyslaného fotonu - jen se neví, kterého.

        • Marw
          16:06 25.11.2019

          Ved toto je ten podla mna nezmyselny popis ktory sa objavuje v mediach. Ale takto to pokial viem nefunguje a ani nema fungovat. Ak tomu spravne rozumiem, tak oni si pomocou ...Zobrazit celý příspěvek

          Ved toto je ten podla mna nezmyselny popis ktory sa objavuje v mediach.
          Ale takto to pokial viem nefunguje a ani nema fungovat. Ak tomu spravne rozumiem, tak oni si pomocou kvantoveho previazania "podpisu" svoj signal, aby sa dal spolahlivejsie roroznat od sumu, cim ziskaju jednak vyssiu odolnost proti ruseniu a povedzme ze mozu zvysit citlivost prijmaca. V tomto zmysle by samozrejme zvysili detekcnu vzdialenost proti stealth (a samozrejme umerne aj obycajnym lietadlam). ale stale je to len vylepsena verzia klasickeho radaru.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      20:33 25.11.2019

      ...ještě jste zapomněl na plazmový štít co má Su-57...

      ...ještě jste zapomněl na plazmový štít co má Su-57...

  • palo satko
    14:45 22.11.2019

    Mali sme pred par dnami vyrocie Vitazneho Novembra. Robili sa rozne odpocty, exvilibristika s cislami a nakonic sa ako najvacsia hodnota ukazala sloboda. Z vlastnej skusenosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Mali sme pred par dnami vyrocie Vitazneho Novembra. Robili sa rozne odpocty, exvilibristika s cislami a nakonic sa ako najvacsia hodnota ukazala sloboda. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze ked ma clovek vzdelanie, prachy a vie reci, sloboda je uzasna vec.
    Nejaky clovek milujuci Cinu je znepokojeny tym, ze ten bombarder, co pravdepodobne bude lietat o x rokov neskor nez ma a bude stat asi 5x tolko nez je v clanku napisane, je urceny na vojnu s Cinou. Namiesto toho aby ste ho nechali slobodne si pokecat, ho tu masirujete ako Urvalek triedneho nepriatela.
    Proste udaje o schopnostiach, cene a datumoch B21 su take typicke americke. Pravdepodobne sa po boku inych zazracnych zbrani priradi k programom, ktore zarucia vitazstvo. Pyrrhovo.Skrýt celý příspěvek

    • pavel rampir
      08:59 26.11.2019

      Člověk milující Čínu ať píše na stránku fandů ČLR. Tam si hezky svobodně pokecá.Zde se píše o zbraních a ať je vyrobí kdokoliv , RF, USA, ČLR nebo třeba Pobřeží Slonoviny tak jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Člověk milující Čínu ať píše na stránku fandů ČLR. Tam si hezky svobodně pokecá.Zde se píše o zbraních a ať je vyrobí kdokoliv , RF, USA, ČLR nebo třeba Pobřeží Slonoviny tak jsou určené k ničení a zabíjení.
      Jinak mě dojímá vaše starost o úspěch programu B-21 o dodržení ceny a termínu.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    11:09 22.11.2019

    Tedy, když se člověk podívá na pár posledních článků a US army - bezpilotní letadla, autonomní přepravník, tenhle stealth bombardér plánovaný i jako bezpilotní, F-35 s novátorským ...Zobrazit celý příspěvek

    Tedy, když se člověk podívá na pár posledních článků a US army - bezpilotní letadla, autonomní přepravník, tenhle stealth bombardér plánovaný i jako bezpilotní, F-35 s novátorským přehledem o situaci na bojišti a dneska navíc průhledový displej pro pěchotu, který jí celé bojiště promítne jako v počítačové hře - je neskutečné, kam se za pár let technika dostala.

    Až se za pár let střetne moderní armáda s nějakou místní gerilou, bude to jako z války světů. Na jedné straně lidé, na druhé kyborgové.Skrýt celý příspěvek

  • History
    10:24 22.11.2019

    CainPullo Trochu statistiky... CainPullo 15 příspěvků a 0x použití zkratky B21, resp. slov bombardér nebo nedej bože letadlo, zato počet slov Čína "naprosto přesně" je ...Zobrazit celý příspěvek

    CainPullo

    Trochu statistiky... CainPullo 15 příspěvků a 0x použití zkratky B21, resp. slov bombardér nebo nedej bože letadlo, zato počet slov Čína "naprosto přesně" je nespočítatelný. Nevím, školy nemám, ale nespletl jste si článek, web, či datum? I když jsem také off topic, tak Vás přesto poprosím o reakci.Skrýt celý příspěvek

  • pavel rampir
    10:14 22.11.2019

    Vzhledem k tomu že se v článku píše :....taktické a technické vlastnosti bombardéru B-21 Raider jsou stále přísně tajné "......optám se jak víme že bude menší než B-2 ? Jestliže má ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu že se v článku píše :....taktické a technické vlastnosti bombardéru B-21 Raider jsou stále přísně tajné "......optám se jak víme že bude menší než B-2 ? Jestliže má mít velký dolet snížení počtu motorů na dva je vzelku pochopitelné- vždy´t podobnou cestou již dlouho jdou dopravní letouny. Chci tím říci že toto automaticky neznamená že je menší. O jednodušším provozu myslím není sporu.
    K úrovni diskuze- ještě chvíli a bude to jako debata na I.Dnes. Co vlastně ten Cain Pullo a podobní dělá ? vždyť o tématu článku nepíše vůbec nic.... jediné- ničí úroveň celého projektu Armádní Noviny. A to je na pováženou .Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      13:02 22.11.2019

      Vždy se přetavovali technologie z armády do civilu a zase zpět.

      Vždy se přetavovali technologie z armády do civilu a zase zpět.

    • crusader
      13:47 25.11.2019

      pavel rampir "......optám se jak víme že bude menší než B-2?" Zeptejte se Jana Grohmana "Dvoumotorový podzvukový Raider vychází z koncepce většího čtyřmotorového bombardéru B-2 ...Zobrazit celý příspěvek

      pavel rampir
      "......optám se jak víme že bude menší než B-2?"
      Zeptejte se Jana Grohmana
      "Dvoumotorový podzvukový Raider vychází z koncepce většího čtyřmotorového bombardéru B-2 Spirit"
      Jestliže napíšu, že něco (o čem píšu) vychází z něčeho většího, logicky to něco (o čem píšu) bude menší.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    19:58 21.11.2019

    Nikdy by mě nenapadlo, že se tady ukážou i "Pekingští trollové", ale doba jde rychle kupředu, tak jednou nás třeba poctí návštěvou i propagátoři Severokorejského životního stylu :D Zobrazit celý příspěvek

    Nikdy by mě nenapadlo, že se tady ukážou i "Pekingští trollové", ale doba jde rychle kupředu, tak jednou nás třeba poctí návštěvou i propagátoři Severokorejského životního stylu :DSkrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      23:59 21.11.2019

