Švýcarsko a inovace v armádě

Švýcarský voják budoucnosti u IMESS (ntegrated and Modular Engagement System for the Swiss Soldier); větší foto / Swiss Army

Klíčovým kritériem pro úspěch ozbrojených sil v rychle se rozvíjejícím světě jsou inovace. Ke změnám bezpečnostní situace dochází nepředvídatelně a vývoj nových technologií se zrychluje. Evropa proto přehodnocuje svůj přístup k obraně. Tlak na snižování výdajů ustupuje potřebě investovat do vývoje nových schopností.

Inovace se nerovnají výrobě nových systémů, nýbrž novému způsobu myšlení, novým procesům a novým formám spolupráce, jež státům umožňují rychle reagovat na změny. Inovace vyžadují otevřenost k přijímání úspěšných zahraničních postupů a odvahu zbavit se těch starých.

Ozbrojené síly na celém světě se potýkají s pěti hlavními výzvami, které stojí inovacím v cestě:

1) Získávání nadaných jedinců. Všechny státy světa se potýkají s nedostatkem zaměstnanců pro své silové složky včetně velících důstojníků a specializovaných odborníků.  

2) Kvalitní vybavení. Nákupy čehokoliv pro armádu trvají příliš dlouho, jsou zbytečně drahé a pořízené výrobky opakovaně neodpovídají zadaným požadavkům.

3) Obrana „4.0”. Digitalizace a výpočetní technika představují jednu z nejrozsáhlejších revolucí v dějinách lidstva. Úspěšný krok vpřed do digitální budoucnosti vyžaduje nejen značné investice do různých technologií, ale i do zvyšování odbornosti vojáků.  

4) Nové řízení obrany. Mnohé ozbrojené síly postrádají transparentní informace o své vlastní činnosti, především pak v oblastech efektivity (tj. připravenosti) a hospodaření. S těmito nedostatky by mohly pomoci procesy a struktury využívané v soukromém sektoru.

5) Zaměřit se na to hlavní. Armáda se dnes již nemůže starat o veškerou bezpečnost sama. Musí proto jasně definovat, na které činnosti se bude zaměřovat a vytvořit modely pro spolupráci se svými zahraničními protějšky, s občany a s průmyslem.

Získat talentované jedince je pro ozbrojené složky státu nesmírně důležité. Armáda by měla být schopná nalákat ty nejlepší a stát se zajímavým zaměstnavatelem pro špičkové odborníky. V některých zemích se podařilo vytvořit výměnný program mezi ozbrojenými silami a průmyslem, v rámci kterého mají vojáci z povolání možnost pracovat dva roky v soukromém sektoru. Tento inovativní proces by bylo jistě možné zavést nejenom ve Švýcarsku, ale i v České republice.

Nákupy kvalitního vybavení představují další oblast, ve které toho lze mnoho zlepšit. V roce 2020 čeká švýcarské tanky a dělostřeleckou techniku obměna. Zadávání veřejných zakázek ve Švýcarsku trvá dlouhé roky a jen pomocí inovativních řešení se lze vyhnout situaci, kdy bude mít armáda něčeho nedostatek. Identifikace chybějících schopností a následné pořizování vojenské techniky by představovalo výrazný posun od prostého nahrazování těžkých a velkých zařízení jejich novějšími modely.   

S novým přístupem k výpočetní technice přišel jako jeden z prvních německý Bundeswehr. Pomocí projektu „Innovation Hub” se snaží získat přístup k technologickým startupům v Berlíně, přičemž opouští běžný systém zadávání zakázek. Místo něj využívá speciální kapitálový fond. Jeho pomocí se dokáže rychleji dostat k novým technologiím a zároveň si utvářet image moderního zaměstnavatele.    


Švýcarská armáda v roce 2017.

Podobným směrem by se mohla ubírat spolupráce, v jejímž rámci by startupy nebo univerzity získaly možnost pracovat na softwaru pro armádu nebo využívat její data. Švýcarská výcviková střediska ve městech Walenstadt a Bure například používají zařízení s umělou inteligencí ke zlepšení taktiky, k analýze fyzické námahy a k odhalování opotřebení materiálu. Pokud by byl švýcarským startupům či univerzitám udělen přístup k výsledným datům z tohoto zařízení, mohly by přijít s novými inovativními myšlenkami a vynálezy.       

Pro švýcarskou armádu je inovace nezbytností a zároveň příležitostí. Pouze důsledné a neúnavné zaměření na inovace umožňuje malému státu konkurovat velkým zemím. Švýcarsko má jednu výhodu. Podle hodnocení „Global Innovation Index” totiž patří k nejvíce inovativním státům světa. Švýcarská armáda má možnost spolupracovat s místními špičkovými univerzitami a jejich absolventi předávají své znalosti armádě prostřednictvím povinné vojenské služby.

Jak by se dalo se změnami začít? Inovativní řešení nelze zavést ze dne na den. V armádě se s novými postupy musí nejprve všichni ztotožnit. První tři kroky by mohly vypadat následovně:

1) Na co je nutné se zaměřit? Zkušenosti ukazují, že je třeba upřednostňovat témata, která přinášejí okamžité výhody. Tím se zvýší míra souhlasu s novými postupy a odbourá se část překážek k zavádění dalších. Je také vhodné formulovat jasné priority.

2) Kdo má inovace řídit? Úspěšné příklady ze zahraničí ukazují, že by to neměla být jediná skupina, nýbrž velké množství týmů. Ideálně by jejich členové měli být odborníky z různých oborů, kteří jsou na týmovou práci zvyklí a kteří mají podporu armádního velení.  

3) Jak se může změnit zažitá kultura? Je důležité najít rovnováhu mezi inovacemi a každodenním fungováním ozbrojených složek. Podpora a povzbuzování skrze soutěže a odborná setkání přispívá k tvorbě nových myšlenek všech členů armády.

