Napětí na Baltu: Švédsko obnovuje brannou povinost

Švédští vojáci / Forsvarsmakten 

Neutrální Švédsko přešlo na plně profesionální armádu v roce 2010. Avšak v reakci na rostoucí napětí v oblasti Baltského moře švédská vláda rozhodla o obnovení branné povinnosti.

Letos bude předvoláno zhruba 13 000 osob narozených v roce 1999. Armáda následně pro službu v armádě vybere 4000 žen a mužů. Klíčem výběru se stane motivace odvedenců sloužit v armádě, dovednosti a fyzické/psychologické testy.

Od roku 2020 švédská armáda plánuje každý rok získat 5000, později 6000 až 8000 branců. Výcvik potrvá 9 až 12 měsíců - armáda po skončení služby brance vybídne k setrvání v armádě nebo v rezervních silách.

„Máme problém s doplňováním vojenských jednotek na dobrovolné bázi a je třeba to nějak řešit. Znovuzavedení odvodů je proto nezbytné,“ řekl ministr obrany Peter Hultqvist veřejnoprávnímu rozhlasu SVT.

Švédské ozbrojené síly (Försvarsmakten) mají 20 000 vojáků (84 % mužů a 16 % žen), 31 000 rezervistů. V roce 2010 se počítalo, že každý rok vstoupí do armády 4000 nových vojáků. Ve skutečnosti ale do armády v letech 2011 až 2016 každý rok vstupovalo pouze 2500 nových vojáků.

V roce 2016 švédské armádě chybělo 1000 velitelů družstev, vojáků a námořníků a 7 tisíc rezervistů. Podle švédských odborníků při neřešení situace se nedostatek vojáků na schopnostech švédské armády projeví již v roce 2020.

V roce 2016 Švédsko vydalo na obranu 4,77 miliardy dolarů (1,1 % HDP) - zhruba 2x více, než Česká republika. Podle Micaela Bydena, vrchního velitel švédských ozbrojených sil, je však k plnění všech úkolu nutno zvednou rozpočet armády o 15 %.

Švédsko v reakci na zhoršenou bezpčnostní situaci rozšíří vojenskou spolupráci s Finskem - dalším nečlenským státem NATO. V obou zemích zaznívají hlasy pro vstupu do NATO, ale proti tomu je stále podstatná část veřejnosti. V poslední době však roste veřejná podpora vstupu Švédska do NATO. Podle letošního průzkumu veřejného mínění je pro vstup každý třetí Švéd.

Vstup Švédska do NATO se samozřejmě ani v nejmenším nelíbí Rusku. V minulém roce ruský velvyslanec Dagens Nyheter ve Švédsku upozornil, že pokud se Švédsko připojí k NATO, bude to mít vojenské následky, a Rusko “bude muset přesměrovat své vojáky a balistické rakety.”

Rusko také vede aktivní dezinformační kampaň. Švédské proruské weby například rozšířily zprávu o tom, že po vstupu Švédská do NATO mají být na švédském území rozmístěny jaderné zbraně, což není pravda.

Propagační video švédské armády.

V každém případě švédská armáda s aliančními jednotkami v poslední době častěji provádí společné cvičení, i na vlastním území. V září se švédská armáda zúčastní vojenského cvičení ve Španělsku a v roce 2018 cvičení v Norsku.

„Je všeobecně známo, že Rusko provádí rozsáhlejší, složitější a v některých případech provokativnější cvičení. My na tento vývoj reagujeme a posilujeme nyní vojenské kapacity a naši mezinárodní spolupráci,“ řekl Hultqvist švédskému deníku Dagens Nyheter.

Švédsko v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v prostoru Baltského moře zřídilo stálou vojenskou přítomnost na ostrově Gotland v Baltském moři. Na ostrově jsou rozmístěny mechanizované jednotky a samohybné dělostřelectvo. Gotland je strategický ostrov na východním pobřeží Švédská, ležící 150 km od západního pobřeží Lotyšska. V dobách studené války na ostrově měla základnu celá švédská obrněná brigáda.

Švédsko se obává, že strategický ostrov v Baltském moři si může přivlastnit Rusko. „Nevěřím, že existuje přímé ohrožení ze strany Ruska, tedy že by na nás chtěli zaútočit nebo Švédsko okupovat. Na druhé straně ale máme v Baltském moři strategické území, konkrétně ostrov Gotland. A v souvislosti se současnou bezpečnostní situací jsme na tomto ostrově opět rozmístili vojáky. Máme totiž na paměti, co se stalo s ukrajinským Krymem. Proto je důležité být opatrný a ve střehu,“ vysvětluje Peter Jeppsson, poslanec a člen bezpečnostního výboru švédského parlamentu.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Skandinávie a Pobaltí zvyšují vojenské výdaje

Ruská anexe Krymu vyvolala napětí v zemích ležících na hranici Ruska. Baltské státy v reakci na ...

Samohybné houfnice Archer konečně ve švédské armádě

Švédské pozemní síly po mnoha letech vývoje a testování oficiálně zařadily do výzbroje čtyři sériové ...

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The ...

Dánsko vybralo F-35A Lightning II

Dánská vláda doporučila nakoupit 28 stíhaček F-35A Lightning II. O tom, zda Dánsko skutečně F-35 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!