Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Trosky F-16 vedle kibucu Harduf.  / Tasnim News Agency; CC BY 4.0

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku F-16. V reakci na to izraelské letectvo (IAF) podniklo letecké údery na syrskou protivzdušnou obranu (PVO) a íránské cíle v Sýrii.

Nejnovější napětí mezi Sýrii a Izraelem začalo 10. února poté, co izraelský bitevní vrtulník AH-64 Apache nad Izraelem sestřelil cizí dron. Podle izraelského letectva (IAF) šlo o dron íránské výroby, který odstartoval ze syrské letecké základny Tijas (T-4) ve střední Sýrii a nad Izrael se dostal přes Golanské výšiny. IAF typ dronu neupřesnilo, ale soudě podle záběrů trosek i videa letícího dronu šlo o íránský dron Saegheh.

 


 

Saegheh je slavný íránský dron typu samokřídlo, který vznikl na základě „ukradeného“ amerického bezpilotního letounu RQ-170 Sentinel. Připomeňme, že v prosinci 2011 se íránským silám zřejmě za použití prostředků radiolektronického a kybernetického boje podařilo zmocnit RQ-170, který operoval kolem íránsko-afghánské hranice.
 

Saegheh se nalézá ve výzbroji Íránských revolučních gard. Oficiální technické údaje o dronu nejsou k dispozici. Hlavním úkolem íránského dronu jsou průzkumné a zpravodajské informace. Saegheh může ale údajně používat nějaký typ přesné munice vzduch–země.

 

Dle brigádního generála Tomera Bara, náčelníka štábu izraelského letectva, IAF sledovalo íránský dron hned od startu, a jakmile překročil hranice, byl sestřelen. „Jedná se o vážný íránský útok na izraelské území. Írán zatahuje region do situace, o které nikdo neví, jak skončí. Jsme připraveni na různé rušivé události – kdo je zodpovědný za tento incident, je ten, kdo za to bude pykat,“ komentoval událost brigádní generál Ronen Manelis, mluvčí izraelských obranných sil (IDF).
 

Íránská strana izraelské informace popřela. Bahram Qasemi, mluvčí íránského ministerstva zahraničí, uvedl, že izraelské zprávy jsou „směšné“ a že Írán provádí vojenské operace pouze v Sýrii.

 

V každém případě Izrael v reakci, jak se píše v tiskové zprávě IDF, zničil řídicí a velitelské vozidlo dronu Saegheh, které se nacházelo na základně, odkud Saegheh vzlétl. Vozidlo ale nezničilo izraelské letadlo, nýbrž izraelský   „kamikadze“ dron IAI Harop.  Dron Harop má dosah až 1000 km, vydrží ve vzduchu šest hodin a bojová hlavice má hmotnost 23 kg.
 

Dlužno dodat, že se rozhodně nejednalo o ojedinělý útok  IAF na cíle v Sýrii. Za poslední dva roky mělo IAF provést na sto leteckých úderů – v drtivé většině případů se však informace o úderech nedostaly na veřejnost. Cílem útoků jsou především vojenské pozice íránských revolučních gard v Sýrii, sklady a konvoje íránských zbraní v linii táhnoucí se přes Sýrii do jižního Libanonu a také pozice syrské PVO, která se snaží izraelským letadlům čelit.

 

Tentokrát se však syrské PVO podařilo pravděpodobně s komplety S-200 Vega zasáhnout izraelskou stíhačku F-16, zřejmě typ F-16I  „Sufa“. Stíhací letoun F-16 byl zasažen nad izraelským územím a následně spadl nedaleko kibucu Harduf. Izraelským pilotům se podařilo katapultovat, ale jeden z nich utrpěl těžká zranění (není jasné, zda při katapultáži, nebo při zásahu syrské rakety). Oba piloty transportoval do nemocnice záchranný vrtulník IAF.

 

Zachycení a zničení cizího dronu nad Izraelem.

 

Podle izraelských zpráv syrská PVO měla proti izraelskému letounu vypálit minimálně dvacet raket země–vzduch. Jako nejpravděpodobnější se jeví sestřel raketou kompletu S-200, která je sice zastaralá, ale má mohutnou 200 kg těžkou bojovou hlavici. Vzhledem k mohutné hlavici nemusí být střela příliš přesná.

 

V reakci pak IAF zaútočilo na 12 cílů v Sýrii, mimo jiné na tři postavení syrské PVO a čtyři „íránské cíle“ v Sýrii. Zasažena byla mimo jiné kontrolní věž na syrské základně T-4 a stanoviště íránských raket země-vzduch Mersad (kopie amerického systému MIM-23B I-HAWK).

 

V případě syrské PVO IAF zaútočilo na pozice kompletů PVO S-125 Něva, S-200 Vega a Buk-M2E. Podle blogu BMPD se jedná pravděpodobně o ty systémy, o kterých je IAF přesvědčeno, že proti izraelským letounům vedly palbu.

 

Brigádní generál Bar médiím uvedl, že izraelský letecký úder proti syrským cílům je největší leteckou kampaní proti Sýrii od roku 1982.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o incidentu také hovořil s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Netanjahu měl ruskému prezidentovi vyjasnit, že Izrael se bude  veškerým útokům ze Sýrie bránit.
 

„Naše politika je jasná. Izrael se bude bránit jakékoliv agresí a pokusům o porušení své svrchovanosti,“ řekl Netanjahu. „Irák se dnes pokusil o narušení naší suverenity a pronikl ze Sýrie do izraelského vzdušného prostoru.

 

Izraelská F-16 padá kolmo k zemi.

 

Podle tiskové agentury Interfax Netanjahu řekl Putinovi, že Izrael má „právo a povinnost bránit se proti útokům ze Sýrie“. Putin pak naléhal na Netanjahua, aby se vyhnul krokům, které by vedly k nové konfrontaci v regionu. V každém případě, jak si všímá izraelský deník Haaretz, po tomto telefonátu IAF nepodniklo řádné další útoky.

 

„Vyzýváme všechny strany, aby zůstaly zdrženlivé a vyhýbaly se jakýmkoli činnostem, které by mohly komplikovat situaci,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. „Je nezbytné bezpodmínečně respektovat svrchovanost a územní celistvost Sýrie a dalších zemí v regionu.“

 

Netanjahu po událostech v Sýrii také hovořil s ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem. Očekává se, že Tillerson tento víkend vyrazí na pětileté turné po Blízkém východě, kde navštíví Egypt, Turecko, Kuvajt, Jordánsko a Libanon. Spojené státy samozřejmě podpořily Izrael. „Spojené státy silně podporují suverénní právo Izraele na sebeobranu,“ uvedla Heather Nauertová, tisková mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

 

Sestřel izraelské F-16 jen dokazuje nepřehlednost situace. Ostatně na severu turecká armáda provádí pozemní operaci proti kurdským bojovníkům, které podporují Spojené státy. Syrská armáda dokonce uzavřela s kurdskými bojovníky dočasné příměří, aby mohli přesunout svoji brannou hotovost do střetu s Turky.

 

Ruský prezident Sergej Lavrov označil tureckou ofenzivu za „šílenou“. Avšak zda to nějak ovlivní prodej ruských prostředků PVO S-400 do Turecka, není jasné.

Zdroj: HaaretzIsrael Defense; IDF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země

Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • raziel87
  16:56 18.03.2018

  píšou 10.2.

  píšou 10.2.

 • KOLT
  16:20 18.03.2018

  raziel, pochyby byly vysloveny především v souvislosti s údajným sestřelem izraelské F-35 někdy tuším v listopadu, ještě před získáním IOC. Jestli si debut odbyly v březnu, 4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel, pochyby byly vysloveny především v souvislosti s údajným sestřelem izraelské F-35 někdy tuším v listopadu, ještě před získáním IOC. Jestli si debut odbyly v březnu, 4 měsíce poté a již s IOC, už tak překvapivé není...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:09 18.03.2018

  Tak tam ty Lightingy asi nejspíš opravdu poslali.

  https://www.flightglobal.com/n...

  A to tady bylo řečí, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak tam ty Lightingy asi nejspíš opravdu poslali.

  https://www.flightglobal.com/n...

  A to tady bylo řečí, že to není možné, aby Izraelci nasadili do bojových operací f-35 tak brzy
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:32 21.02.2018

  Logik:
  -tomu, že útočili bez vědomí RA (viz postovaný článek) bych fakt nevěřil. A nebo ano a šlo jen o variantu, kdy tam bylo pár Wagnerovců.
  Myslím si, že tato akce (ať už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  -tomu, že útočili bez vědomí RA (viz postovaný článek) bych fakt nevěřil. A nebo ano a šlo jen o variantu, kdy tam bylo pár Wagnerovců.
  Myslím si, že tato akce (ať už šlo o 8 mrtvých, nebo 80) velmi souvisí s chystaným legislativním procesem o získání vlivu nad soukromými armádami. Jestli měl Utkin nějaké lobby a obšláplé poslance, tak po 7. 2. je jeho vliv zcela jistě menší.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:28 21.02.2018

  Mně tato část debaty přijde zbytečná. Proč?
  -není celkem důležité kolik žoldáků tam padlo/bylo raněno (samozřejmě pro ně a jejich rodiny to důležité je, ale jestli bych bylo 5, 8 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně tato část debaty přijde zbytečná. Proč?
  -není celkem důležité kolik žoldáků tam padlo/bylo raněno (samozřejmě pro ně a jejich rodiny to důležité je, ale jestli bych bylo 5, 8 nebo 80 je fuk)
  -není ani důležité, kolik z těch Wagnerovců byli Rusové, kolik Bosňáci, Ukrajinci, Kazaši, Kavkazané ,místní...
  Ani jedno se nedozvíme. Podstatné je, proč k té akci došlo. Cui bono. Věděli Rusové (myslím opravdu Rusy, RA, ne Wagnerovce), co se chystá? Na 95% předpokládám, že ano. Věděly to i USA, protože (jak už tu bylo psáno), kdyby při každém přepadu reagovali takto tvrdě a připraveně, je dávno vymalováno. Tudíž mi nepřijde pravděpodobné, že by o tom RA nevěděla. Zároveň věděla, že USA ví (byli dotázáni, zda tam mají vojáky, řekli nět).
  Takže s velmi vysokou pravděpodobností došlo k "masakru" (uvozovky, protože podobné počty mrtvých při střetech tam jsou celkem běžné, ale jde jen o Araby a nad těmi nikdo nediskutuje) s vědomím a de facto požehnání RA. Proč?

  -možná tam Wagnerovců moc nebylo a byla tam hlavně SAA+ tedy vzkaz Assadovi, který se začal poslední dobou chovat trochu sebevědomě (paktování se s Kurdy v Afrinu, které se zrovna teď Rusům nehodí). IMHO málo pravděpodobná varianta - zas tak moc Assad nezlobí

  -možná tam Wagnerovců moc nebylo a bylo tam hodně Iránců. To by bylo decentní soupeření o vliv nad Syrií mezi Ruskem a Iránci, což nereálné není a k vyprášení kožichu Iráncům by se USA přemlouvat nenechaly. Izrael velmi potěšen.

  -možná tam Wagnerovců moc nebylo a bylo tam hodně Hizballáhu. Opět boj o vliv, USA Hizballah určitě nemilují. Izrael velmi potěšen.

  -nebo tam bylo hodně Wagnerovců a pak jde o X krát zmiňované krocení zdivočelého psa. K tomu by sedělo i to, že se Rusko přecijenom postaralo o přeživší raněné Wagnerovce (evakuace z bojiště a asi i ze Syrie a nemocniční péče), jak zmiňují zdroje postované např. a nejen Logikem. Prostě návrat napraveného syna a do pevné otcovské náruče (tati já už budu hodný). Navzdory voluntaristickému vedení jde převážně o celkem kvalitní a ostřílené vojáky a mít možnost nasadit použitelné vojáky, od kterých lze případně dát ruce pryč, chtějí všichni. Navíc zcela jistě tam bylo i dost SAA, takže spolu s krocením Wagnerovců mohlo jít i o decentní vzkaz Assadovi, že bez ruského deštníku a krytí je malinkatý.

  A nebo je vše jinak, velmocem je to jedno a šlo o boj o ropu mezi místními warlordy, kteří si kupují ochranu velmocí tu z jedné, tu z druhé strany. nešlo by o vůbec nic výjimečného.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:57 21.02.2018

  Rase:
  - Životy a zdravie akéhokoľvek počtu ruských čí proruských žoldnierov nemajú cenu toho pekla, čo by rozpútalo zostrelenie akéhokoľvek amerického pilotovaného stroja.
  - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  - Životy a zdravie akéhokoľvek počtu ruských čí proruských žoldnierov nemajú cenu toho pekla, čo by rozpútalo zostrelenie akéhokoľvek amerického pilotovaného stroja.
  - Životy a zdravie akéhokoľvek počtu ruských čí proruských žoldnierov nemajú cenu tých miliard, o ktoré by Rusko prišlo predaja S400 po zostrelení tureckého stroja.
  - Izraelcov radšej neprovokovať ...
  ... a nikto iný tam letectvom nedisponuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:54 21.02.2018

  Vzhledem k tomu, že ruských občanů mají být desítky a že u Wagnerovců bojují i Srbové, Bosňáci a všechno možné (kolik jich bylo mrtvých se nedozvíme), tak ty ztráty musí být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že ruských občanů mají být desítky a že u Wagnerovců bojují i Srbové, Bosňáci a všechno možné (kolik jich bylo mrtvých se nedozvíme), tak ty ztráty musí být opravdu významné. Přeci jen bojují všude možně od Ukrajiny, přes Sýrii až po Sudán (a asi i jinde) a počty nejsou neomezené. Celkově ta armáda Dmitrije Utkina je dost zajímavá. Ráno jsem o nich četl docela obsáhlý článek, akorát už nemám zdroj. Tu těžkou výzbroj v podobě tanků atd. mají od doby, kdy dřív dostali pěkně na zádel. Přemýšlím, co za PVO budou mít po této "nehodě" :D
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:13 20.02.2018

  logik – trochu mi to připomíná sestřel MH17. Hledají se všechnymožné výmluvy, proč to zaručeně nemohlo být tak, jak tvrdí "lživá mainstreamová média". Aby se nakonec ukázalo, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik – trochu mi to připomíná sestřel MH17. Hledají se všechnymožné výmluvy, proč to zaručeně nemohlo být tak, jak tvrdí "lživá mainstreamová média". Aby se nakonec ukázalo, že to bylo přesně tak, jak bylo od téměř počátku jasné každému, kdo se do toho nesnažil zaplést svůj světonázor...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:58 18.02.2018

  olivav: "Já tvrdil jen, že zatím potvrdili max 8"
  Máš slabou paměť. Ty jsi tvrdil, cituji:
  "Takže to možná bude spíše pár poradců, kteří byli od Wagnerovců."
  "No i tak to spíše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  olivav: "Já tvrdil jen, že zatím potvrdili max 8"
  Máš slabou paměť. Ty jsi tvrdil, cituji:
  "Takže to možná bude spíše pár poradců, kteří byli od Wagnerovců."
  "No i tak to spíše vypadá na 4-5 alespoň zatím. "
  "Zatím je to 4-8 lde zdrojů Vágnerovců, kteří byli asi jako poradci, což je jejich dosti běžná role."

  atd.... Celou dobu prostě tady tvrdíš, že podle zdrojů je přinejmenším pravděpodobnější verze, že tam více mrtvých rusů nebylo. Nikoli pouze to, že potvrzených je jen osm. To jsou dvě naprosto různá tvrzení.

  Přitom jsi se celou dobu opíral pouze o zdroje, vycházející z vyjádření ruského MO (které pravidelně lže) - a dále zdroje, které jsou známy jako "hlásná trouba ruské propagandy", které navíc (jak jsem doložil) vycházejí z nepravdivé verze událostí (hlavnizpravy).

  Naopak zdroje, které tvrdí více rusů, mají daleko širší spektrum: jednak lidé napojeni na Vágnerovce (Strelkov, Shabayev), vojenští doktoři, ruská opozice. Tyto zdroje jsi ignoroval, aniž by ses zabýval porovnáním jejich věrohodnosti s Tebou užívanými zdroji. A to je prostě těžká metodologická chyba.

  ===

  A kde mám tu drzost určovat které zdroje jsou dobré a které ne? Jsou dvě možnosti - buďto to určovat nejde. Pak ovšem když napíšu někam na internet, že Putin je zelená chobotnice, tak bude Putin zelená chobotnice. Mám přeci zdroj. To, co tvrdíš: že je drzost, když si někdo dovolí hodnotit zdroje je ve skutečnosti postoj: já si budu tvrdit co budu chtít a nikdo mi to nemůže vyvrátit.... Je to popření samotné diskuse.

  Naopak, slušná a kulturní diskuse STOJÍ NA HODNOCENÍ ZDROJŮ. Nic jiného než zdroje nám jako výchozí fakta pro diskusi neslouží. Tedy v podstatě jediné, jak jde verifikovat či falzifikovat hypotézy o tom, jak se daná věc udála, jde tím, že budeme hodnotit zdroje, které přichází s jednotlivými verzemi událostí.

  Pokud se tedy čertíš, že si někdo "dovolil označit Tvé zdroje za nevěrohodné", tak tím říkáš, že když najdeš na internetu jakoukoli blbinu, např.
  https://flatearthscienceandbib...
  tak nikdo nemá právo říkat: to cos našel je blbina. Země je placatá. Mám zdroj.

  Ve skutečnosti totalitní je TVÉ chování. Já Ti nijak nebráním v hlásání Tvých teorií, jen suše konstatuji, že Tvé teorie jsou nepodložené, protože nepracuješ správně se zdroji. To JE demokracie: tedy diskuse, kde se hledá pravda. Naprosto nechápu, co na tom vidíš špatného a proč se bráníš tomu hodnotit věrohodnost Tvých zdrojů. Obávám se, že je to proto, že se bojíš, že by Tvé zdroje příliš neobstály....

  Ty tvrdíš, že nemám právo označit Tvé zdroje za pochybné, tedy defakto že nemám právo diskutovat (max že máme každý vést monolog, ale nemáme právo pochybovat o tom, co předkládá ten druhý). Defakto chceš každého, kdo si dovolí zpochybnit Tvůj pohled na svět vyloučit ze slušné diskuse. A to má k totalitě hodně blízko....
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:21 18.02.2018

  Balada o Deiz ez zor

  Na Syrské pustine
  Tam v jedné dědině
  Za bukem se Ivan kryje
  Netuši že umíráček právě bije

  Tam za rohem Kurd si čeká
  Pot po čele mu teď stéká
  Joe mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Balada o Deiz ez zor

  Na Syrské pustine
  Tam v jedné dědině
  Za bukem se Ivan kryje
  Netuši že umíráček právě bije

  Tam za rohem Kurd si čeká
  Pot po čele mu teď stéká
  Joe mu říká bratře milý
  Neboj se v tuto noční chvíli

  Naši už k nám letí
  Vymažou to Asadovo smetí
  Reaper koukej svíci stříli
  T-72 zasáhne uz za chvíli

  Věrný Apač kolo tančí
  A zlým hochům nabančí
  Jaké poučení z toho máme
  že se zase pohádáme

  Na netu se borci perou
  A pravdy se nedoberou
  Pravda smutná je
  Že člověk člověka vždy zabije

  Ti co ví ti mlčí stále
  V temném skrytém sále
  My však víme více
  Za náš tým tak vítězíce

  Jestli Putin vydá za brigádu
  Nebo snad za armádu
  Umírají tam jen lidé
  A co po nich doma zbyde?

  Manželka či dítě snad
  Za co šli tam umírat?

  Tak balada konči dnes
  …. A co bude zítra?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:56 18.02.2018

  No a tento odkaz v tom Standově postu

  http://www.mk.ru/politics/2018...

  je taky zajímavý a ukazuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a tento odkaz v tom Standově postu

  http://www.mk.ru/politics/2018...

  je taky zajímavý a ukazuje něco o motivaci proč kdo a za co.

  Celkem tam vzpomene 7 mrtvých. Docela zajímavé počtení o CONOCO instalaci a o tom jak měnila "nájemníky" takže to tam je docela pěkný guláš. No měsíční žold pro Wágnerovce je docela zajímavý 54-72 tis v CZK to je slušná motivace tam jít chránit zájmy RF.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:33 18.02.2018

  Stando,

  jinak v tom co jsem postoval pozdeji oo hlavnespravy.sk už se ty informace moc nelišily od toho co tu píšeš a bylo na tom blogu a zde: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stando,

  jinak v tom co jsem postoval pozdeji oo hlavnespravy.sk už se ty informace moc nelišily od toho co tu píšeš a bylo na tom blogu a zde: http://www.news.com.au/world/s...

  je i to video ze senátního slyšení o tom, že věděli o přesunech techniky a o tom, že se něco chystá.

  Dále to nekomentuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:18 18.02.2018

  Poslední "vážný" řísěvek

  Milý Stando,

  totalitní je když mi Logik nazančuje, že jeho zdroje jsou lepší a že asi raději nemám čit to co čtu. Jinými slovy hájit jen ten jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poslední "vážný" řísěvek

  Milý Stando,

  totalitní je když mi Logik nazančuje, že jeho zdroje jsou lepší a že asi raději nemám čit to co čtu. Jinými slovy hájit jen ten jeden správný názor založený na "jeho" zdrojích - to je totalitní chování.

  Ano, různé zdroje mají různou kvalitu. Když to přeženu ad absurdum, tak mohu jeho příměrem o černoších apod. relativizovat vše i jeho zdroje apod. Proto se na rozdíl od něj neometzuji a čtu informace z rzných ne jen "tech správných" zdrojů. A je mi šumák co si o tom myslíte.

  A u tebe si cením toho, že tam dáš zajímavý text a upřímně díky za něj. S chutí jsem si jej přečetl a to myslím vážně.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  23:05 17.02.2018

  to StandaBlabol

  neřeším volby v Rusku, špatně jste mě pochopil nebo jsem se blbě písemně vyjádřil.
  Chtěl jsem vyjádřit, že je úplně jedno, kolik Rusů tam skutečně zahynulo, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to StandaBlabol

  neřeším volby v Rusku, špatně jste mě pochopil nebo jsem se blbě písemně vyjádřil.
  Chtěl jsem vyjádřit, že je úplně jedno, kolik Rusů tam skutečně zahynulo, že to nic nezmění...

  A k demokratickým volbám jako oftopic, když čtu, jaké komedie se dějí v USA okolo současného prezidenta, mohu snad jen reagovat citátem ze Švejka "...pan oberst se zbláznil..."

  Respekt k výsledkům voleb se úplně vytratil....
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:09 17.02.2018

  to stronger,

  ano, máš úplnou pravdu. Tak jako u nás bylo před rokem 89 jisté předem, jak dopadnou volby, tak je to dnes jasné v Rusku. Dopředu nejsou výsledky voleb známé jen v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to stronger,

  ano, máš úplnou pravdu. Tak jako u nás bylo před rokem 89 jisté předem, jak dopadnou volby, tak je to dnes jasné v Rusku. Dopředu nejsou výsledky voleb známé jen v demokratických zemích. A jak to souvisí s tímhle článkem a diskuzí? Kdo tu řeší prezidentské volby v Rusku?

  Jinak bych strašně rád kromě tiskovky amerického generála dal link i na podobnou tiskovku Rusů. Jenže ti se k tomu jaksi na vyjadřovat moc nechtějí.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  21:37 17.02.2018

  Jen dvě poznámky k posledním příspěvkům

  1) I kdyby tam zahynulo 6000 rusů, V.Putin se stejně stane na další období prezidentem RF, to je fakt.

  2) Kdyby US Boys a celá slavná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen dvě poznámky k posledním příspěvkům

  1) I kdyby tam zahynulo 6000 rusů, V.Putin se stejně stane na další období prezidentem RF, to je fakt.

  2) Kdyby US Boys a celá slavná koalice při každé čtyřhodinové akci v Sýrii a Iráku zabili 600 islamistů z IS nebo poměrnou část k délce trvání akce, Rus by do Sýrie nikdy nepřišel.

