Střela Aster 30 řešením pro Armádu ČR

Foto: Aster 30 Block 1 při odpalu ze SAMP/T; větší foto / MBDA
Aster 30 Block 1 při odpalu ze SAMP/T; větší foto / MBDA

Nové 3D radary pro Armádu ČR poslouží podle představ Ministerstva obrany ČR (MO ČR) nejen ke sledování vzdušného prostoru, ale později také k navádění nových protileteckých a protiraketových střel. Možností, jak zabezpečit potřeby České republiky je několik a na prvním místě se nabízí evropská, respektive alianční cesta. Pokročilé radary a zbraně protivzdušné obrany nabízí například francouzská firma Thales, MBDA a další evropské firmy.

Francouzská cesta

Před týdnem jsme představili dva francouzské radary od společnosti Thales Raytheon Systems – GM 200 a GM 400, které jsou mezi kandidáty na nové 3D radary pro Armádu ČR. Nákup radarů je však jen prvním krokem v širším úsilí MO ČR modernizovat protivzdušnou obranu ČR.

Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 předpokládá po roce 2020 s pořízením protivzdušných systémů s dosahem do 100 km. Nové prostředky nahradí ve výzbroji letité sovětské komplety 2K12 Kub. Větší vzdálenosti budou pokrývat budované protiletadlové a protiraketové systémy dlouhého dosahu NATO - střely dlouhého doletu Standard Missile-3 umístěné v Polsku, Rumunsku a na torpédoborcích se systémy Aegis ve Středozemním moři. .

Jedněmi z přirozených kandidátů plnící představy Armády ČR jsou francouzské protiletadlové a protiraketové střely rodiny Aster - respektive pozemní protiletadlový a protiraketový systém SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) se střelami Aster 30 Block 1 od firmy EUROSAM (joint venture Thales a MBDA).

Thales a MBDA přitom neustále pracují na zdokonalování kompletu tak, aby odpovídal nejnovějším požadavkům.

Před několika dny francouzské ministerstvo obrany, resp. generální ředitelství pro vyzbrojováni (Direction Générale de l’Armement) podepsalo s firmou EUROSAM smlouvu na vývoji zdokonalené střely Aster 30 B1NT (Aster 30 Block 1 New Technology) a na modernizaci kompletů SAMP/T.

Podobnou smlouvu během několika měsíců podepíše rovněž Itálie. Francie a Itálie umístí nové střely na pozemní systémy SAMP/T a námořní verzi na nové víceúčelové fregaty. Velká Británie plánuje využít námořní verzi Aster 30 B1NT pro nové torpédoborce Type 45.

Aster 30 B1NT vstoupí do služby v roce 2023.

SAMP/T

Střela Aster 30

Současná verze Aster 30 Block 1 dokáže ničit cíle ve výšce 50 m až 20 000 m. Vzdušné cíle (velikosti stíhacího letadla) letící ve výšce větší než 3000 m Aster 30 Block 1 ničí na vzdálenost až 100 km. Pro cíle letící v nižší výšce, na které musí raketa vydat více paliva, je maximální dosah 50 km.

Dvojstupňová střela Aster 30 Block 1 při délce 4,9 m, průměru 0,18 m (druhý stupeň) má hmotnost 450 kg. Oba dva stupně pohání motory na tuhé pohonné látky. Maximální rychlost střely je Mach 4,5.

První urychlovací stupeň rakety měří 2,3 m a váží 340 kg. Pohonné látky prvního stupně se spálí za 3,4 s a následně dojde k rozdělení prvního a druhého stupně. Raketa se v první fázi navede do požadovaného směru díky vektorování tahu dvojice hlavních raketových motorů.

Druhý stupeň měří 2,6 m a váží 110 kg. Manévrování mají na starostí čtyři malé postranní trysky poblíž těžiště rakety. Trysky umožní provádět raketě manévry s přetížením větším než 60 G.

Aster 30 se v počáteční fázi navádí na cíl díky informacím z radaru Arabel (případně z dalších radarů, jako je GM200), později z vlastního palubního radiolokátoru. Detonace probíhá do 2 m od cíle, ale balistické rakety, jako je obávaný ruský Iskander, se ničí přímým zásahem.

Podle tiskové zprávy vylepšená verze Aster 30 B1NT přinese zejména možnost působit proti balistickým raketám s doletem až 1500 km. Střela získá také lepší schopnost (pravděpodobnost) ničit okřídlené střely a další vzdušné cíle.

Současná střela Aster 30 Block 1 je schopná ničit balistické střely s doletem do 600 km, jako například Scud C. Balistické střely s delším doletem létají výše a mnohem rychleji, proto je obtížné je sestřelit. V delším horizontu se uvažuje o vývoji verze Aster 30 Block 2 se schopností ničit balistické střely s doletem až 3000 km.

Hlavním vylepšením Aster 30 B1NT se stane nový aktivní naváděcí radar (26,5 - 40 GHz) s vysokým rozlišením v hlavici střely. Kratší vlny a nový naváděcí systém střely umožní zachycovat a “zamykat” cíle na mnohem větší vzdálenosti.

Ostatní parametry (dolet, dostup, atd.) a systémy (raketové motory, bojová hlavice, atd.) střely zůstanou stejné.

Foto: Mobilní odpalovací zařízení TEL (Transporter Erector Launcher); vÄ›tší foto / MBDAMobilní odpalovací zařízení TEL (Transporter Erector Launcher); větší foto / MBDA

SAMP/T

Nové střely Aster 30 B1NT jsou určené pro zavedený komplet protivzdušné obrany SAMP/T. Komplet se skládá především z velitelského a kontrolního vozidla, mobilní stanice s naváděcím radarem Arabel a šesti kolových mobilních odpalovacích vozidel - každé s osmi raketami Aster 30.

Do sestavy baterie je ještě typicky zařazeno vozidlo s elektrickým generátorem, servisní a technické vozidlo nebo zásobovací vozidlo se zásobou náhradních střel Aster 30.

Baterie dokáže vypustit až osm střel Aster 30 během prvních deseti sekund. SAMP/T je schopen najednou navádět na cíle deset střel. Podle tiskových materiálů se reakční doba - od zachycení cíle k výstřelu - pohybuje v řádu několika sekund.  

Arabel je radar typu AESA (Active Electronically Scanned Array) - s plošnou fázovanou anténou a aktivním elektronickým snímáním. Anténu tvoří 4000 vysílacích a přijímacích modulů (transceivery). Radar dokáže sledovat až 100 cílů najednou a díky technice frekvenčního skákání a komprese impulsů je odolný proti prostředkům elektronického boje protivníka.

