Švýcarsko testuje informační zbraně a připravuje se na hybridní válku

Švýcarský voják při plánování během cvičení Saturn Cinque. / Schweizer Armee 

Na přelomu února a března letošního roku se odehrálo švýcarské vojenské cvičení Saturn Cinque. K jeho hlavním tématům patřilo využívání anonymního prostředí internetu nepřítelem. Účastníci cvičení považují za klíčové zjištění, jakou roli hrají v hybridním prostředí sociální sítě. Systematické sledování facebooku či twitteru může podle nich významně přispět k ochraně vlastních sil vůči překvapivým výpadům protivníka. 

Hybridní válka v severozápadním Švýcarsku

Cvičení Saturn Cinque ve výcvikových prostorech švýcarského generálního štábu zahájila následující rádiová zpráva: „Basilej: čtyři vojáci švýcarské armády přišli během včerejšího vlakového neštěstí na Bádenském nádraží o život. Podle armády a basilejského městského úřadu je příčinnou jejich úmrtí útok nepřítele.“

 

 

Brigádní generál Alexander Kohli a jeho štáb si pro potřeby cvičení připravili akční plán. Jeho provedení na taktickém simulátoru ve městě Kriens vyžadovalo citlivý přístup, který kombinoval důsledné dodržování vojenských postupů a taktickou obezřetnost. Nepřátelské síly již prováděly palbu těžkými zbraněmi přes hranice, ale vláda ještě nerozhodla o vyhlášení války. Kohli se proto musel najednou zabývat taktikou, politikou, právními záležitostmi, velením a komunikací.    

 

Scénář cvičení navozoval situaci, v jejímž průběhu je ohrožena severozápadní část Švýcarska. Suverenitu státu se protivník snaží narušit anektováním Basileje, jež se má stát jeho novým hlavním městem. K dosažení tohoto cíle využívá kriminální živly, terorismus, paramilitární skupiny a pravidelné vojenské jednotky.  
 

V průběhu Saturn Cinque došlo k vyjasnění potřeb a možností civilní správy v průběhu krizových situací. Velící důstojník se vedle sledování aktuální situace musí věnovat i místním politickým a společenským reáliím. O správný způsob myšlení se stará zvláštní jednotka pro komunikaci, jež udržuje kontakt s politiky, úředníky a zástupci občanské společnosti. Tato jednotka navíc monitoruje zpravodajství, čímž získává přehled o podobě aktuálního společenského diskurzu.
 

Myslet jako voják, mluvit jako civilista

Důležitý okamžik cvičení představovalo tiskové prohlášení velitele a jednotky pro komunikaci. Nasazené síly se nadále starají o zajištění klidu a pořádku v Basileji a o zabezpečení bezproblémového soužití i v této napjaté době.“ Ke klíčovým sdělením navíc patřilo: „Armáda je nasazena v zájmu všech, kteří zde žijí.“

 

Zatímco v minulosti bylo toto téma spíše opomíjené, jednotka pro komunikaci byla tentokrát velmi vytížená. Její motto znělo „myslet jako voják, mluvit jako civilista“. Největší výzvu pro ni představovala rychlost přenosu informací, kterou je potřeba sladit s vojenským řízením a velením.  

 

Cvičení švýcarských speciálních sil (2016)
 

Analýza situace v informačním prostoru

Velitel jednotky pro komunikaci se v průběhu cvičení stal součástí velící skupiny. V čele jednotky proto stanul jeho zástupce, jenž se navíc ujal vedení tiskového informačního centra (TIC). Prostřednictvím styčného důstojníka byl v neustálém kontaktu se střediskem pro neustálé sledování situace.
 

V TIC zodpovídali za monitorování vývoje dva důstojníci. První z nich, „Of Input“, měl na starosti přehledovou mapu s událostmi v informačním prostoru. Druhý, „Of Output“, zajišťoval zpracovávání informací a dotazů, tzv. „case management“. Další dva příslušníci jednotky navrhovali podobu prohlášení pro velení, připravovali prezentace, vytvářeli videozprávy či rozesílali tiskové novinky. TIC představovalo velícím důstojníkům změny v informačním prostoru včetně jejich vzájemných vztahů a propojení.
 

Dodejme, že v českých ozbrojených silách má podobné úkoly na starosti Ředitelství speciálních sil. K jeho součástem patří nejenom 601. skupina speciálních sil, ale i Centrum podpory speciálních sil, jemuž je podřízeno Středisko informačních a psychologických operací.  