  Fanděte si komu chcete, ale nikdy to podle Vás nebude :D, o tom rozhodují jiní,určitě ne amifans nebo RFfans, ti si jen poměřují pindíky v jalových diskusích.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:23 17.02.2018

  Tady je odkaz na tiskovou konferenci generála, který velí americkému letectvu v oblasti. Zajímavá je pasáž, kde říká, že útok čekali, protože se ta jednotka shromažďovala už od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je odkaz na tiskovou konferenci generála, který velí americkému letectvu v oblasti. Zajímavá je pasáž, kde říká, že útok čekali, protože se ta jednotka shromažďovala už od předchozího týdne:

  "Despite the attack being unprovoked, it was not entirely unexpected. The coalition observed a slow buildup of personnel and equipment the previous week, and we reminded Russian officials of the SDF and coalition presence via the telephone deconfliction line. This was well in advance of the enemy forces' attack."

  https://www.defense.gov/News/T...
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:56 17.02.2018

  Olivave,

  takže říct, že různé zdroje mají různou kvalitu a věrohodnost, je totalitní chování?

  Za Putina v Rusku přijali zákon, že ztráty ve vojenských operacích v době míru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivave,

  takže říct, že různé zdroje mají různou kvalitu a věrohodnost, je totalitní chování?

  Za Putina v Rusku přijali zákon, že ztráty ve vojenských operacích v době míru jsou státním tajemstvím a za jejich zveřejnění je trest 4 roky vězení. Nijak ho nehodnotím, jen říkám, že existuje. Tak se nediv, že všechny informace o letech vojenských speciálů a vojenských nemocnicích plných raněných jsou výhradně anonymní.

  Jinak zajímavá analýza k tématu je tady:
  https://russianmilitaryanalysi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:28 17.02.2018

  No skoro bych tipoval a možná to bude příliš přitaené za vlasy, ale nahodím to tu.

  Probíhala akce ISIS Hunters spolu se skupinkou Wágnerovců, kteří tam likvidovali nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No skoro bych tipoval a možná to bude příliš přitaené za vlasy, ale nahodím to tu.

  Probíhala akce ISIS Hunters spolu se skupinkou Wágnerovců, kteří tam likvidovali nějaké militanty (o tom jsou sem tam zmínky) a tuto činnost malého rozsahu vyzužil Asad k útoku na ropné pole a Rusy neinformoval. Prostě první operace byla zástěrka a věřil možná, že Rusové Američanův případě problému řeknou, že to jsou jejich a tím získá čas. Rusové tu operaci první operaci neplánovali směrem na ropné pole, tak sdělili, že tam nikoho nemají. No a Američani smázli obě skupiny. Asadovců tam zařvala kupa a ta druhá skupina se raději neprojevovala, aby nepřitáhla pozornost. To by dávalo smysl s tím prohlášním, že raději nekladli odpor. Bohužel to odskákali díky Asadově snaze nekoordinovat své kroky s Rusy a nerespektovat zónu deeskalace.

  Výsledek průšvih.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:22 17.02.2018

  Logiku,

  ty nemáš jediný důkaz i přes ty top cool zdroje, že těch Wágnerovců či jiných Ruských bojovníků tam zařvalo více jak 8. Já tvrdil jen, že zatím potvrdili max 8 a že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku,

  ty nemáš jediný důkaz i přes ty top cool zdroje, že těch Wágnerovců či jiných Ruských bojovníků tam zařvalo více jak 8. Já tvrdil jen, že zatím potvrdili max 8 a že se uvidí co bude a ty hned musíš být za každou cenu v opozici.

  Jinak kde máš tu drzost určovat, které zdroje mám brát vážně a které ne. Ty máš patent na rozum. To smrdí totalitou. A pokud neumíš Rusky, tak bohužel máš sakra omezené možnosti. Tvůj ne můj problém.

  Já chtěl vidě tvé zdroje, takže řeči o slušnosti si nech od cesty. Asi došly argumenty, že?

  A to s těmi černochy apod. je jako bych tvrdil, že S-200 sestřelila F-35. Zajímavá zpráva, ale důkazy nikde jen prohlášení plno a přesto bez důkazu nevěřím této "senzaci". Prostě Hoax sorry. Ty totiž pořád požaduješ důkaz, že tam nezařvali a to má být jako jak - jména adrey Glonas záznam pohybu všech Rusů v Sýrii. Nemyslíš, že opačně je to asi reálnější, že ukážeš letadlo s raněnými. Seženeš důkazy z nemocnic apod. Takže myslím, že tvé úvajy jsou mimo mísu. Ale s tebou fakt ztrácet čas nehodlám. A klidně si tu od teď mel svou, že nemám argumenty utíkám z diskuse apod... Na dohadování se s nekým zaslepený jen svým egem nehodlám.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:18 17.02.2018

  PS: a btw. - pokud máš pocit, že nějaké tvrzení, které druhý člověk v diskusi řekl, je nepodložené, tak slušnost je se na zdroj zeptat - obzlášť, pokud ten druhý o těch zdrojích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: a btw. - pokud máš pocit, že nějaké tvrzení, které druhý člověk v diskusi řekl, je nepodložené, tak slušnost je se na zdroj zeptat - obzlášť, pokud ten druhý o těch zdrojích mluví.
  A ne automaticky tvrdit, že to podložené nemá....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:06 17.02.2018

  Olivav: Vždyť píšu, že neumíš pracovat se zdroji
  a) odkaz někam (a obzvlášť na obskurní servery typu hlavnizpravy) není sám o sobě důkazem. Jde o to, co je to za server (hlavni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Vždyť píšu, že neumíš pracovat se zdroji
  a) odkaz někam (a obzvlášť na obskurní servery typu hlavnizpravy) není sám o sobě důkazem. Jde o to, co je to za server (hlavni zpravy má kreditibilitu skoro nula), jaké povahy a úrovně je ten článek (článek, který ignoruje dosud známá fakta má kreditibilitu nula) atd...

  Práce se zdroji znamená mimo jiné právě to umět vyfiltrovat zdroje podle jejich důvěryhodnosti (např. podle toho, jak pravdivě informovali v minulosti, podle jejich práce se zdroji atd. atd.) a podle úrovně a konzistence samotného článku.

  To, že na nějakém obskurním serveru publikují blbinu založenou na nepravdivých předpokladech (viz ony 4 hodiny vrtulníků ve vzduchu) nemá k případu relevanci - a to, že to sem tu blbinu linkuješ k diskusi nepřispívá, naopak ji ničí.
  Obzvlášť, pokud ji sem linkuješ nekriticky bez upozornění na slabé body toho odkazu.

  b) btw., kdybys místo plkání a hledání zpráv na obskuritách typu hlavní zprávy atd... pořádně pročetl zdroje, které zde byly postovány a zdroje, na které se ty zdroje odkazují, tak bys našel - stejně jako já - zdroje, které tvrdí větší počet mrtvých rusů. Ano, nejsou to zdroje natolik důvěryhodné, aby šlo brát věc jako prokázanou, ale jaksi to vyvrací Tvé tvrzení, že se o zdroje neopírám.
  Naopak, vzhledem k tomu, že tyto zdroje trvale ignoruješ, tak to svědčí o tom, že pracuješ se zdroji špatně, neboť je buďto nečteš, nebo si vybíráš k "věření" pouze Ty zdroje, které tvrdí to, co se Ti hodí do krámu.

  A to, že jsem ty zdroje nelinkoval já? To jako každej, kdo v diskusi chce něco napsat, tak podle Tebe má opakovat veškeré odkazy, které v diskusi zazněly?

  c) "Zatím je to 4-8 lde zdrojů Vágnerovců, kteří byli asi jako poradci, "
  Pokud někde umře sto lidí, a z toho identifikováno pět lidí, kteří byly běloši, z toho podle Tebe nějak plyne, že všichni ostatní jsou černoši?
  Snažíš se uhájit neuhájitelné. Prostě víme, že tam zemřela řádově stovka lidí, víme, že v skoro jistě přinejmenším 5-8 z nich byly Rusové. A dále existují neověřené zprávy (byť ta reportáž Reuters dosti věrohodně vypadá, ale také to může být výmysl) že tam bylo mrtvých Rusů podstatně více. To je vše.

  Žádný hodnověrný zdroj zatím nijak nevyvrátil to, že by tam těch rusů nemohlo být podstatně více, přitom existují důvody se domnívat, že jich tam podstatně více být mohlo. Tedy tvoje vývody, že zatím je tam jen pár mrtvých rusů - poradců je prostě vaření z vody a chybná interpretace zdrojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  16:00 17.02.2018

  Jinak tady zajímavé články. Docela je v nich náznak toho co se tam mohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tady zajímavé články. Docela je v nich náznak toho co se tam mohlo stát:

  https://www.al-monitor.com/pul... Tady je hezky popsáno, že Rusové nemají vše pod kontrolou

  http://www.pravdareport.com/ho... Tady zase, že Asad zase nerespektuje zónu deeskalace, která pro ně nic neznamená

  Asi tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:47 17.02.2018

  Jinak tady např je jedna z prvních zpráv na toto téma: Docela to tam popisují jinak i Asadovci potvrdili dost mrtvých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tady např je jedna z prvních zpráv na toto téma: Docela to tam popisují jinak i Asadovci potvrdili dost mrtvých https://www.novinky.cz/zahrani...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:32 17.02.2018

  logiku,

  zásadní rozdíl mezi námi je, že já tam dal odkaz a ty nic a jen pindáš a pindáš. Když dáš odkaz, který bude alespoň nějak relevantně pracovat s důkazy atd.. tak nemám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logiku,

  zásadní rozdíl mezi námi je, že já tam dal odkaz a ty nic a jen pindáš a pindáš. Když dáš odkaz, který bude alespoň nějak relevantně pracovat s důkazy atd.. tak nemám problém uznat, že hold tam bylo více mrtvých Rusů. Zatím je to 4-8 lde zdrojů Vágnerovců, kteří byli asi jako poradci, což je jejich dosti běžná role.

  No a když něčí názor opřený o nějaký zdroj vyvracíš vlastními doměnkami a nakonec to zakončíš stejným konstatování jako ten koho vyvracíš tak jen pindáš a přeber si to jak chceš takových týpků jsem potka kupu a potkám ještě více. Prostě jen konstatuji fakta.

  No a vytipávat z kontextu větu tam větu onde to není diskuse ;-)

  Tvé tvrzení:
  Tedy si nevyvozoval z toho, že se potvrdilo, že tam bylo (ALESPOŇ) 5 až 8 Vágnerovců, že tam bylo MAXIMÁLNĚ 5 až 8 Vágnerovců?

  Ne já konstatoval dle zdrojů, kterí jsem citoval, že zatím potvrdili 8 nebo dle jiných 4 či 5 Vágnerovců nic víc nic míň a že ty si domýšlíš jako blondýna to je tvůj problém. Nikde jsem tenvrdil že jich nemůže přibýt jen že zatím dle dostupných informací je to 8 potvrzených jmen.

  Já argumenty mám a nikoho neurážím ty člověče jsi vztahovačný a přeháníš. 6e pindáš není urážka jen konstatování faktů, protže mlít něco bez zdrojů je jako co. Jinak o těch 4 hodinách byl zdroj hlavnespravy.sk a tam jsem napsal, že věrohodnost zdroje je diskutabilní tak si to dohledej.

  Já na rozdíl od tebe nějaké zdroje uvedl a po tobě chci, abys mi odzdrojoval nějaké rlevantní informace, že nemá prvadu místo prázdných řečí. Jinak jsem psal, že tam bylo kde co. Někde dokonce psali o B-52. Ten Australský článek cituje velitele US Air Force pro danou oblast, který říká, že tam poslal co měl a neuvažoval kdo tam je. Myšleno jaké národnosti jsou útočníci.

  No a k tomu opětování palby je v textu z Reuter tohle: He said once the strikes began, the contractors did not return fire because they believed that would provoke even more strikes from the U.S.-led coalition.

  Prosím, kde je tam něco o obraně? Asi neumím číst. Ty si člověče pořád jen něco domýšlíš.

  Jinak zdroje sem znovu dávat nebudu jen čekám na argumenty z tvoji strany a zatím marně.

  Tak mimochodem, kdyby jich bylo tolik, tak to ututlat bude dosti problém, kde jsou fotky těch tří letadel, kde je slyšet hlas matek těch mrtvých. Tohle se ozývá vždy, když se jim něco podělá. Tady proběhla zpráva už dávno a najednou se z Asadovců udělají Rusi a titulky hlásají, že to je největší masakr Rusů od 2.sv. apod. Ty "přesné" západní zdroje taky dobře přehánějí.

  Já bych si počkal na důkazy, alespoň nějaké. A ty se nerozčiluj nebo ti praskne žilka a to fakt nechci.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:02 17.02.2018

  "To je jako nechám se zabít protože když se budu bránit tak mě zabijou."
  Vzhledem k převaze, kterou údajně měli mít US ve vzduchu, tak rozhodnutí nestřílet a snažit se zdekovat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "To je jako nechám se zabít protože když se budu bránit tak mě zabijou."
  Vzhledem k převaze, kterou údajně měli mít US ve vzduchu, tak rozhodnutí nestřílet a snažit se zdekovat, že třeba bude obráncům stačit, že útok odrazily, poměrně racionální - aspoň trochu zkušenýmu vojákovi v takoví situaci muselo bejt jasný, že jsou v pozici hejna kachen na rybníku a že jejich možnosti aktivní obrany jsou stejně mizivý.

  Navíc, nikde se v tom článku neříká, že poté, co viděli, že to nezafungovalo, tak se nezačali bránit.

  ===

  A to, že nejsou ani stopy - to jako si fakt myslíš, že v nemocnici nejsou schopni vyčlenit jedno oddělení, na které nebudou mít ostatní pacienti přístup? A to byla jedna ze tří nemocnic - do dalších dvou reportéry nepustili. Kdyby tam nikdo nebyl, proč by je tam nepustili?

  Opět přistupuješ k informacím stylem: "vím jak to bylo a chytám se každého i pětkrát přelomeného stébla, které mi můj názor potvrdí".

  PS: Já tím netvrdím, že ta stovka zraněných je v Rusku. Jen tvrdím, že tvoje argumenty proč tam nejsou nic nedokazují ani nevyvrací, že na faktech, které zmiňuješ, by nic divného nebylo, i kdyby v Rusku Ti zranění byli.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:40 17.02.2018

  olivav: Ty jsi nepsal:
  "Takže to možná bude spíše pár poradců, kteří byli od Wagnerovců?."
  Tedy si nevyvozoval z toho, že se potvrdilo, že tam bylo (ALESPOŇ) 5 až 8 Vágnerovců, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  olivav: Ty jsi nepsal:
  "Takže to možná bude spíše pár poradců, kteří byli od Wagnerovců?."
  Tedy si nevyvozoval z toho, že se potvrdilo, že tam bylo (ALESPOŇ) 5 až 8 Vágnerovců, že tam bylo MAXIMÁLNĚ 5 až 8 Vágnerovců?
  A pokud jsi to vyvozoval, tak kde jsem prosím tvrdil totéž, když tvrdíš, že jsem psal totéž, co Ty?

  Jinak když už jsme u práce se zdroji, tak už tu několikrát zaznělo, že na místě byla i C130, která vydrží ve vzduchu cca 6 hodin. Tedy opírat se ve svých názorech o článek (navíc z hlavníchzpráv, že....) kde se snažej tvrdit, že to tak bejt nemohlo, protože vrtulníky 4 hodiny ve vzduchu nevydržej, je také poměrně dosti selektivní práce s informacemi.
  A to jak od těch hlavních zpráv, tak i od Tebe, pokud jim to žereš....

  A btw., to, že místo argumentace saháš k urážkám, to je nejlepší důkaz toho, že argumenty už nemáš...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:18 17.02.2018

  Belde,

  zajímavý text. Trochu mi nesedí tohle.
  He said once the strikes began, the contractors did not return fire because they believed that would provoke even more strikes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Belde,

  zajímavý text. Trochu mi nesedí tohle.
  He said once the strikes began, the contractors did not return fire because they believed that would provoke even more strikes from the U.S.-led coalition. To je jako nechám se zabít protože když se budu bránit tak mě zabijou. Trochu divné.

  Pak je tam zajímavé, že v některých nemocnicích ani stopa po převezených ze Sýrie. Nakonec tam alespoň zmínili, že musely odletět 3 letadla se zraněnými atd. což odpovídá tomu co tvrdil ten Vágnerovec v hlavných správách. najednou těch letadel potřebují docela dost. Fotky ovšem nejsou a to si myslím by byla pro anti-Asadovskou opozici senzace. Takže to že nejsou fotky je dosti divné. Např. Šííé se mohou radostí zbláznit po sestřelu Izraelské F-16 a druhá strana taktně mlčí? Obzvlášť když i ta informační válka je v plném proudu. Dík za odkaz, ale mám trochu pochybnosti. Ono se to možná nakonec sejde někde mezi těmi 8-80. Uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:01 17.02.2018

  KOLTE,

  taky pindalista co neumí číst a nerozumí psanému textu?

  CITUJI LOGIKA:
  Olivav, Kozlus: co takhle pracovat se zdroji korektně? Ten článek na novinkách, stejně jako i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLTE,

  taky pindalista co neumí číst a nerozumí psanému textu?

  CITUJI LOGIKA:
  Olivav, Kozlus: co takhle pracovat se zdroji korektně? Ten článek na novinkách, stejně jako i jiné, se odvolává především na vyjádření Ruska. Tedy potvrzeno je 5-8 mrtvých rusů.
  Nijak to - vzhledem k tomu, že Rusko pravdomluvností zrovna neoplývá - nedokazuje, že jich nebylo více. Nic zatím ani nedokazuje, že jich bylo více - prostě zatím nevíme.

  Jinými slovy, NJPRVE logik reaguje na můj příspěvek a hodnotí "důvěryhodnost" zdrojů a asi myslel i ten Austrlsky, že? No a aby nebyl za troubu, tak nakonec raději dodá, že nevíme.

  Tudíž: Co ho vede nejprve k tomu, že relativizuje tvrzení druhých, když sám nic dokazujícího jeho první doměnky asi nemá, když se s námi o to nepodělil a nakoec si jako berličku nahodí větu, že nevíme. To je znak pindalisty a ty milý Kolte se k němu hrdě přidáš. Sorryjako pánové s tímhle se setkávám dnes a denné a čas od času na to s chutí upozorním a čím víc se ten či onen ozve bez nějakých faktů, tak jen dokazuje, že mlátí prázdnou slámu. A to s těmi letadly jsem tam dal jako nepřímý důkaz, že už tu jednou západní hoax byl a zatím jsem zničenou alespoň tu SU-35 nikde neviděl. Takže Sorry jako.

  Jinak logik jen opakuje co jsem psal před ním. Což jen dokazuje špatný stav jeho duševního zdraví, když nejdříve nekoho poučuje a pak jen zopakuje to co ten dotyčný sám už dříve řekl. Přeber si to jak chceš.

  Klidně si zajdo v diskuzi dál dozadu a najdeš tam dost odkazů, kde říkám, že je težké odhadnout kdo tam byl v jaké roli atd...

  A nakonec, pokud porozumíte tomu co jsem napsal, tak pochopíte, že logik tak možná ztrapňuje sebe a vy pokud vám to nedošlo taky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:16 17.02.2018

  Olivav, pindálista jste vy (a dlouhodobě, sorryjako). Kde logik co píše o tom, že bylo zabito víc jak 8 Rusů. Píše, že mrtvých bylo rozhodně víc než 8, což je téměř jisté s ohledem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav, pindálista jste vy (a dlouhodobě, sorryjako). Kde logik co píše o tom, že bylo zabito víc jak 8 Rusů. Píše, že mrtvých bylo rozhodně víc než 8, což je téměř jisté s ohledem na to, kolik techniky jelo do bitvy na jedné a letělo na druhé straně. A píše, že není zatím jasné, z jakých jednotek. Mohli to být SyAA, Íráncům podřízené jednotky, Vagnerovci, nebo leckdo další. Takže příště, než budete chtít někoho ztrapňovat (což vám zjevně dělá dobře), se ujistěte, že neztrapňujete sám sebe.

  Mezitím se zdá být čím dál tím jistější, že ztráty se na útočící straně pohybovaly minimálně ve vysokých desítkách, spíše nízkých stovkách. S ohledem na charakter střetu a velikost sil (nakolik se dá těm zprávám věřit), je 100 mrtvých a 300 celkových ztrát vcelku snadno uvěřitelné číslo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  11:42 17.02.2018

  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.reuters.com/articl...

  Jsou tam zajimave informace , ale je to reuters , cili jim prilis verit nejde .
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:15 17.02.2018

  Logiku,

  tys to zase dokázal! To nemá chybu, tak se předveď a najdi nám nějaké lepší zdroje než třeba ten poslední, co jsem tu dal ten není z Ruského webu.

  Víš ono to není jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku,

  tys to zase dokázal! To nemá chybu, tak se předveď a najdi nám nějaké lepší zdroje než třeba ten poslední, co jsem tu dal ten není z Ruského webu.

  Víš ono to není jen o pindání ono to chce i protiargumet se zdrojem. DOKAŽ, že netlacháš do větru, což ty umíš dokonale. Čekám na zdroj, který dokáže, že tam bylo více než těch 8 Wágnerovců - fotky, jména atd... ne jen plky a můeš k tomu přidat i fotky rozstřílených letadel VVS po minometné palbě. Ty už snad někde jsou ne? Myslím ale ty počty, které byly na úrovni, těch pomalu stovek mrtvých Rusů.

  Dokud tohle neukážeš a nedokážeš, že nemluvíme pravdu, tak jsi jen tlachal. Já osobně se rád poučím, ale pindálistu jsem v životě potkal a viděl kupy a v praxi skutek utek. Zatím tě mám v této kategorii.

  Sorryjako.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:11 16.02.2018

  Olivav, Kozlus: co takhle pracovat se zdroji korektně? Ten článek na novinkách, stejně jako i jiné, se odvolává především na vyjádření Ruska. Tedy potvrzeno je 5-8 mrtvých rusů. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav, Kozlus: co takhle pracovat se zdroji korektně? Ten článek na novinkách, stejně jako i jiné, se odvolává především na vyjádření Ruska. Tedy potvrzeno je 5-8 mrtvých rusů.
  Nijak to - vzhledem k tomu, že Rusko pravdomluvností zrovna neoplývá - nedokazuje, že jich nebylo více. Nic zatím ani nedokazuje, že jich bylo více - prostě zatím nevíme.

  Kolt: To, že tam bylo řádově přinejmenším nemálo desítek mrtvých (osobně bych odhadoval ze zpráv že to bude přes stovku), to myslím, nezpochybňuje nikdo. Otázka je, z kterých jednotek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:26 16.02.2018

  KOLTE,

  těch 8 je myšleno Rusů, kteří působili jako poradci u SAA či Asada podporující bojůvky. Nejspíše to byli příslušníci Wagnerovy skupiny.

  Někde se uvádí 5, což je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLTE,

  těch 8 je myšleno Rusů, kteří působili jako poradci u SAA či Asada podporující bojůvky. Nejspíše to byli příslušníci Wagnerovy skupiny.

  Někde se uvádí 5, což je detail. Mrtvý celkem mnohem (otázka co je mnohem) více, ale těch Rusů ne z RA bylo prý 4-8.

