Survival - jaké oblečení pro přežití a jak ušetřit?

Survival Top-ArmyShop.cz
Foto: Survival jak prov vojáky, tak pro civilisty , ilustrační foto / Top-ArmyShop.cz 

Reklamní sdělení Zajímáte se o přežití v přírodě? Survival je stále oblíbenější zábavou a pro leckoho i celoživotním naplněním. Pro přežití platí jistá pravidla a jedním z nejdůležitějších je otázka přípravy a vybavenosti. V dnešním článku rozebereme přípravy pro přežití, řekneme si něco o výbavě a ještě vám poradíme, jak ušetřit.

Příprava pro přežití

Pokud si survival plánujete jako akci dopředu a není to situace nouzová, je dobré se na to vhodně připravit a vybavit. Přípravu bereme vždy vážně a důsledně! Před každou akcí je třeba si ujasnit:

-        jaké vybavení pro konkrétní podmínky potřebuji?

-        jak dlouho budu pryč?

-        budu moci využít místní zdroje vody a potravy?

-        budu potřebovat nepromokavé; zimní nebo letní oblečení?

-        jaké doplňky v lékárničce budu asi více potřebovat?

-        potřebuji náhradní boty?

Vždy je dobré být na konkrétní akci dobře připraven jak po stránce psychické, tak samozřejmě s dobrou fyzickou kondicí. Doporučuji také očkování (klíšťata, malárie,...) a je vhodné před cestou absolvovat zdravotní prohlídku. Onemocníme – li, je lepší akci odložit. Nemoc, slabost a psychické vyčerpání představují ideální podmínky pro nezdar.

TIP: Vždy dejte svým blízkým vědět: Kam jdete, v jakém prostoru a jakým směrem se budete pohybovat, kdy očekáváte návrat a také si domluvte pravidelné ohlašování (mobilem, vysílačkou)!

Pokud plánujete skupinovou akci, je rozumné si předem ujasnit, kdo co umí lépe a dle toho určit jednotlivé role ve skupině a těm přiřadit speciální vybavení. U lovců to budou zbraně, maskování apod., „stavěči“ nouzových přístřešků sekyru, mačetu, provazy... Pokud znáte své role předem, ušetří vám to spoustu zmatků, energie, času i případných nedorozumění a neshod. Pro přežití je nejdůležitější vždy cesta nejmenšího odporu – dělejte vše s rozmyslem, šetřete energií!

Oblečení a výstroj

Oblečení volíme takové, aby odpovídalo prostředí, předpokládaným teplotám a vlhkostním poměrům. Musí být pohodlné, nesmí škrtit. Také dbáme, aby příliš neplandalo kolem – hrozí jeho zachycení, roztržení. Oblékáme se tak, aby nám bylo VŽDY teplo, ale abychom se příliš nezpotili.Kvalitní boty jsou základ

V jakémkoli terénu, pokud obujeme nevhodné, nekvalitní nebo nerozchozené boty, se mohou stát naší noční můrou. Pokud při akci provádíte časté pochody, přesuny, je otázka kvality bot naprosto zásadní. Neznám nic horšího, než rozpraskané puchýře na patách, které se při každém kroku rozdírají až do masa. Nekvalitní boty rozpraskají, promoknou, potom mrznete a nastydnete, špatně se vám chodí, hrozí kožní plísně. V přírodě je možnost pohybu základním pravidlem pro přežití. Když nemůžete chodit, neseženete si základní prvky, jako jsou voda, oheň, přístřeší a potrava.

Boty Top ArmyShop Foto: Nejosvědčenějšími botami jsou vojenské kanady. / Top-ArmyShop.cz TIP: Potřebujete vysušit boty? NIKDY nesušte kožené boty nad ohněm. Popraskají a stáhnou se. Ideální je nasypat třeba rozehřáté kamínky, pecky nebo vložit savý materiál do bot – papír, noviny, suché ponožky, jakoukoli savou látku. Na dosušení je lepší boty pověsit do průvanu – na strom, delší klacek, apod. Pozor na lišky, kožené boty rády kradou :) Nebo boty na noc sundejte a vložte dospod spacáku. Za pochodu v zimě měňte často ponožky – vysají vodu a tělesné teplo je dosuší.