      Taky koukám jako blázen, jak neustále vstávají noví bojovníci, většinou pěkně u nás na zlém západě hezky v teple a bezpečí v papučkách, využívající veškeré vymoženosti toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Taky koukám jako blázen, jak neustále vstávají noví bojovníci, většinou pěkně u nás na zlém západě hezky v teple a bezpečí v papučkách, využívající veškeré vymoženosti toho prohnilého západního stylu života a amerických technologií ke zdrcující kritice všeho západního a amerického a obdivu všeho východního...
      Trošku mi to připomíná to rčení o mnohých nových muslimských spoluobčanech v západních zemích - volně "muslimové přicházející za lepším a svobodnějším životem do Německa, Francie, UK, Dánska, Švédska a dalších z nesvobodného a chudého a rozvráceného Somálska, Sýrie, Iránu, Iráku a dalších, se zde necítí doma a chtějí Německo, Francii, UK, Dánsko a Švédsko a další změnit na Somálsko, Sýrii, Irán, Irák a další".
      ...prostě tam to podobenství vidím :)Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        10:24 22.11.2019

        Já dokážu pochopit ty, kteří by dokázali bez problémů žít v Rusku, protože ambice na nějaké svobodné názory nemají a v náruči medvěda se cítí v bezpečí. OK. Je to civilizace, která ...Zobrazit celý příspěvek

        Já dokážu pochopit ty, kteří by dokázali bez problémů žít v Rusku, protože ambice na nějaké svobodné názory nemají a v náruči medvěda se cítí v bezpečí. OK. Je to civilizace, která je té naší blízká.
        Ale Asie - Čína, to je fakt jiná planeta. Ta bezohlednost, absolutní nezájem o člověka, to se musí zažít. My v Evropě se k sobě taky umíme chovat hnusně, ale kam se hrabeme na Asiaty.

        Pro mne osobně je naprosto nepřijatelná asijská oddanost vládci. Vládce se nikdy nesmí zpochybnit. I když vládce udělá chybu - a všichni to vědí, a ta chyba jej zavede do problémů, je povinností poddaných mu za každou cenu pomoci.

        Doporučuji asijské pohádky a pověsti, tam je to vidět. Například malajská legenda o Hang Jebat a Hang Tuah. Nebo i u nás promítaná japonská pohádka Princezna Mononoke.

        Čína buduje totalitní stát, jaký svět ještě neviděl. I v severní Koreji mají lidé alespoň doma soukromí, ale v Číně se nyní díky moderním technologiím sleduje kdejaký prohřešek. Kdo tohle obdivuje - to už není ani ovce, to je svým založením otrok.Skrýt celý příspěvek

        • Olivav
          10:37 22.11.2019

          Zatím ještě mají od tohole svobodu na venkově. Tam prý ty kamery nesjou, ale jsou tam místní vládci a to taky není med. Jinak souhlas, že jde o Asii, protože ano Japonci nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

          Zatím ještě mají od tohole svobodu na venkově. Tam prý ty kamery nesjou, ale jsou tam místní vládci a to taky není med.

          Jinak souhlas, že jde o Asii, protože ano Japonci nejsou ohledně úcty k jedincy vyjímkou. Znám osobu, které si nesmírně vážím a ta tam strávila více než rok a tohle mi bohužel potvrdila. Má Japonce "ráda", ale je to jiný svět.Skrýt celý příspěvek

          • Rase
            20:14 22.11.2019

            Problém je, že vláda dost masivně přesídluje lidi z venkova do měst. Chtějí otočit procenta populace v městech a venkově. Teď přesně nevím, jestli je cílem 80% populace ve městech ...Zobrazit celý příspěvek

            Problém je, že vláda dost masivně přesídluje lidi z venkova do měst. Chtějí otočit procenta populace v městech a venkově. Teď přesně nevím, jestli je cílem 80% populace ve městech nebo kolik. Výhodou samozřejmě je, že lidi v králikárnách se dají mnohem snáz kontrolovat a řídit. Fakt jak z Orwella (román 1984)...Skrýt celý příspěvek

    • KOLT
      00:07 22.11.2019

      Jeden pročínský už tu kdysi býval. Vychvaloval jejich projekty v Africe...

      Jeden pročínský už tu kdysi býval. Vychvaloval jejich projekty v Africe...

    • Olivav
      08:57 22.11.2019

      Tak nějakou seberflexi by i západ obdivující jedinci potřebovali ne, že né. No, ale teď k tomu obdivu číny. Kamarád byl nedávno v Číně, i když ho ta kultura zajímá atd... tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak nějakou seberflexi by i západ obdivující jedinci potřebovali ne, že né.

      No, ale teď k tomu obdivu číny. Kamarád byl nedávno v Číně, i když ho ta kultura zajímá atd... tak popisoval jeden "hezký" zážitek z nejmenovaného velkoměsta. Stačilo, aby tam někdo vlezl na přechod na červenou a kamera mu sejmula obličej. Následně ho identifikovali v databázi a okamžitě na displeji napsali jeho jméni, nějakou identifikaci a o kolik sociálních bodů přišel. No, Orwell by to nevymyslel, že? Prostě žít tam nechceš. No a při návštěvě komunisitcké vesničky musel povinně na foto k strýčkovi Mao a nikdo neodporoval, protože se báli, co by následovalo při odmítnutí. Fakt tam žít nechceš.

      Ale pak je tu Vladimír, který nás ujišťuje o opaku - https://www.novinky.cz/zahrani...

      No pravda je, že za ty prachy a v těch podmínkách co tam jsou by nikdo z nás dělat nechtěl. Kapitalismus jako z dob poloviny 19. století, kdy dělník/pracují měl hodnotu pracujícího masa. Ani to co brblají u nás v montovnách by tam nešli, protože se mají luxusně. No a někde jsem zaregistroval a to už dávno, že vnější ukazatel hezký, ale vnitřní ekonomické ukazatele nic moc a pokud neudrží vnější růst tak půjdou do kopru. Navíc, když půjde USA do kopru tak Čína možná v tom kopru už bude. Jejich ekonomiky jsou dosti propojené. A ač je Trum pako, tak je jasně vidět, kdo tahá za kratší konec. USA jede clo za clem a Čína jem brble. No a co se týká kauzy Huawei, tak její majitel už prosil v USA a uvažoval o prodeji divize 5G síťových technologií. Prostě zlý západ je jiná váhová kategorie. Sice jsem pro, když má konkurenci a musí se nad sebou zamýšlet, ale pokud člověk není kokot, tak je mu jasné, že směrem na východ by nešel.

      Nicméně opět pan Vladimír (car) vymyslel https://www.novinky.cz/zahrani... tomu taky moc nevěřím a rozhodně, jestli naznačoval touhu po SSSR2, tak je fakt naivní.

      No, tolik asi k těm trolům.

      Jo a nakonec prý majitel Alibaby byl nařčen z korupce či co a musel z obavy o život předat firmu Komunistické straně Číny. Tak si tam buduj firmu, ale jednoho dne může rudý komisař zaklepat na dveře a máš holu řit a možná to i přežiješ.

      https://learningenglish.voanew... Skrýt celý příspěvek

      • Olivav
        08:58 22.11.2019

        Omluva za kupu překlepů.

        Omluva za kupu překlepů.

      • logik
        09:49 22.11.2019

        Víš, to je ovšem základní omyl většiny "obdivovatelů východu", že Ti, kdo s nima nesouhlasí nějak obdivujou západ. Úplně nejlepší je, když to začnou druhýmu vytýkat. To je úplně ...Zobrazit celý příspěvek

        Víš, to je ovšem základní omyl většiny "obdivovatelů východu", že Ti, kdo s nima nesouhlasí nějak obdivujou západ. Úplně nejlepší je, když to začnou druhýmu vytýkat. To je úplně klasický případ "podle sebe soudím tebe".

