Napětí na Baltu: Švédsko obnovuje brannou povinost

Švédští vojáci / Forsvarsmakten 

Neutrální Švédsko přešlo na plně profesionální armádu v roce 2010. Avšak v reakci na rostoucí napětí v oblasti Baltského moře švédská vláda rozhodla o obnovení branné povinnosti.

Letos bude předvoláno zhruba 13 000 osob narozených v roce 1999. Armáda následně pro službu v armádě vybere 4000 žen a mužů. Klíčem výběru se stane motivace odvedenců sloužit v armádě, dovednosti a fyzické/psychologické testy.

Od roku 2020 švédská armáda plánuje každý rok získat 5000, později 6000 až 8000 branců. Výcvik potrvá 9 až 12 měsíců - armáda po skončení služby brance vybídne k setrvání v armádě nebo v rezervních silách.

„Máme problém s doplňováním vojenských jednotek na dobrovolné bázi a je třeba to nějak řešit. Znovuzavedení odvodů je proto nezbytné,“ řekl ministr obrany Peter Hultqvist veřejnoprávnímu rozhlasu SVT.

Švédské ozbrojené síly (Försvarsmakten) mají 20 000 vojáků (84 % mužů a 16 % žen), 31 000 rezervistů. V roce 2010 se počítalo, že každý rok vstoupí do armády 4000 nových vojáků. Ve skutečnosti ale do armády v letech 2011 až 2016 každý rok vstupovalo pouze 2500 nových vojáků.

V roce 2016 švédské armádě chybělo 1000 velitelů družstev, vojáků a námořníků a 7 tisíc rezervistů. Podle švédských odborníků při neřešení situace se nedostatek vojáků na schopnostech švédské armády projeví již v roce 2020.

V roce 2016 Švédsko vydalo na obranu 4,77 miliardy dolarů (1,1 % HDP) - zhruba 2x více, než Česká republika. Podle Micaela Bydena, vrchního velitel švédských ozbrojených sil, je však k plnění všech úkolu nutno zvednou rozpočet armády o 15 %.

Švédsko v reakci na zhoršenou bezpčnostní situaci rozšíří vojenskou spolupráci s Finskem - dalším nečlenským státem NATO. V obou zemích zaznívají hlasy pro vstupu do NATO, ale proti tomu je stále podstatná část veřejnosti. V poslední době však roste veřejná podpora vstupu Švédska do NATO. Podle letošního průzkumu veřejného mínění je pro vstup každý třetí Švéd.

Vstup Švédska do NATO se samozřejmě ani v nejmenším nelíbí Rusku. V minulém roce ruský velvyslanec Dagens Nyheter ve Švédsku upozornil, že pokud se Švédsko připojí k NATO, bude to mít vojenské následky, a Rusko “bude muset přesměrovat své vojáky a balistické rakety.”

Rusko také vede aktivní dezinformační kampaň. Švédské proruské weby například rozšířily zprávu o tom, že po vstupu Švédská do NATO mají být na švédském území rozmístěny jaderné zbraně, což není pravda.

Propagační video švédské armády.

V každém případě švédská armáda s aliančními jednotkami v poslední době častěji provádí společné cvičení, i na vlastním území. V září se švédská armáda zúčastní vojenského cvičení ve Španělsku a v roce 2018 cvičení v Norsku.

„Je všeobecně známo, že Rusko provádí rozsáhlejší, složitější a v některých případech provokativnější cvičení. My na tento vývoj reagujeme a posilujeme nyní vojenské kapacity a naši mezinárodní spolupráci,“ řekl Hultqvist švédskému deníku Dagens Nyheter.

Švédsko v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v prostoru Baltského moře zřídilo stálou vojenskou přítomnost na ostrově Gotland v Baltském moři. Na ostrově jsou rozmístěny mechanizované jednotky a samohybné dělostřelectvo. Gotland je strategický ostrov na východním pobřeží Švédská, ležící 150 km od západního pobřeží Lotyšska. V dobách studené války na ostrově měla základnu celá švédská obrněná brigáda.

Švédsko se obává, že strategický ostrov v Baltském moři si může přivlastnit Rusko. „Nevěřím, že existuje přímé ohrožení ze strany Ruska, tedy že by na nás chtěli zaútočit nebo Švédsko okupovat. Na druhé straně ale máme v Baltském moři strategické území, konkrétně ostrov Gotland. A v souvislosti se současnou bezpečnostní situací jsme na tomto ostrově opět rozmístili vojáky. Máme totiž na paměti, co se stalo s ukrajinským Krymem. Proto je důležité být opatrný a ve střehu,“ vysvětluje Peter Jeppsson, poslanec a člen bezpečnostního výboru švédského parlamentu.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Skandinávie a Pobaltí zvyšují vojenské výdaje

Ruská anexe Krymu vyvolala napětí v zemích ležících na hranici Ruska. Baltské státy v reakci na ...

Samohybné houfnice Archer konečně ve švédské armádě

Švédské pozemní síly po mnoha letech vývoje a testování oficiálně zařadily do výzbroje čtyři sériové ...

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The ...

Dánsko vybralo F-35A Lightning II

Dánská vláda doporučila nakoupit 28 stíhaček F-35A Lightning II. O tom, zda Dánsko skutečně F-35 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • Pepos
  16:43 07.03.2017

  No pekne téma ,ale..ak som sa pýtal tzv. obyčajných vikingov či sa boja Ruska odpoveď bola jednoznačná - nie.Podobne ako v Británii idú vládni úradníci a politici vnútorne problémy hlavne s prisťahovalcami riešiť tzv. prekrývaním a na to slúži Ruská hrozba.

 • semtam
  16:18 07.03.2017

  JAN GROHMANN

  Víte, smazal jste i diskuzi, co byla k tématu. Místo toho jste nechal část prapodivné hádky dvou stran. nebude lepší to smazat celý. Protože teď to stojí již konečně za úplný hovno. Děkuji.

