Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot

Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot
Odpalovací vozidlo kompletu Patriot / Foto: Stefan Bratt, Swedish Armed Forces (Zvětšit)

Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a protiraketové obrany Patriot PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancemen). Jde o další krok v rychlém posilování švédských ozbrojených sil vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Baltském moři.

Švédsko je neutrální země, a proto se při vojenské obraně spoléhá výhradně na sebe. Tomu odpovídají, vzhledem k počtu obyvatel země i k evropskému kontextu, velmi silné, početné a dobře vyzbrojené ozbrojené síly. Švédsko má také jako jedna z mála evropských zemí, snad kromě Ruska, zvládnutý a připravený systém mobilizace.

Masivní modernizace švédských ozbrojených sil není náhodná – spolu s Pobaltím, Polskem, Ukrajinou a Rumunskem tvoří kontinentální hranici obranného perimetru americké říše. Američané ale přesouvají svou pozornost do Indo-Pacifiku a jejich „limes romanus“ ve východní Evropě začíná být pod tlakem Ruska. Ostatně stačí se podívat, jak výše uvedené země agresivně investují do svých ozbrojených sil. Dobře vědí proč.

Zmíněný švédský pluk Lv6 je jediná pozemní protiletadlová jednotka švédských ozbrojených sil. Nejnižší vrstvu švédské pozemní protivzdušné obrany (PVO) tvoří 70 kompletů velmi krátkého dosahu RBS 70 a RBS 70NG. Další stovky těchto kompletů je údajně ve skladech.


Slavnostní ceremoniál zavedení kompletů Patriot do švédské armády

Prostřední vrstvu tvoří 16 mobilních kompletů PVO RBS 98. Platformu kompletu tvoří pásové vozidlo Bv 410 nesoucí čtyři německé infračerveně naváděné střely IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) s vektorováním tahu motoru.

A nakonec nejvýkonnější vrstvu utvoří čtyři baterie kompletu PVO středního dosahu Patriot PAC-3 MSE s celkově 12 odpalovacími vozidly. Ve Švédsku komplety Patriot ponesou označení RB 103 / LvS103 (RB 103 / Lvsystem 103).

Patrioty ve Švédsku nahradí systémy RB 97 (Robotsystem 97), což jsou modernizované americké komplety MIM-23 Hawk. Dosažení počáteční operační způsobilosti (IOC) švédských systémů Patriot se očekává na přelomu tohoto roku.

Stockholm ke čtyřem bateriím mimo jiné získá čtyři radiolokátory AN/MPQ-65, čtyři stanice řízení palby AN/MSQ-132, devět mobilních sestav anténních stožárů a 12 odpalovacích vozidel (tři na baterii) M903. Počet dodaných střel není znám, ale americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) v roce 2018 schválila prodej až 100 střel GEM-T (Guidance Enhanced Missile-TBM) a 200 střel PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement).


Radar řízení palby AN/MPQ-65; větší foto / Foto: Stefan Bratt, Swedish Armed Forces

PAC-3 MSE je menší a agilnější střela řízená korekčními tryskami, která má vlastní naváděcí radiolokátor. Střela ničí balistické rakety a střely s plochou dráhou letu. PAC-3 MSE ale v případě potřeby působí proti jakýmkoliv aerodynamickým cílům (letadla, vrtulníky, drony). Odpalovací vozidlo M903 pojme až 12 střel PAC-3 MSE nebo čtyři větší střely GEM-T.

Švédsko je po USA, Kataru, Japonsku, Rumunsku, Polsku a Spojených arabských emirátech další zemí, která získala střely PAC-3 MSE. Několik dalších států také vyjádřilo zájem o interceptory MSE.

Celkově Švédsko za čtyři baterie zaplatilo 10 miliard švédských korun, což je podle dnešního kurzu 25 miliard Kč.

Nejsou to ale jediné investice. Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) dodá pro komplety Patriot 40 nákladních vozidel HX2 – 16 tahačů a 24 přepravních vozidel. Zakázka má hodnotu několik desítek milionů euro.


Přepravní vozidlo HX-2; větší foto / Foto: Rheinmetall MAN Military Vehicles

„Díky systému protivzdušné obrany RB 103 budou ozbrojené síly odolávat leteckým náletům a úderům na velké vzdálenosti a budeme moci čelit balistickým střelám. Jedná se o masivní upgrade švédské protivzdušné obrany a švédských obranných schopností. Navíc se jedná o projekt, který běží v rámci rozpočtu, dodacích lhůt a harmonogramu školení. Získání pokročilého systému Patriot od objednávky po dodání za tři roky, je pro zúčastněné strany velmi dobře odvedená práce,“ uvedl při slavnostním ceremoniálu zavedení kompletu Patriot do výzbroje švédský ministr obrany Peter Hultqvist.

„Nejdůležitější pro nás je, že nyní další země, se kterou spolupracujeme, získala systém Patriot, což znamená, že můžeme dále rozvíjet naše vztahy se švédskou armádou a plukem protivzdušné obrany, což zase znamená, že se společně stáváme silnějšími a můžeme společně řešit problémy vznikající na základě politických rozhodnutí. Srdečně vítám Švédsko v rodině Patriotů,“ uvedl při ceremoniálu zase americký generálmajor Gregory J. Brady, velitel 10. armádního velitelství protivzdušné a protiraketové obrany (10th Army Air and Missile Defense Command).

Dodávky tří zbývajících baterií Patriot skončí v roce 2022, dosažení plných operačních schopností (FOC) se očekává v roce 2025.

Zdroj: forsvarsmakten.se

Nahlásit chybu v článku


Související články

Komplety protivzdušné obrany Patriot pro Švédsko

Během několika příštích týdnů plánuje Stockholm s americkou firmou Raytheon podepsat smlouvu o ...

Čínská média: Švédské stíhačky Gripen deklasují ruské Su-27

Během thajsko-čínského cvičení Falcon Strike z roku 2015 thajské stíhačky JAS-39 Gripen jasně ...