        Většina lidí co znám osobně, nebo i co se s nima člověk potká na internetu, tak žádnej západ neobdivujou a viděj ty chyby, který západní společnost má. Akorát si narozdíl od "jiných" taky uvědomujou, že je to furt podstatně lepší způsob života, než život v diktatuře.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          10:27 22.11.2019

          Západní civilizace je založena na správných principech, i když mnohdy obcházených, zneužívaných nebo špatně realizovaných. Což je jistě důvod ke kritice a nápravě. Ale ta východní ...Zobrazit celý příspěvek

          Západní civilizace je založena na správných principech, i když mnohdy obcházených, zneužívaných nebo špatně realizovaných. Což je jistě důvod ke kritice a nápravě.
          Ale ta východní je založena na šílených totalitních principech, těm žádná oprava nepomůže.Skrýt celý příspěvek

        • Olivav
          10:34 22.11.2019

          No vidía a já nejsem obdivovatel východu, i když si to mnozí myslí. Žít bych tan nechtěl ni omylem. Problém je spíše v tom, že někteří obdivovatelé východu nehodlají připustit jeho ...Zobrazit celý příspěvek

          No vidía a já nejsem obdivovatel východu, i když si to mnozí myslí. Žít bych tan nechtěl ni omylem. Problém je spíše v tom, že někteří obdivovatelé východu nehodlají připustit jeho chyby. Upřímně a je jich sakra hodně.Skrýt celý příspěvek

  • CainPullo
    12:45 21.11.2019

    RE: GlobeElement Fermilab – komplex urychlovačů ve Spojených státech, ve státě Illinois. Fermilab byl založen v roce 1967, prvním ředitelem se stal Robert Wilson, vynálezce mlžné ...Zobrazit celý příspěvek

    RE: GlobeElement
    Fermilab – komplex urychlovačů ve Spojených státech, ve státě Illinois. Fermilab byl založen v roce 1967, prvním ředitelem se stal Robert Wilson, vynálezce mlžné komory. V roce 2011 zde byl ukončen provoz druhého největšího urychlovače světa – Tevatronu. K nejvýznamnějším objevům patří objev kvarku „b“ (1977), kvarku „t“ (1995) a tau neutrina (2000). Fermilab se zabýval výzkumem „b“ a „t“ kvarku, výrobou a výzkumem antivodíku, narušením CP symetrie, zkoumáním platnosti CPT symetrie a výzkumem řady dalších vlastností hmoty a antihmoty za vysokých energií.

    zdroj.: https://www.aldebaran.cz/bulle... Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      13:41 21.11.2019

      Fermilab má své vlastní stránky, není třeba hledat u kováříčka, co poskytuje kovář.

      http://www.fnal.gov/...

      Fermilab má své vlastní stránky, není třeba hledat u kováříčka, co poskytuje kovář.

      http://www.fnal.gov/...

      • CainPullo
        18:34 21.11.2019

        Napasal jste "Tevatron byl zavřen v roce 2011 a namísto něj byl spuštěn Fermilab. Dneska máme rok 2019 - evidentně rozpočet z roku 2017 nemohl způsobit uzavření Tevatronu v roce ...Zobrazit celý příspěvek

        Napasal jste
        "Tevatron byl zavřen v roce 2011 a namísto něj byl spuštěn Fermilab. Dneska máme rok 2019 - evidentně rozpočet z roku 2017 nemohl způsobit uzavření Tevatronu v roce 2011."
        I ze zdroje od prof. Kuhanka je zjevne ze si pletete samotny urychlovac s vyzkumnym centrem...
        To je jak tvrdit ze byl utavren LHC a misto toho byl postaven CERN... proste nesmysl.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          07:57 22.11.2019

          Ano, to je pravda, nicméně nechápu, proč můj příspěvek neopravíte odkazem na stránky daného projektu a namísto toho používáte informace z druhé či třetí ruky.

          Ano, to je pravda, nicméně nechápu, proč můj příspěvek neopravíte odkazem na stránky daného projektu a namísto toho používáte informace z druhé či třetí ruky.

    • Jirosi
      18:00 21.11.2019

      Nás by mnohem více, zajímala vaše ekonomická analýza.

      Nás by mnohem více, zajímala vaše ekonomická analýza.

      • CainPullo
        18:38 21.11.2019

        Kulhanka neuvadim jako zdroj komentujici ekonomickou situaci, ale cloveka ktery kriticky komentuje ruseni projektu a zarizeni v USA...

        Kulhanka neuvadim jako zdroj komentujici ekonomickou situaci, ale cloveka ktery kriticky komentuje ruseni projektu a zarizeni v USA...

        • GlobeElement
          07:57 22.11.2019

          USA vydávají na vědu stále více, než kdokoliv jiný, ale hlavně že je nutné je kritizovat.

          USA vydávají na vědu stále více, než kdokoliv jiný, ale hlavně že je nutné je kritizovat.

        • Jirosi
          09:53 22.11.2019

          Teď jste si sám mohl vybrat, a přesto jste nesáhl po ekonomovy...

          Teď jste si sám mohl vybrat, a přesto jste nesáhl po ekonomovy...

  • CainPullo
    12:30 21.11.2019

    Re: Jan Grohmann a "sociální kredit" Pisete tendenci nesmysly, zrovna na toto tema se vyjadroval Lukas Codr, ktery v Cine zije cca 15 let, kdy s timto se poprve setkal az v ...Zobrazit celý příspěvek

    Re: Jan Grohmann a "sociální kredit"
    Pisete tendenci nesmysly, zrovna na toto tema se vyjadroval Lukas Codr, ktery v Cine zije cca 15 let, kdy s timto se poprve setkal az v zapadni proticinske propagande. V Cine jde o system, ktery se teprve testuje (a nefunguje) v par mestech, kdy je velmi podobny napr nasemu bodovemu systemu na useku BESIP jen s rozdilem ze u nas se body prideluji za prouseni, v Cine za dobre chovani. Tyto by se pak mely uplatnit v obdobe prestupkoveho rizeni v CR.Skrýt celý příspěvek

    • SKmartinTO
      15:50 21.11.2019

      CainPullo. Tendenčné sú tie polo pravdy/polo klamstvá, ktoré ste použili. Neviem čo vás tak fascinuje na čínskej ľudovodemokratickej republike, ale chápem prízemnú potrebu ...Zobrazit celý příspěvek

      CainPullo.

      Tendenčné sú tie polo pravdy/polo klamstvá, ktoré ste použili.

      Neviem čo vás tak fascinuje na čínskej ľudovodemokratickej republike, ale chápem prízemnú potrebu niektorých jedincov po diktátorovi " Vodcovi " Či strane.

      https://antipropaganda.sk/upoz...

