Sýrie a ruský vojenský kosmický program

Foto: Start ruské rakety z kosmodromu Bajkonur; ilustrační foto / Roskosmos
Start ruské rakety z kosmodromu Bajkonur; ilustrační foto / Roskosmos

Rusko má po Spojených státech ve vesmíru největší počet vojenských družic. Nezastupitelnost vojenských satelitů se plně projevila během ruské kampaně v Sýrii. Rusové satelity nad Sýrii využívají k průzkumu, komunikaci, mapování i navádění přesných zbraní.

Výrobu, vypouštění, údržbu a kontrolu vojenských satelitů mají v Ruské federaci na starosti Ruské kosmické síly. Mezí další hlavní úkoly kosmických sil patří detekce případného raketového útoku na Rusko a protiraketová obrana.

Ruské kosmické síly od roku 2015 spadají pod Ruské vzdušné a kosmické obrané síly - jedné z pěti složek Ozbrojených sil Ruské federace. Dalšími složkami jsou pozemní síly, námořnictvo, raketová vojska strategického určení a výsadkové vojsko.

V současné době Rusko provozuje oficiálně 89 satelitů a Spojené státy více než 400 satelitů. Polovina satelitů v Rusku a Spojených státech je vyhrazeno pro vojenské účely, případně kombinované civilní a vojenské účely. Třetí Čína provozuje 35 satelitů, z toho přibližně čtvrtina je vojenských.

Drtivá většina ruských vojenských satelitů nese označení Kosmos. Sovětský svaz přiřazoval označení Kosmos i tajným civilním satelitům. Pod označením Kosmos najdeme i testovací mise nebo utajované neúspěšné kosmické mise. Po rozpadu Sovětské svazu je označení Kosmos přiřazováno jen vojenským satelitům.

Po útlumu ruského kosmického programu v 90. letech došlo k oživení v novém tisicíletí. Od roku 2000 Rusko vypustilo 144 raket s vojenskými satelity. Několik pokusů bylo neúspěšných a v pár případech se do vesmíru dostalo více satelitů v jedné raketě.

Rozdíl mezi provozovanými satelity a počtem startů je dán tím, že typické ruské vojenské satelity mají životnost 7 let, ale některé pouze jediný rok.

Rusové využívají vojenské satelity k řadů úkolu - zejména k pořizování fotografií (ve velmi širokém elektromagnetickém spektru) zemského povrchu, navigaci, komunikaci, varování před raketovým útokem, kartografii nebo k rádiovému a elektronickému průzkumu.

Foto: satelitní snímek ukazuje 390 nákladních vozidel s ropou v Sýrii. Podle Ruska ropa směřuje do Turecka. / Ruské ministerstvo obrany
Satelitní snímek ukazuje 390 nákladních vozidel s ropou v Sýrii. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a směřuje do Turecka. / Ruské ministerstvo obrany

Nejmodernějším ruským průzkumným optickým satelitem je Persóna. Jedná se o 7000 kg vážicí satelit se životnosti na nízké oběžné dráze 7 let. Rozlišení satelitu se odhaduje na 30 cm. Fotografie předává satelit na zemi pomocí speciálního rádiového kanálu.

Odvozeným satelitem je Kobalt-M. Úkol je stejný jako v případě satelitu Persóna - pořizování fotografií zemského povrchu. Kobalt-M však na oběžné dráze funguje pouze jeden rok a pak přistává na zemi s databázi pořízených fotografií (satelit fotografie neposílá rádiově).

Řada satelitů Kanopus slouží k neustálému optickému průzkumu zemského povrchu. Satelit (stejně jako Persóna nebo Kobalt-M) se na speciální “sluneční” dráze pohybuje od pólu k pólu vždy na osvětlené straně Země. Kamera dokáže snímat 20 km široký pás země s rozlišením 2,1 m nebo 40 km široký s rozlišením 10,5 m.

Dalšími satelity pro optický průzkum povrchu Země jsou satelity Resurs a Kondor (satelit obsahuje i radar k průzkumu povrchu Země).

V polovině listopadu náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov uveřejnil detaily o působení ruských vojenských a civilních satelitů nad Sýrii. Rusko vyčlenilo pro operaci deset satelitů - průzkumných (pořizování fotografií), pro dálkový průzkum země (s radarovými, laserovými, rádiometrickými senzory, atd.) a satelity elektronického průzkumu.

“Deset průzkumných satelitů pro zobrazování a elektronické válčení, včetně civilních, bylo zapojeno do průzkum (Sýrie -pozn. red.),” uvedl Gerasimov v listopadu. “Byla přijata opatření k přesměrováni a úpravě oběžné dráhy některých satelitů k průzkumu Sýrie s požadovanou periodicitou.”

Gerasimov neupřesnil typ nasazených satelitů. Podle Anatolije Zaka, nezávislého experta ruského komického programu, citovaného The Daily Beast, nad Sýrii operují satelity pro mapování země Bars-M, komunikační Garpun, satelit elektronického průzkumu Lotos-S a především nejmodernější Resurs a Persóna. Podle webu Russian Space Web je do operací zapojen také satelit Kanopus.

Po sestřelení ruského letounu Su-24 za pomocích svých satelitů (zřejmě Persóna nebo Resurs) zveřejnilo Rusko satelitní fotografie tisíců nákladních automobilů s ropou v tureckém přístavu. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a přes Turecko je ropa prodávána na černý trh.

Foto: Russian Space Web

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • KOLT
  21:27 03.01.2016

  pro DJW_: Jenže vy jste právě začal s Tianhe, proto jsem vyvracel myšlenku, že dnešní špičkové šifry lze jednoduše hacknout pomocí BFA. Pokud nemáte potřebný klíč, je kvalitní šifra v rozumném čase prostě nezlomitelná (a to i jednoduchá AES, kterou zvládne v reálném čase používat i elektrický zubní kartáček). Proto je jediné možné řešení "sociální hacknutí" (jako třeba Snowden), v tomto souhlasím. A je pochopitelné, že je jednodušší vynést na microSD kartě hromadu "stažených" dat než vpašovat do zabezpečené zóny foťák, vyfotit hromadu dokumentů či map atd...

  Problém nastane, když získáte fyziká data, která následně digitalizujete, protože v tu chvíli jste na tom stejně, jako kdyby byla od počátku digitální. Jenže dneska se bez digitálních dat strašně špatně pracuje :-( Není to případ zmíněných rozkazů – tam použití papíru zcela chápu. Ale třeba právě snímky jsou už jiná káva. Pokud musíte chodit do archivu, abyste si je prohlédnul, jste zásadně limitován. Nehledě na to, že nad nimi nemůžete použít žádnou automatickou analýzu...

