Sýrie – muslimská občanská válka

FSA
Foto: Příslušník Syrské osvobozenecké armády (FSA) / AP

Zatímco „západ“ přešlapuje na místě a hledá způsob, jak se postavit k situaci v Sýrii, šíitský Írán už aktivně podporuje režim Bašára Assada. Jak uvedl Ghanem Nuseibeh, Palestinec píšící pro The Jersuálem Post, měli by ostatní sunnitské státy zvážit vojenskou intervenci v Sýrii.

Nejprve si načrtněme náboženskou situaci v Sýrii. Největší počet obyvatel (74 %) tvoří sunnité. Z nichž se také rekrutuje drtivá část povstalců, včetně Syrské osvobozenecké armády (FSA). Druhou nejsilnější skupinou jsou Alávité (14 %), jenž tvoří jakousi odnož šíitského islámu.

Na třetí příčce jsou s 10 % křesťané, následují s 9 % Kurdové. Menší skupiny pak tvoří sekty drúzové (3 %) a ismailité (3 %). V Sýrii žijí i malé komunity Židů. Syrská společnost je tedy velmi nábožensky rozmanitá.

Ší'itský islám, též ší'a (Strana Alího či Přívrženci Alího), je jedním ze dvou hlavních proudů islámu (druhým je sunna). Stoupenci ší'iy se označují jako ší'ité. V rámci islámského světa tvoří menšinu, majoritní skupiny ší'itů se nacházejí v Íránu, Ázerbájdžánu, Bahrajnu, Ománu a Iráku. Wikipedia

Režim Bašára Assáda, vládní a vojenské špičky se hlásí právě k šíitským Alávitům. Není tedy divu, že Syrský vládní režim, přímo vojenský, podporuje šíitský Írán a rovněž šíitský Hizballáh. Oba aktéři v minulosti používali Syrské území ke svým vojenským aktivitám a nemíní tuto výhodu nyní ztratit.

Video: Syrská občanská nebo muslimská občanská válka? / YouTube

„Každý dobře ví, že Sýrie je dnes více než kdy jindy zástupnická země Íránu, a každá ze sunnitských zemí vnímá jako vysoce důležité, aby zastavila šíření íránského vlivu v regionu,“ píše Ghanem Nuseibeh. Ostatně tomu napovídá podle Nuseibeho i situace na letišti v Damašku, kde má společně se syrskými policisty hlídat vždy jeden „gentleman“ z Íránu.

Sunnité jsou muslimové, kteří po Mohamedově smrti uznali za nástupce Abú Bakra a oddělili se tak od šíitů, kteří za nástupce považovali člena jeho rodiny – zetě Alího. Šiíté a sunnité tvoří dvě základní větve islámu. Sunnité tvoří více než 75 % všech muslimů.Většinu mají ve všech muslimských státech s výjimkou Iráku, Íránu, Ázerbájdžánu, Ománu a Bahrajnu.Wikipedia

„Sektářsky“ je rozdělena i náklonnost ostatních muslimských zemí. Syrský režim podporují šíitské státy, kromě Íránu to je především Irák a Libanon (Hizballáh). Naproti tomu sunitské povstalce podporují sunitské země Turecko, Saudská Arábie nebo Egypt.

Existuje důvodné podezření, že žádné muslimské zemi nejde o blaho Syřanů, ale o zastavení vlivu ideového protivníka a o posílení svého mocenského vlivu. Írán především využívá Sýrii jako svou základnu pro vyzbrojování Hizballáhu a jako základnu pro možný útok na Izrael. To, že Izrael nečeká, až se ,,západ“ nebo muslimské země rozhoupají, jsme se mohli přesvědčit minulý týden, když zaútočil na íránské sklady zbraní v Sýrii.

Video: Pět íránských odstřelovačů zajatých FSA / YouTube

Naproti tomu Saudská Arábie, Jordánsko a Katar finančně a pomocí vojenské techniky přímo podporují sunitské povstalce. Turecko se zase otevřeně nepřátelsky staví k syrskému režimu a vyhrožuje mu vojenskou intervencí. V případě Turecka je to o to pikantnější, že do „muslimského boje o moc“ vtahuje i Severoatlantickou alianci.

Ostatně o nevraživosti mezi sunity a šíity jsme se mohli přesvědčit při nedávných protivládních protestech v Bahrajnu. Tehdy do značné míry šíitské protesty pomohla potlačit Saudská Arábie vysláním několika desítek svých vojáků.

Jak z toho ven? Podle Nuseibeha musí přijít řešení z arabských zemí. Spojené státy a Evropa je unavena z předchozích válek z Iráku, Afghánistánu nebo Libye, a nemá zájem se pouštět do dalšího „vojenského dobrodružství.“

Cestou ven ze syrské krize je podle Nuseibeha společná vojenská akce sunitských zemí. Cílem není jen svržení Bašára Assada a "vyhnání" Íránu ze Sýrie, ale i zamezení vlivu různých teroristických skupin, které skrze vlajku povstalců bojují v Sýrii za svou věc.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Harašení chemickými zbraněmi v Sýrii

Uběhlo deset let od vypuknutí války v Iráku. Ta si do dnešních dní vyžádala několik desítek tisíc ...

Syřané pod vlajkou al-Káidy

Od samého počátku povstání v Sýrii na to upozorňují mnozí komentátoři, v českém mediálním prostředí ...