  Jen 8 mrtvých je blbost. navíc tam asi Asadovci zblbli jak už zaznívá komunikaci s Rusy, kteří nic asi nevěděli a tak Američanům dali volnou ruku a ti to smetli jako nic. To co tam nasadili je dosti silná směs. Snad prý vše co měli k dospozici od dronů po F-22 plus dělostřeloctvo atd. To musel být hukot. Prostě nechtěli nic nechat náhodě.

  https://www.google.cz/url?sa=t...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:17 16.02.2018

  Pět mrtvých a nejsou to vojáci? To v těch obrňácích jeli učitelé nebo co? Jestli je tím myšleno, že to nebyli příslušníci RA, tak to vcelku nikdo nezpochybňoval, že se jednalo o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pět mrtvých a nejsou to vojáci? To v těch obrňácích jeli učitelé nebo co? Jestli je tím myšleno, že to nebyli příslušníci RA, tak to vcelku nikdo nezpochybňoval, že se jednalo o žoldnéře. A k počtům vizte, co píše PavolR. Pokud je pravda, že se jednalo o dva nezávislé útoky obrněnou technikou (psalo se o síle praporu v každém útoku, ale ona je dost otázka, co v tamní situaci je prapor), přičemž jeden byl zlikvidován, aniž se stačil rozvinout, a druhý byl odražen, tak snad nikdo nevěří tomu, že by tam bylo 8 mrtvých.... Na druhou stranu, nikdo snad nevěří ani těm šesti stovkám, protože to by byla likvidace celé brigády.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:04 16.02.2018

  Začína sa vyjasňovať, že čísla neraz interpretované ako maximálny počet mŕtvych sú vlastne zhruba údaje o počte zúčastnených. Ten prvotný údaj o asi stovke mŕtvych z čias, kedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Začína sa vyjasňovať, že čísla neraz interpretované ako maximálny počet mŕtvych sú vlastne zhruba údaje o počte zúčastnených. Ten prvotný údaj o asi stovke mŕtvych z čias, kedy ešte nebola reč o prítomnosti Rusov, bude asi najbližší pravde:
  https://svet.sme.sk/c/20762481...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:38 15.02.2018

  Kozlus,

  jo docela mi to, co odkazuješ sedí s tím, co jsem tak nějak našel. Jen v tom článku na Novinkách je něco o internetových novinách s názvem znak. Pokud je to tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus,

  jo docela mi to, co odkazuješ sedí s tím, co jsem tak nějak našel. Jen v tom článku na Novinkách je něco o internetových novinách s názvem znak. Pokud je to tohle https://www.znak.com/2018-02-1... Tak tam myslím píší, že identifikovali 8 mrtvých, ale je pravda, že spekulují o možných 217, ale potvrdili údajně 8.

  No i tak to spíše vypadá na 4-5 alespoň zatím. To je jako zničení XY letadel minometnou palbou a zatím nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:53 15.02.2018

  BTW k tomu identifikovani mrtvych - Jestli stavite svoje teorie na reportazi nekoho, kdo dojde k pozustalym a pousti jim tam zabery utoku na kolonu z nejake hry, tak uz chapu, proc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BTW k tomu identifikovani mrtvych - Jestli stavite svoje teorie na reportazi nekoho, kdo dojde k pozustalym a pousti jim tam zabery utoku na kolonu z nejake hry, tak uz chapu, proc tady melete, co melete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:50 15.02.2018

  Toľko známe fakty.
  Muhehehe. Jake fakty? Tyhle?
  Stovky mrtvých Rusů při americkém náletu se nepotvrdily, mrtvých je pět a nejde o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Toľko známe fakty.
  Muhehehe. Jake fakty? Tyhle?
  Stovky mrtvých Rusů při americkém náletu se nepotvrdily, mrtvých je pět a nejde o vojáky
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Nejak se ty stovky mrtvych rusaku zacinaji hroutit, co?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:31 15.02.2018

  Ty, Bille, neutrhli se vám ti Turci ze řetězu?
  A já myslel, že jsou na vašem, Voloďo.
  Aleprt. Nám je to volný, na nás neútočí, jdou po vašich Kurdech.
  Njn, potřebovali bysme jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty, Bille, neutrhli se vám ti Turci ze řetězu?
  A já myslel, že jsou na vašem, Voloďo.
  Aleprt. Nám je to volný, na nás neútočí, jdou po vašich Kurdech.
  Njn, potřebovali bysme jim dát na budku, jenže to nejde, bo jsme dohromady v jednej jalijancii.
  Hele, to znam, my zas teď máme problém s Vágnerovci. Taky bysme jim potřebovali zkrátit řetěz.
  Voloďo, mám nápad. Přihrajte nám ty Vágnerovce, pošlete je na nějaký ty Kurdy, my vám je exemplárně smáznem, vás to nebude nic stát a Turci si snad daj pozor. A nebudeme to moc rozmazávat.
  Domluvíno, Bille.

  Nj, taky varianta ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:59 15.02.2018

  Napadla ma taká malá konšpiračná teória k masakru zo 7. februára:
  Nemôže tu ísť o odkaz Turkom? Pokus o ich zastrašenie?
  Totižto Turci používajú v boji s Kurdmi vo veľkej miere ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napadla ma taká malá konšpiračná teória k masakru zo 7. februára:
  Nemôže tu ísť o odkaz Turkom? Pokus o ich zastrašenie?
  Totižto Turci používajú v boji s Kurdmi vo veľkej miere svojich spojeneckých bojovníkov. Títo by boli aj v prvej vlne útoku na Manbij. A práve vtedy, keď sa Američania snažia presvedčiť Erdogana, že ten útok by skutočne, ale skutočne nebol dobrý nápad ... BUM. Dôjde k incidentu, v ktorom americké sily s pri doteraz bezprecedentnom nasadení totálne zmasakrújú proasadovské jednotky útočiace na podobnú americko-kurdskú pozíciu, akou je aj Manbij.
  Toľko známe fakty. A teraz pár otázok.
  Ako dlho je už línia pri Deir al-Zoure viac menej stabilná? Je náhoda, že majiteľ tej rafinérie začal ponúkať odmenu za jej získanie práve teraz? Nemohli tam byť rozfláknuté jednotky nalákané prostredníctvom spravodajskej hry?
  Ja neviem, iba sa pýtam.

  Bonusová otázka na margo fenriho teórie "krotenia psa": No ale práve mesiac pred voľbami zbachnúť incident, ktorý si aj po týždni žije vlastným životom, keď ešte ďalšie dni budú vyskakovať mená mŕtvych, šíriac v Rusku blbú náladu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:19 15.02.2018

  Sorry,

  klidně to berte jako spam.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  a tady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorry,

  klidně to berte jako spam.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  a tady opět o něco "hodnověrněji" podaný překlad náhledu na hlavnespravy (tam jak jsem už naznačoval je třeba vše brát s rezervou)
  https://www.hlavnespravy.sk/za...

  Takže to možná bude spíše pár poradců, kteří byli od Wagnerovců.

  Sorry a už nebudu svinit diskusi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:10 15.02.2018

  Tak prý už identifikovali 8 Wágnerovců.

  Těžko říci jak spolehlivý je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak prý už identifikovali 8 Wágnerovců.

  Těžko říci jak spolehlivý je zdroj:
  https://www.znak.com/2018-02-1...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:43 15.02.2018

  fenri:
  Áno, bola to tá debata, ale už neviem, pod ktorým článkom a áno, mohol sa do nej dosť dobre pripliesť aj niekto iný.

  fenri:
  Áno, bola to tá debata, ale už neviem, pod ktorým článkom a áno, mohol sa do nej dosť dobre pripliesť aj niekto iný.

 • fenri
  12:33 15.02.2018

  pavolR: Streklova jsem jistě nezmiňoval jako nástupce Putina. Možná jako nějakou teorii k vyloučení, či loutku. Tuším, že to bylo v debatě o Kadyrovovy. Strelkov s Wagneremnení v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavolR: Streklova jsem jistě nezmiňoval jako nástupce Putina. Možná jako nějakou teorii k vyloučení, či loutku. Tuším, že to bylo v debatě o Kadyrovovy. Strelkov s Wagneremnení v bandě. Strelkov je sám, odstavený, zahořklý, sní o návratu a plyve kolem sebe. Kontakty a zdroje má informací má, ale důvěryhodný jistě není a nebyl. jen byl celkem zručný, ale jeho doba minula. Možná bude zase resuscitován pro nějaký konflikt, ale nevím, naštval příliš hodně lidí.
  Erdoganův prostor není velký ve smyslu vyjít z toho jako vítěz. Prostě se mu postupně povedlo naštvat úplně všechny. Každý s ním bude mluvit, protože jsou velký a na Bosporu, ale každý je bude jen používat pro sebe. navíc prostě manie Turků s Kurdy jde něco, co jde daleko přes jakékoliv racio.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:37 15.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  fenri:
  Tak či onak má Erdogan dostatočný manévrovací priestor, nemá dôvod viazať sa na nejaké Rusko.

  Wagnerovci (Wrangel je niekto iný ;-) ) sú súčasťou väčšej konštrukcie, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Tak či onak má Erdogan dostatočný manévrovací priestor, nemá dôvod viazať sa na nejaké Rusko.

  Wagnerovci (Wrangel je niekto iný ;-) ) sú súčasťou väčšej konštrukcie, bratstva v zbrani, ktorej súčasťou je aj Strelkov, ktorého ste pár mesiacov dozadu (než u Vás upadol do nemilosti :-) ) ešte spomínali vedno so Šojguom a Lavrovom ako prijateľného Putinovho nástupcu. Pamätám si to preto, lebo ma to dosť prekvapilo. A myslím, že to niečo svedčí o potencionálnom vplyve týchto skupín na verejnosť.

  Píšem o koristi nad rámec bežného hospodárstva. Mohol by som systém nazvať aj tradične mafiánskym, vyšlo by to zhruba narovnako, no volím radšej neutrálnejší termín.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:56 15.02.2018

  PavolR - nepsal jsem o vztyčeném prostředníčku, ale o "nět". To není totéž.
  A nepíši o vděčnosti u Erdogana, čtěte pořádně. Píši o jeho strachu. Prostě chlapec dobře ví, že jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - nepsal jsem o vztyčeném prostředníčku, ale o "nět". To není totéž.
  A nepíši o vděčnosti u Erdogana, čtěte pořádně. Píši o jeho strachu. Prostě chlapec dobře ví, že jeho pozice je dost vratká.

  Nemyslím si, že by Wrangelovci byla tak silná jednotka, aby je RA nezkrotila, zvláště tím, že na ně pošle sousedovic silného psa.

  Protofeudální systém? Ale houby, mrkněte se, co to slovo znamená.
  V potřebě přísunu nových a nových zdrojů, bez kterých nastane buď stagnace či kolaps je to podobné většině ostatních ekonomik. Ostatně o čem myslíte, že je celé syrské ddbrodružství? A Asadových smutných očích? Nebo o zdrojích navícero způsobů:
  -ukázat, že pes je zpátky a umí kousat
  -prodej zbraní
  -případné zdroje Syrie (i když tam bych to moc neviděl, ta země je na srágory
  A proč myslíte, že se Rusové tak nenápadně a o to silněji tlačí na sever? Ostatně moje pracovní teorie je, že spousta toho, co Rusko dělá je jen kombinace kouřové clony a ukazování svalů s cílem na severu. Žádné Pobaltí (ale ať si to všichni myslí a upírají tam svojí pozornost), žádný Donbas, i v té Syrii bude prvek tohoto obsažen...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:43 15.02.2018

  fenri:
  To s tým pučom je iba špekulácia, ku ktorej sa kloníte skrze svoje sklony vidieť za akoukoľvek udalosťou Putina a "jeho úspech" (aj zostrel F-16 ste hneď skomentovali ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  To s tým pučom je iba špekulácia, ku ktorej sa kloníte skrze svoje sklony vidieť za akoukoľvek udalosťou Putina a "jeho úspech" (aj zostrel F-16 ste hneď skomentovali ako Putinov zdvihnutý prst Izraelu :-D ). Už len predpokladanie vďačnosti od niekoho ako Erdogan je vcelku úsmevné.

  Oni tí psy spravidla nie sú blbí a keď keď nadobudnú pocit že boli oni a "ich vec" zradená. Nebudú váhať pohryznúť vlastného pána. A ich podpora nie je tak úplne zanedbateľná. "Krotenie" takýchto skupín je vždy tak trocha ruská ruleta a ta vždy končí výstrelom (spomeňte na Lipany).

  Putin - systém, ktorý vytvoril, má určitú mieru pružnosti, ktorá mu dáva zdanie efektivity, ale je to ako s pohybom na tenkom ľade. Vzpriamene na ňom môžete ísť rýchlejšie, ako keby ste rozložili svoju váhu, no keď sa preboríte, je s Vami amen. problémom je, že ide o protofeudálny systém stojaci na dvoch relatívne krehkých pilieroch: 1) úspešný vodca (či už ide o reálne alebo fiktívne úspechy) 2) z tohoto úspechu plynúca korisť, ktorá slúži na splatenie lojality družinníkov.. Koristi je stále menej a zdanie úspešnosti bude stále ťažšie udržať. Tým pádom sa systém buď transformuje alebo nevyhnutne padne a bude násilne nahradený iným (ako v 1917). Myslím, že toto je niečo, čo budúce generácie Rusov Putinovi neodpustia.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:56 15.02.2018

  PavolR:
  -Turecko bude brát Rusko i po Syrii min. ze dvou důvodů:
  1.) Pokud to pro Turky v Syrii nedopadne (jakože to moc nevypadá), tak si prostě triumvirát Turecko-Rusko-Irán ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  -Turecko bude brát Rusko i po Syrii min. ze dvou důvodů:
  1.) Pokud to pro Turky v Syrii nedopadne (jakože to moc nevypadá), tak si prostě triumvirát Turecko-Rusko-Irán "zbyde". Nejsem si jistý, zda je ještě možná cesta Turecka zpět do jádra NATO a obecně západní země. Jedina za cenu naprostého obětování Kurdů a bez Erdogana )obě varianty samozřejmě možné jsou)
  2.) Erdogan Rusku dluží za puč. A není blbý, aby nevěděl, že pokud ho jednou Rusové podrželi, klidně se mu může příště stát nehoda.

  -ano, o bojových psech Ruska píši, že je možné, že právě masakr u Deiru byl možná (nebo z to byl alespoň významný prvek) součástí krocení zdivočelého psa. S tak splašenou jednotkou jakou Wagnerovci asi v poslední době byli, se prostě v minovém poli tančit nedá. A protože to v principu nebudou lidé, se kterými je možná domluva a argumentace "vyššími cíly", musel přijít řemen. A protože samozřejmě Rusko dost dobře nemůže mastit své vlastní žoldnéře (resp. jednotku, kde to asi s tím etnickým russtvím žhavé nebude, ale jsou bráni jako Rusové), tak tohle bylo ideální. umím si představit i úvahu, že si Rusové řekli, že pokud Wagnerovci zaberou soutěžené zdroje, tak dobře (zisk+dostanou na hubu dřív, nebo později) a pokud ne, tak je úkol splněn. Ostatně myslím si, že se brzy dočkáme v Rusku zákona o soukromých armádách. Jeho primárním úkolem samozřejmě nebude ochrana vojáků, pozůstalých a etický kodex na cizím území (to všechno tam bude, ale v druhém plánu), ale především poslušnost. Prostě Utkinovi moc narostl hřebínek.
  -Putin - já ho naopak (v kombinaci se svatou trojicí s Šojguem a Lavrovem) pokládám za velmi schopného. Myslím, že se u nás podceňuje ten všeobecný a všudypřítomný marast, v jakým Rusko bylo cca 12-15 let před Putinem. A a si o metodách a cílech myslíme cokoliv, tak prostě tam zavedl systém, který nejen že nějak funguje, ale jeví se i jako relativně odolný vůči vnějším tlakům (cena ropy, sankce) a ještě je schopen jít ve většině parametrů nahoru. Myslím, že vzít libovolného západního politika a dát ho na jeho místo, že to lépe neukočíruje. Vy myslíte, že ano?

  Rase - Turky z NATO nikdo vylučovat nebude, pokud by nedošlo k něčemu brutálně flagrantnímu. Na to je potřebují. Prochází jim i úvahy o čínských a ruských PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:51 15.02.2018

  No to "stejne dobre" je mozna jeden z tech duvodu proc sel turek tou lehci cestou. Jak se ukazuje tak Turecka armada neni tak silna jak by se mohlo zdat z cisel a ztraty, at na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No to "stejne dobre" je mozna jeden z tech duvodu proc sel turek tou lehci cestou. Jak se ukazuje tak Turecka armada neni tak silna jak by se mohlo zdat z cisel a ztraty, at na technice nebo na lidske sile, jim tam naskakuji. Tohle je pro Erdogana, stejne jako pro kterehokoli dalsiho diktatora, osemetra situace protoze jen vitezstvi jeho pozici posilni, prohra ho totalne znici a smete. Nemyslim ze Erdogan je vnitrne smiren s jakymkoliv Kurdistanem vzniknuvsim kdekoliv, vi ze to vyhledove pro nej bude problem k reseni. Na druhou stranu ale musi hledet i na vnitrni situaci v Turecku, na volby a na to ze potrebuje 1) pozitivni naladu a semknuti v boji s vnejsim nepritelem 2) nad kterym vitezi, tim vybudovat obraz silneho vudce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:35 15.02.2018

  Osobně si myslím, že by Turci přivřeli oči nad Kurdy za Eufratem, pokud by oplátkou získali nějaké to území na Západě Sýrie. Sice teď taky bojují proti Kurdům, ale jen proti malé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že by Turci přivřeli oči nad Kurdy za Eufratem, pokud by oplátkou získali nějaké to území na Západě Sýrie. Sice teď taky bojují proti Kurdům, ale jen proti malé enklávě - stejně dobře mohli vletět do Kurdistánu ze Severovýchodu, ale neudělali to. Tak nějak čekám že vznikne druhý Libanon (z Alavitského území). Akorát jsem zvědavý, kdo přesvědčí Kurdy že Západní část, na kterou teď útočí Turci nebude jejich :D Zbytek Sýrie, pořád papírově velký stát, by asi zůstal Asadovi.
  Na nějaké rozkoly mezi Tureckem a USA nevěřím, všechno to jsou jen silácké řeči, ale pochybuju že by si lajli vyloučení z NATO nebo tak něco.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:18 15.02.2018

  fenri:
  Vcelku dobré zhrnutie (podobne ako Raseho), len by som podotkol, že si podľa môjho názoru pár vecí buď idealizujete, alebo prinajmenšom beriete na ľahkú váhu.
  - slabinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Vcelku dobré zhrnutie (podobne ako Raseho), len by som podotkol, že si podľa môjho názoru pár vecí buď idealizujete, alebo prinajmenšom beriete na ľahkú váhu.
  - slabinou tézy o "tureckej neveste" je, že RF je pre Erdogana rokovacím partnerom iba dovtedy, kým má nejaké karty Sýrii. Turecko si má a bude mať z čoho vyberať.
  - Rusko si v posledných rokoch na účel ozbrojeného zasahovania bez oficiálneho angažovania sa, vytvorilo svorku bojových psov, ktorí však majú určité predstavy a pramalé pochopenie pre diplomatické tančeky. Treba ich držať na zahraničných "spanilých jazdách", lebo doma by mohli začať robiť problémy, keď im docvakne, že v skutočnosti nekrvácali tak úplne za to, za čo si mysleli. Niekoľko populárnych poľných veliteľov bolo v poslednom čase za nejasných okolností zlikvidovaných.
  Teda RF už "musí" udržiavať určité zahraničné konflikty, aby tieto neprišli k ním.
  - Predpokladáte, že kým žije Putin a je pri moci, zatiaľ to bude v pohode, ale ja naopak pokladám Putina za vcelku neschopného štátnika (hrať divadlo pre plebs a riadiť štát ako Cosa Nostru stačí iba kým je pokoj), priamo zodpovedného za situáciu, kedy ešte aj vy aspoň teoreticky pripúšťate scenára "rozpad 2"
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:32 15.02.2018

  Fenri,

  díky za ten komentář. Jen zkusím k tomu, že Rusové nepůjdou do konfliktu s USA o Sýrii dodám snad jen možná mylnou úvahu. Myslím si totiž, že nemohou, i kdyby nakrásně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  díky za ten komentář. Jen zkusím k tomu, že Rusové nepůjdou do konfliktu s USA o Sýrii dodám snad jen možná mylnou úvahu. Myslím si totiž, že nemohou, i kdyby nakrásně chtěli, protože nemají takové možnosti tam dostat dostatek sil v dostatečně krátkém čase, aby mohli byť jen uvažovat o tom, že mají šanci USA zastavit. Takže v tomto případě nemají moc navybranou a ty popsané scénáře, kdyby jsou pro ně výhodné asi více než možnost bojovat kdyby mohli.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:24 15.02.2018

  Peter Eglund: Nepokojná léta.
  Vřele doporučuji tuhle knihu pro chápání toho, co se děje v dlouhých, "nefrontových" konfliktech.
  Ta paralela s warlordy, profesionálními žoldáky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Peter Eglund: Nepokojná léta.
  Vřele doporučuji tuhle knihu pro chápání toho, co se děje v dlouhých, "nefrontových" konfliktech.
  Ta paralela s warlordy, profesionálními žoldáky různých levelů...jen nevím, jak to bude v muslimské zemi s markytánkami, ale kde je poptávka, bývá i nabídka.
  Nepochybuji, že se tam dá najít celá škála ozbrojenců ve smyslu stupně ovládnutí. Tj. na jedné straně
  1.) řekněme regulérní Specnaz, návodčí, piloti, REB, PVO...kteří jedou přesně v režii ruské vlády. Mají sichrovaný zadek (do výše ceny Syrie pro Rusko, pochopitelně) a dělají přesně co se po nich chce a většinou se jim dost daří.
  2.) Pak je tu nějaká šedá zóna, kde mohou pro ruské zájmy bojovat různí Wagnerovci, místní milice a oddíly...prostě na špinavé či riskantní operace se najme někdo, jehož ztráta nebolí a od koho se lze distancovat pokud:
  -se to nepovede
  -udělají nějaký humanitární průser, který se provalí
  3.) výše uvedená skupina si (vzhledem k oblastem s faktickým bezvládím) občas jede na svojí pěst ve stylu husitských válek, 30 leté války, Jugošky, Konga...Pokud tím nezkříží plány velkých hráčů (z jakékoliv strany), nebo se něco nepodělá, o nic nejde.
  Bod 3. pravděpodobně bylo možné vidět 7. února, kde buď:
  a.) hoši byli posláni schválně na jatka, protože už moc vlčili a nechtěli poslouchat
  b.) šlápli někomu na kuří oko (možná i z nedostatku svých informací-ostatně může souviset s a.)) a ten někdo honem rychle a hodně tvrdě zasáhl

  Stejná situace je samozřejmě na druhé straně, kde můžeme najít regulérní vojáky US Army, různé stíny od vojáků a kontraktorů EP a podobných, po různé místní skupiny většinou s různě patetickými mučednickými názvy a zpravidla volně oscilující a přecházející mezi IS, frančízami al-Kaidy a demokratickou opozicí.

  U těch místňáků je hlavní rozdíl mezi Rusy a USA v tom, že Rusové (na té ofiko úrovni) spolupracují s SAA, zatímco USA se dlouho babraly s výše popsanými chaotickými skupinami typu "včera uřezávač, dnes humánní demokrat". Jenže ty jim asi dílem VKS, Hizballáh a Iránci oddělali a dílem USA zjistili, že je to materiál krajně nespolehlivý a že se s ním špiní. Proto teď vsadili na Kurdy, což je mnohem lepší kůň, až na fakt, že tím vytáčí Turky (a to byl asi důvod, proč Kurdi nebyli jejich tažným koněm hned od začátku).

  Skupiny 1.) se do konfliktu mezi sebou jen tak nedostanou a všichni dělají vše proto, aby se to nestalo. stínový tanec, chodí kolem sebe po špičkách.

  Stále je ta válka o tom, že si USA musí vybrat, zda chtějí kus Syrie, nebo Turecko.

  Event. celou Syrii, za cenu tvrdého konfliktu s Ruskem. Předpokládám, že by ale Rusko skutečně brutálnímu záměru USA získat Syrii ustoupilo. Proč?
  Nemají peníze na velkou tvrdou válku v cizině, resp. by se jim to prostě nerentovalo, zas tak důležitá a hodnotná Syrie není. Za další by odešli s Tureckou nevěstou (ovládající mj. Bospor), což je kompenzace více než dobrá a celá akce by i jen s tímhle výsledkem byla velmi zisková. A s pobavením by sledovali USA, jak zabředávají do další vleklé války s tím, že by Turkům a dalším zájemcům dodávali zbraně.
  Nebo nastydlý Putin umře či bude umřenej, Šojgu s lavrovem nezvládnou převzít moc a v Rusku začne rozpad č. 2. A přestože to spousta prosťáčků přivítá potleskem, tak to bude blbá zpráva pro všechny, což těm jednodušším dojde až po čase.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  07:58 15.02.2018

  KOLTE,

  čtětete - máte totiž podobný problém jako Standa. Já CITOVAL sic volně to co píší JINDE a pokud neumíte luštit BUKVY tak váš problém.