  PS: Rusko ohledně schopností kryptografie rozhodně nepodceňuji! Ruští kryptografové jsou světová špička.

 • DJW_
  13:26 03.01.2016

  Shal: vychadzate z mylneho predpokladu, ze ostrovne systemy su zvonka nepristupne. Omyl, pocitac aj s vypnutou wifi, bt a lan sa da naburat starou Nokiou.
  Kto chce ten ti to vygoogli pod hacking airgap pc, tema je prilis obsirna aby som to tu rozpitvaval.

  Kazdopadne netusim preco sa vam ruska nedigitalna cesta nezda, ved nie su jedini co to robia - aj nemecke spravodajske sluzby zacali pouzivat neelektronicke prenosy dat po prevaleni kauzy spehovania spojencami z NSA. Potvrdil to v rozhovore anglickym mediam P. Sensburg, tak preco tomu neverit. A Nemecko tazko obvinit z "typicky ruskej" zaostalosti.

 • shal
  11:11 03.01.2016

  DJW_: infiltrace pomocí trojanů atd je prakticky vyloučená. Pokud se vám do organizace nedostanou lidi jako Snowden, kdy už je jedno jak si data přenášíte, tak proti hackerskému útoku je personál procvičen. Žádné otvírání exe souborů z emailů a podobných útoků, kterými se nejčastěji dostanou viry do systému. Krom tho, když jsou nějaké systémy přísně tajné, tak jsou vždy odpojené od internetu. Proto vládní zaměstnanci pracující s takovými daty obvykle disponují dvěmi notebooky. Jeden pro běžné účely a jeden mimo veřejný systém pro práci.

  U různých tajných rozkazů si dokážu představit proč se to dělá klasickou nedigitální cestou. Byť na technetu byl před pár měsíci článek o tom že KGB byla schopna odposlouchávat i elektrické psací stroje :)

 • DJW_
  03:16 03.01.2016

  Ale ja som nehovoril nič o napádaní webov - web stránky zaujímajú "hackerov" do 15 rokov. Ja som hovoril o infiltráciách typu trojan a backdoor do pracovných staníc/serverov a krádeže dát resp hesiel (a potom je zachytenie a dekódovanie downstreamu zo digitálneho satelitu hračka). Práve tomuto sa dá efektívne brániť návratovými modulmi.

  Koho zaujíma šifra keď sa podarí ukradnúť heslo alebo dostať sa do systému inak.. Vy píšete čosi o heslách a ich neprelomitelnosti, ja práve píšem to ani zďaleka nie je prvé ani hlavné kritérium na bezpečnosť systému. Nájdite si niektorý z posledných prípadov krádeže dát v USA a preštudujte čo a ako sa dialo. (príklad výpočtového výkonu Tianhe-2 som dal len pre ilustráciu)

  Kradnutie digitálnych a klasických (fotky, dokumenty, zložky) informácii je to isté? Tak obávam sa že v tomto máme značne odlišný pohľad. Rusi údajne poslednú dobu idú práve staromódnou cestou - či to je kvôli nedôvere v bezpečnosť IT alebo nedostatok peňazí na hardware nechám na výber každému diskutujúcemu podľa stupňa rusofóbie, aký preferuje.

  Ja som písal o konkrétnom prípade, kedy mi vysokopostavený človek povedal, že rusi pravdepodobne používajú papierové rozkazy. Ak máte hodnoverné info o opaku, sem s ním.

 • shal
  01:12 03.01.2016

  DJW_: Vy si pletete bezpečnost šifry a bezpečnost nějaké organizace. Vládní weby se nehackují. Ty se tak maximálně shodí nějakým DDoS útokem. Šifry opravdu jenom tak prolomit nejdou. A pokudmáte člověka uvnitř, tak je úplně jedno jestli jsou informace digitální nebo analogové. Stejně se ve výsledku na zemi zdigitalizují pro další zpracování. Tady jde opravdu jenom o nezachytitelnost přenosu dat z orbity právoplatnému vlastníkovi.

 • shal
  01:08 03.01.2016

  murfur: Nepleťte si prosím výkon a efektivitu motorů, natož pak efektivitu celého raketového systému.

  Zaprvé všechno je to otázka ceny, bezpečnosti a efektivity. Protože dodnes se používají rakety na jedno použití, tak je nutné přemýšlet o nejvýhodnějším poměru těchto veličin. Američané mají daleko výkonnější motory než jsou RD-180/181. Výkonnější ale znamená větší, dražší a s vyšší spotřebou.

  Američané sice nemají žádný motor s uzavřeným cyklem, ale to neznamená že jejich motory nejsou efektivní a jejich rakety nejsou účinné. Motory Merlin 1D od společnosti SpaceX mají největší poměr váhy a tahu. Raketa Falcon 9 od stejné společnosti je nejefektivnější raketou na světě s užitečnou nosností pro nízkou orbitu přesahující 4 procenta z celkové váhy rakety. Běžná užitečná nosnost konkurence je kolem 2 procent.

  A teď k tomu vašemu uzavřenému cyklu, o kterém tady básníte: Američané používali motory s uzavřeným cyklem 30 let ve svých raketoplánech (RS-25) a modifikovaná varianta těchto motorů bude použita na SLS pro cesty k Marsu. Je sice pravda, že aktuálně žádné takové nemají, ale vy děláte, jako by je nikdy neměli, což není pravda. Navíc aktuálně Američané vyvíjejí 3 motory s uzavřeným cyklem. Ať už jde o modernizaci RS-25, nový metanový motor Raptor od SpaceX nebo BE-4 od Blue Origin.

 • DJW_
  00:12 03.01.2016

  Kolt: nesklamete, len zbieram fakty, inak mi je takmer úplne fuk kto sa práve s kým mydlí - ja kvôli tomu nezbohatnem.

  To čo píšete platí pri útokoch metódou hrubej sily, ktorá by nefungovala ani na stredne veľkú firmu - to stačí tak max. na laptop vásho/môjho syna na kontrolu objemov porna co potajme stiahol. Vážne útoky sa prevádzkujú skôr infiltráciami.
  Hlavne Čína útočí na US vládne inštitúcie doslova pravidelne - nejdem sem vypisovať jednotlivé prípady, je toho na mraky. Úspečné infiltrácie sa podarili aj (pravdepodobne) ruskej skupine Turla v 2008, 2014, 2015 - úspešne napadnutých bolo od stoviek po tisícky vládnych PC.