 

V českém prostředí pak základem povstalecké domácí záškodnické skupiny (s kterou švýcarské cvičení počítalo) může být nechvalně známa proruská paramilitatní skupina Českoslovenští vojáci v záloze proti válce vedené NATO.
 

Avša kzpět do Švýcarska. Švýcarská jednotka pro komunikaci se na Saturn Cinque také věnovala OSINT (Open Source Intelligence), tj. získávání informací z veřejně přístupných zdrojů. Kromě periodik, rozhlasového a televizního vysílání se zaměřovala na sociální sítě a zůstávala v neustálém kontaktu s místními novináři. Možné scénáře vývoje formulované členy TIC předával středisku pro neustálé sledování situace zpravodajský důstojník.

 

Situační mapa cvičení Saturn Cinque / Schweizer Armee 

 

Práce jednotky pro komunikaci přináší podle článku Markuse Ehingera pro ASMZ taktickou výhodu. Velitele chrání před neočekávaným vývojem v informačním prostoru, a navíc ovlivňuje účinek akcí protivníka, efektivitu vlastních jednotek a náladu obyvatelstva.

 

„To, co náš útvar zveřejňuje, může mít eskalační i deeskalační účinek. Práce s veřejností může za určitých podmínek rozhodnout o úspěchu operace, uvedl Georg Häsler, velitel jednotky pro komunikaci.

 

V průběhu cvičení rozšiřovali všichni aktéři svůj výklad vývoje pomocí různých informačních kanálů. Opakovaně byly rozšiřovány fake news za účelem destabilizace situace. Účastníci proto též kladli důraz na vnitřní komunikaci. Nasazení vojáci musí bez ohledu na okolnosti vědět, co se děje, a v rozhodujících momentech musí mít přístup k denním rozkazům a prohlášením velení.

 

Alexander Kohli považuje začlenění informačního prostoru do akčního plánu stejně jako jeho sledování v průběhu operace za důležitou součást úspěchu: Nacvičujeme boj se složitými nástroji v individualizované společnosti, jejíž součástí jsou lidé různého původu a s různými zkušenostmi. Naše nasazení odpovídá odhodlání bránit naši zemi v atypickém prostředí.“

 

Švýcarsko plánuje uskutečnit podobné vojenské cvičení na podzim roku 2020. Chystané cvičení PILUM 2020 se bude odehrávat přímo na území městské aglomerace, jež se stane cílem imaginárního útoku nepřítele.                   


Zdroje:ASMZ, Aufkl Bat 5  

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Estonský vzor: Ochrání americký kyberprostor dobrovolníci?

Spojeným státům podle Bílého domu chybí zhruba 300 tisíc expertů na zabezpečení amerického ...

Přehodí Lotyšsko po letošních volbách koleje režimu?

Litva, Lotyšsko a Estonsko mají jedinečnou historickou zkušenost. Zatímco před třiceti lety bylo ...

Sharp power a rozšiřování vlivu autoritářských států

Odborníci na mezinárodní vztahy hledají nové označení pro starou hrozbu. Informační zbraně, jež ...

Francie zvažuje návrat povinné vojenské služby

Francouzský prezident Emmanuel Macron během své volební kampaně sliboval návrat povinné vojenské ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Luky
  17:02 09.03.2018

  Bohužel to nemám čas studovat, ale přelétl jsem očima ten web - asi to potvrzuje, co jsem si myslel, a to sice, že se domobranci teď víc soustředí na případnou uprchlickou krizi a cvičí i osobní sebeobranu. Mě to nepohoršuje, proč vše řešit, až když je průser (a on v některých státech je).

  Nemusíš se Blažkový posmívat, její rotvajler udělá svoji práci, i kdyby ho vodila osumdesátiletá babička, když poslouchá. To samý ostatní... je jedno, kdo ohlásí nebezpečí, jestli nějaká teta nebo namakanej třicátník....kolikrát je účinnější, když se lidi drží zpátky.
  Nemíním jim tady dělat advokáta, prostě je nevnímám jako Putinovské řezače hlav.

 • Scotty
  16:32 09.03.2018

  Luky opravdu myslíš že ti tvoji Kritickomyšlenkáři vstoupí do do jednotek podléhajících AČR? Vždyť tím se dostanou pod velení NATO které, jak ví 10 z 9 kriticky smyšlejících lidí, NATO plánuje válku s Ruskem nejpozději do konce roku 2014...2015...2016...2017..ale letos to možná už vyjde.
  Tesil
  Tak jsem hledal ty tvrďáky s návyky kteří nás srabíky a mamánky strčí do kapsy a našel jsem něco kvůli čemu jsem málem spadl ze židle : http://www.zemskadomobrana.org...
  starej Vohnout a psovodka Blažková. Mám strach.