 • niko
  20:56 06.03.2017
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Blake, PavolR, Marten: Myslim, ze vam musí byt jasne, ze krmite trolla. Jeho ulohou nie je sa pred vámi obhájit, ale dokola vytahovat nove a nove bludy z aeronetu a podobných informacnych zump a tym sirit tieto myslienky. Cize aj ked vsetci ocenujeme vasu snahu vysvětlit tomu cloveku reaitu, v skutocnosti robite len presne to, co on chce. Myslim, ze ignoraciou dosiahnete viac.

 • Blake
  20:50 06.03.2017

  ardz, vkladas mi do ust veci, ktore som nikdy netvrdil, nemal som ani silu docitat tvoj prispevok a nebudem ani dalej reagovat. Odkazy na konkretne pripady toho, co tvrdis, ze je propaganda stale nikde, z toho, co prezentujes nemozem usudit, ci rovnako nehovoris aj za tie media, co nepovedali.

  Vela stastia v boji proti comukolvek, to ti ide asi lepsie, nez diskusia.

  Mimochodom nazyvat kotlebovcov fasistami nie je propaganda, ale vyslovenie holeho faktu. S definiciou nepohnes.

 • ardz
  20:34 06.03.2017

  Pavol najskôr ozbrojená zberba v kyjeve napádala policajtov, i zabíjala, násilne obsadzovala budovy, až potom sa to dialo na donbase. Mali si z koho brať príklad.

 • ardz
  20:32 06.03.2017

  Márten
  vojenské lietadlá nelietajú vo výške 10000 m, takže skôr treba predpokladať že ten kto ho zostrelil ho zostrelil úmyselne. Je to jasné? Nie je to len viera v to čomu človek chce veriť?

  Ak je normálne aby niekto kto mal dôvod a možnosť zabiť sa podieľa na vyšetrovaní tak to je kocúrkovo. Bola zverejnená komunikácia medzi riadiacou vežou a lietadlom?

  Čierne skrinky boli odovzdané medzinárodným vyšetrovateľom - http://www.tvnoviny.sk/zahrani...
  Obama hneď po zostrelení tvrdil, že majú satelitné snímky zostrelu len ich nikdy nezverejnili. Klamal a žiadne nemali?

  Na kryme samotní obyvatelia sa taktiež postavili proti ukrajinským vojakom a taký avakov priznal, že veľa ukrajinských vojakov a policajtov sa pridalo na stranu separatistov.

 • PavolR
  20:01 06.03.2017

  ardz:
  Ukrajina mala priam božskú trpezlivosť (alebo priveľký strach z Rusov na hraniciach.
  Keď ozbrojená zberba napadne policajnú stanicu a zavraždí zástupcu jej vedúceho, ktorého so pomýlili s vedúcim, len preto, že bola vyvesená štátna vlajka, tam treba poslať armádu. Zelených mužíkov treba bez milosti likvidovať hneď ako sa objavia a občania potom, keď niečo chcú, nech si k tomu zvolia svojich legitímnych zástupcov.

 • Márten
  19:55 06.03.2017

  ardz:
  Nikdo přeci nikdy netvrdil,že rusové sestřelili civilní letadlo úmyslně. Jasně že to byl omyl a argument, že neměli důvod sestřelit civilní letadlo o ničem nevypovídá. Stát nad kterým došlo k pádu letounu je vždy součástí vyšetřování, to je standard. Standardní naopak nebylo, že černé skříňky okamžitě okamžitě putovaly do Moskvy. Navíc ruské radary mají Donbas určitě pokrytý, tak proč ta báchorka o SU25?

  Rusko má dlouhodobě základnu v Sevastopolu, ale Putin tvrdil že "zelení mužíci" nejsou jejich a to byla lež.

  S Tatarstánem jsem se sek, ale to, že Stalin deportoval Tatary z Krymu a přes 40 let se nemohli vrátit je fakt. A kolik lidí se po takové době vrátí, když už si to tam pamatují pouze důchodci a mladí mají domov jinde?

 • ardz
  19:53 06.03.2017

  Pavol takže keby u nás prebehol puč a napr. na prešovsku by žilo veľa poliakov ktorí by žiadali federalizáciu na pučistoch v BA a pučisti by na nich poslali armádu a začali ich ostreľovať, zabíjať ty by si to teda schvaľoval.
  Holt ja som demokrat. Preto ľudia majú právo sa rozhodnúť o svojej budúcnosti. Krymčania, texas, katalánci, škóti jednoducho ktokoľvek.

  Oni žadali federalizáciu a nie niekoho zabiť. Aké zákony? Veď to bola nelegitímna pučistická vláda.

 • PavolR
  19:46 06.03.2017

  ardz:
  Vojaci boli poslaní proti ozbrojenej zberbe po skúsenostiach z Krymu. Každý má pravo brániť svoje územie. Žiaľ otáľali s tým príliš dlho, preto sa nepodarilo oslobodiť celé územie. Je to podobná situácia ako s IS na severe Iraku (podotýkam, že tam si tiež mnohí neprajú byť pod vládou Bagdadu, ale nedostanú na výber).

  Keby žiadala väčšina obyvateľov obesenie ardza, obesíme ho? Jasné, že nie, lebo aj väčšina musí rešpektovať zákony. :D

 • ardz
  19:42 06.03.2017

  Pavol keď sa vyšetruje vražda tak vo vyšetrovacom tíme ktorá vyšetruje túto vraždu nemôže byť niekto kto by mal dôvod a možnosť spáchania danej vraždy. To je absurdné !!! Ako možno vnímať vecne takýto vyšetrovací tím?

  Načo by rusi zostreľovali civilné lietadlo? V takých výškach nelietajú vojenské lietadlá.

 • ardz
  19:36 06.03.2017

  Pavol hríb prišiel s konšpiráciou, že slovenských brancov cvičia rusi aby ich použili pri obsadzovaní slovenska.

 • PavolR
  19:35 06.03.2017

  ardz:
  Ukrajinu zo zostrelenia lietadla nikto nepodozrieval hlavne pre to, že sa po zostrelení začali chváliť separatisti už hneď v prvých minútach, keď ešte nevedeli, že ide o civilný stroj. A odvtedy vedú dôkazy skôr k Rusom.
  Civilné lietadlo už omylom zostrelili aj Američania, tak prečo nie Rusi?