Nejosvědčenějšími botami jsou vojenské kanady. Existují v mnoha variantách, např. pro letní, zimní nebo pouštní podmínky. Lehké, pevné a z nejlepších materiálů. Bez obtíží seženete i ty nejkvalitnější boty s vložkou, zateplené kanady nebo vojenské gore-texové boty v armyshopu o mnoho levněji, než ve sportovních obchodech. Ušetříte tak značné peníze a navíc máte jistotu, že kupujete prvotřídní a prověřenou kvalitu, která vydrží!Odolné oblečení je pro přežití nezbytná nutnost

Pro zimní podmínky je vhodnější slabší kvalitní oblečení ve více vrstvách – lépe udržuje tělesnou teplotu a dobře odvádí vlhkost. Není nic horšího, než se propotit při práci v zimě a pak prochladnout – v extrémních podmínkách mnohdy fatální chyba! Na zimu počítáme se zateplenými kalhotami, náhradními botami, alespoň dvěma páry ponožek, rukavicemi, čepicí nebo beranicí a ideálně kuklou / šálou. Vrstvené oblečení s termo-prádlem, navrch s vlněným oblečením. Důležitý je nepromokavý vršek – odolná bunda s kapucí nebo nepromokavá plachta, přehoz, atd.

V teplém období postačí jedny boty, kalhoty, triko, pevná košile a větrovka. Přibalíme kraťasy, náhradní ponožky, trenýrky. Do deště pláštěnku, pro případ chladnějšího počasí (navečer) také svetr. 

TIP: Nejen vybavení, ale i oblečení a boty je lepší nakupovat v dobrém armyshopu. Armádní oblečení a boty jsou léty praxe a mnoha lidmi prověřené, vysoce kvalitní a přitom kolikrát stojí i několikanásobně méně, než ve sportovních obchodech!

Stan, spacák a batoh

Spacáky volíme opět na základě předpokládaných podmínek; jsou rozlišované dle teplot – pro letní počasí s označením nad 0 °C, do zimy pod nulou. Nejlepší spacáky jsou z materiálů s dutým vláknem – jen tak neprovlhnou a dobře udržují tělesné teplo. Před vnější vlhkostí je ochráníme třeba šušťákovým vakem – nehrozí promočení, omrznutí spacáku při spaní. Při nocování si v létě vystačíme s nepromokavou celtou, ale v zimě se bez stanu obejdete těžko! Volte kompaktní, odolný stan, s povrchovou úpravou proti povětrnostním podmínkám, který zároveň ale dýchá.

Na výpravu bereme batoh s odpovídající kapacitou. Doporučuji armádní batohy, kterých je za slušný peníz celá řada. Jsou to lehké, pevné a odolné batohy s nastavitelnými popruhy, které se pohodlně nosí a mají vyvážené těžiště pro odlehčení nákladu. Pokud je batoh vodě-odolný, je to ideální např. při brodění řeky, ve sněhu, apod.

padákovou šňůru, chytře spletenou do náramku

Foto: Náramek jako estetický a zároveň funkční doplněk, který může zachránit život / Top-ArmyShop.cz

Do batohu skládáme věci tak, jak je nejvíce potřebujeme: Na dno méně potřebné a lehčí předměty (třeba spacák), navrch těžší (stan) a do postranních kapes drobné a často potřebné věci – vysílačku, mobil, kompas... Důležité vybavení pro jistotu zabalíme do igelitu či alobalu. Navrch batohu nebo kolem něj omotáme nepromokavou plachtu (ušetříme místo v batohu, ochráníme ho před vodou).