  Aj keby som veril 100% neprelomiteľnosti datalinkov (veľmi, veľmi naivné), stále je tu možnosť inside jobu - viď Manning, Snowden, Chapmanovej skupina (ktorú amíci chytili kvôli zrade ich veliaceho dôstojníka); prípadne zanedbanie bezpečnosti atď.
  Áno, po týchto aférach sa bezp. opatrenia určite zprísnili, ale verím že ani doteraz neboli benevolentné a predsa sa stalo. NEdigitálny materiál sa kradne predsa len horšie.

  Murfur: vďaka za dobrý príspevok.

 • petr.svetr
  23:54 02.01.2016

  re:murfur - tady je v češtině.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Jinak nezapomínejme,že u takovýchto velkých států jde hlavně o ego,takže používání motorů jiného státu je pouze dočasné.

 • Shania
  22:50 02.01.2016

  murfur: *cisla jen odhadem jak si je pamatuji z hlavy, pro predstavu jak velke rozdily to jsou.


  Space X uz ted lita za 60 mil za start a po tom co dokazi znovupouzit prvni stupen se dostanou treba az na 30.

  Atlas 5 lita za cca 160.. Delta pak za vic jak 200

  pro komercni pouziti uzje to prilis draha i bez space x

  co se tyka primo tech motoru, tak i primo nakupovat je levnejsi, nez je vyrabet v licenci ve statech.

 • murfur
  20:24 02.01.2016

  To video je tu, v predoslom svojom prispevku som uviedol na neho odkaz:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Je to americky dokument o motoroch, ktore dodnes USA nakupuju. Nenakupuju ich iba preto, lebo su lacnejsie. Maju aj ovela lepsi vykon ako motory s otvorenym cyklom. Motor s otvorenym cyklom odhadzuje palivo z turbocerpadla a toto palivo nikdy neprejde do spalovacej komory. Preto kazdy kilogram tohto paliva na pohon turbocerpadiel tvori vsaltne iba mrtvu vahu, ktora nijako neprispieva k tahu motora.

  Kedze pri sucasnych zmesiach plati Ciolkovskeho pravidlo, ze kazdykilogram vyneseny na LEO znamena 10 kg paliva potrebnych na jeho vynesenie. znamena to, ze na vynesenie kazdtch 1 kg nakladu na orbitu treba 10 kg paliva pre motor s uzavretym cyklom. Lenze u otvoreneho cyklu este aj z tych 10 kg paliva treba dalsie mnozstvo paliva pripocitat k hmotnosti rakety, ktore je potrebne na pohon turbocerpadiel. Toto palivo pre cerpadla tvori tiez mrtvu vahu, na ktorej kazdy kilogram treba znova 10 kg paliva. Preto USA nakupuju ruske motory.

  A ze by USA kupovali od Ruska RD-180 kvoli nizkej cene sa mi velmi nezda, pretoze napriklad tu pisali, ze vysoka cena je hlavny dovod, preco SpaceX ma sancu uspiet s ich vyvojom.

  http://spacenews.com/41047ques...

 • Shania
  19:45 02.01.2016

  lemkin: tak mi prosim uved priklad, jak je NASA a DOD zavysle na ruskych motorech a jejich technologiich...

  * byl v necem problem, tak v pilotovanych letech k ISS po zruseni raketoplanu a zruseni novych programu pilotovanych letu, stesti ze kongres udrzel SLS a orion, a taky za SpaceX.

  Nebo jak jejich ICBN nejsou na kapalne palivo...

  A mimo zaznam, tohle cele je prevazne kritika US (ULA) a ne rusu...

  NASA v soucasne podobe taky neni zadny zazrak...snad se to zlepsi.

 • petr.svetr
  18:45 02.01.2016

  Chodím na tyto stránky abych si v klidu přečetl něco nového a rozumného,ale co se tu poslední dobou děje ohledně chování je skutečně neuvěřitelné.
  Shania má pravdu, američani používají ruské motory pouze kvůli nízké ceně.NASA přehodnotila své projekty (tedy že se reformovala) a ponechala si pouze velké projekty typu let na měsíc,mars atd.Lety na oběžnou dráhu ponechala soukromým firmám aby ušetřila nemalé peníze a soukromé firmy ať si ty motory koupí kde chtěj.Tyto motory ležely schovány konstruktéry a techniky v továrně ve velkém počtu,takže stačilo je prodat amíkům-někde na youtube je o tom video.

 • lemkin
  18:20 02.01.2016

  Murfur: Velmi pěkné příspěvky. Je vidět, že se v problematice vyznáte a jste objektivní. Rád jsem si početl.

  Shania: Na vaše příspěvky již dlouho nereaguji. Jste neobjektivní hloupě proamerický plácal, který by si patrně nejradši nechal na ocas vytetovat samé hvězdy a pruhy.

  Pro cenzora: Tím ocasem výše jsem myslel ocasní plochy stroje F-35. ;-)

 • Shania
  18:05 02.01.2016

  murfur: nechces rovnou napsat o co ti zase jde? bude to nejspis rychlejsi. nikdo netrvdi, ze motory SSSR nebyli spickove, z toho se ale da zit jen urcitou dobu.


  US ma hned nekolik raket schopnych nahradit Atlas 5, s vetsi nosnosti... jediny kdo je tu v ohrozeni je ULA, ktera si nechala ujet vlak.

  raketoplany meli 135 startu a ztoho pouze dva skoncili havarii, a kazdy z nich z jineho duvodu, takze jak se to projevilo na bezpecnosti?

  mimocodem ty stare SRB jsou hodne slozita technologie, kterou napr rusove nezvladli a je to naprosto vitalni pro ICBN...

 • KOLT
  17:49 02.01.2016

  "O nerozlustitelnosti kodov nas historia uz viac krat poucila, to nie je vec ma ktoru sa mozno 100% spoliehat."

  Asi vás zklamu, ale současné nejlepší šifry jsou (při správném použití, v reálném čase, s dnešní technikou) prakticky nerozluštitelné. Většina lidí si myslí, že díky počítačům jsou možnosti lámání šifer o mnoho větší než dřív. Pravdou ovšem je, že díky počítačům jsou možnosti šifrování o několik řádů před možnostmi prolamování šifer :-)

 • murfur
  15:53 02.01.2016

  Shania, podla mna je zbytocne sa znervoznovat a reagovat podrazdene. Ak sa mylim a neuvadzam nazor do korektneho kontextu, kritiku povazujem za opravnenu a uznam iny nazor. Raketve motory s uzavretym cyklom su ale rozsiahla tema a nie je samozrejme zhodnotit aktualny stav kratko a jednoznacne.

