SLRC: Strategické dělo chudých států s dostřelem 1900 km

SLRC: Strategické dělo chudých států s dostřelem 1900 km
SLRC je reinkarnací kanonu M65 z 50. let minulého století / lfx160219,Twitter (Zvětšit)

Na internet unikla skica (viz níže) připravovaného amerického strategického kanonu SLRC (Strategic Long Range Cannon). Kanon dokáže zasahovat cíle až na vzdálenost 1900 km (1000 námořních mil). Oproti řízeným střelám nabízí SLRC menší provozní náklady, nízkou cenu munice a odolnost proti působení nepřátelské protivzdušné obraně (PVO).

Zasáhnout přesně cíl na velkou vzdálenost není lehkou ani levnou záležitostí. Můžete použít letectvo, balistické rakety nebo střely s plochou dráhou letu. Letectvo je účinné, ale velmi drahé, řízené počasím a ohrožené PVO protivníka. Nejrůznější raketové zbraně lze použít prakticky za jakéhokoliv počasí, ale jde o drahou a nedostatkovou záležitost. 

Nedostatkovou v tom smyslu, že zásoby munice řízených střel se počítají spíše na stovky, či jednotky tisíc. Při intenzivní bojové činnosti se mohou raketové zbraně během prvních týdnů, či dokonce dnů bojů, velmi rychle vyčerpat a jejich novovýroba bude zdlouhavá, případně kvůli nepřátelské činnosti nemožná (stačí zničit továrnu na klíčovou součástku). 

Americká armáda tuto mezeru ve schopnostech řeší – v rámci jednoho ze svých klíčových modernizačních programů LRPF (Long Range Precision Fires) zavede zcela novou kategorií zbraní dlouhého dosahu. Kromě cenového hlediska je cílem postavit protivníka před novou kategorií obtížně (draze) řešitelných hrozeb (strategie TOS, viz dále). Ve své podstatě nejde o nic jiného než o staré dobré ekonomické uzbrojení, pomocí kterého Spojené státy srazily na kolena Sovětský svaz.  


Kategorie zbraní programu LRPF; větší foto / US Army

Jednou z nových zbraní LRPF je strategický kanon SLRC s dostřelem 1000 námořních mil, tedy 1900 km. O zbrani je zatím minimum informací. Nedávno zveřejněný obrázek SLRC ukazuje podobnost s houfnicí M65 ráže 280 mm. Houfnice M65, přezdívaná Atomic Annie (Atomová Anča), vznikla v 50. letech a střílela jaderné granáty W9 (později W19) o síle 15 kt na vzdálenost 36 km. 

Celkově 20 vyrobených houfnic M65 zůstalo ve výzbroji do roku 1963. V té době vznikly menší jaderné granáty ráže 155 a 203 mm, takže M65 byla jako zbytečně těžká a rozměrná zbraň vyřazena z výzbroje.

V každém případě Spojené státy mají se stavbou a testováním obřích dělostřeleckých zbraní značné zkušenosti. Stačí vzpomenout na obří děla ráže 406 mm na bitevních lodích třídy Iowa. Tato děla využil legendární dělostřelecký konstruktér Gerald Bull v americko-kanadského projektu HARP (High Altitude Research Program). 


Uniklá skica SLRC

V rámci tohoto projektu experimentální dělo Mark 2 převrtané na průměr 424 mm ustanovilo výškový dělostřelecký rekord ‒ v listopadu 1966 vypálilo granát do výšky 177 km. Projekt HARP měl totiž otestovat vystřelování malých satelitů na oběžnou dráhu. Projekt HARP ale skončil a Bull, což ho v roce 1990 stálo život, později nabídl své služby iráckému diktátorovi Sadamu Husajnovi. 

Zpět k SLRC. Na zveřejněném obrázku je zobrazen těžký nákladní tahač Oshkosh 1070A1 8×8. Tahač veze lafetu s kanonem uchycenou na zadním návěsu. Ráže a délka hlavně jsou neznámé. Posádku tvoří osm vojáků a v jedné baterii najdeme čtyři houfnice. Ruský blog BMPD spekuluje o použití dvoustupňového raketového motoru u použitých granátů. Výhodou nasazení granátů místo řízených střel je jejich obtížná zničitelnost nepřátelskou PVO. Pokud se chce protivník palbě SLRC ubránit, musí masivně investovat do špičkové PVO (výkonné senzory, laserové zbraně).

„Proniká a rozkládá nepřátelskou A2/AD [anti access, area denial; systémy pro odepření přístupu] obranu s cílem vytvořit okno pro možné využití společnými silami [Joint Forces],“ stojí na plakátu SLRC. „Platforma se skládá ze zbraně, hlavního tahače a přívěsu, projektilů a pohonných náplní schopných poskytovat hromadnou palbu ve strategických rozsazích pro operace s více doménami.“

Podle současných plánů zkoušky prototypů SLRC započnou v roce 2023. Na základě testů se rozhodne o zahájení sériové výroby. Klíčem bude dosažení nízkých provozních nákladů. Jeden výstřel má stát údajně 400 000 až 500 000 dolarů. To je třikrát až čtyřikrát míň, než co stojí nejnovější střela s plochou dráhou letu Tomahawk. 

Web Global Security spekuluje také o exportních možnostech SLRC a vysloveně zmiňuje Polsko, Baltské země a Jižní Koreu. Podobné zbraně mohou být prakticky nezjistitelné a v případě potřeby okamžitě zahájit odvetný úder. SLRC je tedy cenově a technologicky dostupnou strategickou zbraní pro chudé nebo menší státy. Teoreticky SLRC může odpalovat i jaderné granáty, jako tomu bylo u houfnice M65. 

V každém případě SLRC bude jen jednou součástí celé palety zbraní velmi dlouhého dosahu americké armády. Celkově zbraň zapadá do tzv. Třetí kompenzační strategie TOS (Third Offset Strategy). Cílem této strategie je v podstatě zahltit, s využitím extrémně silné a výkonné technologické a ekonomické základny Spojených států, protivníky mnohočetnými „problémy“ a zároveň vlastním velitelům nabídnout větší manévrovací prostor při použití vojenských nástrojů. 

Jedním z konceptů, jak toho dosáhnout, jsou výše citované multidoménové operace. Tj. v reálném čase koordinované využívání schopností (senzorů, zbraní, systémů řízení a velení, atd.) napříč všemi doménami (moře, vzduch, zem, vesmír, kyberprostor). 

Jak si to představit? Protivník se tak nebude obávat jen útoku amerického letectva (případně letectva námořnictva nebo námořní pěchoty), ale současně také nejrůznějších řízených (včetně hypersonických) střel vypálených ze země nebo z moře, balistických raket krátkého a středního doletu, ale také palby strategických kanonů SLRC. 

Zdroj: Radio DixieBMPD, Global Security

Nahlásit chybu v článku


Související články

Testy houfnice M777ER s nejdelším dostřelem na světě

Vojenský výzkumný závod Picatinny Arsenal americké armády (US Army) pokračuje ve střeleckých ...

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Raketomety HIMARS: Polsko buduje nové raketové vojsko

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

HIMARS, MLRS: Americká armáda mohutně posiluje raketové vojsko

V rámci komplexního programu LRPF (Long-Range Precision Fires) americká armáda (US Army) výrazně ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!