Izraelská armáda: Sýrie je připravena použít chemické zbraně

Generálmajor Aviv Kochavi, náčelník izraelské vojenské zpravodajské služby, oznámil na 13. ročníku ...

Izraelci útočí na Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pavel
  20:51 05.06.2013

  Proč porád každej píše o občanský válce, když to vůbec žádná občanská válka není???? Jde pouze o prachsprostou agresi na suverení stát ze strany elity, které slouží Saudská arabie, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč porád každej píše o občanský válce, když to vůbec žádná občanská válka není???? Jde pouze o prachsprostou agresi na suverení stát ze strany elity, které slouží Saudská arabie, katar, západní evropa, izrael, usa, turecko aspol. Stejně jak to bylo v Lybii. Takzvaná teroristická FSA placená katarem a dalšími nepochází ze syrii, ale je dávno potvrzeno, že jde o části Al-kaidy. Do syrie proudí bojovníci z 40 zemí světa, tak jaká občanská válka? Assad je jen nepohodlný pro plány světovládců a tak ho chtějí odstranit a ovčanům se stále pod mediální masáží vtlouká do hlavy "jak to doopravdy je". Stačí nebýt blbý a vidíte ty souvislosti. Držím palce lvovi Assadovi!!! Konečně někdo, kdo se postavil tomuhle fašistickýmu zřízení.
   
  Volte opatrně slova - jako teroristická FSA, je "dávno potvrzeno" a neoznačujte ostatní za blbce, jen proto, že nevěří v to, co vy. Bez podobných emocionálních výlevu se tady rádi obejdeme. Admin. 
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  10:44 22.05.2013

  EU zrušila embargo na dovoz ropy ze Sýrie (má částečně nahradit zakázaný dovoz z Íránu).:

  http://www.protiprudu.org/rebe...

  EU zrušila embargo na dovoz ropy ze Sýrie (má částečně nahradit zakázaný dovoz z Íránu).:

  http://www.protiprudu.org/rebe...

 • orbitalized
  20:59 20.05.2013

  Jo, tak New World Order a desítky proslovů, jež ho propagují od doby Bushe staršího je konpirací? Stejně jako měl Hitler svou vizi o III.říši, tak USA plánují to samé pod pláštíkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo, tak New World Order a desítky proslovů, jež ho propagují od doby Bushe staršího je konpirací? Stejně jako měl Hitler svou vizi o III.říši, tak USA plánují to samé pod pláštíkem doktríny PNAC. Inu někteří lidé skutečně nechtějí vidět onen "Washingtonský konsensus"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:10 20.05.2013

  Pane Khole, víte kdo za to ale ve skutečnosti může... obyčejní lidé. Jsou to právě čtenáři médií, kteří hltají šokující, srdcervoucí příběhy, chtějí znát jednoduchou a šokující ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Khole, víte kdo za to ale ve skutečnosti může... obyčejní lidé. Jsou to právě čtenáři médií, kteří hltají šokující, srdcervoucí příběhy, chtějí znát jednoduchou a šokující pravdu o hodných a zlých. A to platí pro obě strany.
   
  Místo toho, aby lidé o věcech přemýšleli kriticky, tak se automaticky staví do opozice ke všemu, co je v tzv. mainstreamu a myslí si, jak nevyzráli nad systémem a posmívají se "ovcím".
   
  Média dávají lidem jen to, co chtějí. Buď o hodných povstalcích, nebo o hodném Assadovi. Většina lidí si vybere.
   
  Návštěvnost roste, příjmy z reklamy rostou…
   
  Kdybychom se tady na AN dali na „konspirační teorie“ byli bychom již dávno finančně za vodou. Psát o "konspiračních toeriích" (hodný Assad, zlé a protřelé NATO, zlý "západ, NWO)  je na webu nejvydělečnější byznys.
  Skrýt celý příspěvek

 • David Khol
  07:47 20.05.2013

  Mně jako nejhorší připadá právě ta míra manipulace, kdy je nám jako za minulého režimu předkládán jenom jeden jediný správný názor. A ty vznešené řeči o tom, jak morální by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně jako nejhorší připadá právě ta míra manipulace, kdy je nám jako za minulého režimu předkládán jenom jeden jediný správný názor. A ty vznešené řeči o tom, jak morální by bylo zasáhnout, jak povstalci statečně bojují.(přitom v sousedním Iráku také bojují povstalci proti vládě a o jejich argumenty zájem nikdo nemá).
  Jinak ten konflikt podle mne má celou řadu dimenzí, nelze jej zaškatulkovat do pouze jedné. A co se týče onoho pohledu náboženští fundamentalisté versus vláda - kdo chce, ať si prostuduje konflkt v r. 1982. Podobností není jen to ,že taky začal v městě Hammá, dnes je to jenom mnohem nebezpečnější. A čím víc tam bude vlivu ze zahraničí - a je jedno, zda ze strany arabských států a nebo Západu - tím víc ta situace bude horší
  Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  12:38 19.05.2013

  ...'' popsat situaci v Sýrii není vůbec jednoduché " - Situaci ne, ale příčinu, tu původní a jedinou nemůže být těžké odhalit. Zde jsem narazil na zajímavý článek, ale tak nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...'' popsat situaci v Sýrii není vůbec jednoduché " - Situaci ne, ale příčinu, tu původní a jedinou nemůže být těžké odhalit. Zde jsem narazil na zajímavý článek, ale tak nějak počítám s tím, že už o něm dávno víte...

