Kvazibalistická střela Air LORA: Izraelský Kinžál pro údery na dlouhou vzdálenost

Kvazibalistická střela Air LORA: Izraelský Kinžál pro údery na dlouhou vzdálenost
Izraelská F-16I s dvojicí střel LORA / IAI (Zvětšit)

Společnost IAI (Israel Aerospace Industries) na berlínské letecké výstavě ILA Berlin oficiálně představila kvazibalistickou střelu Air LORA (Long Range Artillery), leteckou variantu střely LORA. V podstatě jde o izraelskou verzi ruské Ch-47M Kinžál, což není nic jiného než ze vzduchu odpalovaná střela Iskander.

„Rychlejší než zvuk, ďábelsky přesná a neexistuje obrana. To je hypersonická střela Kinžal,“ můžeme se dočíst na českém internetu. Případně, že „Hypersonickou raketu Ch-47M2 Kinžal Rusko představilo před čtyřmi lety, ale pro NATO je stále záhadou, píše [německý magazín] Focus. Ví se jen tolik: Je neuvěřitelně rychlá, smrtelně přesná a zatím se zdá, že neexistuje nic, co by ji mohlo zastavit.“ V poslední době zase vidíme „překvapené“ reakce, když „nezastavitelný“ Kinžál sestřelil americký systém protivzdušné obrany (PVO) Patriot.

Ve skutečnosti Kinžál není nic jiného než ze vzduchu odpalovaná balistická raketa krátkého doletu SRBM (Short-Range Ballistic Missile) na tuhé pohonné látky. Kinžál opravdu letí hypersonickou rychlostí (více než Mach 5), ostatně jako každá (alespoň) SRBM. Hypersonickou zbraní byla i německá V2.

V konečné fázi rychlost Kinžálu/ SRBM, kdy už nepracuje raketový motor a střela letí setrvačností a ztrácí energii manévrováním, klesá na dvojnásobek až trojnásobek rychlosti zvuku. V této fázi, což potvrdili Ukrajinci, ji lze zničit systémem Patriot a zřejmě také francouzsko-italským SAMP/T (Sol-Air Moyenne-Portée/Terrestre).

Co však uniká je fakt, že Izraelci „nezastavitelné hypersonické kinžály“ používají již řadu let a dokonce je exportují. Co více, mají hned „tři kinžály“. Kromě Air LORA jsou to střely Rampage od IMI (Israel Military Industries) a Rock (rodiny Sparrow) od firmy Rafale.

Podobné práce s touto třídou zbraní provádí také Čína – čínské strategické bombardéry H-6N již několik let používají „čínské kinžály“ DF-21D s doletem 1200 kilometrů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 1.

Toto volné tematické pojednání navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander v Sýrii. ...

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 2.

Toto volné tematické pojednání navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander v Sýrii. ...

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 3.

Tento poslední článek třídílného seriálu navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander ...

PREMIUM Proti ruským střelám, Iskanderům i lodím: Švédské awacsy Saab 340 AEW&C na Ukrajině

Švédsko poskytne Ukrajině 16. balíček vojenské pomoci v hodnotě 13,3 miliardy švédských korun (28,5 ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.