Středoafrická republika hlásí převrat

-
27. 3. 2013
-
15 komentářů
-
Jiří Kalát
Vojenským převratem skončilo několikaměsíční napětí ve Středoafrické republice (SAR). V neděli 24. března obsadili vzbouřenci pod vedením Michela Djotodii hlavní město Bangui. Prezident François Bozizé uprchl do Kamerunu a Djotodia jmenoval sám sebe na jeho místo. Takto se ujal moci za podpory koalice tvořené zástupci opozice, vzbouřenců i příznivců bývalého prezidenta.
Podle agentury Reuters prý Djotodia slíbil vypsat "svobodné a transparentní" volby do tří let. Během této doby by měl stabilizovat zemi a zavést v ní pořádek. "Premiér zůstává a ve vládě dojde k drobným změnám," informoval agenturu Reuters mluvčí rebelů Eric Massi. "Máme Bangui pod kontrolou, ve městě je klid, ale musíme zajistit pořádek. Rabování musí přestat," vysvětloval reportérům.
Rebelům došla trpělivost
Zatímco se před koncem roku 2012 vzbouřenecké jednotky uskupení Seléka (v jazyku sango ve významu unie) zastavily před branami hlavního města a chtěly vyjednávat, tentokrát již slibům prezidenta Bozizého neuvěřily a město rovnou obsadily. Seléka sestává ze třech hlavních skupin: FDPC (Democratic Front of the Central African People), CPJP (Convention of Patriots for Justice and Peace) a UFDR (Union of Democratic Forces for Unity).
Cílem povstání je dosáhnout jednak stability, ale především splnění podmínek příměří z roku 2007, na němž se při posledních rozhovorech v lednu 2013 dohodli rebelové s vládou. V hlavním městě však prozatím panuje chaos, dochází k rabování a znásilňování. Z tohoto stavu věcí se obviňují všechny strany konfliktu, civilní obyvatelstvo však trpí dál. "Situace ve městě je chaotická. Dokonce vyrabovali i dětskou nemocnici," popsala pro BBC stav místní humanitární pracovnice.
V reakci na to obsadila Francie místní mezinárodní letiště a vyslala do země další vojáky na obranu francouzských zájmů a občanů, jichž žije v SAR kolem 1200. Počet nasazených vojáků tak vzrostl z 250 na 600 mužů. Rozhořčeně komentoval situaci i prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma, jehož země se podílí na výcviku tamní armády. Při bojích o hlavní město přišlo o život třináct jihoafrických vojáků.
Video: Středoafrická republika hlásí převrat. / YouTube
Záporné stanovisko k vojenským prostředkům řešení konfliktu v SAR zaujala také OSN vedená generálním tajemníkem Pan Ki-munem. Prezident Čadu, jehož vojáci se již nyní angažují v Mali, zase nabídl, že se stane prostředníkem při organizaci rozhovorů mezi znepřátelenými stranami.
Region se bouří
Středoafrická republika není jediným státem, který se v centrální Africe otřásá pod náporem rebelujících občanů, partyzánů či islamistických bojovníků. S problémy se také potýkají například Čad nebo Niger. Právě druhý jmenovaný se stal nedávno "hostitelem" další americké základny, ze které vzlétají bezpilotní drony ke svým "lovům teroristů".
Tím stoupla jeho cena v očích mezinárodního společenství – a to už vůbec netřeba mluvit o jeho zásobách uranu. Od roku 2009 se bezpilotní prostředky podílejí na operacích po celé Africe i na Blízkém východě. Čadská vláda řeší podobné problémy jako SAR a místní rebelové čekají již dva roky na splnění podmínek smluv uzavřených s vládou, která se však k plnění svých slibů příliš nemá. Francie se tak stále více zapojuje do boje proti terorismu v "americkém stylu" a zasahuje do politického i historického vývoje cizích států (v jejím případě jde ovšem o její bývalé kolonie, v jistém smyslu tedy rovněž o její zodpovědnost.
Zdroj: Al-Džazíra, On Peace / On War, Washington Post, Independent, Wikipedia, iDNES.cz
Související články
Mezinárodní společenství vysílá vojáky do afrického státu Mali
Rada bezpečnosti vyslovila ve čtvrtek jednomyslně svůj souhlas s vysláním mezinárodních jednotek do ...
-
21.12.2012
-
4 komentářů
-
Ctirad Sviták
Súdánské války o krávy i území
Přes sto mrtvých si vyžádalo přepadení, které se odehrálo minulý týden v Jižním Súdánu. Boje jsou ...
-
21.02.2013
-
3 komentářů
-
Jiří Kalát
Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN
Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...
-
26.02.2013
-
6 komentářů
-
Jiří Kalát
Devatenáct mrtvých! Volby v Keni pokračují.
Africká Keňa má již skoro za sebou prezidentské volby. Hlasy jsou odevzdány, nyní je jednotlivé ...
