Survival - jaké oblečení pro přežití a jak ušetřit?

Survival Top-ArmyShop.cz
Foto: Survival jak prov vojáky, tak pro civilisty , ilustrační foto / Top-ArmyShop.cz 

Reklamní sdělení Zajímáte se o přežití v přírodě? Survival je stále oblíbenější zábavou a pro leckoho i celoživotním naplněním. Pro přežití platí jistá pravidla a jedním z nejdůležitějších je otázka přípravy a vybavenosti. V dnešním článku rozebereme přípravy pro přežití, řekneme si něco o výbavě a ještě vám poradíme, jak ušetřit.

Příprava pro přežití

Pokud si survival plánujete jako akci dopředu a není to situace nouzová, je dobré se na to vhodně připravit a vybavit. Přípravu bereme vždy vážně a důsledně! Před každou akcí je třeba si ujasnit:

-        jaké vybavení pro konkrétní podmínky potřebuji?

-        jak dlouho budu pryč?

-        budu moci využít místní zdroje vody a potravy?

-        budu potřebovat nepromokavé; zimní nebo letní oblečení?

-        jaké doplňky v lékárničce budu asi více potřebovat?

-        potřebuji náhradní boty?

Vždy je dobré být na konkrétní akci dobře připraven jak po stránce psychické, tak samozřejmě s dobrou fyzickou kondicí. Doporučuji také očkování (klíšťata, malárie,...) a je vhodné před cestou absolvovat zdravotní prohlídku. Onemocníme – li, je lepší akci odložit. Nemoc, slabost a psychické vyčerpání představují ideální podmínky pro nezdar.

TIP: Vždy dejte svým blízkým vědět: Kam jdete, v jakém prostoru a jakým směrem se budete pohybovat, kdy očekáváte návrat a také si domluvte pravidelné ohlašování (mobilem, vysílačkou)!

Pokud plánujete skupinovou akci, je rozumné si předem ujasnit, kdo co umí lépe a dle toho určit jednotlivé role ve skupině a těm přiřadit speciální vybavení. U lovců to budou zbraně, maskování apod., „stavěči“ nouzových přístřešků sekyru, mačetu, provazy... Pokud znáte své role předem, ušetří vám to spoustu zmatků, energie, času i případných nedorozumění a neshod. Pro přežití je nejdůležitější vždy cesta nejmenšího odporu – dělejte vše s rozmyslem, šetřete energií!

Oblečení a výstroj

Oblečení volíme takové, aby odpovídalo prostředí, předpokládaným teplotám a vlhkostním poměrům. Musí být pohodlné, nesmí škrtit. Také dbáme, aby příliš neplandalo kolem – hrozí jeho zachycení, roztržení. Oblékáme se tak, aby nám bylo VŽDY teplo, ale abychom se příliš nezpotili.Kvalitní boty jsou základ

V jakémkoli terénu, pokud obujeme nevhodné, nekvalitní nebo nerozchozené boty, se mohou stát naší noční můrou. Pokud při akci provádíte časté pochody, přesuny, je otázka kvality bot naprosto zásadní. Neznám nic horšího, než rozpraskané puchýře na patách, které se při každém kroku rozdírají až do masa. Nekvalitní boty rozpraskají, promoknou, potom mrznete a nastydnete, špatně se vám chodí, hrozí kožní plísně. V přírodě je možnost pohybu základním pravidlem pro přežití. Když nemůžete chodit, neseženete si základní prvky, jako jsou voda, oheň, přístřeší a potrava.

Boty Top ArmyShop Foto: Nejosvědčenějšími botami jsou vojenské kanady. / Top-ArmyShop.cz TIP: Potřebujete vysušit boty? NIKDY nesušte kožené boty nad ohněm. Popraskají a stáhnou se. Ideální je nasypat třeba rozehřáté kamínky, pecky nebo vložit savý materiál do bot – papír, noviny, suché ponožky, jakoukoli savou látku. Na dosušení je lepší boty pověsit do průvanu – na strom, delší klacek, apod. Pozor na lišky, kožené boty rády kradou :) Nebo boty na noc sundejte a vložte dospod spacáku. Za pochodu v zimě měňte často ponožky – vysají vodu a tělesné teplo je dosuší.

Nejosvědčenějšími botami jsou vojenské kanady. Existují v mnoha variantách, např. pro letní, zimní nebo pouštní podmínky. Lehké, pevné a z nejlepších materiálů. Bez obtíží seženete i ty nejkvalitnější boty s vložkou, zateplené kanady nebo vojenské gore-texové boty v armyshopu o mnoho levněji, než ve sportovních obchodech. Ušetříte tak značné peníze a navíc máte jistotu, že kupujete prvotřídní a prověřenou kvalitu, která vydrží!Odolné oblečení je pro přežití nezbytná nutnost

Pro zimní podmínky je vhodnější slabší kvalitní oblečení ve více vrstvách – lépe udržuje tělesnou teplotu a dobře odvádí vlhkost. Není nic horšího, než se propotit při práci v zimě a pak prochladnout – v extrémních podmínkách mnohdy fatální chyba! Na zimu počítáme se zateplenými kalhotami, náhradními botami, alespoň dvěma páry ponožek, rukavicemi, čepicí nebo beranicí a ideálně kuklou / šálou. Vrstvené oblečení s termo-prádlem, navrch s vlněným oblečením. Důležitý je nepromokavý vršek – odolná bunda s kapucí nebo nepromokavá plachta, přehoz, atd.

