Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper
Viper odpaluje střelu Sidewinder / USMC (Zvětšit)

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty (USMC) zůstanou ještě minimálně 20 let. Po celou tuto dobu USMC zajistí neustálé vylepšování a rozšiřování schopností AH/UH-1. Zvažovanou možností je dokonce instalace střel vzduch-vzduch středního doletu AMRAAM (Advanced Medium Range Air to Air Missile).

Letos na jaře Armáda ČR převezme první čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Před pár dny vyšlo najevo zpoždění u dodávek osmi českých UH-1Y Venom – první Venomy naše armáda převezme až na přelomu září a října a poslední kusy v prvním čtvrtletí roku 2024.

V každém případě nákup amerických zbraní, v tomto případě vrtulníků, a platí to i pro UH-60M Black Hawk, přináší několik bezkonkurenčních výhod – jde zejména o možnost nakoupit špičkový americký výcvik pro piloty a technický personál, špičková logistická podpora nebo neustálý rozvoj platformy ze strany amerických ozbrojených sil.

Američané své vrtulníky kontinuálně modernizují a rozšiřují jejich schopnosti. Všechny nové iterace navíc zevrubně otestují a certifikují. Vojáci tak dostanou perfektně odzkoušený a připravený stroj pro operační použití. Zahraniční uživatelé si tato vylepšení pak mohou „jednoduše“ koupit (s příslušným výcvikem) a rychle zavést do výzbroje. Američané si ale vše pochopitelně nechají nadmíru dobře zaplatit.

Podle portálu The Drive se USMC právě pouští do ambiciózní modernizace elektronického a elektrického vybavení Viperů a Venomů. V rámci programu SIEPU (Structural Improvement and Electrical Power Upgrade) dojde zejména k vylepšení hnacího ústrojí (použití spolehlivějších a snadněji udržovatelných součástek) a k posílení palubního zdroje elektrické energie o 200 % – to umožní instalovat níže uvedené nové systémy. Mezi další vylepšení patří zavedení výkonnějšího centrálního procesoru, který dokáže zpracovat informace dodávané z nových zbraní, datalinků, senzorů a nové palubní datové sítě.

Obecně je cílem modernizace Viperů a Venomů posílit schopnost přežití, ničivost a interoperabilitu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom?

Armáda ČR získá útočné vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom. Jedním ze zvažovaných strojů ...

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Systém elektronického boje pro vrtulníky Venom a Viper

Armáda ČR již příští rok získá první víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom a bojové AH-1Z Viper. Oba ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.