 • ardz
  19:33 06.03.2017

  Pavol následky netreba zamieňať za príčiny. Obyvatelia donbasu žiadali federalizáciu a pučistická nelegitímna vláda na nich poslala vojakov a ultra nacionalistov, ktorí ich začali ostreľovať, zabíjať. To, že rusi svojím krajanom pomáhajú je pochopiteľné. Veď u suseda zabíjajú ich krajanov. Keby u nás prebehol puč a napr. na prešovsku by žilo veľa poliakov ktorí by žiadali federalizáciu na pučistoch v BA a oni by na nich poslali armádu tak si neviem predstaviť žeby poliakom osud ich krajanov bol ľahostajný a nepomáhali by im.

  Čo sa týka krymu treba akceptovať to čo chce väčšina krymčanov. Krym už ostane ruský. To sú len sny ukrajinských nacionalistov že sa krym vráti pod ich správu.
  To naozaj veríš, že ruskí krymčania majú záujem o ukrajinské občianstvo?

  Predčasné voľby boli predsa dohodnuté. Boli by keby nebol puč a nebola by ani anexia krymu ani vojna na donbase.

  Za tých 10000 mŕtvych môže pučistická nelegitímna vláda ktorá poslala armádu na vlastných obyvateľov na donbase. A západ ktorý túto nelegitímnu vládu podporoval

 • PavolR
  19:26 06.03.2017

  ardz:
  Napríklad v Maďarsku cvičia s polovojenskými skupinami členovia ruskej vojenskej rozviedky. Tie skupiny o tom sami dávajú materiály na svoje weby a chvália sa tým. A Slovenský branci sú tiež orientovaní na ruské skupiny a silne indoktrinovaní proti NATO. Tvoria sa v našom regióne zjavne podmienky, ktoré by umožnili opakovať v našich krajinách to isté, čo sa dialo v 70. rokoch v Nemecku a Taliansku, ak by si to geopolitická situácia "vyžiadala". Akurát sa za tých takmer pol storočia už posunul Západ ďalej na východ.
  Poučenie z histórie (na ktorej sme ako súčasť východného bloku aktívne participovali), ako aj poučenie z Ukrajiny, kde pre zmenu ozbrojení extrémisti vystúpili proti proruskému režimu, nám káže podnikať kroky na elimináciu takýchto radikálnych zoskupení, ktoré by mohli byť zneužité ktoroukoľvek stranou.

 • PavolR
  19:13 06.03.2017

  ardz:
  Zlo, ktoré je na Ukrajine práve teraz priniesli už Rusi a nie puč, bez ktorého by sa však Ukrajina celkom iste zaobišla. Koho nápad bola anexia Krymu? Kto vymyslel názo Novorusko. A úplne najsmutnejšie na celom je, že Rusi nakoniec nemali dosť síl svoje plány zrealizovať a sú príliš zbabelí, aby aspoň minimalizovali straty (napr. anexiou súčasného územia kontrolovaného separatistami). Poriadne zavarili aj ruským obyvateľom Krymu, lebo keď sa polostrov vráti späť pod ukrajinskú správu (ako dôsledok neschopnosti Ruska dosiahnuť uznanie anexie), Ukrajinci celkom iste väčšine Rusov občianstvo nevrátia.

  Kto sa nepoučí z histórie, je nútený si ju zopakovať:
  1.- Taktiku využitia ozbrojených neonacistov na zvrátenie politického smerovania krajiny použili Američania už v Taliansku v roku 1970. Vo voľbách tam vtedy získali 1/3 hlasov komunisti a všetko smerovalo k tomu, že sa dostanú do vlády. Bolo ich treba kompromitovať. Neofašistické skupiny začali s bombovými útokmi (náväznosť na CIA je už historicky potvrdená), čo malo na druhej strane za následok teroristické útoky Červených brigád, za ktorý vyzbrojovaním a výcvikom sme zasa stáli my z východného bloku. Výsledkom bolo množstvo mŕtvych.
  Keď to na Ukrajine začalo vyzerať na drtivý ruský triumf, zrejme tiež použili rovnakú taktiku...
  V Taliansku sa celá akcia ukázala zbytočná a trestuhodná, lebo komunisti do vlády nakoniec vstúpili a nedržali sa Moskovskej línie. Na Ukrajine to bolo podľa mňa tiež zbytočné a trestuhodné, lebo ak by len Janukovič nezaviedol režim ruského typu, Ukrajinci by si s nim mohli poradiť aj sami, pri voličských urnách.
  2.- Keď Stalin začal podporovať obnovenie Českoslovenka, začal zrazu používať pre Podkarpatskú Rus pojem Zakarpatsko. Nikto netušil prečo až do okamihu, keď bola podkarpatska Rus oslobodená a jej Československí správcovia boli konfrontovaní s tým, že im napriek dohodám nie je umožnené vstúpiť do Mukačeva, kde medzitým akýsi típek zorganizoval so súhlasom vojenskej správy referendum o pripojení k ZSSR a Beneš konfrontovaný s hotovou vecou nakoniec anexiu legalizoval.
  Rusi pri invázii na Krym použili rovnaký koncept a treba uznať, že prevedenie bolo brilantné. Ale nerátali s tým, že nebudú mať dosť politických síl na to, aby donútili Ukrajinu a svet uznať to. A keďže s jedlom rastie chuť, pustili sa aj do Donbasu, no tam už pohoreli a uviazli na mŕtvom bode, čoho dôsledkom je asi 10000 mŕtvych a ešte nie je koniec. Kde urobili súdruhovia chybu? Mali to urobiť buď naraz (na čo však asi nemali dostatok síl), alebo sa do toho radšej nepúšťať vôbec. to čo spôsobili ľuďom na frontovej línii je zbytočné a trestuhodné.

 • ardz
  19:04 06.03.2017

  Blake možno len propagandu považuješ za pravdu.

  Nad prekrúcaním, zavádzaním, klamstvami sa treba zamýšľať. A snažiť sa vymývať ľuďom mozgy aby všetci mali jeden názor je totalitná mentalita.

