Střela s doletem 1600 km pro US Army. Konec INF smlouvy?

-
17. 9. 2018
-
36 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká armáda (US Army) se zajímá o strategické zbraně země-země s doletem více než 1000 mil (1609 km). Zavádění těchto zbraní může ale znamenat konec smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). Dlužno však dodat, že Spojené státy i Rusko se již nějakou dobu vzájemně obviňují z porušování INF.
Podle magazínu Breaking Defense americká armáda plánuje vývoj hned dvou strategických zbraní velmi dlouhého dosahu. Obě zbraně jsou vyvíjeny v rámci iniciativy LRPF (Long-Range Precision Fires), která má americké armádě poskytnout novou generaci zbraní určených k ničení cílů na velmi dlouhé vzdálenosti. LRPF řeší zbraně země-země dlouhého dosahu na taktické, operační i strategické úrovni.
„Pro naší schopnost strategické palby velmi vážně uvažujeme o hypersonice a také se díváme na strategický kanón dlouhého dosahu, který může mít dostřel až 1000 mil,” říká generál John Murray, velitel nově ustanoveného velitelství Army Futures Command (AFC). Toto velitelství řeší klíčové modernizační projekty americké armády, mimo jiné i LRPF.
První zvažovanou zbraní je hypersonická střela (zatím bezejmenná) určená k ničení strategických cílů, jako jsou hlavní centra velení a řízení. Bojová hlavice získá schopnost provádět manévry, aby ztížila práci protivzdušné obraně (PVO) nepřítele. Právě velmi vysoká letová i dopadová rychlost zaručí zničení cíle, dokonce i bez použití výbušniny v bojové hlavici.
Hypersonická zbraň bude ale velmi drahá. Proto druhou zbraní velmi dlouhého dosahu se stane strategický kanón SLRC (Strategic Long-Range Cannon) schopný odpalovat levnější a pomalejší munici určenou k ničení méně hodnotných cílů, jakou jsou radilokátory nepřítele, mobilní raketové systémy, postavení PVO nebo mobilní velitelská centra. Půjde o dělo neznámé ráže, princip pohonu munice není také znám. Možná půjde o obdobu dělostřeleckého granátu s náporovým motorem. Ostatně norská společnost Nammo letos představila náporový granát ráže 155 mm s dostřelem větším než 100 km.
„V některých ohledech jde jen o evoluci,“ komentuje potřebné technologie SLRC plukovník (bude povýšen na brigádního generála) John Rafferty, který vede iniciativu LRPF. „Dnes již máme dělostřeleckou munici s pomocným raketovým pohonem. Takže není až tak velký problém si představit, že získáte větší dostřel s kanónem větší ráže.“ Rafferty velikost kanónu neupřesnil, ale půjde nepochybně o mobilní systém.
Iniciativa LRPF má v americké armádě nejvyšší prioritu. V rámci této iniciativy je nejdále program operačních střel země-země PRSM (Precision Strike Missile) s dosahem 499 km, tedy přesně pod hranici, kterou stanovuje smlouva INF (500 až 5500 km). PRSM v raketometech M270 MLRS a M142 HIMARS americké armády nahradí střely ATACMS (Army TACtical Missile System) s doletem 300 km.
Podle americké armády taktické, operační i strategické zbraně LRPF „vyčistí“ cestu pro navazující operace letadel s rotačním křídlem (vrtulníky, konvertoplány) nebo pro bombardéry amerického letectva. Tato doktrína je součástí nového konceptu provázaného bojiště (Multi-Domain Operations), kdy budou všechny pozemní, námořní, letecké, vesmírné nebo kybernetické systémy pracovat s nebývalou úrovní koordinace.
Příprava a odpal střel Pershing II; ilustrační video
Pozemní jednotky americké armády tak nebudou pouze příjemci podpory od ostatních složek, zejména letectva, ale stanou se partnerem pro provádění úderů na dlouhé vzdálenosti. V současné době americké pozemní síly nebojují tam, kde americké letectvo zcela neovládá vzdušný prostor. To se ale se zavedením zbraní LRPF změní a pozemní síly a letectvo budou při ničení cílů na velmi dlouhé vzdáleností úzce spolupracovat.
I když zbraně velmi dlouhého dosahu má ve své výzbroji americké letectvo i námořnictvo, střely americké armády mají být schopné pronikat tou nejsilnější PVO. Navíc pozemní střely, jak ukazují zkušenosti s ničením iráckých SCUDů během Operace Pouštní bouře (1991), lze velmi dobře skrývat před nepřítelem. Dále, jak uvedl plukovník Rafferty, jde jednoduše o vytvoření dalšího problému, na který musí nepřítel reagovat.