  Nicméně - Volně cituji jistého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLTE,

  čtětete - máte totiž podobný problém jako Standa. Já CITOVAL sic volně to co píší JINDE a pokud neumíte luštit BUKVY tak váš problém.

  Nicméně - Volně cituji jistého čecha o američanech: My jim říkali nejezděte tam předpokládáme, že tam bude IED, protože to a ono a oni tam stejně jeli a ono to bouchlo, že a tam kde jsme to předpokládali. Na Humwee navařili trubky omotané molitanem, aby neničili místním auta a američani řekli, že to musel vymyslel génius.

  Příběh z druhé strany - Naši za bolševika cvičili čas od času s SSSR - strýc když jel tak jel i kápi na hlavě na cvičení se naši dřželi trochu stranou zatíkmco RA valili rakety jak to jen šlo - další story - když zapadlo auto tak naši došli do vesnice pro auto zatímco molodci to tlačili silou svých mocných paží.

  Takže se tu bavíme docela o "obecném" problému některých velkonárodů.

  Sorryjako, ale má-li být diskuse vyvážená nelze slyšet jen názor jedné strany víme? Takže jsem si neodpustil tu vypustit nějakou tu informaci z druhé strany.

  A vlastně mí klidně dejte nálepku rudého agenta z Moskvy mě je to vlastně úplně víte kde co si o mě myslíte ;-)

  Hezký den všem zapáleným diskutérům.

  P.S.: S Rase myslím, že jsi hodně blízko tomu jak to bylo s tím co jsi napsal mohu souhlasit. Jinak i Shania, když napsal, že asi nečekali jak rychle a co všechno tam můžou poslat nikdo netušil je docela spávná úvaha.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  07:47 15.02.2018

  Milý Stando,

  já to NENAPSAL já jen CITOVAL informace z RUSKOJAZYČNÉHO webu, který je pod jedním z odkazů na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milý Stando,

  já to NENAPSAL já jen CITOVAL informace z RUSKOJAZYČNÉHO webu, který je pod jedním z odkazů na https://www.aktuality.sk/clano...

  Najdi si laskavě odkaz na text v Bukvách pokud víš co to je a zkus v odkazech ty hyeroglyfy rozluštit a možná najdeš přesně to co jsem CITOVAL

  Zvedni si zadek z mozku a pokus se porozumět psanému textu. To o vystrašených Američanech není moje myšlenka ale někoho úplně jiného.

  Jinak spolu s Logikem jste dvojka k pohledání. Výroková logika nula porozumění psanému nula apod. Docela se bavím asi jako někteří jiní.

  Jinak ještě jedna otázka: Proč by ten ex-Wagnerovec na Hlavnespravy.sk musel lhát a ty po něm požaduješ pravdu. Jinak ten útok trval dosti dlouho nikde jsem nezaznamenal nic pod 3h a nasazení všeho, co mohli.


  Rase,

  ale jak jsi psal ten útok na rafinérku byl motivován penězi. Možná ho provedli i Wágnerovci, ale těžko říci, co za skupinu tam šlo. Nesouhlasím s tím, že pokud by Wagnerovci byli tak podporování Putinem jak tu někteří tvrdí, tak že by je nechali tak pitomě ve štychu a ani je nevarovali, protože by nejspíše věděli, že se ženou enou v té koloně odsouzené do záhuby.


  Jinak zmasakrovat velkou lidskou sílu musím přiznat nebude asi až tak problém. I SSSR to doleca elefktivně dokázali na Číňanech na Usuri a ve Ferganské kotlině. Ony pak vznikly legendy o laserech, desintegrátorech apod. ale nejspíš to byl Uragán a TOS s termobarickými hlavicemi těžko říci, ale dost drsně je tam pobili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:21 14.02.2018

  Nemyslím, že by měl Asad jakýkoliv vliv na to, co se v jeho zemi děje. Určitě ne v odlehlých částech jako je tahle. Osobně si i myslím, že Kurové by ty útočící kolony zmákli pomoc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že by měl Asad jakýkoliv vliv na to, co se v jeho zemi děje. Určitě ne v odlehlých částech jako je tahle. Osobně si i myslím, že Kurové by ty útočící kolony zmákli pomoc PTŘS, ale bylo by to riskantní - byť tank se zaměřuje snáz než jedoucí pickup. Američané ale určitě byli rádi za možnost představit svou "palebnou sílu" a odradit tak příští pokusy. prostě ty nebožáky smázli. Nic víc nic míň.
  Oni ti žoldáci jsou asi dost šumák i Moskvě, jelikož to jsou povětšinou různé podivné živly z kavkazu, dálného východu, čečenci co bojovali už pod ISIS atd.
  Myslím že i ti oficiální ruští vojáci byli z muslimských regionů (což bylo chytré). Američanům se smějeme že podporují i různé podivné bandy, ale u Moskvy to je stejné. Celkově Hizbaláh a Íránci tomu moc nepomáhají. Schválně mrkněte na videa, že tanky většinou mají vlastní prapor aby bylo vidět pod jakou bandu patří... a většinou ne syrskou armádu
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:07 14.02.2018

  Rase, myslím, že máte s vysokou pravděpodobností pravdu. Samozřejmě je možné cokoliv na škále od "ošklivý Američani v cizí zemi pozabíjeli její hrdinné obránce" až po "zlý ruští ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, myslím, že máte s vysokou pravděpodobností pravdu. Samozřejmě je možné cokoliv na škále od "ošklivý Američani v cizí zemi pozabíjeli její hrdinné obránce" až po "zlý ruští žoldnéři placení Kremlem bráni vzniku stabilní demokracie v Sýrii", ale kdybych si měl tipnout, tak ten příměr s 30letou válkou je asi docela trefný.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:04 14.02.2018

  Vlastně to celé zní jako dobrý plán. Ta ropná pole nejsou daleko od linie oddělující Kurdy a Asada a kdyby se podařilo obránce překvapit natolik, aby nebyli schopní rychle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vlastně to celé zní jako dobrý plán. Ta ropná pole nejsou daleko od linie oddělující Kurdy a Asada a kdyby se podařilo obránce překvapit natolik, aby nebyli schopní rychle zorganizovat dostatečnou leteckou podporu, museli by ustoupit. A Rusové by pak rychle otočili a díky těm Wagnerovcům, kteří v koloně byli, by mohli rozhlásit do světa, že "rusko-syrské síly osvobodily ropná a plynová pole od teroristů". A Amíci by si pak už asi rozmysleli bombardovat pozice ruské armády. No a když to nevyšlo, můžou říkat, s tím nemají nic společného, jejich armáda tam nebyla. Ta pole jsou strategický cíl a za to riziko, pár desítek vojáků a trochu techniky to stálo.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:00 14.02.2018

  Olivav, vy jste stejný jak Standa, jen na druhou stranu...

  Těch scénářů se tam dá vymyslet spousta, netřeba za vším vidět hned "Američany připosraný strachy". Mmchd, oni ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav, vy jste stejný jak Standa, jen na druhou stranu...

  Těch scénářů se tam dá vymyslet spousta, netřeba za vším vidět hned "Američany připosraný strachy". Mmchd, oni ti speciálové tam nejsou zdaleka jen Ranger (což je spíš elitní výsadková pěchota, podobně jako 43. vpr), jsou tam lidi od GB, Alphy, Delty, SEALS. Jestli máte pocit, že tyhle by se při pohledu na nějaké žoldáky posraly strachy... tak určitě.

  Rusové jsou hodný, protože by přeci nechali svoje chlapce v bryndě (tak jistěěě), zatímco Američani svým vojákům pomohli, takže jsou to trapáci, co se posrali strachy... já to vzdávám.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:57 14.02.2018

  Olivave,

  takže celé to ztroskotalo na tom, že Američani se podělali a ty útočící jednotky zlikvidovali, místo toho, aby férově a statečně ustoupili? Moc pěkně jsi to napsal, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivave,

  takže celé to ztroskotalo na tom, že Američani se podělali a ty útočící jednotky zlikvidovali, místo toho, aby férově a statečně ustoupili? Moc pěkně jsi to napsal, jsou to neschopní zbabělci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:48 14.02.2018

  Rase,

  dost blízko jsi to asi trefil. Ono možná ty jednotky co tam šly právě Asaad motivoval penězi za to roplné pole. Otázka je. Bylo to opravdu tak?

  Rase,

  dost blízko jsi to asi trefil. Ono možná ty jednotky co tam šly právě Asaad motivoval penězi za to roplné pole. Otázka je. Bylo to opravdu tak?

 • Olivav
  21:47 14.02.2018

  Stando,

  jen tak na okraj v tom článku na aktuality.sk je odkaz na zdroj v bukvách a tam se píše pár plku ale až v diskusi

  - ta operace byla Asadův nápad a mělo jí o to získat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stando,

  jen tak na okraj v tom článku na aktuality.sk je odkaz na zdroj v bukvách a tam se píše pár plku ale až v diskusi

  - ta operace byla Asadův nápad a mělo jí o to získat ropné pole
  - pak tam taky je verze, že Wagnerovci byli při útoky úspěšní a Kurdi s Američany dostávali na prdel a Američani dostali strach neb se nestihnou evakuovat a tak volali letectvo o pomoc, což nikdo nečekal - to že tam uvíznou a podělají se
  - to pole ISIS prý de facto bez boje mělo předat Kurdům a jejich Americkým pánům

  Lidi tam je snad možné všechno a prase by se v tom nevyznalo

  - pokud to nahoře byla jen z části pravda tak vyděšení Američani a operace neschválená Rusy mohla vést k tomu, že Ruské velení od toho dalo ruce pryč a Američani leteli zachránit své hochy vším, co měli po ruce.

  Mrtví tam jsou pocítání ruzně od pár přes cca 15 po těch možná nesmyslných 200 apod...

  Tak asi tak, ale tvrdit, že by Rusi nechali své jednotky i když pod pseudonymem dělat 1. něco bez jejich vědomí a 2. nechat je v průseru mi příjde jako hovadina.
  I jen ta představa, že by pak přiletěl Kalibr by nedovolil klidný spánek Američanům, takže bez toho svolení či sdělení my tam nic nepácháme by se žádná operace neodehrála to by se domlouvali jinak.

  Sorryjako to je možní tak v Hollywoodu ne v reálu.

  Jinak o IQ US Rangers apod jsem slyšel od našich vojáků co byli v Afgánistánu pěkně na jedné prezentaci dost aby mi bylo jasné, že moc rozumu nepobrali. Alespoň mě těšilo, že naši nejsou takové gumy vypatlané.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:41 14.02.2018

  Čím dál víc si myslím, že Sýrie sklouzává do jugoslávského scénáře, kdy se taky dalo koupit tank i s osádkou za X marek. Podobné to bylo vlastně i na Donbase. Tedy nějaký Warlord ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čím dál víc si myslím, že Sýrie sklouzává do jugoslávského scénáře, kdy se taky dalo koupit tank i s osádkou za X marek. Podobné to bylo vlastně i na Donbase. Tedy nějaký Warlord si usmyslel, že když vykopou "ISIS" od těžebních zařízení, dostanou XX podíl na zisku. Zkrátka jim někdo nakecal, že Kurdské pozice jsou v držení islamistů a oni jako dobří žoldáci šli (asi se ani moc neptali). Pro velitele těch žoldáků, vládních sil a bojovníků je Moskva daleko a Asad slabý, tak se starají sami o sebe. Když si vezmu koncept žoldáků, tak se ani nedivím, pokud obě strany verbují bojovníky z ISIS - zkrátka doplnění ztrát se vždycky hodí. Ona třicetiletá válka nás může hodně naučit i dnes .))
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:36 14.02.2018

  No StandoBlábole,

  ten nick fakt sedí tak znovu pro pomaleji chápající a jen se utvrzuji, že porozumět psanému textu některým dělá sakra problémy.

  První text byl v tomto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No StandoBlábole,

  ten nick fakt sedí tak znovu pro pomaleji chápající a jen se utvrzuji, že porozumět psanému textu některým dělá sakra problémy.

  První text byl v tomto odkazu:

  https://www.aktuality.sk/clano...

  cituji: ale žoldnieri zamestnaní v dobre známej „súkromnej armáde“ Vagnera. Je známe, že jadro tejto skupiny tvoria príslušníci ruského Specnazu maskovaní pod značkou súkromnej firmy.

  - Přeložím vám to - soukromá firma jmenuje se Wágnerovi dobrodruzi je ve skutečnosti krytí pro působení Specnazu - to je do nebe volající hovadina

  - překlad dvě - na ruskojazyčnom webe objavovať správy, - nemůže to být to co ten "Wágnerovec" píše na hlavnýchszprávách jako že ruskojazyčný je ukrajinský internetový prostor?

  Sorryjako, ale asi nejsem ten co je mimo mísu, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:31 14.02.2018

  Blondýnko,

  ty se neptáš, ty se zase chceš hádat. Děkuji nemám zájem. Kdyby tě to opravdu zajímalo, tak si během 5ti minut vygooglíš, kdo té jednotce velí a jak často ti velitelé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  ty se neptáš, ty se zase chceš hádat. Děkuji nemám zájem. Kdyby tě to opravdu zajímalo, tak si během 5ti minut vygooglíš, kdo té jednotce velí a jak často ti velitelé navštěvují Putina, jejich historii a postavení ve Spetznac, ruská vojenská vyznamenání, která ve službě u Wagnera dostávají, atd., atd.

  Proč je tam poslali a nechali zmasakrovat fakt netuším. Ten kurdský velitel to vysvětloval tak, že si mohli myslet, že jsou Kurdové příliš zaměstnáni bojem s Turky na severu a prostě se nechají překvapit. A nevyšlo to.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:02 14.02.2018

  StandaBlabol:
  "Ve skutečnosti je složená z bývalých příslušníků ruské armády, operuje s tichým požehnáním ruské vlády a svoje akce koordinuje s ruskou armádou. "
  -nějaký důkaz, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol:
  "Ve skutečnosti je složená z bývalých příslušníků ruské armády, operuje s tichým požehnáním ruské vlády a svoje akce koordinuje s ruskou armádou. "
  -nějaký důkaz, nebo jen standardní blábol? Určitě je někdy RA používá jako kanenfutter a pro špinavou práci, ale to vaše zasvěcenecké "ve skutečnosti" má mezer jak úsměv starého Haiťana. Hlavně - kdyby to byli jejich lidi, proč by jentak obětovali?
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  19:18 14.02.2018

  to Olivav,

  po přečtení toho tvého linku na hlavnespravy.sk začínám věřit, že Wagnerovci asi dostali dost zabrat. Autorem článku má být člen té skupiny nasazen v Sýrii. Tak proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Olivav,

  po přečtení toho tvého linku na hlavnespravy.sk začínám věřit, že Wagnerovci asi dostali dost zabrat. Autorem článku má být člen té skupiny nasazen v Sýrii. Tak proč tam vytváří absurdní konstrukce jako že 4 hodiny trvající vzdušný útok = 4 hodiny vytrvalost vrtulníku a podobné nesmysly. O tom, co se stalo, musí mít informace z první ruky. Proč radši nenapíše, jak to bylo?

  Od Wagnerovců teď každý dává ruce pryč, až to málem vypadá, že v té jednotce ani Rusové nejsou. Ve skutečnosti je složená z bývalých příslušníků ruské armády, operuje s tichým požehnáním ruské vlády a svoje akce koordinuje s ruskou armádou. Taky proto se za ně ruský parlament bije a chce, aby jejich činnost byla pokryta zákonem. Ne proto, aby je měli pod kontrolou - to už mají, ale proto, aby ti Rusové taky měli doma nějaká práva a ochranu.

  Jinak nábor do jednotky teď asi půjde dost ztuha. Jedna věc je verbovat lidi do boje proti lehce vyzbrojeným povstalcům a s podporou ruského letectva a dělostřelectva. Něco jiného je, nechat se najmout, když víte, že vás klidně použijí jako terče pro americké letectvo. Asi proto teď ti, co přežili, na ruských sociálních sítích tolik křičí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:00 14.02.2018

  Olivav:
  Nebrojíte tu náhodou proti niečomu, čo nikdy nikto netvrdil? Keď si prečítate diskusiu aj všetky odkazy, zistíte, že nikdy nikto netvrdil, že by bol medzi obeťami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  Nebrojíte tu náhodou proti niečomu, čo nikdy nikto netvrdil? Keď si prečítate diskusiu aj všetky odkazy, zistíte, že nikdy nikto netvrdil, že by bol medzi obeťami ktokoľvek v čase bitky aktívne slúžiaci v ruských ozbrojených silách. Všade je reč o žoldnieroch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:39 14.02.2018

  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.seznamzpravy.cz/cl...

  tak a tady je to trochu jinak možná čase to bude lépe popsané - i zde Američané s polu s Rusy uvádí, že tam žádní ofiko Rusi nebyli možná tak soukromníci a i tak je potvrzeno jak už tu zaznělo, že max 4 mrtví a jsou tam i jména.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  16:24 14.02.2018

  No tak koukám, že se to tu rozjelo ;-)

  Dovolím si souhlasit s tím co napsal PavolR a Fenri, že jaksi si lze představit jistou cílenou likvidaci nevítaných osob.

  Rase v pohodě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak koukám, že se to tu rozjelo ;-)

  Dovolím si souhlasit s tím co napsal PavolR a Fenri, že jaksi si lze představit jistou cílenou likvidaci nevítaných osob.

  Rase v pohodě - možná jsem dříve působil příliš rusofilně, tak asi tak, ale věř, že nejsem.

  No k tomu masakru mě napadá snad jen pár úvah.

  - je otázka kdo vlastně útočil - síly RF to nebyly 1. PVO nic nekryla 2. VVS neoperovala v blasti 3. mluvili horkou linkou s velitelstvím spojeneckých sil a nepotvrdili pohyb vlastních

  Takže ISIS Hunter může být, ale ne ofiko síly RF a je otázka kdo vlastně ti ISIS Hunter jsou mi to připadá, že to je slepenec jako ti slavní Tigři jak je definuje Shania. Taky mohlo jít o akci Iránu či Asada a RF jim jen potřebuje přistřihnout křidýlka, protože už jim přeůstají přes hlavy.

  Nic ve stylu RF vs USA to nebylo - obě velmoci si vyměňují data a kontaktují se v kritických momentech - viz varování o tom, že tomahawky letí na jisté letiště apod. RF nejsou kokoti a ví, že by v přímém střetu neuspěli na to tam nemají síly. Mají jich jen tolik, aby pomohli udržet Asada.

  Kdykoliv zařval někdo z kontingentu RF ať piloti, zdravotní sestry apod. tak začal masivní odvetný úder - Kalibry, VVS atd.. Takže teď se nic neděje? Tudíž to bude někdo postradatelný a Putin s Šojgue není ožrala Jelzin a jeho suita, který v Grozém běžně nechal umírat záklaďáky, Specnaz apod. Dnes je jiná doba a tím pádem tento přiublblý scéněř nepřipadá v úvahu.

  Věřil bych tomu, že tam nechali vykrvi někoho komu potřebovali dát potlamě a proto spojencům sdělili, že tam nejsou a tím jim dali zelenou.

  Prostě klasická geopolitická hra velmocí. Ten článek co se tu objevil jako první je blbost. Sorry jako ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:06 14.02.2018

  logik: kurdové jsou využivani, ale je to trochu složitější:)

  V první řadě bez CENTCOMu by byli vytlačení ze Syrie a nebo min do hor.

  PKK pak plně využila SDF (což je stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: kurdové jsou využivani, ale je to trochu složitější:)

  V první řadě bez CENTCOMu by byli vytlačení ze Syrie a nebo min do hor.

  PKK pak plně využila SDF (což je stejně jen zástěrka, aby US mohli spolupracovat s teroristickou organizací) a její americké podpory k převzetí moci v Syrii (PKK ani není Syrská frakce, ale turecká) a zlikvidováním politické opozice a jako zdroj zbraní pro jejich konflikt s tureckem. Takže žádná dobrá zpráva pro Syrské Kurdy.

  Pokud někdo pochybuje, že je SDF/YPG ovládána PKK, tak víc jak polovina jejich sil má tureckou národnost a otevřeně se k PKK hlásí.

  A čerstvě z dneška: https://twitter.com/Charles_Li...

  Sice už je to pradávná hysterie, ale někdo si třeba vzpomene jak dlouho trvalo US dotlačit SDF k ofenzivě na rakka, ještě před tím než Turci provedli operaci eufratský štít.

  Nemluvě o kurdech z afrinu (ti mimochodem nejsou ofiko součástí SDF a podporování amíky, i když oni si ty bojovníky přehazují) a jejich spoluprace s režimem proti povstalcům.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:02 14.02.2018

  Logik: nechcete po mně, abych věřil na chlorové útoky a na lidi "co cítili sarin", že ne?

  A já si myslím, že v procesu rozhodování, který má X stupňů, a kde to na řadě z nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: nechcete po mně, abych věřil na chlorové útoky a na lidi "co cítili sarin", že ne?

  A já si myslím, že v procesu rozhodování, který má X stupňů, a kde to na řadě z nich může být 49.5 vs. 50.5 se vliv milionů barelů ropy objevit může. Vsaďte se, že kdyby na té poušti nebylo NIC, tak je dávno po všem, protože to nikoho nebaví a nezajímá.

  Kurdi jsou problém pro všechny. A jak jsem psal vedle, pokud to s nimi USA myslí vážně (což bych Kurdům i relativně přál), tak přijdou o Turecko. Dokonce si myslím, že Kurdi jsou podstatně větší problém pro Turky, než pro Asada. Pokud Asadovi zůstana západ země (který je kromě ropy PODSTATNĚ důležitější a úživnější) a k tomu alespoň něco ropy, může se navzdory silným a plamenným řečem s existencí Kurdistánu na půlce Syrie rychle smířit.
  Už proto, že Turci pak nebudou mít čas na někoho jiného, Irán se ocitne dál a s jinými problémy a bude ochotnější odejít ze Syrie, až dohraje svojí roli (bude mít starosti s Kurdy, hlavně svými, které by vznik Rojavy slušně "nakopnul"), což by následně mohlo uklidnit vztahy s Izraelem. (ktérmu je samotný Asad víceméně ukradený).
  V roce 2013 bylo jediné řešení pro Syrii nepustit tam nikoho jiného a pomoci jí, aby se mohla vypřádat se suchem a neúrodou. Ale kdo by pomáhal, když si může zastřílet. Leda blbec.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:38 14.02.2018

  fenri:
  "Těmi stejnými šmejdy jsem myslel (relativně) civilizované velmoce,"
  Ale i na ně platí totéž, co jsem psal předtím. To, že mají podobné cíle ještě neznamená, že jsou pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  "Těmi stejnými šmejdy jsem myslel (relativně) civilizované velmoce,"
  Ale i na ně platí totéž, co jsem psal předtím. To, že mají podobné cíle ještě neznamená, že jsou pro ně akceptovatelné podobné prostředky. Např. ne všichni tam úzce spolupracují s někým, kdo používá chemické zbraně atd..., že. Nálepka "civilizovaný stát" je jen nálepka, která lze nalepit na každého, že. Ale to by bylo na jinou offtopic debatu.

  Spíš bych se vrátil k té motivaci: tady bych rozhodně podpořil Shaniu, že pro USA jednotky tam rozhodně nebude cílem ropa. Na to je jí příliš málo a je příliš riziková. Pro Kurdy to ale důležitá motivace bude.

  To, že jsou žoldáci pro Rusko užiteční idioti - to se ukázalo již několikrát, takže s tím bych souhlasil. Ale ono nejde jen o žoldáky - zároveň bych plně souhlasil se Shaniou, že mají USA dosti problém, jak vyřešej svůj postoj ke Kurdům - a Kurdové mohou zjistit, že také byli celou dobu jen využívaní. Na druhou stranu, současná akce USA ukazuje, že to možná s Kurdama myslí vážně. Což ovšem zas zadělává na další konflikt, jak s Asadem, tak s Turky.
  Nevím kdo to psal, ale poslední rozumné řešení pro Sýrii bylo asi opravdu možné tak někdy do roku 2013....
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:17 14.02.2018

  Olivav:
  sorryjako nebo pardon
  - nehodící se škrtne .)

  Olivav:
  sorryjako nebo pardon
  - nehodící se škrtne .)

