Kanóny a lasery pro vozidla Stryker

Foto: XM1296 ICV Stryker s norskou bezosádkovou věží MCT-30; větší foto / General Dynamics
Stryker XM1296 s norskou bezosádkovou věží MCT-30; větší foto / General Dynamics

Americká armáda převzala první prototyp kolového bojového vozidla Stryker XM1296 s 30mm automatickým kanónem. Během několika let vozidla Stryker rovněž získají lasery pro boj s drony a dělostřeleckou, minometnou a raketovou municí nepřítele.

Písmeno “X” v označení XM1296 prozrazuje, že se jedná o testovací prototyp. Finální vozidlo ponese označení M1296.

Strykery M1296 nejdříve dostane 2. jezdecký pluk “dragounů” americké armády. V současné době je pluk dislokován v Německu (Vilseck) a tvoří hlavní mobilní palebnou sílu americké armády v Evropě.

2. jezdecký pluk je prvosledová jednotka americké armády v Evropě a ponese tak hlavní tíhu prvních hodin a dnů bojů případného konfliktu. Vozidla Stryker 2. pluku jsou však vybavená jen těžkými kulomety a sesednuvší vojáci mohou proti mechanizovaným jednotkám nepřítele použít přenosné protitankové řízené střely (PTŘS) Javelin.

Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě 2. pluk požádal o posílení palebné síly svých Strykerů. Pentagon žádost minulý rok schválil a vyčlenil finance pro vyzbrojení 81 Strykerů 2. pluku 30mm automatickým kanónem.

Strykery M1296 ponesou bojové jméno Dragoon (Dragoun) podle přezdívky 2. jezdeckého pluku. První M1296 dorazí do Evropy na počátku roku 2018 s tím, že se mluví o postupném vyzbrojení až 1000 Strykerů americké armády.

Generál Daniel Allyn, zástupce náčelníka štábu americké armády, při této příležitosti ocenil rychlost realizace celého programu. První testy vozidla Stryker s věží MCT-30 a 30mm kanónem probíhaly v roce 2014, o rok později Pentagon schválil program a v těchto dnech armáda získala první prototyp vozidla XM1296.

“To je ukázka toho, co je možné, když vedoucí představitelé vlády, vojska a průmyslu pracují jako jeden tým,” pochvaluje si spolupráci Allyn.

Stryker M1296 s norskou bezosádkovou věží Kongsberg Protector MCT-30 nakonec dostane 30mm kanón Orbital ATK XM813 ( “X” označuje, že jde stále o testovanou zbraň), který vychází z kanónu Mk44 Bushmaster II.

XM813 oproti Mk44 nabízí větší přesnost a především modularitu - výměnou hlavně a několika dalších částí lze zvětšit ráži až na 40 mm. V budoucnu tak lze část Strykerů vybavit kanónem Bushmaster II ráže 40 mm. Norská věž navíc pojme automatické kanóny až do ráže 50 mm.

Výhodou je také vysoká spolehlivost XM813 - testovací vozidlo vypálilo průměrně 40 000 ran do vzniku vážné závady.

Maximální dostřel XM813 je 3000 m, kadence až 200 ran/min. K dispozici je duální zásobník pro 156 ks (2x78 ks) munice 30x173 mm. Jeden zásobník tak dokáže dodávat průbojnou munici, druhý např. programovatelnou, ve vzduchu explodující munici.

Testovací vozidlo Stryker s laserovým dělem; větší foto / US Army

Přebíjení kanónu je manuální a probíhá pod ochranou pancíře. Hlavní zbrani sekunduje koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Věž lze dodatečně vybavit PTŘS.

Senzory věže obsahují denní a termovizní kameru a laserový dálkoměr. Posádka umí identifikovat typ malého vozidla na vzdálenost až 3000 m, tedy na stejnou vzdálenost, jaký je účinný dostřel kanónu.

V základním provedení dosahuje balisitická odolnost věže úroveň Level 1 (5,56×45 mm NATO z 30 m), volitelně až Level 4 (14,5×114 mm z 200 m).