      „Ak má naša demokracia nedostatky, musíme prekonávať tie nedostatky, ale nie prekonávať demokraciu.“

      Tomáš Garrigue Masaryk československý prezident 1850 - 1937

      .)Skrýt celý příspěvek

      • CainPullo
        18:36 21.11.2019

        A autor clanku zil v Cine kolik let a v jakem kraji a zvlada cinstinu? Uvadim co rika clovek ktery v Cine zije cca 15 let a zvlada slovem cinstinu. Nebo vy jste byl v Cine ze ...Zobrazit celý příspěvek

        A autor clanku zil v Cine kolik let a v jakem kraji a zvlada cinstinu? Uvadim co rika clovek ktery v Cine zije cca 15 let a zvlada slovem cinstinu. Nebo vy jste byl v Cine ze muzete tvrdit ze Lukas Codr rika nepravdu?Skrýt celý příspěvek

        • diwalt
          13:54 22.11.2019

          Mrzí mne, že vstoupím do diskuse, aniž bych přispěl nějak věcně k tématu článku, ale po přečtení diskuse bych přeci jen chtěl pár detailů uvést na pravou míru. Nebo spíše zasadit ...Zobrazit celý příspěvek

          Mrzí mne, že vstoupím do diskuse, aniž bych přispěl nějak věcně k tématu článku, ale po přečtení diskuse bych přeci jen chtěl pár detailů uvést na pravou míru. Nebo spíše zasadit do kontextu.

          Lukáše Čodra sleduji také. Jeho příspěvky jsou zajímavé, rozhodně poučné, ale je potřeba myslet na to, že Lukáš je bohatý bílý Evropan, který vidí jen velmi omezenou část celé společnosti. Čínský zaměstnavatel ho velmi potřebuje a o Lukáše příkladně pečuje. Ono to není na první pohled vidět, ale po zkušenostech z minulého režimu je hodně znát, jak si Lukáše udržují ve velmi dobré iluzi a Lokáš sám pak filtruje spoustu skutečností přes své vlastní růžové brýle. Tedy - on neříká nepravdu. Jen tu pravdu neříká ani zdaleka celou a říká jen to, k čemu se sám dostane.

          Před čtyřiceti lety jeden vzdálený příbuzný, velmi schopný inženýr, dostal nabídku na zaměstnání v konstrukční kanceláři v Moskvě. Ten příbuzný byl naprosto zažraný do své práce, byl apolitický, nevnímal, co se kolem něj děje. Dostal zajímavou pracovní nabídku, uměl velmi slušně rusky (protože mimo jiné studoval matematiku, kde knihy ze SSSR byly v tomto ohledu opravdu skvěle zpracované), tak rád jel. Byl velmi dobře zaplacen a pravidelně se vracel domů, kde vyprávěl o životě tam. Byl nadšený - měl zajímavou práci, měl hezké bydlení, viděl, jak se v Moskvě hodně staví, nikdy neměl o nic nouzi. Prostě si žil jak v bavlnce a i když občas viděl některé části Moskvy velmi zanedbané a některé věci ho zaskočily, tak celkově byl přesvědčený o tom, že SSSR je skvělá země, která roste a vzkvétá. Lhal? Ne! Rozhodně ani v nejmenším. On to tak viděl a zažil. Jen prostě viděl jenom kousek reality a zbytek nevnímal, případně mnohdy ani vnímat nechtěl. Měl skvělou práci a rozhodně si nechtěl připustit, že by na té práci byly nějaká negativa.

          Jak jsem psal výše - Lukáše Čodra sleduji a považuju ho za zajímavý zdroj informací. Ale beru ho jen jako jeden úhel pohledu a to úhel velmi, velmi omezený. Jsem si vědom toho, jak moc Čína roste a také toho, jak moc se v posledních letech soustředí na vědu. V některých oblastech už je dokonce ve vedení - konkrétně třeba biotechnologie a genetika -, protože tyto vědní oblasti jsou v západním světě přehnaně byrokratické a svázané. Ale na druhé straně také nemohu nevidět jejich přístup ke svobodě vlastních občanů, k národnostním menšinám, ale i nepřátelské postoje k sousedům. Jejich postup v Africe či na Sibiři je dokumentován slušně a není to nic, k čemu bychom měli vzhlížet. Čína je ve všech směrech naprosto cizí kultura a to kultura velmi nepřátelská (ale aspoň je to kultura postavená na obchodu, takže nějaký průnik tu je). Je to zajímavá země i zajímaví lidé, ale je potřeba opravdu myslet na to, že mají jiné hodnoty a jejich cílem je dominantní Čína strukturovaná tisíce let stále stejnou společenskou hierarchií. Dynastie se tam mění, ale stále to je stejné císařství se všemi problémy, které to přináší. Z jejich pohledu je celá Evropa jen něco, co se vzchopilo teprve nedávno a není to rovnoprávný partner. O USA s jejich kraťoučkou historií ani nemluvě.Skrýt celý příspěvek

        • Riiiederner
          14:24 22.11.2019

          A jak vy si můžete být jistý že říká pravdu ?

          A jak vy si můžete být jistý že říká pravdu ?

    • Huml
      22:18 21.11.2019

      Čína je skutečně země pokroku a jedním z oborů, kterých za posledních několik let šly nahoru, jsou transplantační techniky lidských orgánů od živých dárců z řad politických vězňů. ...Zobrazit celý příspěvek

      Čína je skutečně země pokroku a jedním z oborů, kterých za posledních několik let šly nahoru, jsou transplantační techniky lidských orgánů od živých dárců z řad politických vězňů. Zdraví vězni po odebrání orgánů umírají a jejich těla jsou následně spalována.
      Celá věc mi evokuje výcvik beze zbraně elitních zabijáků z řad tehdejší KGB a SPECNAZ. K drastickému výcviku likvidačních technik byli používání vězňové. Velmi devastující techniky byly hlavně na schodech. Dobře zvládnutý útok trval několik desetin sekundy a oběť většinou skončila s prasknutou lepkou. Po dokonalém zvládnutí se dá těmito způsoby oběť usmrtit i na rušné ulici, kde nic netušící lidé, dívající se třeba na samotný čin, mají nezvratný dojem, že oběť sama nešťastně zakopla a náhodou procházející člověk (zabiják) se ji pokusil neúspěšně zachytit.
      No pánbůh s námi a zlé pryč.Skrýt celý příspěvek

  • CainPullo
    10:51 21.11.2019

    USA již před lety spadly do Tukydiovi pasti. Rozpočet pro rok 2017/2018 (září-září) byl v těhto absurdních částkách: 1) základní rozpočet Ministerstva obrany ve výši cca 717 mld. ...Zobrazit celý příspěvek

    USA již před lety spadly do Tukydiovi pasti. Rozpočet pro rok 2017/2018 (září-září) byl v těhto absurdních částkách:
    1) základní rozpočet Ministerstva obrany ve výši cca 717 mld. dolarů
    ve kterém není zahrnuta částka:
    2) ve výši 21,9 miliard dolarů určená pro Národní správu jaderné bezpečnosti (Ta spadá pod Ministerstvo energetiky a má na starost takovou drobnost: vývoj, testy, výrobu a údržbu nukleárních zbraní.)
    3) výdaje Ministerstva pro otázky veteránů (83,1 miliard dolarů; ministerstvo registruje téměř 20 milionů vojenských vysloužilců)
    4) výdaje Ministerstva zahraničí (28,3 miliard dolarů)
    5) výdaje Ministerstva vnitřní bezpečnosti (46 miliard)
    6) výdaje FBI a kyber-bezpečnosti na Ministerstvu spravedlnosti (8,8 miliard dolarů)
    7) a odhadované v´ýdaje na rozvědku ve výši cca 81,1 miliardy dolarů

    USA se tak snaží prostřednictví sil (kterou stejně nikdy nebudou moci využít a jediný reálný efekt je ten že udržuje uměle hodnotu dolaru) zachovat svoji dominantní pozici, kterou přitom již dávno ztratily... Proč tyto částky včetně nesmyslného vývoje B-21 nejsou použity pro sanaci katastrofálního systému vzdělávání, pro zdravotnictví, nebo obecně pro sociální zabezpečení, nebo pro rozpočet NASA (USA v posledních letech opouštějí jeden výzkumný projekt za druhým např. LISA, naopak Čína např. již před více jak rokem realizovala přenos informací přes kvantovou komunikaci etc.)