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
  Skrýt celý příspěvek

 • Fakta
  11:22 19.05.2013

  NENE. Sunnitských arabů je 54-56max. procent. Pak jsou kurdové a td.. Navíc zhruba polovina sunnitských arabů stojí pevně za Assadem, sám znám jednoho podnikatele a není v Baas!

  NENE. Sunnitských arabů je 54-56max. procent. Pak jsou kurdové a td.. Navíc zhruba polovina sunnitských arabů stojí pevně za Assadem, sám znám jednoho podnikatele a není v Baas!

 • Fakta
  15:10 18.05.2013

  Ty čísla nevychází. Sunnitů je pouze 54 procent ne 74.

  Ty čísla nevychází. Sunnitů je pouze 54 procent ne 74.

 • hovorka11
  12:32 18.05.2013

  Nebudu komentovat škatulkovací příspěvky pana milcha, ale určitě by chtělo si poslechnout o skutečném stavu v Sýrii od osoby. která patří do naší civilizace: -------------------- ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebudu komentovat škatulkovací příspěvky pana milcha, ale určitě by chtělo si poslechnout o skutečném stavu v Sýrii od osoby. která patří do naší civilizace: -------------------- Nejvýše postavená jeptiška v Melchitském řeckokatolickém klášteře v Qara, ve farnosti v Homs, která komunikuje přímo s Římem, opustila po třídenní návštěvě Irsko, kde se setkala se zástupci Konference irských katolických kněží v Maynooth. Irish Times sdělila, že není v Irsku, aby obhajovala Asada, ale fakta. Většina zpráv ze Sýrie byla "zfalšována s důrazem na jednu stranu." řekla. Tohle je také žádost pro OSN, jejíž zprávy jsou "jednostranné a organizaci nevážené." https://www.youtube.com/watch?... Můžeme posoudit rozhovor reportéra německé televize s nenáviděným "diktátorem" Putinem o opozici v Rusku a na 24 min o podpoře západu s dodávkou 3500 tun munice a výzbroje "opozici". http://www.youtube.com/watch?f... ---------------- Doufám, že chytrolíni, které moje údaje spojují s komunismem dokáží vysvětlit, na co kupovali amici v ČR repasované a zmodernizované tanky T 72 a BVP od Excalibur Army před vznikem bojů v Sýrii a v jeho počátcích. Mám informace, že to bylo na výcvik pro likvidaci těchto tanků. Kdo ten výcvik potřeboval ? ---------------- Podívejte se na dnešní teletext ČR. Zase dezinformace o dodávce Yachontů Sýrii.Yachonty tam dávno jsou. Tentokrát to bylo o jednáních Rusko- Izrael o neposkytnutí raketového systému S 300 Sýrii, která je měla už převzít dle dohody před invazí islamistických žoldáků. Dovedete si představit úroveň lidí většinou mladých a tvárných, kteří přepíšou veškerou hovadinu na teletext, které jim vrchnost předloží ? Nebo CNN, která po světě roznesla, že teroristé z ČR spáchali Bostonský atentát ? Velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič žádal o demenci této zprávy, protože nevzdělané obyvatelstvo USA žádalo bombardovat islámskou ČR. Zkoušky BrahMos (Yachont) http://www.youtube.com/watch?v...
   
  Pane hovorko, k tématu. Neznamená to, že čím víc nepodložených informací uvedete, tím má Váš příspěvek větší hodnotu. Tady nejste proto, aby jste lidi kolem přesvědčoval o svém světonázoru. Admin.
  Skrýt celý příspěvek

 • lentak37
  12:20 18.05.2013

  Najviac mi pride neviem či smiešne alebo smutné na celej tento spoločnosti že nie je to tak dávno kedy Europa otvorene podporovala rasizmus stačí sa pozrieťna politiku uspupkov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Najviac mi pride neviem či smiešne alebo smutné na celej tento spoločnosti že nie je to tak dávno kedy Europa otvorene podporovala rasizmus stačí sa pozrieťna politiku uspupkov Neville Chamberlaina, táto politika bola od začiatku mienená aby skončila vojnou medzi ZSSR a nacistickým Nemeckom, len sa to nejako dostalo mimo dosah, za druhú svetovú vojnu nie sú zodpovedný len Nemci ale všetky strany. To isté speje v tomto destabilizovanom regione dostane sa to mimo dosah, Egypt ako sa dostal Mursi k moci už minimálne raz vojensky narušil demilitarizovanú zonu. Katar, Saudska arabia boli tvrdo potlačené minulý rok povstania. Rovnako dosť ťažko predpokladám, že Irán podporuje Libanon cez Syriu načo? Irán nesusedí zo syriou ale zu Irakom, po zvrhnutí Saddanam Husajna, irán ma veľký vplyv na diane v Iraku, už niekoľko krát protestovali američania že dovolujú Iračania Iránčanom v tichosit prepravu Iránskych zbrani. Nevidí hlavný problém v Sýrii ale práve v Iraku a Irak je dalšou krajinou ktorá je na nabližšej ceste k občianskej vojne a tým stratí absolutne nejaký význam invazia do Iraku
  Skrýt celý příspěvek

