Swarming: Čína se stává vedoucí zemí nové vojenské schopnosti

Taktika rojení, nebo-li swarming, přinese v blízké budoucnosti revoluci ve vojenských otázkách; větší foto / Print Screen YouTube

Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím desetiletí klíčovou vojenskou schopností nejvyspělejších armád světa. Vedoucí místo v této oblasti zastává Čína, která v minulém roce provedla několik zásadních testů velkých rojů bezpilotních letadel.

V prosinci provedla čínská národní univerzita obranných technologií NUDT (National University of Defense Technology) letovou zkoušku, při které vyslala do vzduchu na dvě desítky malých dronů. Malá bezpilotní letadla využívala taktiku roje – létala v účelové formaci, komunikovala mezi sebou, koordinovala svůj postup nebo si podle aktuální situace rozdělovala úkoly.

 

 

Podle tiskové zprávy Čínské lidově-osvobozenecké armády (ČLOA) bylo úkolem roje provést průzkumnou misi nad určitou oblastí.

 

„Tým pracoval devět měsíců na přípravě tohoto testu rojení. Někdy jsme provedli stovky zkušebních letů denně,“ uvedl profesor Shen Lin Cheng, vedoucí ústavu pro umělou inteligenci na NUDT. „Máme přesně vytýčené krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle, které jsou v souladu s vládními cíli o modernizaci čínských ozbrojených sil do roku 2020, 2035 a 2050.“

 

K samotnému testu kromě krátké tiskové zprávy v oficiálním vojenském tisku ČLOA nejsou žádné informace (kromě videa níže). Nepochybně jde však o jeden z mnoha rozsáhlých výzkumů, který Čína v oblasti “swarmingu” provádí.

 

Například v červnu 2017 čínská státní firma CETC (China Electronics Technology Group Corporation) provedla test roje 119 malých bezpilotních letadel. Celý roj působil jako jeden provázaný “organismus” – působil společně nebo někdy vyslal svou část (např. několik desítek dronů) aby splnila konkrétní úkol.
 

Čínská akademie věd (CAS) zase 10. záři provedla stratosférické testy (z výšky 25 km) s malými bezpilotními kluzáky, které byly vypuštěny elektromagnetickým katapultem (rychlostí 100 km/h) ze speciálního výškového balónu.

 

„Cílem našeho výzkumu je, abychom byli schopni vypustit najednou několik stovek dronů, jako roj včel,“ komentoval test Yang Yan Chu, hlavní vědec programu na CAS. Každý nemotorizovaný dron se vejde do krabice na boty a váží méně než 500 gramů. Trup je vyroben z kompozitu, ve kterém je údajně zařízení pro mapování terénu a neurčitý typ “elektromagnetických senzorů.”

 

Podle francouzského blogu East Pendulum kromě NUDT, CETC a CAS nejméně dalších tucet čínských univerzit a průmyslových podniků zahájilo výzkumné projekty týkající se technologie "swarmingu", a to pro půsbení ve vzduchu, moři i na zemi. Všechny tyto výzkumy lze použít pro vojenské účely.

 

Ostatně začátkem prosince 2017 v rámci ekonomického fóra Fortune Global Forum v čínském Kantonu po devět minut vytvářelo na noční obloze synchronizovanou světelnou šou rekordní počet 1180 malých kvadrokoptér od čínské firmy Ehang UAV. Software dokázal řídit přesnost všech dronů do 2 cm ve vodorovném směru a 1 cm ve svislém směru. Ač šlo o reklamní show, jasně ukazuje na čínský pokrok a důraz, jaký Čína klade na vývoj dovednosti rojení.

 

Z přiložených videí není problém odhadnout vojenské možnosti stovek či tisíce malých dronů autonomně létajících nad bojištěm. Každý takový dron pojme nejrůznější senzory a/nebo malou bojovou hlavici, od klasické tříštivo-trhavé až po projektily tvarované explozí (EFP). Není problém část dronů vybavit senzory a část bojovou hlavicí.

