Švýcarská armáda zavede do výzbroje nové samohybné minomety na podvozku Piranha V

Švýcarská armáda zavede do výzbroje nové samohybné minomety na podvozku Piranha V
Samohybný minomet Mörser 16 / GDELS (Zvětšit)

Koncem dubna tohoto roku švýcarské federální ministerstvo obrany oznámilo, že armáda dokončila zkoušky nového samohybného minometu Mörser 16. V následujících letech tak švýcarské ozbrojené síly získají desítky těchto vozidel, která jsou postavena na základě obrněnce typu Piranha V.

V roce 2016 společnost RUAG získala kontrakt v hodnotě 404 milionů švýcarských franků na dodávku 32 samohybných minometů Mörser 16 a 12 speciálních vozidel pro švýcarskou armádu na podvozcích Piranha V z produkce společnosti General Dynamics European Land Systems – Mowag. Po oznámení úspěšného završení zkoušek samohybného minometu již nic nebrání zahájení sériové výroby a v blízké době má být podepsána smlouva mezi ministerstvem obrany a společností RUAG na dodávky těchto vozidel. Podle plánu má být tento moderní systém palebné podpory zaveden do výzbroje v roce 2024.

Jak již bylo řečeno, základem samohybného minometného systému Mörser 16 je obrněné osmikolové vozidlo Piranha V, které vyrábí společnost Mowag, švýcarský podnik spadajícího do korporace General Dynamics European Land Systems (GDELS). Hlavní zbraň představuje minomet Cobra ráže 120 mm vyráběný firmou RUAG. Jde o úsťově nabíjenou zbraň, která má v tomto případě hlaveň s hladkým vývrtem o délce 1,6 m (existuje i verze s délkou hlavně 2 m). Minomet Cobra je vybaven hydropneumatickým brzdovratným a stabilizačním ústrojím a otočným ložem, digitálním počítačový systémem řízení palby s integrovaným výcvikovým systémem a inerciálním navigačním systémem. Váha zbraně s nabíjecím automatem činí 1350 kg.


Mörser 16

Ovládání minometu se děje plně elektricky, což zajišťuje velkou rychlost při operačním nasazení a vysokou přesnost při zaměřování. Díky tomu a výkonnému balistickému počítači lze provádět i simultánní salvovou palbu na jeden cíl po různých balistických křivkách tzv. MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact). Zbraň lze nabíjet automaticky nebo ručně, přičemž je vybavena systémem ochrany proti nesprávné manipulaci nebo proti nechtěnému vložení více min do hlavně při činnosti v noci nebo za extrémních povětrnostních podmínek. Osádka může zahájit palbu do jedné minuty od zaujmutí palebného postavení, přičemž zbraň má s hlavní délky 1,6 m dostřel až 7 km v závislosti na typu munice.

Švýcarská armáda zvolila u minometného samohybného systému Mörser 16 bezvěžovou koncepci. Minomet Cobra 120 mm je tak instalován do zadní části korby vozidla Piranha V a osádka vede palbu po otevření střešních pancéřovaných příklopů. Jde o první takovéto provedení v rámci celé rodiny vozidel Piranha V, která do výzbroje už zavedly nebo zavedou například armády Dánská, Rumunska a Španělska. Piranha V je pátou a nejnovější generací vozidel tohoto typového označení, do kterého společnost GDELS-Mowag, která jej vyvinula a vyrábí, integrovala nejnovější technologie i poznatky z ostrého nasazení vozidel rodiny Piranha v operacích v Iráku či Afghánistánu v posledních letech.


Mörser 16

Oproti předchozím generacím byly u typu Piranha V například upraveny ergonomie a uspořádání interiéru, konstrukce korby dostala odolnější pancéřování a její tvar byl optimalizován pro co nejvyšší odolnost vůči zásahům a výbuchům. Modulární systém pancéřování poskytuje osádce ochranu před zásahy RPG, projektilů ráže 30 mm z přední polosféry a ráže 14,5 mm ze všech stran. Korba pak disponuje odolností vůči výbuchům min a náloží do ekvivalentu 8 kg TNT. Její konstrukce byla také upravena tak, aby vozidlo vykazovalo co nejnižší tepelnou a radarovou stopu.

O podobném systému samohybného minometu uvažuje i Armáda České republiky, ovšem na bázi obrněného vozidla Pandur II CZ, neboť jednotkám vybaveným těmito kolovými obrněnci citelně chybí vozidla palebné podpory. Záměr pořídit samohybné minomety obsahuje plán koncepce výstavby ozbrojených sil Česka na toto desetiletí. Ovšem otázkou zůstává, jak se plány armády změní po pandemické krizi. Již před několika lety ale samohybný minomet bezvěžové koncepce se zbraní ráže 120 mm na podvozku Panduru II armádě nabídla společnost Tatra Defence Vehicle (TDV). Tedy stejně jako švýcarský průmysl i ten český je schopen vyrobit a dodat špičkový systém palebné podpory, v obou případech za významné podpory korporace GDELS, která se u zákaznických projektů snaží co nejvíce zapojovat lokální podniky a průmyslové kapacity.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a ...