 • daredevil
  11:48 18.05.2013

  Nejhorší je, že západ podporuje FSA a teroristy, pokud tato opozice zvítězí, padne jim do rukou obrovský arzenál a už teď někteří teroristé prohlašují, že až skončí s Assadem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejhorší je, že západ podporuje FSA a teroristy, pokud tato opozice zvítězí, padne jim do rukou obrovský arzenál a už teď někteří teroristé prohlašují, že až skončí s Assadem, půjdou si to vyřídit s evropskými státy a Izraelem. NATO by mělo stát spíše na straně Assada, protože jestli padne, bude to znamenat destabilizaci celého regionu a nárůst náboženského extremismu + příliv zbraní ze Sýrie teroristům. Podívejte se, co se stalo v Libyii, situace je tam teď horší než za Kaddáfího, západní státy stahují své velvyslance a v některých městech normálně operují teroristé, aniž by měli z někoho strach.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  08:07 18.05.2013

  Mart

  Jak to že jsme v Kosovu nepodporovali UCK? Vy jste to Rudé právo!! Chcete říci, že bez zásahu NATO by vzniklo tzv. nezávislé Kosovo? A my jako ČR jsme byli obzvlášť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mart

  Jak to že jsme v Kosovu nepodporovali UCK? Vy jste to Rudé právo!! Chcete říci, že bez zásahu NATO by vzniklo tzv. nezávislé Kosovo? A my jako ČR jsme byli obzvlášť aktivni, především na diplomatické frontě. Už výrok jistého darebáka o HUMANITÁRNÍM bombardování hovoří za své. Jinak vyčítáte nedostatek argumentů, ale sám argumentujete stylem: "nic není jednobarevné".... "kdybyste tam byl, tak byste viděl". To jsou teda tvrdá fakta.

  S panem Hovorkou v mnoha věcech nesouhlasím, ale je to taková štika v rybníce. Vy se tu většinou poplácáváte po ramenou, jak to děláte dobře.

  Ale jinak mám rád příspěvky vás všech týkající se techniky. Tam opravdu čerpám. Příjemný víkend!
  Skrýt celý příspěvek

 • milch
  07:26 18.05.2013

  Příspěvky soudruha hovorky nemá ani cenu číst, je to pořád dokola. :) Ten má ve všem jasno, za včechno může USA, Izrael, NATO a EU. Připadám si, jako bych četl Rudé Právo. :))

  Příspěvky soudruha hovorky nemá ani cenu číst, je to pořád dokola. :) Ten má ve všem jasno, za včechno může USA, Izrael, NATO a EU. Připadám si, jako bych četl Rudé Právo. :))

 • mart
  01:01 18.05.2013

  hovorka11:
  prosím už dost, už jsi nás všechny přesvědčil... ;-)))
  Jen jsi ještě zapomněl dodat, že Carnajev byl ve skutečnosti agent CIA, to už se taky někde psalo. To je přeci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hovorka11:
  prosím už dost, už jsi nás všechny přesvědčil... ;-)))
  Jen jsi ještě zapomněl dodat, že Carnajev byl ve skutečnosti agent CIA, to už se taky někde psalo. To je přeci další jasný důkaz spojení islamistů se západem...

  Teď vážně.
  Pominu to, že se vlastně ke každému článku tady na AN vyjadřuješ stejně, a co tu píšeš jsme si už četli v tvých minulých příspěvcích.
  Také nemám sílu ověřovat každou věc, kterou tu napíšeš. Takže se vyjádřím jen k tomu, u čeho jsem reálně byl. V Kosovu jsme UCK nepodporovali... To je fakt, a ne nějaká propaganda, ať už z jakékoliv strany.

  Kéž by vše bylo tak černobílé. Ten je dobrý, ten zlý a hotovo... Tak to ale není. Celá ta věc je tak podělaně duhová, že snad tolik barev ani neexistuje. Každá strana sleduje svoje cíle, a těch stran je tolik, že už se v tom samy nevyznají. Spolupracují zrovna s tím, s kým se jim to hodí,a každý pak hájí svoje zájmy. Uvědomuješ si vůbec, že jsi vlastně stejný jako ty, co tak haníš (USA, NATO atd)? Neuvádíš fakta, přibarvuješ si skutečnost jak se ti to hodí, vytrháváš z kontextu. Přesně tak to přece podle tebe NATO dělá...Stejná propaganda, jen z jiné strany... Ano, každý se snaží prosadit tu svoji jedinou a správnou pravdu, tak to vždycky bylo a bude... Nejsi vyjímkou, jen potvrzením pravidla.

  Kdyby jsi tam někdy byl (Kosovo, Afghanistán, Irák, Líbye, Sýrie, Izrael...), možná by jsi to viděl zase trochu jinak a věci by ti najednou dávali i jiný smysl. Z teplé sedačky v obýváku a u obrazovky počítače je vždy vše mnohem mnohem mnohem jednoduší. Realitu tam však nepoznáš...