Problém však není ani tak samotná konstrukce těchto zbraní jako fakt, že americká armáda poslední výkonné zbraně země-země, mobilní jaderné střely Pershing II, na základě INF smlouvy, vyřadila z výzbroje v roce 1991. V současné době musí proto znovu vybudovat struktury pro zaměřování cílů, plánování a provádění samotných úderů.
Avšak zavedení těchto zbraní zcela jistě přinese konec rusko-americké smlouvě INF z roku 1987. Nicméně již nyní Američané obviňují Rusko z porušení INF s odkazem na střelu s plochou dráhou letu 9M729 systému Iskander, která má mít dolet údajně až 2000 km. Naopak Rusové za zakázané zbraně (smlouvou INF) považují americké drony Reaper nebo Predator, případně střely země-vzduch SM-3 umístěné v pozemních silech systému Aegis Ashore (např. v Rumunsku). Původně čistě námořní střely SM-3 mohou podle Rusů ničit cíle i na zemi.
Navíc nic z toho se netýká Číny, která INF nepodepsala a závazky smlouvy se tedy neřídí.
Zdroj: Breaking Defense
Související články
Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM
Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea ...
-
26.03.2018
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Dostřel 100 km: Náporový motor pro dělostřelecké granáty
Norská společnost Nammo na výstavě Eurosatory 2018 představila koncept dělostřeleckého granátu ráže ...
-
21.06.2018
-
70 komentářů
-
Jan Grohmann
Izrael proměnil dělostřeleckou raketu v leteckou zbraň
Izraelské společnosti IMI Systems (Israeli Military Industries Systems) a IAI (Israel Aerospace ...
-
26.06.2018
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje
Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...
-
16.08.2018
-
124 komentářů
-
Redakce AN
Komentáře
theo: 1) rozšíření NATO nikdy nikdo závazně neslíbil. Pouze během jednání někteří diplomaté (ovšem nikdo s pravomocí toto, byť jen "per" huba, slíbit) vyjádřili názor, že se ...Zobrazit celý příspěvek
theo:
1) rozšíření NATO nikdy nikdo závazně neslíbil. Pouze během jednání někteří diplomaté (ovšem nikdo s pravomocí toto, byť jen "per" huba, slíbit) vyjádřili názor, že se rozšiřovat nebude.
2) Ano NATO může na své základny v Rumunsku a Polsku umístit zakázané zbraně. Ale neexistuje žádný důkaz, že tak učinilo. Tvé obvinění USA je na stejné úrovni, jako obvinění (libovolného) chlapa ze znásilnění, protože přeci má nástroj. Pro to, že zmiňovanou smlouvu Rusko již nějakou dobu porušuje ovšem důkazy poměrně silné jsou.Skrýt celý příspěvekNeviem aký zmysel pre realitu majú ľudia obhajujúci USA . Zrušením zmluvy o zákaze protiraketovej obrany , sa už dávno narušila krehká rovnováha . Nato sa v rozpore z dohodami ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem aký zmysel pre realitu majú ľudia obhajujúci USA . Zrušením zmluvy o zákaze protiraketovej obrany , sa už dávno narušila krehká rovnováha . Nato sa
v rozpore z dohodami rozšírilo až k RF a nie, že nie . Chyba RF bola dôverovať západu nedať to na papier. To , aký dostrel majú konkrétne zbrane na základe, že
strýčko sam niečo povedal je varenie z vody. Pozrite koľko univerzálnych odpaľovacích zariadení je v Rumunsku a Poľsku . RF má akože na dobré slovo veriť , že tam nebude žiaden tomahawk s jadrovou hlavicou alebo aj bez.
Všetky veľmoci porušujú dohody , Len si spočítajte , čo všetko sme ako súčasť
západu a NATO navystrájali a koľko krát si Nato doslova vytrelo r-ť z medzinárodným právom . Nebezpečie pri vypovedaní zmlúv je , že nám to
pri našich zradcovských politikoch strýček navozí do východnej Európy
a môžete 2 x hádať , aké to pre nás bude mať následky .
A ešte k dohodám USA poskytujú a cvičia spojencov v použití jadrových bômb.
Viď Turecko a Západná európa . Je to v rozpore z dohodami o nešírení jadrových zbraní . USA tvrdí , že tieto sú ich majetkom , takže je všetko OK .