  USA sa mozrejme dokazu vynasat potrebne naklady inymi nosicmi a pracuju aj na inych, ktore maju Ruske motory nahradit. Su vsak naklady, ktore potrebuju co najvykonnejsi prvy stupen, lebo ich naklad sa neda rozdelit do viac mensich nosicov (sofistikovanejsie a vacsie druzice, zariadenia pre medziplanetarne misie, druzice pre vysoke orbitalne drahy, geostacionarne drahy, tazke moduly napr. pre ISS, ...)
  USA vsak pri svojich financnych moznostiach logicky musia raz dokazat zvladnut masove a spolahlive nasadenie motorov s uzavretym cyklom. Pokial sa budes o nieco dost dlho snazit, je iba otazka casu kym sa ti to podari, alebo kym pride nahodny objav klucovy pre pokrok v ktorejkolvek oblasti.

  Principialny rozdiel medzi motormi s otvorenym a uzavretym cyklom je, ze otvoreny cyklus palivo, ktore pouziva na pohon turbocerpadiel po prechode cerpadlami odhadzuje bokom von a toto palivo nikdy nevstupi do spalovacich komor motorov. To palivo predstavuje cistu stratu ucinnosti, pretoze sa neda vyuzit na tvorbu tahu samotneho motora. Kazdy kilogram mrtvej vahy celu misiu velmi predrazuje a nakoniec sa prejavi tym, ze obmedzuje mnozstvo nakladu vynesitelne na orbitu.

  Uzavrety cyklus palivo, ktore pohana cerpadla dalej tlaci do spalovacej komory a palivo sa meni na tah. Preto vyhoda uzavreteho cyklu sa prejavuje v ovela vykonnejsich turbocerpadlach, ovela vyssich tlakoch spalovacej komory, umoznuje pouzitie trysiek s vysokym expanznym pomerom, co sa prejavuje vyssim vykonom v mensich vyskach letu. To je velka vyhoda pre prvy stupen nosicov pocas energeticky najnarocnejsej fazy letu, na ktoru sa spotrebuje 90% paliva celeho letu.
  Nevyhody uzavreteho cyklu su obrovske namahanie turbiny cerpadiel, narocnejsia metalurgia zliatin, vysoke tlaky, vyssie naroky na sofistikaciu dizajnu a spracovania.
  Motory so uzavretym spalovacim cyklom vyvinul Alexej Isajev pre potreby Ruskeho mesacneho programu. Na zaklade tohto principu konstrukcna kancelaria Kuznecova vytvorila v 50. rokoch minuleho storocia motory NK-15 a NK-33 ako prve motory s uzavretym spalovacim cyklom. Vyvoj bol utajovany, ale americke spravodajske sluzby zistili, ze ich rusi vyvijaju. Podla vyjadreni americkych odbornikov z Lockheed Martin usudezovali, ze motory s tymto dizajnom a vykonmi nie je mozne skonstruovat a take tlaky a teploty zname technologie neumoznuju.

  Je o tom natoceny americky dokument s nazvom The Engines That Came IN From The Cold. Vsetky spominane fakty a nazory su v dokumente priamo spominane ludmi od Lockheed Martin, NASA, Aerojet,...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Inak SLS je urcite perspektivny system, ale nepredstavuje zasadny pokrok, pretoze pre prvy stupen sa maju bud pouzivat motory AJ26 od Aerojet, co su v skutocnosti iba dva stare ruske NK-33 upevnene na spolocny nosnik a nazvane Common Core Booster.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Dalsia moznost je pouzit stare boostre nba pevne palivo z programu Space Shuttle.
  Posledna moznost je zrenovovat este starsie motory F1 pre mesacny program nosica Saturn, co su tiez iba motory s otvorenym spalovacim cyklom.

  Technologiu motorov s uzavretym cyklom zvladli americania iba na experimentalnej urovni a jedina aplikacia bola na SSME, ale kedze nedokazali navrhnut a vyrobit jedno vykonne integrovane turbocerpadlo, museli tam pouzit velmi zlozitu a komplikovanu siet tlakovych vedenia malych cerpadiel s mnohymi tesneniami a vysokou mierou rizika poruchy a narocnostou na udrzbu. To sa prejavilo aj tym, ze takmer vsetky obete svetovej kozmonautiky si pripisal na ucet program Space Shuttle.

 • Mirage
  15:15 02.01.2016

  K poslednimu odstavci - uz nejak ruska strana vysvetlila zahadu, proc na zaberech tisicu autocisteren, nikdy zadne autocisterny nejsou? Vyraz autocisterna pouziva ruska strana prave v popiskach videi a fotografii jez jim dodava jejich kosmicke vojsko. Lide uz si toho vsimli a zajimaji se, proc na snimcich vidime dodavky, klasicke tahace se skrinovymi navesy, mrazaky, normalní otevrene, nebo zapalchtovane nakladaky a k tomu i autobusy, osobaky a motorky. Takovy shluk ruznorodych nakladaku vyfotite na kazdem hranicnim prechodu. Po zasazich navic kour vubec neodpovida zasahum tisicu cisteren, ale jen horeni pneumatik, pripadne plastu z nakladu. Vsechna satelitni videa, ktera doposud zverejnili, mela pomer cisteren a normalnich nakladaku tak 1:100. Vubec to nedava smysl. Pokud by vozili ropu v barelech, musely by byt na videich a fotkach videt stovky a stovky rozkutalenych a horicich barelu, ale nejsou. Navic Rusove o zadnych barelech nikdy nepsali a nepisou, vytrvale uvadeji termin autocisterny. Vubec to nedava smysl.

 • shal
  14:37 02.01.2016

  DJW_: Potravinové sankce bolí více Rusko než Evropu. Zpočátku to byl sice šok pro evropské producenty, ale ti už se většinou přizpůsobili. Jenom v Rusku kvůli tomu stouply ceny potravin o 30 procent. Ale to už jsme opravdu někde jinde.

  K té nerozluštitelnosti kódu: I dnes existují bezpečné šifrovací algoritmy, které jsou nerozluštitelné dnes i v dohledné budoucnosti. Vzhledem k omezené životnosti satelitů není důvod se obávat toho, že by mohlo být šifrování prolomeno. Přece jenom, kdyby to bylo tak snadné, tak by Američani neinvestovali tolik do dronů. Vyrušit signál je jedna věc, ale hacknout dron podvrhnutím signálu, nebo třeba jenom dešifrování dat už je něco úplně jiného.

 • DJW_
  14:29 02.01.2016

  Shal: nerozumeli ste ma, resp nepoznate tu technologiu. Satelit je na nizkej orbite sice 100-300 dni, ale data posiela priebezne v samostatnych navratovych moduloch bud v intervaloch, alebo podla potreby. Az s poslednou dodavkou materialu pristava aj fotograficky pristroj.