Totální obrana: Švédsko zvýší vojenské výdaje o 40 %

V posledních letech Švédsko výrazně investuje do nové bojové techniky a armádních jednotek. Nedávno ...

Švédská armáda na baterky

Švédsko v roce 2045 hodlá přestat vypouštět uhlík do atmosféry. Na plně obnovitelné zdroje energie ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • vaclavs
  13:09 22.11.2021

  Zprávy z další neutrální země: https://noe.orf.at/stories/313...

  Zprávy z další neutrální země: https://noe.orf.at/stories/313...

 • flanker.jirka
  13:01 22.11.2021

  Velká gratulace do Švédska! Zajímavý údaj o ceně, 25 mld Kč za 4 baterie PAC3 je podezrele málo.

  Velká gratulace do Švédska! Zajímavý údaj o ceně, 25 mld Kč za 4 baterie PAC3 je podezrele málo.

 • liberal shark
  12:55 22.11.2021

  Nějak nechápu tu bujarou poznámku o hranicích americké říše.

  Nějak nechápu tu bujarou poznámku o hranicích americké říše.

  • flanker.jirka
   13:30 22.11.2021

   Obranném perimetru říše.

   Obranném perimetru říše.

  • pjaro77
   16:14 22.11.2021

   Treba si proste priznať, že USA, Rusko a Čína sú jednoducho impériá. Každé z nich chce byť prvé na svete a určovať hru.

   Treba si proste priznať, že USA, Rusko a Čína sú jednoducho impériá. Každé z nich chce byť prvé na svete a určovať hru.

  • Jan Grohmann
   17:27 22.11.2021

   Co na tom nechápete?

   Co na tom nechápete?

   • MeV6
    17:39 22.11.2021

    Třeba ten pejorativní nádech který to má.

    Třeba ten pejorativní nádech který to má.

    • Jan Grohmann
     18:57 22.11.2021

     To berete moc citlivě. USA je klasické impérium, říše, stejně jako EU, Rusko nebo Čína. Říše je normální označení pro rozsáhlý stát, který má závislá území. A USA všem svým ...Zobrazit celý příspěvek

     To berete moc citlivě. USA je klasické impérium, říše, stejně jako EU, Rusko nebo Čína. Říše je normální označení pro rozsáhlý stát, který má závislá území. A USA všem svým závislým územím zajišťovaly ochranu a prosperitu. Teď tomu je konec. Resp. se velikost závislých území zmenšuje. A to mi opravdu nedělá radost.

     https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      19:31 22.11.2021

      Ten výklad nedává smysl. Stát má jasnou definici, takže říše jako rozsáhlý stát (ve smyslu USA) - těžko může pojmout Polsko nebo Pobaltí případně Rumunsko, Švédsko. Případně jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten výklad nedává smysl. Stát má jasnou definici, takže říše jako rozsáhlý stát (ve smyslu USA) - těžko může pojmout Polsko nebo Pobaltí případně Rumunsko, Švédsko. Případně jak píšete EU je také říše - takže Polsko je říše v říši? ta definice říše je plytká. Když budeme na té plytkosti, tak v říši se jednotlivé státy moc samostatně rozhodovat nemohou - což je jasný protiklad proti systému, který přes všechna negativa tady (střední a východní evropa) máme. Tj. kdyby si nějaký národ postavil hlavu, tak ze sféry kulturního, ekonomického vlivu Berlína, Bruselu, Washingtonu může přejít kdekoliv (=Peking, Moskva, whatever).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:28 22.11.2021

      @Ruleta Ríša alebo impérium je síce archaizmus, ale pojem je možné aplikovať aj na dnešnú dobu. Rozumieme tým štát ktorý má takú vojenskú, politickú, historickú a ekonomickú silu, ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ruleta

      Ríša alebo impérium je síce archaizmus, ale pojem je možné aplikovať aj na dnešnú dobu. Rozumieme tým štát ktorý má takú vojenskú, politickú, historickú a ekonomickú silu, že dokáže výrazne vplývať na iné krajiny. Dnes by sme takú krajinu nazvali skôr mocnosťou alebo dokonca veľmocouSkrýt celý příspěvek

     • ruleta
      21:05 22.11.2021

      Jasně, to chápu. Dneska nebude pochodovat německý Wehrmacht po Praze, dneska má Německo takový ekonomický vliv na ČR, že toho vojáka posílat nemusí. A efekt bude podobný (jasně, je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, to chápu. Dneska nebude pochodovat německý Wehrmacht po Praze, dneska má Německo takový ekonomický vliv na ČR, že toho vojáka posílat nemusí. A efekt bude podobný (jasně, je to debilní zkratka). Ja beru, že máme "lidské" litosferické desky a body zlomy/zóny nestability - souhlas, jsou na linii - Švédsko, Pobaltí, Polsko - Ukrajina, Rumunsko etc. Je to dáno kulturní, sociální, technologickou, ekonomickou silou/mocí západního světa.Skrýt celý příspěvek

     • vaclavs
      22:15 22.11.2021

      Nevím, nevím. Před Covidem nejšikovnější lidi odcházeli do Ameriky. Teď můžou pracovat pro USA z Evropy. Minimálně tohle má v plánu Google, Meta/Facebook, atd.

      Nevím, nevím. Před Covidem nejšikovnější lidi odcházeli do Ameriky. Teď můžou pracovat pro USA z Evropy. Minimálně tohle má v plánu Google, Meta/Facebook, atd.

   • flanker.jirka
    18:47 22.11.2021

    Jan Grohmann
    možná nechápe toto: "kontinentální hranici obranného perimetru americké říše" :-D
    Je to dost divné nazývat svobodné a suverénní státy něčím obraným perimetrem.

    Jan Grohmann
    možná nechápe toto: "kontinentální hranici obranného perimetru americké říše" :-D
    Je to dost divné nazývat svobodné a suverénní státy něčím obraným perimetrem.

    • Jan Grohmann
     19:00 22.11.2021

     To není divné, to je naprosto přesné označení.

     To není divné, to je naprosto přesné označení.