  P.S. Prosím, nereaguj na mne, nemá to vážně žádný smysl. Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • jinoch
  00:15 18.05.2013

  pro jsk Pokud jste myslel protilodní střelu Harpoon tak ta letí max. 840 km/h a její detekce není vzhledem k systému navedení a absenci stealth úprav tak velký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro jsk Pokud jste myslel protilodní střelu Harpoon tak ta letí max. 840 km/h a její detekce není vzhledem k systému navedení a absenci stealth úprav tak velký problém...
  Protilodní střela Jachont ve finální fázi letu má rychlost nad 2,5 M a provádí kvazinahodilé změny dráhy a navíc má zoodolněný trup...
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk
  21:20 17.05.2013

  Bože tady je zase plno keců rusofilů! Yachonty prýu odstaví letadlové lodě! US NAVY má zcela bežně schopnosti jak tyto ruské zázraky zlikvidovat naprosto bez problémů RIM-162 ESSM, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bože tady je zase plno keců rusofilů! Yachonty prýu odstaví letadlové lodě! US NAVY má zcela bežně schopnosti jak tyto ruské zázraky zlikvidovat naprosto bez problémů RIM-162 ESSM, RIM-116 RAM, SQL-49, SQL-32, SRBOC atd. Yachont je sice rychlý, ale nedokáže vymanévrovat protiraketovou střelu. A navíc: zatímco detekce Harponu trvá rusků cca 60 sekund, detekce Yacontu US NAvy jen cca 6 s....
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  19:38 17.05.2013

  Další důkaz, že islamisté jsou spojenci západních vlád, ale ne obyvatel:

  Tamerlan Canajev, jeden z těch, kdo spáchali teroristický čin během Bostonského maratónu, se setkal s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Další důkaz, že islamisté jsou spojenci západních vlád, ale ne obyvatel:

  Tamerlan Canajev, jeden z těch, kdo spáchali teroristický čin během Bostonského maratónu, se setkal s pomocníkem a bývalým bodyguardem jednoho z vůdců čečenských separatistů Ahmeda Zakajeva, kterému poskytla azyl Velká Británie.

  Představitelé policie sdělili Hlasu Ameriky, že schůzka se uskutečnila několik týdnů před explozemi v Manchesteru ve státě New Hampshire.

  Rusko obviňuje Zakajeva z těžkých zločinů a požaduje Velkou Británii o jeho vydání, Londýn ale odmítá.
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  19:35 17.05.2013

  Standa:
  Ještě k Sýrii.
  Assadova vláda je asi tak stejně legitimní jako vláda USA. Pokud vím, tak ji podporovala většina obyvatel . Pochybuji, že naše vláda je legitimnější, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Standa:
  Ještě k Sýrii.
  Assadova vláda je asi tak stejně legitimní jako vláda USA. Pokud vím, tak ji podporovala většina obyvatel . Pochybuji, že naše vláda je legitimnější, když ji neuznává cca 87% obyvatel ČR pro korupci a krytí kmotrů.
  Když začínalo "povstání civilistů" v Sýrii, tak na youtube bylo možné vidět jak tito civilisté pálí z pistolí hlava nehlava do davu, do policistů atd. V té době nejvíce ztrát měli vládní policisté. Otázka je, kdo zabíjel obyvatel v davu a kdo byli odstřelovači střílející do davu. Pistole se zahodila a při chycení policií tito žoldáci mohli předstírat, že žádnou zbraň nemají. Považuji za vyloučené, aby jednotně měli pistole a neměli samopaly. Tyto akce museli být centrálně řízeny.
  Sýrie měla problém s úrodou a nespokojenost díky tomu sílila. Pokud by Assad jednal mírně, tak by stál proti tvrdšímu odporu sunnitů. To byl moment, kdy to zabíjení civilistů pistolemi a sneipery začalo. Je absurdní si myslet, že by takto chtěla vláda naštvat občany. Pak už západu a All Džazíře (Katarské televizi) stačilo obviňovat Assada a vysílat to celosvětově. Tím se akce cílených vrahů mohli přenést falšováním skutečností na vládu. Nastoupili "poradci" z GB a Francie a islamisté financovaní Katarem a Saudskou arábií mohli začít válčit v Sýrii.
  Rusové tam mají jedinou základnu v oblasti a Sýrie s Íránem mají uzavřenou smlouvu o vzájemné vojenské pomoci.
  Po počátečních úspěších "rebelů" (žoldáků) turecký prezident Erdogan (islamista a velký kamarád Muslimského bratrstva) začal dělat služby pro NATO. Z důvodu "ohrožení" Turecka zažádal o to, co od něj NATO očekávalo- Patrioty na hranicích se Sýrií. Získal se tím pás cca 20 km v syrském území na "bezletovou zónu" kde mohl probíhat výcvik "rebelů" a stal se koridorem pro plundrování továren na území Sýrie z turecké strany. Turecko a Izrael začali dělat pro NATO výzvědné služby včetně oblasti ruské základny Tartus. Turecko použilo letoun F4 s elektronickou výbavou pro mapování radarů a rychlým přízemním letem vnikalo na Syrské území- bylo sestřeleno. Izrael umístil proti ruské základně na pustém ostrůvku špionážní zařízení v umělém kameni. Neví se, jak tam bylo dlouho.
  Rusko, které mě zklamalo a nepodrželo Líbyi tentokrát nezaspalo a proti útoku z moře poskytlo Sýrii protilodní střely Yachnot ( rychlost 3M, manévrovací let cca 8m nad hladinou do 200km). Tím odstavilo NATO s letadlovými loděmi od útoku z moře (velmi komplikované pro velkou vzdálenost letů F15 a Tornád jejich nedostatečným momentem překvapení. Proti Patriotům jsou už dle vice zpráv na území Sýrie střely Iskander, které jsou manévrovatelné s rychlostí min 3M Jsou fakticky velmi těžko sestřelitelné. Rusové do Tartusu vícekrát připluli svými výsadkovými loděmi ( civilní jim blokovali s vrtulníky členské země NATO). Myslím, že se tam odehrává skutečný souboj "poradců" západu a Ruska. NATO stojí věrně opět při burkových islamistech a poskytuje jim "nesmrtící výzbroj" (ta smtrtící je zajištěna amiky přes jiné muslimácké kanály).
  Stačilo by, aby se přerušila podpora západu islamistům a lidi by je v Sýrii bez problémů zlikvidovali.
  Írán dělá nábory dobrovolníků do Sýrie pro legitimní vládu a to mě uklidňuje.
  Rusko tak v této situaci dělá to, co je nutné- dohodu podepsanou se Sýrií před cca 2 lety o dodání raket S300. To je účinná zbraň proti napadení a tlak na zhoršení výhledu napadnout Sýrii. Vyvolalo to návštěvu Netanjahua v Moskvě, kde si opět s Putinem velmi "porozuměli" (asi si vamezili co je nepřekročitelné).
  V současnosti jediná velmoc, která bojuje proti islamistům vždy a všude je Rusko. Opak dělá USA- ta islamisty usměrňuje do oblastí , kde chce jejich vítězství a to je zrovna Sýrie.