    Toto není známka velikosti USA ale jde o jejich největší slabost, tato úžasná země, nepotřebuje a ani si nemůže dovolit výše uvedené rozpočty. Toto nedopadne dobře jak pro USA tak pro svět. Pravě neschopnost sebereflexe USA jako upadajícího impéria je nejvěťší bezpečnostní riziko této planety.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      10:53 21.11.2019

      Je nepochybné, že imperialistické USA stojí na pokraji propasti.

      Zatímco země socialismu a míru jsou krok před nimi.

      Je nepochybné, že imperialistické USA stojí na pokraji propasti.

      Zatímco země socialismu a míru jsou krok před nimi.

      • CainPullo
        11:04 21.11.2019

        země socialismu a míru - a které to jsou?

        země socialismu a míru - a které to jsou?

        • Vrata
          11:11 21.11.2019

          No preci ty zeme, ktere jsou proti americkemu imperialismu a valecnym stvacum - zeme miru a pokroku tj. dnes Cina a Rusko. Mimochodem, zkuste si najit na wiky seznam vedeckych ...Zobrazit celý příspěvek

          No preci ty zeme, ktere jsou proti americkemu imperialismu a valecnym stvacum - zeme miru a pokroku tj. dnes Cina a Rusko.

          Mimochodem, zkuste si najit na wiky seznam vedeckych kosmickych programu USA, Ciny a Ruska a srovnejte si je.Skrýt celý příspěvek

          • CainPullo
            12:04 21.11.2019

            Víte nevycházím z WIKI ale napr s prednasek Prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. USA uzavrely pred lety i svuj urychlovac castic Tevatron (jak z financnich duvodu tak ze zastraralosti ...Zobrazit celý příspěvek

            Víte nevycházím z WIKI ale napr s prednasek Prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. USA uzavrely pred lety i svuj urychlovac castic Tevatron (jak z financnich duvodu tak ze zastraralosti zarizeni)Skrýt celý příspěvek

          • CainPullo
            12:11 21.11.2019

            Rusko nevím, ale ˇČina je zemí "pokroku" jak v oblasti ekonomickeho rustu, tak ve věde, ale i v prosperitě - ve srovnani se "zapadem" - stredni tridy, která roste jak do poctu tak ...Zobrazit celý příspěvek

            Rusko nevím, ale ˇČina je zemí "pokroku" jak v oblasti ekonomickeho rustu, tak ve věde, ale i v prosperitě - ve srovnani se "zapadem" - stredni tridy, která roste jak do poctu tak i do bohatstvi. BTW v USA od 1975 let nepriznive roste rozdil mezi "major sector productivity" a "real wages of goods-producing workers"

            P.s: pokud Vas zajima zivot v Cine a nemate moznost ji navstivit doporucuji YT kanal Lukase Codra - "cocik"Skrýt celý příspěvek

          • Jan Grohmann
            12:20 21.11.2019

            CainPullo, Čína je země pokroku. Určitě, zejména jejich program "sociální kredit" je fakt špička mezi sociálním inženrstvím. Ale vsadím se, že něco podobného by řada lidí uvítala i ...Zobrazit celý příspěvek

            CainPullo, Čína je země pokroku. Určitě, zejména jejich program "sociální kredit" je fakt špička mezi sociálním inženrstvím. Ale vsadím se, že něco podobného by řada lidí uvítala i v Německu a ČR.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            12:38 21.11.2019

            USA mají mnoho výzkumných projektů, občas nějaký otevřou, občas zavřou. Kéž bychom byli alespoň na dohled. Tevatron byl zavřen v roce 2011 a namísto něj byl spuštěn Fermilab. ...Zobrazit celý příspěvek

            USA mají mnoho výzkumných projektů, občas nějaký otevřou, občas zavřou. Kéž bychom byli alespoň na dohled.

            Tevatron byl zavřen v roce 2011 a namísto něj byl spuštěn Fermilab. Dneska máme rok 2019 - evidentně rozpočet z roku 2017 nemohl způsobit uzavření Tevatronu v roce 2011.

            A Čína - Čína sice vydává na vědu a výzkum velké částky, ale Američani pořád platí na osobu 5x tolik.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:55 21.11.2019

            "Víte nevycházím z WIKI ale napr s prednasek Prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. " Petr Kulhánek je český teoretický fyzik a popularizátor astrofyziky a astronomie. Nikoliv ekonom. ...Zobrazit celý příspěvek

            "Víte nevycházím z WIKI ale napr s prednasek Prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. "

            Petr Kulhánek je český teoretický fyzik a popularizátor astrofyziky a astronomie. Nikoliv ekonom. Takže, to odpovídá tvým závěrům.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:44 21.11.2019

      a pak se podíváme na % HDP, a zjistíme, že s vyjímkou období "Války proti teroru" jsou furt na 3% HDP. Ba co víc, za Studené války byl rozpočet ještě vyšší (vůči HDP)

      a pak se podíváme na % HDP, a zjistíme, že s vyjímkou období "Války proti teroru" jsou furt na 3% HDP. Ba co víc, za Studené války byl rozpočet ještě vyšší (vůči HDP)

      • CainPullo
        12:12 21.11.2019

        Doporucuji navstivit tuto stranku https://www.usdebtclock.org/...

        Doporucuji navstivit tuto stranku https://www.usdebtclock.org/...

        • GlobeElement
          13:42 21.11.2019

          Vždyť to říkám pořád, jsou na pokraji propasti.

          Vždyť to říkám pořád, jsou na pokraji propasti.

        • skelet
          14:54 21.11.2019

          tak ještě jednou.. jsou furt na 3% HDP. Dokonce zbrojní rozpočet snižují. Ale k smůle všech je americká ekonomika stále obrovská. Takže si můžou dovolit jak zbrojení, tak jim i ...Zobrazit celý příspěvek

          tak ještě jednou.. jsou furt na 3% HDP. Dokonce zbrojní rozpočet snižují.
          Ale k smůle všech je americká ekonomika stále obrovská. Takže si můžou dovolit jak zbrojení, tak jim i "lidi" půjčují.Skrýt celý příspěvek

          • CainPullo
            18:44 21.11.2019

            Problem ekonomiky v USA je ve strukture a odlivu vystupnich kapacit do zahranici - tento proces byl nastartovan v 70/80 letech, pozdeji byl formulovan do tzv Washingtonskeho ...Zobrazit celý příspěvek

            Problem ekonomiky v USA je ve strukture a odlivu vystupnich kapacit do zahranici - tento proces byl nastartovan v 70/80 letech, pozdeji byl formulovan do tzv Washingtonskeho konsenzu, ktery slouzil jako navod v 90 letech v zemich byvaleho vychodniho bloku, v realu byla jeho nasledkem migrace vyrobnich a vystupnich kapacit realne ekonomiky i do Ciny.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            19:06 21.11.2019

            tento problém má každá trochu vyspělejší ekonomika. Ale stále platí, že USA dávají stále jen +-3% HDP, což je zhruba na úrovni sousední Kuby. (Ale více, než ofiko přiznává ČLR a ...Zobrazit celý příspěvek

            tento problém má každá trochu vyspělejší ekonomika.
            Ale stále platí, že USA dávají stále jen +-3% HDP, což je zhruba na úrovni sousední Kuby. (Ale více, než ofiko přiznává ČLR a méně, než ofiko přiznává Rusko)Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:04 22.11.2019

            No tento problém, způsobený udělením nejvyšší doložky Číně, v době Trumpovy administrativy mizí, nahrazen zavedením cel , což přerůstá až v obchodní válku mezi USA a Čínou. Co ...Zobrazit celý příspěvek

            No tento problém, způsobený udělením nejvyšší doložky Číně, v době Trumpovy administrativy mizí, nahrazen zavedením cel , což přerůstá až v obchodní válku mezi USA a Čínou.