Takže ak Putin umiestni pár rakiet na Kubu , bude USA akože spokojné.
Niekto tu spomínal Katyň - nech si spomenie na rusov v poľských zajateckých
táboroch , kde ich umrelo viec ako poliakov v Katyni . Toto nie je o ospravedlňovaní boľševika - ale o druhej strane mince . RF nie je dobrý anjel.
Je to impérium , so všetkými dobrými aj zlými maniermi . A to isté platí aj o západe.Skrýt celý příspěvekPrípadné obavy o zmluvu INF sú už bezpredmetné: https://svet.sme.sk/c/20942435...
Prípadné obavy o zmluvu INF sú už bezpredmetné: https://svet.sme.sk/c/20942435...
@strategist: Cim byste chtel vynutit dodrzeni pravidel pri prepsani INF na zakaz pouziti techto zbrani v Evrope? Rusko neni hrac, ktery by dodrzoval pravidla hry pokud se jim to ...Zobrazit celý příspěvek
@strategist:
Cim byste chtel vynutit dodrzeni pravidel pri prepsani INF na zakaz pouziti techto zbrani v Evrope? Rusko neni hrac, ktery by dodrzoval pravidla hry pokud se jim to zrovna nehodi. Cina se k pravidlum hry nezavazala a prepokladam ze ani nezavaze - cim byste ji k tomu chtel donutit?Skrýt celý příspěvekV nedávné diskuzi se tu probírali vrtulníky a zaznělo tam jedno “ jako reakce na změnu situace byl doplněn požadavek na PTŘS pro víceúčelové vrtulníky” .... to má být jako reakce ...Zobrazit celý příspěvek
V nedávné diskuzi se tu probírali vrtulníky a zaznělo tam jedno “ jako reakce na změnu situace byl doplněn požadavek na PTŘS pro víceúčelové vrtulníky” .... to má být jako reakce našeho MO a politiků na změnu bezpečnostní situace? Není to spíše k smíchu ?? Nemělo by zaznít něco jako pořídit druhou letku gripenů, vybudovat vicevrstvou PVO schopnou ničit balistické cíle a samozřejmě přezbrojit mech. Brigády?Skrýt celý příspěvek
astor: Jeden příklad za všechny: F22 Dále pastuji: Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a financí kvůli unijním protiruským sankcím zveřejnila návod pro exportéry do Ruska. ...Zobrazit celý příspěvek
astor: Jeden příklad za všechny: F22
Dále pastuji: Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a financí kvůli unijním protiruským sankcím zveřejnila návod pro exportéry do Ruska. Vývozci zboží a technologií dvojího užití budou muset žádat o vývozní povolení Licenční správu MPO. Exportéři citlivých technologií pro ropné odvětví a související obory musí zase podat žádost Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí.
Podle materiálu stát neudělí žádné povolení k vývozu či prodeji, pokud existuje podezření, že dané dodávky nebo služby jsou určeny pro projekty, které se týkají průzkumu a těžby ropy v hlubinných vodách, arktického průzkumu a těžby ropy nebo projektů zaměřených na ropu z břidlic v Rusku.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/... Skrýt celý příspěvekMiroslav
Nevím, proč žongluješ s pojmy "komunistický" a "socialistický". Nebo je pro tebe slušnost a empatie - podvědomě spojeny s oběma pojmy? Já třeba vycházím z desatera...Miroslav
Nevím, proč žongluješ s pojmy "komunistický" a "socialistický". Nebo je pro tebe slušnost a empatie - podvědomě spojeny s oběma pojmy? Já třeba vycházím z desatera...BarryGold: Len taká perlička... Ekonómovia vypočítali, že kolaps ZSSR o 2 roky urýchlil program Buran ktorý bol tak nákladný, že postihol celú štruktúru plánovanej sovietskej ...Zobrazit celý příspěvek
BarryGold: Len taká perlička... Ekonómovia vypočítali, že kolaps ZSSR o 2 roky urýchlil program Buran ktorý bol tak nákladný, že postihol celú štruktúru plánovanej sovietskej ekonomiky. A kto vie čo by bolo... Možno by tie 2 roky naviac stačili, aby sa sovieti ekonomicky zmohli a dnes by sme mali polmiliónovú Československú ľudovú armádu pod vedením súdruha generálneho tajomníka ÚV KSČ Fica a vo výzbroji SU-35 a T-90. Ale nestalo sa,... Teda až na toho FicaSkrýt celý příspěvek