 • fenri
  15:00 14.02.2018

  Mimochodem, nevylučoval bych ani variantu, která se nabízí při čtení textu PavolR:
  -Vagnerovci se trochu utrhli z řetězu a začali lízt RA na nervy (podobné informace se už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, nevylučoval bych ani variantu, která se nabízí při čtení textu PavolR:
  -Vagnerovci se trochu utrhli z řetězu a začali lízt RA na nervy (podobné informace se už objevily). Možná tam mohlo být i nalezlých dost lidí z Kavkazu, po kterých Rusové jdou. A tak dali USA zelenou ke zmastění Vagnerovců, což se jim určitě líbilo a opět si zavázali Kurdy, aniž by tyentokrát štvali Turky, či kohokoliv. Takové zkrocení zdivočelého psa. Zbytek Vagnerovců si asi rychle uvědomí, kde je jejich místo a že si v Syrii nemohou dělat co chtějí, protože pokud za nimi nebude nikdo stát, dostanou na držku od kohokoliv. Zkrátka, že jejich místo je jen na řetězu a nikde jinde.
  Zkrátka, osud žoldáka na bojišti je vždycky s nejmenšími zárukami.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:52 14.02.2018
 • fenri
  14:51 14.02.2018

  Logik:
  -s prvním odstavcem souhlas. Je pravda, že Vagnerovci v Syrii budou asi převelice pestrá směska a etničtí Rusové asi nebudou tvořit většinu kanonenfutru. Určitě tam bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  -s prvním odstavcem souhlas. Je pravda, že Vagnerovci v Syrii budou asi převelice pestrá směska a etničtí Rusové asi nebudou tvořit většinu kanonenfutru. Určitě tam bude hodně místních, směska ze Zálivu, Kavkazu, střední Asie, nepřekvapil by mě tam ani nějaký Čech či Slovák

  Těmi stejnými šmejdy jsem myslel (relativně) civilizované velmoce, v tomto případě Rusko a USA. Prostě každý jede tvrdě za svým, motají do toho velké vzletné fráze ale na druhou stranu nevyžívají se v mastění civilů, řezání krků a podobných prasárnách.
  Samozřjemě větší šmejd než tihle dva bude Asad, ačkoliv u tohoto se domnívám, že to není tak o šmejdství (tatík byl větší sekáč), jako o prostém nezvládnutí (možná nezvladatelné) situace. No a další ligou jsou různé islamistické bojůvky, kde pro vás jsou sice jedni hodňoučcí a k zulíbání a druzí zlí (IS), ale podle mého je jediný rozumný dialog s nimi jen přes raketnice Solncepljoku.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:43 14.02.2018

  fenri:
  On to každej vidí podle toho, jak to chce vidět. Ono také pravděpodobně se ty počty budou lišit podle toho, jestli se bude mluvit o etnických rusech, nebo o příslušnících ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  On to každej vidí podle toho, jak to chce vidět. Ono také pravděpodobně se ty počty budou lišit podle toho, jestli se bude mluvit o etnických rusech, nebo o příslušnících té Wagnerovské jednotky (která pravděpodobně bude mít i lokální žoldáky).

  To, že cílem bylo dobít ropné pole, je poměrně jasné. Otázka je, kdo vydal ten rozkaz...

  PS: Jinak se dopouštíš poměrně standardní chyby v generalizaci. Mirkové Dušínové samozřejmě v geopolitice až na výjimky nejsou. Vyvozovat z toho, že jsou všichni stejní, je ale nesmysl. Např. asi nechceš tvrdit, že Asad je stejně hroznej, jako IS, že? Všichni nejsou stejní šmejdi. Jsou "větší šmejdi a menší šmejdi".
  A to, jak velcí šmejdi jsou, se neurčuje podle toho, jaké mají cíle. Moc a peníze
  chtějí (bohužel) zpravidla všichni. To, jakej jsi šmejd je určeno tím, jaký METODY k dosažení toho cíle jsou pro Tebe ještě akceptovatelný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:37 14.02.2018

  fenri: dost pochybuji, že z rafinerie CENTCOM něco má, max si je koupili základnami...

  Ale po pravdě, angažmá US je hlavně politický problém a následky posledních let kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: dost pochybuji, že z rafinerie CENTCOM něco má, max si je koupili základnami...

  Ale po pravdě, angažmá US je hlavně politický problém a následky posledních let kdy vedeni US strkalo hlavu do písku před situací v Syrii.

  To, že je zajímal jen symptom (ISIS) a ignorovali občanskou válku je dovedlo do situace, kde jsou teď. Se špatnými spojenci na špatném místě. Uvidíme jak si to okecají, když nebude ISIS a tedy důvod pro jejich zapojení.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:13 14.02.2018

  Logik: tak zdroj, ze kterého jsem čerpal nyní hovoří o 4 mrtvých. Jsou to nějací aktivisté z Uralu. Nicméně, stovky budou asi fakt mimo,viděl bych to na jednotlivce, maximálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: tak zdroj, ze kterého jsem čerpal nyní hovoří o 4 mrtvých. Jsou to nějací aktivisté z Uralu. Nicméně, stovky budou asi fakt mimo,viděl bych to na jednotlivce, maximálně několik málo desítek, ale asi vč. raněných.
  Strelkov na jednu stranu ví dost, na druhou je hodně kecálista a s Moskvou má své nevyřízené účty. IMHO chlapec dost zahořkl. Prostě Vašek, co chodil s pány na led...
  Spíš by mě zajímal vztah RA a Vagerovců. Jeden čas jsem myslel, že Vagnerovci jedou pro RA jako jel Blackwater pro US army. Ale zdá se, že jde fakt o ryze komerční subjekt, který sice asi někdy RA využije, ale zřejmě se nechají najmout do čehokoliv i bez posvěcení RA. Na to vysvětlení s finančně motivovaným přepadem rafinérky (Shania) jsem narazil na více místech a dává smysl. Stejně jako dává smysl, že za tu rafinerii, resp. pole se zjevně dá koupit i USAF. Opět money talks, nic nového ve vesmíru, snad už do toho nikdo nebude cpát ideologii ve smyslu hodný Rus/zlý Američan a vice versa. Šmejdi jsou to stejní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:01 14.02.2018

  Tak se aspoň shodneme na tom, že 600 mrtvých Rusů je blbost a to je oproti tomu článku ze západních super zdrojů dosti úspěch a Rase by se mohl naučit číst alespoň se bojím, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak se aspoň shodneme na tom, že 600 mrtvých Rusů je blbost a to je oproti tomu článku ze západních super zdrojů dosti úspěch a Rase by se mohl naučit číst alespoň se bojím, že to moc neumí, když komolí i jednoslovný nick.

  A mějte se tu hezky pánové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:11 14.02.2018

  Tak jen ISIS Hunters měli dle toho telegramu ztráty 20 mužů (mrtvých), syrská armáda údajně dopadla hůř. Celkově ten popis situace z pohledu ISIS Hunters je dost zajímavý. Osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jen ISIS Hunters měli dle toho telegramu ztráty 20 mužů (mrtvých), syrská armáda údajně dopadla hůř. Celkově ten popis situace z pohledu ISIS Hunters je dost zajímavý. Osobně mi to opravdu přijde, že jim někdo dal informaci, že islamisté jsou na pozicích, kde věděli že jsou Kurdové. Tomu že by islamisti bojovali bok po bohu s Kurdy snad nikdo nevěří :D
  ps. tedy pokud to nebereme z pohledu Moskvy, kdy protivládní bojovníci podporovaná USA = islámský stát .))
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:05 14.02.2018

  Len taká zaujímavosť - ten okamžite medializovaný údaj o cca 100 mŕtvych sa viaže k údaju o trojhodinovej bitke, kým článok uvádzajúci podstatne viac mŕtvych píše o 6-hodinovej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len taká zaujímavosť - ten okamžite medializovaný údaj o cca 100 mŕtvych sa viaže k údaju o trojhodinovej bitke, kým článok uvádzajúci podstatne viac mŕtvych píše o 6-hodinovej bitke. Čo som doteraz čítal, nie je uvádzané, ako dlho trvali jednotlivé fázy boja a čo ktorá strana ešte považovala za jeho záver. Rozvrh kedy a v akom časovom slede prichádzali letecké údery - no to by som už veľa chcel. :-)

  Olivav:
  Ale choďte s tou ruskou PVO. V okamihu, kedy Američanom potvrdili, že sa tam žiadne Ruské jednotky nenachádzajú, sa od útočiacich dištancovali. Ponechali ich osudu. Zdá sa, ako by ich ani nevarovali, že o ich pohyboch už Američania aj Kurdi vedia a sú pripravení, inak by to ešte mohla druhá kolóna "otočiť".

  Možno iba neočakávali od Američanov viac, než nejaký demonštratívny útok na niekoľko vozidiel, ako minulý rok: https://zpravy.idnes.cz/syrie-...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:43 14.02.2018

  Tak jen představa, že by se utok skládal jen z ruských (a nebo že by byli v první vlně) PCM je komická...


  Viděl jsem teď další info o tom, že místní obchodník který je na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jen představa, že by se utok skládal jen z ruských (a nebo že by byli v první vlně) PCM je komická...


  Viděl jsem teď další info o tom, že místní obchodník který je na straně režimu nabídl za osvobození pole 25% ze zisku.

  Takže je tu jistá motivace proč místní velitelé, proč to risknout. Plán měl být založen na bleskovém převzetí pozice, s tím že se Kurdi vzdají a US do toho nebude pak zasahovat.

  Akce nebyla v žádném případě schválena ruským velením...

  Mimo žoldáků z Wagnera, tam byla milice ISIS Hunters (ruskem podporovana), ti potvrdili ztráty:

  https://t.me/ISISHuntersoffici...


  A např. video zachycující zničení T-72 Predatorem (neni to z toho utoku).

  https://twitter.com/QalaatAlMu...

  ukazuje na přítomnost skupin ovladaných IRGC, nejspíš Liwa Fatimiyoun, T-72 od 2014 provozují jen skupiny podporované IRGC (Hyzbalah), RG a 4 Divize.

  T-62, T-55 provozuje V Corps.

  Zasažena byla i Liwa al-Bakir - IRGC nově zformovaná milice rekrutovaná z místních kmenů.


  Ztráty se zatím pohybují okolo 80-100. 600 je moc..., možná tak 600 zraněných.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:24 14.02.2018

  Fenri: A které zdroje mluví o dvou rusech?
  Co jsem hledal já, tak jak Strelkov (kterej má vazby na lidi ve Wagnerovcích), tak na webech ruské opozice (kasparov.ru) opravdu mluvili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: A které zdroje mluví o dvou rusech?
  Co jsem hledal já, tak jak Strelkov (kterej má vazby na lidi ve Wagnerovcích), tak na webech ruské opozice (kasparov.ru) opravdu mluvili o poněkud větších počtech.

  Tím nechci tvrdit, že to byly stovky rusů, jen by mě zajímalo, ze kterých zdrojů čerpáš a proč je považuješ za důvěryhodnější.

  Olivav:
  ten článek je postavenej na dosti pochybnejch spekulacích. Např. to, že na X mrtvejch musí bejt Y raněnejch a Z živejch? To si vycucali odkud? Podle toho, co jsem čet, tak C130 a vrtulníky tam sundali jednu celou kolonu, která se ani nestačila rozvinout. V takovém případě mohla zařvat velká většina útočníků a raněných a přeživších být pomálu.
  Stejnětak, pokud potřebuju dostat odněkud mrtvé tajně, tak mi fakt nebude vadit dávat nosítka na sebe, čímž se kapacita letadla zvýší. Atd....

  Další nesmysl je, že útok nemohl trvat čtyři hodiny, protože tak dlouho tam vrtulník nevydrží. Saponkov jaksi zapomněl na to, že tam údajně byla C130. Kterou mohlo podpořit několik vln vrtulníkových útoků, takže delší doba útoku je zcela reálná (otázka spíše je, jestli tam měli 4h co na práci).

  Nechci tím tvrdit, že určitě tam byly stovky mrtvých rusů. Jen že argumenty předkládané v článku jsou nesmyslné - navíc od podstatně neobjektivního zdroje.

  PS: Krásné je, jak lidi, co mají jiný světonázor než Ty jsou okamžitě blázni. Ale to, že "jako blázen" uvěříš každému článku, kterej podporuje Tvuj světonázor, to Ti nevadí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:57 14.02.2018

  Olivanov:
  stovky Rusů je samozřejmě blbost, ale když si místo toho dosadít syrské vojáky + nějací ruští poradci, tak mě to přijde uvěřitelné. Tak jak to popsal Shania je dle mého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivanov:
  stovky Rusů je samozřejmě blbost, ale když si místo toho dosadít syrské vojáky + nějací ruští poradci, tak mě to přijde uvěřitelné. Tak jak to popsal Shania je dle mého dost trefné. Docela dost z toho mrazí v zádech a nechtěl bych tehdy sedět v tanku
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:45 14.02.2018

  Všem bláznům, co věří v ten tzv. masakr doporučuji tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všem bláznům, co věří v ten tzv. masakr doporučuji tento článek:

  https://www.hlavnespravy.sk/o-...

  Jinak sice zdroj není pro mnohé košér, ale takoví snajpři Amíci nejsou a Rusáci nejsou taková hovada aby se nechala masakrovat a to dokonce nadvakrát, když tam mají PVO.

  To je jen pitomá propaganda. Kde jsou fotky těch tun mrtvol apod. Zatím ani ten masakr letadel nikdo nepotvrdil a tohle je kachna stejné kategorie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:08 14.02.2018

  Rase: kdo říká že militanti věděli po kom jdou, jak rusové tak zbytek sil účastnící se v utoku bylo sděleno, že utočí na spící buňku ISIS a ne že jsou zabrat ropné pole držené SDF ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: kdo říká že militanti věděli po kom jdou, jak rusové tak zbytek sil účastnící se v utoku bylo sděleno, že utočí na spící buňku ISIS a ne že jsou zabrat ropné pole držené SDF a podporované US SOF.

  Rusové na dekonfliktní lince amíkům sdělili, že nemají žádné síly v oblasti.

  A taky nejspíš ani velitelé, co je tam poslal nemají žádnou zkušenost s tím jakou palebnou sílů dokaže CENTCOM rychle koncentrovat na jednom místě. Do akce zapojili i AC-130.... musel to být masakr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:27 14.02.2018

  Hodilo, a komu ne, ale ciste bojovy vrtulnik kategorie AH-64 je na tom seznamu co by se ACR hodilo snad az uplne nakonci, az za rucni vyzbroji, za BVP, az za MBT, za nadzvuky, za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hodilo, a komu ne, ale ciste bojovy vrtulnik kategorie AH-64 je na tom seznamu co by se ACR hodilo snad az uplne nakonci, az za rucni vyzbroji, za BVP, az za MBT, za nadzvuky, za radary, za PVO, za delostrelectvem, i tim raketovym, za za za... takze realne az ZAprsi a uschne. :) Bylo by fajn to mit, az bude vse ostatni v dostatecnych poctech a kvalite.
  Proto me trosku mrzi i to halo kolem vrtulniku ted na MO, a snaha to posunout do cile. Pri podezreni ze 1) modernizace houfnic nedava smysl a 2) veleni ACR vlastne nevi jake vrtulniky chce bych jednoduse bouchnul do stolu s tim, ze se jdou porizovat nove houfnice v razi NATO, prostredky na to vyclenil i z toho baliku puvodne zamysleneho na vrtulniky a k vrtulnikum se vratil az by bylo jasne co za vrtulniky ACR vlastne potrebuje, v jakem poctu i se zduvodnenim jak toto zapada do celkovych planu vrtulnikoveho kridla v ACR (aktualne s Mi-171, ale vyhledove bez, a vyhledove bez Mi-35).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:09 14.02.2018

  Ono je v celku jedno, kolik tam bylo rusů, ať už oficiálně nebo ne, ale spíš mi to připomíná když se Egypt pokusil bojovat proti Izraelcům bez krytí PVO, Iráčané proti Američanům ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono je v celku jedno, kolik tam bylo rusů, ať už oficiálně nebo ne, ale spíš mi to připomíná když se Egypt pokusil bojovat proti Izraelcům bez krytí PVO, Iráčané proti Američanům atd. pořád ta samá blbá taktika, co je naučili za studené války Rusové, žádný posun. Co si vlastně ti Syřané mysleli ? že připravené pozice Kurdů jen tak převálcují ? (ps. jako němci u Kurska). Já vlastně tomu příběhu i věřím a je to dost děsivé když se člověk vžije do pohledu syřana v tanku.
  Čekal bych že alespoň BVP atd. něco proti vrtulníkům svedou, ale asi je dost předšlehaly zmíněné drony

  ps. tak si říkám že pár AH-64 by se hodilo i pro AČR :D (a to vrtulníky moc nemusím)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:37 14.02.2018

  když jsem šel trochu do hloubky těch zpráv, nakonec se dostanete k tomu, že šlo asi o dva Wangerovce. Ale věřím, že se z toho udělá ztráta pěti divizí ruské armády a k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  když jsem šel trochu do hloubky těch zpráv, nakonec se dostanete k tomu, že šlo asi o dva Wangerovce. Ale věřím, že se z toho udělá ztráta pěti divizí ruské armády a k tomu potopení tří Borejů severovýchodně od Homsu :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:26 14.02.2018

  StandaBlabol:
  Akurát na nejakej absencii PVO by som sa nevozil. Jednak nevieme, či niečo nemali a nebolo to ako jeden z primárnych cieľov zničené hneď na začiatku, ale hlavne zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol:
  Akurát na nejakej absencii PVO by som sa nevozil. Jednak nevieme, či niečo nemali a nebolo to ako jeden z primárnych cieľov zničené hneď na začiatku, ale hlavne zo vzduchu tam môžu útočiť iba Američania a ani technika, ani životy útočníkov nemali takú hodnotu, čo by vyvážila za riziko zostrelenia amerického pilotovaného stroja.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  07:03 14.02.2018

  V clanku sa pise, ze straty utrpeli ruski kontraktori, nie ruska armada. Z povahy kontraktorov je jasne, ze sa k nim nikto oficialne nehlasi. A nemusi podporovat ziadnu podporu. Ja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V clanku sa pise, ze straty utrpeli ruski kontraktori, nie ruska armada. Z povahy kontraktorov je jasne, ze sa k nim nikto oficialne nehlasi. A nemusi podporovat ziadnu podporu. Ja po rusky neviem, ale hadam v tych citovanych clankoch sa co-to najde.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:30 13.02.2018

  to Tryskáč,

  ten článek nevypadá příliš věrohodně. Třeba citovaný článek Washington Post se zmiňuje o silách podporovaných Rusy a Mesik z toho pak udělá masakr Rusů. Taky nevím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Tryskáč,

  ten článek nevypadá příliš věrohodně. Třeba citovaný článek Washington Post se zmiňuje o silách podporovaných Rusy a Mesik z toho pak udělá masakr Rusů. Taky nevím, proč by Američani několikanásobně podhodnotili ztráty nepřítele. A pokud by se toho útoku účastnila většina ruských sil v Sýrii, nejspíš by jim zajistili nějakou vojskovou PVO. Zkusili moment překvapení, ale museli počítat s tím, že Američani je zkusí zastavit ze vzduchu. Rusové tam nejspíš působili v obvyklé roli poradců a podpory. Čtyři mrtvé už přiznali, možná jich bude ještě víc, ale do stovek to určitě nepůjde.
  Skrýt celý příspěvek

 • MilankoSK
  20:53 13.02.2018

  Pekný zásah.. židovský štát neustále útočí na toto územie ovládané KURDAMI.

  Pekný zásah.. židovský štát neustále útočí na toto územie ovládané KURDAMI.

 • tryskac
  20:13 13.02.2018
 • infi
  15:31 13.02.2018

  Dobra, pokud pominete fakt, že malém došlo k několika jaderným konfliktům (které by se týkaly hlavně nás) a že obě země měli funkční plány pro totální zničení nepřítele, je tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobra, pokud pominete fakt, že malém došlo k několika jaderným konfliktům (které by se týkaly hlavně nás) a že obě země měli funkční plány pro totální zničení nepřítele, je tento příklad úplný offtopic, ve srovnání důležitostí situace ručnikářů a židů, kde "válčí" o kus bezvýznamné pouště.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:54 13.02.2018

  infi: ostatní ti odpověděli tak jako bych odpověděl já, ale tvůj obrat "ne zrovna pritel" mě přijde ve spojitosti těchto dvou jako z jiného světa
  Jinak ja vůbec neřeším kdo komu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi: ostatní ti odpověděli tak jako bych odpověděl já, ale tvůj obrat "ne zrovna pritel" mě přijde ve spojitosti těchto dvou jako z jiného světa
  Jinak ja vůbec neřeším kdo komu co trefil a klidně připustím, že izrael trefil prd, tady je o podstatu problému který hrozí eskalací, která klidně může mít ještě horší následky než jsme zažívali do teď.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:32 13.02.2018

  infi:
  To je hlúpy príklad, lebo Rusko nie je de jure vo vojne so žiadnym európskym štátom, zatiaľ čo Izrael a Sýria sú už niekoľko desaťročí vo vojnovom stave, čo oprávňuje obe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi:
  To je hlúpy príklad, lebo Rusko nie je de jure vo vojne so žiadnym európskym štátom, zatiaľ čo Izrael a Sýria sú už niekoľko desaťročí vo vojnovom stave, čo oprávňuje obe strany k akýmkoľvek opatreniam voči územiu tej druhej.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:24 13.02.2018

  Infi: pokud ten někdo ti doma financuje teroristy, a nepokrytě hlásá, že Tvůj stát nemá právo na existenci a že ho hodlá zničit, pak ano, pak máš právo se bránit preventivně...

  Infi: pokud ten někdo ti doma financuje teroristy, a nepokrytě hlásá, že Tvůj stát nemá právo na existenci a že ho hodlá zničit, pak ano, pak máš právo se bránit preventivně...

 • infi
  14:15 13.02.2018

  @stirling

  Zajimava teorie. Takze podle Vas, kdyz ne zrovna pritel vam stavi podel hranic zakladny, letiste atp., opravnuje vas to k preventivnimu utoku a obsazeni? Tim padem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @stirling

  Zajimava teorie. Takze podle Vas, kdyz ne zrovna pritel vam stavi podel hranic zakladny, letiste atp., opravnuje vas to k preventivnimu utoku a obsazeni? Tim padem, pokud Rusko obsadi pobaltske staty a dalsi casti Evropy, je to podle Vas taky v poradku? Nemyslim si.

  Porad se tady skladaji ody na Izraelsky protiutok, 3 znicene baterie PVO, Letiste na hadry atd...ale zatim bez jedinneho zdroje. Opravdu si myslite, ze by to Izrael nezdokumentoval? A opet dotaz, jakymi prostredky ten utok vedl...V oblasti pusobeni syrske PVO? Nebo "z dalky"? Trochu mi to pripomina "masivni" utok tomahawky, kdy zemrel nastenkar, kuchar a vyradili z boje sadu hrncu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  14:06 13.02.2018

  raziel87: Nemusíte se urážet. Nikdo se tu z vás nesnaží udělat blbce, a já už vůbec ne.
  Já pouze celou dobu píšu o tom, že mi váš první odkaz a zdroj v něm (ty dvě videa daná k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Nemusíte se urážet. Nikdo se tu z vás nesnaží udělat blbce, a já už vůbec ne.
  Já pouze celou dobu píšu o tom, že mi váš první odkaz a zdroj v něm (ty dvě videa daná k sobě nějakou osobou) považuji za silně konspirační, protože jsou pro mně neprůkazná. Nejde z nich poznat kdy, kde, kdo a v kolik.
  To vy se snažíte tenhle odkaz neustále obhajovat šroubováním konverzace do ad-absurdum, a já jsem se tím bohužel nechal strhnout.
  A stejně jako váš poslední odkaz, ohledně 300 zabitých Kurdů, se může i ten předchozí odkaz ukázat zcela mylný. Ovšem podotýkám nerozporuji vás ani vaší osobu, ale váš první odkaz. Takže se nemusíte urážet.
  Toť z mé strany vše :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:12 13.02.2018

  To mi pripomína fámu zo sobotňajšieho večera o začiatku izraelského pozemného útoku na jednu leteckú základňu v Sýrii, tuším Khalkhalah. :-) Čo bolo už samo o sebe z geografického ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To mi pripomína fámu zo sobotňajšieho večera o začiatku izraelského pozemného útoku na jednu leteckú základňu v Sýrii, tuším Khalkhalah. :-) Čo bolo už samo o sebe z geografického hľadiska divné. Keď som si vygooglil zdroj, uvidel na konci dramatického, časovo členeného reportu zázračnú vetu, že o tom majú médiá zakázané písať a následne overil na wiki, čo je to za spravodajský portál (americký), mal som jasno. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:07 13.02.2018

  2 Standa Blábol

  článek byl editován, když jsem to včera četl, text zněl jinak. Veřejně se omlouvám za šíření pravděpodobně poplašných zpráv. Západní tisk to dementoval, což pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Standa Blábol

  článek byl editován, když jsem to včera četl, text zněl jinak. Veřejně se omlouvám za šíření pravděpodobně poplašných zpráv. Západní tisk to dementoval, což pro mě není berná mince
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:02 13.02.2018

  2 Klimesov

  boha jeho.....je mi jasný, že se ze mě za každou cenu snažíte udělat blbce, ale máte v tom trhliny:

  1) od začátku se bavíme o časovém pásmu - IZRAELE. Odkud asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Klimesov

  boha jeho.....je mi jasný, že se ze mě za každou cenu snažíte udělat blbce, ale máte v tom trhliny:

  1) od začátku se bavíme o časovém pásmu - IZRAELE. Odkud asi čerpáme ty jednotlivé časy útoků? to si fakt myslíte, že sem takovej debil, abych 4:30 tamního času označil jako 4.30 SEČ???

