Strážce Černého moře: Křižník Moskva čeká modernizace

Ruský křižník Moskva; větší fotoMil.ru; CC BY 4.0

V roce 2018 započne hloubková modernizace raketového křižníku Moskva třídy Slava ruské Černomořské flotily. Křižník získá především nejnovější elektronickou výzbroj a protilodní střely dlouhého dosahu.

Raketový křižník Moskva je vlajkovou lodí ruského námořnictva v Černém moři. Moskva je jednou ze tři lodí třídy Slava - další dvě jsou křižník Maršál Ustinov (Severní flotila) a křižník Varjag (Pacifická flotila).

Křižníky třídy Slava jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov a raketovém křižníku s jaderným pohonem Petr Veliký největšími plavidly ruského námořnictva. Lodě třídy Slava s klasickým pohonem jsou de facto levnější alternativou jaderného křižníku Petra Veliký.

Křižník Moskva byl poprvé spuštěn na vodu v roce 1976 a uveden do provozu v roce 1983. Sloužil až do roku 1990, kdy byl z nedostatku financí vyřazen ze služby. Pod vlajkou ruského námořnictva vyplul opět v roce 2000.

Loď měří na délku 186,4 m (pro porovnání - americké torpédoborce třídy Arleigh Burke 155 m) a má výtlak 12 490 t (Arleigh Burke 9800 t). Loď pohání čtyři pohonné systém CODOG (COmbined Diesel Or Gas; kombinace dieselového motoru a plynové turbíny) o celkovém výkonu 90 MW. Maximální rychlost je 32 uzlů. 

Ruské námořnictvo plánuje modernizovat všechny tři křižníky třídy Sláva. Na konci minulého roku námořnictvo převzalo k námořním testům modernizovaný křižník Maršál Ustinov. Na plavidel od roku 2011 probíhaly v loděnicích Zvězdočka v Severodvinsku nutné opravy a modernizace.

Z důvodu chybějících peněz a nutných víceprací se předání Maršala Ustinova posunula z plánovaného prvního čtvrtletí roku 2015 na konec roku 2016. Podle deníku Izvestija objevené vícepráce způsobily trojnásobný nárůst nákladů na opravy lodi oproti původním plánům.

Problém způsobila i chybějící technická dokumentace k jednotlivým systémům lodě, neboť křižníky třídy Slava byly v 70. a 80. letech vyrobeny na Ukrajině.

Fakta o křižníku Moskva

V příštím roce do Severdvinsku odpluje křižník Moskva na několik roků dlouhou generální opravu a modernizaci. Tentokrát bude průběh oprav jednoduší, neboť loděnice Zvězdočka již získaly zkušensoti díky opravě/modernizaci lodě Maršál Ustinov.´

Podobné jako Maršál Ustinov získá Moskva nejnovější protilodní výzbroj v podobě 16 protilodních střel 3M-54 Klub/Kalibr (dolet některých verzí až 2500 km) nebo P-800 Jachont/Onix (dolet až 600 km). V současné době Moskva nese 16 střel P-1000 Vulkan (případně starší P-500 Bazalt) s doletem 800 km (500 km).

Protivzdušná výzbroj v podobě raket středního dosahu OSA-M a dlouhého dosahu S-300F (64 raket) zůstane stejná. S-300F dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 150 km. Podle deníku Izvestija je přesto možné, že Moskva dostane modernější protivzdušnou výzbroj.

Blízkou protivzdušnou i protilodní obranu bude i nadále zajišťovat sestava šesti dálkově ovládaných stanic s automatickým kanóny ráže 30 mm. Moskva si ponechá i dělostřeleckou věž se dvěma kanóny ráže 130 mm , torpédomety ráže 533 mm a raketové vrhače hlubinných pum RBU-6000. Ze zádi budou i nadále startovat vrtulníky Ka-25 nebo Ka-27.

Novým mozkem křižníku se stane třídimenzionální přehledový a naváděcí radarový systém Fregat-M2M. Modernizací projde i zázemí a pracovní prostor posádky, elektronické systémy, systémy řízení palby a nebo komunikační vybavení.

Raketový křižník Moskva je jednou z nejčastěji nasazovaných ruských vojenských lodí do bojových akcí. V roce 2008 v rusko-gruzínské válce vytvořil blokádu pobřeží Gruzie a v roce 2015 po sestřelení Su-24 tureckým letectvem zajišťoval pomocí S-300F krytí ruským letadlům u srysko-turecké hranice. 