            Co tam máte dál?Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          17:53 21.11.2019

          CainPullo: To si tu stránku objevil až teď?

          CainPullo: To si tu stránku objevil až teď?

          • CainPullo
            18:39 21.11.2019

            Vubec ne, ale mnozi zde dle reakci asi ano...

            Vubec ne, ale mnozi zde dle reakci asi ano...

        • Klimesov
          19:41 21.11.2019

          Mně se vždy líbí, když v porovnání Čína vs. USA se argumentuje dluhem USA, ale jaksik se zapomíná na ten od Číny. Přitom právě Čína je nyní nejrychleji se zadlužující ekonomika na ...Zobrazit celý příspěvek

          Mně se vždy líbí, když v porovnání Čína vs. USA se argumentuje dluhem USA, ale jaksik se zapomíná na ten od Číny.
          Přitom právě Čína je nyní nejrychleji se zadlužující ekonomika na světě. Roste v ní jak soukromý tak i veřejný dluh.
          Čínský dluh se pohybuje nyní kolem 293,3% HDP, a co nevidět by měl překročit 300% HDP. Procentuálně je tím pádem Čína více zadlužená než USA.
          Ovšem jak už to bývá není dluh jako dluh a i zde je to daleko složitější a absolutní čísla tady nehrají zas až takovou roli. Obě země totiž mají mechanizmy jak zabránit nejhoršímu :-)

          Navíc ten Čínský pokrok je do velké míry dán tím, že Čína má jednoduše kam růst. To čím si teď prochází Čína si mnoho západních zemí prošlo už před cca 50 ti lety.
          Rychlí rozvoj infrastruktury v Číně je dán tím, že desítky let se tam nic nedělo, to stejně ekonomika a růst střední třídy. Není to nic obdivuhodného protože se jedná o přirozený jev. Čína stále dohání západ a jednoho dne narazí na ty stejné limity jako západní země a růst se zpomalí. Pořád platí totiž to, že Čína dohání západ není tomu naopak.

          Co se týče pana profesora Kulhánka, tak ten v žádném případě nekritizuje západní vědu a netvrdí o ní, že by byla horší nebo lepší než ta Čínská.
          Jen upozorňuje na někdy až přemrštěnou byrokracii a to, že jsme vedu svázali nesmyslnými předpisy, což by se nám mohlo vymstít.
          Takže nekritizuje kvalitu, ale nesmyslnou byrokracii. .-)Skrýt celý příspěvek

          • CainPullo
            21:14 21.11.2019

            Zadluzeni ciny vuci hdp je cca 50ˇ%...
            Nejvyssi zadluzeni vuci hdp ma Japonsko 238%

            https://tradingeconomics.com/c...

            Zadluzeni ciny vuci hdp je cca 50ˇ%...
            Nejvyssi zadluzeni vuci hdp ma Japonsko 238%

            https://tradingeconomics.com/c...

          • Jirosi
            22:20 21.11.2019

            CainPullo: USA 2012 = 100% / 2018 106% HDP = 6% nárůst Cína 2012 = 34,3% / 2018 50,2% HDP = 46% nárůst Dalo by se to vyjádřit i poměrem čísel, aby jste i vy pochopil co vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

            CainPullo:
            USA 2012 = 100% / 2018 106% HDP = 6% nárůst
            Cína 2012 = 34,3% / 2018 50,2% HDP = 46% nárůst

            Dalo by se to vyjádřit i poměrem čísel, aby jste i vy pochopil co vlastně uvádíte jako problém, a co vám přijde jako bez problémové.

            Ano dluh vlády v čině je malí, ale v Číně vláda vlastní značnou část ekonomiky. Takže, dluh těch firem se týká i státu.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            08:16 22.11.2019

            CainPullo: omyl celkový dluh Číny se blíží k 300% HDP. Zapomínáte na to, že velkou část dluhu tvoří soukromý dluh, tedy zadlužení domácností a firem. Ale je to jak jsem psal výše. ...Zobrazit celý příspěvek

            CainPullo:
            omyl celkový dluh Číny se blíží k 300% HDP. Zapomínáte na to, že velkou část dluhu tvoří soukromý dluh, tedy zadlužení domácností a firem.
            Ale je to jak jsem psal výše. Tyto čísla jsou reálně nic neříkající jak pro Čínu tak pro USA, protože v obou případech jsou ty dluhy tvořené plus mínus stejně, nebo spíše podobnými mechanizmy.

            V obou případech totiž převládá zadlužení domácností a firem, to znamená soukromý dluh.
            Obě země si drží dluh z velké části ve vlastní měně.
            Obě země dluží defakto sami sobě, nebo spíše velká část toho dluhu je takto tvořena.
            atd. atd.
            S tím rozdílem, že dluh USA je z velké části kryt obrovským množstvím zlata ve federální rezervě. Čínsky zatím ještě ne.
            Každopádně samotné zadlužení zemí je poměrně složitý proces a víc než kde jinde zde platí heslo "není dluh, jako dluh"
            Jak USA tak i Čína jsou prostě ekonomičtí giganti a mají mechanizmy na to si s takovou situací poradit.
            Takže ony ty dluhy nejsou zas až tak devastační problém pro vyspělé ekonomiky :-)Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:57 22.11.2019

            Klimesov: "S tím rozdílem, že dluh USA je z velké části kryt obrovským množstvím zlata ve federální rezervě. Čínsky zatím ještě ne." V moderním bankovnictvý je všem tam malá ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimesov: "S tím rozdílem, že dluh USA je z velké části kryt obrovským množstvím zlata ve federální rezervě. Čínsky zatím ještě ne."

