Rostoucí chaos: Deset klíčových událostí roku 2023

Rostoucí chaos: Deset klíčových událostí roku 2023
Svět v roce 2023 / depositphotos.com (Zvětšit)

The Council on Foreign Relations (CFR) je americký think tank zaměřený na zahraniční politiku a mezinárodní vztahy. Vznikl jako nástupce poradního orgánu prezidenta Woodrow Wilsona, který mu po První světové válce radil s ustanovováním nového poválečného světového řádu. Jedná se o jeden z nejprestižnějších oborových think tanků s více než stoletou tradicí, v jehož správní radě se potkávají bývalí američtí ministři zahraničí, ředitelé CIA, bankéři, právníci, akademici a vysoce postavení zástupci byznysu. CFR vydává od roku 1922 dvouměsíčník Foreign Affairs a v posledních letech také pravidelně sestavuje výběr nejdůležitějších událostí předešlého roku. Níže naleznete zkrácenou a mírně upravenou verzi jejich letošního žebříčku.[1]

Rok 2023 byl rokem krušným se sílicím chaosem. Pokračovaly v něm války již probíhající a zároveň propukaly nové. Geopolitické soupeření zesílilo do té míry, že se pouhé setkání soupeřících hlav států dostalo na titulní stránky novin, přestože jejich jednání nepřineslo žádný hmatatelný pokrok. Dobrých zpráv bylo celkově málo a mnohé z našeho výběru bude pokračovat i v roce 2024 a dále.

10. Globální ústup demokracie pokračoval

Navzdory některým optimistickým předpovědím rok začal vydáním každoročního reportu Organizace Freedom House, podle kterého rok 2022 znamenal sedmnáctý rok v řadě, kdy svoboda a demokracie zaznamenaly globální pokles[2]. To následovala epidemie převratů v Africe[3]. V červenci nigerská armáda svrhla demokraticky (tedy v rámci afrických specifik) zvoleného prezidenta země. Sousední státy pohrozily, že pokud nebude puč zvrácen, zasáhnou vojensky. V reakci na to však vojenské junty řídící Mali a Burkinu Faso pohrozily válkou a z intervence sešlo.

V srpnu se situace s armádním pučem opakovala Gabonu. V květnových volbách v Thajsku získala nejvíce křesel nová progresivní strana – zákulisní dohoda však vyústila ve vznik pro-vojenské vlády, která vítěze voleb ponechala mimo hru a zachovala tak moc zkorumpované armády. Indická vláda nadále používala legislativu a další prostředky k zastrašování a umlčení kritiků[4]. Mnoho dalších demokratických zemí omezilo svobodu projevu[5].

Pokračoval trend, kdy kandidáti prohlašovali, že prohrají volby pouze v případě jejich zmanipulování. Krajně pravicovým stranám se dařilo v celé Evropě, což oživilo vzpomínky[6] na to, jak se před sto lety hroutily evropské demokracie.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM NÁZOR z Polska: Strategické zájmy České republiky a Pax Americana

Když jsem před více než rokem napsal své krátké zamyšlení nad strategickými dilematy České ...

PREMIUM Kontroverzní odkaz Henryho Kissingera: Diplomacie je často volbou mezi dvěma zly

Smrt Henryho Kissingera několik měsíců po jeho stých narozeninách před dvěma týdny vyvolala ...

Rusko v roce 2024: Čekání na volby v USA a rozhádání Západu  

Díky ekonomické mobilizaci a „military keynesiánství“[1] se ruské ekonomice daří překvapivě dobře a ...

PREMIUM Svět se třese v základech. Končí Pax Americana

Mezinárodní řád je pod větším tlakem a na více místech než kdykoli od chaotického období po konci ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.