 

Samozřejmě jednou stránkou mince je technologie, druhou pak doktrína použití a způsob, jakým roje dronů efektivně zařadit do výzbroje a jednotek armád. Možností je například vyvinout speciální vypouštěcí vozidla (pro desítky nebo stovky dronů), která budou sloužit v rámci minometných, dělostřeleckých nebo raketových jednotek a podporovat jejich činnost. Neexistuje také důvod, proč by přesné zbraně dlouhého dosahu nemohly vypustit nad cílovou zónou desítky dronů, které budou samostatně vyhledávat cíle na zemi.

 

Tak nebo tak, taktika rojení nepochybně v příštím desetiletí způsobí revoluci ve vedení boje na taktické i operační úrovni.

Zdroj: East PendulumThe Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Navigační boj: Obranné a útočné protinavigační zbraně

Určení přesné polohy a času je naprosto nezbytným předpokladem pro využití moderních zbraňových ...

Čínský AWACS: Nekvalitní kopie nebo hrozba pro Západ?

Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) v 90. letech poprvé přijala do služby několik ...

Gray Wolf – Americká odpověď na ruské systémy S-400

Firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman na popud amerického letectva (US Air Force) začnou v rámci ...

Čína získala první ruské komplety protivzdušné obrany S-400

Podle ruské agentury TASS byla první část kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 "Triumf" zaslána ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lorgarius
    07:23 25.01.2018

    tonotime bol niekedy po 89 nejaky spolocny projekt V4 dotiahnuty do uspesneho konca? neviem si predstavit ze by sme dokazali nieco take skoordinovat/rozdelit vyvojovy a vyrobny ...Zobrazit celý příspěvek

    tonotime bol niekedy po 89 nejaky spolocny projekt V4 dotiahnuty do uspesneho konca? neviem si predstavit ze by sme dokazali nieco take skoordinovat/rozdelit vyvojovy a vyrobny kolac. vedel by som si predstavit nejaky spolocny nakup, uz vyvinutych prostriedkov/resp financna podpora nejakeho beziaceho projektu.Skrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    19:49 24.01.2018

    Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím desetiletí klíčovou vojenskou schopností nejvyspělejších armád světa... Chápem čosi, ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím desetiletí klíčovou vojenskou schopností nejvyspělejších armád světa...

    Chápem čosi, že ak by sa pustila do výskumu a vývoja takých drónov a taktík ČR, alebo SR zaťažilo by to riadne rozpočet.
    Nechápem prečo sa ale nespojiť napríklad v rámci V4. Možno by sa pripojilo dajme tomu Rakusko ktoré chce posiliť obranné schopnosti EU, Švajčiarsko, ktoré kľudne spolupracuje aj s Darpou, Pobaltské štáty a podobne.
    Jedni by sa venovali útočným dronom, druhí prieskumným, iný vývojom umelej inteligencie, senzorom.
    Vybavenie strednej a východnej Európy drónmi je fatálne slabé.
    Drony majú perspektívu vo viacerých oblastiach, ako napríklad aj ochrana hraníc. Zlepšenia schopnosti letectva.
    Radšej menej neobratných ťažkých tankov a podobne.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    16:12 24.01.2018

    najprv sa vyjadrim k dronom.. americania pred 2 rokmi pomocou darpi ukazali projekt perdix, kde mali strelu, ktora priletela k cielu a tam sa rozpadla na 200 dronov, ktore boli ...Zobrazit celý příspěvek

    najprv sa vyjadrim k dronom..

    americania pred 2 rokmi pomocou darpi ukazali projekt perdix, kde mali strelu, ktora priletela k cielu a tam sa rozpadla na 200 dronov, ktore boli kluzaky a mali dolet v spojeni kluzanie + ich motor nad 100km+.. so vsetkymi vlastnostami, co opisuju, ze vyvijaju v Cine v cene do 100 000 dolcov za drony bez strely /neviem ci sa darpe podarilo vtlacit sa do ceny - ona ako jedna z mala agentur cenu udrziavat nemusi/

    a teraz prebieha projekt grey wolf - teda technologia z tohto demonstatoru co vie viac ako cinske projekty vsetky dokopy sa ma zavadzat..
    jedna z 5 priorit americkej armady na urychlene zavedenie do 5 rokov..