  Dnešná propaganda je veľmi nebezpečná pretože nás približuje k vojne. Treba si všímať vyhlásenia kisku, šebeja, hríba, tzv, mimoládkarov...

  O tom vlaku sa hovorilo, že ide na východ. Takže neviem o akej invázii píšeš. A to je klasická propagandistická rétorika - že to video obehlo fasistické a podobne stranky. Ako keby tí ktorí ho zverejnili boli automaticky fašisti. Aj takúto formu má u nás propaganda.

  Naši propagandisti šíria napr. info, že rusko chce zaútočiť na pobaltské krajiny, na strednú európu čiže aj na nás, keď rusko cvičí na vlastnom území naše propagandistické médiá používajú titulky ako -
  Rusko provokuje, je agresívne apod. Keď USA sa promenádujú u ruských hraníc tak nie sú žiadne titulky o agresívnych a provokatívnych USA.
  Titulky - lebo tie veľmi pôsobia manipulatívne preto sa im propagandisti venujú - o tom že rusko strašne zbrojí pričom USa dávajú na zbrojenie 10 x toľko ako rusko ale ešte som nevidel titulok v informačnej línii - USA strašne zbroja.

  Niekedy je to až smiešne ako propagandistické médiá informujú. Keď napr. USA zbombardovali nemocnicu v afganistane tak na idnes.cz použili titulok, Zasiahli sme nemocnicu pripustilo NATO - http://zpravy.idnes.cz/tri-mrt... - aj my sme v NATO, mali by sme vôbec čím zasiahnuť nemocnicu? Ak sa negatívne veci týkajú USA tak sa to propagandisti snažia zjemniť, prípadne to úplne zataja a ak to isté by urobili rusi použili by úplne iný titulok, negatívny.

  Čítal som články kde bol použitý negatívny titulok v súvislosti s ruskom a v článku nič také nebolo spomenuté. Každé klamstvo, prekrúcanie v súvislosti s ruskom dnes je propagandistami dovolené a keď niekto túto až miestami primitívnu a priehľadnú propagandu odmieta tak propagandisti ho označujú. za agenta kremľa apod.

  Šírenie fejkov o rusku je obľúbené v našich médiách. Ako napr. informácia nemeckých tzv. "serióznych" médií o zapojení Moskvy do kybernetických útokov na routery spoločnosti Deutsche Telekom, ktorú prebrali samozrejme aj naše médiá.

  Spolkový kriminálny úrad Nemecka (BKA) a prokurátor v Kolíne potvrdili, že hacker, ktorý je zodpovedný za vniknutie do nemeckej spoločnosti, bol zatknutý v Londýne. Bolo zistené, že to bolo dielo jedného Brita.

  Nemecké médiá nadšene tvrdili, že Rusi (a dokonca sám putin) sú zodpovední za počítačové útoky a že to bolo generálkou pred voľbami do Spolkového snemu v roku 2017.

  Netreba očakávať ospravedlnenie od nemeckých propagandistických orgánov za fejkové správy.

  A zvlášť potom, čo v poslednej dobe opäť bez dôkazov obvinili Rusko z rádioaktívneho ožiarenia Európy. A naše médiá takéto propagandistické správy preberajú a šíria.

 • ardz
  18:42 06.03.2017

  Márten keď varujú, že svoje rakety obrátia na tých ktorí ich ohrozujú tak to je vyhrážanie? Nie je výstižnejšie povedať že to je varovanie?

  Načo by rusku bolo pobaltsko? Chápem, že antiruská propaganda je extrémna a valí sa na ľudí zo všetkých strán a tak mnohí jej podliehajú a tak veria aj tomu že rusko chce pobaltsko veď to médiá stále opakujú.

  Pointa je v tom že putin neplače za ZSSR.

  Ako keby si hovoril o imperiálnej politike USA. Na prvom mieste je veľká amerika, výnimočný národ ako ho označil obama či clintonová a všetko sa im musí podriadiť.

  Vážne možno brať ktorého politika? Obamu snáď bolo možné brať vážne, merkelovú, hollanda ? V týchto mentálnych líniach uvažovať k ničomu nevedie.
  Na kryme majú rusi svojich vojakov 200 rokov v kuse.
  Čo sa týka malajzijského lietadla hneď po jeho zostrele bez dôkazov obviňovali západné médiá rusko. Vôbec neoznačovali za podozrivú ukrajinu aj keď vieme že nie tak dávno v r. 2001 ukrajinci zostrelili civilné lietadlo a dokonca ukrajina je vo vyšetrovacom tíme. ABSURDNÉ !!! To je akoby podozrivý z vraždy sa zúčastňoval na vyšetrovaní danej vraždy. Otázka znie načo by rusi zostrelovali civilné lietadlo? Im to len poškodilo. Jediný kto z toho ťažil politicky bol kyjev. Ten zostrel mal zmysel pre kyjev aj z toho hľadiska že v lietadle boli aj ľudia z NATO. Zatiahnuť NATO do konfliktu na donbase. Im by len vyhovovalo keby tam nabehlo NATO. Ale načo by to robilo rusko to mi ešte nikto nevysvetlil.

 • semtam
  18:32 06.03.2017

  Pánové, chápu, že máte ožehavé téma.

  Ale prosím, než použijete argumenty zjistěte si prosím alespoň minimum o vašem tvrzení.

  Malý příklad, proč leží dnešní Tatarstán na Volze a ne na Krymu. Uf to je opravdu špatný. Samozřejmě bych mohl pokračovat, ale má to cenu, když rozum jde stranou a pořádá se hon na čarodějnice?

 • Blake
  18:26 06.03.2017

  ardz, hovor o konkretnych mediach, konkretnych pripadoch. Inak hovoris nezmysly. Ja naozaj v mediach, ktore konzumujem pozorujem uplne minimum propagandy ako takej.

  A teda ako som uz spomenul, kedze vacsina Slovakov su prozapadni, nemaju dovod sa vobec nad zapadnou propagandou zamyslat a ani si nemyslim, ze by bola namierena na nich. Skor na tych, ktori nemaju utvoreny nazor.