Arabel působí v pásmu 8 až 13 GHz, elevace je -5°až 90°. Anténa se otáčí rychlostí až 1x za sekundu. Díky výkonnému spojení může každé odpalovací vozidlo být od radaru vzdáleno až 10 km. Elektrický příkon radaru je 150 kW.

SAMP/T se dále chlubí skvělou mobilitou (možnost transportu pomocí C-130 Hercules) a nízkými požadavky na personál.

Za zmínku jistě stojí, že systém SAMP/T je jedním z uchazečů v polském výběrovém řízení na systém protivzdušné obrany dlouhého dosahu Visla. Francouzi pro Polsko nabízejí rovněž modernizované střely Aster 30 B1NT. SAMP/T spolu s americkým systémem Patriot PAC-3 MSE patří mezí hlavní dva uchazeče v polském výběrovém řízení.

Zdroj: Thales, MBDA

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

IDET 2015 – ve znamení modernizace Armády ČR

Až do čtvrtku probíhá v areálu brněnského výstaviště mezinárodní výstava obranných technologií IDET ...

Modernizace Armády České republiky mezi roky 2016 až 2020

V březnu letošního roku ministerstvo obrany schválilo Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu ...

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR

V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  00:15 05.02.2016

  atlas: cena systému vysoká a cena každé rakety také. Výsledkem by byl nákup systemu, ktery by byl někde zaparkován a vytáhl se ven jen na parády, přehlídky a výstavy.

 • atlas
  20:21 03.02.2016

  Tato střela, ostatně jako vštšina dalších výrobků Thalesu, obstojí. Ovšem cena je cena...

 • torondor
  19:07 02.02.2016

  opakovaně zde padlo že Aster je špička ve své kategorii. snad až přiliš dobrá / drahá pro ČR. Nevidím důvod zde hanit Thales, když neprodává šmejd...

 • mnova23
  22:09 01.02.2016

  Projíždím komentáře a zase nemůžu nesouhlasit s Jirkou :-). Ovšem obávám se, že tyhle věci dělají všechny firmy. Snad vyhraje nejlepší a ne ten který nejvíc podmaže toho herce na MO a jeho tým.

 • flanker.jirka
  11:59 29.01.2016

  Musíte brát článek s nadhledem, je to PR firmy Thales, takových "nosičů vody" bude přibývat, budou slibovat, balamutit, lhát, podvádět, uplácet, jenom proto, možná generalitě nakoupí i trenky s logem a sekačka na trávu, aby si nemuseli vytvářet černé fondy :-D
  Ve výsledku tu firmu nezajímá nic jiného než zisk.

  Pak bude jen záležet na tom, zda se u výběru nachomýtnou skuteční odborníci nebo jen odborníci domnívající se, že je k tomu jejich funkce učinila dokonalými.

 • D.i.p
  23:29 28.01.2016

  Nesher: Asi vám chybí špetka politického důvtipu, který jsem sice naznačil, ale bylo to málo. Tady nejde o to, že by napadl jeden členský stát druhý. Ale EU se třeba začne rozpadat a budou snahy udržet ji za každou cenu. Nebo může dojít k násilně prosazované integraci. To už je vidět i dnes, kam jsou někteří politici schopni zajít. Poroste politické pnutí a to se pak mohou věci semlít velmi nečekaně. Dokonce je možné, že to neudrží pohromadě armády jednotlivých států (např. sever Itálie nebo Skotsko mohou mít odlišný názor než jejich centrální vlády). Mnoho válek vzplanulo aniž by to někdo několik málo dní předtím čekal.

 • Nesher
  15:06 28.01.2016

  No vidíte, já mám zase strach z tradiční německé snahy nějak se o Střední Evropě domluvit s Ruskem aniž by se někdo ptal dotčených zemí co ony na to.
  Německo bylo, je a asi i bude pro Evropu příliš velké a silné, byť ne třeba vojensky, ale vždy má (pro velmoc pochopitelnou snahu) vnucovat své řešení všem ostatním, viz třeba německá reakce na migračním krizi, která ve mně vyvolává husí kůži. A to prosím pěkně nepatřím k fanouškům nahnědlých "vlastenců" z Úsvitu či od Konvičky. A ani si jako prezident Zeman nemyslím, že co muslim to terorista.
  Dokonce jsem přesvědčen, že drtivá většina těch lidí jsou vážně chudáci, kteří nevědí kudy kam a pomoci by se jim mělo. Nicméně pomoc může být různá a přestěhovat půlku Sýrie, Afghánistánu či Eritree do Evropy dle mého názoru není to nejlepší ze všech možných řešení. Ale to je off topic.
  Proto je pro nás jako pro zemi střední velikosti (na evropské poměry) tento možný vývoj vyvažovat či mu dokonce zabránit. A jiný způsob než udržet prostřednictvím NATO Američany v Evropě nevidím. A aby mě náhodou, že nejsem konzistentní s tím co jsem psal D.i.p., nemám strach z Německa jako vojenské mocnosti, ta je pasé. Strach mám z jejich politické a ekonomické moci, kterou může vyvážit jen politická a vojenská moc USA. Že to občas bude znamenat, že budeme muset zkousnout něco co se nám nebude líbit, je fakt. Ale jakákoli jiná pravděpodobná varianta by byla ještě horší.

 • Luky
  14:50 28.01.2016

  To je OK..myslím, že technicky si rozumíme. Akorát věřím tomu, že Izrael je schopný dodávat a to klidně i podpultově. Amíci mají hrozné dodací lhůty v míru, ve válce je to asi nastaveno na kooperaci.

  Horší už je to politicky. Rozumím tomu, že smyslem NATO je "udržet Američany uvnitř (myšleno v Evropě), Rusy venku a Německo dole". Otázka je, jestli v tom vidím smysluplnou budoucnost. Je mi jasné, že změny v sobě nesou rizika a to může být nepříjemné. Já už ale víru ve vůdčí roli USA ztratil, takže se změn tolik neobávám. Spíš mám obavu z křečovitých snah udržet současnost...nechci začínat debatu, jenom prostě nevidím to transatlantské zbrojní partnerství nějak zásadně.