BarryGold Co si představujete pod pojmem "dovoz vyspělých technologií? Díval jsem se na provozy Rossvertolu a ty o žádném embargu na technologie nevypovídají. Jakou konkrétní ...Zobrazit celý příspěvek
BarryGold
Co si představujete pod pojmem "dovoz vyspělých technologií? Díval jsem se na provozy Rossvertolu a ty o žádném embargu na technologie nevypovídají. Jakou konkrétní technologii Západ odpírá, kterou si nemohou opatřit jinde? Jestli ovšem Západ něčím Rusku škodí, tak jsou to manipulace s cenami klíčových komodit včetně fosilních paliv, ale především obstrukce při finančních operacích. To vše vede ke snaze Ruska vymanit se z područí dolarového bankovnictví. Kdo ví, jak to skončí, ale obvykle nevstoupíš dvakrát do jedné a té samé řeky.Skrýt celý příspěvekTak hlavní problém INF smlouvy je že nezahrnuje Čínu, která vlastní tisíce balistických střel různých dosahů, které sice prozatím míří na Taiwan ale snadno můžou zamířit taky na ...Zobrazit celý příspěvek
Tak hlavní problém INF smlouvy je že nezahrnuje Čínu, která vlastní tisíce balistických střel různých dosahů, které sice prozatím míří na Taiwan ale snadno můžou zamířit taky na sibiř nebo japonsko, což si USA a Rusko už nějakou dobu uvědomuje, takže ne že by je nutně potřebovali nasadit proti sobě například v Evropě. Budoucnost a použití těchto střel leží v Asii. Nejlepší varianta by bylo přepsat INF na možnost že tyto střely nesmí být umístěné v Evropě a Evropské části Ruska, ale mohou být nasazeny kdekoliv jinde, tudíž by se vyřešil problém s čínou a zároveň by nedošlo k žádné evropské krizi.Skrýt celý příspěvek
Astor: Odporné alebo nie, to je realita a tú musíš prijať aj keď sa ti nepáči. Je to niečo čo je nám vlastné, s týmto inštinktom sa rodíme bez rozdielu všetci a podľa toho vyzerá ...Zobrazit celý příspěvek
Astor: Odporné alebo nie, to je realita a tú musíš prijať aj keď sa ti nepáči. Je to niečo čo je nám vlastné, s týmto inštinktom sa rodíme bez rozdielu všetci a podľa toho vyzerá aj svet. Komunizmus resp. socializmus je pekná myšlienka ale nereálna práve preto, že popiera prirodzené ľudské vlastnosti ako závisť, mamon, potreba sebarealizácie, osobné predpoklady a preferencieSkrýt celý příspěvek
Astor: V roce 1985 ani NYT, ani CNN dokonce ani CIA nevěděly, že SSSR je před kolapsem. Můj předpoklad je, že energetická revoluce (přechod na OZE, rozvoj těžby ropy a plynu z ...Zobrazit celý příspěvek
Astor: V roce 1985 ani NYT, ani CNN dokonce ani CIA nevěděly, že SSSR je před kolapsem.
Můj předpoklad je, že energetická revoluce (přechod na OZE, rozvoj těžby ropy a plynu z břidlic atd.) odřízne Rusko od jeho hlavního příjmu. Současně embargo na vývoz pokročilé techniky do Ruska a současné masivní posilování obranyschopnosti Západu za pomoci právě nejmodernějších technologií které Rusko nemá, už vykoná svoji povinnost.Skrýt celý příspěvekMiroslav Dle tvé logiky když bude největší grázl ve třídě mydlit v koutě slabšího spolužáka, tak je logické se k silnějšímu přidat, protože mi za podporu a úsluhy zajistí ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Dle tvé logiky když bude největší grázl ve třídě mydlit v koutě slabšího spolužáka, tak je logické se k silnějšímu přidat, protože mi za podporu a úsluhy zajistí snadnější přežití v džungli třídy.. To je prosím pěkně, čirý atavismus.Nepopíram ale, že to tak chodí, stejně tak, že je mi takové chování odporné.Skrýt celý příspěvekKoukal jsem, že ty Ruské střely s plochou dráhou letu 9M729 (SSC-X-8) mají maximální odhadovaný rozsah 2000 až 5500 km, starší střely 9M728 (R-500) systému Iskander-K mají dolet do ...Zobrazit celý příspěvek