  O nerozlustitelnosti kodov nas historia uz viac krat poucila, to nie je vec ma ktoru sa mozno 100% spoliehat.Ak ste starsi, mozno si spominate na napis na vojenskych vysielackach. Najvykonnejsie vypoctove centrum nie je v USA ale v Cine a myslim ze nikto nie je taky naivny aby si myslel ze ho pouzivaju vyhradne na humanisticke, demokraticke a podobne filantropicke ucely.

  Na nizku orbitu to kilo nakladu nevychazda az tak zle ani pri komercnych cenach, plus rusi maju vyhodu cien vyrobcu a zasobu starsich vyradenych vojenskych nosicov. Neviem ako teraz ale v minulosti vyuzivali nosice rodiny UR100 ktore na nizku orbitu stacia. Rusi maju v tomto vyrazne nizsie naklady.

  K tym RD180 - kaslu na to obe strany lebo ani USA ani RF by tym nic zasadne neziskali.
  Ovela viac bolia potravinove sankcie Europu a podobne. Uz je len na zamyslenie, preco sa z toho poniektori tesia, lebo je jasne kto z toho prifituje a EU to rozhodne nie je.

 • shal
  11:58 02.01.2016

  murfur: Američané mají stejně výkonné i výkonnější motory než jsou RD-181. A to jak s větším tahem, tak s vyšším specifickým impulsem. Je sice pravda, že nemají žádný užitelný s uzavřeným cyklem (Full-Flow), byť jeden vyvíjí SpaceX, ale jak píše Shania, tak já mluvil o náhradách raket. Důvod použití ruských motorů je čistě ekonomický, nikoli technický. Ze stejného důvodu vozí astronauty na ISS Rusové a ne Američané. Bylo prostě levnější vozit je tam Sojuzy než prodlužovat životnost raketoplánů.


  DJW_: Ad malé jednoroční satelity: Výhody, které jste popsal jsou spíše z nouze ctnost. Samozřejmě že se vždycky více vyplatí trvalejší satelity s digitálním zpracováním a okamžitým posíláním informací. Američani to tak kdysi taky dělali.
  - roční zpoždění získávání dat není zrovna ideální ve zpravodajství, kdy jsou zapotřebí ty nejaktuálnější data.
  - návratové moduly jsou zbytečná zátěž při vynášení a používání až do doby návratu, takže satelit zbytečně prodražuje (každé kilo se počítá).
  - Čipy lze ochránit před laserem
  - Digitální satelity nebudou nijak dražší než analogové. Spíše naopak. Pokud můžou Rusové vynášet do vesmíru desítky těchto satelitů, tak to můžou Američané pochopitelně taky. Například při případném poškození.
  - Komunikace se dá velmi efektivně a bezpečně šifrovat.

 • DJW_
  11:57 02.01.2016

  Doplnok: tak mi to nedalo.. Korona boli americke satelity ktore s tym prestali v 70-tych.
  Ruske sa volaju Kobalt-M resp. Jantar-4K2M, predtym serie Zenit fungovali na tomto principe.
  Opakujem ze to je umysel, nie neschopnost, rusi maju aj elektronicke spionazne prostriedky. Dovod preco ich pouzivaju je v prispevku nizsie. Evidentne jednoduche riesenia tiez funguju. Podobne ako pri obsadeni Krymu - pytal som sa kamarata dostojnika ako to bolo a tvrdil, ze o nicom nikto v NATO netusil, pravdepodobne preto, lebo rusi pouzili papierove sifry, ktore ELINT nezachytil.

 • Shania
  11:38 02.01.2016

  murfur: umis cist? ty motory pouziva jedina raketa, za ty nemaji momentalne pouzitelnou nahradu, ale jsou schopni tu raketu vyradit a pouzit jine typy jako delta a falcon.

  tohle vse jsou ale rakety pro relativne male naklady, podivej se na rakety SLS, pokud se snazis trolit atvrdit ze rusove maji nejlepsi motory.

 • DJW_
  11:33 02.01.2016

  Ad ruske jednorocne satelity: je to umysel, nie neschopnost alebo zaostalost. Ruske satelity ( myslim ze typ Korona ale pisem bez googlenia takze bez zaruky) snimaju na klasicky foto film vo viacerych spektrach, a nasledne vypustaju male navratove moduly s nafotenym materialom zhruba v mesacnych intervaloch pri preletoch nad uzemim v dosahu.
  Dovodov je viacero: optika sa neda trvalo oslepit uz slabym laserom ako CCD cip, nepriatel nema sancu komunikaciu rusit ani zachytit a analyzovat.
  Su to male a lacne satelity, vypustaju sa vzdy viac kusov v na jednom nosici, takze ich prevadzka je rentabilna.

 • murfur
  11:23 02.01.2016

  Shania:
  Ved v poriadku, ak USA maju motory na technologickej, vykonovej a operacnej urovni ruskych RD-181, staci sem dat odkaz a nie sa dovolavat toho, aby niekto veril tomu, ze ich USA maju. Je to velmi proste. Ja tvrdim, ze take motory nemaju. Maju len vyvojovy program, ktory ma pred sebou este vala rokov hladania materialovych a postupovych rieseni.

 • Shania
  11:19 02.01.2016

  murfur: to co shal napsal je pravda. a btwnenapsal, ze maji motory shopne nahradit RD, ale jine rakety.

  DOD ma vzdy dve ruzne rakety, pro pripad, ze jeden typ bude odstaven.

  takze tu mas rakety DeltaV

  Pak je tu SpaceX, ktera velmi rada prevezme zakazky ULA za podstatne nizsi ceny.

  U Atlasu nikdy neslo o to, ze by nedokazali vyvinout novy motor, ale s podstatne nizsi cenou a bonusem v podobe udrzeni ruskeho programu nazivu (tzv inzenyri nezacnou vybijet balisticke rakety pro nekoho jineho), tak se ULA nikdy nedostala k vyvoji vlastniho motoru (takze jde hlavne o penize). ULA ma moznost motory vyrabet v licenci v US, coz byl i puvodni plan.

 • murfur
  10:32 02.01.2016

  shal

  netreba nicomu verit. Ak USA maju motory s uzavretym cyklom schopne nahradit RD-181 a ak su tie motory nielen v laboratoriach. Ide o to ci su nejake US motory pre prvy stupen rakiet aj vo faze operacnej nasaditelnosti a ci maju porovnatelnu mieru spolahlivosti, vykony, vypracovane materialove a technologicke zabezpecenie vyroby.
  Ak ano, staci dat odkaz.