    takze tvrdenie v clanku, ze je cina lider treba poopravit bud, ze patri k lidrom, alebo je na 2. mieste..


    potom nechapem ako sa vatsina diskutujucich zase dostala od dronov k moznostiam ekonomiky vyrabat F-22 a F-35 v casoch vojny.. co to ma doboha spolocne s dronmi nikto nevie.. CNC stroje. a VZ.58 a spol..Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    10:13 24.01.2018

    Vždy mi vytane na mysli otázka: jak je na tom naše armáda se schopností REB, vedení kyberválky a raketové a hlavňové PVO. Obojí asi limitně blízké nule. Nejenom armáda, ale i ...Zobrazit celý příspěvek

    Vždy mi vytane na mysli otázka: jak je na tom naše armáda se schopností REB, vedení kyberválky a raketové a hlavňové PVO. Obojí asi limitně blízké nule. Nejenom armáda, ale i různé organizace během pár let mohou využívat masivně drony a nějaká zákonná regulace možná tak zhorší trénink.

    Nedávno probleskla zpráva, že při útoku na ruskou základnu v Sýrii dokázali Rusové převzít kontrolu nad částí dronů. To je podle mě odpověď i pro poměrně malou armádu, jako je ta česká.

    Jinak k níže diskutované mírové vs. válečné výrobě. Vemte to tak, že dnešní dodavatelské řetězce jsou velmi rozsáhlé. Dodavatelé používají specializované nástroje i postupy. Náhrada sice možná je, ale trvá to dlouho. Další věc je, kolik je dnes v dané ekonomice techniků. Velká část populace se živí službami a papírováním a těžko zvládne nějakou sofistikovanou montáž, nebo např. programování CNC. A to se bude mlátit s mobilizační schopností papírových draků (čili úředníků). Kdo má vyrábět, co a kde? A kdo bojovat.

    Za první i druhé války válečnou výrobu masivně podpořily USA, které byly plně v zázemí a žádná válka se tam nevedla. Dnes se ale USA hodně soustředí na výnosný business s hi-tech, SW a HW, ale výroba je z velké části v Číně. Obávám se, že USA si příliš zvykly na levnou čínskou výrobu. Výrobní kapacity a válečná výroba není jen o zbraních, ale o udržení vojáků oblečenýchm nasycených a provozu zázemí vč. civilistů.A to by byl ten problém.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    08:50 24.01.2018

    lorgarius: By to bolo ako v tých vojnových filmoch z východnej fronty kde politruk vysvetľuje, že jeden beží s puškou a ďalší dvaja za ním čakajúc kedy padne

    lorgarius: By to bolo ako v tých vojnových filmoch z východnej fronty kde politruk vysvetľuje, že jeden beží s puškou a ďalší dvaja za ním čakajúc kedy padne

  • lorgarius
    07:57 24.01.2018

    miroslav, ja sa obavam, ze keby ze sa nieco zomelie u nas a dostavim sa do mobilizacneho centra vyfasovat zbran a naboje, tak po otvoreni skladu najdeme uz len prazne krabice od ...Zobrazit celý příspěvek

    miroslav, ja sa obavam, ze keby ze sa nieco zomelie u nas a dostavim sa do mobilizacneho centra vyfasovat zbran a naboje, tak po otvoreni skladu najdeme uz len prazne krabice od patronov a pobehujuce mysi. pretoze nasi "mudry" lidri potichucky predali komplet vsetko ako zbytocne a teraz sa chlapci po afrike, azii, ci blizkom vychode nahanaju s nasimi samopalmi. Municiu by asi musela dodat komunita prebijacov, z radov polovnikov a sportovych strelcov a kia by dodala militarizovane vozidla rodiny rio. hlavna vec ze plukovnik fico, plukovnik jahnatek a kapitan danko by nam velili niekde z karibiku. ale potom si hovorim, predsa ak by nieco, nemci by si prisli chranit vw, francuzi peguot, indovia rover a korejci kiu, takze by sme v tom neboli sami :)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    07:47 24.01.2018