 • Nesher
  12:23 28.01.2016

  D.i.p.
  To jako, že se Německo (tedy až si doplní v roce 2030 počet tanků na 300 a počet houfnic na 109) pustí do Francie či Polska? A to jako proč?
  Pokud se někdo, obzvlášť někdo tak prolezlý pacifismem jako současná Evropa, rozhodne pro válku, tak k tomu musí mít nějaký důvod a očekávat nějaký prospěch.
  To tady v té Vaší úvaze jednoznačně chybí. Jaký by mělo Německo či Francie k zahájení války? Získat nemohou nic, ztratit hodně.
  Ale i kdyby, právě proto musíme dělat všechno možné, abychom udrželi funkční NATO, protože smyslem NATO je cituje "udržet Američany uvnitř (myšleno v Evropě), Rusy venku a Německo dole.

  Luky
  Možná jsem se špatně vyjádřil, Spyder určitě není špatný a pro nás zcela jistě vhodný. Já ho jen porovnával s NASAMS a Aster. Byť uznávám, že to není zcela fér, přeci jen Aster je systém jiné kategorie, ale NASAMS je stejná kategorie a "papírově" je výkonnější. Navíc v případě nějakého konfliktu spíše dostaneme rakety od USA (už vzhledem k jejich výrobním kapacitám) než od Izraele, který má kapacity menší a také by do toho mohly vstoupit politické vlivy. Nicméně tyto výhody zcela neguje cena, pokud jeden AMRAAM stojí cca 1,2 mil USD, tak nákup nijak závratného počtu 100 kusů, byl znamenal náklad cca 3 mld. Kč. Což je pro nás prostě příliš.

 • D.i.p
  22:35 27.01.2016

  Luky: Kombinace munice stejného typu od různých dodavatelů samozřejmě stojí za úvahu, otázkou je, jak je to finančně náročné.

 • D.i.p
  22:28 27.01.2016

  Nesher: Primární hrozbou je EU samotná a armády členských států. Vidím tu jakousi paralelu americké občanské války. V tu ránu bude NATO tu - tam.
  U Ruska je potřeba být ostražití, ale dělá se z něho bubák, co má odvést pozornost.

 • Luky
  22:19 27.01.2016

  Co se vám nezdá na Spyderu dost dobré? Mě přijde, že má slušné parametry pro kratší dosahy a např. Aster 30 by skvěle doplňoval.
  Nakonec přeci jen ty prostředky s kratšími dosahy jsou asi nejdůležitější pro obranu pozemních sil....pár špičkových systémů fixovaných na ochranu důležitých objektů stejně silný protivník nakonec nejspíš udolá, kdežto v poli rozptýlené PL prostředky můžou zásadně snižovat účinnost nepřátelských CAS.

  A hlavně Python5 by byl špička i pro Gripen a Derby by zase mohl skvěle doplnit předražené Amraamy...

 • KOLT
  21:52 27.01.2016

  Nesher, víceméně souhlasím. Naneštěstí mě napadá ještě jedna situace, při níž by přišly k řeči zmiňované hi-tech hračky – válka mezi členy NATO v Evropě :-( Dnes to možná zní nereálně, ale když se člověk zamyslí nad tím, co se na Starém kontinentě poslední dobou děje, už to tak neskutečná představa není :-(

 • Nesher
  21:45 27.01.2016

  Crusader
  Budete se asi divit, ale věřím. Hlavně proto, že zahraničnímu kapitálu patří nemalá část české ekonomiky, tedy mají pořádnou motivaci bránit své investice. Ale hlavně proto, že nám nějaké napadení nehrozí. Ostatně AČR je budovàna primárně nikoliv pro obranu naší hranice (to už by bylo pozdě), ale pro obranu východní hranice NATO a EU. Protože pokud by mělo dojít na klasickou válku, je možný nepřítel jenom jeden, Rusko. Např. pokud by se někdy v budoucnu ruský režim rozhodl odvést pozornost od vnitřních problémů založením Lidové republiky Estonsko. Jiné využití pro sofistikované zbraňové systémy jako jsou v tomto článků zmiňované PLŘS není, na potlačování islamistických bojůvek někde v Sýrii či Iráku ( což je další možný důvod k nasazení armády) potřebujeme spíš trochu jiné věci.

 • crusader
  19:31 27.01.2016

  Nesher
  V roce 1938 si naše vláda taky myslela, že má spojence. Nakonec to dopadlo tak, že naši spojenci byli schopní označit Republiku Československou za agresora (protože by rozpoutala válku) pokud by nepřijala Mnichovský diktát.
  Opravdu věříte tomu, že západní státy by šly do války kvůli nějakým státům z východu (Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko)?
  Je to vidět už teď při úvahách o zmenšení Shengenu v souvislosti s uprchlíky.
  Podle mě je úplně jedno, od koho budeme brát zbraně (ze západu, z Izraele, z Ruska, z Číny), jen ať jich máme co nejvíc a k nim dostatek munice.
  Pokud budeme ve válečném stavu, stejně nám nikdo nic nedodá, ani naši spojenci protože prioritu budou mít jejich vlastní ozbrojené síly.

 • Nesher
  10:17 27.01.2016

  D.i.p.
  A kde zpochybňuji nákupy z Izraele? Pokud si tu diskusi přečtete celou, tak uvidíte, že naopak podporuji nákup systému Spyder, a to přesto že to rozhodně není žádný zázrak.
  Na lepší systémy (Aster nebo NASAMS) prostě mít nebudeme.
  A nakupovat zbraně od potencionálních nepřátel je prostě hloupost.
  K těm Britům, oni hájí své zájmy což mi přijde logické. Že se nám to občas nemusí líbit je fakt, ale pořád je lepší mít takové spojence než žádné, případně ty z východu.
  A stejně tak si stále myslím, že v tom byla i obava před tím, že Irák okamžitě předá ten systém do Íránu.

 • Trener
  10:08 27.01.2016

  Já už si taky nějakou dobou začínám pohrávat s myšlenkou, že pro „nezávislost“ státu by se vojenská technika měla odebírat, tam, kde je to žádoucí. Samozřejmě, jen v tom případě, že by byla za stejných, nebo lepších podmínek (parametry, cena atd.).
  V minulosti např. Dánsko, Belgie, NL dalo přednost F-16 před Mirage, Norové F-16 před Vigenem a Finové F-18 před Gripenem. Jen ti echtovní Rakušáci si pořídili Thyphony :-D. Ale tohle bylo myšleno jen velmi zjednodušeně, v reálu do toho vstupovalo podstatně víc podmínek. Anebo by nám Frantíci nabídli nějakou supr cenu za ten Mnichov a rozšíření trhů na východ J.
  PS: Jinak největší vtip minulého týdne: Cameron: VB se obává zneužití L-159 Islámským státe :-D.

 • D.i.p
  21:49 26.01.2016

  Nescher: Nakupovat z Číny nebo Ruska je hloupost. S Izraelem ale máme nadstandardní vztahy.