  Bohužel toto je práce NATO:

  http://www.novinky.cz/zahranic...
  Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  15:16 17.05.2013

  Prdlafka: No jestli je James Petras bulvární pisálek, tak to o Vašem rozhledu něco svědčí.

  hovorka11: Já jsem se tím trochu zabýval a je to otázka, na kterou neumí nikdo pořádně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prdlafka: No jestli je James Petras bulvární pisálek, tak to o Vašem rozhledu něco svědčí.

  hovorka11: Já jsem se tím trochu zabýval a je to otázka, na kterou neumí nikdo pořádně odpovědět. Jak jsem napsal dole, je to jako porozumět vztahu Izrael vs Arabové v Palestině. Samozřejmě se do konfliktu vměšují regionální i mezinárodní hráči. Tam už to je takový mix vztahů a zájmů tolika subjektů, že všichni budou rádi, když to dopadne jak v Iráku, tedy vůbec ne ideálně, ale aspoň tam bude "fungovat stát". A pokud by vyhráli sunnité, tak bych se vsadil, že se budou snažit rozvrátit iráckou vládu.
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  15:05 17.05.2013

  Standa:
  Myslím, že to vidíte o trochu optimističtěji, než to ve skutečnosti je.
  V té krizi hraje západ skoro vždy klíčovou úlohu. Jakou si můžeme ověřit na situaci v Kosovu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Standa:
  Myslím, že to vidíte o trochu optimističtěji, než to ve skutečnosti je.
  V té krizi hraje západ skoro vždy klíčovou úlohu. Jakou si můžeme ověřit na situaci v Kosovu a Líbyi.
  Pokud je někde sestavena společnost z více náboženských a národnostně složených skupin, tak je méně odolná na vměšování mocností z venku a to se stalo ve všech těchto případech.

  V Kosovu USA a západ podpořil vražednou UCK s Hadžimem Tacim ve stylu hlaste se o "svobodu" a my vám pomůžeme penězi a vojensky. To se stalo a amici tam mají 3 základny a bombardérka Olbrightová tam dostala telekomunikační společnost a bombardér Wesley Clark tam má těžební společnost s největšími zásobami uhlí v Evropě.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/W...

  V současnosti distribuuje Kosovo 70% drog evropským zákazníkům hlavně vysoce čistého heroinu z Afganistánu, který se blížícelo 90% cesvětové produkci (velmi silný se dostal i na náš trh, a odneslo to několik lidí). Srbové v Kosovu přišli o svá práva a pod muslimovskou vládu byli násilím vtlačni USA s EU. I zde se ukázalo, že lepší drogový islamista, než slovanský spojenec Ruska a o to šlo.

  V Líbyi naši spojenci z Benghází s auty a kulomety obklíčili vládní budovy a vyhánějí z ministerstev neislamisty. Polovina zaměstnanců britské těžební společnosti BP, pro kterou se v Líbyi taky vedla války musí utíkat a USA chystá cca 200 vojáků specialistů na boj se svými kamarády, které rozváželi na místa bojů s líbyjskou vládou.

  Syrská vláda byla vůči Izraeli jistě přijatelnější, než by byla případná islamistická.
  Problém je zcela jinde a záměrně se o něm nepíše.
  Všechni naši burkoví spojenci mají dohodu, že budou obchodovat ropu a plyn za dolary.
  Toto nedodržoval Írák, Líbye (chtěla dokonce vlastní africkou měnu i pro ostatní státy),Sýrie (západ okamžitě zablokoval konta Sýrie), Írán -na rozkaz USA nesmí vyvážet plyn a ropu do zemí EU (diktát odmítlo Švýcarsko), je zakázáno s ním obchodovat pod trestem sankcí obchodním společnostem a nově před několika dny si USA došláplo na Turecko a ostatní státy, které s Íránem obchodují ve zlatě.
  Že vazalstvím netrpí ostatní "nezápadní" svět se dá doložit, že obchodují s Íránem, a jejich ekonomiky rostou, protože nejsou tunelovány nekonečným a vzrůstajícím tiskem nekryté měny.
  Měnit se evidentně nic nebude, tak budem ekonomicky upadat, protože válečné výdaje bez efektu kořisti jsou neefektivní (Líbye nestačí a Sýrie je velké sousto).
  Ještě že máme umělou bublinu s břidličným plynem, papírky "na zlato" které sice nejsou zlatem, ale dokáží cenu zlata uměle snižovat, protože kamuflují neexistující zlato do doby, než bude fyzické rozprodáno a pak se to provalí.
  Skrýt celý příspěvek

 • prdlafka
  14:21 17.05.2013

  Zato blisty jsou dobrej zdroj.