    Mirova a vojenska vyroba jsou dva zcela jine svety. V miru jde predevsim o penize, racionalizuje, zhustuje do prumyslovych center atd., behem vojny jde o vitezstvi a na nejake ...Zobrazit celý příspěvek

    Mirova a vojenska vyroba jsou dva zcela jine svety. V miru jde predevsim o penize, racionalizuje, zhustuje do prumyslovych center atd., behem vojny jde o vitezstvi a na nejake ucetni naklady se hledi az naposled. Ano, F-35 je slozity stroj, ktery je vyraben jinymi slozitymi sroji a ano, to kde se F-35 produkuji dnes by slo zfouknout prvni salvou. Ale taky nepochybuju o tom, ze by do par mesicu byla vyroba obnovena, nejspise hned na nekolika mistech a v nasobnych poctech. Ze je to extra slozity stroj ve srovnani s letadly z 2. svetove je pravda, ale kolik tech ukonu se delalo rucne tehda a kolik je toho dnes automatizovaneho? To same se da rict o tancich, v miru se dodavalo 300ks leopardu 2, behem konfliktu bych se divil kdyby pocty byli jen 10x vyssi.
    Navic kdyz se clovek podiva na to co svedlo Nemecko behem poslednich let 2. svetove, s rozbombardovanyma/vypalenyma mestama, bez surovin, s obrovskyma stratama a jeste v roce '44 dovedli zvedat svou vojenskou produkci.

    Kdyz se clovek podiva na Cinu tak si uvedomi jak si krasne podrezavame vetev na ktere sedime. My jim tam stehujeme a budujeme (za nase penize) prumysl, ktery ale poslouzi v case nejvyssi nouze jim, ne nam. Nam nase bankovni domy, centraly firem atd. moc techniky v case nouze nevyrobi.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    04:03 24.01.2018

    Miroslav-souhlasím,a nejen to-stačí zničit několik klíčových továren a po dlouhou dobu nevyrobíš ani jedni F-35 či Su-35.Stačí k tomu pár raket s konvenční hlavicí,nebo diverzní ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav-souhlasím,a nejen to-stačí zničit několik klíčových továren a po dlouhou dobu nevyrobíš ani jedni F-35 či Su-35.Stačí k tomu pár raket s konvenční hlavicí,nebo diverzní jednotka,sabotáž ap..Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    01:00 24.01.2018

    PavolR: Úprimne si neviem predstaviť, že pri dnešnej high-tech technike by sa vyrábali tanky po tisícoch ako kedysi. Alebo si neviem predstaviť, že by sa zrazu Raptor vyrábal ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Úprimne si neviem predstaviť, že pri dnešnej high-tech technike by sa vyrábali tanky po tisícoch ako kedysi. Alebo si neviem predstaviť, že by sa zrazu Raptor vyrábal tempom 10 kusov za smenu. O pilotoch ani nehovoriac. Kedysi stačilo absolvovať instruktaž a za pár dní z teba bol pilot Spidfiru. Skús dnes posadiť odvedenca do F-35 za 120 miliónov čo by sa stalo. To je na inú debatu asi. Len sa tak zamýšľam.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    00:35 24.01.2018

    Miroslav: Omyl, za rok nie je problém postaviť napríklad 200 F-35 pri mierovom tempe výroby. Vojnová výroba by zvládla možno aj jednu F-35 denne. A popri tom sa budú samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav:
    Omyl, za rok nie je problém postaviť napríklad 200 F-35 pri mierovom tempe výroby. Vojnová výroba by zvládla možno aj jednu F-35 denne. A popri tom sa budú samozrejme vyrábať aj iné lietadlá. Západné výrobné kapacity a jeho hospodárska sila sú úplne šialené, čiže prinajmenšom preň nikdy nebude problém vyrábať násobne viac zbraní, než ktorýkoľvek protivník, ale mať pre takéto kvantum zložitej techniky dostatok vycvičeného personálu. To sa bude dať vyriešiť iba automatizáciou, keď je možné z jedného stroja s posádkou riadiť aj viacero strojov bez posádky ...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    23:29 23.01.2018