Magazín Scout Warrior rovněž informoval o testování laserových zbraní na vozidlech Stryker. Od roku 2018 americká armáda plánuje umístit 18kW lasery na vozidla Stryker předsunutého návodčího M1131 Fire Support Vehicle (FSV) - ty slouží k průzkumu, objevování/zaměření nepřítele a k navádění dělostřeleckých a leteckých jednotek.

Laser na vozidlech Stryker poslouží především k ničení dronů. Podle americké armády bude mít ale 18kW laser dostatek energie k ničení některých typů dělostřelecké, minometné a raketové munice, včetně přesně naváděných pum a střel.

budoucnu výkon laseru dále poroste, čímž se nejen zvýší rozsah zasažitelných cílů, ale také zkrátí čas potřebný do jejich zničení. 

Zdroj: Army Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley

BAE System na výstavě americké armády AUSA 2016 (Association of the United States Army 2016) ...

Griffin: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky

V článku Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley jsme se zmínili o nové technice pro ...

M1A3 Abrams: Nová generace amerických tanků

Po roce 2020 americká armáda (U.S. Army) začne s vývojem tanku M1A3 Abrams - již třetí generace ...

Obrněné transportéry AMPV pro americkou armádu

Americká armáda (U.S. Army) získá 29 prototypů nových pásových obrněných transportérů AMPV (Armored ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • marfolodej
  12:12 02.11.2016

  to apache: 68 a 38 bych nezmiňoval...nikdo nepomohl... By mě zajímala anketa, kolik lidí si myslí, že je pro nás Rus hrozbou...pro mě ne, první v pořadí vidím celosvětovou ...Zobrazit celý příspěvek

  to apache: 68 a 38 bych nezmiňoval...nikdo nepomohl...

  By mě zajímala anketa, kolik lidí si myslí, že je pro nás Rus hrozbou...pro mě ne, první v pořadí vidím celosvětovou politiku USA jako primární hrozbu. Proto až nebudu ze strany hUSA pociťovat neklid, pak se asi zaměřím na Rusa...pokud už tou dobou nebudou šikmý vočka ještě vejš...což asi budouSkrýt celý příspěvek

 • jsk1
  12:05 02.11.2016

  Já se Ruskem ohrožován cítím, možná proto že nezapomínám, NE USA ale Rusko kupovalo moji zemi a střílelo do jejich neozbrojených občanů, Rusko nemá světu co nabídnut akromě ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se Ruskem ohrožován cítím, možná proto že nezapomínám, NE USA ale Rusko kupovalo moji zemi a střílelo do jejich neozbrojených občanů, Rusko nemá světu co nabídnut akromě vlemocenských ambic.Věřím, žte Putin válku nechce, stejně jakko ji nechtěl Hitler, ale jen za podmínky, že mu ostatní ustoupí. V Norku s evylodilo 330 mariˇáků a už an ně Rus "zaměřil své strategické jederné zbraně": jiným slovy se Rusko vrací ke staré politice rozdělení aliance, protože jediný z koho mají vírt jsou USA! S Evropou si již nějak poradí, stačí rozdmýchat nacionalismus a roji t proti EU, rozpdne se sama.
  A že Rusové proti nám nic nemají? A poč již léta vedou bezuzdou propagandistickou štvavou kampaň proti našim spojencům a snaží se nás rozeštvat? Cílem je vyvolat nedůvěru, chaos a vše nechat účinkovat ve volbách, kd ejsou již připraveni ruští agenti..Ukrajine to již zažila.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  11:54 02.11.2016

  Adolf Hitler také začínal tím, že řešil "cosi okolo sebe". S jídlem roste chuť, a toto přísloví platí i o získávání cizích území. Mnoho lidí ve státech nesousedících s Německem ...Zobrazit celý příspěvek

  Adolf Hitler také začínal tím, že řešil "cosi okolo sebe". S jídlem roste chuť, a toto přísloví platí i o získávání cizích území. Mnoho lidí ve státech nesousedících s Německem smýšlelo stejně - děje se agrese, "ALE NE U NÁS" ... jak neprozíravý se tento postoj ukázal o pár let později, všichni víme.