     • flanker.jirka
      19:23 22.11.2021

      Kdo takto nazval země svých spojenců a přátel?
      Kde jste přišel na cenu 25 mld Kč za 4 baterie?
      ... v článku se odkazujete na dsca a tam je 3,2 mld USD

      Kdo takto nazval země svých spojenců a přátel?
      Kde jste přišel na cenu 25 mld Kč za 4 baterie?
      ... v článku se odkazujete na dsca a tam je 3,2 mld USD

     • Tesil
      19:28 22.11.2021

      To není divné, že součástí obranného perimetru je neutrální stát?

      To není divné, že součástí obranného perimetru je neutrální stát?

     • Poly
      10:09 23.11.2021

      Tak konkrétně Švédsko je neutrální leda tak na papíře. Nikdy absolutně neutrální nebylo. Zvyšování výdajů na zbrojení, jen z top lídrů exportérů zbraní... To mi tak nějak z ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak konkrétně Švédsko je neutrální leda tak na papíře. Nikdy absolutně neutrální nebylo. Zvyšování výdajů na zbrojení, jen z top lídrů exportérů zbraní... To mi tak nějak z neutralitou moc neštimuje. Veřejné mínění: 2012 - 12 % pro vstuo do NATO, 2015 - 38 % pro vstup do NATO, 2018 - 43 % pro vstup. Takže ještě nějaké to peklíčko na Ukrajině a růžové brýle neutrálního vidění světa budou pryč.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:37 23.11.2021

      Poly: neutralita neznamená, že je ten stát uzavřený sám do sebe. Prostě si jede svoji zahraniční politiku. Jinak jelikož vyhlášení neutrality nemá cenu ani papíru, kde je ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly: neutralita neznamená, že je ten stát uzavřený sám do sebe.
      Prostě si jede svoji zahraniční politiku.
      Jinak jelikož vyhlášení neutrality nemá cenu ani papíru, kde je vyhlášena, tak vyšší výdaje na zbrojení jsou na místě.
      Švédové jsou tzv.aktivně neutrální = jsou více nakloněni jedné straně.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      10:49 23.11.2021

      Ja by som postoj spojencov USA nenazval vazalským k veľkej ríši. A nie sú to ani domíniá ako v britskom impériu aj keď zahraničnú politiku často nechávajú na USA. Skôr mi to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja by som postoj spojencov USA nenazval vazalským k veľkej ríši. A nie sú to ani domíniá ako v britskom impériu aj keď zahraničnú politiku často nechávajú na USA. Skôr mi to pripadá ako niečo medzi commonwealthom a dominiami.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      19:37 23.11.2021

      skelet Úplně neutrální nikdy nebyli a nemají v plánu to ani změnit. Naopak dělají všechno pro to, aby neutralitu opustili úplně. Jen to nejde ze dne na den, ale po kouskách. Asi ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Úplně neutrální nikdy nebyli a nemají v plánu to ani změnit. Naopak dělají všechno pro to, aby neutralitu opustili úplně. Jen to nejde ze dne na den, ale po kouskách. Asi zásadní krok je poměrně čerstvý:

      https://www.wsws.org/en/articl... Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:42 24.11.2021

      říká se tomu aktivní neutralita ;)

      říká se tomu aktivní neutralita ;)

    • pjaro77
     10:43 23.11.2021

     A čo princíp nárazníkového pásma ? Minimálne Rusko a Čína ho plne uznávajú z vojenského hľadiska. Rusko rozhodne bude brániť aby raz Bielorusko alebo Ukrajina bola súčasť NATO, to ...Zobrazit celý příspěvek

     A čo princíp nárazníkového pásma ? Minimálne Rusko a Čína ho plne uznávajú z vojenského hľadiska. Rusko rozhodne bude brániť aby raz Bielorusko alebo Ukrajina bola súčasť NATO, to by mali NATO 300 kilometrov od Moskvy. Pre nich je to no way.
     USA priamo nárazníkové pásmo nepotrebuje, na severe má veľkého kamaráta, na juhu napoly rozložený mafiánsky štát , zľava a sprava sú oceány.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:21 23.11.2021

      Petrohrad je v podstate na hranici s NATO takže to je aj tak jedno :-)

      Petrohrad je v podstate na hranici s NATO takže to je aj tak jedno :-)

     • Ján Paliga
      23:06 23.11.2021

      Máš na mysli to nárazníkové pásmo, ako malo ZSSR a Nemecko v podobe Poľska? To nárazníkové pásmo, ktoré oba štáty zrušili a zriadili si spoločnú hranicu?

      Máš na mysli to nárazníkové pásmo, ako malo ZSSR a Nemecko v podobe Poľska? To nárazníkové pásmo, ktoré oba štáty zrušili a zriadili si spoločnú hranicu?

   • Sidon
    18:51 22.11.2021

    Treba ze takove hodnoceni (USA = rise) patri do nazoru ci komentaru. Zjednodusene receno, dobra novinarina, podle meho skromneho nazoru, zretelne oddeluje zpravy od jejich vykladu ...Zobrazit celý příspěvek

    Treba ze takove hodnoceni (USA = rise) patri do nazoru ci komentaru. Zjednodusene receno, dobra novinarina, podle meho skromneho nazoru, zretelne oddeluje zpravy od jejich vykladu z pohledu konkretniho pisatele.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:27 22.11.2021

     možná chyba v matrixu :-) nebo na ministerstvu pravdy a někdo omylem nazval přátele a spojence tím správným způsobem - kanonenfutr.

     možná chyba v matrixu :-) nebo na ministerstvu pravdy a někdo omylem nazval přátele a spojence tím správným způsobem - kanonenfutr.

 • HonzaK
  12:35 22.11.2021

  Zdravím, jsem velmi potěšen, že jsou tu na webu i články popisující skutečný stav. Mnohdy čtu o zbytečných či přehnaných obavách z ruského vlivu. Jak je názorně vidět, tak nejen ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,
  jsem velmi potěšen, že jsou tu na webu i články popisující skutečný stav. Mnohdy čtu o zbytečných či přehnaných obavách z ruského vlivu. Jak je názorně vidět, tak nejen já zastávám tento názor. Rusové potažmo jejich kremelské vedení nikdy nebralo ohledy na svůj lid, natož aby se zajímalo o cizé. Proto bychom měli být ostražití a připravení.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  11:59 22.11.2021

  Tento článok by si mali prečítať všetci čo si myslia, že ušetríme vyhlásením neutrality lebo USA nás nútia zbrojiť.

