Střela SM-6 jako víceúčelová zbraň amerického námořnictva

Foto: Odpal střely SM-6 z amerického torpédoborce; větší foto / US Navy
Odpal střely SM-6 z amerického torpédoborce; větší foto / US Navy

Americké námořnictvo v polovině prosince otestovalo schopnost rakety SM-6 (Standard Missile 6) ničit balistické střely středního doletu. Původně protiletadlová střela SM-6 dokáže ničit nejen balistické rakety, ale dokonce i lodě protivníka.

Střela SM-6, nebo také RIM 174 Standard ERAM (Extended Range Active Missile), od firmy Raytheon byla do výzbroje zavedena v roce 2013. I když je SM-6 určená primárně proti klasickým vzdušným cílům (letouny, vrtulníky, drony, střely s plochou dráhou letu), díky vylepšenému systému navádění a vyššímu doletu (cca 370 km) disponuje i protilodními a protiraketovými schopnostmi

Právě protiraketové kapacity byly předmětem posledního testu. Torpédoborec amerického námořnictva USS John Paul Jones (DDG-53) u břehů Havaje úspěšně otestoval schopnost střely SM-6 zasáhnout „komplexní cíl v podobě balistické střely středního doletu.“

Není zřejmé, co přesně slovo „komplexní“ v tiskovém prohlášení znamená. Jednou z interpretací může být například schopnost cíle manévrovat. V takovém případě cvičný cíl mohl simulovat čínské manévrující protilodní balistické střely DF-21D či DF-26. Právě ty pro americké lodě v Pacifiku představují největší riziko.

Viceadmirál a ředitel Agentury pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) Jim String po testu prohlásil, že „střely SM-6 a zbraňový systém Aegis (systém protivzdušné obrany na amerických lodích  - pozn. red.) se ukazují jako kritický komponent národní, vícevrstvé a robustní protiraketové obrany.“

Střely SM-6 jsou jedním z prvků protiraketového zbraňového systému Aegis, který tvoří základní stavební kámen programu Aegis BMD (Aegis Ballistic Missile Defense System), což je námořní složka amerického národního programu protiraketové obrany.

Aegis je v současnosti umístěn na 84 lodích amerického námořnictva (torpédobore třídy Arleigh Burke, křižníky Ticonderoga) a dalších lodích amerických spojenců.

Odpal střely SM-6 proti balistické raketě (prosinec 2016).

Na rozdíl od ostatních střel rodiny SM, které užívají technologii “hit-to-kill” (eliminace cíle kinetickou energií při zásahu), SM-6 disponuje 64 kg bojovou hlavicí. Rozhodnutí o vybavení střely SM-6 bojovou hlavicí je pravděpodobně důsledkem snahy námořnictva získat víceúčelovou zbraň se schopností ničit nejrůznější typy cílů, včetně námořních. 

V současnosti je hlavní protilodní střelou amerického námořnictva AGM-84 Harpoon, která je ve službě od roku 1977. I když byla střela mnohokrát modernizována, s dosahem kolem 120 km jde v porovnání s čínskými a ruskými střelami o slabého konkurenta.  

SM-6 je však jen prozatímním řešením nedostatku amerických protilodních střel s delším doletem. Navíc SM-6 nedokáže díky malé bojové hlavici zničit větší plavidla. Na druhou stranu, díky vysoké rychlosti Mach 3,5 je pravděpodobné aspoň dočasné vyřazení nepřátelského plavidla z boje, nemluvě o vícenásobném zásahu střel SM-6.

SM-6 tvoří dočasné řešení do příchodu nových protilodních střel LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) - ty budou v budoucnu tvořit hlavní údernou sílu amerických lodí a letadel v boji proti nepřátelským plavidlům.

Víceúčelová SM-6 značně posiluje schopnost amerického námořnictva vést boj proti klasickým aerodynamickým vzdušným cílům, balistickým raketám i lodím. Nicméně proti raketě hraje vysoká jednotková cena 4 miliony dolarů. Například vyvíjená LRASM má stát "jen" kolem jednoho milionu dolarů. 

Zdroj: Stripes

Nahlásit chybu v článku


Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Bezpilotní letadla s lasery proti balistickým raketám

Americká agentura MDA (Missile Defense Agency) testuje možnosti využití bezpilotních letadel v rámci ...

Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o ...

US Navy chce drony pro letadlové lodě

Námořnictvo Spojených států (US Navy) se již delší dobu poohlíží po možnostech, jak posílit své ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  21:20 21.12.2016

  S ohledem na to, že AIM-120D prý stojí skoro 2 miliony dolarů, mi milion za LRASM přijde jako velice slušná cena. On i Meteor stojí víc.

  S ohledem na to, že AIM-120D prý stojí skoro 2 miliony dolarů, mi milion za LRASM přijde jako velice slušná cena. On i Meteor stojí víc.

 • matoxxx
  20:22 21.12.2016

  Najnovší Harpoon ma dosah 280km

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  BrahMos 300km

  Moskit 250km

  Najnovší Harpoon ma dosah 280km

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  BrahMos 300km

  Moskit 250km

 • Strategist
  17:57 21.12.2016

  1 milion za LRASM je hodně nebo málo? Kolik tak průměrně stojí nejnovější vezre Harpoon a Brahmos? Taky dosah 120 km není to nějak málo, mám pocit, že jsem někde četl, že mají ...Zobrazit celý příspěvek

  1 milion za LRASM je hodně nebo málo? Kolik tak průměrně stojí nejnovější vezre Harpoon a Brahmos?

  Taky dosah 120 km není to nějak málo, mám pocit, že jsem někde četl, že mají dosah až 180 km, samozdřejmě stále je to málo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...