            V moderním bankovnictvý je všem tam malá hrouda zlata ukradená.
            Dluh USA je z cely krytý úsporami Američanů uložených na spořících účtech(důchod, atd.). Ono je logické, že když si všichni chtějí spořit na důchod. logicky je potřeba ty peníze někomu půjčit...Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            11:00 22.11.2019

            Jirosi. Souhlas. Máte pravdu. Já to jen zmiňuji, protože dost často slýchávám jak Rusko nebo Čína jdou nyní tou správnou ekonomickou cestou skupováním zlata, a že díky tomu budou ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi.
            Souhlas. Máte pravdu.
            Já to jen zmiňuji, protože dost často slýchávám jak Rusko nebo Čína jdou nyní tou správnou ekonomickou cestou skupováním zlata, a že díky tomu budou mít stabilnější ekonomiku a měnu než USA.
            Tak jen tím upozorňuji, že i takové argumenty jsou liché.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      19:08 21.11.2019

      Uvádění vysokých absolutních částek neříká vůbec nic. Můžeš je uvést v relativní velikosti v porovnání k výkonnosti ekonomiky a pak to srovnat s jinými státy? Nebo se ti to nehodí, ...Zobrazit celý příspěvek

      Uvádění vysokých absolutních částek neříká vůbec nic. Můžeš je uvést v relativní velikosti v porovnání k výkonnosti ekonomiky a pak to srovnat s jinými státy? Nebo se ti to nehodí, protože by se pak ukázalo, že jiné země vynakládají na stejné kapitoly obdobné částky? A že ta tvoje čísla vlastně neznamenají vůbec nic?Skrýt celý příspěvek

      • CainPullo
        19:25 21.11.2019

        To nejsou "me" cisla (napr zdroj.: https://people.defensenews.com... + 3% se vztahuji k 717 mld. ne k celkovemu rozpoctu - viz bod 2 az 7, v realu je to vice jak 3%. BTW ...Zobrazit celý příspěvek

        To nejsou "me" cisla (napr zdroj.: https://people.defensenews.com... + 3% se vztahuji k 717 mld. ne k celkovemu rozpoctu - viz bod 2 az 7, v realu je to vice jak 3%. BTW pro srovnani rozpocet ministerstva skolstvi pro rok 2016 - $68 miliard...Skrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          21:07 21.11.2019

          Nejde o to, "čí" čísla to jsou. Ale o to, že absolutní částky bez uvedení poměru k DPH vůbec nic neukazují. Prostě nijak nepodporují ten tvůj dramatický úvod: "USA již před lety ...Zobrazit celý příspěvek

          Nejde o to, "čí" čísla to jsou. Ale o to, že absolutní částky bez uvedení poměru k DPH vůbec nic neukazují. Prostě nijak nepodporují ten tvůj dramatický úvod:

          "USA již před lety spadly do Tukydiovi pasti. Rozpočet pro rok 2017/2018 (září-září) byl v těhto absurdních částkách"Skrýt celý příspěvek

      • CainPullo
        19:26 21.11.2019
        • StandaBlabol
          21:05 21.11.2019

          A jak tenhle link souvisí s čímkoliv uvedeným výše???

          A jak tenhle link souvisí s čímkoliv uvedeným výše???

  • dusan
    20:40 20.11.2019

    To "šialené" tempo zavádzania nového stroja B-21 sa mi zdá ťažko uveriteľné. I keby to bolo o cca 5 rokov neskôr i tak je to vynikajúce, ak si uvážime, že nevzlietol ani prototyp. ...Zobrazit celý příspěvek

    To "šialené" tempo zavádzania nového stroja B-21 sa mi zdá ťažko uveriteľné. I keby to bolo o cca 5 rokov neskôr i tak je to vynikajúce, ak si uvážime, že nevzlietol ani prototyp.

    Ak bude cca v roku 2030 nová letka, a za cca 10 rokov plný stav tak USA získajú takmer nedobehnuteľný náskok na poli bombardovacích strojov.

    Rusko v tom čase plánuje zavádzať svoje "nové" stroje Tu-160M2 v počte 50 ks.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:46 21.11.2019

      nejspíše se to vyvíjelo v rámci černých programů nebo se nakonec ukáže, že je to modernizace B-2

      nejspíše se to vyvíjelo v rámci černých programů nebo se nakonec ukáže, že je to modernizace B-2

      • Honzin
        12:58 21.11.2019

        dusan: Spíš je na tom krásně vidět, jak drahý a náročný je vývoj nových technologií. skelet: "Od spuštění programu (2015) tak nebylo potřeba vyvinout žádnou novou technologii ‒ ...Zobrazit celý příspěvek

        dusan: Spíš je na tom krásně vidět, jak drahý a náročný je vývoj nových technologií.

        skelet: "Od spuštění programu (2015) tak nebylo potřeba vyvinout žádnou novou technologii ‒ největším problémem je integrace všech technologií do jednoho funkčního celku."Skrýt celý příspěvek

    • crusader
      12:51 21.11.2019

      Čím USA získají ten nedoběhnutelný náskok na poli bombardovacích strojů? Tím, že nahradí 83 bombardérů o slušné nosnosti (alespoň u B-1B, B-2 unese o třetinu míň) stovkou ...Zobrazit celý příspěvek

      Čím USA získají ten nedoběhnutelný náskok na poli bombardovacích strojů?
      Tím, že nahradí 83 bombardérů o slušné nosnosti (alespoň u B-1B, B-2 unese o třetinu míň) stovkou dvoumotorových strojů menších než B2 (co má 4 motory) a tím pravděpodobně nižší nosností než B-2?
      Hlavně aby to nakonec nebylo jako u B-2. Napřed 132ks, pak 75 a nakonec 21.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        13:44 21.11.2019

        No ona skončila studená válka a tak si lidé mysleli, že zbrojit už netřeba. Osobně se mi B-1 líbil, ale z vojenského hlediska to povedené nebylo. B-2 tak hezký není, ale je ...Zobrazit celý příspěvek

        No ona skončila studená válka a tak si lidé mysleli, že zbrojit už netřeba.

        Osobně se mi B-1 líbil, ale z vojenského hlediska to povedené nebylo. B-2 tak hezký není, ale je použitelnější. Ale drahý.

        B-21 má být patrně ekonomičtější variantou. Uvidíme, jak to dopadne.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        18:18 21.11.2019

        Třeba si dokáží spočítat, že je podstatnější tuna co se dostane nad cíl, než tuna nosnosti na letišti.

        Třeba si dokáží spočítat, že je podstatnější tuna co se dostane nad cíl, než tuna nosnosti na letišti.

      • RiMr71
        23:45 21.11.2019

        No máte pravdu. Náskok nezískají, oni ho už dávno získali. Zatímco v Rusku vznikají nové a nové powerpointy ohledně PAK-DA, v USA se už plánuje vyřazení B-2, o jehož parametrech ...Zobrazit celý příspěvek

        No máte pravdu. Náskok nezískají, oni ho už dávno získali. Zatímco v Rusku vznikají nové a nové powerpointy ohledně PAK-DA, v USA se už plánuje vyřazení B-2, o jehož parametrech Rusko jen sní.
        Jak jinak to nazvat než "náskokem"?
        Pokud ovšem nepřijmeme klasické ruské komitragické výklady typu "Armatu a Raptorného vlastně nepotřebujeme protože T-72B3 a Su-27 pobije jakýkoliv západní аналог"...Skrýt celý příspěvek

      • KOLT
        13:42 22.11.2019

        Možná by stálo za to zamyslet se, zda ty dva motory nebudou mít větší výkon než tři ze čtyř motorů v B-2... Pokud tedy P&W neodladí F-135 k vyššímu tahu na sucho, když nebudou ...Zobrazit celý příspěvek

        Možná by stálo za to zamyslet se, zda ty dva motory nebudou mít větší výkon než tři ze čtyř motorů v B-2... Pokud tedy P&W neodladí F-135 k vyššímu tahu na sucho, když nebudou potřebovat přídavné spalování. Pak by se to mohlo klidně téměř srovnat. A B-21 bude lépe odladěná pro lety ve vysoké výšce, takže nosnost na dlouhé tratě může být prakticky stejná.Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    18:44 20.11.2019