  Tento článok by si mali prečítať všetci čo si myslia, že ušetríme vyhlásením neutrality lebo USA nás nútia zbrojiť.

  • flanker.jirka
   13:22 22.11.2021

   A už jste se podíval na to kolik % z HDP vydávají tyto státy na obranu? V roce 2020 SWE vydalo 1,2% , AUT 0,8%, FIN 1,5%. Kde tam vidíte vicenaklady oproti požadavku v NATO na ...Zobrazit celý příspěvek

   A už jste se podíval na to kolik % z HDP vydávají tyto státy na obranu? V roce 2020 SWE vydalo 1,2% , AUT 0,8%, FIN 1,5%. Kde tam vidíte vicenaklady oproti požadavku v NATO na minimálně 2% HDP pro alianční státy? Slovensko 1,8% a CZ 1,4%. Zdroj je worldbank.org.
   Ono to není o neutralitě a úsporách ale o tom uvědomit si, že obrana není zadarmo.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:37 22.11.2021

    Stačí sa spýtať pamätníkov, že ČSĽA prechod do Rakúska bežne nacvičovala. A silne pochybujem, že šlo o súkromnú iniciatívu ČSĽA. Teda je legitímne sa pýtať, či je neutralita v čase ...Zobrazit celý příspěvek

    Stačí sa spýtať pamätníkov, že ČSĽA prechod do Rakúska bežne nacvičovala. A silne pochybujem, že šlo o súkromnú iniciatívu ČSĽA. Teda je legitímne sa pýtať, či je neutralita v čase vojny vôbec k niečomu a aké sú záruky jej dodržiavaniaSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:16 22.11.2021

     Myslíte pamětníky let 1938 a 1939?
     Tehdy také nešlo o soukromou iniciativu malíře pokojů.
     Někteří v tom máte zmatek
     https://m.youtube.com/watch?v=...

     Myslíte pamětníky let 1938 a 1939?
     Tehdy také nešlo o soukromou iniciativu malíře pokojů.
     Někteří v tom máte zmatek
     https://m.youtube.com/watch?v=...

     • Miroslav
      17:00 22.11.2021

      Nie, tieto prechody sa cvičili pred rokom 1989

      Nie, tieto prechody sa cvičili pred rokom 1989

     • flanker.jirka
      18:48 22.11.2021

      Miroslav
      A divíte se? Byly tu dva tábory, které se vzájemně byly ochotny spálit na popel. A obě strany počítaly ve svých plánech s využitím územím neutrálních států.

      Miroslav
      A divíte se? Byly tu dva tábory, které se vzájemně byly ochotny spálit na popel. A obě strany počítaly ve svých plánech s využitím územím neutrálních států.

     • Miroslav
      18:49 22.11.2021

      A dnes je už neutralita zárukou ak nebola vtedy?

      A dnes je už neutralita zárukou ak nebola vtedy?

    • Tesil
     19:53 22.11.2021

     Tak to platilo i obráceně,velení VS zase předpokládalo zapojení Rakouska po boku států NATO.

     Tak to platilo i obráceně,velení VS zase předpokládalo zapojení Rakouska po boku států NATO.

     • flanker.jirka
      19:57 22.11.2021

      Západní německo s USA počítali s rakouským územím jako směrem na jih moravy a do Maďarska.

      Západní německo s USA počítali s rakouským územím jako směrem na jih moravy a do Maďarska.

     • Miroslav
      20:07 22.11.2021

      A sme doma... Teda má význam tváriť sa ako neutrálny štát keď všetci vieme kto s kým?

      A sme doma... Teda má význam tváriť sa ako neutrálny štát keď všetci vieme kto s kým?

   • pjaro77
    16:17 22.11.2021

    FIN dlhodobo aj za studenej vojny vydávala okolo 1.5-1.7 HDP na . Takže ono to ide aj bez 2% a s braneckou (motivovanou, nie nudiacou sa z donútenia) armádou. Bol tu pred rokom o ...Zobrazit celý příspěvek

    FIN dlhodobo aj za studenej vojny vydávala okolo 1.5-1.7 HDP na . Takže ono to ide aj bez 2% a s braneckou (motivovanou, nie nudiacou sa z donútenia) armádou. Bol tu pred rokom o tom článok.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     17:00 22.11.2021

     Branecká armáda dokáže obsluhovať dnešné moderné zbrane v plnom rozsahu? To je ako porovnávať výcvik pilota bf-109 s výcvikom na F-35.

     Branecká armáda dokáže obsluhovať dnešné moderné zbrane v plnom rozsahu? To je ako porovnávať výcvik pilota bf-109 s výcvikom na F-35.

     • flanker.jirka
      18:51 22.11.2021

      Miroslav Když dokážete vy používat telefon a počítač, tak ty "moderní zbraně" dokáže obsluhovat kdokoliv. Možná Vás to překvapí, ale lidé v civilu nežijí na stromech a umí ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Když dokážete vy používat telefon a počítač, tak ty "moderní zbraně" dokáže obsluhovat kdokoliv.
      Možná Vás to překvapí, ale lidé v civilu nežijí na stromech a umí pracovat s novými technologiemi.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      19:01 22.11.2021

      Rozdíl mezi brancem a profesionálem je dost často také v odhodlání, protože to brancům většinou chybí. Navíc poslední branci sloužili na Sovětské B technologii 80' let a dnes celá ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozdíl mezi brancem a profesionálem je dost často také v odhodlání, protože to brancům většinou chybí. Navíc poslední branci sloužili na Sovětské B technologii 80' let a dnes celá armáda více či méně přechází na A technologii 21. století. Jen taková poznámka na doplnění - většina nebo téměř všechny operátorské a velitelské pozice jsou dostupné pouze s vojenským vysokoškolským vzděláním, což také něco o složitosti systémů ukazujeSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:04 22.11.2021