  Zato blisty jsou dobrej zdroj.

 • Standa
  13:49 17.05.2013

  Škoda škoda, tohle už bohužel není článek, ale řekněme stručná zpráva objasňující názor někoho konkrétního. Chtělo by to chrlit méně "článků", tady převažuje kvantita nad kvalitou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Škoda škoda, tohle už bohužel není článek, ale řekněme stručná zpráva objasňující názor někoho konkrétního. Chtělo by to chrlit méně "článků", tady převažuje kvantita nad kvalitou. třeba by pomohlo rozdělit WEB na aktuality a články.

  Jinak ten problém je rozhodně širší, nejedná se o problém rasismu, jak píše kolega dole, ale o konfesně-politický boj v rámci regionu. Je to vzájemné vytlačování sunnitů a šíitů a je to také politický boj.

  Základní otázkou zůstává, zda-li vůbec má místo v islámské politické kultuře takový pojem, jako je demokracie. Islámské právo se skládá z práva obyčejového, práva šaría a psaného práva získaného normotvornou činností v parlamentu. Nezřídka vedle sebe existuje právo islámské a právo světské. Nelze ani pominout vliv společnosti. Vy vnímáte společnost v Sýrii za problém sunnitů a šíitů, ale je tam i vliv klanů a kmenů. Každý kmen má svého vůdce a ten rozhoduje v rámci regionu a je to vlastně taková paralelní mocenská struktura vedle centrální-státní. Právo vykládat islám má jen ten, kdo jí nejlépe porozuměl, tedy dříve v dobách, kdy gramotnost byla nízká, měl výhodu učenec, který vykládal islám, zde rozuměj šajch. Změny ve společnosti řeší tzv. idžtihád, tento pojem nám dává možnost interpretovat základní principy islámského práva na měnící se situaci ve společnosti. Názorový pluralismus je tak zcela v souladu s islámským právem.Pro světskou normativní aktivitu jsou z islámského práva důležité zejména principy, jako je princip šúrá (Islámský argument pro poradu vládců s lidem o společných záležitostech) a idžmá. Princip idžmá znamená všeobecný sociální konsenzus, nebo vůli lidu. Sekulární vliv BAASu dokázal držet všechny tyto fragmenty společnosti pospolu. Pro Izrael je rozhodně Asad čitelný a jeho politika byla poměrně neměnná. Pád Asada a zvýšený vliv Turecka na Sýrii by mohl rozkolísat region do nějaké omezené války. Nestabilita opozice a její fragmentalizace do různých bojových skupin znesnadňuje její podporu ze strany západu. Vlastně se všichni bojí, co z toho později vzejde.


  Ta otázka je nekonečně složitá asi jako soužití Izraele a Arabů v Palestině. Proto mě článek trochu zklamal, je dost povrchní a neobsahuje ani základní pojmy konfliktu. Berte tuhle kritiku jako povzbuzení do lepší práce a ne jako nekonstruktivní kritiku, každý takový web je přínosem, ale musí se na něm pracovat.

  A pokud se chcete dozvědět, proč USA ponechávají Saudskou Arábii na pokoji, tak si najděte např. Britské listy a pojem rentiérská ekonomika: http://blisty.cz/art/57916.htm...

  Z takových zdrojů si dáte dohromady, jak to vlastně všechno je: Idnes a wikipedia, ze které bylo čerpáno hlavně na začátku článku, nejsou zrovna nejlepšími zdroji.
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  12:48 17.05.2013

  Grohmann:
  Tento článek jste napsal tak, jak je zřejmě od Vás očekáváno, ale je psán čistě jednostranně i když se snažíte to zakrýt vyjádřeními, která se Vám spíše hodí na předem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grohmann:
  Tento článek jste napsal tak, jak je zřejmě od Vás očekáváno, ale je psán čistě jednostranně i když se snažíte to zakrýt vyjádřeními, která se Vám spíše hodí na předem určený obraz války v Sýrii.
  Zamlčuje zcela osvětlující fakta o cílech militantních islamistů, Izraele, í členských zemí NATO jako je Turecko, USA, Británie, Francie atd., proto Váš článek doplním o fakta, která je nutno říci:

  1) Syrský režim a Írán se odlišuje od našich spřátelených sunnitských režimů tím, že jejich náboženství neuznává na rozdíl od sunnitů bombové teroristické útoky, nevažaduje nošení burek
  a proto jsoue sunnity považováni za změkčilé.
  V Íráku jsou bombovými útoky vražděni takřka výlučně šííté sunnitskými fanatiky, kteří se tam táhnou z SA, Líbye a ostatních států

  2) Západ nikdy nepřešlapoval na místě. USA s Tureckem, Británií a Francií zcela nepokrytě podporovali "rebely" jak to dělal v Líbyi. Neustále nám bylo a je vtloukáno do hlavy, že Assad útočí na civilisty a za civilisty jsou označení islámští bojovníci, kteří jsou vyzbrojeni a cvičeni u tureckých hranic nejenom turky, ale i specialisty z USA.
  V Londýně byla vytvořena loutková vláda, která měla nastoupit v Damašku po svržení Assada bez možnosti demokratické volby syřany- totalitní loutkový režim pod vedením člověka, který 30 let nebyl v Sýrii.
  Lže se nám jak za nejtvrdšího taotalitního režimu.
  V současnosti vzhledem k cca 80% islamistických žoldáků v Sýrii z různých států vč. Evropy západ zjišťuje, že je nedokáže ovládat tak, jak chtěli pro svržení Assada. Tím nastala situace, kdy docházejí ti "správní žoldáci" a zbývají ti "nesprávní", kteří dělají výbuchy v Turecku. Samozřejmě Erdogan a západ okamžitě podvádí a označuje tyto výbuchy za dílo Damašku. Dokladovat se to dá doložit na lžích o chemických útocích Assada, která jsou soustavně vyvracena OSN a vyšetřovacími týmy. Přesto se stejně dokola lže, protože opakovaná lež se stává "pravdou".

