Vznikne arabské NATO?

Vznikne arabské NATO?
Střední východ hledá nové místo v měnícím se světě / depositphotos.com (Zvětšit)

Americká politika „bezpečnost za ropu“ bývala pro státy Perského zálivu hlavním zdrojem bezpečnosti. Po celou dobu studené války se Spojené státy soustředily na bezpečnost na Blízkém východě, aby zadržely sovětskou expanzi. Po rozpadu SSSR vysvětlovaly USA svou trvalou přítomnost v regionu snahou zabránit vzestupu darebáckých států (rouge states), militantních nestátních aktérů a protiamerických nálad.

Tato politika se však Bílému domu vymstila a uvrhla region do plamenů občanské války, sektářských střetů a násilných teroristických aktivit. Během Obamova a Trumpova prezidentství Spojené státy změnily svou regionální politiku a začaly se z blízkovýchodního chaosu stahovat. Současná americká vláda chce tento vývoj zastavit a vrátit se do regionální bezpečnostní architektury, ať už prostřednictvím Aliance protivzdušné obrany Blízkého východu MEAD (Middle East Air Defense Alliance), nebo pomocí skupiny I2U2 (Indie a Izrael jako I2 a Spojené arabské emiráty a Spojené státy jako U2). Obě tyto iniciativy se ve zpravodajských článcích vykreslují jako zárodky blízkovýchodní obdoby Severoatlantické aliance. V regionálním kontextu jsou MEAD i I2U2 považovány za protiíránskou alianci, protože především Teherán bude muset čelit přímým důsledkům nového bezpečnostního uspořádání pod vedením USA.

Některé státy myšlenku obdoby NATO na Blízkém východě nadšeně podporují. Jordánský král Abdulláh II. tak například učinil v červnu letošního roku. Podle časopisu Foreign Policy by byl jedním z prvních lidí, kteří by blízkovýchodní NATO podpořili. Králové a autokraté v regionu si ovšem vzájemně hluboce nedůvěřují, obzvláště pak v otázkách bezpečnosti a sdílení zpravodajských informací. Martin Indyk, bývalý americký velvyslanec v Izraeli, vylučuje americký vojenský závazek v duchu článku 5 NATO. Součástí budoucí bezpečnostní aliance se téměř jistě nestane, protože Kongres Spojených států s takovou smlouvou nikdy nebude souhlasit.

Vytvoření blízkovýchodního NATO tak v blízké budoucnosti pravděpodobně zůstane jen zbožným přáním. Plán regionální integrace protivzdušné obrany mezi zeměmi Perského zálivu a Izraelem ale může získat konkrétní obrysy. Na vytvoření faktické vojenské fronty proti Íránu mají eminentní zájem, protože saúdská a emirátská města stejně jako jejich ropná zařízení se stala terčem útoků bezpilotních letounů íránských spojenců. Překážku k oficiální a hlubší spolupráci představují v první řadě arabští představitelé, kteří se obávají veřejně spojit své síly s Izraelem.  

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie

Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba ...

Saúdská Arábie nakupuje americký protiraketový systém THAAD

Saúdská Arábie uzavřela se Spojenými státy smlouvu o dodávce amerických systémů protiraketové obrany ...

Bojový křest protiraketové obrany dlouhého dosahu THAAD

V minulých dnech došlo ve Spojených arabských emirátech (SAE) k bojové premiéře systému ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.