  Co se týká těch L-159, tak je to vyloženě sviňárna a míchat do toho podmínky jejich členství v EU je vrcholem drzosti. Evidentně Britům nepůjde o globální reformu (ta by byla těžko prosaditelná), ale o to, aby se vyvázali z některých nevýhodných podmínek, sociálně-inženýrských "projektů" a získali další výjimky.
  Sobotka měl Cameronovi ještě před vchodem položit otázku, co z toho budeme mít, když o tom začneme jen přemýšlet.

  Samozřejmě pokud by šlo o strukturální reformy celé EU, tak by se do toho ČR měla s VB zapojit a pokud možno začlenit své zájmy a podmínky. Ale pochybuji, že by vlezdobruselka Sobotka měl vůbec o něco takového zájem. Pokud by se mu o tom náhodou jen jednu jedinou noc zdálo, tak by to vypustil z hlavy po prvním telefonátu z Berlína.

 • Nesher
  21:22 26.01.2016

  O tom dost pochybuji. Nicméně Rusové z toho stále vycházejí o řád hůř.

 • flanker.jirka
  21:19 26.01.2016

  Nesher: je to riziko, na druhou stranu se zkuste podívat na to jak sami rusové dopadli proti systémům Buk nad Gruzii a na to že se ani nepokoušeli použít letadla nad ukrajinou, která má i S 300.
  Naší "spojenci" nám kamarádský pomáhají i při exportu ostatních zbrani, zejména v případech kdy přes jejich území chceme techniku dopravit k moři. Nejen britové se chovají jako nekřesťanští obchodnici. Jejich RWR na Alce není žádná výhra, navíc jej jisté nepředáme s databázi plnou cílů.
  Možná mají v záloze nabídku letadel Hawk pro Irák :-)

 • Nesher
  20:58 26.01.2016

  Dá se předpokládat, že si to Britové ještě rozmyslí, jednak to chtějí vyměnit za náš souhlas s jejich návrhy na reformu EU a také asi nechtěli předávat technologie Íránu, což po dodávkách F 16 Mirage 2000 že SAE už přestává hrát roli. Ostatně Francie také nejprve odmítla dát souhlas a změnila to až po té co SAE prohlásily, že koupí Rafaly.

 • Nesher
  20:36 26.01.2016

  Flanker
  OK, tak v tom nejsou konspirační teorie, ale Vám by přišlo rozumné kupovat tak důležitý zbraňový systém od země, která se sama definuje jako nepřítel (Rusko), nebo od země jejíž reakce je v případě nějakého konfliktu neodhadnutelnà a kterou náš nejdůležitější spojenec považuje za hrozbu (Čína)?
  A to nemluvíme o potencionálním bezpečnostním riziku při implementaci takového systému do systémů NATO, což by se bez pomoci "specialistů" od výrobce neobešlo. To, že se při akvizici zbraňových systémů orientujeme na spojence je nanejvýš rozumné.

 • flanker.jirka
  20:05 26.01.2016

  D.i.p: to bylo hodně přesné!

 • D.i.p
  19:42 26.01.2016

  torondor:
  Tady nejde o to, že by někdo čekal v roce 2004 migrační vlnu. Ale o to, že Brusel a země s velkým vlivem v ní nectí mezinárodní právo a suverenitu ostatních států. Je úplně jedno v jaký je to situaci, tyhle záležitosti by v rámci dobrých vztahů měli být nedotknutelný.
  Ano hlubší integrace byla jasná už v roce 2004, proto jsem hlasoval proti vstupu do EU. Prostě jsem asi viděl dál. Ale nikomu nic nezazlívám, taky jsem se později nechal ukolébat, než se všechny obavy začaly naplňovat.

  Pokud se nepředzásobíme raketami, tak nám systém PVO stejně bude na prd (jako Gripeny) ať už budou od kohokoli, protože nám je nikdo během dne nedodá ani kdyby sebe víc chtěl.
  Izrael nemá problém prodávat zbraně na rozdíl od některých západních zemí.
  Stačí se podívat, jak nám házejí klacky pod nohy např. Britové s prodejem L-159, přitom v F-16 to problém nebude žádný. To jsou spojenci, že by jeden plakal. Evidentně cíleně škodí.
  Marně přemýšlím, co naši spojenci vlastně udělali pro nás? Udělali si z nás nárazník před Ruskem a pomáháme jim ve válkách. Navíc NATO se zdiskreditovalo krádeží Kosova a přijetím Albánie, podporou albánských teroristů a mafiánů.
  Nechci tím říct, že by NATO bylo zbytečností, ale je zřejmé, že se musíme zařizovat jako by nebylo.

 • flanker.jirka
  19:22 26.01.2016

  Nesher: nehledejte za vším konspiraci. Stačí se podívat na to jaký kartáč dostali turečtí politici, když si chtěli vybrat čínskou kopii systému S 300 a ne systémy z Evropy nebo USA. :-) samozřejmě, že naší politici jednají podle svého křišťálově čistého svědomí a občasné informace ze soukromé elektronické pošty jsou pouze hoax, stejně jako všechny informace na wikileaks :-D

 • Nesher
  18:55 26.01.2016

  Flanker
  Takže konspirační teorie. Já to tušil. A v čem ti tajemní neznámí bràní naším politikům?

 • flanker.jirka
  18:47 26.01.2016

  Kóďa: komančové se drželi dobré strategie vícevrstvé PVO, kde se doplňovali komplety s krátkým, středním a dlouhým dosahem, pro naše současné podmínky by byl S 200 k ničemu, není to určeno na ničení v malých výškách a ani to nebylo vhodné proti manévrujícím cílům, proto v systému PVOS to bylo doplněno o komplety S 75 M Volchov a S 125 Něva.
  To nejmodernější z bývalé ČSFR má Slovensko, jde o komplet S 300 PMU.

  Z systému PVO PV zůstaly komplety 2 K12 KUB, OSA AKM, Strela S 10 a manpady S-2.
  Bohužel, modernizace se dočkal jen minimální počet baterií Kubu a strely S 10, Polsko modernizovalo i komplety OSA, vyrábějí si pro ně i vlastní střely, za zmínku by jistě stálo i to, že Ukrajina s Běloruskem nabízí modernizaci OSA AKM pod názvem Stilet, s jejich raketami se zvedl PÚP až na 20 km.

