Stráž proti ruským raketám. Polsko kupuje průzkumné aerostaty ASRR

Stráž proti ruským raketám. Polsko kupuje průzkumné aerostaty ASRR
Aerostat ASRR (Airspace and Surface Radar Reconnaissance) / Paweł Bejda, X (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila prodej průzkumných aerostatů ASRR (Airspace and Surface Radar Reconnaissance). Nákup se děje v rámci polského vojenského programu Barbara. Úkolem aerostatů bude sledování vzdušného prostoru hluboko nad území Běloruska a Ukrajiny.

Program Barbara má svůj počátek v roce 2017. Program dostal dva zásadní impulzy – prvním byla druhá ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022, druhým incident z května 2022, kdy hluboko nad polské území pronikla prakticky nesledovaná ruská střela s plochou dráhou letu Ch-55.

V článku Aféra ruské střely Ch-55 nad Polskem: Varování z Polska pro ostatní jsme problematiku detailně popsali. Střely s plochou dráhou letu představují vážnou výzvu pro protivzdušnou obranu (PVO) – letí relativně rychle v ve velmi nízké výšce kopírují terén.

Je prakticky fyzicky nemožné pomoci pozemních radarů pokrýt veškeré topograficky členité území. Jedinou možností je umístit radary do výšky a poskytnout jim lepší rozhled – proto Polsko akutně nakoupilo dva švédské radarové a výstražné letouny Saab 340 Erieye AEW&C (Airborne Early Warning and Control). První letoun již operuje v Polsku, druhý dorazí příští rok.

Saab 340 Erieye (S 100 Argus) kombinuje radar Ericsson PS-890 Erieye a turbovrtulový letoun Saab 340. Na podzim 2021 Stockholm pořídil dva S 100D a dva výkonnější GlobalEye (S 106) na bázi Bombardier Global 6000. Ty však budou dodány až v roce 2027.

Erieye je radar typu AESA (Active Electronically Scanned Array), váží 900 kilogramů a je zabudován uvnitř devět metrů dlouhého radomu. Radar snímá vzdušný prostor pouze na jedné straně, v rozsahu 150° až 160°. Pozorování mimo tyto sektory, tj. do 20°–30° od nosu a ocasu je omezené; umožňuje detekci letadel, není možné je však trvale sledovat.


Polský SAAB 340 Erieye AEW&C; větší foto / SAAB

Při provozní výšce 6000 metrů je maximální dosah radaru 450 kilometrů. Námořní cíle lze detekovat na vzdálenost 320 kilometrů, cíle velikosti stíhačky na 370 kilometrů, střely s plochou dráhou letu na 200 kilometrů. Radar má navíc schopnost detekovat vznášející se vrtulníky. Erieye zvládne sledovat až 1000 vzdušných a 500 mořských cílů současně. Integrovaný dotazovač systému vlastní-cizí (IFF) má dosah 450 kilometrů.

Dalším krokem v posilování detekčních a sledovacích schopností polské PVO je nákup aerostatů – ty na rozdíl od letounů dovolují nepřetržité radiolokační sledování vzdušného prostoru 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Oproti letadlům s výrazně nižšími provozními náklady.

Aerostaty zajistí zejména detekcí a sledování nízkoletících cílů, jako střely s plochou dráhou letu a drony, hluboko nad ukrajinských, běloruským a ruským územím, včetně oblasti Baltského moře, a včasnou aktivaci polské PVO. Například vyslání pohotovostních letounů FA-50 se střelami vzduch-vzduch.

Aerostaty přes mnohé výhody mají pochopitelně i řadu omezení, např. „mrtvý radarový kužel“ se základnou o průměru 40 kilometrů a vysokou náchylnost ke zničení v době války kvůli jejich stacionárnímu charakteru a křehké konstrukci. Na druhou stranu zničení těchto aerostatů bude vnímáno jako akt přímé a jasné vojenské agrese proti Polsku / NATO.

Ačkoli komuniké DSCA neuvádí počet nabízených aerostatů, náměstek polského ministra obrany Pawel Bejda potvrdil čtyři jednotky − pro plánovaná čtyři stanoviště. Celkově Varšava za aerostaty do Spojených států pošle 1,2 miliardy dolarů.


JLENS

Balíček nabízený DSCA obsahuje radiolokační stanici (pravděpodobně izraelskou EL/M-2083), identifikační systém IFF, elektronické senzory, pozemní řídicí stanice nebo systémy kotevních lan s navijáky. Přenos dat mezi aerostatem a pozemní stanici zjisti optické vláka – nelze je rušit prostředky elektronického boje.

Hlavními dodavateli budou společnosti Raytheon, TCOM (vlastní výrobce aerostatů), ELTA North America (výrobce EL/M-2083) a Avantus Federal.