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket Iskander (v kódu NATO SS-26 Stone) na ruské základně Hmímím v Sýrii. Snímek pořídil izraelský satelit Eros B.

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky MiG-35. Po následných státních zkouškách první MiGy-35 vstoupí do služby v roce 2018.

Letadlová loď Gerald R. Ford: Král moří vyplouvá

Nejdražší plavidlo v historii, letadlová loď amerického námořnictva USS Gerald R. Ford, bude do služby uvedeno možná již v dubnu tohoto roku. Letadlové lodě třídy Gerald R. Ford nahradí starší plavidla třídy Nimitz. Zavádění nových a pokročilých technologií však bylo vykoupeno vyšší cenou a průtahy ve stavbě.

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své vojenské kapacity. Obnovování starých základen, tvorba nových specializovaných vojenských útvarů a vojenská cvičení mají ruské síly připravit na případný konflikt na dálném severu.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 10
 • stronger.p
  20:08 21.02.2017

  Tak na iDnes už přišli na to, že RF začala používat velmi nehumánní a zákeřné zbraně. Dlouho jsem se jak titulku, tak některým komentářům, nezasmál.

  http://zpravy.idnes.cz/rusko-na-vas-chysta-sexualni-pasti-varuje-tallinn-britske-vojaky-p9c-/zahranicni.aspx?c=A170221_140112_zahranicni_aha#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zahranicni&utm_content=main

 • fenri
  17:23 21.02.2017

  Logika: ty závěry ovšem činíte vy.
  A co nám dává jistotu, že Rusko se Západem nebojuje? Nic. V Platonovském smyslu nemáme ani jistotu, že nějaké Rusko vůbec existuje:-)
  Logiku, nebudu vám dávat jistotu ohledně vašich myšlenkových konstrukcí a vývodů z mnou neřečeného. To je váš boj a věřím, že se opět hrdině porazíte.

 • Jirosi
  17:02 21.02.2017

  Fenri: Hezká dezinformační kampaň.

  "Protože víme že nám ruská média o válce lžou je jasné že i ty západní nám musí lhát". Přitom ze lží ruských TV obviníme západní media která přinesla informace o tom že lidé byli cíleně "recyklováni" pro různé zdělení.

 • logik
  16:40 21.02.2017

  fenri: je jedno, z jaké poznámky Tvá replika vznikla. Protože pokud z ní plynou špatné závěry, pak je prostě na ní něco špatně.

  Pokud píšeš, cituji:
  "Rusové pochopitelně nejsou přesvědčení o tom, že bojují se Západem, stejně jako Západ není přesvědčený, že se ruské tanky objeví zítra když ne v Paříži, tak alespoń v Rize. Ale na strašení vlastních ovcí se to hodí."
  Tak se ptám, kde bereš jistotu, že Rusko se západem nebojuje. Situace na ukrajině totiž ukazuje, že bojuje - stejně jako my bojujeme s Ruskem. Jde jen o to, kam až je ochotno Rusko zajít - a kam necháme zajít my své politiky...

 • fenri
  16:23 21.02.2017

  Logik: myslím, že žádné univerzální pravidlo není. A Rusko není zdaleka jediná země, která občas použije sílu. To jste jistě zaregistroval, pokud nežijete v nějakém paralelním vesmíru.

  Každopádně bych připomněl, z čeho debata vznikla: z mé poznámky, že kdyby UA koupila/vyžebrala M109, že by Rusko sice prskalo a to by bylo vše. Pokud máte pocit, že by dotyk pásu Paladina na posvátné U Krajinské půdě byl tím, co Rusy přivede k rozhodnutí být do druhého dne v Kyjevě, tak další debata je o ničem. Já se domnívám, že by jen blafali a prskali.

 • fenri
  16:20 21.02.2017

  dušan - sputnik nečtu a česky neumíte. S těmi houfnicemi jste si skočil na svůj špek.
  A opět: já jsem napsal, že je jedno, co politik řekne oficiálně? Zase blekotáte sám se sebou hochu, to je znakem šílenství. Já jsem napsal, že oficiální prohláíšení se od zákulisních jednání a reálných politicko-vojenských akcí zpravidla velmi zásadně liší. A ano, ofiacální prohlášení jsou zpravidla pro novináře a následně ovce. Politici spolu nekomunikují (většinou) přes média.

 • dusan
  15:45 21.02.2017

  Fenri .... Vaše predstavy o diplomacii sú naozaj komické ...

  Predstava, že je jedno čo povie politik oficiálne .... však je to pre "ovce" je naozaj hodná ceny Sputniku : )

  Česky chápem dobre .. skôr Vy ste evidentne v reálnom svete úplne mimo ....