  Nesher: pochopové - to jako ti neviditelní, kteří bedlivě střeží kroky našich politiků, aby se neodvažovali směřovat k pravé demokracii :-D a nezačali si opravdu dělat co sami chtějí. :-D

 • T.Nosek
  17:16 26.01.2016

  tak si to shrňme. aster super ale asi příliš drahý na ČR, pokud tedy na MO nevymyslí nějaký obzvlášť vypečený deal např. v kombinaci s nákupem GM400..

  nakup PVO celkově je ale ještě daleko a po roce 2020 mohou být karty rozdány jinak než dnes :)

 • KóĎA
  16:34 26.01.2016

  flanker.jirka: jo s S-200 to bylo zajímavé. Tento nejmodernější (v ČR) systém PVO šel z armády jako první... Ostatně jako jiné relativně výkonné komplety jiných kategorií.

 • Nesher
  13:37 26.01.2016

  flanker
  Pochopové? To má být jako kdo?

  Stirling
  Systémy typu Patriot, S 300, S 400 či dokonce THAAD jsou opravdu naprosto mimo realitu. To si nemohou dovolit bohatší země než jsme my.
  Při úvahách co by pro AČR přicházelo v úvahu bychom se měli srovnávat se zeměmi naši velikosti, ekonomické síly a podobných zahraničně-politických ambicí (Belgie, Portugalsko, Dánsko).

 • flanker.jirka
  13:21 26.01.2016

  stirling: předpokládám, že slovy "daleký dosah" máte asi na mysli to co se pokládá za systémy středního dosahu. Dříve byla PVOS totiž vybavená i systémem S 200 Vega.

  Mimo licence zbývá, čistě hypoteticky vlastní vývoj zbraní :-D

  Vlastní systém dalekého dosahu by byl finančně možný snad jen z Ruska nebo Číny, ale to by naši sousedi a pochopové jen těžko rozdýchávali.

 • stirling
  12:15 26.01.2016

  Není možné si zdaleka všechno vyrábět i třeba v licenci, protože jak si to nevydělá na sebe tak je to jen zátěž na kterou tu budeme všichni za pár let nadávat, protože to žere velké prostředky, které scházejí jinde. Na to jak jsme velcí a jak šlo vše špatným směrem tak v současné době se vůbec nemáme za co stydět.
  Ohledně pvo tak si myslím, že pokud se plán začne naplňovat tak to nevypadá špatně. Jen mě hodně mrzí rezignace na vlastní systém dalekého dosahu - chápu, že tyto systémy jsou hodně nákladné a tak nikdo nechce budovat deštník před ruskem - na to nikdy mít nebudeme. Rozhodně by se ale v dnešní době kdy raketu schopnou zasáhnout naše území bude mít za chvilku každý druhý stát hodila schopnost se proti tomu bránit a hlavně mít tuto obranu ve vlastních rukou a ne čekat na milost z aliance, že se společný systém použije zrovna na ty dvě rakety co míří na čr a ne na jiné... v tomto vidím v současnosti větší riziko než např. v absenci moderních tanků.

 • flanker.jirka
  11:50 26.01.2016

  Deutschmann: poláci mají licenční výrobu střel Spike, objednávali jich snad až 1000 ks. Jde o to, na kolik ta licence je výroba všech komponentů v Polsku a na kolik jen montáž komponent z Izraele, navíc se může tato licence vztahovat pouze na tento kontrakt a ne na export z Polska.

  Situace s municí pro Expal je hodně smutná, nevěřím tomu, že by se u nás nedokázala vyrobit munice ve stejné kvalitě jako ve Španělsku, kdo ví co tam mají za dodatky u smluv, nákup byl proveden přes alianční agenturu a tam mají španělé a francouzi velkou lobby.

 • Pepa
  11:27 26.01.2016

  Munice se u nás samozřejmě vyrábí a je možné vyrábět v podstatě cokoliv....má to ale smysl jen když je licenční výroba výhodná.

 • Deutschmann
  11:04 26.01.2016

  smítko:
  Spike se vyrábí v Polsku, takže jediný potencionální zákazník je AČR. (Slováci by asi brali z Polska).


  Výroba munice pro minomety je v ČR prý připravená, ale česká firma se do soutěže nepřihlásila, protože nebyla schopna vyrobit kopii španělského výrobce. Vyráběla vlastní zapalovač, který neodpovídal zadání. Tuto informaci zde na diskuzi psal někdo z té firmy.

 • smítko
  10:54 26.01.2016

  Jasná věc, na výrobu amraamu nemáme ALE to neznamená že si nemůžeme vytycit podobně cíle a směřovat své aktivity k jejich dosažení. Např. Výroba SPIKU by nám umožnila byzbrojit pandury, nové bvp, víceúčelové vrtulníky (možná bojové v budoucnu). Ale to by se k obraně čr muselo přistupovat koncepčně.

  Jeden příklad za všechny. Nákup tuším španělských minometů, ke kterým nemáme munici a budeme ji kupovat ze zahraničí. Nemám technické vzdělání, ale myslím si že průmysl čr by snad měl být schopný vyrábět minometnou munici!

 • KOLT
  10:10 26.01.2016

  Mít vlastní výrobu munice je ze strategického hlediska často důležitější než mít výrobce zbraní...

  Ale je jasné, že na něco jako AMRAAM nebo Aster asi fakt doma kapacity nemáme. Zase kdybychom získali možnost vyrábět alespoň nějaké díly, nebylo by to od věci. Ideálně kdybychom dokázali vyrobit podstatnou část rakety, ze zahraničí by pak přišly jen věci, pro které nám výrobce není ochoten poskytnout dokumentaci či které prostě neumíme vyrobit. Jj, já vím, sní se pěkně :-)

  Když jsme u těch AMRAAMů, ono je už povoleno versi D vyvážet?

 • flanker.jirka
  09:29 26.01.2016

  mat.kan: pronájem Gripenů má jednu zajímavou výhodu, není tam prostředník na české straně v podobě nějaké vykutálené firmy propojené s organizovaným zločinem v podobě pokoutné spolupráce s politickými stranami, zkrátka, nemotá se do toho nikdo další.

 • flanker.jirka
  09:27 26.01.2016

  mat.kan: měl jsem na mysli spolupráci se Švédy a zkušenosti s tím jak se k nám chovají v rámci logistiky. Dá se předpokládat, že stejně dobře budou chovat i v případě prodeje techniky, ostatně, kluci od dělostřelců jsou spokojení s radary Arthur.

  to Kozlus a smítko: jediné co by se dalo vyřešit je převést licenční výrobu střel, ale na to v případě střel obdobného druhu jako je Amraam nebo Aster nemáme firmy, určitě by se dala zvládnout produkce střel jako je třeba RBS 70, RBS 23, tyto střely nemají uvnitř moc sofistikovaných prvků a nejsou nákladné na výrobu, patří sem i ruské střely pro komplet Pantsir.
  A nebo by se musely zavést nějaké kanonové komplety kategorie SHORAD, granáty s časováním by snad zbrojovky zvládly.
  Budoucnost VSHORAD nejspíše bude patřit laserům, tam by postačovalo mít zdroje elektrické energie a náhradní díly generátorů laseru.