      Ondra Mrklas Kolik vysokoškoláků obsluhuje zbraňové stanice a věže jaké mají například Pandury, kolik jich obsluhuje PVO rakety RBS 70, kolik vysokoškoláků jezdí v T 72 M4CZ? To ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra Mrklas
      Kolik vysokoškoláků obsluhuje zbraňové stanice a věže jaké mají například Pandury, kolik jich obsluhuje PVO rakety RBS 70, kolik vysokoškoláků jezdí v T 72 M4CZ? To jsou všechno základní funkce, na to nepotřebujete obsluhu ani s maturitou.
      Naopak, například u PVO jsou novější systémy více automatizované a není třeba tolik specialistů, protože lidskou chybu odstraňují automatizované systémy radarů a raket. Podobně je na tom i používání SŘP v tancích nebo BVP. Blíží se to počítačovým hrám, které zvládají malé děcka.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:35 22.11.2021

      @flanker Za druhej svetovej prišiel 18-19 ročný odvedenec ktorý vedel ledva čítať,. Posadili ho do Mustangu, ukázali knipel a o hodinu už letel do prvej akcie. Mohol by si ho dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      @flanker

      Za druhej svetovej prišiel 18-19 ročný odvedenec ktorý vedel ledva čítať,. Posadili ho do Mustangu, ukázali knipel a o hodinu už letel do prvej akcie. Mohol by si ho dnes takto posadiť do F-35?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:57 22.11.2021

      I v branecké ČSLA byli přece piloti profesionálové.

      I v branecké ČSLA byli přece piloti profesionálové.

     • Miroslav
      21:28 22.11.2021

      @Tesil A prečo? Lebo branca sa nedá posadiť do modernej stíhačky. Presne tak ako ho už nemožno efektívne posadiť do moderného tanku, moderného BVP alebo samohybnej húfnice. To už ...Zobrazit celý příspěvek

      @Tesil

      A prečo? Lebo branca sa nedá posadiť do modernej stíhačky. Presne tak ako ho už nemožno efektívne posadiť do moderného tanku, moderného BVP alebo samohybnej húfnice. To už sú profesie kde je nutná profesionálizacia. Dnes proste nejde posadiť do tanku za 10 miliónov nejakého odvedenca - Aladára zo Šamorína čo sa v civile živil ako zlodej melónov. Odvedenec dnes v prípade potreby môže dostať akurát tak útočnú pušku a buď sa vráti, alebo aj nie.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:48 22.11.2021

      Miroslav Zkoušet to srovnávat na práci pilotů je zoufalství, ale nemusíme chodit daleko. Gripen byl od počátku projektován tak, že pozemní obsluhu na stojánce tvořil jeden voják z ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Zkoušet to srovnávat na práci pilotů je zoufalství, ale nemusíme chodit daleko. Gripen byl od počátku projektován tak, že pozemní obsluhu na stojánce tvořil jeden voják z povolání a k tomu branci. Dobře to prezentovali již v roce 1998 na letišti v Tuřanech, kde předváděli na Gripenu změnu konfigurace výzbroje a tankování.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:45 22.11.2021

      @ Miroslav "...odvedenec ktorý vedel ledva čítať,. Posadili ho do Mustangu, ukázali knipel..." Do prepadnutia Pearl Harbouru letectvo Spokojných štátov požadovalo u pilotov ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Miroslav

      "...odvedenec ktorý vedel ledva čítať,. Posadili ho do Mustangu, ukázali knipel..."

      Do prepadnutia Pearl Harbouru letectvo Spokojných štátov požadovalo u pilotov vysokoškolské vzdelanie. Po tomto dátume už stačilo stredoškolské vzdelanie.... Mustang bol nedostatkovým typom, výcvik prebiehal hlavne na vyradených prvolíniových strojoch..... Viď napr. kniha Stíhač v Buchenwalde...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      04:46 23.11.2021

      Flanker: Nemáš pravdu a srovnání s pilotem je přesné. Teoreticky by přece ovládání F35 nebo třeba Gripenu mělo být jednodušší než ovládání Spitfiru, když ten F35 je vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      Nemáš pravdu a srovnání s pilotem je přesné. Teoreticky by přece ovládání F35 nebo třeba Gripenu mělo být jednodušší než ovládání Spitfiru, když ten F35 je vlastně počítač, které ovládají s přehledem už děcka... Už soudruzi generálové v osmdesátých letech uvažovali, že budou muset prodloužit ZVS na tři roky, protože zbraňové systémy jsou čím dál složitější. Není problém někoho naučit nějaký systém ovládat. Problém je naučit toho člověka využít všech možností toho systému za všech možných situací. To tvá dlouho a je to drahé. ZVS v klasické podobě je nesmysl. Daleko výhodnější by podle mě bylo rozšířit "záložky". Tam se můžou uplatnit specialisti z civilu: REB, PVO, radary... Existuje tady početná komunita lidí okolo leteckých simulátorů. Perfektní kvalifikace pro drony...Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      05:44 23.11.2021

      flanker Jediné, co dnes armáda nabízí jako místo u techniky pouze pro maturanty/výučáky je pozice řidiče. Na pozici velitele a operátora zbraňových systémů musí člověk projít ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker
      Jediné, co dnes armáda nabízí jako místo u techniky pouze pro maturanty/výučáky je pozice řidiče. Na pozici velitele a operátora zbraňových systémů musí člověk projít oborem buď "zbraně a munice" nebo "speciální vojenská bojová vozidla". Rozdíl pak je, že u záložáků na T-72M1 je možno jít bez vojenského vzdělání, ale to je tak všechno. Co se pak pilotů týká, tak tam je vysoká minimum a to ještě jen když projdou všemi dalšími síty a kontrolamiSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:15 23.11.2021

      Ondra Mrklas
      Chcete mi tvrdit, že každý operátor v Panduru nebo tamku má vysokou školu ve vojenském oboru?