 • shal
  02:40 02.01.2016

  Tonotime: Víš proč prodávají Američanům raketové motory? Protože je to jedna z mála high-tech věcí, kterou Rusové ještě vyvážejí. Američané jim za to velmi dobře platí. A věř tomu, že Američani mají náhradu za rakety Atlas 5, které používají RD181. Jenom je ta náhrada dražší. United Launch Alliance ještě pár let nebude mít dokončený vývoj nových motorů a Delty jsou zbytečně výkonné. A nechcou přenechat všechny zakázky SpaceX, tak si vylobovali vyjímku na další nákup motorů pro letošní rok.

  Pokud Rusové zakážou prodej RD181 do USA, tak jediné co se stane bude, že SpaceX bude mít více zakázek a ruský Energomaš o ty svoje přijde.

 • shal
  02:33 02.01.2016

  Ropu od IS kupujou všichni. Jak Turci, tak Kurdové, tak Assádovci. Ropu jednak potřebují a navíc ji dále přeprodávají. Házet vinu na jednu či druhou stranu je směšně. Rusové to moc dobře vědí. Věděli to i před sestřelením bombardéru. Jenom do té doby jim to nevadilo. Napadání Turků ohledně obchodování s IS není nic jiného než mediální kampaň na poškození Erdogana. Sice toho Tureckého Islamistu nemusím, ale všechno co o něm Rusové tvrdí, můžou stejně tak říkat i o Assadovi.

 • Clanek
  17:46 01.01.2016

  Admin snad promine trochu OT:
  Vsem vam preju jen to dobre do noveho roku. ;)

 • triplane
  17:38 01.01.2016

  Americane pouzivaji Ruske motory jen v jednom stupni rakety Atlas. Na jejich vyvoji se financne podileli a pro vyrobce motoru jsou velmi dobre platici zakaznik - v dolarech.
  I kdyby dodavky Rus stopnul neznamenalo by to ani nahodou konec Americkeho vesmirneho programu. To spis by mel Rus problem bez dolarku z Ameriky, platby od NASA jeden cas drzela Roskosmos nad vodou.

 • m164
  17:37 01.01.2016

  Ruské motory pre USA kritizujú Rusi i Američania, no stále sa nič nedeje, pretože Rusi vedia, že by zákazom vývozu nič nedosiahli (existuje konkurencia, ktorá by veľmi rada prebrala ich miesto) a USA zas radšej kúpia lacnejší motor z Ruska a i keď by sa svet nezrútil kvôli pár miliónom pri miliardových projektoch, načo platiť viac než je nutné.

  Inak zostrelenie satelitu zas nie je taká veda. Akonáhle máte dostatočne veľký nosič, ktorým dnes disponuje azda každá vesmírna agentúra, potom je to už len otázka stretnutia, s ktorým majú prax rovnalo všetky veľké agentúry a pravidelne ich praktikujú na ISS. Navyše čím vyšší orbit, tým nižšia rýchlosť a v prípade geostacionarneho dokonca satelit relatívne k povrchu zeme stojí na mieste. Satelity príliš nemenia svoju polohu a preto nie je problém vypočítať ich drahú ani na papieri pre schopného astrofyzika, natož pre výpočtovú techniku. Navyše satelity majú len obmedzene palivo, ktoré potrebuju na svoju prevádzku. Problém je jednak s bordelom, ktorý by navždy zamoril obežné dráhy a ohrozil i vlastne satelity.

  Čo sa týka nízkych obežných dráh, ako už bolo spomenuté, umožňuje výrazne lepšie rozlíšenie a je to neporovnateľne lacnejšie. Ľahšie vynesiete 5 malých satelitov na nízku drahú ako dva na vysokú, pretože náklady stúpajú exponenciálne. K tomu pripočítajme rýchle tempo vývoja, kedy sa možno i viac oplatí vynášať sériu nových, moderných mikro satelitov každý rok ako zopár veľkých so životnosťou 5 rokov.

 • Tonotime
  17:07 01.01.2016

  Sorge-227...Neviete prečo rusko používa 1 ročné satelity ktoré pristávajú na zem?
  Tých dôvodov môže byť viac. Napríklad nižších obežných drahach padajú satelity oveľa rýchlejšie. Spotrebujú oveľa viac paliva pre potrebné manévrovanie. Ich nízke dráhy sú rizikovejšie, menej vypočítateľne. Už im jeden spred pár rokmi padal nad USA, asi ho aj riadene zničili. Také satelity na nízkych orbitách lepšie, ostrejšie rozlišujú. Možno majú aj iné určenia, ako napríklad v prípade potreby rušiť, vyradiť na čas radary PVO a preto tiež nižšie orbity, ale aj dĺžku času na nízkom orbite. Už som čítal asi s pred pár rokmi že ich mali vyradiť.
  A stále nič? Rusi tiež radi blafujú.

  Teraz zverejnili kvôli zostreleniu lietadla, snímky svojich satelitov. Rusku rozlišovaciu schopnosť satelitov by som s nej spoľahlivo nevyvodzoval. Neukazujú zvyčajne citlivosť svojich elitných systémov na verejnosť, konkurentom, nepriateľom.
  Snímky môžu byť umelo oslabené.
  Bolo ale už nezmyslom tajiť rozlíšenie citlivosti do 30 cm. Lebo sa mi zdá, že tu citlivosť povolili svojím Internetovým gigantom v USA pre mapy. Tí to odovzdávajú ďalej firmám a verejnosti.
  Citlivosť vojenských satelitov USA musí byť preto riadne väčšia.
  Citlivosť snímok veľa naznačujú aj zverejňované enviromentálne snímky satelitov NASA a ESA.
  O jednom členovi v SR vyhlásil náš byvalý policajný prezident Spišiak...Tento človek urobil viac škody ako povodne v SR za celý rok!...
  Členo nevedel pri opakovanom žiadaní o miliónové dotácie na poľnohospodárstvo s eurofondov, že jeho hospodárenie napríklad so sadením zemiakov monitoruje ESA satelit. A ani nikto s SR sa ho nebude môcť zastať kvôli satelitným snímkam.
  Ďalšia pikantná vesmírna kamufláž našich veľmocí...
  USA vypustili na obežnú dráhu satelit. A nafingovali haváriu rakety. Po opačnej orbite sa im ale rozbehol stealth špehovací satelit veselo špehujúci Rusko.
  V Ruskom parlamente zazneli už neraz výčitky, prečo dodávajú USA svoje raketové motory RD-181 . Aj pomocou ruských raketových motorov RD-181 vynášajú USA špionážne rakety špehujúce Rusko.
  Dodávky raketových motorov ale Rusi dodnes nestopli.