 • Tesil
  11:39 09.03.2018

  Nikdo nikomu nebrání vstoupit do AČR nebo do AZ a tím se podílet na obraně.
  Ale je to tak,že se ozve ten kdo by již samotný budíček považoval za šikanu.
  Nepsal jsem,že ta skupina má můj obdiv,pouze to ,že tu je skupina občanů a opravdu nemám na mysli Čsl.voj. v záloze,kteří mají stále určité návyky.

 • danny
  11:36 09.03.2018

  Doporučuji přečíst následující odkaz: http://casopisargument.cz/2018... Myslím, že Galeotti vnáší do diskusí na téma hybridního válčení zajímavé světlo.

 • Luky
  10:14 09.03.2018

  Pavol
  takže už to bereš oklikou - protože rádi Stalina, kolaborovali s Hitlerem...to je trošičku pravou patičkou za levým ouškem.
  Nemám potřebu obhajovat komouše s celou jejich historií...ale jde o to, že zrovna jim šlo gestapo slušně po krku. Tíhlo k nim spousta intelektuálů a mnoho jich bylo vykrveno do pankrácké guly. Nebyli to ale jenom komunisti a pomocníci nenosili černé pláštěnky a holiny jako ve filmu klíč. Nebudeme ohýbat historii, jak to dělali komouši a přiznáme jim účast na odboji.

  Máš pravdu, že USA nedělá v principu nic, co by dlouhodobě neprovozovaly předtím (expanze není vždy v rukavičkách). Změnila se ale doba, přišly nové technologie a svět se globalizoval. Už dříve o válkách vycházely články v novinách a veřejnost byla informována, přesto se všichni shodují, že válka v zálivu byl informační průlom....způsob mediální prezentace změnil svět, přestože to nebyla první válka v dějinách. Stejně tak vnímám události nového tisíciletí jako velký průlom...ten způsob mediálního pokrytí byl úžasný. Vlastní akce 4-, média a nové zákony za "jedna", výsledek slušné 2-. Ono to funguje. Vidím v tom jenerálku, obrovské zkušenosti, může přijít něco většího.
  Kamarádíš se rád s lidmi v dluzích, věříš jim, pouštíš si je do bytu, odevzdáš se jejich návrhům?


  Je potřeba vidět, za jaké společenské situace čs vojáci v záloze vznikali. Když začal tlak opadat, domnívám se, že opadala i jejich aktivita.
  Teď nám tu snad vzniká nějaký nový a oficiální obranný koncept jak zapojit lidi, kterým není vše jedno, případně se nechtějí odstěhovat jako Basiková nebo výhledově RiMr. To je dobře a spolu s kritickým myšlením společnosti i politických elit cesta, jak vzniku podobných "živelných" organizací předcházet.

 • Rase
  09:00 09.03.2018

  máme tady alternativní televizi v podobě TV Barandov, máme tady alternativní weby v podobě Parlamentních listů, tak proč ne i alternativní armádu v podobě Československých Vojáků v Záloze. Je mi docela stydno, když vidím že se tohohle ještě někdo zastává a ospravedlňuje. Věřím ale, že až bude japonec novým prezidentem, tak Barandov nahradí ČT, ČsVZ nahradí armádu (NSDAP se taky pokoušela nahradit armádu sbory SA) atd.
  ...vítejte v Překrásném novém světě .)

 • PavolR
  07:42 09.03.2018

  Luky:
  Kolaborovali so Stalinom a ten bol v tom čase spojencom Hitlera. Kominterna vydala odmietavé stanovisko voči vojne a oni držali Moskvou diktovanú politickú líniu.

  USA nerobia nič, čo by nerobili aj pred 10, 20, 50 alebo 100 rokmi, ba dávnejšie robili aj drsnejšie veci, tak aká hranica mala byť ako prekročená? Keby to nemalo čo robiť s Rusmi, žiadni "Čsl. vojaci v zálohe" by neboli. :-D

 • Scotty
  07:20 09.03.2018

  Luky "Po Němcích, kteří za Hitlera vystoupili proti válce, se dnes jmenují ulice. "

  Máš naprostou pravdu. Je třeba pojmenovat ulice po pravých hrdinech například maršála Kollera nebo generalisima Obrtela.
  Srovnání ISIL a protiválečných záložníků je správné v tom že u ČsVZ jsou také lidé kteří by pro Putinovo slávu rádi řezali hlavy. Obrazně řečeno.
  Tesil
  Neštěstí si Ředitelství speciálních sil uvědomuje jejich možný přínos pro obranu a cvičí jek je v případě potřeby eliminovat.

