Střely JASSM-XR s doletem 1900 kilometrů pro Polsko

Střely JASSM-XR s doletem 1900 kilometrů pro Polsko
JASSM-ER (2018) / USAF (Zvětšit)

Polský premiér Mateusz Morawiecki při nedávné návštěvě Spojených států projevil zájem o letecké střely s plochou dráhou letu AGM-158D JASSM-XR (Joint Air-to-Surface Standoff Missile – eXtreme Range). JASSM-XR s proklamovaným doletem až 1900 kilometrů umožní Varšavě ohrozit cíle hluboko uvnitř Ruska, včetně Moskvy.

Hned několik evropských zemí NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, a na masové nasazení ruských střel proti ukrajinské civilní infrastruktuře, zavádí vlastní zbraně dlouhého dosahu. Jde například o Polsko, Nizozemsko, Německo nebo Finsko. Poslední jmenovaná tradičně investuje velké prostředky do své armády s cílem ochránit svou před 100 lety vybojovanou nezávislost nad Moskvou (Finská občanská válka v roce 1918).

Zavádění zbraní dlouhého dosahu vezme Rusku možnost eskalovat bezpečnostní situaci v našem regionu. Stejně tak vezmou pocit bezpečí a neohroženosti politikům v Moskvě.

Nebezpečí pro náš region je následující: Moskva k dosažení svých politických cílů může aktivně hrozit raketovými / leteckými údery proti zemím střední a východní Evropy. Jen samotná hrozba a vědomí toho, že Moskva je ochotna použít takových vojenských nástrojů k dosažení svých politických cílů, destabilizuje situaci v našem regionu a vytváří z něj periferní oblast.

Ostatně první úspěchy této ruské strategie vidíme již nyní. Různé protesty za „zachování míru“ jsou vlastně projevem úzkosti a strachu z vojenských schopností Moskvy a prakticky volají po podřízenosti se požadavkům Moskvy. Ve výsledku politická a sociální křehkost zemí střední a východní Evropy vůči vojenským hrozbám Moskvy vede k poklesu sociální a investiční atraktivnosti našeho regionu.

Náš region má několik možností se bránit. Pokud pomineme podřízení se ruským vojenským hrozbám, existují prakticky dvě možnosti:

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...

Americké letectvo nasadí střely JASSM-XR s doletem 1900 km

V roce 2021 firma Lockheed Martin začne s počáteční výrobou nejnovějšího modelu střely AGM-158 JASSM ...

PREMIUM Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů

Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability ...

Bombardéry B-2 odpálily střely JASSM-ER s doletem 900 kilometrů

V prosinci minulého roku stealth strategické bombardéry B-2 Spirit poprvé odpálily střely s plochou ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.