Střetnou se jednotky KLDR a USA na ukrajinské frontě?

Střetnou se jednotky KLDR a USA na ukrajinské frontě?
Objevují se zprávy o možném nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině / depositphotos.com (Zvětšit)

Zprávy ze samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky naznačují možnost nasazení severokorejských ozbrojených sil na ukrajinském území. Pchjongjang uznal a navázal diplomatické styky s oběma separatistickými republikami 13. července. O několik dní později se objevila oznámení o úmyslu vyslat Severokorejce na Ukrajinu s cílem podpořit obnovu zničených měst a infrastruktury.

Pro Severní Koreu nepředstavuje vyslání vlastních sil do zahraničí bezprecedentní záležitost. Ozbrojené složky země bojovaly ve Vietnamu a v několika blízkovýchodních válkách proti Spojeným státům a jejich spojencům. KLDR poskytovala pomoc nepřátelům USA i ve formě výcviku nebo dodávek zbraní, jako tomu bylo v případě jihoafrické pohraniční války nebo irácko-íránské války. Íránská armáda získala díky Pchjongjangu například dělostřelecké systémy s nejdelším dostřelem v regionu a také většinu svého arzenálu balistických raket.

Pokud Severní Korea dojde k závěru, že její síly mohou ovlivnit průběh války na Ukrajině, pokusí se pravděpodobně využít situace a udržet pozornost kolektivního Západu na dění ve východní Evropě. Vyhne se tak detailnímu sledování své hospodářské a vojenské aktivity postižené hospodářskými sankcemi a zároveň zvýší tlak na Spojené státy, s nimiž je stále oficiálně ve válečném stavu.

Na rozdíl od Čínské lidové republiky a Íránu, které k rusko-ukrajinské válce zaujaly neutrální postoj, se KLDR postavila rozhodně na stranu Moskvy. Spolu s Eritreou, Běloruskem, Sýrií a samotným Ruskem, byla Severní Korea jednou z pěti zemí, jež v OSN hlasovala proti odsouzení ruské vojenské intervence. Pro ruskou armádu se navíc může stát zdrojem vojenské techniky, neboť jako jedna z mála zemí mimo západní sféru vlivu disponuje rozsáhlým vojenským průmyslem.

Zatímco Peking i Teherán dnes usilují spíše o zlepšení vztahů se západním světem, Pchjongjang dlouhá desetiletí čelí velmi tvrdému postoji západních zemí. Jakoukoliv lidskou činnost v KLDR silně svazuje široká škála sankcí. Podporou ruského válečného úsilí a posílením vazeb s Moskvou a Donbasem může tak ve srovnání s ČLR a Íránem ztratit mnohem méně. Sbližování mezi Ruskem a Severní Koreou podle časopisu The Diplomat připravuje půdu pro větší hospodářskou integraci, jež podkope snahy Západu o izolaci obou ekonomik.

Hospodářské vazby s Doněckem a Luhanskem možná Pchjongjangu přinesou řadu významných příležitostí. Obě samozvané republiky nepatří k členským státům OSN, a proto nejsou povinny dodržovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN a s nimi spojené sankce vůči Severní Koreji. KLDR s nimi teoreticky může legálně a volně obchodovat. Severokorejci nabízejí zejména svou pracovní sílu zvyklou na značně nepříznivé podmínky s minimálními právy nebo prostředky, což činí její nasazení ve válečné zóně proveditelným.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Severní Korea dokončuje balistickou ponorku

Ponorky, schopné nést rakety s jadernými hlavicemi, jsou zbraně posledního soudu. Mohou si je ...

Korejská válka a její stále přítomné stopy

Nemine snad ani jeden den, aby se světová veřejnost nedozvěděla o nějakém novém excentrickém kousku ...

Severní Korea je obří vojenská základna

V uplynulých dnech, kdy severokorejský diktátor Kim Čon-un nakrátko zmizel, aby se pak zase objevil, ...

PREMIUM Napětí na Korejském poloostrově: Sever i Jih ukazují svaly

V poslední době opět dochází na Korejském poloostrově k eskalaci napětí. Obě znepřátelené země ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.