 • logik
  15:39 21.02.2017

  fenri: neodpověděl jsi na otázku. Pokaď jsou takovéto hry jen hry a kdy je třeba to brát vážně? Hitler také jen hrál hry - do té doby, než začal válcovat evropu.

  Nechci teď ani sebemenším přirovnávat Rusko k nacistickému Německu. Jen ukazuji, že evidentně existují situace, kdy "agresivní rétorika" státu není jen hra, ale je to míněno vážně. A ptám se, jak rozlišuješ, kdy ta agresivní rétorika je jen hra a kdy je to vážně.

  Rusko evidentně nějakou sílu je ochotno použít. Jak víš, že síla, kterou použilo na ukrajině je hranice, kam je Rusko ochotno zajít? A pokud nevíš, kde je hranice, proč tedy slova o Rusku jako hrozbě považuješ za "hru", a nikoli za realistické hodnocení situace?

  Jestli nechápeš, s čím polemizuju, tak s tím, že mezinárodní politiku považuješ za nějakou hru s pravdily. Ve skutečnosti to

  a) není HRA. Jde tu o život a svobodu. Jen různí hráči mají různou míru zábran, než Tě o ten život připraví

  b) vyjádření různých stran, přestože jsou vždy vyřčeny zpravidla za nějakým účelem, tak přesto nějak odrážejí realitu. To, že v médiích jsou možná zveličovány oběti v Allepu ještě nijak nepluví o tom, zdali obě strany dbaly stejně na životy civilistů, a tedy zdali výtka jedné či druhé strany, že ta druhá na životy civilistů kašle, klidně může být (a IMHO je) podložená

  c) máš pravdu, v tom, že diplomacie je vlastně hra. Ale tím postihuješ jen povrch toho, o co ve věci jde. Za toudle hrou je někde pravda, a někdo je jí blíž a někdo dál. Každej se snaží tu pravdu nějak ohnout, tak aby prosadil své zájmy, ale někdo se zastaví při prosazování svých zájmů tady a někdo až tady.... a někdo vůbec.

 • fenri
  12:20 21.02.2017

  Logiku: pravidla hry jsou taková, že v médiích, OSN... je třeba okázale pohoršovat tu tím, tu nad oním, mávat protesty a silnými slovy a ve skutečnosti se důležité věci dějí a řeší jinak a jinde. Kdyby se UA rozhodla pořídit si M109, tak s tím Rusko neudělá nic, kromě humbuku.

  Příklad: je součástí hry, že se naše média nerozpakují ukázat nám z Aleppa jednoho a téhož herce X krát zasypaného ruskými bombami (ale znovu vstane z trosek) a k tomu jímavou reportáž o 486 poslední nemocnici v Aleppu. Samozřejmě tomu nikdo nevěří a nikdo se tím nevzrušuje. Na druhou stranu v Mosulu je nad vším duha, žádnou nemocnici nikdo netrefil a nejhorší věc, co se tam stala civilům, že po přesných úderech za zarušené teroristy někomu pískalo v uších.
  Z Ruska je zase ta hra o tom, že na Doněck dopadají zbraně hromadného ničení (ty samé Točky, které vesele používá Rusko v Syrii či Gruzii) a komentátoři se mohou přetrhnout v líčení a odsuzování těchto hrůz. To, že dělají to samé je jaksi podružné.

  Jinak mám pocit, že jste naprosto nepochopil, o čem jsem psal a celkem nevím, proč do prezentace a vytváření obrazu nepřítele motáte Hitlera. Tohle je prostě stará a běžná hra hraná všemi stranami.
  Zkuste se někdy podívat, jak vypadaly válečné britské plakáty z období I. světové.

 • fenri
  12:10 21.02.2017

  Dušan: koukám, že máte extrémní problém pochopit psanou češtinu.
  Samozřejmě že oficiální projevy jsou právě ten komunikační kanál, který je směřován k ovcím. Je vidět, že jste poslušná figurka na šachovnici.

  A ještě jednou, pokud jste skutečně tak nechápavý, jak se jevíte: já netvrdím a vůbec si nemyslím, že UA mají M109. Nikde jsem to nenapsal a ani si to nemyslím, protože by pro ně ani neměli valný smysl. Jenže vy si melete svojí argumentaci s něčím, co někdo neřekl, pateticky úročíte, vyhráváte....jenom si jaksi neráčíte povšimnout, že jste mimo šachovnici a povídáte si sám se sebou.

Stránka 1 z 10