V teplém období postačí jedny boty, kalhoty, triko, pevná košile a větrovka. Přibalíme kraťasy, náhradní ponožky, trenýrky. Do deště pláštěnku, pro případ chladnějšího počasí (navečer) také svetr. 

TIP: Nejen vybavení, ale i oblečení a boty je lepší nakupovat v dobrém armyshopu. Armádní oblečení a boty jsou léty praxe a mnoha lidmi prověřené, vysoce kvalitní a přitom kolikrát stojí i několikanásobně méně, než ve sportovních obchodech!

Stan, spacák a batoh

Spacáky volíme opět na základě předpokládaných podmínek; jsou rozlišované dle teplot – pro letní počasí s označením nad 0 °C, do zimy pod nulou. Nejlepší spacáky jsou z materiálů s dutým vláknem – jen tak neprovlhnou a dobře udržují tělesné teplo. Před vnější vlhkostí je ochráníme třeba šušťákovým vakem – nehrozí promočení, omrznutí spacáku při spaní. Při nocování si v létě vystačíme s nepromokavou celtou, ale v zimě se bez stanu obejdete těžko! Volte kompaktní, odolný stan, s povrchovou úpravou proti povětrnostním podmínkám, který zároveň ale dýchá.

Na výpravu bereme batoh s odpovídající kapacitou. Doporučuji armádní batohy, kterých je za slušný peníz celá řada. Jsou to lehké, pevné a odolné batohy s nastavitelnými popruhy, které se pohodlně nosí a mají vyvážené těžiště pro odlehčení nákladu. Pokud je batoh vodě-odolný, je to ideální např. při brodění řeky, ve sněhu, apod.

padákovou šňůru, chytře spletenou do náramku

Foto: Náramek jako estetický a zároveň funkční doplněk, který může zachránit život / Top-ArmyShop.cz

Do batohu skládáme věci tak, jak je nejvíce potřebujeme: Na dno méně potřebné a lehčí předměty (třeba spacák), navrch těžší (stan) a do postranních kapes drobné a často potřebné věci – vysílačku, mobil, kompas... Důležité vybavení pro jistotu zabalíme do igelitu či alobalu. Navrch batohu nebo kolem něj omotáme nepromokavou plachtu (ušetříme místo v batohu, ochráníme ho před vodou).

TIP: Náramek jako estetický a zároveň funkční doplněk, který může zachránit život. Jde o padákovou šňůru, chytře spletenou do náramku, která po rozpletení poskytuje až 250 cm poctivého provazu! Pomůže vázat, zpevnit, stáhnout. Funguje jako nouzová tětiva luku (rozdělání ohně, střelba), lze ji využít jako vlasec (dravé ryby), k nastražení oka – pasti na obojživelníky, hlodavce, ptáky i středně vzrostlou zvěř. Využití je neomezené a přitom nezabere místo a máte jej vždy NA ruce! 

ArmyShop = ideální a osvědčené řešení

Nezapomeňte: Nakupovat kvalitu a přitom šetřit můžete zároveň! Nakupujte výbavu, oblečení i výstroj v armyshopu a ušetříte! Já objednávám kvalitní vybavení a boty v obchodě Top-ArmyShop.cz a jsem vždy spokojen. Při cenách armádních bot v porovnání se sportovními botami na jednom páru ušetříte klidně i dva – tři tisíce korun! Když připočtu ušetřené částky za další vybavení,mám v armyshopu bez přehánění jednu kompletní výstroj zdarma!

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luboš
  08:07 13.03.2013

  Dalo se to napsat, aby to neuráželo vkus. Což se nepodařilo a vznikl reklamní škvár!
  Zkuste se inspirovat novinkami.cz. Tam tyto sdělení aspoň označují jako "komerční článek"

  Dalo se to napsat, aby to neuráželo vkus. Což se nepodařilo a vznikl reklamní škvár!
  Zkuste se inspirovat novinkami.cz. Tam tyto sdělení aspoň označují jako "komerční článek"

 • Mates
  07:30 13.03.2013

  Na armádních novinách jsem zvyklí na kvalitní články plné informací. Tento článek je reklamní odpad, informační hodnota 0, prostě hnus. Prosím takovéto články ne!!!

  Na armádních novinách jsem zvyklí na kvalitní články plné informací. Tento článek je reklamní odpad, informační hodnota 0, prostě hnus. Prosím takovéto články ne!!!

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2