Strážce Golanských výšin: Nejnovější izraelský tank Merkava Barak

Strážce Golanských výšin: Nejnovější izraelský tank Merkava Barak
Merkava Barak / IDF (Zvětšit)

Izraelské obranné síly (IDF) v polovině září oznámily operační připravenost nových tanků Merkava Barak. Rotu deseti nových tanků převzal 52. prapor 401. obrněné brigády již na začátku roku. Prapor tanky nasadí v oblasti Golanských výšin na hranicích se Sýrií.

Izraelské obrněné síly

Podle článku The Transformation of the Isr ansformation of the Israel Def ael Defense Forces (Naval War College, 2021) izraelské obrněné síly se vždy spoléhaly na rychlost a mobilitu. Text vzpomíná na slavné nájezdy a obchvatové operace izraelských obrněných sil během všech velkých a slavných válek Izraele. Ať už to byly války proti Egyptu nebo Sýrii.

Po Jomkipurské válce, a zejména mírové smlouvě s Egyptem v roce 1979, se bezpečnostní situace Izraele začala měnit – z bojů v otevřeném terénu, ideálním pro velké manévrové mechanizované operace, se přešlo k bojům v urbanizovaném prostředí proti nestátním nebo polostátním aktérům.

Význam obrněných sil poklesl. V městském prostředí jsou obrněné jednotky těžkopádné, méně efektivní a zranitelnější než ve venkovském terénu. Městští obránci mají proti tankům velkou výhodu. Mohou využít městskou „3D infrastrukturu“ i civilní obyvatelstvo. Tanky mají naopak omezenou schopnost navigace, mobility a spojení s dalšími prvky vlastních sil.

Výše uvedené potvrdila libanonská válka v roce 2006. Během prvních tří týdnů bojů izraelský obrněný sbor a ostatní pozemní síly IDF vyčkávaly v záložních oblastech, zatímco letectvo útočilo na Hizballáh. Pozemní invaze se nakonec účastnily pouze dvě ze čtyř aktivních obrněných brigád. Ty nasadily „jen“ 370 tanků (tehdy měla tanková brigáda větší počet tanků, viz dále) z odhadovaných čtyř tisíc tanků v izraelském inventáři (aktivně používaných i skladových).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Izraelci prodávají tanky Merkava IV

Izraelské ministerstvo obrany podepsalo přelomový kontrakt na export izraelského rodinného stříbra – ...

Trophy chrání izraelské tanky Merkava a transportéry Namer

Izraelské ministerstvo obrany vydalo zprávu o úspěšném začlenění aktivního obranného systému Trophy ...

Izraelský tank Merkava Mk 4 Barak s umělou inteligencí

Izraelský průmysl vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako „Barak“. Hlavní ...

Bojová vozidla Eitan pro izraelskou brigádu Nahal

Izraelská pěší brigáda Nahal získala první sériově vyráběná kolová bojová vozidla Eitan ve verzi ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.