-
06.03.2013
-
4 komentářů
-
Jiří Kalát
Komentáře
Viděl bych ale zásadní rozdíl mezi válkou v Mali a ve Středoafrické republice. Mali chtěli ovládnout islamisté s vazbami na Al-Kájdu - tedy nebezpečí, evidentně ohrožující celý ...Zobrazit celý příspěvek
Viděl bych ale zásadní rozdíl mezi válkou v Mali a ve Středoafrické republice. Mali chtěli ovládnout islamisté s vazbami na Al-Kájdu - tedy nebezpečí, evidentně ohrožující celý region a možná ještě více, proto tam onen mezinárodní zákrok byl nutný a v podstatě hodně pragmatický. Zato Středoafrická republika - to je klasický vnitřní konflikt, jakých je v Africe spoustaSkrýt celý příspěvek
Jan Návoj: Podívejte se na to z toho nejjednodušího pohledu: - Francie má své zájmy ve své bývalé kolonii Mali, profituje na tom Francie i Mali, oba státy žijí v symbióze - to je ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Návoj:
Podívejte se na to z toho nejjednodušího pohledu:
- Francie má své zájmy ve své bývalé kolonii Mali, profituje na tom Francie i Mali, oba státy žijí v symbióze - to je jistě v pořádku.
- Nějací do vzduchu střílející muslimští primitivové začnou obsazovat zemi a tím ničí Francouzsko-Malijské zájmy - to rozhodně v pořádku není.
- Malijská vláda požádá Francii o vojenskou pomoc - nevím, proč by na tomto mělo být něco v nepořádku, jinou efektivní možnost Mali prakticky ani neměla.
- Francouzská vláda svému spojenci vyhoví a pošle do Mali vojenské síly, které prakticky odvedou (rozhodně ne levnou) práci za Malijskou armádu, aby se vše vrátilo do normálu - byli požádáni, tak je to v pořádku.
To že EU nabídla Mali pomoc se znovuvybudováním schopné armády (EUTM Mali - European Union Training Mission Mali) a Mali ji přijala, je rozumné.
To že se do konflitku vtírá OSN, která tam chce nacpat neschopné vojáky s modrýma přilbama a s "prázdnými zásobníky", podle mě už tak v pořádku neni. Kdyby tam nasadili kamery s modrejma přilbama a stříkacíma pistolema, vyšlo by to nastejno.
V Malijském konfliktu není žádný scénář, podobný tomu Afghánskému či Iráckému. To už je mnohem podobnější tomu Českému z roku 1968 s rozdílem, že nám na pomoc přijít nepřišel, ani nemohl.Skrýt celý příspěvekTak těch "tvrdých" diktátorských režimů je v Africe přece spousta - a války jsou převážně právě v takových státech. Jen těžko se hledá nějaký osvícený diktátor. Spíš se ti ...Zobrazit celý příspěvek
Tak těch "tvrdých" diktátorských režimů je v Africe přece spousta - a války jsou převážně právě v takových státech. Jen těžko se hledá nějaký osvícený diktátor. Spíš se ti diktátoři snaží o vlastní obohacení. To také není řešení.
A pak - problém je v tom, že mnozí ti vzbouřenci, ale na druhou stranu i řada tamních politiků je na výplatní pásce různých soukromých firem, které usilují o těžbu surovin - to je ten nejzásadnější problém, který je ale dosud spíše přehlíženSkrýt celý příspěvekoni tam evidentně potřebujou tvrdej režim a to aby jim neustále nad hlavou švihali biče..jinak budou jen přemejšlet jak vyhladit sousední kmen..těch několik stovek let vývoje ...Zobrazit celý příspěvek
oni tam evidentně potřebujou tvrdej režim a to aby jim neustále nad hlavou švihali biče..jinak budou jen přemejšlet jak vyhladit sousední kmen..těch několik stovek let vývoje společnosti se prostě přeskočit nedá..maj tam sice nerostný bohatsví,ale je jim to k ničemu,když si za to nakoupí kalachy a náboje..myslete si,že jsem rasista,ale oni si sami vládnout neumí..Skrýt celý příspěvek
Převrat, rabování, znásilňování, a obviňování jedněch druhejma "to my ne, to oni"... Mě se to zdá jako další obvyklý den v Africe, takže proč se vzrušovat? Spíš by mě udivilo, ...Zobrazit celý příspěvek
Převrat, rabování, znásilňování, a obviňování jedněch druhejma "to my ne, to oni"...
Mě se to zdá jako další obvyklý den v Africe, takže proč se vzrušovat? Spíš by mě udivilo, kdybych tu četl zprávu "africké národy odložily zbraně a začaly svou zemi zvelebovat ku prospěchu všech".