ANALÝZA: Minomet - trpaslík se silou obra

Minomet má mezi zbraňovými systémy unikátní postavení. Jedná se o velmi lehký a jednoduchý zbraňový ...

Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní

Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...

Samohybné minomety – jaké jsou možnosti pro budoucnost AČR

Do modernizačních plánů Armády České republiky patří také nákup samohybných minometů ráže 120 mm, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • SYN_
    13:56 11.07.2020

    Si tak pro sebe říkám, byla by pro AČR únosná situace provozovat (v řekněme střednědobém výhledu) dva typy samohybných minometů? Protože jako jeden druh by se jistě nabízel ...Zobrazit celý příspěvek

    Si tak pro sebe říkám, byla by pro AČR únosná situace provozovat (v řekněme střednědobém výhledu) dva typy samohybných minometů?
    Protože jako jeden druh by se jistě nabízel ekvivalent tohoto (tj. bezvěžový, "poklopový" ručně nabíjený minomet na kolovém podvozku shodném s Pandury), jako druhou alternativu bych viděl věžový automatický minomet (případně schopný i přímé palby) na těžším pásovém podvozku budoucích BVP.
    Druhé řešení je celkem jasně nadřazená prvnímu, ALE určitě by bylo dražší, méně (aero)mobilní, a ne tak brzy dostupné. Takže by se mohla nabízet kombinace, poklopové kolové hned (resp. co nejdřív) a věžové pásové "až někdy", byl by velký problém v podmínkách (a počtech) AČR provozovat oba typy?Skrýt celý příspěvek

    • Migi
      23:39 11.07.2020

      kdyby to mělo stejnou ráži a na podvozcích, co už v armádě jsou, tak by to IMHO problém nebyl. Problém je, že zatím nejsou peníze ani na tu levnější verzi, takže jakékoliv plány ...Zobrazit celý příspěvek

      kdyby to mělo stejnou ráži a na podvozcích, co už v armádě jsou, tak by to IMHO problém nebyl. Problém je, že zatím nejsou peníze ani na tu levnější verzi, takže jakékoliv plány jsou bohužel spíš z šuplíků "až někdy...".Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      07:05 12.07.2020

      Když to dobře dopadne, bude mít AČR bezvěžový ShMM na Pandurech nebo Titusech. Když ne, zůstane u tažených :-(.

      Když to dobře dopadne, bude mít AČR bezvěžový ShMM na Pandurech nebo Titusech. Když ne, zůstane u tažených :-(.

  • ARES
    16:41 10.07.2020

    Samohybný minomet Mörser 16 patří do stejné skupiny bezvěžových samohybných minometů ráže 120 mm jako jsou např. švédský minometný systém Mjöllni, francouzský Thales 120-mm 2R2M a ...Zobrazit celý příspěvek

    Samohybný minomet Mörser 16 patří do stejné skupiny bezvěžových samohybných minometů ráže 120 mm jako jsou např. švédský minometný systém Mjöllni, francouzský Thales 120-mm 2R2M a izraelský CARDOM 10.

    Samohybný minomet Mörser 16 podle popisu má stejné standardní parametry jako uvedené zbraňové systémy tohoto typu. V popisu avšak chybí uvedení klíčových parametrů k posouzení jeho bojové efektivity jako prostředku palebné podpory praporního bojového uskupení. Jde o počet členů obsluhy, rychlost střelby a počet převážených min v zásobníku. Neuvedením rychlosti střelby tak nelze posoudit, zda “automatizace“ nabíjení přispěla ke zvýšení rychlosti střelby. U ručně nabíjených ShM ráže 120 mm se uvádí rychlost střelby až 14 ran/min.

    V popisu je uvedeno, že minomet lze nabíjet automaticky nebo ručně. Podle doprovodného šotu a jiných firemních materiálů však vůbec nejde o automatické nabíjení, ale pouze o mechanizaci nabíjení minometu ústím hlavně, které se vůbec neobejde bez manuální činnosti nabíječů, spočívající z ručního vyjmutí miny ze zásobníku a jejího položení na nabíjecí žlab.