      Ondra Mrklas
      Chcete mi tvrdit, že každý operátor v Panduru nebo tamku má vysokou školu ve vojenském oboru?

     • flanker.jirka
      07:20 23.11.2021

      Torong Nesmyslnost ZVS vysvětlete například Švédsku, ktetese k tomu v roce 2018 vrátilo nebo Finsku a Ukrajině. Profi armáda he efektivnější, ale jen do určité míry a činnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Nesmyslnost ZVS vysvětlete například Švédsku, ktetese k tomu v roce 2018 vrátilo nebo Finsku a Ukrajině. Profi armáda he efektivnější, ale jen do určité míry a činnosti na dané finkci. Práce pilota letadla je u nás vždy o celoživotním povolání. Oproti tomu střelci, kulometcici, obsluha RPG, manpadu a spousta dalších funkcí lze zastat ZVS. Je jen otázkou politiky, kterou cestu si zvolí.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      08:21 23.11.2021

      "Za druhej svetovej prišiel 18-19 ročný odvedenec ktorý vedel ledva čítať,. Posadili ho do Mustangu, ukázali knipel a o hodinu už letel do prvej akcie. Mohol by si ho dnes takto ...Zobrazit celý příspěvek

      "Za druhej svetovej prišiel 18-19 ročný odvedenec ktorý vedel ledva čítať,. Posadili ho do Mustangu, ukázali knipel a o hodinu už letel do prvej akcie. Mohol by si ho dnes takto posadiť do F-35?"

      To je totalni blabol. Navic u americkeho letectva kde byl vycvik intenzivni a kde nez ses dostal treba k stihacum, tak jsi absolvoval 6-7 mesicni kurz (zalezelo na fazi valky) a nekolik stovek naletanych hodin, nic jednoducheho. Tak samo v RAF, tak samo u Luftwaffe pred valkou pripadne na zacatku valky. Konec valky u Luftwaffe je neco jineho.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:35 23.11.2021

      Znovuzavádět ZVS v AČR je v tuto chvíli nesmysl. Protože to nic nevyřeší. Dokud nebude dokončena reorganizace profesionální části armády. Neustále se argumentuje Finskem, jenže ...Zobrazit celý příspěvek

      Znovuzavádět ZVS v AČR je v tuto chvíli nesmysl. Protože to nic nevyřeší. Dokud nebude dokončena reorganizace profesionální části armády.
      Neustále se argumentuje Finskem, jenže velká část finské armády je tvořena pěšími jednotkami, kdežto AČR je založena na 3 manévrujících prvcích lehká brigáda, těžká brigáda a výsadkáři kde se po vojácích chce aby uměli toho víc než jen teritoriální obranu a základní výcvik.
      Už totiž vidím jak u 4. brigády, která je součástí sil rychlé reakce střídáte vojáky jak na běžícím páse a jak tu takovou brigádu v případě potřeby rychle mobilizujete, nebo to stejné výsadkáři. Co asi zvládnete naučit někoho kdo se u nich ohřeje na 6 - 12 měsíců. Tak maximálně vyskočit z letadla.
      AČR je v naprosto odlišné situaci jak finská armáda a to jak geograficky, politicky, operačně atd. atd. To co platí pro jednu neplatí automaticky pro druhou.
      ZVS by v AČR měla smysl jen za předpokladu, že by se znovu zformovala nějaká ta pěší brigáda, kde stačí základní výcvik a šmitec.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:37 23.11.2021

      Klimesov Souhlas, v případě AČR by zavedení ZVS bylo neefektivní, pokud nedojde reorganizaci. Na jak dlouho vidíte Vámi zmíněnou reorganizaci? :-) mne to připadá, že tu něco ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Souhlas, v případě AČR by zavedení ZVS bylo neefektivní, pokud nedojde reorganizaci. Na jak dlouho vidíte Vámi zmíněnou reorganizaci? :-) mne to připadá, že tu něco takového trvá už 25 let a stále to není u konce, protože se politické priority stále mění.
      ... upřímně, AČR je ve stavu kdy by případně nastupující ZVS nedokázala vystrojit, ubytovat ani proviantně zabezpečit.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      10:54 23.11.2021

      Skúste si niečo prečítať o výcviku brancov vo fínskej alebo švajčiarskej armáde. To je intenzívny tréning s modernou technikou a postupmi a nie rok / dva strávený na pochodoch, ...Zobrazit celý příspěvek

      Skúste si niečo prečítať o výcviku brancov vo fínskej alebo švajčiarskej armáde. To je intenzívny tréning s modernou technikou a postupmi a nie rok / dva strávený na pochodoch, škrabaním zemiakov, strážením objektov, na rajonoch a jednou-dvomi ostrými streľbami s desiatimi nábojmi. A fínski branci berú obranu vážne, nie ako my - "načo mať armádu, lebo sa aj tak neubránime rusom".Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      11:59 23.11.2021

      Doplním: Doporučujem prečítať https://dennikn.sk/277995/prec... Branci samozrejme nemôžu byť pilotmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Doplním: Doporučujem prečítať https://dennikn.sk/277995/prec...
      Branci samozrejme nemôžu byť pilotmi , velitelia lodí, alebo vo velení na štábe. Ale mnoho zložitej techniky sa naučia obsluhovať. Finsko má cca 15 tisíc členov profi armády. Bývalý minister obrany Ari Puheloinen napísal v roku 2009, že pri rozšírení profi armády na 40 000 členov by museli zdvojnásobiť výdaje. A 40000 vojakov Fínsko neubráni. Zálžákov má cez 250 tisíc. Otázka je pre koľkých naraz má fínsko pripravené kasárne/stany, techniku, zbrane, zásoby a veliteľov.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      13:18 23.11.2021

      Prechod na braneckou armadu je sci-fi. Bylo by to na 10-15 let a v nasi politicke situaci jeste totalne nejiste. Nehlede na to, ze defacto cely system neni na toto pripraveny - od ...Zobrazit celý příspěvek

