Stručná historie Izraele: Kdo je cizinec v Palestině? Část 2.
- 6. 3. 2024
- 2 komentářů
- Stanislav Vítek
První díl jsme zakončili židovskými válkami, které dnes nabízí poněkud paradoxní historickou paralelu. Titův oblouk v Římě připomíná obléhání, při němž skupiny izraelských fanatiků bez ohledu na následky pro své spoluobčany pravidelně podnikaly vražedné výpady a zoufale se snažily čelit vojenské převaze a bezkonkurenční vyspělosti a organizaci svých nepřátel, což připomíná palestinský terorismus proti Izraeli dnes.
Na rozdíl od první židovské války, o které máme díky svědectví Iosepha Flavia[1] dostatek informací, existuje k druhému židovskému povstání podstatně méně pramenů, takže mnohé okolnosti povstání nejsou známy. Co víme bezpečně je, že tato nábožensky inspirovaná revolta byla přes počáteční úspěchy rozdrcena a veškeré naděje, že Židé obnoví svůj stát, tak vzaly za své na další téměř dva tisíce let. Palestina se stala napevno součástí Římské říše. Jediným státním útvarem, kde byl mezi zničením Druhého chrámu a založením moderního Izraele vyznáván judaismus jako státní náboženství, tak bylo krátké období v dějinách Chazarské říše.[2]
Titův oblouk v Římě, oslavující rozdrcení židovské vzpoury dynastií Flaviovců, nasvícen v izraelských barvách po útoku Hamásu ze 7. října. / Italy In Israel
Vzrůst křesťanství a války Říma s Persií
Tragédie pro židy se však záhy stala triumfem pro křesťany. Jedním z důsledků římského obratu proti židům bylo, že podnítil konverzi ke křesťanství a postupné prohlubování rozdílů mezi oběma sektami. Křesťané koneckonců uctívali stejného Boha a víra v této formě nebyla geograficky či státoprávně omezena, nevyžadovala pokrevní vazby[3] ani některé jiné komplikace, jako např. obřízku.
Během několika následujících staletí se Svatá země výrazně pokřesťanštila a mnoho lidí, kteří se dnes nazývají Palestinci, byli ve skutečnosti potomky židů ze Svaté země, kteří konvertovali ke křesťanství a později přestoupili na islám, což jsme dopodrobna rozebírali minule.
Související články
Kdo je kdo: Svět reaguje na vojenský útok Hamásu proti Izraeli
Palestinská skupina Hamás v sobotu zahájila za poslední roky největší vojenský útok proti Izraeli. ...
- 09.10.2023
- 29 komentářů
- Jan Buchar
Městské bojiště Gaza: Hamás se na izraelský útok připravoval deset let
Izrael, toho času ve válečném stavu, právě provádí to, co umí jen málokterá země na světě. ...
- 19.10.2023
- 16 komentářů
- Stanislav Vítek
Jakub Szántó: Izrael proti vedení Hamásu aktivoval legendární jednotku „odplaty“ Kidon
„Po Hamásu, a to včetně jeho zahraničního vedení, které je v exilu v Libanonu, v Turecku a Kataru, ...
- 06.12.2023
- 2 komentářů
- Zdeňka Kovaříková
PREMIUM Teorie vítězství Izraele. Zničit Hamás. Ale co dál?
Po ukončení dočasného příměří se Izrael vrátil ke svému vyhlášenému cíli zničit teroristickou ...
- 08.12.2023
- 5 komentářů
- Stanislav Vítek
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.