 • Tesil
  22:46 08.03.2018

  Když pominu program a motivaci Čsl.vojáků v záloze jde paradoxně o skupinu obyvatel,kteří by pro obranu státu byli větším přínosem než dvaceti,třicetiletí uživatelé mamahotelů.
  A většině kritiků by nakopali zadky pokud jde o armádní výcvik,znalosti atd.

 • Luky
  22:37 08.03.2018

  Hele Pavole, to se ve vašem novodobým slovenským VUMLu učíte, že čs komunisti kolaborovali s Hitlerem?

  ČS vojáci v záloze (s lékařem/veteránem v čele) vystupovali proti válce NATO, vedené klikou USA kolem Kaganů a Nulandové, která se mimochodem vůbec nestyděla za své "fuck EU". Je to ta samá klika, která se neštítí vraždit vlastní občany za účelem záminek s cílem zatáhnout další státy do válek. Tak si to zkus s tou totalitou trošku přebrat....

  A není pravda, že účel světí prostředky. Za určitou hranici by se nemělo. Byla překročena, a proto se může stát kdekoli cokoli. S Rusákem to nemá co dělat.

 • PavolR
  22:10 08.03.2018

  Luky:
  No tak proti vojne bola aj Britská únia fašistov - a ukážte mi čo len jedinú ulicu pomenovanú po Oswaldovi Mosleyovi. :-D Ale ani nemusíme ísť tak ďaleko, veď aj československí komunisti boli proti vojne, dokiaľ bola napadnutá "iba" ich vlasť. Otočili, až keď bol napadnutý aj Sovietsky zväz.

  Pokiaľ nechápete rozdiel medzi vystupovaním proti vojne v záujme totalitného režimu a vystúpením proti vojne totalitného režimu, tak nemá zmysel čokoľvek hovoriť. Ulice už sú a aj budú pomenúvané po ľuďoch ako Boris Nemcov. ;-)

 • Luky
  21:38 08.03.2018

  Armáda se buduje proti všem hrozbám. Je naprosto OK mít rozmyšlené/zpracované všechny možné alternativy obrany proti sousedům i nesousedům (tedy i Rusům).

  Srovnávat čs vojáky v záloze s ISIL je ale hodně uhnutý. Já u nich nejsem, ale chápu, o co jim jde (ona taky ta rétorika našich médií za majdanu byla dost strašidelná).
  Po Němcích, kteří za Hitlera vystoupili proti válce, se dnes jmenují ulice.
  No tenkrát to byli "zbabělci a kolaboranti", které bylo potřeba poslat pod Fallbeil nebo pověsit na řeznickým háku....

 • mattea
  16:41 08.03.2018

  Beld
  Rusů bychom se trochu bát měli, protože:

  -jejich rétorika vůči NATO a západu se docela vyostřuje, včetně oficiálních označení NATO jako úhlavního nepřítele
  -vybavení armády slušnou technikou postupuje vpřed poměrně rychle v nezanedbatelných počtech
  -už minimálně 2 roky vedou PROKAZATELNĚ v mediálním prostoru ČR trolling, resp. informační válku, které se zatím daří vytvářet u nás nespokojenost a částečně rozdělovat národ.

 • Beld
  22:34 07.03.2018

  Vystoupeni z NATO nastesti nehrozi , ale pripadne vystoupeni z EU by u nas podobnou "hybridni" valku rozpoutat mohlo . No svycaru se nastesti bat nemusime . A nejspise ani rusu .

 • hsriuohdgadsrio@mailinator.com
  19:15 07.03.2018

  Hezky si zacvičili. Zásadní je ale ta propaganda, která se šíří dávno před vypuknutím války.

  Pokud nás napřed zahraniční propaganda donutí nevytvořit společnou Evropskou Armádu, oslabit armádu NATO, či vystoupit z EU, je už naprosto jedno, jak skvěle zvládnete propagandu spojenou s následným přímým útokem. To už je totiž pozdě...

 • Scotty
  18:27 07.03.2018

  Host
  Strany které prosazují referendum o NATO dostaly dohromady 18% hlasů. Všechny ostatní strany toto referendum odmítají. Tak o jaké debatě se tu bavíme?