    Keď vidím tieto high-tech hračky tak sa niekedy sám seba pýtam ako by vyzeral konflikt rozmerov ako bola druhá svetová vojna. Skutočne kvalitné zbrane vie vyrobiť samostatne tak 10 ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď vidím tieto high-tech hračky tak sa niekedy sám seba pýtam ako by vyzeral konflikt rozmerov ako bola druhá svetová vojna. Skutočne kvalitné zbrane vie vyrobiť samostatne tak 10 krajín. Svetových výrobcov stíhačiek je tak 5, a aj to za 10 rokov vyrobia 200 strojov. V SR je viac ako milión bojaschopných mužov. S čím by bojovali? 20 tisíc chlapov by dostalo nové samopaly, 50 tisíc uskladnené 59 ročné VZ. 58 a ten zvyšok vidly a mačety. Kedysi boli zbrane jednoduché a každá krajina si vedela všetko vyrobiť sama. Dnes keby vypukla svetová konvenčná vojna tak prvých pár mesiacov by nám nad hlavami lietali drony a F-22, F-35 a potom by sme sa zas vrátili k vrtulovym stíhačkám lebo by už nebolo s čím bojovaťSkrýt celý příspěvek

  • cernakus
    23:16 23.01.2018

    Mno, pokud má být roj levný, tak taky musí mít levné komponenty. Aneb zapomeňte na pokročilou ochranu proti rušení nebo elektromagnetickým zbraním. Pošlete na tanky roj za půl ...Zobrazit celý příspěvek

    Mno, pokud má být roj levný, tak taky musí mít levné komponenty. Aneb zapomeňte na pokročilou ochranu proti rušení nebo elektromagnetickým zbraním.

    Pošlete na tanky roj za půl miliónu dolarů a jedna avtobaza 3.0 je všechny sundá, než se přiblíží na významnější vzdálenost.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    22:23 23.01.2018

    Početná a zároveň přesná PVO je drahá. Už jenom snaha takovouto obranu vybudovat by znamenala první prohranou bitvu - a to z hlediska ekonomického. Navíc i sebehustější sítí se dá ...Zobrazit celý příspěvek

    Početná a zároveň přesná PVO je drahá. Už jenom snaha takovouto obranu vybudovat by znamenala první prohranou bitvu - a to z hlediska ekonomického. Navíc i sebehustější sítí se dá proniknout jednoduchým přečíslením.

    Nejlepší obranou proti swarmingu budou dozajista prostředky elektronického boje.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:04 23.01.2018

    Ultramarinus: Alebo na nich aktívne vypustiť "protiroj", prípadne nejaký väčší dron, čo v ich blízkosti vypustí nejaký silný impulz, čo ich ochromí na dosť dlho, aby povedzme ...Zobrazit celý příspěvek

    Ultramarinus:
    Alebo na nich aktívne vypustiť "protiroj", prípadne nejaký väčší dron, čo v ich blízkosti vypustí nejaký silný impulz, čo ich ochromí na dosť dlho, aby povedzme popadali na zem, kde už budú zrejme bezmocné (niečo podobné tuším používajú pri love delfíny).Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    17:52 23.01.2018

    Balada. Cena roje celkem jde maximálně do stovek tisíc dolarů a se správnou výzbrojí bych se nebál to poslat proti tankům, nebo i pěším jednotkám. Nebo letadlům na stojánce. Jediná ...Zobrazit celý příspěvek

    Balada. Cena roje celkem jde maximálně do stovek tisíc dolarů a se správnou výzbrojí bych se nebál to poslat proti tankům, nebo i pěším jednotkám. Nebo letadlům na stojánce. Jediná obrana kterou proti tomu vidím já je početná, přesná a provázaná PVO.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...