Koukal jsem, že ty Ruské střely s plochou dráhou letu 9M729 (SSC-X-8) mají maximální odhadovaný rozsah 2000 až 5500 km, starší střely 9M728 (R-500) systému Iskander-K mají dolet do 500-1000 km. Pokud se tedy Američané zajímají o zavedení strategické střely země-země s doletem více než 1600 km tak o co jde? Pokud obě strany porušují dohodu, tak to znamená že žádná dohoda není... navíc rusové dost kašlou i na mezinárodní smlouvy viz Ukrajina. Očividně si Američané uvědomili že je potřeba mít i něco víc než jen dělostřelectvo a letectvo. pokud si dobře vzpomínám, tak američané v tomto případě kladli důraz na nízkou cenu těchto střelSkrýt celý příspěvek
Astor: to je utopia rovnako ako bola utopická myšlienka komunizmu. Základným predpokladom pre také niečo ako opisuješ je, že všetky štáty sveta majú rovnakú ekonomickú, ...Zobrazit celý příspěvek
Astor: to je utopia rovnako ako bola utopická myšlienka komunizmu. Základným predpokladom pre také niečo ako opisuješ je, že všetky štáty sveta majú rovnakú ekonomickú, hospodársku, technologickú, vojenskú, politickú silu či surovinovú základňu atď. To proste nie je možné. Štáty slabšie sa snažia svoje záujmy pretlačiť prostredníctvom tých silnejších a to nevyhnutne vedie k spájaniu sa pod vedením toho najsilnejšieho. To môžeš vidieť bežne aj v prírode keď alfasamec dostanete na družku od iného, mladšieho a silnejšieho samca a ten preberie na seba úlohu vodcu svorky.Skrýt celý příspěvek
Supreme Kdyby, kdyby... Kdyby tetka měla kulky, byl by to strýc.(Vladimír Neff, Královny nemají nohy) Každý vidí jen to, co vidět chce. Celý svět? Já nic takového nevidím. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme
Kdyby, kdyby... Kdyby tetka měla kulky, byl by to strýc.(Vladimír Neff, Královny nemají nohy) Každý vidí jen to, co vidět chce. Celý svět? Já nic takového nevidím. Ale vidím zmar a poušť všude tam, kam šlápla noha amerického vojáka a jejich satrapů(satrapie - státy závislé buď ekonomicky nebo politicky na svém ochránci - viz výroky představitelů naší vládní exekutivy a vysoké generality). 'Kdyby" je úplné nic a 'všichni vědí" znamená, že taky nic, a že se se mnou někdo snaží manipulovat.Skrýt celý příspěvekSuperme: Súhlasím. Na tejto planéte bude vždy nejaký hegemón ktorý bude mať dostatok sily aby si ostatní nemohli robiť všetko to, čo by chceli. Bol tu Egypt, Rímska ríša, Ríša ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: Súhlasím. Na tejto planéte bude vždy nejaký hegemón ktorý bude mať dostatok sily aby si ostatní nemohli robiť všetko to, čo by chceli. Bol tu Egypt, Rímska ríša, Ríša Alexandra Veľkého... Teraz je to USA. Ani USA nebudú vládnuť svetu naveky ale vystrieda ich niekto iný. Ani ja nie som hurá proamericko naladený ale je to tak, že ak by USA padli na hubu tak ich môže nahradiť niekto, kto by sa správal oveľa horšie. Nie je väčšie nešťastie pre svet, ak vznikne mocenské vákuum a každý si začne robiť čo chce. Nie je to ideálny svet ale zatiaľ to funguje.Skrýt celý příspěvek
otecko: 18. 2. 2015 Zaznělo to ve sněmovně od vojenských expertů včetně náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Jsme ve válce s Ruskem, jen to pořádně neregistrujeme, protože ta ...Zobrazit celý příspěvek
otecko: 18. 2. 2015 Zaznělo to ve sněmovně od vojenských expertů včetně náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Jsme ve válce s Ruskem, jen to pořádně neregistrujeme, protože ta válka je vedena jinými prostředky než konvenčními.
Rusko tajně financuje Tálibán. A dodává mu palivo za více než 50 milionů. „Znepokojuje nás především externí podpora, které se dostává povstaleckým a teroristickým skupinám uvnitř Afghánistánu, obzvláště v případech, kdy je podporují nebo ochraňují zahraniční vlády,“ prohlásil generál Nicholson. Zásadní problém vidí v tom, že „Rusko otevřeně podpořilo Tálibán“.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...