O parametrech polských aerostatů se nic neví, ale pravděpodobně budou vycházet z amerického programu JLENS (Joint Land Attack Cruise Missile Defense Elevated Netted Sensor System). Šlo o síť detekčních aerostatů chránicích mezi roky 1996 až 2016 vzdušný prostor Spojených států. Program kvůli finančním problémům, zdržení a nehodám však skončil předčasně.


Propagační letek pro zájemce o službu v budovaném radiotechnickém praporu; větší foto / WCR

Nově budovaný radiotechnický prapor, který bude mít na starosti obsluhu aerostatů, bude sídlit v Červeném Boru v Podlaském vojvodství. Tři stanoviště pokryjí severovýchodní směr (dvě ve Warmińsko-Mazurském vojvodství, jedno v Podlaském vojvodství). Čtvrté stanoviště získá Podkarpatské vojvodství. Zprovoznění první stanice je plánováno na červenec 2026.

„Radiotechnická vojska realizují proces zvyšování schopností radarového průzkumu v rámci rozvoje polských ozbrojených sil, proto je plánováno vytvoření aerostatického radiotechnického praporu. Zřízení první základny bude dokončeno v červenci 2026,“ zveřejnilo na sítí X koncem listopadu minulého roku rekrutační středisko WCR Sandomierz. První aerostat bude umístěn v jedné z lokalit v Podkarpatském vojvodství, pravděpodobně v Kurzyna Wielka, kde zástupci armády uskutečnili řadu setkání s obyvateli obce a místními orgány.

Aerostaty budou spolu s letouny včasné výstrahy Saab 340 AEW (časem má být vybrána pokročilejší platforma) zodpovědné v rámci polské PVO za odhalování nízkoletících cílů na velkou vzdálenost. Podle dostupných údajů je radarová stanice EL/M-2083 na aerostatech schopna detekovat velký letící objekt ze vzdálenosti více než 500 kilometrů a menší objekt o velikosti typické stíhačky ze vzdálenosti přibližně 250 kilometrů. Z lokality Kurzyna Wielka radar EL/M-2083 prakticky dohledné až ke Kyjevu a běloruskému Minsku.


Maximální dosah radaru aerostatu z Kurzyna Wielka; větší foto / Google Maps

Dokonce i sledování pozemních cílů, zejména pohyb kolony vozidel, prostřednictvím režimů GMT (Ground-Moving Target) by bylo vítanou schopností poblíž rusko-běloruských hranic. Stejně tak se hodí mapování terénu pomoci režimu SAR (Synthetic-Aperture Radar). Zda takové režimy získají polské aerostaty, není známo.

Společnost TCOM nabízí zákazníkům devět různých aerostatů různých velikostí a schopností. Nejmenší z nich je dlouhý pouhých 12 metrů, dokáže vystoupat do výšky 300 metrů a jeho užitečné zatížení je 60 kilogramů (což je dost na to, aby unesl populární elektrooptickou hlavici Wescam MX-15). Je navržen pro sedmidenní nepřetržitý pobyt ve vzduchu. Největší aerostat je dlouhý až 117 metrů a unese více než 8100 kilogramů užitečného zatížení. Ve výšce 4800 metrů může zůstat šedesát dní.

Z aerostatů nebude těžit jen Polsko. Výsledná data budou jistě sdílená se spojenci v rámci společného velení alianční PVO NATINADS (NATO Integrated Air Defense System). Polské aerostaty značně posílí schopnosti alianční PVO, zejména proti hrozbě ruských střel s plochou dráhou letu.

Ve světle klesající nasaditelnosti a zastarávání flotily aliančních a amerických letounů Boeing E-3 Sentry, je tato polská schopnost ještě důležitější. Uvidíme, zda polského příkladu budou následovat další země a nad východní částí NATO se zvedne „hradba“ aerostatů.

Zdroje: Konflikty, DSCA

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Aféra ruské střely Ch-55 nad Polskem: Varování z Polska pro ostatní

V Polsku je nyní tématem číslo jedna nález zbytků ruské střely s plochou dráhou letu Ch-55. Střela v ...

Hráz proti ruským střelám: Polsko kupuje švédské awacsy GlobalEye

Polsko se Švédském jedná o nákupu letounů včasné výstrahy, velení a řízení AEW&C (Airborne Early ...

PREMIUM Hráz proti Rusku. Polsko revolučně posiluje svou protivzdušnou obranu

Polsko na domácí výstavě MSPO 2023 v Kielcích podepsalo zásadní kontrakty v oblasti ...

Radary P-18PL a SPL: Oči polské protiraketové obrany

Polská Agentura pro vyzbrojování (Agencją Uzbrojenia) s konsorciem PGZ-Narew uzavřela smlouvu na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...