Striker II: Nová pilotní přilba od BAE Systems

-
24. 7. 2014
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Britský zbrojní gigant BAE Systems na proběhlé výstavě Farnborough Airshow 2014 představil novou pilotní přilbu Striker II s průhledovým displejem. Přilba vychází z modelu Striker I používaném piloty evropských stíhaček Eurofighter nebo Gripen.
Pilotní helmy s náhlavním displejem
Přilbové náhlavní displeje HMD (Helmet-Mounted Display) mají stejnou funkci jako průhledové displeje HUD (Head-Up Display) v pilotní kabině. Ukazují nejdůležitější avionické a taktické informace, včetně dosahu a volby zbraní.
Díky pohybovým senzorům dokáží přilby s HMD sledovat pohyb hlavy pilota a ukazovat z požadovaného směru informace získané pomocí senzorů letadla (FLIR, radar). Pilot také dokáže „svým pohledem" velmi rychle vybrat a zamknout cíl a v případě potřeby pomocí ovládačů HOTAS (Hands On Throttle-And-Stick) na řídicí páce odpálit příslušně zbraňové systémy.
Nejnovější HMD přilby disponují rovněž moderním simulačním softwarem. Lze je tak velmi efektně využít pro výcvik pilotů, kdy simulují různé bojové scénáře.
Foto: Striker II HMD / BAE Systems
Striker II HMD
Přilba Striker II HMD je vybavená především novou generací digitálního nočního vidění a vylepšeným systém vyhledávání cílů. Je také lehčí a pohodlnější než předchozí generace, což snižuje únavu pilota při dlouhých letech.
Podle představitelů BAE Systems lze přilbu Striker II používat v letadlech s digitálními i analogovými přístroji. „Vzhledem k tomu, že průmysl přechází z analogových na digitální řešení, Striker II přináší plnou digitální kapacitu pro vícetypové platformy," říká Joseph Senftle, viceprezident a generální manažer pro Komunikaci a řízení u BAE System.
Klíčovým prvkem přilby Striker II je nové noční vidění. Systém je lehčí a kompaktnější, čímž snižuje těžiště směrem k hlavě pilota. Tím dochází k menšímu zatížení krčního aparátu pilota, především při prudkých manévrech s vysokým přetížením.
Video: Původní helma Striker I. Němečtí piloti s přilbou Striker údajně zle zatápěli americkým stíhačkám F-22A Raptor. / YouTube
Digitální noční vidění je zabudováno přímo do průhledového displeje a je spojeno s kamerou na čele přilby. Díky tomu nemusí pilot manuálně sklápět nebo upravovat brýle pro noční vidění, jako u klasických přileb.
Noční vidění disponuje 40° zorným polem a rozlišením 1284×1024 px. Díky nezávislému kanálu pro každé oko poskytuje plně trojrozměrný obraz okolí. Podle BAE Systém se nový displej chlubí nulovým zpožděním a počítačové symboly jsou perfektně viditelné za všech světelných podmínek.
Helma je také vybavená novými hybridními opticko-inerciálními pohybovými čidly. Výsledkem je údajně nulové zpoždění při snímání pohybu hlavy a robustnost celé konstrukce.
Fotogalerie
![]() |
![]() |
![]() |
Zdroj: BAE Systems
Související články
HEaDS-UP: Uzavřená přilba pro 21. století
Americká armáda představila novou pokrokovou uzavřenou přilbu HEaDS-UP (Helmet Electronics and ...
-
29.10.2013
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Q-Warrior: Britská přilba s rozšířenou realitou
Britská firma BAE Systems představila přilbu Q-Warrior s průhledovým displejem. Podle tvůrců ...
-
18.02.2014
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Gripen s infračerveným čidlem Skyward-G
Stíhačka Gripen NG poprvé za letu vyzkoušela infračervené čidlo IRST (Infra Red Search and Track). ...
-
07.04.2014
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen
Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 ...
-
16.05.2014
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann