Střely AARGM v plné produkci

AARGM
Foto: Odpálení střely AARGM z letounu F/A-18F / U. S. Navy photo

Námořnictvo Spojených států amerických schválilo už na konci srpna plnou sériovou výrobu modernizovaných střel AGM-88E AARGM. Jejím hlavním úkolem je v případě konfliktu ničení prostředků protivzdušné obrany nepřítele. Oproti starším typům přináší vylepšení zejména, co se týče lepších možností navedení na cíl.

Vylepšení navádění soustavy

AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile) je pokročilá protiradarová střela vzduch-země určená k vyhledávání a ničení prostředků protivzdušné obrany. Účelově je mířená zejména proti radarům, bez kterých jsou samotná odpalovací zařízení vybavená raketami země-vzduch vyřazená ze služby a navíc prakticky bezbranná.

Hlavní výhodou nové střely AGM-88E jsou vylepšení uskutečněná na samotné soustavě naváděcího zařízení. Vedle vysoké rozlišovací schopnosti je střela vybavena v podstatě pasivní naváděcí soustavou propojenou s družicovým navigačním systémem GPS. Zásluhou toho by měl být AARGM schopný zasáhnout i podstatně sofistikovanější radary. Stejně tak dokáže zasáhnout nepřátelský radar i ve chvíli, kdy je po detekci nepřátelské střely, ve snaze snížit vyzařované emise, vypnut.

Přesnost zásahu byla zvýšená použitím radiolokační milimetrovou naváděcí soustavou a použitím sofistikovanějšího softwaru. AGM-88E AARGM posouvá možnosti protiradarové střely ještě dále. Výhodou zbraňového systému AARGM je také implementace na letouny, který již používaly předchozí typy, což zjednodušuje samotné zavedení do výzbroje a dosažení způsobilosti.

AGM-88E Foto: Střela AARGM zblízka / Wikipedia, David Monniaux

Úkolem střely ničení nepřátelských radarů

Hlavní výhodou střely AARGM je schopnost efektivně ničit prostředky radarové ochrany nepřítele z dostatečné vzdálenosti v první vlně útoku s minimálním rizikem ohrožení letounu. Ideálním příkladem použití je proto předvoj první vlny útoků na nepřítele, kdy je nutné vyřadit klíčové body nepřátelské obrany zejména jako radary a velitelská stanoviště.

Původní střely AGM-88 HARM (Anti-Radiation Missile) byly do výzbroje zařazeny v roce 1985 a už v roce 1986 byly použity proti lybijským protiletadlovým systémům SA-5 sovětské výroby v Siderském zálivu. Důležitou roli pak hrály protiradarové střely ve Válce v Zálivu, kde byly proti iráckým systémům vypouštěny nejen z bojových letounů F-4G, ale také bombardérů B-52.

Původní střela, ze které AARGM vychází, měří na délku 4,1 m a váží 355 kg. O pohon se stará bezkouřový raketový motor na tuhé pohonné látky, který dokáže udělit střele rychlost až 2 280 km/hod. Pro zasažení cíle je u ve výzbroji zařazených (samozřejmě nikoliv testovacích) vysoce explozivní hlavice, tak aby došlo ke zničení cíle i v případě nepřímého zásahu. Operační dosah střely AGM-88E AARGM se pohybuje kolem 100 kilometrů.

Dodávky sériových střel koncem příštího roku

U amerického námořnictva se přitom počítá s použitím na letounech F/A-18C/D Hornet, FA-18E/F Super Hornet a EA-18G. Výhledově není vyloučená implementace ani na víceúčelový stíhací letoun F-35. Itálie pak hodlá střely implementovat do bojových letounů Tornado ECR (Electronic Combat/ Reconnaissance).

Dodávky prvních sériových střel AGM-88E AARGM jsou plánovány na konec roku 2013.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Řízené střely AIM-9X pro F-22 Raptor

Na konci července se ze stíhacího F-22A Raptor uskutečnil první odpal řízené střely vzduch-vzduch ...

Úspěšný test mikrovlnné střely CHAMP

CHAMP je revoluční střela s plochou drahou letu, která uvnitř těla nenese výbušninu, ale silný zdroj ...

F-35A poprvé vypustil řízenou střelu vzduch-vzduch AIM-120

Pokrok v testování zbraňových systémů oznámil minulý týden na svých webových stránkách přímo výrobce ...

Vývoj střely vzduch-země JAGM zdárně pokračuje

Lockheed Martin získal další kontrakt na vývoj a testování střely JAGM a zdá se tak, že jí nepotká ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...