    Z hodnoty kontraktu na dodávku 32 samohybných minometů Mörser 16 a 12 speciálních vozidel pro švýcarskou armádu na podvozcích Piranha v hodnotě 404 milionů švýcarských franků, což činí v přepočtu 10 miliard Kč, lze usoudit, že jednotková cena samohybného minometu Mörser 16 by se mohla pohybovat v mezích 260 až 280 milionů Kč. To je skoro dvojnásobek ceny 155 mm ShH Zuzana 2, za kterou byla nabízena AČR.Skrýt celý příspěvek

    • dexnom
      19:57 10.07.2020

      16/12 rds/min
      (max/sustained)
      first 4

      16/12 rds/min
      (max/sustained)
      first 4

      • dexnom
        20:00 10.07.2020

        16/12 rds/min
        (max/sustained)
        first 4 < 8 sec,
        MRSI 2x8

        každá mina se ručně vkládá do lůžka pod ústím hlavně

        16/12 rds/min
        (max/sustained)
        first 4 < 8 sec,
        MRSI 2x8

        každá mina se ručně vkládá do lůžka pod ústím hlavně

        • ARES
          23:00 10.07.2020

          To jsou parametry ShM Patria AMOS s dvouhlavňovým minometným systémem, společný projekt finské Patria a švédské BAE Systems Hägglunds, nikoliv ShM Mörser 16. V dostupným ...Zobrazit celý příspěvek

          To jsou parametry ShM Patria AMOS s dvouhlavňovým minometným systémem, společný projekt finské Patria a švédské BAE Systems Hägglunds, nikoliv ShM Mörser 16.
          V dostupným pramenech se pro ShM Mörser 16 uvádí následující parametry rychlosti střelby:
          burst: 4 rds in Skrýt celý příspěvek

          • ARES
            23:07 10.07.2020

            Doplňuji:
            burst: 4 rds in

            Doplňuji:
            burst: 4 rds in

          • ARES
            23:19 10.07.2020

            Došlo k chybě vložení textu, takže rychlost střelby: burst: 4 rds in < 20 sec, sustained: 4 rds/min up to 150 rds, intense: 6 rds/min up to 64 rds Tyto parametry jsou uvedeny pro ...Zobrazit celý příspěvek

            Došlo k chybě vložení textu, takže
            rychlost střelby:
            burst: 4 rds in < 20 sec,
            sustained: 4 rds/min up to 150 rds,
            intense: 6 rds/min up to 64 rds
            Tyto parametry jsou uvedeny pro projekt ShM Bighorn, který je předchůdcem ShM Mörser 16.Skrýt celý příspěvek

    • Iris-T
      08:41 13.07.2020

      Ohledně automatických a semi-automatických nabíjecích systémů u minometu, tento způsob úsťového nabíjení se mi zdá neefektivní, protože kombinuje nevýhodu potřeby obsluhy i riziko ...Zobrazit celý příspěvek

      Ohledně automatických a semi-automatických nabíjecích systémů u minometu, tento způsob úsťového nabíjení se mi zdá neefektivní, protože kombinuje nevýhodu potřeby obsluhy i riziko selhání stroje.

      Je nějaký důvod proč se nepoužívá podobný princip jako u revolveru (něco jako M32/MGL granátomet)? Takové vozidlo by dokázalo vystřelit připravenou salvu v krátkém čase. Za předpokladu, že po vypálení salvy se stejně musí vozidlo přesunout, mi taková schopnost dává smysl. A mechanismus sám se zdá být jednodušší než nabíjení ve stylu Nemo nebo dokonce AMOS.Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        07:52 14.07.2020

        Nebude ta mechanizace potřebná pro odpálení v přesném časovém okamžiku při MRSI? Z ruky by toto asi moc přesně nešlo... Nevím samozřejmě jak moc je u minometů užitečné MRSI (o ...Zobrazit celý příspěvek

        Nebude ta mechanizace potřebná pro odpálení v přesném časovém okamžiku při MRSI? Z ruky by toto asi moc přesně nešlo...
        Nevím samozřejmě jak moc je u minometů užitečné MRSI (o kolik je to lepší než několik výstřelů v těsném sledu).
        Též asi poněkud klesá riziko pro obsluhu.Skrýt celý příspěvek

        • Iris-T
          15:58 15.07.2020

          Je fakt že při použití několikaranného zásobníku by bylo potřeba vědět předem že se bude střílet podle profilu MRSI a střely by tak měly připravené přídavné nálože. Jenže u MRSI se ...Zobrazit celý příspěvek

          Je fakt že při použití několikaranného zásobníku by bylo potřeba vědět předem že se bude střílet podle profilu MRSI a střely by tak měly připravené přídavné nálože. Jenže u MRSI se mluví o limitu max 4 sekundy mezi jednotlivými dopady, což několik výstřelů v těsném sledu splní více než dostatečně.

          Mimochodem: https://youtu.be/geGtS0157_0... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...