 • Host
  18:22 07.03.2018

  Rase
  Ok..A k comu teda ta debata o obmedzeni referenda na niektore otazky?

 • Rase
  18:15 07.03.2018

  Host:
  proč zakazovat něco co není ?

 • Host
  18:10 07.03.2018

  Jasnacka. Vsade mate 70% a preto je treba referenda radsej zakazat.

 • skelet
  11:16 07.03.2018
  Oblíbený příspěvek

  Národ rozdělený na poloviny? A proto dostaly strany chtějící vystoupit z NATO nějakých 20%? Čemuž odpovídá i spokojenost občanů ČR se členstvím NATO, což bylo k 30.5.2017 na nějakých 71%?

 • Host
  10:08 07.03.2018

  Rase
  zakazat bolbordy, šefov potažmo prostejov (sarkazmus)

 • Rase
  10:04 07.03.2018
  Oblíbený příspěvek

  Host:
  a kdo to náhodou neví (že svět není jen černobílý), tak si to může přečíst na billboardech od Parlamentních listů, které jsou u každé silnice... (teda alespoň v Prostějově), případně se zeptat přímo jejich šéfa, tedy pokud bude ve stavu že dokáže mluvit.
  Pokud jde o společnost, tak nevím jak u vás na Slovensku, ale u nás je to spíš na třetiny, přičemž ty první dvě se pořád hádají a třetí je všechno jedno (nechodí k volbám atd.).

 • Host
  09:58 07.03.2018

  PavolR
  uzasne jednoduchy svet vsak? inu som kolaborant KONAJTE ;)
  KOLT
  NATO povazuje oficialne za protivnika RUSKO, to zase oficialne NATO

 • PavolR
  09:16 07.03.2018
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  Host:
  Tým sa obhajuje každý kolaborant. :-D
  Je empirickým faktom, že Česko je integrované do európskych a transatlantických štruktúr, ktoré považuje ruský režim za nepriateľské. Tie isté európske a transatlantické štruktúry považuje za nepriateľské aj povedzme ISIS. Kto podporuje Rusko do tej miery, že deklaruje ochotu v jeho záujme vystúpiť proti vlastnej krajine, obrátiť zbraň hoci aj proti vlastným spoluobčanom, je rovnaký, ako kto by urobil to isté pre ISIS. Pokúšať sa tvrdiť opak je pokrytectvo.

 • KOLT
  09:04 07.03.2018
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Rusko nás oficiálně považuje za protivníka, tak nevím, co tu řešíme.

 • Vrata
  08:57 07.03.2018

  Lemkin:
  o sve moudrosti a neomylnosti jsou presvedceny obe poloviny naroda s opacnymi nazory na vec.

 • lemkin
  08:46 07.03.2018

  Tak ještě že v Čechách máme od jak živa selský rozum a dokážeme rozpoznat, když nám někdo věší bulíky na nos. :)

 • Host
  08:16 07.03.2018

  zatial co bielost muky je empiricky fakt sympatizovanie alebo nesympatizovanie s priatelom ci nepriatelom je ciste subjektivna zalezitost.
  Spolocnost je rozdelena takmer presne na dva tabory a z toho totiz plynie ten zdanlive jasny pocit nepriatela a priatela. Ti chytrejsi z nas ale vedia ze svet je o dost komlikovanejsie miesto

 • hondar
  06:34 07.03.2018
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Pandur.cz: Když o mouce řeknete, že je bílá, je to nálepkování?
  Těžce přes čáru je, když je zde skupina lidí, co veřejně sympatizuje s nepřítelem.

 • Scotty
  19:48 06.03.2018

  Podobné cvičení se loni odehráli i u nás pod názvem Dark Shadow 2017. Sice se zaměřovalo hlavně na 601skss ale součástí bylo i centrum CIMIC/PSYOPS.
  https://olomouc.rozhlas.cz/jak...

 • Pandur.cz
  19:16 06.03.2018
  • (13)

  ..."V českém prostředí pak základem povstalecké domácí záškodnické skupiny (s kterou švýcarské cvičení počítalo) může být nechvalně známa proruská paramilitatní skupina Českoslovenští vojáci v záloze proti válce vedené NATO"...

  Mediální poprava, nálepkování a politická propaganda byly spíše doménou našeho mainstreamu, ale tady ?

  Tak tohle je vážená redakce těžce přes čáru.