 • Kozlus
  08:10 26.01.2016

  Nenahradime je nijak, protoze jestli nase PVO vystrili rakety, tak se bojuje primo tady a to nejspis znamena, ze uz stejne zadny PVO nezustane. A jestli se k vystrileni AMRAAMu dostane nase letectvo, tak to stejne nejspis bude znamenat, ze se tech letadel moc nevrati.

 • smítko
  00:57 26.01.2016

  Balíkový přístup je supr, ALE čím větší balíček je, tím se musí dělat více kompromisů a dílčí části balíčku tak nejsou vybrány s ohledem na schopnosti ale na podobu celekové dohody. Takže nebrat jako samospasnou věc.

  Lehké OT: nějak mi pořád schází u všech tendrů schopnost českého průmyslu vyrábět munici pro techniku a je jedno jestli se jedná o pandury, nové bvp, nové pvo, houfnice či minomety. V priprade konfliktu tak budeme odkázáni na dodávky ze zahraničí a je jedno jestli z Izraele, Francie či USA. Je logické proto volit geografický bližší výrobce, ale že strategického hlediska je lepší budovat takové vztahy, které přinesou know-how a licenční výrobu do čr. Tudíž i kdybychom zaplatili pozemní amraamy, jak je nahradime, když budou použity na začátku konfliktu???

 • Left
  00:29 26.01.2016

  Chtěl bych jen nadhodit jednu aktualitu - je to mírný OT, ale AČR se to týká.

  Včera vláda odsouhlasila dodávky (primárně) irácké armádě. Součástí toho má být 6600 útočných pušek (média teda zaměňují samopal za útočnou pušku, ale o to nejde). Uvádí většinou: "Armáda ze svých zásob uvolní tři tisíce nových a 3600 starých samopalů".

  Mám si pod novými samopaly (resp. puškami) představit 805ky? Pokud ano, tak je to docela zajímavý krok, který tady už někteří navrhovali. Pokud ne, tak nevím, co mám pod novými puškami potom teda představit...o nových vz.58 jsem neslyšel :)

 • mat.kan
  23:59 25.01.2016

  flanker.jirka - myslite ako že si AČR prenajme radary aj PVO ? :P

 • flanker.jirka
  20:49 25.01.2016

  TNosek: po zrušení útvarů PVOS chybí odborníci na radarovou techniku.

  Co se týká nákupu balíků techniky. Dokážete si představit tendr na techniku vícero druhů? Máme dobře zkusenosti s Gripeny, i to by mohla byt cesta formou spolupráce se Švédskem, ale vše se musí soutěžit, výrobci se rádí předvedou.

 • T.Nosek
  19:30 25.01.2016

  flanker.jirka - snad až tak špatné to s GŠ nebude :)

  Nesher - ovšem koupí se to na co budou peníze. na druhou stranu jak psal kolega flanker u radarů, země již zadlužená již je a na něčem se nevyplatí šetřit.
  mně se ten balíkový přístup jak píše Rase docela líbí i kdyby se jednalo jen o nějakou předběžnou smlouvu.

 • flanker.jirka
  19:19 25.01.2016

  TNosek: na GS si malují hvězdné války, ale vědomostně maji sotva na tahání kačera na provázku někde v ústavu. :-)

 • flanker.jirka
  19:14 25.01.2016

  Rase: to už by jste mohl chtít ať Vám k tomu dodají i vrtulníky a tanky :-) To je cesta do pekel. Pokud armáda vybírá radar, tak jistě s tím, že bude předávat data v digitální formě, potom nebude problém posílat tyto data jakémukoliv systému PVO.
  Jestliže je porizeni v plánu PVO systému az po roce 2020. Není zase tak moc kam spěchat. Za par let budou k dispozici jiné systémy, může se do te doby změnit globální situace a s tím požadavky na armádu.

 • Nesher
  19:06 25.01.2016

  T. Nosek
  Otázka není co by MO chtělo, ale na co bude mít. Pokud jedna raketa stojí 1 mil. USD a víc (aster, amraam), tak se obàvàm, že je to mimo naše možnosti.
  Ale jak už jsem psal, třeba někdo bude za těch 5-7 let nabízet něco co si udělá svou práci a zároveň budeme mít nejen na nàkup, ale i provoz ve smysluplných počtech. To astor nebo nasams bohužel nejsou. A když ne, tak tu stále zůstává spyder. Nebo Vy víte o něčem lepším?
  Jinak k té Moravské lidové republice, z té bych strach vážně neměl, spíš tím budeme (ať už to bude cokoliv) sestřelovat ruské armádní drony ovládané zelenými mužíky toho času příslušníky "ozbrojených sil" Lidové republiky Narva.;-)

 • T.Nosek
  17:37 25.01.2016

  Nesher: otázka je jaké scénáře si kreslí na GŠ. na sestřely na kolenou udělaných dronů a raket z moravské lidové republiky asi dobrý :)

  ale vážně Kub, SPYDER a Aster jistě není jedna a ta jistá kategorie. já opravdu nevím jestli chce MO a GŠ jít za schopností Kub, já bych osobne šel....

 • Nesher
  16:55 25.01.2016

  T. Nosek
  Otázka zní zda by se něco v takové situaci osvědčilo, ruská převaha byla zdrcující.
  Navíc, nevíme nic o úrovni gruzínských obsluh a kvalitě jejich výcviku.
  Stejně tak být vámi, bych byl velmi opatrný při přebírání info z russiadefence.net a jejich používání v diskuzi, půlka toho co se tam píše je bohapustá propaganda.
  Z možných eventualit jak nahradit Kub, je zrovna Spyder asi nejschůdnější z hlediska cena/výkon.
  I když za 5 -7 let, až to bude skutečně na pořadu let, bude nabídka vhodných a "levných" systémů větší.

 • torondor
  16:41 25.01.2016

  karloscz: v roce 2004 těžko někdo mohl očekávat dnešní migrační vlnu. Tendence centralizovat moc a prosazovat "jednotnou" EU vůli se ale dala. Orientace na USA je v rámci NATO jistě nutnost. Izrael se nám může ale podle mého názoru vymstít.

