Striker II: Nová pilotní přilba od BAE Systems

Foto: Striker II HMD (Helmed Mounted Display) lze použít na široké škále letadel. / BAE Systems

Britský zbrojní gigant BAE Systems na proběhlé výstavě Farnborough Airshow 2014 představil novou pilotní přilbu Striker II s průhledovým displejem. Přilba vychází z modelu Striker I používaném piloty evropských stíhaček Eurofighter nebo Gripen.

Pilotní helmy s náhlavním displejem

Přilbové náhlavní displeje HMD (Helmet-Mounted Display) mají stejnou funkci jako průhledové displeje HUD (Head-Up Display) v pilotní kabině. Ukazují nejdůležitější avionické a taktické informace, včetně dosahu a volby zbraní.Díky pohybovým senzorům dokáží přilby s HMD sledovat pohyb hlavy pilota a ukazovat z požadovaného směru informace získané pomocí senzorů letadla (FLIR, radar). Pilot také dokáže „svým pohledem" velmi rychle vybrat a zamknout cíl a v případě potřeby pomocí ovládačů HOTAS (Hands On Throttle-And-Stick) na řídicí páce odpálit příslušně zbraňové systémy.Nejnovější HMD přilby disponují rovněž moderním simulačním softwarem. Lze je tak velmi efektně využít pro výcvik pilotů, kdy simulují různé bojové scénáře.Striker II HMD

Foto: Striker II HMD / BAE Systems

Striker II HMD

Přilba Striker II HMD je vybavená především novou generací digitálního nočního vidění a vylepšeným systém vyhledávání cílů. Je také lehčí a pohodlnější než předchozí generace, což snižuje únavu pilota při dlouhých letech.Podle představitelů BAE Systems lze přilbu Striker II používat v letadlech s digitálními i analogovými přístroji. „Vzhledem k tomu, že průmysl přechází z analogových na digitální řešení, Striker II přináší plnou digitální kapacitu pro vícetypové platformy," říká Joseph Senftle, viceprezident a generální manažer pro Komunikaci a řízení u BAE System.Klíčovým prvkem přilby Striker II je nové noční vidění. Systém je lehčí a kompaktnější, čímž snižuje těžiště směrem k hlavě pilota. Tím dochází k menšímu zatížení krčního aparátu pilota, především při prudkých manévrech s vysokým přetížením.

Video: Původní helma Striker I. Němečtí piloti s přilbou Striker údajně zle zatápěli americkým stíhačkám F-22A Raptor. / YouTubeDigitální noční vidění je zabudováno přímo do průhledového displeje a je spojeno s kamerou na čele přilby. Díky tomu nemusí pilot manuálně sklápět nebo upravovat brýle pro noční vidění, jako u klasických přileb.Noční vidění disponuje 40° zorným polem a rozlišením 1284×1024 px. Díky nezávislému kanálu pro každé oko poskytuje plně trojrozměrný obraz okolí. Podle BAE Systém se nový displej chlubí nulovým zpožděním a počítačové symboly jsou perfektně viditelné za všech světelných podmínek.Helma je také vybavená novými hybridními opticko-inerciálními pohybovými čidly. Výsledkem je údajně nulové zpoždění při snímání pohybu hlavy a robustnost celé konstrukce.

Fotogalerie

 

Zdroj: BAE Systems

Nahlásit chybu v článku


Související články

HEaDS-UP: Uzavřená přilba pro 21. století

Americká armáda představila novou pokrokovou uzavřenou přilbu HEaDS-UP (Helmet Electronics and ...

Q-Warrior: Britská přilba s rozšířenou realitou

Britská firma BAE Systems představila přilbu Q-Warrior s průhledovým displejem. Podle tvůrců ...

Gripen s infračerveným čidlem Skyward-G

Stíhačka Gripen NG poprvé za letu vyzkoušela infračervené čidlo IRST (Infra Red Search and Track). ...

Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen

Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...