  2) to abyste se podíval v 6:00h ráno z okna, to bylo pro ilustraci. Abyste pochopil, že je v 6:00h ráno tma jak v zadnici. U nás i v Izraeli

  3) podívejte se zítra na web kamery třeba z Jeruzaléma - v 6:00h jejich času.
  Vůbec nečtete, co píšu. Furt si jedete svojí a snažíte se mi naroubovat, že nechápu principy časových pásem, ale ty od začátku zohledňuji.

  Dle Vaší logiky jsem tak blbej, že když volám do Austrálie, tak si myslim, že tam mají stejnej čas

  2 KOLT

  v první řadě nevěřím západnímu zpravodajství, už mnoho let.....
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  12:56 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  to Raziel,

  na konci toho tvého linku se píše:
  "However, the provided number of “300” killed Kurdish fighters is likely untrue...." a "the article on the issue has been already ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Raziel,

  na konci toho tvého linku se píše:
  "However, the provided number of “300” killed Kurdish fighters is likely untrue...." a "the article on the issue has been already deleted from the Daily Sabah website".

  Takže ten tvůj íránský zdroj sám uvádí, že článek nejspíš nebyl pravdivý a už byl stažen. Ale to ti nevadí, dál šíříš nesmysly? Nebo jsi to jen nedočetl do konce?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:36 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  raziel, to vážně věříte hned všemu, co napíší Íránské zdroje? Vždyť i na té stránce, co jste postoval, je jasně napsáno, že to může být úplně jinak (nikoho jsme nezabili a čísla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel, to vážně věříte hned všemu, co napíší Íránské zdroje? Vždyť i na té stránce, co jste postoval, je jasně napsáno, že to může být úplně jinak (nikoho jsme nezabili a čísla také nesouhlasí ;-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  12:19 13.02.2018

  raziel87: No radu abych se u nás v 6:00 podíval z okna jste mi dal vy. Takže SEČ jste tu začal tahat vy. Já jsem jen upozornil, že pro naše časové a geografické pásmo platí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: No radu abych se u nás v 6:00 podíval z okna jste mi dal vy. Takže SEČ jste tu začal tahat vy. Já jsem jen upozornil, že pro naše časové a geografické pásmo platí podstatně jinačí podmínky než pro Izrael. Takže jelikož Izrael je od nás směrem na východ vychází u něj zákonitě sluníčko dříve, a tím že je Izrael posunut blíže k rovníku tak zákonitě u něj vychází v tuhle roční dobu sluníčko dříve než u nás. Takže když u nás v 7:00 je tma. V Izraeli je v 7:00 středoevropského času už světlo.
  Takže znova. Vámi doporučená činnost podívat se v ČR v 6:00 z okna je mi k ničemu a vůbec nijak neřeší náš problém.
  Pane odkazy na pozůstatky stop po odpálení rakety jste dostal. Na všech svítalo. Izraelský denník nebo zdroj vkládal na svůj tweet v čase 6:27 nejspíš tamního času fotky zničené F-16. Video které jsem sdílel dříve obsahovalo časový údaj páku F-16 5:59 takže kdy ty fotky pořídili? Mezi 6:00 až 6:30 a na fotkách je viditelné světlo.
  Jak to vysvětlíte?
  A opět se budu opakovat informaci o tom, že s Izraeli vychází slunce v 6:30 (nejspíš místního času) jste tu dával vy. Já jen doplňuji, že pojem východ slunce se bere když geometrický střed slunce prochází horizontem. To znamená světlo se začíná objevovat mnohem dříve.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:16 13.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  raziel87: ty linky jsou pořád na ten iránský zdroj, tak si počkejme zda se to ukáže i jinde, neříkám, že se nemohlo nic stát, ale 300 najednou mě přijde dosti nepravděpodobné a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: ty linky jsou pořád na ten iránský zdroj, tak si počkejme zda se to ukáže i jinde, neříkám, že se nemohlo nic stát, ale 300 najednou mě přijde dosti nepravděpodobné a navíc je to info z iránu... Člověk by měl počkat zda se to ověří než to šířit hned a věřit tomu a přitom to může být fake
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:52 13.02.2018

  2 Klimesov

  vzdávám to, víc a víc si říkám, že mluvím do dubu. Pane, proč do toho taháte SEČ?
  Já sem zrovna seděl u počítače, když se ty videa začali objevovat na military ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Klimesov

  vzdávám to, víc a víc si říkám, že mluvím do dubu. Pane, proč do toho taháte SEČ?
  Já sem zrovna seděl u počítače, když se ty videa začali objevovat na military fórech, nebylo ještě ani 07:00 SEČ, u nás se sotva rozednívalo.

  U Allepa v těchto dnech sněží, obloha je často celý den pošmourná. Ale myslete si co chcete. Jen znovu zopakuji, podívejte se zítra v 6:00h (Izraelského času +2) na public web cams. Dokud to neuděláte, tak se nemáme o čem bavit. Zároveň by Vám mohlo napovědět i to video, které jste sám postnul - projděte si videa z noktovizorů 2. generace, jak zobrazují světelné podmínky V NOCI, ZA ROZBŘESKU a VE DNE
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  11:45 13.02.2018

  raziel87: A nebo třeba zde další fotka z incidentu. Copak se nám to tam děje svítání? Ale to asi není možné vždyť v Izraeli vůbec slunce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: A nebo třeba zde další fotka z incidentu. Copak se nám to tam děje svítání? Ale to asi není možné vždyť v Izraeli vůbec slunce nesvítí.
  https://twitter.com/IsraelBrea...
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  11:41 13.02.2018

  raziel87: :D :D aha no já zapomněl, že v ráji konspiračních teorií neexistuje tak běžná věc jako je časový posun že :-) Víte když u nás je 6:00 našeho času v Izraeli je jaksik o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: :D :D aha no já zapomněl, že v ráji konspiračních teorií neexistuje tak běžná věc jako je časový posun že :-) Víte když u nás je 6:00 našeho času v Izraeli je jaksik o hodinu víc, protože leží v jiném časovém pásmu. Ale to je detail že. Takže koukání z okna v ČR mi opravdu nijak nepomůže :-)
  Navíc argument, že v Izraeli je východ slunce 6:30 jste tady dal vy. A pojem východ slunce se bere, kdy geometrické střed slunce prochází horizontem.
  A co se týče toho hledání.
  Myslíte něco jako tohle fotka která má zachycovat kouřovou stopu vypálené rakety?
  Huuuuu ono tam svítááááááá jak je to možné, že by Ilumináti?
  https://twitter.com/IsraelBrea...

  Nebo když se podívám tady syose 10 úno 2018, 07:57
  sdílení zprávy z twitru Israel Breaking. Povšimněte si časového údaje vložení fotek 6:27 a opět uuuuuu na fotkách jde vidět světlo jak je to vůbec možné, že by trpaslíci?
  http://aktualnikonflikty.cz/vi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:28 13.02.2018

  اسمحوا بشار الأسد، ستيرلنغ يعيش

  اسمحوا بشار الأسد، ستيرلنغ يعيش

 • raziel87
  11:26 13.02.2018
 • stirling
  11:22 13.02.2018

  Ohledně situace co se stala tak já si přiznám, že nebudu nikdy nestranný ohledně Izraele. Takže za mě měl právo podniknout protiúder kór jestli mu jeho úhlavní nepřítel který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně situace co se stala tak já si přiznám, že nebudu nikdy nestranný ohledně Izraele. Takže za mě měl právo podniknout protiúder kór jestli mu jeho úhlavní nepřítel který neuznává právo na jeho existenci buduje základny pod nosem na cizím území a myslím, že tato situace bude mít pouze dvě řešení, buď se přestane budovat nebo tam Izrael vlítne.
  Ohledně PVO tak myslím, že je hloupost tvrdit čí byl sestřel úspěch pokud vystřelili pár raket a sundali hned letadlo tak to do určité míry lze považovat za úspěch, ale zase si pak už neškrtli. Nedávno nějak banda sestřelila su24/25? nejsem si teď jist ani nevím čím a vůbec by mě nenapadlo přičítat někomu jako úspěch tak prosím místní zastánce arabského hnutí bojujícího za asada, aby se nad tím zamysleli zda je to opravdu takový úspěch nebo je to jen radost, že sundali izraeli letadlo...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:59 13.02.2018

  raziel87: jako vážně 300 kurdů najednou je masakr, hoď prosím link.

  raziel87: jako vážně 300 kurdů najednou je masakr, hoď prosím link.

 • raziel87
  10:17 13.02.2018

  jinak......ta koalice to fakt dělá naschvál? včera zase "omylem" bombardovali a zabili 300 kurdů. Až si člověk říká, že je štěstí, že máme 21. století, protože kdyby se tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jinak......ta koalice to fakt dělá naschvál? včera zase "omylem" bombardovali a zabili 300 kurdů. Až si člověk říká, že je štěstí, že máme 21. století, protože kdyby se tam bojovalo v letech 60. a spojenci by používali výzvědnou techniku a spojovací prostředky poplatné době, tak by se vlastně mohlo klidně stát, že by "omylem" bombardovali jinou zemi. To je za poslední 3 roky snad po desáté, co masově zlikvidovali kurdy na bojových pozicích - vždycky "omylem"
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:11 13.02.2018

  2 Klimesov

  to, jak to popisujete, to právě vidím úplně jinak. Nevím v kolik vstáváte, možná trochu později, už za světla (ale možná jste pekař a vstáváte v 03:00h) Až Vás v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Klimesov

  to, jak to popisujete, to právě vidím úplně jinak. Nevím v kolik vstáváte, možná trochu později, už za světla (ale možná jste pekař a vstáváte v 03:00h) Až Vás v brzkých ranních hodinách přepadne potřeba jít na malou, tak odhrňte v 06:00h závěs a podívejte se z okna.....co uvidíte? tmu.

  Ale ať je to objektivní, mrkněte se zítra v 6:00h ráno na "public web kamery" z Haify, Jerusaléma atd. odkazy určitě dohledáte. Pak už nebudete psát to, co píšete.....a pokud ano, tak jste ňouma
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:46 13.02.2018

  Vyzbrojení domobrany těžkými pěchotními zbraněmi by musela udělat vláda ještě před obsazením území, to je snad jasné. V případě konfliktu by holt na sebe někdo musel vzít to riziko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyzbrojení domobrany těžkými pěchotními zbraněmi by musela udělat vláda ještě před obsazením území, to je snad jasné. V případě konfliktu by holt na sebe někdo musel vzít to riziko a pustit "mezi lidi" hromadu Stingerů, Javelinů, RPGéček, Kárlgustafů, Antosů a munice do nich...

  S tou změkčilostí máte na jednu stranu pravdu, nicméně jak jste psal o otcích rodin, tak mě napadla jiná věc – dřív, za komunismu, byli otcové od rodin kolem 20 let. Je jasné, že pro otce od rodiny je těžké jít se zakopat do lesa a partyzánčit (pomíjím teď, že odboj se dá dělat i jinak). Tím se výrazně zužuje skupina, ze které můžete rekrutovat bojovníky bojující skutečně partyzánským způsobem. Jenže dneska je (a za první republiky ostatně také byl) věk čerstvých otců od rodin až někde ke třicítce (před 2. sv. konkrétně 27). Takže máte větší věkovou kohortu, ve které můžete předpokládat alespoň nějakou ochotu "jít do toho".

  Jiná věc je, že s tou ideologií, infiltrací ap. máte nejspíš pravdu, žel :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:44 13.02.2018

  semtam: na něco jsi zapomněl, IRGC opustilo od přímé intervence v 2012-13 kdy byli velmi spěšní, ale utrpěli těžké ztráty. Od té doby levně formují milice po celém regionu.

  IRGC ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: na něco jsi zapomněl, IRGC opustilo od přímé intervence v 2012-13 kdy byli velmi spěšní, ale utrpěli těžké ztráty. Od té doby levně formují milice po celém regionu.

  IRGC --> IRGC-QF
  ti kontrolují nejen Hyzbalah Lybanon a různé šíitské milice z celého regionu, ale taky koncem 2012 vytvořili NDF (defakto Hyzbalah Syria), od té doby do dnes 90% bojeschopných sil tvoří různé milice, žádná z nich nemá centrální velení a nebo formální velitelskou strukturu.

  Režim na žádost IRGC všechny tyhle skupiny legalizoval.

  Na kontrolu těchto skupin slouží velitelské milice jako Tygři a jiné kočky, které Marthy považuje za SAA a elitní jednotky.

  Vzhledem k tomu, že režim zkrachoval už v 2011, můžeš hádat, kdo ho drží za vodou a financuje tuhle válku. Proto fakt vliv IRGC v Syrii nepodcenuji... protože když už nic jsou to jejich peníze, co režim drží nad vodou a financují většinu bojovníků bojující na jeho straně.

  Mimochodem Iránská media nedávno zveřejnila info o tom, že v Syrii za poslední dva roky zemřelo 2000 Hazarů a 6000 bylo zraněno... tak kolik jich tam muselo být celkem, na takhle těžký ztráty?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:40 13.02.2018

  PavolR - máte v řadě věcí pravdu, ale k tomu chce říct tři podstatné věci:
  1.) Je to otázka určité formy výchovy a hodnot. S tím se dá něco dělat, byť pomalu a pracně a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - máte v řadě věcí pravdu, ale k tomu chce říct tři podstatné věci:
  1.) Je to otázka určité formy výchovy a hodnot. S tím se dá něco dělat, byť pomalu a pracně a nepopulárně. A je mi jasné, že to jde proti současným trendům, kdy je kladen důraz na relativizaci všeho, poslušnost, pohodlnost a pohrdání vlastní kulturou a adoraci těch cizích. To je jeden z důvodů mé averze k EU a (možná až) adorace NATO. Možná naivně v NATO vidím určitý pozůstatek starých západních hodnot, které dostaly tuto civilizaci tam, kde je, zatímco EU je bohužel bolševický spolek žvanilů. Už jen to, že na vrcholné pozici tam sedí radikální (sic!) komunistka, to, že se bude dělat show s kultem Karla Marxe (a proč ne Hitlera?), že jeden z vrcholných představitelů de facto vyzývá ke genocidě původního obyvatelstva a nikoho to nezarazí....se mi prostě 100% příčí. Oproti v NATO ještě stále vidím pozůstatky starého, dobrého, svobodného a výkonného Západu (možná jsem naivní).
  2.) Nevěřím na rozdělený národ. to je pseudointelektuálský kec. Lidé vždy byli různí a šli si po krku. Staročeši/Mladočeší. Agrárníci/různí socani atd. atd. To tu bylo vždy a je to všude. Snad jen za komunistů jsme volili jak jeden muž a jedna žena a Hitlerovo volání "Ein Volk, ein Reich, ein Führer" mi silně připomíná dnešní volání po jakési jednotě (ovšem po jednotě toho mého názoru, ne toho druhého) a semknutí se. Jednota je totalita. Národ nemusí být jednotný, musí být svobodný.
  3.) Tahle současná vyměklost, kterou správně konstatujete, je realitou, ale útěchou budiž fakt, že okolo je to ještě o dost horší. A tvrdost je pojem relativní a vítězí ten relativně tvrdší.

  Nicméně zde je to brutálně OT, pokud chcete reagovat, napište to do vlákna třeba o těch Leo, kde je řešení obrany ČR přecijen více k tématu, než u syrsko-izraelského kočkování.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:54 13.02.2018

  fenri:
  Nepíšem tu ani tak o zmäkčilosti, tú považujem do istej miery iba za príjemnú autosugesciu (to sme tu už mali aj pred prvou svetovou), ale o tom, že zmysluplne sa dokáže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Nepíšem tu ani tak o zmäkčilosti, tú považujem do istej miery iba za príjemnú autosugesciu (to sme tu už mali aj pred prvou svetovou), ale o tom, že zmysluplne sa dokáže brániť iba zdravá spoločnosť a to tá Česká tak akosi nie je (do istej miery ide o problém v širšom regióne). Zoberme si to napríklad z optiky rozdelenosti spoločnosti - na jej miere padá možnosť jednotného odporu. Ďalšia ošemetná vec je miera rôznych závislostí. Bojaschopní muži, nech by aj mali akýkoľvek výcvik, Vám nepôjdu do hory, ale radšej do práce, aby uživili rodiny. Atď.
  Povedzme, že by ste sa za dnešných podmienok pokúsili vytvoriť akúsi TO. Stalo by sa to, že by sa ju okamžite pokúsili infiltrovať a ovládnuť živly, ktoré by znej chceli urobiť nové ľudové milície a piatu kolónu a keby sa im to nepodarilo, pre povedzme dostatočne prísne nastavené náborové sito, začali by proti nej masívne brojiť a šíriť v spoločnosti nedôveru a neistotu, tak ako modifikáciami komunistických sloganov útočia na armádu (žoldnieri sem, žoldnieri tam, zločinecká organizácia, atď ...). V takejto atmosfére by bolo takmer nemožné čokoľvek vytvoriť a zmysluplne prevádzkovať, nehovoriac, že nezdieľam Vaše presvedčenie, že sólo domobrana bez opory vlastnej či spojeneckej armády a ťažkých zbraní by bola reálne čohokoľvek schopná (mimochodom aj mudžahídovia v Afganistane na tom boli pred dodávkami Stingerov dosť zle - parafrázujúc Vaše vyjadrenie o situácii v Sýrii, "tendencie boli jasné").
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:22 13.02.2018

  Věřit jedné straně je vždy ošidné, ale nevěřit oběma - pokud se jejich tvrzení shodují - je poněkud paranoidní. Jaký důvod asi má Asad tajit vlastní úspěchy?

  Izrael uvádí, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Věřit jedné straně je vždy ošidné, ale nevěřit oběma - pokud se jejich tvrzení shodují - je poněkud paranoidní. Jaký důvod asi má Asad tajit vlastní úspěchy?

  Izrael uvádí, že přišel o jednu F-16, Sýrie říká, že jeden letoun sestřelila. A tady se vážně rozjede diskuze o tom, kolik letadel spadlo? Tak navrhuju to sčítat: jedno letadlo ztratil Izrael, jedno sestřelila Sýrie. Dohromady jsou to dvě zničená letadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  08:04 13.02.2018

  řekl bych, že je zdravější nevěřit ani jedné straně. Ani Syřané, ani Izraelci nebudou potvrzovat něco, co nechtějí. Takže pokud bude dost obrazového materiálu, je šance, nikoli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  řekl bych, že je zdravější nevěřit ani jedné straně. Ani Syřané, ani Izraelci nebudou potvrzovat něco, co nechtějí. Takže pokud bude dost obrazového materiálu, je šance, nikoli jistota, dopočítat se, co popadalo/bylo zničeno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  07:56 13.02.2018

  @Marthy (a dalsi)
  Povazujete Syrske (nedejboze oficialni) zdroje za ty duveryhodnejsi nez zdroje Izraelske?
  Spravy se ted dost ruzni, je to cerstva vec a ve spouste veci pujde o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Marthy (a dalsi)
  Povazujete Syrske (nedejboze oficialni) zdroje za ty duveryhodnejsi nez zdroje Izraelske?
  Spravy se ted dost ruzni, je to cerstva vec a ve spouste veci pujde o dohady (a v jeste vic vecech o kybervalku nebo prostou propagandu), ale kdyz to clovek shrne tak aktualne se internetem siri cca toto:

  Syrska strana: sestrelili jsme vic nez 1 Izraelske letadlo, poskodili nekolik dalsich, izraelsky utok zasahl jen karavan, protiutok pak temer nic, protoze jsme vetsinu raket / bomb sestrelili ve vzduchu.
  Izraelska strana: prisli jsme o jedno letadlo, piloti jsou v bezpeci, sestrelili jsme Iransky dron, znicili misto jeho rizeni, pri masivnim protiutoku jsme znicili / vyradili 3 baterie PVO + letiste + nespocet dalsich Iranskych cilu v Syrii.
  Pak jsou tu "nezavisle zdroje" o jejichz nezavislosti dost pochybuju a je znovu o uhlu pohledu jestli jim a kterym verit, vetsina z nich ale tak jako tak bude tihnout k jedne strane.

  Takze ciste pokud jde o interval, tak se pohybujeme od pruseru a zesmesneni Izraele a velikeho vitezstvi Syrie na jedne strane, az k pruseru na Izraelske strane (sestrel jedne F-16) coz ale bylo jen ono povestne drazdeni hada bosou nohou, vedouci k masivnimu protiutoku znicujicimu pro Syrskou PVO i pro Iran v oblasti.
  A ted cemu z toho verit... ?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:32 13.02.2018

  PavolR - česká společnost uměla být celkem nepříjemná ještě před nějakými 70-80 lety. A myslím, že o co jsme vyměkli my, o to víc vyměkli ostatní. Čili případní okupanti, ať již ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - česká společnost uměla být celkem nepříjemná ještě před nějakými 70-80 lety. A myslím, že o co jsme vyměkli my, o to víc vyměkli ostatní. Čili případní okupanti, ať již ti tradiční, či nějací noví, by byli také měkčí. Ale jinak máte do jisté míry - chtělo by trošku nastavit hodnoty, ale to je obecný problém a de facto proti trendu EU. A v podstatě i proti zde panujícímu. Vždyť kolik tu zaznívá defetismu, jen aby nám proboha někdo neomezil vstup na svůj trh, aby nezdražil bůček a Fóbije a jak jsme závislí....
  Host - ano, USA sice víceméně ovládají afghánskou vládu, ale ta jakž takž ovládá asi třetinu území (a dále to klesá) a i to "ovládání" je krajně otázné...
  Jirosi - reagovat na blbé dotazy je ztráta času.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  07:09 13.02.2018

  raziel87: Já jí k zemi v 6:00 neposlal ona spadla v 6:00. Spíše pokud se dá vycházet z tohoto videa, které jsem také našel na AK. Tak přesně v 5 hodin 59 minut a nějakých 25 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Já jí k zemi v 6:00 neposlal ona spadla v 6:00. Spíše pokud se dá vycházet z tohoto videa, které jsem také našel na AK. Tak přesně v 5 hodin 59 minut a nějakých 25 sekund.
  Tudíž dopadla na zem, na Izraelské území v ranních hodinách za svítání. Což potvrzuje i to druhé video, kde je padák zachycen za svítání.
  Takže pokud si projedete časovou posloupnost, tak:
  V 4:30 byl zjištěn Iránský dron nad územím Izraele a sestřelen.
  V 5:30 provedl Izrael útok na řídící středisko ovládání dronu (takovýá ta pojízdná unimobuňka)
  V 5:30 nebo kolem tohoto časového údaje došlo k zasažení jedné F-16 a nejspíše i k poškození jedné F-15.
  V 6:00 spíše přesněji v 5:59 F-16 padá na zem na Izraelském území. V danou dobu se katapultují, nebo spíše plus mínus ve stejnou dobu se katapultují pilot a operátor.
  Od 8:30 provádí Izrael koordinovaný útok na 12 cílů Syrské PVO.
  Do toho všeho sedí i vámi popsaný časový údaj o východu slunce v 6:30. Protože když budu vycházet z dalšího odkazu, tak od doby Astronomického soumraku po Východ slunce uběhnou asi cca 2 hodiny svítání.
  Takže suma sumárum. Váš první odkaz na dvě videa by shrnul znovu a znovu stejně.
  První video je silně konspirační, protože vytváří dojem, že došlo k sestřelu letounu večer, což podle všech daný informací nedošlo. Naopak došlo k sestřelu v ranních hodinách při svítání.
  Druhé video mělo rádoby potvrzovat první video. Což bohužel tak není, protože paradoxně potvrzuje oficiální verzi o sestřelení jedné F-16.
  Dím bych celou tu nesmyslnou debatu o sestřelení dvou letadel asi ukončil.
  Vše totiž nasvětčuje, že došlo k sestřelení jedné F-16 a poškození jedné F-15
  Odkazy zde:
  https://vk.com/video-140312885... Údajný záznam dopadu F-16
  http://www.meteogram.cz/vychod... Časový harmonogram svítání v ČR odhaduji, že nad Izraelem to může být plus mínus podobné.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:54 13.02.2018

  Marthy

  Pod IRGC v Sýrii bojují dobrovolníci z Íránu. Jejich početní stav se různí dle zdrojů. V Sýrii nebojuje jen Írán, ale i bojovníci z Afghánistánu a Iráku plus z Libanonu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  Pod IRGC v Sýrii bojují dobrovolníci z Íránu. Jejich početní stav se různí dle zdrojů. V Sýrii nebojuje jen Írán, ale i bojovníci z Afghánistánu a Iráku plus z Libanonu na straně Asada.