 • T.Nosek
  16:34 25.01.2016

  izraelský SPYDER se v Gruzii nijak obzvlašť nevytahl...
  http://www.russiadefence.net/t...

 • petr.svetr
  16:09 25.01.2016

  Na youtube jsem se nadávno koukal na tento systém a docela mi překvapilo jak velká kolona aut v ní jede- velitelské vozidlo,vozidlo s radarem ARABEL ,šest odpalovacích vozidel s raketami (to považuji za normální),servisní vozidlo,zásobovací vozidlo a vozidlo s generátorem +nějaká bezpečnostní vozidla.
  Naše armáda potřebuje PVO systém který je VYSOCE MOBILNÍ a ne pouze mobilní.Na těch videí je vidět jak z toho vylejzaj vojáci a natahujou kabely atd.Moje představa byla ,že baterie přijede a obsluha aniž by vystoupila to vše rozloží ,, jedním stisknutím tlačítka " -neviděl jsem jak u ruského sytému někdo natahuje kabeláž nebo něco podobného.Zajímalo by mě jak to dokážou rychle složit a opustit pozici (patrně jsem to v článku přehlédl).

 • Rase
  15:49 25.01.2016

  Pokud jsou "všechny" možnosti, zhruba na stejné kvalitativní úrovni, obdobných schopností, a zhruba i ceně, tak pak by bylo vhodné k jednání o radarech přibrat i ony rakety. Klidně do toho můžou zamotat i houfnice atd. Zkrátka udělat balíček, a chtít ústupky (servis v ČR), nějaké licence a přesun některých technologií. Takhle by to mělo mnohem větší váhu.
  Pak by bylo jen na vládě, aby rozhodla, zda to budou Frantici nebo Izraelci (portfolio mají totožné) + politické hledisko atd.

 • karloscz
  15:36 25.01.2016

  Torondore Vy jste vážný jak masivní mozḱová příhoda... Nechápete odlehčení? Stejně tu mlátíme prázdnou slámu, podle odborných kritérií MO ještě nikdy nenakupovalo a nečekám v tomto ohledu žádnou změnu. Bohužel. Chcete li ale vážnou debatu, tak prosím. V roce 2004 jsem velmi horlivě loboval za eU. Přesvědčoval jsem kde koho. Dnes ale nejsem v EU, pro kterou jsem hlasoval. Veřejně přiznávám, že jsem se mýlil a omlouvám se všem, které jsem snad zviklal. V dnešní situaci jsou nákupy od "spojenců" jako je Francie těžkým rizikem do budoucna. Opravte mě, jestli se to stran Francie takto netáhne už od dvacátých let minulého století. Nevšiml jsem si, že by USA nebo Izrael chtěly zastavovat dotační peníze kvůli "neunijnímu postoji", že by jako francouzský prezident peskovali ČR za projevený názor s tím, "že propásla příležitost mlčet", že by nás nutili porušovat imigrační právo, nutili nám kvóty na islamisty, atd. Takže ano, s klidem na Francouze udělám ramena, protože už století bych si o ně neopřel ani kolo. Pro ČR je zárukou NATO a to se rovná USA. A čím lepší partnerství s Izraelem, tím lepší partnerství s USA.

 • torondor
  15:22 25.01.2016

  aDam - co to je za spam?

  D.i.p - a tedy podle vás se má ČR "strategicky" chystat na rozpad /odtržení od EU a nakoupit u Izraele? A co takhle u Číny nebo Ruska?

  karloscz - "Už jen proto, aby se v Bruseli sovět nakrknul" jako vážne? vojenské zakázky takového významu mají být obětí trolení a dělání ramen? já žasnu jak si někteří představují přístup k obraně státu.....

 • flanker.jirka
  15:21 25.01.2016

  aDam: PR pro firmu Elta dělá firma, která s ní tu má uzavřenou dohodu . Retia, mimochodem jde o výrobce radaru, jaký svět ještě neviděl, Reunion. Tato firma už veřejnost v tomto směru krmila spoustou informací, ale jak tu někdo v jiné diskusi zmínil. Drží se hesla: "nikdo vám nevyrobí nic tak dobrého, než to co mi vám slíbíme" :-D

 • aDam
  15:00 25.01.2016

  Keby paranoia kvitla, mame tu komplet kvetinarstvo.
  reklama vyzera nejak takto:
  http://m.topky.sk/cl/10/151455...
  a
  http://www.topky.sk/cl/10/1517...
  pripomínam len, že topky sú taký slovenský Blesk

  ak si zoberieme vyskyt konkurencie len tunaka na webe tak to mame
  http://www.armadninoviny.cz/re...

  http://www.armadninoviny.cz/re...

  http://www.armadninoviny.cz/iz...

  a z netu vseobecne

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  http://technet.idnes.cz/radar-...

  http://zpravy.e15.cz/zahranicn...

  http://zpravy.e15.cz/domaci/ud...

  Tak neviem izraelci investují do reklamy alebo je to nevinná propagácia zlatých českých(izraelských) ručičiek? :D

 • flanker.jirka
  14:59 25.01.2016

  Mezi obdobné systémy, jako NASAMS - využívající střely shodné se stíhači patří třeba střely IRIST T SL.

 • flanker.jirka
  14:52 25.01.2016

  Rase: už to vidím, sorry, NASAMS je předražený na ty výkony co poskytuje, dosah v pozemní verzi je malý, za to cena jedné střely AIM 120 D je uváděna okolo 1,7 mil USD.
  Navíc ke své činnosti potřebuje jiný typ radaru, tuším AN/MPQ 64 Sentinel.
  Bylo by to sice pěkné využít střely shodné s Gripeny, ale střely jsou to opravdu drahé.
  tady odkaz, vpravo jsou v tabulce nějaké ceny střel
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  ...podívejte se za kolik se prodával jeden kus letuschopné L 159 společnosti Draken do USA, za to by se dnes ani ten jeden Amraam nepořidil. O tom jak je to "výhodné" řešení svědčí i počet aktivních uživatelů, našel jsem jen USA, Oman, Španělsko a Norsko.

 • stirling
  14:46 25.01.2016

  Souhlas pro naši armádu, lepší větší počet trochu horšího systému.
  Jinak to je hudba daleké budoucnost, takže primárně bych se věnoval radarům a vrtulníkům, ale žádné nové info jsem nikde neviděl. Jak vůbec dopadly nové pandury a titus/vega případně ty nové tatry pro minomety - objednalo se vůbec něco nebo se jen stále kecá a vrací se nevyčerpané peníze z rozpočtu MO zpět?