  Ale uznavam, mozno si idealizujem bezneho Slovaka a precenujem jeho schopnost kriticky uvazovat o comkolvek. Tam je ale na mieste otazka, ci pre nich nie je predsa len lepsia jednoducha propaganda, ktora je v sulade s ich momentalnym zivotom, nez pravda o vsetkom, pri ktorej by si uvedomili, ze ciernobiely svet neexistuje (rozhodne je podla mna lepsia, nez propaganda, ktora by im zivot zhorsila)

  a teda... stvava vojnova antiruska... na to neviem, co povedat, zase su to len pradzne slova, ktore su v nesulade s realitou, ktoru ja pozorujem, cize prosim, nejake priklady stvavej vojnovej antiruskej propagandy v slovenskych mediach.

  Naposledy som zachytil len viralne video, ktore zachycovalo dlho dopredu ministerstvom naplanovany vlak nalozeny M113 a ich derivatmi smerujuci, natocene na mobile, ktore obehlo rozne fasisticke a podobne stranky s popismi typu "americke tanky sa pripravuju na invaziu". Tak neviem...

 • Márten
  18:12 06.03.2017

  ardz:
  Nebyl jsem u compu.
  Co se týká vyhrožování jadernými zbraněmi, tak to je běžná ruská politika. My češi si dobře pamatujem co se u nás dělo kolem radaru v Brdech.

  SSSR sice už neexistuje, ale v myslích rusů stále je. Stačí se podívat na oslavy vítězství a množství portrétů jednoho z největších masových vrahů v dějinách. Ale to,že Stalin byl vrah nevadí, hlavně když Rusko udělal větší. Že zatím neobsadil Pobaltí je jen z jediného důvodu, má strach z NATO. Kdyby se mu podařilo s Trumpovou pomocí NATO rozložit, tak pánbůh s nimi.

  Smutnění z toho, že se mnoho rusů ocitlo za hranicemi Ruska jsou tak trochu krokodýlí slzy. Kdyby nedeportovali místní obyvatele a místo mich nedosazovali rusy, tak mohli být dnes doma. Proč leží Tatarstán na Volze a ne na Krymu? Asi by pak to Putinovo referendum dopadlo jinak...Navíc vzhledem k emigraci těch rusů co zůstali doma se jim tam samotným moc nelíbí.

  Nejsem rusofob a naopak znám spoustu fajn rusů. Problém je, že jejich politické myšlení uvázlo v imperiálních dobách, na prvním místě je sláva ruska a všechno se tomu musí podřídit. Např. jejich absolutní nepochopení dopingové aféry a omýlání blábolu, že je to politika a ta do sportu nepatří je důkaz.

  A nakonec to co Putin řekl či ne je po událostech na Ukrajině jedno, protože dnes už ho stejně nejde brát vážně (na Krymu nejsou naši vojáci - vyznamenáme vojáky za navrácení Krymu; holanďany sestřelilo ukr. SU25 a ne BUK - byl to BUK, ale ne náš).

 • ardz
  17:45 06.03.2017

  Blake ale to najnebezpečnejšie čo to prináša je štvavá vojnová antiruská propaganda ktorá nás približuje k reálnej vojne !!!

 • ardz
  17:27 06.03.2017

  Blake nech každý verí čomu chce. Len poukazujem na pokrytectvo médií, portálov , jednostrannosť, neobjektívnosť o ruských dezinformáciách ale to že sami prinášajú dezinformácie to už samozrejme nepovedia. A kde v našich médiách a takisto aj na tomto portále sa hovorí o dezinformáciách západných médií o západnej propagande?

  Mne sa nepáči žiadna propaganda. Ale akceptujem ak sa iným páči alebo nepáči nejaká propaganda. Ja som za pluralitu názorov.
  Západné médiá nemajú čo vyčítať ruským.

 • ardz
  17:17 06.03.2017

  Pavol ja si sám pred sebou môžem povedať že o tom ako sa u nás informovalo o ukrajine viem dosť keďže som viac ako rok od štátneho puču cez pracovný týždeň venoval info, sledovaním relácií, diskusií o ukrajine denne 3 - 4 hodiny a cez víkendy ešte viac.

  Janukovyč ušiel keď boli nasadené polovojenské jednotky ktoré začali násilne obsadzovať štátne budovy. Takže tvrdiť že janukovyč je vinný ústavnou krízou? Štátny puč spustil všetko zlo na ukrajine.

  Čiže podporuješ štátny puč a tým vlastne všetko zlo ktoré priniesol.

  Čo sa týka zásahu berkutu príkaz dal Ljovočkin šéf prezidentskej kancelárie. Zaujímavé, že si po prevrate spokojne žil v Kyjeve a chodil na futbal spoločne s veľvyslancom USA Pyattom.
  Bývalí prívrženci Janukovyča prenasledovaní, a Ljovočkin? V pokoji si žil, dobré vzťahy s americkou ambasádou.

  Už v novembri 2013 ukrajinský poslanecOleg Carjov v parlamente - video z prejavu je na youtube - varoval, že USa chystajú prevrat na ukrajine, cvičia ľudí a za pár mesiacov bol puč realizovaný. USA potrebovali dostať ľudí do ulíc a na to je najlepšie vytvoriť tzv. sakrálne obete a vyzerá to že ljovočkina na to využili.

  Krviprelievanie na ukrajine spustila pučistická, nelegitímna vláda v kyjeve, ktorá poslala vojakov i ultra nacionalistov na obyvateľov donbasu ktorí žiadali federalizáciu.
  Ja osobne keby sa takýto štátny puč stal v BA by som nemal dôvod akceptovať takúto nelegitímnu vládu. Bola by to pre mňa vojenská diktatúra.

 • Blake
  17:13 06.03.2017

  ardz, tvrdis, ze sa ti nepaci, ze sa ludom nepaci ruska propaganda, aj ked zapad robi svoju.
  Preco by sa im ale mala pacit? Alebo preco si presvedceny, ze ak sa niekomu nepaci ruska propaganda, znamena to automaticky, ze schvaluje nejaku inu?

  a schvalne som nechcel spominat uroven, na ktorej sa u nas robi propaganda zo zapadu a z ruska, kedze potom by kvoli tej disparite ta debata vobec nemala vyznam. Urobili to uz ostatni, ale stale by som si rad precital, co sa tu snazis dosiahnut.