      Prechod na braneckou armadu je sci-fi. Bylo by to na 10-15 let a v nasi politicke situaci jeste totalne nejiste. Nehlede na to, ze defacto cely system neni na toto pripraveny - od uklizecky az po posledniho generala. Nikdo je nebude cvicit (nejsou lidi), nikde nebudou (nejsou prostory a cviciste), nic nebudou mit (neni vybaveni), nebudou mit zadnou techniku (nic neni) a navic to bude oproti stavajicimu budgetu stat jednou tolik (ubytovani, zasoby, sluzby okolo)...proste black hole jak vysita.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:19 23.11.2021

      branec se sice za dva roky naučí používat moderní techniku, ale stejně tak rychle to zapomene. Muselo by se mu to neustále "připomínat", tedy pravidelně povolávat na branná ...Zobrazit celý příspěvek

      branec se sice za dva roky naučí používat moderní techniku, ale stejně tak rychle to zapomene. Muselo by se mu to neustále "připomínat", tedy pravidelně povolávat na branná cvičení. A to už by hodně prudilo ministerstvo financí a obyvatelstvo rovněž.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      14:07 23.11.2021

      Miroslav Velmi dobře chápu rozdíl mezi AČR a ČSLA a je mi jasné, že bude nějaký čas trvat než se budeme na bývalou armádu dívat bez ideologie. I mezi lampasáky byla řada lidí s VŠ ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Velmi dobře chápu rozdíl mezi AČR a ČSLA a je mi jasné, že bude nějaký čas trvat než se budeme na bývalou armádu dívat bez ideologie.
      I mezi lampasáky byla řada lidí s VŠ vzděláním,třeba mezi chemiky vysoké procento.
      Řada pozic se obsazovala středoškoláky,byly útvary kde sloužili netrestní a minimálně vyučení.V době kdy učeň nebylo sprosté slovo a do učení se hlásili žáci i z té chytřejší poloviny třídy.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:39 23.11.2021

      Tesil Na ČSLA se nadá dívat bez ideologie, ta byla její pevnou součástí. navíc byla stavěna jen k jedinému použití. Nechat se vypařit v jaderné válce někde na území Německa. Tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Na ČSLA se nadá dívat bez ideologie, ta byla její pevnou součástí. navíc byla stavěna jen k jedinému použití. Nechat se vypařit v jaderné válce někde na území Německa. Tomu tak nějak všechno odpovídalo...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:44 23.11.2021

      flanker.jirka Je taková pěkná česká vlastnost rozhodnou se pro nějaký systém potom ho pracně budovat a když už si sedne a má nést nějaké ovoce tak ho zase celý změnit. To se ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Je taková pěkná česká vlastnost rozhodnou se pro nějaký systém potom ho pracně budovat a když už si sedne a má nést nějaké ovoce tak ho zase celý změnit. To se doufám v případě armády nestane.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:11 23.11.2021

      Scotty
      Ono se to děje i v armádě. Jen si to přiznat. Kulturní specifika národů se prostě nezapřou.

      Scotty
      Ono se to děje i v armádě. Jen si to přiznat. Kulturní specifika národů se prostě nezapřou.

     • SYN_
      21:21 23.11.2021

      flanker.jirka Jasně, v podstatě se takové systémy obejdou téměř bez obsluhy... nevím nevím, naposledy když to zkoušeli s Panciřem tam se sám nějak neubránil, anobrž jim ho trapně ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jasně, v podstatě se takové systémy obejdou téměř bez obsluhy... nevím nevím, naposledy když to zkoušeli s Panciřem tam se sám nějak neubránil, anobrž jim ho trapně odstřelili... Ale možná ho obsluha při odchodu omylem vypnula??

      Ne pane, kvalifikovaná obsluha je to co ze systému dokáže vytáhnout maximum, na rodíl od toho aby běžel v "default" režimu po zapnutí... Ale asi by se to dalo trochu pořešit nákupem nejlepšího (=nejdražšího) možného systému v co největším počtu... ale tím jste si zase nepomohl ne?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:35 23.11.2021

      ruleta Jestliže systém není připravený na případné mobilizování většího počtu branců, tak je armáda, jak píšete, black hole již nyní. Stačí se podívat na záplavy z roku 2002, ...Zobrazit celý příspěvek

      ruleta
      Jestliže systém není připravený na případné mobilizování většího počtu branců, tak je armáda, jak píšete, black hole již nyní. Stačí se podívat na záplavy z roku 2002, dnešní armáda by to v takovém rozsahu nedala ani kdyby byly AZ dvakrát větší.
      Souhlas s tím, že materiálně je na tom stát nejspíše bídně, když si i VZP stěžují na nedostatek výstroje, shodou okolností v době, kdy začaly ve skladech docházet výstroj původně pořizovaná pro VZS, ale to je problém v tom, že zde nikdo nevytváří opravdu dlouhodobě udržitelný a životaschopný systém. Prostory k výcviku existují, uklízečky voják nepotřebuje. Jednou z výhod armády s VZS bylo to, že sama o sobě byla soběstačnější bez předraženého outsourcingu.
      Jak to, že by se nenašli lidi na výcvik branců? ... máte profi armádu, pevně doufám, že tam jsou jen opravdu takoví profíci, pro které po 3 letech služby nebude problém vést družstvo, nebo i četu VZS.
      Když počítáte "budget" tak se podívejte i na to, co stojí VZP na místech, která lze obsadit VZS z dlouhodobého hlediska. Platy, benefity, výsluhy, uklízečky, služby.
      Podívejte se co vše uživí finové za cca 70 mld Kč ročně. https://dennikn.sk/277995/prec...
      ... 100 kusů BVP CV 90, modernizované BMP 2, větší počet kolových a pásových OT, mají stovku tanků Leopard, dělostřelectvo a raketomety v krapet jiných pčtech než AČR, mimo vše mají na starosti i skromné námořní síly. https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Letectvo má 62 F 18 Hornet, 3 kusy C 17 GlobemasterIII, 3 kusy C 295, cca 23 kusů Hawků Mk 66 a Mk 51A. (pravda, nemají a nepočítají s tím, že by kupovali 4 kusy bojových vrtulníků, i když s ruskem mají své zkušenosti)
      https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:46 23.11.2021

      SYN_ Asi Vás zklamu, ale každý systém má své limity. Pokud použijete případ PVO, tak i za dob ČSLA byly tyto prostředky z větší části obsazeny VZP a VZS byli jen k ruce, právě z ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Asi Vás zklamu, ale každý systém má své limity. Pokud použijete případ PVO, tak i za dob ČSLA byly tyto prostředky z větší části obsazeny VZP a VZS byli jen k ruce, právě z toho důvodu, který popisujete.