  3) Co se týče Izraele.
  Izrael umožňuje nástup těžebních společností na Golanských výšinách, které patří Sýrii a které označil za území nutné "k přežití Izraele". Takže další lež- je tam ropa a plyn.
  Na teletextu ČT1 se však dovídáme, že Izrael má nová ložiska a že ze Syrské strany dopadly rakety na izraelské území Golanských výšin !!!
  Takže zase propaganda nejobludnějšího rázu- okradený a vyhnaný je " intervent" na své vlastní území, kde mu kradou jeho majetek.
  ---------------------------
  To není demokracie.
  Základ demokracie není blokace pravdivých správ ve veřejnoprávních médiích, ale naopak je to podmínkou pro demokraci. Je evidentně počítáno s většinovou leností obyvatelstva, ověřovat si, co je a není pravda a sledovat posloupnost událostí, ze kterých lze předchozí lži usvědčovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • courage
  12:12 17.05.2013

  Ať se tam všichni pozabíjejí mezi sebou.Čím víc tím líp..Ještě by se měly vypravit letadla z Německa,Anglie,Francie atd. ať všichni džihadisti odjedou umřít do Sýrie...Alláh už si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ať se tam všichni pozabíjejí mezi sebou.Čím víc tím líp..Ještě by se měly vypravit letadla z Německa,Anglie,Francie atd. ať všichni džihadisti odjedou umřít do Sýrie...Alláh už si je přebere..
  Skrýt celý příspěvek

 • xxx
  10:36 17.05.2013

  Hezka pitomost. Al Kaida, Taliban i Dzihad jsou extremiste sunitskeho smeru islamu a mnohem nebezpecnejsi nez siite. Ti alespon bojuji face in face, ne ze zalohy a sebevrazednymi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hezka pitomost. Al Kaida, Taliban i Dzihad jsou extremiste sunitskeho smeru islamu a mnohem nebezpecnejsi nez siite. Ti alespon bojuji face in face, ne ze zalohy a sebevrazednymi atentatniky jak ti druzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  10:02 17.05.2013

  Tady zajímavý příspěvek jak to dopadá, když se pomůže těm správným silám. Pan Grohman to může ovšem označit za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady zajímavý příspěvek jak to dopadá, když se pomůže těm správným silám. Pan Grohman to může ovšem označit za bajku,
  http://www.parlamentnilisty.cz...
  Skrýt celý příspěvek

 • xxx
  09:49 17.05.2013

  Režim Asada byl po desetiletí postaven na rasistických základech, resp. na upřednostňování jedné skupiny obyvatel na druhými. Kdo nebyl Alávita neměl šanci ve společnosti dosáhnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Režim Asada byl po desetiletí postaven na rasistických základech, resp. na upřednostňování jedné skupiny obyvatel na druhými. Kdo nebyl Alávita neměl šanci ve společnosti dosáhnout nějakého vyššího postavení, ani v armádě nebo státní správě. Je logické, že s arabskými revolucemi i většinoví sunnité vycítili šanci a začali veřejně v ulicích protestovat proti tomu co považovali za diktaturu. Jak to dopadlo víme - střílení armády do demonstrantů atd. Není se tedy čemu divit, že z toho vypukla občanská válka. Bohužel se do toho rychle zapojili islámské extremistické skupiny, proti čemuž velmi slabě vyzbrojená a málo zkušená FSA nemohla (a dnes už vůbec nemůže) dělat nic. Tyhle skupiny byly a jsou daleko kvalitněji vyzbrojeny a vzhledem k různým dobrovolníkům mají také daleko větší bojové zkušenosti než FSA. Hlavně irácká Al-káida jak materiálně tak personálně tyto skupiny zásobuje. A protože "Západ" se zas tak moc do vyzbrojování FSA nehrnul, není se čemu divit, že extremisté začali velmi rychle hrát prim a dnes už s tím někdo málo co udělá.
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk
  09:25 17.05.2013

  Pozabíjet všechny, Alláh si je už roztřídí sám...

  Pozabíjet všechny, Alláh si je už roztřídí sám...

 • Jan Grohmann
  09:19 17.05.2013

  Pro Rakušan. Pěkná pohádka o souboji dobra se zlem - tentokrát o hodném Assadovi a o zlých povstalcích.

  Pro Rakušan. Pěkná pohádka o souboji dobra se zlem - tentokrát o hodném Assadovi a o zlých povstalcích.

 • Rakušan Pavel
  08:34 17.05.2013

  Trochu jiný pohled. http://www.youtube.com/watch?f...

  Trochu jiný pohled. http://www.youtube.com/watch?f...

 • mart
  08:01 17.05.2013

  díky za zajímavý článek

  díky za zajímavý článek