 • D.i.p
  14:22 25.01.2016

  torondor: Francie sice není soused, ale je co by kamenem dohodil. Je to s Německem tvrdý jádro evropský integrace.

 • Nesher
  14:13 25.01.2016

  flanker
  Já myslím, že naráží na norský systém NASAMS, ten, pokud si dobře pamatuji, plouživá primárně americké komponenty (radary a PLŘS AMRAAM).
  Pro naše potřeby by byl asi ideální (AMRAAMY už ve výzbroji máme), ale cena bude asi stát za to.
  V poměru cena/výkon nám zbývá asi opravdu izraelský systém Spyder/Derby, který je ze všech tří ( Aster, NASAMS, Spyder) nejméně výkonný, ale také nejlevnější. Pokud naše ambice sahají jen k náhradě Kub (navíc asi opravdu peníze neseženeme), bylo by to vcelku dobré řešení.

 • Rase
  14:09 25.01.2016

  flanker.jirka: Reagoval jsem na norský NASAMS 2, který zmínil Matesaax.
  Chtělo by to i nějaký vzevrubný článek o možných kandidátech, takhle je to moc jednostranné, když je v názvu: "řešení pro AČR"

 • karloscz
  14:04 25.01.2016

  Tak třeba by to Norijci dali barterem za pár bezprizorních dětí. Lebensborn se nesmí zastavit, aji kdyby na střelu nebylo. Ale vážně - ty parametry vypadají dobře, jenom.... když bych si měl vybrat mezi čímkoliv francouzským a nabídkou Izraele, beru Izrael. Kromě sejra tedy. Už jen proto, aby se v Bruseli sovět nakrknul. Onehda jsem hledal seznam těch bojkotovaných výrobků, abych věděl, co nakupovat, ale nezadařilo se. Nemáte někdo link?

 • flanker.jirka
  13:56 25.01.2016

  Rase: kde vidíte Nory? Saab je snad ze Švédska, technologii maji obdobnou jako izraelci, tak se dá předpokládat obdobné rozpětí cen.
  Cena u radarů bude "mimo" jedině v případě, že výběrové řízení neproběhne, nebo se do toho namontuje i nákup kancelářských sponek.

 • Rase
  13:21 25.01.2016

  Francouzi se asi snaží prodat svůj výrobek. tak investují do reklamy.
  Tak jako v případě radarů, by bylo vhodné přidat i možnou konkurenci (minimálně Izraelce). Nory bych hned škrtnul (tam bude cena taky hodně mimo). Zatím mi přijde, že jsou šance hodně vyrovnané. Portfolio strojů mají obě strany slušné, tak uvidíme. Bude to asi dost o dlouhodobých politických vztazích mezi námi a výrobcem, zapojení našich firem do servisu a třeba i nějaký technologický transfer - kdo ví co si politici vymyslí

 • flanker.jirka
  12:54 25.01.2016

  Kvalitní mediální masáž. "A ke každé raketě dostanete postavičku Asterixe zdarma." :-)

  A teď trochu vážněji, v roce 2007 uvádějí zdroje cenu jednoho systému 40 mil. USD, kolik to bude dnes a za kolik prodají modernizované kousky se neodvážím ani odhadovat. Střely začínaly s cenou okolo 700 000 USD, tipnul bych si, že s výkonnějšími radary uvnitř to bude přes milion dolarů, obdobně jako u AIM 120.
  Aby to nedopadlo tak, že budeme mít k dispozici systém s možnosti navádět více střel než kolik jich nakoupíme.

 • Matesaax
  11:43 25.01.2016

  Já se obávám,že francouzký systém bude sice velice kvalitní ,ale cenově mimo naše možnosti,jako většina jejich vojenské techniky.To bych se spíš přikláněl k izraelskému SPYDERU či norskému NASAMS 2.Oba systémy mají sicemenší dosah než francouzký SAMP/T,ale pro naše podmínky dostačující.

 • torondor
  11:39 25.01.2016

  D.i.p - Na jaké mapě ČR sousedí s Francií?

  Izrael je divoká karta. Je třeba sledovat posuny v OSN kolem statutu Evropské Palestiny nebo bojkot EU zboží z osad. Zajímavě se také hýbe veřejné mínění.
  http://domaci.eurozpravy.cz/zi...

  Spolupráce se spojencem v rámci NATO a EU mi přijde rozhodně jako méně riskatná volba. Na magické rozdíly v kvalitě a výkonu bych opravdu nevěřil ....

 • D.i.p
  11:17 25.01.2016

  Osobně jsem názoru, že kupovat (zejména sofistikované) zbraně od sousedů je strategická chyba. Izraelská cesta mi přijde nejlepší i z hlediska výkonu a kvality.

 • crusader
  10:39 25.01.2016

  niko
  Je to sice OT, ale

  Bohužel ne. Pár bylo sice předáno různým institucím, další byly prodané zájemcům, některé jsou sice památkově chráněné (jako památku prý lze chránit jen určitý objekt, nikoli všechny řopíky) ale většina je v majetku armády (tedy pokud je nepředaly na majitele pozemků, což by byly ve velké většině Lesy ČR). Bezúplatný převod lze provést jen na instituce, obce atd. Ostatní musí za převod platit a armáda občas neví co by za to chtěla (např.http://www.onnm.army.cz/zdroje...

 • niko
  10:14 25.01.2016

  Niesu Ropiky nahodou pamiatkovo chranene a majetkami muzei ? To uz bolo rozumnejsie postavit nove bunkre.

 • crusader
  09:44 25.01.2016

  juhelak
  Na východní hranici žádné řopíky nemáme postavené, jen na severu, západě a jihu, a to bychom mířili na spojence.
  Leda že bychom dodržovali to známé "důvěřuj ale prověřuj" :-))

 • juhelak
  09:37 25.01.2016

  spolu s tímhle dává větší smysl kupovat 3D radary od francouzů i když izraelci to mají zrejmě také již komplexně vyřešené.
  původně jsem doufal že na hranicich zrekonstruují pár řopíků a nacpou na ně EM děla..no snad příště :)

 • Jan Grohmann
  09:25 25.01.2016

  Torondor - po roce 2020. Podle koncepce se budou do systému přidávat postupně další prvky. První byl nákup RBS-70 (nyní ještě nákup RBS-40 NG), potom nákup radarů krátkého dosahu ReVISOR. Teď to bude nákup 3D radarů a po roce 2020 má podle současných plánů (koncepce) dojít k nákupu systémů protivzdušné obrany středního dosahu - do 100 km.

 • torondor
  09:07 25.01.2016

  všechno hezké ale kdy budou nové PVO systémy?