 • PavolR
  16:43 06.03.2017

  ardz:
  Nie, to hovorí, že ardz sa vyjadruje k niečomu, o čom nemá dostatok informácií, lebo doteraz vedel iba o jednej a v skutočnosti ani jeden z nás nevie, koľko tých relácií v tv alebo rozhlase dokopy bolo.

  To o dohode vie každý, ale potom zrazu Janukovič "ušiel" a vyvolal ústavnú krízu, ktorá sa vyriešila neústavným spôsobom. Kľudne tomu môžeme tomu hovoriť aj puč. keby sme ale išli ešte ďalej dozadu v čase, dostali by sme sa do doby, kedy Majdan strácal dych a keby ho Janukovič nechal vyprchať tak, ako neskôr Číňania "dáždnikove" protesty v Honkongu, nemuseli byť ani predčasné voľby. Stratil však nervy a útokom Berkutu na protestujúcich vyvolal podobnú atmosféru ako bola u nás po novembri ´89. A až v reakcii na to sa začali šíriť reči, že možno pošle na demonštrantov aj tanky a u extremistov sa objavili zbrane ....

  Pre mňa je ale najdôležitejšie, že sa zhodneme na tom, že Rusi vyvolali súčasné krviprelievanie ako reakciu na tento puč.

 • ardz
  16:22 06.03.2017

  niko keď napr. členovia Slovensko-ukrajinskej spoločnosti sa stretávajú s ukrajincami tak to snáď nie je nič zvláštne? Alebo áno?
  Tak aj keď sa členovia Slovensko-ruskej spoločnosti stretávajú s rusmi tak to nie je nič zvláštne.

  Videl som video z blokády amerického konvoja ale kde si tam videl rusov?

  Tie útoky proti nočným vlkom boli smiešne. To čo tu hríbovci a spol vyvádzali keď chceli aby im bol zakázaný vstup.

  Pravdu neodstrániš zatváraním očí pred realitou. Takže mimovládky nie sú platené zo zahraničia. Soros ktorého spomínaš nefinancuje mimovládky. A zazvonil zvoniec a rozprávky bol koniec

 • Márten
  16:09 06.03.2017

  PS: rok 1945 samozřejmě nepovažuji za okupaci. To jen že někteří lidé tvrdí, že nás osvobodili rusové, ale obsadil Sovětský svaz.

 • ardz
  16:08 06.03.2017

  Márten ZSSR už dávnejšie zanikol.
  Podľa tvojich slov patríš medzi rusofóbov ktorí majú problém s vecným posudzovaním vecí týkajúcich sa ruska.

  K tvojim výtkam o pobaltských krajinách k hláške že putin plače nad rozpadom ZSSR o hrození jadrovým zbraňami na ktoré som odpovedal si sa nevyjadril ale to je bežné u ľudí ktorí nemajú argumenty tak utečú inam a začnú písať o niečom úplne inom.

 • niko
  15:56 06.03.2017

  ardz: Myslis toho Carnogurskeho, ktory je predseda Rusko-slovenskej spolocnosti, ktoreho v BA casto vydat v ruskohovoriacej spolocnosti, ktory organizuje a zucastnuje sa blokad americkych konvojov a vytania Nocnych vlkov na Slavine, ktory otvorene podporuje Donecku a Luhansku republiku a ma s nou väzby ? Hmm. Vies co ani neviem. Len tak ma to napadlo. :)
  Jo a mimovladky su platene zo zahranicia a za vsetkym je Söros a potom este Santa Claus a Spiderman.

 • Márten
  15:56 06.03.2017

  ardz:
  Pravda je, že každý věří především tomu, čemu chce věřit.
  Já jsem asi uvěřil té západní propagandě a to, že se většina lidí má lépe, než v době kdy nás okupovali rusové/sověti (1945/1968) je nejspíš jen můj dojem.
  To že jsem v Rusku neviděl ten úžasný pokrok a rozvinutou zemi (jak tvrdí rusofilové) je asi tím, že jsem se špatně koukal.

  Jen jeden příklad: Na Sibiři mi jeden rus říkal, že oba jeho synové jsou vyšší než on. Odpověděl jsem, že jsem četl článek podle kterého je to lepší výživou a že např mladí jihokorejci jsou asi o 10cm vyšší než severokorejci. Jeho odpověď byla: "Jak to víš? Tys tam byl? To je jen propaganda!

  Takže asi tak...

 • ardz
  14:38 06.03.2017

  niko tzv. mimovládky sú platené zo zahraničia. To je realita. Čarnogurský je platený zo zahraničia? Na základe čoho to tvrdíš?

  Treba objektívne uznať že západná propaganda je vedená dobre keďže dosť ľudí jej podlieha

 • ardz
  14:36 06.03.2017

  Pavol takže tri relácie? V hríbovej lampe bol vo výraznej oslabovke.
  To hovborí o tom, že u nás sú vyvážené diskusie o ukrajine?
  Viem, že bol v TA3 Čalovka po zostrelení malajzijského lietadla na donbase. Táto relácia bola vedená propagandistickým štýlom kde na začiatku boli označení za vinníkov rusi, potom diskusia v ktorej sa čalovka nenechal dotlačiť moderátorom aby obvinil bez dôkazov rusko a nakoniec moderátor povedal - nevieme kto lietadlo zostrelil? pričom už na začiatku ľuďom podsunuli čo si majú myslieť. Čalovka nehovoril v tej správnej informačnej línii a neviem potom už o tom žeby bol niekedy pozvaný do nejakej televízie.

  Je smutné, že pokrytecký západ podporil štátny puč v kyjeve, ktorý spustil všetko zlo na ukrajine. Naše propagandistické médiá už nepripomenú že janukovyč so zástupcami majdanu podpísal dohodu o predčasných voľbách a jej dodržanie garantovali diplomati z poľska, francúzska a nemecka lenže niekto nasadil polovojenské jednotky ktoré začali násilne obsadzovať štátne budovy a tento puč západ potom podporil.

