Střely a rakety hnutí Hizballáh proti Izraeli

Střely a rakety hnutí Hizballáh proti Izraeli
Balistické střely Fateh-110 / Hossein Velayati, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Ačkoliv se může zdát, že na izraelsko-libanonské hranici je momentálně klid a oba státy řeší jiné problémy, opak je pravdou. Náčelník generálního štábu izraelské armády uvedl, že hnutí Hizballáh disponuje v Libanonu více než tisícovkou kusů balistických, řízených i neřízených nebo protitankových střel. O jaké zbraně se konkrétně jedná?

V první řadě je potřeba si představit hnutí Hizballáh jako takové. Hizballáh je šíitské hnutí operující zejména v Libanonu, ale své spolupracovníky a sítě má po celém světě. Spojené státy považují Hizballáh za teroristickou organizaci. S tím souvisí také íránská podpora dosahující až 700 milionů dolarů ročně (přímé financování nebo dodávky zbraní).

Hizballáh slouží jako prodloužená mocenská ruka Íránu v oblasti. Jeho příslušníci se aktivně účastní syrské občanské války na straně režimu prezidenta Asada. Od roku 1992 se Hizballáh silně zapojuje do vnitřní libanonské politiky. V posledních volbách v roce 2018 získal Hizballáh 13 ze 128 křesel v libanonském parlamentu. Hizballáh také provozuje síť nemocnic, škol a sociálních středisek skrz která shromažďuje podporu pro svou agendu a podle mnohých svědectví se jedná o jakýsi stát ve státě. Ke Spojeným státům a dalším zemím se přidala i česká Poslanecká sněmovna, jež v říjnu minulého roku usnesením prohlásila Hizballáh za teroristickou organizaci a vyzvala českou vládu, aby na úrovní EU prosazovala přístup nerozdělování hnutí na vojenskou a politickou část.  

Hizballáh dlouhodobě vystupuje proti Státu Izrael a usiluje o jeho zničení. Počátky tohoto nepřátelství můžeme najít v roce 1978, kdy došlo k válce o jižní část Libanonu. V roce 2000 Izrael ustoupil z okupovaných území, ale nepřátelství Hizballáhu trvalo dál až do roku 2006, kdy došlo k tzv. druhé libanonské válce, během níž Hizballáh nasadil pokročilé zbraňové systémy.  V roce 2009 Hizballáh vydal manifest, v němž opět deklaruje snahu o úplné zničení Izraele.

Elitní izraelská „Jednotka duchů“ kombinuje pěchotu, obrněnou techniku, protitankové zbraně, letecké jednotky a zpravodajské schopnosti. Jednotku tvoří „stovky vojáků“.  

V rámci syrské občanské války probíhá izraelská letecká kampaň, jejímž cílem je narušovat dodávky pokročilých zbraní šíitským milicím v Sýrii, a Hizballáhu v Libanonu. Hizballáh používá k boji proti Izraeli pokročilé a přesné zbraně jako jsou protilodní, balistické nebo protitankové střely. Vzhledem ke zmíněnému stoupajícímu počtu těchto zbraní v blízkosti izraelských hranic (připomeňme, že izraelské přístavní město Haifa leží pouze přibližně 40 km vzdušnou čarou od hranice) chce izraelská armáda v dalším případném konfliktu nasadit „jednotku duchů“ – elitní formaci určenou k vyhledávání a ničení odpalovacích zařízení.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jak Izrael „vypnul“ syrskou protivzdušnou obranu

Letos z 20. na 21. ledna podnikl Izrael noční nálet na íránské vojenské cíle v okolí syrského ...

Stát Izrael musí zbrojit i jednat o míru

V těchto dnech uplynulo přesně 72 let od vzniku nezávislého státu Izrael. Stalo se tak 14. ...

Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů

Řecko a Izrael podepsali dohodu o vojenské spolupráci za 1,7 miliardy dolarů (36 miliard Kč; 1,38 ...

PREMIUM Íránské balistické střely a drony nad Saúdskou Arábií

V posledních letech dochází ke stále častějším útokům íránských balistických střel a dronů na půdě ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.