  Současná opozice prakticky moc syrská není. Zbytky IS jsou jak známo směskou všech možných národů po celé zemi. Provincie Idlíb ovládají různé teroristické či fundamentální skupiny, které si občas najímá Turecko pro své vojensko-politické ambice a jejich státní příslušnost je často také smíšená. Poměrně rychlé osvobození Aleppa zapříčinilo nepřímo Turecko, když si pronajalo tzv. turkické bojovníky pro své angažmá v severní Sýrii (město Al-Báb) aby nedošlo ke spojení YPG z oblastí Afrinu a Kobane (tzv. Rojava). Nyní další skupiny z Idlíbu používá pro svoji invazi do Afrinu.

  V ostatních enklávách spadající pod opozici je buďto dlouhodobé příměří, nebo se boje objevují sporadicky. Samostatnou kapitolou je předměstí Damašku.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:24 13.02.2018

  Míšo

  Já jsem tě požádal jen o zdroje a ty na mě reaguješ nějakými svými myšlenkami o nichž jsem se s tebou vůbec nebavil. Je to divný.

  Míšo

  Já jsem tě požádal jen o zdroje a ty na mě reaguješ nějakými svými myšlenkami o nichž jsem se s tebou vůbec nebavil. Je to divný.

 • PetrV
  03:06 13.02.2018

  Tedy nerad se pletu do diskuse zdejších odborníků, ale co když oba piloti prostě podcenili protivníka a dopadlo to takto. Tentokrát seděl za operační konzolí PVO někdo ,kdo umí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tedy nerad se pletu do diskuse zdejších odborníků, ale co když oba piloti prostě podcenili protivníka a dopadlo to takto. Tentokrát seděl za operační konzolí PVO někdo ,kdo umí. Klidně najatý Rus, Iránec nebo schopný Syřan?
  Izraelci Syřany, zejména vojáky, poměrně dost opovrhují, alespoň někteří. Stejně to mohlo zafungovat i nyní. Mám zkušenost, obecnou, že realita bývá úplně obyčejná....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  01:47 13.02.2018

  Dusan+Shania
  To co píšete jsou jen dohady.Bojovníků Hizbaláhu jsou celkem pár tisícovek(a určitě nejsou všichni v Sýrii),o tom že by v Sýrii operovala pravidelná Íránská armáda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan+Shania
  To co píšete jsou jen dohady.Bojovníků Hizbaláhu jsou celkem pár tisícovek(a určitě nejsou všichni v Sýrii),o tom že by v Sýrii operovala pravidelná Íránská armáda jsem nikde neslyšel,jen o nějakých poradcích a velitelech.
  Tanky T-90 dostali elitní Syrské jednotky,nikoliv Íránci.Jak píšu,vaše info jsou jen dohady,a to ještě očividně nepravděpodobné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  01:06 13.02.2018

  semtam: aha, takže zase Saudská propaganda:D No něco na tom bude SA/USA se roky snaží dokázat přítomnost IRGC v Yemenu (kde jim to vůbec nejde) a zcela ignorují přítomnost IRGC v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: aha, takže zase Saudská propaganda:D No něco na tom bude SA/USA se roky snaží dokázat přítomnost IRGC v Yemenu (kde jim to vůbec nejde) a zcela ignorují přítomnost IRGC v Syrii, copak za tím asi bude...

  Kdysi jsem mimochodem psal, ze T-90 patří IRGC. Iran T-90 nedodal, to byli rusové, Iran je pouze zaplatil a přidělil skupinám co mu podléhají.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:55 13.02.2018

  semtam

  A aký je vplyv Iránu v Sýrii .... majú tam v nejakej forme (gardy, armáda, Hizbaláh, žoldáci) cca 100 tis. mužov .... a dodávajú Asadovi množstvo techniky a zásob ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  A aký je vplyv Iránu v Sýrii .... majú tam v nejakej forme (gardy, armáda, Hizbaláh, žoldáci) cca 100 tis. mužov .... a dodávajú Asadovi množstvo techniky a zásob ...

  Vo vzduchu nahradilo sýrske letectvo to ruské ... na zemi do značnej miery asadovu armádu vystužil Irán ....

  Pre ten "nepodstatný" vplyv tam teraz útočí Izrael ... a o tom bol i tento diskutovaný zostrel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  00:21 13.02.2018

  Jirosi-co se týká počtu vypálených raket a zničených letounů-asi 20 raket na 1-2 letadla + několik poškozených:Zapomínáte že střílely i (a hlavně) po klouzavých pumách či raketách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi-co se týká počtu vypálených raket a zničených letounů-asi 20 raket na 1-2 letadla + několik poškozených:Zapomínáte že střílely i (a hlavně) po klouzavých pumách či raketách které IAF letouny vypálily.Základní pravidlo pro PV systémy je chránit v prvé řadě sám sebe,v překladu-pokud je systém napaden střelou HARM vypálí 1-3 rakety proti ní,ne po odlétajícím letounu.A podle zdrojů Sýrie byla většina střel na ně odpálených zneškodněna.
  U PVO jde primárně o to aby dokázala ubránit zadaný objekt či techniku,nebo zcela zabránit jeho bombardování,ne o to sestřelit nepříteli co nejvíc letadel.
  Ono ani piloti útočících letounů (a plánovači operace) nejsou hloupí,budou se snažit držet své letouny mimo dosah PVO,raději vyplýtvají víc klouzavých pum a SPDL (které bude postřelovat bránící PVO když nedosáhnou na letouny)než by přišly o velmi drahý letoun a možná i jeho posádku.Viz bombardování Srbska-NATO mělo minimální ztráty na letounech protože ty se většinou držely mimo dosah Srbské PVO,určitě přišli o spoustu přesných střel s dlouhým doletem ale ekonomicky si to mohli dovolit.Proto Srbsko utrpělo značné ztráty na infrastruktuře-mosty,továrny,elektrárny,nemocnice atd,kdežto ztráty na vojenské technice byly minimální-na její zničení je třeba přiletět blíže,nejlépe bitevními letouny a vrtulníky.Ale to nebylo zapotřebí,nálety na Infrastrukturu zlomily Srby ekonomicky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:09 13.02.2018

  Videa jako taková těžko něco dokazují, zvlášť, dokud není alespoň trochu rozumně "dokázána" jejich pravdivost.

  V půl páté sestřelili Izraelci íránský dron, v půl šesté měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Videa jako taková těžko něco dokazují, zvlášť, dokud není alespoň trochu rozumně "dokázána" jejich pravdivost.

  V půl páté sestřelili Izraelci íránský dron, v půl šesté měl izraelský dron zničit techniku, která byla použita k vypuštění/ovládání dronu (podle Syřanů to tedy byl prázdný karavan ;-) ). Poté měly stíhačky IDF potvrdit zásah, nicméně jedna z nich sama zásah dostala a šla k zemi. Pokud skutečně svítá až kolem půl sedmé, není moc pravděpodobné, že by se pilot a operátor z té stíhačky katapultovali za ranního světla, to by tam museli letět skoro hodinu po útoku... leda by se tam "ochomýtali" z nějakého důvodu dlouhou dobu (což se sice mohlo stát, ale spíš ne). Takže video z rána může být:
  a) pilot dalšího spadlého letadla,
  b) operátor dalšího poškozeného letadla, který se katapultoval, protože pilot musel někde nouzově přistát a přišlo jim, že riziko při katapultáži je menší než riziko při přistávání (nebo vůbec pokračování letu), takže operátor "šel ven" a pilot se s tím pak snažil někde co nejlépe dosednout (o nouzovém přistání dalšího letounu se ostatně spekuluje),
  c) něco úplně jiného.

  A asi si ještě chvíli počkáme, než se dozvíme pravdu :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  23:27 12.02.2018

  @ semtam
  Rád žiju ve vlastním světě a proto nic a nikoho nechápu. Především lidskou malost, při které si jdou všichni po krku.

  Letectví i PVO jsou ale mým koníčkem, proto jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ semtam
  Rád žiju ve vlastním světě a proto nic a nikoho nechápu. Především lidskou malost, při které si jdou všichni po krku.

  Letectví i PVO jsou ale mým koníčkem, proto jsem tedy zvědat, čím přečůrali rušení IAF, pokud jde o jeden letoun,připouštím náhodu, pokud oba a v jiném čase mimo formaci, je tam již něco víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:28 12.02.2018

  Luky: Olympijský syndrom zatím nehledej. Tohle je jen klasická izraelsko-syrská výměna názorů, kterých je několik do roka ;)

  Luky: Olympijský syndrom zatím nehledej. Tohle je jen klasická izraelsko-syrská výměna názorů, kterých je několik do roka ;)

 • semtam
  21:49 12.02.2018

  Míša

  Nepochopil jsi mě.

  Shania

  Nevim, co tě vede k přesvědčení, že v roce 2012 byla nějaká šance na dobrý průběh ze strany opozice. Ta šance očividně nikdy nebyla. Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša

  Nepochopil jsi mě.

  Shania

  Nevim, co tě vede k přesvědčení, že v roce 2012 byla nějaká šance na dobrý průběh ze strany opozice. Ta šance očividně nikdy nebyla. Na rozpoutání války v Sýrii mají velký vliv zahraniční vlivy. Pokud si někdo myslí, že válka začala jako čistě vnitřní problém Sýrie je vedle jak ta jedle.

  Už mi příde vtipné, jak stále přeceňuješ vliv Íránu v Sýrii. Zajisté Írán se v Sýrii ukotvil ještě více, ale ty mu připisuješ dominantní moc. Nezapomenu, jak jsi jednou psal, že T-90 dodal Sýrii Írán. Nesmíš tu saúdskou propagandu moc hltat.

  Dále milice v Sýrii skutečně působí a to na bázi jakési domobrany a tvrdit, že spadají všechny pod IRGC je taková saúdovina.

  Docela kuriozně působí tvé počty sil v Sýrii. A poznámka, že SDF ovládá PKK je také na pováženou.

  Myslím, že by jsi měl být více kritický ke zdrojům jaké používáš, pokud se to vůbec zdroji dá nazvat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  21:18 12.02.2018

  Fenri v tomto s vami nemozem uplne suhlasit. Myslim ze Usa v Afghanistanu splnili ciele na sto percent (eufemismus) afghanska vlada je pod ich kuratelou, a ako by povedala Madla, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri v tomto s vami nemozem uplne suhlasit. Myslim ze Usa v Afghanistanu splnili ciele na sto percent (eufemismus) afghanska vlada je pod ich kuratelou, a ako by povedala Madla, tych par mrtvych afghancov za to stoji :)
  Suhlasim ale, ze z dlhodobeho hladiska je to stav neudrzatelny.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:07 12.02.2018

  fenri, uvedomujete si, že je tu reč o Česku? Česká spoločnosť nie je schopná (a pri je stave za vášho života ani nebude) presvedčiť kohokoľvek presvedčiť opustiť vaše územie, takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, uvedomujete si, že je tu reč o Česku? Česká spoločnosť nie je schopná (a pri je stave za vášho života ani nebude) presvedčiť kohokoľvek presvedčiť opustiť vaše územie, takže je všetko na armáde, jej vybavení a samozrejme spojencoch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:03 12.02.2018

  Fenri:"stejně v Afghanistánu ovládají leda prd"

  Takže PVO nepotřebujeme?

  Fenri:"stejně v Afghanistánu ovládají leda prd"

  Takže PVO nepotřebujeme?

 • fenri
  20:17 12.02.2018

  Jirosi: je přeci jedno, kdo považuje Německo za nepřítele, důležité je, koho Německo považuje za nepřítele. Kas tak moc ozbrojených akcí proti Německu jsme nerozpoutali.
  Jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: je přeci jedno, kdo považuje Německo za nepřítele, důležité je, koho Německo považuje za nepřítele. Kas tak moc ozbrojených akcí proti Německu jsme nerozpoutali.
  Jinak pokud něco tušíte o válkách, tak byste mohl vědět, že nepřítele můžete přesvědčit k opuštění vašeho území i bez toho, abyste mu sestřelil všechna letadla. Vlka není o přeměřován pindíků, že když má někdo X tanků, já mám X+1 a proto uričutě vyhraju.
  Kolik letadel sestřelil Afghanistán USA? Zbyly vůbec USA nějaká letadla? Myslím, že USAF je celkem ve formě a stejně v Afghanistánu ovládají leda prd a to ještě jen ve dne.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:48 12.02.2018

  2 Klimesov

  v tomto si nerozumíme, vy jste se zaměříl na první video, které bylo v podstatě pro ilustraci a opravdu není důvod ho rozporovat. Vide!A! údajného pádu F-16 se dají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Klimesov

  v tomto si nerozumíme, vy jste se zaměříl na první video, které bylo v podstatě pro ilustraci a opravdu není důvod ho rozporovat. Vide!A! údajného pádu F-16 se dají dohledat na několika fórech.....dokonce i na YT. Nadhodil jsem myšlenku. Pokud tu ale někdo zkouší konspirovat, tak jste to ve svém posledním příspěvku vy. Z volně dostupných informací se dá dohledat pouze to, že první kontakt proběhl okolo 4:30h.

  Proto mi přijde divné, až si troufám tvrdit konspirativní, že vy pošlete Sufu k zemi až v 6:00h (přitom podle oficiálního tisku došlo k odvetnému AA útoku pravděpodobně okolo 5.30. I kdyby se držela ve vzduchu půl hodiny, aby zbuchla na vlastní území někde u Hardufu u pobřeží Haify, tak mi přijde vyloženě nefér, že dáváte pilotovi ještě další půlhodinu na to, než se snese padákem (za plného světla) na zem - podle Vás v 6:30.

  Zaměřte se spíše na to druhé video. To mě zarazilo, ne to co je v diskuzích už stokrát omleté
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:32 12.02.2018

  stronger.p: To byla otázka, na ty co považují Německo za nepřítele. Tedy pokud mají 100+ letadel. Tak se bavíme o kolika 500+ raketách? Je to vůbec reálné v rámci finančních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: To byla otázka, na ty co považují Německo za nepřítele. Tedy pokud mají 100+ letadel. Tak se bavíme o kolika 500+ raketách? Je to vůbec reálné v rámci finančních možností CR?
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  19:26 12.02.2018

  @Jirosi

  Politik by Vám odpověděl, že ta otázka je špatně položená.. :)

  Pokud se buduje důkladná vrstvená PVO, tak každá vrstva na "reálný" sestřel potřebuje rozdílné množství ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jirosi

  Politik by Vám odpověděl, že ta otázka je špatně položená.. :)

  Pokud se buduje důkladná vrstvená PVO, tak každá vrstva na "reálný" sestřel potřebuje rozdílné množství "munice". Četl jsem, že sověti doporučovali postřelovat jedno letadlo min. dvěma až třemi raketami.
  Jak je to s naším modernizovaným KUBem, ale netuším. Předpokládám, že už jsou použity sofistikovanější rakety a lepší navedení. Naši politici se utěšují, že nemáme žádného souseda, kterému bychom museli sestřelovat stroje, takže odhaduji, že raket do KUBu máme tak 9 až 12 :D....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:42 12.02.2018

  Jediné co mně na tomhle děsí je ten neskutečný nepoměr počtu vystřelených a zničených raket na PVO, za cenu 1-2 stíhaček.

  Tedy zajímala by mně odpověď:
  Kolik je při tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jediné co mně na tomhle děsí je ten neskutečný nepoměr počtu vystřelených a zničených raket na PVO, za cenu 1-2 stíhaček.

  Tedy zajímala by mně odpověď:
  Kolik je při tak tragickém výsledku PVO reálný počet raket PVO pro ČR?
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  18:06 12.02.2018

  Shanina: No to by i souhlasilo. Nejspíš dvě letadla nasazené, to by dávalo smysl na takovou operaci. 5:30 útok na řídící stanovisko taky, podle tohto zdroje došlo k sestřelu F-16 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanina: No to by i souhlasilo. Nejspíš dvě letadla nasazené, to by dávalo smysl na takovou operaci. 5:30 útok na řídící stanovisko taky, podle tohto zdroje došlo k sestřelu F-16 cca kole 6:00 a záběry pilota na padáku jsou zachyceny za rozbřesku.
  Takže zatím mi vše sedí na sestřel jen jednoho letadla.
  https://twitter.com/LTCJonatha...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:48 12.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  Klimesov: v 4:30 Apache sestřeluje dron (hellfire a nebo spike), 5:30 utok na velitelské vozidlo a sestřelení F-16.
  Byli min dvě.

  Po sestřelu provedelo IAF tři vlny utoků na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klimesov: v 4:30 Apache sestřeluje dron (hellfire a nebo spike), 5:30 utok na velitelské vozidlo a sestřelení F-16.
  Byli min dvě.

  Po sestřelu provedelo IAF tři vlny utoků na cíle v Syriia třetí vlna probíhala okolo 10:30.

  Americký THADD sestřelil min. dvě S200 nad Izraelem.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:43 12.02.2018

  to Luky,

  aby ta tvoje konspirační teorie s olympiádou dávala smysl, muselo by jít o mnohem větší akci. Kompletní likvidace PVO, obsazení příhraničních oblastí neboť tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Luky,

  aby ta tvoje konspirační teorie s olympiádou dávala smysl, muselo by jít o mnohem větší akci. Kompletní likvidace PVO, obsazení příhraničních oblastí neboť tak něco.

  Ale podle tohoto článku útočili na pár stanovišť PVO, která vedla palbu proti nim. A na Íránce, ale na ty útočí opakovaně, očividně k tomu záminky nepotřebují. Opravdu to vypadá jen na reakci na sestřelenou F-16.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  17:21 12.02.2018

  raziel87: Podívejte se. Já opravdu nerad řeším konspirační teorie, a proč to považuji za silně konspirační video jsem psal už v předešlém příspěvku. Ale zopakuji.
  To první video ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Podívejte se. Já opravdu nerad řeším konspirační teorie, a proč to považuji za silně konspirační video jsem psal už v předešlém příspěvku. Ale zopakuji.
  To první video je neprůkazné. Na těch nočních záběrech jde vidět pouze oheň a tma. Žádný záchytný bod. Nejde tam vidět ani ten sloup vysokého napětí, ani žádná z budov poblíž. Teda aspoň já jsem je tam neviděl.
  Navíc ono celé ty počty mi moc nesedí k rozsahu dané operace.
  První Izraelský útok by totiž podle všeho veden na řídící středisko daného dronu, který sestřelili a útok byl hlavně veden sebevražedným dronem. Píše se to i tady v tomhle článku. Daný letoun F-16 měl potvrdit zničení cíle, a nejspíš pokud by útok dronem selhal tak měl sloužit i jako záloha. A ty počty 2 sestřelené a 3 poškozené mi prostě k tomu nesedí. Kdo by útočil minimálně 5-ti letouny na tak malí cíl, zvlášť když hlavní úder měl vést sebevražedný dron? (ale tady už se dostávám do konspiračních tvrzení, takže dodávám je to jen můj odhad, že jich bylo 5 nebo víc)
  Navíc i jiné informace mi spíše potvrzují, že došlo k sestřelu jen jednoho letounu.
  Kupříkladu časový sled událostí. Izraelská F-16 měla být zasažena cca kolem 6:00. Když vezmu v potaz, že byla zasažena nad územím Sýrie a stačila doletět ještě nad území Izraele, tak mohlo klidně dojít k té prodlevě a piloti se mohli katapultovat až kolem 6:30 což by souhlasilo s vašimi údaji o světle.
  Tohle mi i potvrzuje, to druhé video, kde je zachycen padák a vypadá to, že to bylo v ranních hodinách. Nebo spíše mně to tak připadá.
  Takže suma sumárum, prostě mně první video nijak nenadchlo a nijak nepřesvětšilo. Je neprůkazné, chaoticky sestříhané a proto mi připadá jako konspirační.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:09 12.02.2018

  Tak já hlavně miluju češtin (býti psa :), konspirační teorie až potom a konspirační praxi nemusím vůbec.
  Že Židi dříve nebo později udeří se celkem dalo čekat a páteční zahájení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak já hlavně miluju češtin (býti psa :), konspirační teorie až potom a konspirační praxi nemusím vůbec.
  Že Židi dříve nebo později udeří se celkem dalo čekat a páteční zahájení je super příležitost (můžeš si myslet, že Gruzínci začali palbu o zahajovací noci OH taky náhodou a budeš dokonalý a nekonspirační, prostě správňák)

  Mě vždy spíš zajímaly hlubší souvislosti než záminky a to i když se mi porvou děti.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:26 12.02.2018

  Luky, vy prostě milujete konspirační teorie... OK, tak já si také zakonspiruuju. Írán s požehnáním Sýrie a možná i Ruska vymyslel past na Izrael, a naschvál ji spustil na začátku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, vy prostě milujete konspirační teorie... OK, tak já si také zakonspiruuju. Írán s požehnáním Sýrie a možná i Ruska vymyslel past na Izrael, a naschvál ji spustil na začátku OH, protože věděl, že se to tou dobou nebude moc řešit. A nebo taky – Írán to začal s Hizballáhem rozjíždět ve velkém, Izraelci o tom věděli (nasvědčují tomu některá jejich vyjádření), tak si jen počkali na první vhodnou příležitost, kdy se do nich obují. Past sklapla. Teď je jen otázka, kdo na koho ji vlastně nastražil ;-) A zda se do ní náhodou nechytil sám...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:23 12.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  dusan, až se mi tomu nechce věřit, ale souhlasím s vámi při hodnocení situace kolem Izraele ;-)

  Každopádně, Izrael je se Sýrií oficiálně ve válečném stavu, Sýrie podporuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan, až se mi tomu nechce věřit, ale souhlasím s vámi při hodnocení situace kolem Izraele ;-)

  Každopádně, Izrael je se Sýrií oficiálně ve válečném stavu, Sýrie podporuje Hizballáh, který se netají tím, že chce zničit Izrael, Sýrie umožňuje na svém území operovat Íránu, který se netají tím, že chce zničit Izrael. A on se někdo diví, že se s tím Izraelci nemazlí? S jejich zkušenostmi? Jo, já zapomněl, oni jsou to vlastně oškliví, zlí Židi... :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:57 12.02.2018

  Sýrska PVO nie je žiadne B-čko ... minimálne čo sa týka počtu a kvality zbraní. Napriek mnohým stratám v priebehu občianskej vojny je sýrska PVO veľmi silná - vyzbojená mixom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sýrska PVO nie je žiadne B-čko ... minimálne čo sa týka počtu a kvality zbraní. Napriek mnohým stratám v priebehu občianskej vojny je sýrska PVO veľmi silná - vyzbojená mixom starších i novších systémov a to raketových i hlavňových. Druhá vec je samozrejme kvalita posádok ... tu to bude zrejme horšie, lebo evidentne prednosť majú pozemné sily, ktoré sú i tak dosť slabé ... a bez ruskej a iránskej pomoci by už asadovci pomaly nemali na čom bojovať ....