TIP: Náramek jako estetický a zároveň funkční doplněk, který může zachránit život. Jde o padákovou šňůru, chytře spletenou do náramku, která po rozpletení poskytuje až 250 cm poctivého provazu! Pomůže vázat, zpevnit, stáhnout. Funguje jako nouzová tětiva luku (rozdělání ohně, střelba), lze ji využít jako vlasec (dravé ryby), k nastražení oka – pasti na obojživelníky, hlodavce, ptáky i středně vzrostlou zvěř. Využití je neomezené a přitom nezabere místo a máte jej vždy NA ruce! 

ArmyShop = ideální a osvědčené řešení

Nezapomeňte: Nakupovat kvalitu a přitom šetřit můžete zároveň! Nakupujte výbavu, oblečení i výstroj v armyshopu a ušetříte! Já objednávám kvalitní vybavení a boty v obchodě Top-ArmyShop.cz a jsem vždy spokojen. Při cenách armádních bot v porovnání se sportovními botami na jednom páru ušetříte klidně i dva – tři tisíce korun! Když připočtu ušetřené částky za další vybavení,mám v armyshopu bez přehánění jednu kompletní výstroj zdarma!

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jirka
  23:46 27.03.2013

  No nakupovat v AShopu ,jak co... Každopádně znám stránku, kde jsou nabízeny ty samé věci za třetinové ceny! A poštovné zdarma!! Sám jsem tam nakupoval hromadu věcí na vánoce a vše ...Zobrazit celý příspěvek

  No nakupovat v AShopu ,jak co... Každopádně znám stránku, kde jsou nabízeny ty samé věci za třetinové ceny! A poštovné zdarma!! Sám jsem tam nakupoval hromadu věcí na vánoce a vše OK jenom se vlezte s balíkem do 26dolarů ,jinak platíte clo a to určitě nechcete! Takže si objednete třeba 10 balíku ale s cenama do 26dolaru no :) http://www.chinabuye.com/gadge... Skrýt celý příspěvek

 • Sarkan
  18:53 14.03.2013

  Za mě pohoda, PR je PR a chápu autory. A díky za ostatní články.

  P.S. Pravda je, že by se dal napsat marketingově lépe, dle mého. A s menším počtem vykřičníků.

  Za mě pohoda, PR je PR a chápu autory. A díky za ostatní články.

  P.S. Pravda je, že by se dal napsat marketingově lépe, dle mého. A s menším počtem vykřičníků.

 • Standa
  10:52 14.03.2013

  Pepa: Tak taky jsem přispěl a ne zrovna nějak málo, ale i PR článek by se měl dělat hodnotně, nejvíc si asi nakonec ublížil ten, kdo to psal za účelem navštívení jejich e-shopu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepa: Tak taky jsem přispěl a ne zrovna nějak málo, ale i PR článek by se měl dělat hodnotně, nejvíc si asi nakonec ublížil ten, kdo to psal za účelem navštívení jejich e-shopu. Když chci prodat kanady, tak to nebudu prezentovat jako jako nejlepší boty na outdoor, ale pro lidi holdující military, airsoftu apod. Označení, že se jedná o PR článek by mělo být nahoře, protože se tento web tváří profesionálně a mnozí mohou brát doporučení tohoto webu jako dobrou investici s ohledem např na testování oněch uvedených produktů v reálných podmínkách.

  Když je ten web zadarmo a aktualizace článků je poměrně rychlá, tak jsem pro reklamu. Ale i reklama má své náležitosti.Skrýt celý příspěvek

 • Luboš
  08:20 14.03.2013

  Uvedení PR článku je až na konci. Tedy celou dobu čtu a říkám si "to si snad dělají pr…" a na konci se až dozvím, že si doopravdy dělají :-) Kdyby tato informace byla na začátku, ...Zobrazit celý příspěvek

  Uvedení PR článku je až na konci. Tedy celou dobu čtu a říkám si "to si snad dělají pr…" a na konci se až dozvím, že si doopravdy dělají :-) Kdyby tato informace byla na začátku, tak si článek přečtu taky, ale budu ho tak brát.
  Navíc to mohl daný obchod lépe zvládnout. Tohle je nic neříkající paskvil plný superlativ. Za což tedy AN nemůžou reklama je reklama.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  15:05 13.03.2013