  Keby nebol štátny puč boli by predčasné voľby nejako by dopadli a išlo by sa ďalej a nebola by ani anexia krymu ani vojna na donbase !!!

 • niko
  14:13 06.03.2017

  Mne sa lubi, ze duleba, mesežnikov, samson a spol su plateny zo zahranicia, ale Carnogursky nie. Treba objektivne uznat, ze Rusi robia svojou propagandou skotocne dobru pracu aj na Slovensku.

 • PavolR
  14:05 06.03.2017

  ardz:
  Vo viacerých, lebo aj toho aj toho Čarnogurského som nevidel v "Pod lampou" a na dôvažok bol iba sám s moderátorom. Samozrejme, niekto si aj to môže vyložiť ako oslabovku, keď je opýtaný neschopný vyvrátiť, že na Kryme bol pred inváziou pokoj a argumentuje, že sa nejakej skupine Krymčanom prihodilo niečo inde na Ukrajine. :D
  Ako ukážka zúfalých klamstiev týchto úbožiakov to bohate stačilo - strápňovať ich niekolkokrát denne by predsa hraničilo so sadizmom. :)

 • ardz
  13:54 06.03.2017

  Pavol takže len v dvoch diskusiách boli oponenti a aj to v oslabovke a to dávate ako argument vyvážených diskusií v našich médiách?

 • ardz
  13:50 06.03.2017

  Márten podľa propagandistov rusi chcú zaútočiť už viac ako 2 roky na pobaltské krajiny, ale oni z nejakého zvláštneho dôvodu čakajú a pozerajú sa ako USa a ich poskoci tlačia vojakov, techniku k ich hraniciam.
  Nechcú asi útočiť na oslabené pobaltské krajiny ale čakajú kým budú maximálne vojensky posilnené a potom asi zaútočia.

  Túto propagandistickú hlášku šíria médiá že putin plače nad rozpadom ZSSR, ale už ako je zvykom u propagandistov nepovedia B v akom kontexte to povedal, že je smutné podľa neho že rozpadom ZSSR sa milióny rusov ocitlo v iných krajinách. A tiež neskôr povedal, že ten komu nie je v tomto kontexte ľúto nad rozpadom ZSSR nemá cit a ten kto by chcel obnoviť ZSSR nemá rozum.

  Keď napr. mayová na otázku či by použila jadrové zbrane povedala že ano ak by to bolo nutné tak to naše propagandistické médiá nepísali že anglicko sa vyhráža.

  Američania majú vojenské základne po celom svete ale naše propagandistické médiá zvyknú šíriť info že rusko robí imperiálnu politiku.

  Jeden vtip je na to.
  Pani Smithová sa stretne s p. Johnsonovou a pýta sa jej:
  Ako sa majú vaše deti?
  Ona nato: John slúži v japonsku, fred je na leteckej základni v nemecku, billy je vojenským poradcom na ukrajine, tom slúži v lotyšsku.
  P. Smithová sa ďalej pýta: A čo váš manžel?
  Má prednáškové turné po európe kde vysvetľuje ako rusko expanduje. :)

 • PavolR
  13:47 06.03.2017

  ... noo, so svojimi hlúpymi argumentmi by vyhorel, aj keby viedol monológ ...
  A čo si pamätám aj na TA3 som zazrel nejakého rusofila ... len už si nespomínam koho.

 • ardz
  13:32 06.03.2017

  Pavol ja som to vtedy sledoval podrobne a v diskusiách vystupovali vo veľkej miere exoti platení zo zahraničia ako duleba, mesežnikov, samson a spol.
  Takže spomínať jednu diskusiu v ktorej ak máte na mysli hríbovu lampu kde bol čarnogurský v oslabení a ostatní proti nemu hrali presilovku?

 • Márten
  13:24 06.03.2017

  ardz:
  V podstatě říkáte, že obavy pobaltských zemí z Ruska jsou uměle vytvořené protiruskou propagandou.
  Ale jak by jste se cítil, kdyby ČR sypala peníze do armády na úkor všeho ostatního, pořádali bychom manévry na slovenských hranicích a náš báťuška prezident by prohlašoval, že rozpad Československa byla největší tragédie v dějinách.
  V mezičase by občas někomu dalšímu pohrozil jadernými zbraněmi, ale dokola by opakoval, že jakékoli obavy z ČR jsou neopodstaněné a zapříčeněné protičeskou propagandou.
  A ohledně amerických a ruských manévrů. Američané jsou také na území NATO a jejich počet je tam pouze takový aby Putinovi došlo, že když obsadí Pobaltí, tak se nevyhne zabíjení amerických chlapců a pak může zapomenout na to, že se s Trumpem nějak dohodne.

 • PavolR
  13:20 06.03.2017

  Na základe diskusií, v ktorých dostali priestor vyjadriť sa k danej téme aj Čarnogurský a jemu podobní exoti.

 • ardz
  13:13 06.03.2017

  Pavol neviem na základe čoho to tvrdíte. Ja som po štátnom puči v kyjeve sledoval denno denne hodiny info o dianí na ukrajine pretože už v čase štátneho puču som si uvedomoval, že môže viesť k veľkej vojne, čo mi čas potvrdil. Už vtedy som to považoval za nebezpečné.
  A tak viem ako sa o ukrajine informovalo a ako boli vedené tzv. "diskusie" o ukrajine.

 • ardz
  13:01 06.03.2017

  KOLT pokiaľ viem v česku to nie je o nič lepšie ako na slovensku.

 • PavolR
  12:51 06.03.2017

  ardz:
  Vôbec netuším, ako v Čechách, teda za to nech sa vyjadrí niekto iný, ale u nás v prípade Ukrajiny a anexie Krymu dostali v televíznych diskusiách teda dosť veľký priestor aj tí, čo zubami nechtami obhajovali Rusko (v periodikách som to až tak nesledoval).

 • KOLT
  12:43 06.03.2017

  "Propaganda u nás nie je o nič menšia ako za socíku..."