      I ta nejkvalifikovanější obsluha dnes v armádě narazí na to to, jakou úroveň údržby a oprav systému jim MO ČR koupí. U starší techniky bylo více věcí, které si dokázala obsluha opravit svépomocí, dnes je to vše pod smlouvami a zbrojaři z větší míry žijí právě z předražených servisních cyklů techniky. A nemusí jít o složité věci, stačí se podívat kolik servisních míst ne-má AČR pro T 815 7. řady.Skrýt celý příspěvek

  • Sidon
   18:54 22.11.2021

   Teoreticky by si to precist meli. Prakticky - vetsina z nich ma svuj nazor pevny, dokonce tak pevny, ze zadna srazka s realitou ci fakty s nim neotrese.

   Teoreticky by si to precist meli. Prakticky - vetsina z nich ma svuj nazor pevny, dokonce tak pevny, ze zadna srazka s realitou ci fakty s nim neotrese.

  • HEKTOR
   19:39 22.11.2021

   Miroslav - a myslíte si,že by po prečítaní zástancovia neutrality zmenili názor.??? to určite nie... klasický zástanca neutrality je na 95% rusofil,ktorému nevadí že sme v nejakom ...Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav - a myslíte si,že by po prečítaní zástancovia neutrality zmenili názor.??? to určite nie...
   klasický zástanca neutrality je na 95% rusofil,ktorému nevadí že sme v nejakom pakte,ale vadí že sme (momentálne) v pakte s usa...
   keby sme boli (zase) v pakte s ruskom,bolo by to ok,lebo by sa jednalo o veľkú slovanskú ríšu...
   rovnaké to je aj napr. s nákupom f-16 - kupujeme staré použité americké šroty,ktoré lietali ešte vo vietnamskej vojne...keby sa kupoval mig-35,tak by sa jednalo nákup overených strojov špičkových parametrov...
   takže aj keby si to tvrdé jadro zástancov neutrality prečítalo tento článok,nič by sa na ich "správnom" názore nezmenilo...Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    20:40 22.11.2021

    Ako tieto argumenty sú pomerne známe. Paradoxne tí ktorí sa odvolávajú na strach z toho, že USA nám chcú predať F-16 z arizonskej púšte si neuvedomujú, že takto s nami vypiekli ...Zobrazit celý příspěvek

    Ako tieto argumenty sú pomerne známe. Paradoxne tí ktorí sa odvolávajú na strach z toho, že USA nám chcú predať F-16 z arizonskej púšte si neuvedomujú, že takto s nami vypiekli Rusi. Pre neznalých... Tie deblokované MiG-29 ktoré sne kupovali ako nové už mali niečo odlietané. Dokonca sa zistilo, že pri servise používali ruskí technici repasované diely miesto nových.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:48 22.11.2021

     .... technik MiGu-29 na leteckom dni pred vyše 20-imi rokmi to potvrdil.... Dokonca v trupe bežne nachádzali aj trávu (či slamu?)....

     .... technik MiGu-29 na leteckom dni pred vyše 20-imi rokmi to potvrdil.... Dokonca v trupe bežne nachádzali aj trávu (či slamu?)....

    • flanker.jirka
     21:55 23.11.2021

     Miroslav Těžko jste mohli čekat něco jiného, když samotné ruské letectvo Mig 29 A neprovozovalo a měli tuto verzi jen k testování a export. V době, kdy jste se pro tyto stroje ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav
     Těžko jste mohli čekat něco jiného, když samotné ruské letectvo Mig 29 A neprovozovalo a měli tuto verzi jen k testování a export. V době, kdy jste se pro tyto stroje rozhodli se nevyráběly už ani Mig 29 C. Zajímavější myšlenkové pochody byly v případě nákupu náhradních dílů, kdy jste dali přednost dílům pro Migy 21 a ty pak s plnými sklady vyřadili, místo nákupu náhradních dílů už jen pro Migy 29.
     Ale už na UH 60 máte možnost si vyzkoušet jaké to je, když se nestojí z důvodu dodávek náhradních dílů, ale z finančních důvodů.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      07:37 24.11.2021

      UH-60 nelietajú lebo nie sú peniaze? Bývam tak 30 km od vrtuľníkovej základne, takže mám aký taký prehľad

      UH-60 nelietajú lebo nie sú peniaze? Bývam tak 30 km od vrtuľníkovej základne, takže mám aký taký prehľad

     • HEKTOR
      18:42 24.11.2021

      flanker.jirka - "V době, kdy jste se pro tyto stroje rozhodli se nevyráběly už ani Mig 29 C." - no tejto vete som veľmi nepochopil,nakoľko slovensko malo 29tky zavedené (rozhodlo ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka - "V době, kdy jste se pro tyto stroje rozhodli se nevyráběly už ani Mig 29 C." - no tejto vete som veľmi nepochopil,nakoľko slovensko malo 29tky zavedené (rozhodlo sa pre ne ešte čssr) a len navýšilo počet.?? či sme mali k 29tka prikúpiť f-4,alebo f-15.???..

      uh-60 lietajú až moc ....zatiaľ...takže neviem odkiaľ máte info že nie...Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  11:41 22.11.2021

  V článku není zmíněný RBS-23 Bamse.Myslel jsem,že ho Švédové používají.

  V článku není zmíněný RBS-23 Bamse.Myslel jsem,že ho Švédové používají.

Načítám diskuzi...