Navíc, jediný období, kdy si negři nešli vzájemně po krku, bylo právě za kolonií - dle mýho se to tam nikdy nemělo pouštět ze řetězu.Skrýt celý příspěvekSvalovat vinu jen na Francii je opravdu trochu mimo, vždyť problémy jsou i v bývalých koloniích jiných států, jsou i ve státech, které koloniemi nikdy nebyly (Libérie, Etiopie). Ta ...Zobrazit celý příspěvek
Svalovat vinu jen na Francii je opravdu trochu mimo, vždyť problémy jsou i v bývalých koloniích jiných států, jsou i ve státech, které koloniemi nikdy nebyly (Libérie, Etiopie). Ta situace je mnohem složitější - a to včetně Středoafrické republiky. Jen bych připomenul, že onen předcházející prezident se k moci také dostal převratem.
Středoafrická republika má docela rozsáhlé nerostné bohatství, zatím jen poměrně málo využívané. Obrovský zájem o něj má Čína - a ta se snaží Středoafrickou republiku ovládnout. Své zájmy hájí i Francie. Není to jen o tomto střetu zájmů, ale pochopitelně to svou roli hraje. K tomu klasické rozpory mezi jednotlivými etniky. Ta situace mi tak trochu připomíná dění v Čadu.
A jinak - wikipedie jako zdroj většinou moc uznávaná neníSkrýt celý příspěvekhovorka11: V tom případě bych dal Francii plnej mandát, aby pod ní spadala celá Afrika, všechny africké zdroje a finance do Francie/EU výměnou za pořádek a bezpečnost. Obyvatelé si ...Zobrazit celý příspěvek
hovorka11: V tom případě bych dal Francii plnej mandát, aby pod ní spadala celá Afrika, všechny africké zdroje a finance do Francie/EU výměnou za pořádek a bezpečnost. Obyvatelé si buď vyberou za A - jistoty, práci, bezpečnost a možná chudobu nebo za B - anachrii, korupci, etnické čistky a stejně možnou chudobu.
Nazdar!
Možná se vám moje příspevky k tomuto tématu zdají hloupé, pro někoho urážlité, promitivní nebo dokonce rasistické, ale celou Africkou situací jsem unaven/znechucen, tak se vážně nechci zaobírat složitými rádoby moudrými/demodratickými či humanistickými řešeními, které by stejně nakonec nic nevyřešili.Skrýt celý příspěvekJenom na Francouze bych to nehazel, ackoliv jejich prihrivani vlastni polivcicky zjevne mistnim pripaluje prsty. Na druhou stranu, kdo JINEJ by v AFRICE mel udrzovat verejnej ...Zobrazit celý příspěvek
Jenom na Francouze bych to nehazel, ackoliv jejich prihrivani vlastni polivcicky zjevne mistnim pripaluje prsty. Na druhou stranu, kdo JINEJ by v AFRICE mel udrzovat verejnej poradek nez evropske expedicni sily? Mistni kmeny, co zacnou okamzite vyhlazovat jina etnika? Muslimove, nebo mnohem hur extremisticti muslimove, kteri zalozi svuj vysneny raj na zami a zacnou nam ho expedovat vybusninama do Evropy? Nebo mistni kleptokracie, ktera z ozebracovani obyvatelstva a kaslani na verejne potreby narozdil od Frantiku udelala umeni a styl zivota? Kdyby ty jejich pseudostaty FUNGOVALY treba jako JAR, nebo alespon z poloviny tak dobre, dalo by se o predani moci uvazovat.Skrýt celý příspěvek
Ondřej Lacina: Když se nevyznáte, tak neplácejte nesmysly a něco si přečtěte. Část Afriky je pod koloniální nadvládou Francie dál. Peníze těchto států schraňuje Francie ve svých ...Zobrazit celý příspěvek
Ondřej Lacina:
Když se nevyznáte, tak neplácejte nesmysly a něco si přečtěte.
Část Afriky je pod koloniální nadvládou Francie dál. Peníze těchto států schraňuje Francie ve svých bankách a vládám dává to, co uzná dle svých pravidel. Celý systém funguje tak, že pokud si tam chtějí
afričané udělat jinou vládu, která nebude posluhovat francouzům, tak ji převálcují a dosadí svého gubernátora.
Z toho důvodu tam klid být nemůže, protože zájmy obyvatel oproti francouzům jsou zcela jiné.
http://cs.wikipedia.org/wiki/F... Skrýt celý příspěvekJá nevim, já se v tý Africe, jejích vládách a kmenech upřímně nevyznám. Odžíznout Afriku od zbytku světa a je klid. Jedinej recept. Neexistuje řešení, který by vyhovovalo všem ...Zobrazit celý příspěvek
Já nevim, já se v tý Africe, jejích vládách a kmenech upřímně nevyznám. Odžíznout Afriku od zbytku světa a je klid. Jedinej recept. Neexistuje řešení, který by vyhovovalo všem stranám a podporovat humanitárníma dávkama a rvát tam prachy na obnovu, který stejně končej bůhvíkde je cesta do tekutýho písku.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...