  Buď někdo žije v alternativní dimenzi, nebo není schopen elementárního kritického myšlení, nebo je sám součástí propagandistické instituce. Nebo někoho napadá ještě nějaké jiné rozumné vysvětlení? Že by to aktuálně na Slovensku bylo o tolik horší než v Česku, se mi totiž tak nějak nezdá.

 • ardz
  12:18 06.03.2017

  Pavol to je len jeden príklad, presnejšie dva keďže je tam spomenutý aj fejk o rádioaktívnom ožiarení Európy ruskom.
  Propaganda u nás nie je o nič menšia ako za socíku, len vtedajší politrukovia každý iný názor označili za imperialistickú propagandu a o takých názoroch sa nehovorilo, nediskutovalo. Dnešní politruci zasa iné názory označujú za ruskú propagandu a o nich sa nediskutuje, do médií sa nedostanú.
  Ešte slobodný priestor je na internete.

  Neexistuje pluralita názorov. Napr. do tzv. "diskusií" o ukrajine boli prizývaní len promajdanovskí, oponenti pripúšťaní neboli. Diskusie v úvodzovkách pretože tam kde nie sú oponenti prizývaní tam prebieha len potvrdzovanie jedného názoru, žiadna diskusia.

  Propagandisti šíria napr. info, že rusko chce zaútočiť na pobaltské krajiny, na strednú európu čiže aj na nás, keď rusko cvičí na vlastnom území naše propagandistické médiá používajú titulky ako -
  Rusko provokuje, je agresívne apod. Keď USA sa promenádujú u ruských hraníc tak nie sú žiadne titulky o agresívnych a provokatívnych USA.
  Titulky - lebo tie veľmi pôsobia manipulatívne preto sa im propagandisti venujú - o tom že rusko strašne zbrojí pričom USa dávajú na zbrojenie 10 x toľko ako rusko ale ešte som nevidel titulok v informačnej línii - USA strašne zbroja.

  Niekedy je to až smiešne ako propagandistické médiá informujú. Keď napr. USA zbombardovali nemocnicu v afganistane tak na idnes.cz použili titulok, Zasiahli sme nemocnicu pripustilo NATO -http://zpravy.idnes.cz/tri-mrt... - aj my sme v NATO, mali by sme vôbec čím zasiahnuť nemocnicu? Ak sa negatívne veci týkajú USA tak sa to propagandisti snažia zjemniť, prípadne to úplne zataja a ak to isté by urobili rusi použili by úplne iný titulok, negatívny.

  Čítal som články kde bol použitý negatívny titulok v súvislosti s ruskom a v článku nič také nebolo spomenuté. Každé klamstvo, prekrúcanie v súvislosti s ruskom dnes je propagandistami dovolené a keď niekto túto až miestami primitívnu a priehľadnú propagandu odmieta tak politruci ho označujú. za agenta kremľa apod.

  Je smutné ako nás dnešní politruci vracajú pred 89. Ja som očakával že tu bude pluralita názorov, vo veľkých médiách... Očakávam že časom aj internet bude scenzúrovaný, snahy o to už nejaký čas sú

 • PavolR
  11:35 06.03.2017

  ardz:
  Toto nazvať propagandou mi príde vcelku úsmevné v porovnaní s tým, čím a s akými metódami operuje na našom vlastnom území ruská propaganda. Toto možno nazvať nanajvýš tak zaujatosťou.

 • ardz
  10:59 06.03.2017

  Takeda aj v tomto článku je písané - Rusko také vede aktivní dezinformační kampaň. O dezinformáciách ktoré šíri mainstream som na tomto portále ešte nečítal.
   
  Keby som bol zmazaný to by bola cenzúra.
   
  Fejky o rusku sú bežné v našich médiách..
   
  Jedným z fejkov bola informácia nemeckých tzv. "serióznych" médií o zapojení Moskvy do kybernetických útokov na routery spoločnosti Deutsche Telekom.
   
  Spolkový kriminálny úrad Nemecka (BKA) a prokurátor v Kolíne potvrdili, že hacker, ktorý je zodpovedný za vniknutie do nemeckej spoločnosti, bol zatknutý v Londýne. Bolo zistené, že to bolo dielo jedného Brita.
   
  Nemecké médiá nadšene tvrdili, že Rusi (a dokonca sám putin) sú zodpovední za počítačové útoky a že to bolo generálkou pred voľbami do Spolkového snemu v roku 2017.
   
  Netreba očakávať ospravedlnenie od nemeckých propagandistických orgánov za fejkové správy.
   
  A zvlášť potom, čo v poslednej dobe opäť bez dôkazov obvinili Rusko z rádioaktívneho ožiarenia Európy. A naše médiá takéto propagandistické správy preberajú a šíria.
   
  Cenzura? Prosím Vás, nepoužívajte slova, kterým nerozumíte. Jste na skoukromém webu, kde platí pravidla majitele. Vy máte plné pravo AN číst nebo nečíst. Internet je konkurence myšlenek. Pokud se Vám informace tady nelíbí, jděte pryč a čtěte články, které se vám líbí. Nebudeme psat to, co vy vyžadujete nebo požadujete. Admin.

 • Takeda
  10:49 06.03.2017

  ardz: No a mohl byste mi dát nějaký příklad západní propagandy? Nemyslím si totiž, že o ní nelze na tomhle webu mluvit, už jen proto, že o ní tady mluvíte a nikdo Vás nesmazal, i když je to trochu off topic.

  Vy jste mi napsal něco o mainstreamu a jen jednom názoru, ale to sem asi nikde nezaznamenal. Možná čtu jiný weby než vy, nebo to tam prostě nevidim. Nesnažim se Vás nijak trollit, fakt mě zajímá kde tu propagandu a nesvobodu vidíte.

 • ardz
  10:08 06.03.2017

  Blake ja neospravedlňujem ruskú propagandu. A ani žiadnu inú propagandu. Len poukazujem na to, že je pokrytecké kričať ruská propaganda a pritom samy tlačia propagandu. Aj na tomto portáli neexistuje hovoriť o západnej propagande. Stále len ruská propaganda. Jednostrannosť, neobjektívnosť...

Stránka 1 z 2