Inovace jsou pro armádu mimořádnou příležitostí. A nejen pro tu švýcarskou.

Zdroj: ASMZ, VTG

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Druhé kolo: Švýcarsko hledá náhradu za stíhačky F-5

Švýcarsko v roce 2017 spustí nové výběrové řízení na nákup stíhacích letadel. Předchozí akvizici ...

Německo chce stíhačky F-35 Lightning II

Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...

Nové stíhací letouny a PVO pro švýcarské letectvo

Švýcarská federální rada 8. listopadu pověřila Ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu výběrem ...

Rakouský pohled na obrannou politiku EU

Jednotlivé členské státy Evropské unie samostatně nedokáží řešit problémy spojené s migrací, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  08:01 09.12.2017

  Svoje Leopardy modernizovali v roku 2010:
  http://www.militaerfahrzeuge.c...

  Svoje Leopardy modernizovali v roku 2010:
  http://www.militaerfahrzeuge.c...

 • GAVL
  22:49 08.12.2017

  Pokud budou měnit tanky tak asi šáhnou zas po Leopardech v nějaké top modernizované podobě.

  PavoIR No právě.

  Pokud budou měnit tanky tak asi šáhnou zas po Leopardech v nějaké top modernizované podobě.

  PavoIR No právě.

 • PavolR
  21:33 08.12.2017

  Zaujala ma zmienka o obmene tankov v roku 2020. Bude zaujímavé sledovať, aké vôbec budú mať vtedy možnosti, o tom, ktorú si vyberú ani nehovoriac. GAVL: Klasickú demokraciu v ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujala ma zmienka o obmene tankov v roku 2020. Bude zaujímavé sledovať, aké vôbec budú mať vtedy možnosti, o tom, ktorú si vyberú ani nehovoriac.

  GAVL: Klasickú demokraciu v Grécku nadobro potrel Alexander Macedónsky a o cca 2200 rokov neskôr položili základy svojho samostatného štátu už transformovaní v typický balkánsky národ. Moderné demokratické zriadenie majú iba od roku 1974.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  21:04 08.12.2017

  Má to háček, to co zde všichni popisujete a já s tím rozhodně souhlasím, je tím typičtější čím vzdálenější je systém té či oné země přímé demokracii. Dalo by se i říci , že čím ...Zobrazit celý příspěvek

  Má to háček, to co zde všichni popisujete a já s tím rozhodně souhlasím, je tím typičtější čím vzdálenější je systém té či oné země přímé demokracii. Dalo by se i říci , že čím více lidé jsou zvyklí totalitě a pocitu bezmoci ovlivnit směr své vlasti, tím více umocněny jsou všechny negativní vlastnosti.

  Stačí se podívat na dnešní Řecko, buď současní Řekové nemají již nic ze svých antických předků a nebo je pokřivili totalitní a rádoby demokratické systémy. Spíš bych se klonil k tomu druhému důvodu.Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:58 08.12.2017

  Miroslav: přesně tak.

  Miroslav: přesně tak.

 • Miroslav
  13:50 08.12.2017

  Švajčiari sú v prvim rade národ ktorý má inú mentalitu ako my. My (slováci, česi a východoeurópske národy celkovo) sme banda ktorú ovláda závisť, mamona, nenávisť, sebeckosť a ...Zobrazit celý příspěvek

  Švajčiari sú v prvim rade národ ktorý má inú mentalitu ako my. My (slováci, česi a východoeurópske národy celkovo) sme banda ktorú ovláda závisť, mamona, nenávisť, sebeckosť a hlavne lenivosť. Koľko je takých ľudí čo len kričia, že štát sa o nich nestará. Keď bolo vo Švajčiarsku referendum o zvýšení minimálnej mzdy tak to odmietli. My by sme si odhlasovali minimálnu mzdu 2000€ a aj to by na to referendum prišlo 12% ľudí. A teraz na mňa môžete nadávať aký sme my Slovania pupok svetaSkrýt celý příspěvek

 • lukus
  13:04 08.12.2017

  nejde o ,,ulité peníze", schované nacistické zlato nebo jiné konspirační teorie Dokážu is představit, kdyby tu bylo referendum o garantovaném přijmu, kolik Čechů bylo pro a kolik ...Zobrazit celý příspěvek

  nejde o ,,ulité peníze", schované nacistické zlato nebo jiné konspirační teorie
  Dokážu is představit, kdyby tu bylo referendum o garantovaném přijmu, kolik Čechů bylo pro a kolik by přišlo do práce na druhý den:-).... a jak by dopadlo referendum a minimální mzdě např. 25 000,...
  pracovně hodně cestuji a dovolím si říci, že každý národ se má, jak si to zaslouží jeho 95% lidí (s vyjímkou těch národů, kteří pod sebou najdou ropu atd).Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  12:18 08.12.2017

  1) tradice a způsob života Švýcarů vyplývající z přímé demokracie , jim vždy zajistí dostatek kvalitních lidí, kteří to nedělají tzv. jen pro peníze 2) otázka korupce může ...Zobrazit celý příspěvek

  1) tradice a způsob života Švýcarů vyplývající z přímé demokracie , jim vždy zajistí
  dostatek kvalitních lidí, kteří to nedělají tzv. jen pro peníze

  2) otázka korupce může být dle mého mínění u Švýcarů nižší právě s ohledem na
  bod 1) což je velká úspora peněz

  3) výhoda Švýcarů vyplývající z bodu 1) a 2)

  4) výhoda Švýcarů vyplývající z bodu 1)

  5) výhoda Švýcarů vyplývající z bodu 1) a toho , že tam zazobanci světa mají
  schovaný svoje prachySkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...