  Nevim, co se tu divíte a rozčilujete. Uvedení PR článek mluví za vše, maj snad dle vás v redakci psát dvacítkou písmem JDE O REKLAMU ? Když se někomu články nelíbí, viz to od ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevim, co se tu divíte a rozčilujete. Uvedení PR článek mluví za vše, maj snad dle vás v redakci psát dvacítkou písmem JDE O REKLAMU ? Když se někomu články nelíbí, viz to od Kaláta a AZ, každý si autora najde rychle a tady je každej (nebrat doslovně) slepej a chce to uvést zřetelně a jasně ?

  Mě to nevadí, je to placená reklama, to je jasné, musí z něčeho taky žít a tvořit, nebo myslíte, že tohle nic nestojí ? Když byla výzva na podporu novin, posílal jsem příspěvek, protože rád přidám na dobrou věc, vsadím se, že většina z Vás remcajících to ani nenapadlo. Nevidíte za tím tu práci, dřinu, čas. Mluvím z vlastní zkušenosti, přispíval jsem články do Střelecké revue, sedíš nad tím hodiny a hodiny. A pak zpražení za vydané píárko ? Proberte se... Bejt tady PR o nové oktávii, nas--u se, ale tohle je v pohodě. Každý si udělá úsudek sám, nejsme přece ovce, když se nám řekne kanady jsou nejlepší, že hned půjdeme a vykoupíme armyshopy.

  Já naopak redakci děkuju za to, co dělá, recenze články, zaznamenal sem i reportáž z Tesly Pardubice, skvělé !Skrýt celý příspěvek

 • johned
  14:43 13.03.2013

  autor PR článek - pohoda- musia z dačoho aj žiť

  autor PR článek - pohoda- musia z dačoho aj žiť

 • Ital
  12:37 13.03.2013

  Tak já s českýma kanadama Prabos nemám žádný problém. Kromě pořezané svrchní vrstvy od zledovatělého sněhu (cca 30 km). To jsem je po koupi ani neměl šanci moc rozšlápnout. Je ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak já s českýma kanadama Prabos nemám žádný problém. Kromě pořezané svrchní vrstvy od zledovatělého sněhu (cca 30 km). To jsem je po koupi ani neměl šanci moc rozšlápnout.

  Je ale pravda, že jsou i pohodlnější boty. O to taky dražší. Třeba Blackhawk jsou jak bačkůrky, měkký a přijemný.

  Kotníkový Hi-tec s Vibram podrážkou jsou přijemné na kratší chození. Po 50 km s nima mám dva týdny puchýře. Asi jsem je málo rozchodil.Skrýt celý příspěvek

 • Tvor, tajemství dobré chuti
  12:08 13.03.2013

  Už jenom kvůli tomuto článku a prvotřídních vojenských kanadách se reklamovanému armyshopu vyhnout velkým obloukem! :-)

  Už jenom kvůli tomuto článku a prvotřídních vojenských kanadách se reklamovanému armyshopu vyhnout velkým obloukem! :-)

 • Ultramarinus
  11:34 13.03.2013

  Ono to neco do sebe ma. Sice bych taky preferoval, aby o botach a vybaveni psali trochu obsahleji - ruzne typy, jejich vyhody a nevyhody - ale tim by se ztratil propagacni naboj, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono to neco do sebe ma. Sice bych taky preferoval, aby o botach a vybaveni psali trochu obsahleji - ruzne typy, jejich vyhody a nevyhody - ale tim by se ztratil propagacni naboj, za ktery si zaaznik zaplatil, pravdepodobne prave v teto konkretni podobe. Ten naramek je zajimavy napad, kdybych ho videl na pulte, taky bych v nem nic jineho nez ozdobu nespatroval.

  Protoze ale nemam rad naramky, retizky, ani jine sperky, nejspis bych si tu snuru proste smotal do kapsy/batohu. Za mene, nez tretinu ceny, nejspis.