    Dobrý deň, priatelia Mám jednu otázku : prečo majú byť operačnými základnami pre B21 tie, ktoré sú hlboko vo vnútrozemí USa...pokiaľ sú určene na boj s technologicky vyspelými ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý deň, priatelia
    Mám jednu otázku : prečo majú byť operačnými základnami pre B21 tie, ktoré sú hlboko vo vnútrozemí USa...pokiaľ sú určene na boj s technologicky vyspelými protivníkmi... to je Čína a trošku aj Rusko....nie je výhodnejšie štartovať od námorných hraníc..t.j . Kalifornia, Oregon, Aljaška prípadne z Thule , Reykjavík, Incirlik,Rammstein, Guam? Veď len odhadom, koľko zbytočne spáli paliva a ako dlho mu potrvá než sa z Missouri alebo Dakoty dostane nad vody Pacifiku..Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      18:56 20.11.2019

      Asi to súvisí so zázemím a poslaním zakladne kde dnes sú alokované B-1. Ak sa mýlim tak ma prosím opravte niekto. Okrem toho, myslím, že v prípade ostrého konfliktu by sa asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi to súvisí so zázemím a poslaním zakladne kde dnes sú alokované B-1. Ak sa mýlim tak ma prosím opravte niekto. Okrem toho, myslím, že v prípade ostrého konfliktu by sa asi zmenilo rozmiestnenie strojov podľa potrebySkrýt celý příspěvek

    • logik
      19:44 20.11.2019

      IMHO proto, že není dobré mít strategické síly na exponovaných a tedy zranitelných místech, navíc pozorovatelných špionážními letadly..... V případě potřeby se ta letadla mohou na ...Zobrazit celý příspěvek

      IMHO proto, že není dobré mít strategické síly na exponovaných a tedy zranitelných místech, navíc pozorovatelných špionážními letadly..... V případě potřeby se ta letadla mohou na dané místo snadno na nějakou dobu přesunout.

      Viz Pearl Harbor.Skrýt celý příspěvek

    • SKmartinTO
      02:50 21.11.2019

      Je to skutočne prozaické .) Tieto základne sú historicky predurčené pre úlohy bombardovacieho letectva. www.dyess.af.mil... Od 1944 / 408th Fighter-Bomber Group , dnes 7th Bomb ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to skutočne prozaické .)

      Tieto základne sú historicky predurčené pre úlohy bombardovacieho letectva.

      www.dyess.af.mil...

      Od 1944 / 408th Fighter-Bomber Group , dnes 7th Bomb Wing /

      www.whiteman.af.mil...

      Od 1954 / 340th Bombardment Wingd , dnes 509th Bomb Wing

      https://www.ellsworth.af.mil/...

      Od 1941 / 17th Bombardment Training Wing , dnes 28th Bomb Wing

      Vzdialenosť od miesta leteckého úderu je v tomto prípade bezpredmetná .)Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    17:46 20.11.2019

    Tá cena sa zdá šialená ale keď si človek uvedomí, že obyčajný Boeing 747 stojí 350-400 miliónov dolárov tak som prekvapený, že sa neatakuje hranica 1 miliardy/ks. V každom ...Zobrazit celý příspěvek

    Tá cena sa zdá šialená ale keď si človek uvedomí, že obyčajný Boeing 747 stojí 350-400 miliónov dolárov tak som prekvapený, že sa neatakuje hranica 1 miliardy/ks.

    V každom prípade je zjavné, že USA armáda sa po 30 rokoch opäť pripravuje na stret s technologicky vyspelým protivníkom. V tomto prípade pravdepodobne asi Čína. Treba však podotknúť, že zjavne aj čínski stratégovia považujú za svojho budúceho nepriateľa práve USA čo je zjavné z toho ako sa Čína snaží získať prevahu na vode.

    Ak k tomuto stretu skutočne dôjde, tak výsledok predurčí to ako bude vyzerať svet na najbližšie storočie rovnako ako dodnes pociťujeme výsledky druhej svetovej vojny.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    17:46 20.11.2019

    Tá cena sa zdá šialená ale keď si človek uvedomí, že obyčajný Boeing 747 stojí 350-400 miliónov dolárov tak som prekvapený, že sa neatakuje hranica 1 miliardy/ks. V každom ...Zobrazit celý příspěvek

    Tá cena sa zdá šialená ale keď si človek uvedomí, že obyčajný Boeing 747 stojí 350-400 miliónov dolárov tak som prekvapený, že sa neatakuje hranica 1 miliardy/ks.

    V každom prípade je zjavné, že USA armáda sa po 30 rokoch opäť pripravuje na stret s technologicky vyspelým protivníkom. V tomto prípade pravdepodobne asi Čína. Treba však podotknúť, že zjavne aj čínski stratégovia považujú za svojho budúceho nepriateľa práve USA čo je zjavné z toho ako sa Čína snaží získať prevahu na vode.

    Ak k tomuto stretu skutočne dôjde, tak výsledok predurčí to ako bude vyzerať svet na najbližšie storočie rovnako ako dodnes pociťujeme výsledky druhej svetovej vojny.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:48 20.11.2019

      Tento duplicitný komentár prosím admina zmazať. Ospravedlňujem sa.

      Tento duplicitný komentár prosím admina zmazať. Ospravedlňujem sa.

    • jj284b
      08:37 21.11.2019

      Prevahu na vode mat Cina nebude.. ak uz tak mozno obmedzenu lokalnu prevahu na urcity cas... Cosi ako strategia Francuzska pocas 18. storocia, ked im bolo jasne ze Anglicanov ...Zobrazit celý příspěvek

      Prevahu na vode mat Cina nebude.. ak uz tak mozno obmedzenu lokalnu prevahu na urcity cas... Cosi ako strategia Francuzska pocas 18. storocia, ked im bolo jasne ze Anglicanov nemaju sancu prekonat na mori vzdy a vsade, no mozu lokalne koncentrovat silu ktora moze s Britmi bojovat za (aspon) rovnakych podmienok, pripadne im umoznit dosiahnut urciteho strategickeho zameru, ako sa im to podarilo pri Chesapeak bay, kde po relativne nerozhodnej namornej bitke Britska flotila musela odplavat z oblasti a tym padom odstrihla Yorktown od zasob co malo za nasledok kapitulaciu a prehru vo vojne o Americku nezavislost..Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        10:55 21.11.2019

        No jo, ale Čína nemusí hlídat Atlantik. Patrně jí stačí jen jižní směr, aby si pojistila trasy z blízkého východu a Afriku.

        No jo, ale Čína nemusí hlídat Atlantik. Patrně jí stačí jen jižní směr, aby si pojistila trasy z blízkého východu a Afriku.

        • Cpt. Morgan
          15:30 21.11.2019

          inak povedane - Cina sa nepotrebuje stat svetovym hegemonom, jej celkom staci, ze v istych vyznamnych oblastiach sveta sa nebudu USA moct uplatnovat ako svetovy hegemon. Budu ...Zobrazit celý příspěvek

          inak povedane - Cina sa nepotrebuje stat svetovym hegemonom, jej celkom staci, ze v istych vyznamnych oblastiach sveta sa nebudu USA moct uplatnovat ako svetovy hegemon. Budu (ovela vacsie) zony, kde american nedokaze presadit svoju moc. Svetovy hegemon, co sa dokaze presadit len niekde a nie vsade nie je viac svetovy hegemon. S tym suvisi globalny respekt a politicka ochota vahajucich posluchnut volu upadajucej sily. Proces sa po istom case uz neda zvratit. Prva faza uz v podstate prebehla...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...