 • Sorge-227
  12:18 01.01.2016

  HonzaH:
  Vďaka za články.
  Štáty ako je RUSKO, ČÍNA, USA musia mať zásoby proti satelitných rakiet. Ďalšia vec je jaderný výbuch v kosmu kde EMP narobý škody.

  m164: Delostrelci sú taky že stále iba počítajú a nacvičujú bez strelby. Budujú vyčkávacie postavenie, viacero palebných postavení. Rýchly presun, rýchle pripojenie, rýchle odpalenie, rýchle stiahnutie do vyčkávacieho postavenia. Samozrejme tiež strielajú ostrými. Ale samozrejme na Slovensku je vela prípadov ako je S300, ktoré iba raz strielalo. A dôstojnici USA boli bezradný lebo vôbec nechápali čo to robia slovenský delostrelci.

 • HonzaH
  11:33 01.01.2016

  Sorge-227: Tady je docela hezký článek o tom, proč jsou komunikační satelity tak vysoko. Je to anglicky, vysvětlují tam, že je to hlavně z důvodu dobré viditelnosti a přesnosti. Ale důležitý je ten obrázek, abychom si udělali představu, jak vysoko jsou třeba průzkumné satelity a jak vysoko navigační.

  http://space.stackexchange.com...

  A tady je zase pěkný článek o protisatelitních zbraních. Navigační satelity jsou pro rakety s motory s pevným palivem nedosažitelné (např. ASAT nesené na letadlech). Musely by je sestřelit raketami na kapalné palivo, tedy v podstatě na vysoký orbit dopravit jakýsi proti-satelit. To ale není tak jednoduché, např. GPS má nějakých 30 satelitů a podle článku by jich muselo být vyřazeno 6, abyste dostali 90 min okno bez signálu. Představte si, kolik úsilí je vyslat do kosmu 6 raket.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  A dále se tam píše, že GPS není jediný způsob, jak provádět navigaci resp. radio-navigaci. Obecně, vyřadit z provozu GPS nebo GLONASS by byl asi dost velký problém.

 • m164
  23:28 31.12.2015

  Sorge-227:

  Určite neboli bezradní, niektoré cvičenia sú dokonca priamo zamerané na boj v silne rušenom prostredí a bez GPS. Nedávno sa tu dokonca rozoberalo, načo USA stále montuje do bômb INS, keď je k dispozícii GPS. Čo sa týka lajdáctva v individuálnych prípadoch, Slovensko nemá nikomu čo vyčítať, sami s ním máme dosť skúseností. Nadriadený "deleguje" svoju prácu na iného tak dlho, až ju sám zabudne.

  Druhá vec je, že naši vojaci často odborné (drahé) záležitosti trénujú iba na papieri, kým bohatšie krajiny používajú buď aspoň simulátory, alebo ich pravidelne preskúšajú v poli. Keď je spomenuté delostrelectvo - spomínam na prípad, kedy naše Zuzany (alebo vtedy ešte Dany?) priviezli na strelnicu, papierovo vypočítali priamu podporu, papierovo vyhodnotili a išli domov. Rovnako naše protiletectvo, ktoré (opravte ma, ak sa mýlim) vystrelilo tri rakety na jednom cvičení za 25 rokov. Preto často excelujeme na papieri, no obávam sa, ako by sme sa osvedčili v poli.

  Inak spomínané elektronické vymoženosti prebrala i Zuzana a v niektorých oblastiach dokonca predbieha západné modely, aspoň na papieri. Nie je teda o nič menej (ne)závislá na technológiách ako západná konkurencia.

 • Sorge-227
  21:29 31.12.2015

  Mne fascinuje táto technológia. Neviete prečo rusko používa 1 ročné satelity ktoré prisávajú na zem? Prvé špionážne satelity na oboch stramách boli takto riešené. Aký to má význam v dnešnom digitálnom svete? Každá armáda, štát chce pokuť možno informácie v realnom čase. Aj hladanie návratového modulu od satelitu musí vyčerpávať logistiku. Má niekto vysvetlenie, bol by som rád.
  Keby došlo ku konfliktu medzi technologicky vyrovnanými protivníkmi, tak asi všetke satelity a družice budú zničené. Budú v takomto prostredí bez GLONASU, GPS fungovať chytré zbrane?
  Otec ako delostrelec zo Senice na Slovensku my hovoril, ako prišli po revolúcii na návštevu dôstojnći z USA. Slovensko im prezentovalo to najlepšie čo majú vo výzbroji ako je húfnica DANA. Oni nechápali ako sa tieto húfnice pripojili a zamerali na bojovom postaveniu. Slovenský dôstojníci museli počitať polohu (jja nie som delostrelec tak neviem ako ). Toto počítanie trvalo individualne od toho ako je kto šikovný 20 40 min, ale nepamätám kolko mi hovoril otec. A dôstojníci USAarmy sa smiali. Vytiahli krabičku GPS a za pár sekund vedel kde je a môže okamžite pripojiť húfnice do palebného postavenia. Ale nastala chvíla ked GPS prestala fungovať . A američania boli bezradný. Tak ma zaujíma či takáto závislosť na technológii nie je niekedy proti uživatelovi. Je to podobné ako nedávno zistili tuším v USA že dokonca dôstojníci nevedia určiť polohu na mori so sextantom, A začali to opäť učiť.

 • premyslcz
  16:25 31.12.2015

  Kamionů co jezdí mezi IS a povstaleckým uzemím je zhruba 12t. Z oblasti IS se vozí do Turecka ropa ( v cisternách, barelech a bidonech) obilí, bavlna, fosfáty atd. Zpět se vozí zbraně, munice (hodně z Chorvatska, Bulharska, Srbska) a veškerá životní potřeba pro zhruba 8 milionů lidí.

 • Sorge-227
  16:09 31.12.2015

  Mne sa páči ako každý má presné informácie kde sú aký povstalci kde proti sebe bojúju vladny vojaci proti ISIS.Ktoje terorista, kto je humanista. Každý ma svoje mapky. Každý vie čo je v tych kamionoch. Vieme iba to čo nám posunu rusove a usa. Tak z Vas vie každy velky kulovy

 • Wenet01
  15:43 31.12.2015

  Pokud jste našel cisterny, tak je titulek zcela přesný, špatné by bylo pokud by tam byla jedna cisterna nebo žádná

 • Wenet01
  15:43 31.12.2015

  A co asi vezou? Kdo ví, kam vlastně IS ropu prodává a z čeho žije, hranici má jen s Kurdy, Assadem, jinými islamisty, Šiíty a Tureckem...těžko říci, z čeho žije, ale když Rus tvrdí, že z Turecka tak to jistě pravda nebude - je to ostatně logické, Erdogan islamismu obecně nefandí a každý kdo vražíd kurdy, Šiíty a bojuje proti Assadovi mu musí být nanejvýš protivný.

