Sýrie uvedla do provozu dvě baterie protilodního systému Bastion

Bastion
Foto: Schéma rozdělení protilodního systému K-300P Bastion-P / NPO Mashinostroyenia

Zatímco celý svět sleduje další kroky Íránu, Sýrie zvyšuje svou obranyschopnost. Kontroverznímu režimu Bašára Asada se podařilo z Ruska získat protilodní raketový komplex K300P Bastion se střelami Jachont a minulý měsíc uvedla do plného provozu již druhou baterii tohoto systému, čímž pokryla své pobřeží po celé délce.

Vývoj a snaha o export

Vývoj střely Jachont (v kódu NATO SS-N-26), využívané v rámci protilodního raketového pozemního systému K300P Bastion-P, započal už v 80. létech minulého století. Hlavním cílem bylo získání univerzální střely, kterou by bylo možno použít po určitých úpravách nejen v rámci komplexního raketového systému, ale také z plavidel a ponorek. Vývoj střely pak byl dokončen na přelomu desetiletí, ale vzhledem k rozpadu Sovětského svazu nebyl ihned uveden do výzbroje ruské armády ani námořnictva.

Rusové se proto snažili střelu jako takovou, respektive celý systém nabídnout na vývoz. V této souvislosti se nejčastěji zmiňuje Vietnam, nyní ale přichází také informace o nedávném zprovoznění již druhé baterie na pobřeží Sýrie. Samotná střela Jachont se mimochodem měla údajně stát také předlohou pro rusko-indickou střelu BrahMos, jenž je určená nejen pro odpálení z plavidel a ponorek, ale také ze stíhacího víceúčelového letounu Suchoj Su-30MKI.

Brahmos Foto: Rusko-indická střela Bramhos vychází také ze střely Jachont / onehalf3544, Wikipedia

Technické parametry střely a systému K300P Bastion-P

Samotná řízená střela na délku měří 8,9 m, v průměru má 72 cm a váží kolem 3 t. Raketový motor na tuhé pohonné látky, umístěný v zadní části, se stará pouze o start. Po získání dostatečné rychlosti je odhozen a střela je dále poháněna náporovým letovým motorem. Dolet a maximální rychlost se pak odvíjí pochopitelně od výšky letu. Dolet činí 120 až 300 km podle letové hladiny a zvoleného profilu letu, která může být jen 10 m nad hladinou moře.

Od toho se odvíjí také rychlost, která činí zhruba 680 – 750 m/s. Parametry celého raketového systému, respektive jedné baterie se pak odvíjí od dané konfigurace. Celý raketový systém se kromě dalších podpůrných vozidel skládá z velitelského stanoviště, systémů řízení palby a samotných odpalovacích zařízení. Ty jsou stejně jako všechny ostatní části Bastionu umístěny na mobilním podvozku. Každé odpalovací zařízení má přitom k dispozici dvě řízené střely Jachont.

K ochraně pobřeží stačí dvě baterie

Sýrie před nedávnem získala a již uvedla do provozu dvě baterie protilodního raketového systému Bastion-P, ke kterému má k dispozici 72 protilodních střel Jachont. Součástí jedné baterie je tak 18 odpalovacích zařízení, které mají k dispozici celkem 36 střel. Přitom není zcela jisté, zda Syřané neobdrželi také několik střel navíc.

Bastion Foto: Mobilní odpalovací zařízení Bastionu / NPO Mashinostroyenia

Baterie jsou proto od sebe vzdáleny tak, aby byly schopny pokrýt pobřeží po celé své délce. V této souvislosti je přitom vhodné připomenout, že Sýrie čelí vnitropolitickým problémům a je tak zcela pochopitelné, že se snaží zvýšit vlastní obranyschopnost a demotivovat své případné soky k zásahu zvenčí.

Ještě před několika týdny média dokonce spekulovala o možné invazi do Sýrie nebo bezletové zóně jako tomu bylo v případě Libye. Do něčeho takového se však nikomu nechce, a to z celé řady důvodů, kterým se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Robotičtí hasiči na palubách bojových lodí

Požár na palubách lodí, ať válečných či civilních, je vždy obrovský problém. Nemluvíme jen o ...

Piranha – bezosádková loď postavená z nanometriálů

Bezpilotní letouny, neboli UAV (unmanned aerial vehicle), se ve vojenském světě skloňují ve všech ...

VIDEO: Jak se staví torpédoborec nové generace USS Zumwalt

Stavba velké oceánské lodě není žádný med. Když se navíc jedná o nejnovější torpédoborec USS ...

Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...