  Lidem, kteri se boji necekane robinsonady, nebo neohlaseneho vypuknuti armagedonu, by "po ruce" o neco vic pomohly nejake "survival kity" snura ma sve kouzlo, ale nuz, zapalovac, hacky, par prvku prvni pomoci, dratkova pilka - nezaberou o moc vic mista nez ten naramek a prinesou o dost vic "user friendly" pouzitelne vybaveni.Skrýt celý příspěvek

 • Dmiba
  11:10 13.03.2013

  "Při cenách armádních bot v porovnání se sportovními botami na jednom páru ušetříte klidně i dva – tři tisíce korun!" - dakujem neprosim. Radsej si na turu kupim poriadne topanky ...Zobrazit celý příspěvek

  "Při cenách armádních bot v porovnání se sportovními botami na jednom páru ušetříte klidně i dva – tři tisíce korun!" - dakujem neprosim. Radsej si na turu kupim poriadne topanky od Lowa, Meindl ci Hanwag, ktore mi hned sadnu na nohu a nemusim ich rozchadzat, vydrzia slapanie v blate, vode, snehu, ako usetrim a kupim si nejake kanady, ktore budem rozchadzat niekolko tyzdnov s nohami plnymi otlakov. Aj ked je to PR clanok, autor by mal trosku porozmyslat pred tym, ako vypoti taku kravinu. Specialne jednotky v mnohych krajinach presli prave na drahsiu sportovu turisticku obuv, lebo vedia, co kanady dokazu napachat pri dlhsom pochode. Keby tie kanady boli ozaj take vyhodne a spolahlive, urcite by som v slovenskych a ceskych horach stretaval vela ludi, ktori ich maju na nohach. Realita - stretol som v nich az 1 cloveka, aj to bol nejaky pankac, ktory bol obleceny skor na nejaky koncert, nez na turu.
  Osobne doporucujem redakcii, zverejnovanie informacie ze sa jedna o PR clanok uz niekde pri titulke, nez schovane na konci ako Autor clanku. Niekto by to mohol povazovat za zavadzajuce a podla vacsiny reakcii tomu tak aj je.
  Prvy clanok u Vas, ktory ma ozaj sklamal. Keby clovek z tej firmy napisal radsej clanok o ich sortimente orientovany na airsoft a painball, urcite by sa neminol ucinku, ako toto doporucenie, ktore v pripade realneho survival by mohlo mat za nasledok mozno aj zivot cloveka.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  10:17 13.03.2013

  Já se jenom modlím, aby si to někdo nepřečetl a opravdu neuvěřil, že kanady jsou nejlepší obuv na outdoorové aktivity.

  Já se jenom modlím, aby si to někdo nepřečetl a opravdu neuvěřil, že kanady jsou nejlepší obuv na outdoorové aktivity.

 • Ital
  10:15 13.03.2013

  Už po prvním odstavci jde poznat, že se jedná o komerční článek. Takže jsem to bral s nadhledem. Rozhodně je pravda, že i takové články se dají psát o hodně lépe. Tento ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Už po prvním odstavci jde poznat, že se jedná o komerční článek. Takže jsem to bral s nadhledem.

  Rozhodně je pravda, že i takové články se dají psát o hodně lépe. Tento ale určitě nepsali kluci z AN a taky to tak vypadá.

  Mě takový článek nevadí, jen nesmí zabírat místo těm co mě zajímají víc.Skrýt celý příspěvek

 • Dejv
  09:51 13.03.2013

  Reklama to je jako prase, ale je i tak označovaná. Já třeba díky tomu vím, k čemu je ten náramek, co maj v armyšopech ;-) myslel sem, že je to jenom ozdoba. Armádky nečtou jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Reklama to je jako prase, ale je i tak označovaná. Já třeba díky tomu vím, k čemu je ten náramek, co maj v armyšopech ;-) myslel sem, že je to jenom ozdoba. Armádky nečtou jen profíciSkrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  09:51 13.03.2013

  Rozhodně by bylo vhodné, aby označení PR článek byla poněkud výraznější než tomu je nyní. A jak už tu padlo, reklamní článek se dá napsat opravdu mnohem lépe. Navíc mě opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodně by bylo vhodné, aby označení PR článek byla poněkud výraznější než tomu je nyní. A jak už tu padlo, reklamní článek se dá napsat opravdu mnohem lépe.