  Krom toho, státy Pobaltí spadající pod to ruské "cosi okolo sebe" jsou naši spojenci.

  Krom toho, v roce 1967 to bylo "ALE NE U NÁS". O rok později už jen "U NÁS".Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  10:58 02.11.2016

  ups..chybí mi tam slovíčko:

  Podle mě je to jen POLITIKA.

  ups..chybí mi tam slovíčko:

  Podle mě je to jen POLITIKA.

 • marfolodej
  10:57 02.11.2016

  lidi neblněte, čtu hodně zahraničních webů, ale jedním sem si jistej, že se Rusem necítím ohrožován, spíše Amíkem. Podle mě je to jen. Tím neříkám, že se Rusko nechová nějakým ...Zobrazit celý příspěvek

  lidi neblněte, čtu hodně zahraničních webů, ale jedním sem si jistej, že se Rusem necítím ohrožován, spíše Amíkem. Podle mě je to jen. Tím neříkám, že se Rusko nechová nějakým směrem agresivně, ale určitě ne k Evropě, krom Ukrajiny. Rus si pořád řeší cosi okolo sebe, ALE NE U NÁS!
  Pak tu vychází články, jak Rus něco vymyslel a vyrobil nějakou zbraň a jak nás Amíci před tím zachrání, tím, že taky něco vymyslí a vyrobí. A že Rusové jsou zlí a Amící hodní. Hra kočky s myší. Já to vidím tak, že oba dva sou parchanti, ale mají některý moc pěkný hračky, který bych si dokázal ve výzbroji AČR představit ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:00 02.11.2016

  jsk1: Myslím, že Evropa nepotřebuje spasitele z Ameriky. Rusko je jen kouřová clona pro posílení vlivu USA v Evropě. Stačí si porovnat početní stav Ruské armády s početními ...Zobrazit celý příspěvek

  jsk1:

  Myslím, že Evropa nepotřebuje spasitele z Ameriky. Rusko je jen kouřová clona pro posílení vlivu USA v Evropě. Stačí si porovnat početní stav Ruské armády s početními stavy armád Evropských zemí a je jasné, že to zase taková hrozba není a pár tisíc amíků rozdíl neudělá. Rusko si musí ještě navíc krýt záda hlavně i v jiných částech svého území než je Evropa...Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:58 02.11.2016

  jsk1: Jasně, ale mohli bysme i připočítat naše armády, ne? Jen amíci to za nás nevybojujou.

  jsk1: Jasně, ale mohli bysme i připočítat naše armády, ne? Jen amíci to za nás nevybojujou.

 • jsk1
  09:41 02.11.2016

  M1296 sice OK, ale Evropu to nespací. 3xtežká bridága, 1xbrigáda palebné podpory,1x aeromobilní brigáa,+brigáda Pratriotů ve východním Polsku a 2-3 letky Raptorů v Německu, jedině ...Zobrazit celý příspěvek

  M1296 sice OK, ale Evropu to nespací. 3xtežká bridága, 1xbrigáda palebné podpory,1x aeromobilní brigáa,+brigáda Pratriotů ve východním Polsku a 2-3 letky Raptorů v Německu, jedině to může Putina přimět k tomu aby přestal uvažovat o vojenské agresi.Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  21:49 01.11.2016

  "V budoucnu výkon laseru dále poroste, čímž se nejen zvýší rozsah zasažitelných cílů, ale také čas potřebný do jejich zničení. "

  Řekl bych, že čas se naopak zkrátí.

  "V budoucnu výkon laseru dále poroste, čímž se nejen zvýší rozsah zasažitelných cílů, ale také čas potřebný do jejich zničení. "

  Řekl bych, že čas se naopak zkrátí.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2