 • Qaxi
  15:22 31.12.2015

  Mne fascinuje jak všichni píšou "cisterny s ropou na cestě do Turecka".

  Koukl jste se někdo na ty fotky (tady nebo přímo na ruských webech)?

  Já jo a našel jsem 4 cisterny, zbytek jsou normální skříňový kamiony a ty na cisternu nepřestavíš ...

 • Shania
  15:14 31.12.2015

  leviathan: nj ti kurdi:) V radách ISIS jich pěkných pár tisíc bojuje (převážně mladí bojovnici), stejně jako u rebelů je tam hodně frakcích, bojující mezi sebou.

  Níže je něco málo o ropě, cz text velmi zjednodušen, lepší číst u zdroje.

  Situace s ropou a ISIS je podstatně složitější, než to na první pohled vypadá.
  1. Pokud ISIS obsadí nějaký vrt/rafinerii, mají tam max dozorce/správce, ostatní je ponecháno v původních rukou.
  2. Ropa je vždy co nejdřív prodána různým překupníkům/obchodníkům na místních trzích.
  3. Většina ropy vytěžené v Sýrii slouží pro lokální využití, od povstalců, obyvatelstva na územích ISIS, nebo Asada a Iranců.
  4. Naprosté minimum pak je vyvezeno překupníky ven, moc se to nevyplácí při nízké ceně ropy
  a velmi obtížnému pašování do Turecka.
  Pěkné články o tom zde:
  http://ig.ft.com/sites/2015/is...
  http://www.ft.com/intl/cms/s/2...

  Pak je tu Irak a Kurdi, možná je to na první pohled neuvěřitelné, tak ISIS a Kurdi spolu obchodují, nejen s ropou, ale i s otroky, zbraněmi atd.

  Takže např. Kurdové pokrývají tři čtvrtiny spotřeby Izraele
  http://www.ft.com/intl/cms/s/0...
  O dalších státech ani nemluvě.

 • Shania
  15:05 31.12.2015

  flanker.jirka: Máš pěkně starou mapu (podle odkazu minimálne ze září), ISIS postupuje od Palmyry na západ

  http://syria.liveuamap.com/...

  O tohle mluvím, ne že mají bombardovat nějaké vzdálené oblasti, ale v ohrožení je přetnutí jejich sféry vlivu. Ale uvidíme, třeba se stačí na jih, kde jsou povstalci, pak bude jasné proč jim bylo umožněno dostat se tak daleko.

  Co se týká toho konvoje, tak je to převážně jídlo a jiné běžné potřeby (zcela určitě by se tam našli i nějaké zbraně) které ty miliony lidí co tam ještě žijí potřebují. Jak už jsme několikrát uvedl, tak mezinárodní obchod Tureckem je téměř na stejné úrovni jako před válkou.

 • leviathan
  14:46 31.12.2015

  Ruske satelitne zabery ukazuju hranicne prechody do Turecka kontrolovane zo Syrskej strany Kurdami. Trasa Hazakah-Kamischlo vedie cez uzemie kontrolovane Kurdami a z casti Assadovcami. To chcu Rusi vazne tvrdit, ze Kurdi kupuju ropu od svojho uhlavneho nepriatela ISIS a potom ju predavaju svojmu druhemu uhlavnemu nepriatelovi - Turecku?
  A ta druha trasa Azaz-Kilis ma zasa problem v tom, ze vedie cez oblast Tell rifaat a Mare, kde sa permanentne bojuje - ale OK, tato trasa je z casti uveritelna.

  http://wertyzreport.cz/clanek/...
  http://www.zvedavec.org/koment...

  To by musela

 • flanker.jirka
  13:37 31.12.2015

  Bez zdrojů informací to evidentně nikdy nepůjde, využívají co mohou a dokonce jim poskytují informace i jiné zdroje, sice jen selektivně, ale spolupracují s nimi omezeně jak Francouzi, tak Izrael.
  Jen se divím, kolik tam těch "cisteren" mají, tolik tam snad nění ani obyvatel :-D

  to Shania: přece nám nebudou tvrdit, že ty kamiony převáží Husajnovic chemické zbraně :-D
  Zkuste se podívat na tuto mapu:
  http://svobodneforum.cz/wp-con...
  tam je jasně vidět, že by se rádi spojili s provládními silami až u Aleppa. Prioritou pro ně bude získat klid v bezprostřední blízkosti. Je to jako by jste nejdříve hasil požár u souseda, zatímco sám stojíte na hořící podlaze.
  Na větší vzdálenost se vždy hůře operuje, už jen protože, pro lepší výsledky potřebujete například letecké návodčí, jednotky pro speciální operace spolupracující s vrtulníky a vzdušný průzkum pomocí UAV, značná část IS se nachází mimo bezpečný dolet vrtulníků.

 • Shania
  12:09 31.12.2015

  Zajímavé, že rusové mají tolik fotek s cisternami, ale proč na ně tedy nezatočí?

  Pak když dojde konečně na útoky na tu infrastrukturu, tak se z toho vyklubou čističky vod, sila, opuštene pekarny atd.

  A pak když zničí nějaký ten konvoj, který má podle nich pašovat ropu, tak to z jejich podhledu vypadá takto:
  https://www.youtube.com/watch?...

  A realita pak vypadá takto:

  https://ia801501.us.archive.or...


  Uzemní zisky ISIS (tmavě červená) a ztráty (žlutá)
  http://www.acig.info/forum/dow...

  A zajímavé na tom je, že i když Asad ztrácí (když píšu Asad, tak ve skutečnosti myslím hlavně Hizballáh, IRGC a RuAF), tak většina úsilí pořád směřuje proti povstalcům a proti ISIS se nevedou žádné ofenzivní akce.

  Ten malý kus na severozápadě je místo, kde byla dost silná koncentrace útoku RuAF a ISIS tam tlačí na FSA.

  A tady je ještě aktuální diagram povstaleckých skupin a islamistů
  http://www.acig.info/forum/dow...

 • Roland
  10:36 31.12.2015

  jak je asi plánované zničení protivníkových satelitů a náhrada za vlastní...

  zničení si dovedu představit celkem snadno, ale co místo nich když o své přijdu? určitě je výrazně jednodušší satelit sundat, než dostat nahoru