  Navíc mě opravdu pobavilo, že v době kdy většina vojáků naopak nakupuju a používá civilní sportovní části oblečení a zejména boty, je v tomto ač reklamním článku propagováno nekvalitní vojenské zboží. Vážně vtipné :-)Skrýt celý příspěvek

 • Ondra
  09:38 13.03.2013

  Myslím si, že armádní noviny čte poměrně specifická skupina lidí a pro ně má tento článek opravdu nulovou, spíše až mystifikační hodnotu. Reklamní článek by se dal určitě napsat ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že armádní noviny čte poměrně specifická skupina lidí a pro ně má tento článek opravdu nulovou, spíše až mystifikační hodnotu. Reklamní článek by se dal určitě napsat lépe.Skrýt celý příspěvek

 • radim
  09:37 13.03.2013

  pro mě osobně článek měl jistou informační hodnotu i když uznávám, že je to reklama. Nicmeně se stotožnuji s tím, že nakupovat v army-shopech je rozumnější než ve sportovních ...Zobrazit celý příspěvek

  pro mě osobně článek měl jistou informační hodnotu i když uznávám, že je to reklama. Nicmeně se stotožnuji s tím, že nakupovat v army-shopech je rozumnější než ve sportovních obchodech.Skrýt celý příspěvek

 • Redakce
  09:14 13.03.2013

  Dobrý den, nemyslíme si, že článek má nulovou informační hodnotu. Pro spoustu lidí neznalých věci může být zajímavý. Jinak máte pravdu, jde o inzerci (proto je i označen ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den,
  nemyslíme si, že článek má nulovou informační hodnotu. Pro spoustu lidí neznalých věci může být zajímavý.

  Jinak máte pravdu, jde o inzerci (proto je i označen článek ne podpisem autora, ale PR článek). Právě díky tomu ale můžete číst i ty jiné, kvalitní články. Je třeba si uvědomit, že z vody se vařit nedá a potřebujeme prostředky pro to, aby mohlo vznikat mnoho kvalitních článků, které naše čtenáře zaujmou.

  Děkujeme za pochopeníSkrýt celý příspěvek

 • Pldvk
  09:11 13.03.2013

  Kanady jako nejkvalitnější boty?Duté vlákno ve spácáku jako to nejlepší??Ale no tak. Kdo tohle psal?České kanady od firmy Prabos,to je nepřítel vojenských nohou. Vždyť většina z ...Zobrazit celý příspěvek

  Kanady jako nejkvalitnější boty?Duté vlákno ve spácáku jako to nejlepší??Ale no tak. Kdo tohle psal?České kanady od firmy Prabos,to je nepřítel vojenských nohou. Vždyť většina z vojáku z povolání je používá jen minimálně. A Duté vlákno? Věnuji se vysokohorské turistice ve všech ročních obdobích a na peří v zimě já i ostatní lidi z naší party nedáme dopustit. Tento článek je hodně velkým zklámáním.Skrýt celý příspěvek

 • Martin
  09:09 13.03.2013

  I když je tento článek pouze reklamní odpad, dal by se napsat i s nějakou informační hodnotou, ale doporučovat vojenské věci jako ideální s poměrem cena/výkon není zrovna dobré. Od ...Zobrazit celý příspěvek

  I když je tento článek pouze reklamní odpad, dal by se napsat i s nějakou informační hodnotou, ale doporučovat vojenské věci jako ideální s poměrem cena/výkon není zrovna dobré. Od tohoto autora už prosím nepublikujte žádné články, nechcete si přeci škodit sami sobě.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:03 13.03.2013

  Souhlasím s Matesem

  Souhlasím s Matesem

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2