  Izraelu je v celku občianska vojna šuma-fuk .... oni to pragmaticky, či skôr cynicky neriešia. Ale čo riešia je hrozba Iránu, resp. Hizbaláhu, ktorý už dokázal, že dokáže hrať s izraelkou armádou vcelku vyrovnanú "partiu".

  A Hizbalách i priamo Irán pomáha rozhodujúcou silou popri slabučkej asadovej armáde pri boji s povstalcami. Ale samozrejme to nerobí zadarmo. Od Asada Hizbaláh získava hlavne moderné zbrane a infraštruktúru pre zásobovanie "doma" v Libanone. A to je pre Izraelcov červené súkno, na ktoré reagujú a reagovať aj budú .... a nezastaví ich ani strata pár strojov.

  Ono je to taký absurdný začarovaný kruh. Izraelu je asadov režim ukradnutý, ale ten potrebuje k prežitiu pomoc Iránu a Hizbaláh ... a tí sú cieľom ich útokov. A Asad musí brániť svojich životne dôležitých spojencov i keď ich určite i on má plné zuby ... lebo Irán sa budovaním svojich pozícii v Sýrii vôbec netají ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  15:53 12.02.2018

  @semtam
  Suchoj-25 a jeho zdejší "domácí "pojmenování hrábě
  @KOLT
  On je ve válce někdo hodný?
  @logik
  souhlasím

  @semtam
  Suchoj-25 a jeho zdejší "domácí "pojmenování hrábě
  @KOLT
  On je ve válce někdo hodný?
  @logik
  souhlasím

 • Shania
  15:49 12.02.2018

  semtam: zahraniční vlivy v první řadě tyhle elementy do syrie zatáhli, když teda nepočítám akce režimu pro radikalizaci opozice.

  Nedělám si iluze, režim by musel padnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: zahraniční vlivy v první řadě tyhle elementy do syrie zatáhli, když teda nepočítám akce režimu pro radikalizaci opozice.

  Nedělám si iluze, režim by musel padnout nejpozději do konce 2012, na to aby z toho Syrie měla šanci vyjít relativně dobře a to by museli mít štěstí. Do 2014 už neměli šanci na tom být jako povlečená Libye (za což si tam můžou sami). A od 2014 už to ani není občanská válka.

  Co tam teď máme, okolo 20k asadistů. 120 místních a zahraničních milic ovladanych IRGC.

  SDF ovadanou PKK. HTS podporované Katarem, desetitisíce turků a povstaleckých skupin v severozápadní syrii. Zbytek rebelů různě po zemi, mix místních a zahraničních skupin.

  Stále aspoň 4-10k ISIS s magickou logistikou a schopností teleportace. 10-30k rusů, 4-5k amíků atd.

  Takže kdo tam vlastně bojuje proti zahraničním teroristům? Všichni, je to jen o uhlu pohledu.

  Jak se tedy vítězná strana zbaví těch teroristů a bojůvek, když jsou její nedílnou součástí? Sice jsou už režimem zlegalizované, ale to na jejich podstatě nic nezmění.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:45 12.02.2018

  Míša

  Nevim o čem mluvíte.

  logik

  A nejvíc území od IS vyčistila SAA a po tvrdých bojích, SDF získala rozsáhlá území od IS často bez boje.

  K dnešnímu dni Sýrie dovolila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša

  Nevim o čem mluvíte.

  logik

  A nejvíc území od IS vyčistila SAA a po tvrdých bojích, SDF získala rozsáhlá území od IS často bez boje.

  K dnešnímu dni Sýrie dovolila přesunout síly SDF (YPG) přes území pod jejich kontrolou do Afrinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:45 12.02.2018

  Nechcete nechat plky o tom, kdo je v Sýrii hodný a kdo zlý na jindy? A bavit se jen o té akci IAF a s ní spojenými věcmi?

  Nechcete nechat plky o tom, kdo je v Sýrii hodný a kdo zlý na jindy? A bavit se jen o té akci IAF a s ní spojenými věcmi?

 • Míša
  15:38 12.02.2018

  @semtam

  Takže "Hrábě" setřelil nejspíš Turek, nebo IAF, když už byla Asadova (ultra)opozice vyřízena. Ale chápu, dobře se čte to, co se líbí, pokud se fandí Rusům, zní výhra nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @semtam

  Takže "Hrábě" setřelil nejspíš Turek, nebo IAF, když už byla Asadova (ultra)opozice vyřízena. Ale chápu, dobře se čte to, co se líbí, pokud se fandí Rusům, zní výhra nad IS hezky, pokud IAF, tak že je likvidována Iránská účast a pokud nevím čí spojeneci Turkovi, tak , že to tam přímo válcuje.

  Osobně mám ale dojem, že se to tam akorát všem eufemisticky sype(nechci být cenzorován).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:34 12.02.2018

  semtam: IS začal být na frontě v Sýrii s Asadem výrazně porážen až v době poté, co začal být výrazně porážen na všech ostatních frontách. Prvních půl roku ruského angažmá v Sýrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: IS začal být na frontě v Sýrii s Asadem výrazně porážen až v době poté, co začal být výrazně porážen na všech ostatních frontách. Prvních půl roku ruského angažmá v Sýrii se fronta mezi Asadem a IS příliš nehýbala. Na ostatních frontách v tuto dobu přitom IS začal výrazně prohrávat a ztrácet podstatná procenta svého území.

  Asad (s podporou Ruska) se vážněji zapojil do boje s IS až v okamžiku, kdy byl ten tak oslaben, že to Asadovi zajistilo výrazné územní zisky. Předtím bojoval převážně proti jiným frakcím.

  Největší zásluhu na poražení IS v Sýrii mají Kurdové, kteří nesli největší tíhu bojů v době, kdy byl IS na vrcholu sil.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:06 12.02.2018

  Míša

  Nesedím na netu nonstop a nějak jsem si nevšiml, že se někde argumentuje, že Rusko vyhrálo v Sýrii. Poprosím o odkaz, děkuji.

  Ruské angažmá v Sýrii má na průběh ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša

  Nesedím na netu nonstop a nějak jsem si nevšiml, že se někde argumentuje, že Rusko vyhrálo v Sýrii. Poprosím o odkaz, děkuji.

  Ruské angažmá v Sýrii má na průběh konfliktu svůj významný vliv. Islámský stát byl v Sýrii poražen. Sice můžeš argumentovat tím, že stále IS v Sýrii existuje, ale jeho éra již skončila. Proto také byl snížen stav ruského letectva v Sýrii.

  Boje se nyní přesunuli do provincie Idlíb, kterou ovládají různé islámské skupiny (částečně i IS).

  Ale když se zamyslím nad tím vítězstvím, tak lze o tom mluvit jako o vítězství, že Sýrie se do jisté míry stabilizovala. Ohniska bojů se nyní nachází v okrajových částech země.

  V Sýrii válka bude nadále pokračovat, to myslím nikdo nepopřel, protože válka stále probíhá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:00 12.02.2018

  Obvykle začnu psát příspěvek, mezitím vyřídím 5 telefonů a pošlu 2 maily...a je tam pode mnou 10 dalších.

  Takže ok, Clanek 14:49 víceméně souhlas s tím, že i jen trochu klouzavá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obvykle začnu psát příspěvek, mezitím vyřídím 5 telefonů a pošlu 2 maily...a je tam pode mnou 10 dalších.

  Takže ok, Clanek 14:49 víceméně souhlas s tím, že i jen trochu klouzavá LGB vypuštěná ve výšce u hranic, případne AGM, nebo i bomba odhozená v CCRP za rychlého přízemního letu může v pohodě zasahovat cíle kolem Damašku.
  Taky si nemyslím, že ten Iránský dron hraje nějakou roli. Kdo chce psa býti, hůl si najde. Izrael to plánuje od doby, co se režim konzolidoval, čekalo se na Olympiádu, protože západ čumí na TV a fandí. Můj názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:49 12.02.2018

  Luky, Izrael bombardoval u Damasku uz mnohokrat. Ano, neni to z Izraele (tim spis ne z Libanonu) daleko, ale Syrska PVO asi nikde neni silnejsi a prece... teprve prvni sestrel. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, Izrael bombardoval u Damasku uz mnohokrat. Ano, neni to z Izraele (tim spis ne z Libanonu) daleko, ale Syrska PVO asi nikde neni silnejsi a prece... teprve prvni sestrel. Toto jiste nebyl prvni utok v dosahu syrske PVO. Kazdopadne toho slovicka se zde chytlo vic lidi, pritom nebylo mysleno ve smyslu, ze by tam "nevzdelani arabasi" divoce mackali cudle a nahodou trefili neco co zrovna letelo kolem. Klidne mohlo jit o dukladne promyslenou past a cele divadlo s dronem nad Golanama bylo jen vabnickou co mela ve spravny cas a na spravne misto cely cirkus odstartovat. To "nahodne" jsem pouzil pouze ve vztahu k tomu ze Izrael do ted v Syrii pusobil a pusobil bez ztrat (ze to bylo u svych hranic neni nahoda, Izrael sever Syrie nezajima).
  Samozrejme ze si tam Izrael nemuze delat absolutne co se mu zachce (jak jsem psal, kazde letadlo je sestrelitelne), ale ani Syrie si nemuze jen tak postrelovat Izraelske letadla, ikdyz ty jsou v jejim vzdusnem prostoru. Izrael se s tim nes*re, se Syrii je ve vojnovem stavu, byl ji nekolikrat napaden... citi jakekoli (vcetne, nebo mozna predevsim, moralniho) pravo zjednat si poradek a utnout jakekoli sve potencialni ohrozeni hned v zarodku. Vi sice ze ze strany Syrie mu ted ani pristi dekadu zadne nebezpeci hrozit nebude, ale Iran tolerovat nebude. A kdyz se do toho bude Syrie plest, musi i ona pocitat s nasledky. Pro izrael existuji v oblasti dve komplikace. Tou prvni jsou Rusove, jinak by Izrael v Syrii postreloval vesele cokoli by si umanul (plus cokoli by ho pri tom postrelovani postrelovalo). A tou druhou je to, ze dokud se arabsky svet mydli mezi sebou, muze byt Izrael relativne klidny. Zdlouhava / vycerpavajici valka v arabskem svete nikomu nevyhovuje vic. Nenechat se do ni zatahnout je tak pro Izrael minimalne stejne vyhodne, jako nezabit pri svych naletech zadneho Rusa.

  Secteno podtrzeno, Izraelskou omezenou (na jejich pomery / moznosti) aktivitu v oblasti bych si urcite nevysvetloval tim, ze by jim Syrie uspesne zamezila pristup do oblasti. Delaji jen to co jim nejvice vyhovuje, ted nekomu sedli na lep anebo situaci jen nepekne podcenili. Prisli o letadlo (mozna o vic) a co je horsi o pilota. Od ted si u toho budou davat vic pozor, jejich akce ale neprestanou, spis naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:46 12.02.2018

  2 Klimesov

  proč silně konspirační? první Sufa padla k zemi v noci - to čekáš, že to budou náhodní "kolemjdoucí" natáčet noktovizí 3. generace? ke spoustě válečných aktů video ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Klimesov

  proč silně konspirační? první Sufa padla k zemi v noci - to čekáš, že to budou náhodní "kolemjdoucí" natáčet noktovizí 3. generace? ke spoustě válečných aktů video nepotřebujete, jak jde o sestřel Izraelské stíhačky, tak div nevyžadujete, aby bylo video z pádu stroje natočené ve "4K". To noční video je z místa pádu F-16 - potvrzeno i izraelskou vládou.

  Co nikdo nepotvrdil, ani nerozporoval, to je to druhé video" pilot (nebo RIO) který se snáší na padáku ráno - dle oblohy dávno po rozbřesku. Na jihozápadě středního východu vychází slunce okolo 06:30h
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:46 12.02.2018

  Shania

  Co myslíš tím, že v Sýrii bez těch okolních vlivů bylo hotovo?
  Pro tebe je hotovo rozvrácená země plná teroristů, různých bojůvek, apod.?

  Shania

  Co myslíš tím, že v Sýrii bez těch okolních vlivů bylo hotovo?
  Pro tebe je hotovo rozvrácená země plná teroristů, různých bojůvek, apod.?

 • Klimesov
  14:28 12.02.2018

  raziel87: Mně to první video připadá silně konspirační. Jednak na to že má pouze 0:33 minut je naprosto chaoticky sestříháno. Navíc z nočních záběrů nelze jednoduše poznat kdy a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Mně to první video připadá silně konspirační. Jednak na to že má pouze 0:33 minut je naprosto chaoticky sestříháno. Navíc z nočních záběrů nelze jednoduše poznat kdy a kde byly pořízeny. Ty záběry nejdou jednoduše ověřit.
  To druhé video má cca 0:19 minut. Je na nich vidět, nebo spíše skoro nevidět, padák během silné oblačnosti někdy nad ránem. Jak je tam psáno v popisku, že druhý padák není nikde vidět, tak klidně mohl být schovaný někde v té oblačnosti. Na to aby se ukázalo jestli jo nebo ne, je to video opravdu hodně krátké.
  Takže já vám opravdu nevím jestli vůbec stojí se nad takovými videi vůbec zamýšlet. Upřímně jsou nic neříkající a poměrně krátká.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:23 12.02.2018

  fenri: nj kdyby...
  takových hotovo už by byla celá řada:)
  tak např:

  Kdyby se v 2011 IRGC nerozhodlo intervenovat v Syrii, bylo by už taky dávno hotovo. Bez Obamovi jaderné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: nj kdyby...
  takových hotovo už by byla celá řada:)
  tak např:

  Kdyby se v 2011 IRGC nerozhodlo intervenovat v Syrii, bylo by už taky dávno hotovo. Bez Obamovi jaderné dohody s Iranem, ti by díky svým zahraničním dobrodružstvím dovedli zemi k bankrotu a následně by už bylo v Syrii bylo dávno hotovo a IRGC by měl co dělat udržet si pořádek doma.

  Nebýt separatistů a obsazení krymu, nedošlo by k Ruské intervenci v Syrii pro odvedení pozornosti (taky netušili, že tam budou dva roky a konec mají v nedohlednu).

  Bez Turků a Kataru by nemuselo dojít k rozkolu mezi skupina povstalcu a expanzi JAN/HTS.

  Kdyby se Obama nestahl z Iraku, nevznikla by ISIS a v syrii by už bylo vše davno hotovo.

  Atd, atd.

  Turci prostě mají svoje zájmy (jako mít prostor nárazníkovou zonu a prostor pro uprchlíky mimo svoji hranici, nenechat PKK vytvořit si stát na hranici s tureckem, ruzné domací politické hry atd) a dohody s ruskem o dekonfliktních zonách, problém je, že IRGC jsou tyhle dohody naprosto ukradený a neskončí dokud si neosvobodí poslední centimetr syrie a na nějaký dohody mocností se můžou... Takže turci budou muset intervenovat nejen proti PKK, ale i proti militantům řízených IRGC.

  Iránský dron nad Izraelem, nahnání militantů a žoldáků (v podstatě na jatka) na pozice Kurdů, kdy jim lhali, že útočí na pozice ISIS a ne, že tam jsou zabrat ropné pole navíc bráněné US SF. Takových akcí bude jen přibývat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:18 12.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  Míša: myslím, že Rusové mají k Turkům značný despekt (no, ono to bude vzájemné) a jsou pro ně výborným (trojským) koněm na šachovnici. Drbou Erdogana za ušima, jaký je pašák a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: myslím, že Rusové mají k Turkům značný despekt (no, ono to bude vzájemné) a jsou pro ně výborným (trojským) koněm na šachovnici. Drbou Erdogana za ušima, jaký je pašák a pobaveně sledují, jaký bordel to dělá ve vztazích s NATO a EU. Sice se jim Turek cpe do Syrie, což jim asi vadí, ale pokud zůstane jen u mastění Kurdů, tak dokud je budou potřebovat, tak je budou podporovat. A myslím, že Turek dobře ví, že by měl jít jen po Kurdech. Ti jsou opět v roli, na kterou jsou zvyklí - obětovaná figura. Kdyby netíhli k marxismu, tak je mi jich i moc líto. Takhle je mi jich líto jen trochu.
  Mimochodem umím si představit, že docela tahají alespoň za pár drátků v show Irán-Izrael. Proč? Irán je pro Rusko skoro spojenec, ale Izrael také, možná svým způsobem i víc. Potřebují docela silný Irán (protože prostě je schopen pofackovat hodně čmoudů, kdyby se splašili jako IS)+energetika. Na druhou stranu ho nepotřebují extra moc silný. Potřebují, aby poznal sílu kvalitní techniky (tuto lekci ochotně poskytně Izrael) a aby tak kupovali moderní zbraně (odkud asi?). Zároveň jsou raději, když se přebytečná iránská energie a jurodivost ventiluje na jižních směrech (Jemen, Záliv, Syrie, Izrael), než aby se moc cpali do střední Asie, kde to přecijen Rusové berou trochu jako svojí oblast vlivu.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:11 12.02.2018

  2 Clanek

  možná jste přehlédl můj první příspěvek v této diskuzi, tak postuji znovu.
  Je to k zamyšlení, ty dvě videa totiž tak úplně nekorespondují s oficiálně uvolněnými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Clanek

  možná jste přehlédl můj první příspěvek v této diskuzi, tak postuji znovu.
  Je to k zamyšlení, ty dvě videa totiž tak úplně nekorespondují s oficiálně uvolněnými informacemi. To ranní video mohl být teoreticky RIO z druhého stroje.

  mrkni na videa u času 10.2.2018, 11:47h

  http://aktualnikonflikty.cz/vi...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:07 12.02.2018

  Shania - to je mi jasné. Já narážel na diskuze o S-400, které tu byly, a jejímž jádrem bylo to, že zatím systém nesestřelil žádné letadlo, takže je jeho účinnost pochybná. Tj. já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - to je mi jasné. Já narážel na diskuze o S-400, které tu byly, a jejímž jádrem bylo to, že zatím systém nesestřelil žádné letadlo, takže je jeho účinnost pochybná. Tj. já si myslím, že pokud 50 let (!!) starý systém, řekněme nikoliv top armády,sundá relativně špičkové letadlo absolutně špičkové armády, jsou pochyby o tom, co, umí S-400 docela liché. Nemluvě o faktu, že nikdo neví, co neexportní S-300 a S-400 umí. Reálné info máme jen o exportních verzích.
  sobně si myslím (byť nejsem přesvědčen), že za sestřelem stojí do značné míry Rusové minimálně ve smyslu "můžeš!" pro syrskou PVO. Přecijenom není náhoda, že Izraelská letadla se trajdají nad Syrií víceméně pořád, pak jede Bibi do Moskvt, tam něco řeší s Voloďou a následuje iránská volavka s vícenásobných (z toho jednou fatálním) zásahem syrské PVO. Celé roky nic a teď bingo? Na takové náhody já nevěřím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:58 12.02.2018

  Podle info která jsem četl a videí co jsou soudím že IAF opravdu přišla o dvě F-16,jeden v noci při prvním útoku a druhý ráno při druhém náletu,plus asi 3 letadla utrpěli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle info která jsem četl a videí co jsou soudím že IAF opravdu přišla o dvě F-16,jeden v noci při prvním útoku a druhý ráno při druhém náletu,plus asi 3 letadla utrpěli poškození.Škody utrpěné nálety jsou zasažená řídící věž letiště (asi T-4) + zničený Karavan-údajně z něj řídily dron který prý narušil v.p.Izraele.Jiné škody Sýrie nehlásí,podle nich byla většina střel vypálená letouny IAF zneškodněna (sestřeleny,některé zarušeny-odkloněny).Vypadá to že tentokrát Syrská PVO kousla.
  Jinak k posádkám Syrských PV systémů-jsou dost často podceňováni,ale když vidím podmínky ve kterých bojují tak jim nezávidím.Bojují proti mnohem silnějšímu protivníku který vlastní nejmodernější techniku,sami mají většinou zastaralé zbraně.Navíc-Izrael si neláme hlavu z cizího vzdušného prostoru,útočí klidně z Libanonu.A protože IAF má sofistikované protizemní střely dlouhého dosahu ani nemusí vstoupit do prostoru Sýrie-prostě odpálí střely ze svého území či z Libanonu a otočí z5,a Syrská PVO může zareagovat až poté co letouny zaútočí,to už na sestřelení letadla je zpravidla pozdě,pak už jen můžou zkusit zneškodnit ty střely.
  Vypadá to že tentokrát měli Syřané více štěstí,možná dobré zpravodajské info o chystaném útoku,možná informace od Rusů?
  Tak či tak nelíbí se mi že boje v Sýrii poslední dobou zase eskalují,Turci,USA,teď Izrael...chudáci běžní Syřané,mír vidím v nedohlednu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:57 12.02.2018

  fenri

  Podobně, jako Rusové, kdo vlastně fandí Turkům? Unie se jich zříká, v NATU již nevědí, čí spojenci to vlastně jsou a Rusové s nimi čile obchodují a zbližují.

  fenri

  Podobně, jako Rusové, kdo vlastně fandí Turkům? Unie se jich zříká, v NATU již nevědí, čí spojenci to vlastně jsou a Rusové s nimi čile obchodují a zbližují.

 • infi
  13:55 12.02.2018

  @Clanek

  Jeste k tvoji metodice vypoctu "nahody". Nedavno zde byl clanek, ze prumerny prislusnik US Army spotrebuje 250 tisic naboju, nez nekoho zasahne(zabije?). Je teda podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Clanek

  Jeste k tvoji metodice vypoctu "nahody". Nedavno zde byl clanek, ze prumerny prislusnik US Army spotrebuje 250 tisic naboju, nez nekoho zasahne(zabije?). Je teda podle tebe 250000:1 taky nahoda a cela valka je jedna velka nahoda kdo koho trefi? Vazne?

  Proste valka neni hra a chodi to jinak. 1 PTRS neznici 1 tank, 1 kulka nevyradi 1 vojaka a 1 PL strela neznici 1 letoun. Pokud by tomu tak bylo, stacilo by valku vest statisticky s pomoci matematiky prvniho stupne ZS.

  Sice o odvete se mluvi, ale zase nectu, ze by F16ky litali nad Damaskem jakoby se nechumelilo, to uz radsi Izrael poslal sebevrazedne drony...v podstate o te odvete neni moc informaci jakymi prostredky byla vedena.

  Svym zpusobem je dobre ze dostali pres prsty a je to i vzkaz pro Turecko.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:51 12.02.2018

  Míša: doporučuji pohled na mapu Syrie podle toho, kdo co ovládal před vstupem Rusů a kdo teď a mrknout se, jak se hýbou fronty.
  Pokud by se do toho necpali Turci a další, je tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: doporučuji pohled na mapu Syrie podle toho, kdo co ovládal před vstupem Rusů a kdo teď a mrknout se, jak se hýbou fronty.
  Pokud by se do toho necpali Turci a další, je tam hotovo. Ale trend je celkem jasný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:50 12.02.2018

  Clanek
  Za náhodný zásah bych to nepovažoval.
  Sleduju místa izraelských útoků už delší dobu a doposud to skoro všude bylo poblíž hranic s Libanonem či Izraelem, takže se klidně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Za náhodný zásah bych to nepovažoval.
  Sleduju místa izraelských útoků už delší dobu a doposud to skoro všude bylo poblíž hranic s Libanonem či Izraelem, takže se klidně mohli pohybovat maximálně na hraně deštníku Syrské PVO. Co se týče S-200, tak ta nemohla střílet na každý cíl co v Izraeli vzlétnul...

  Těd si dva roje nalétly trochu zpříma a oficiálně to jeden stroj neustál, pravděpodobně byly další poškozené mašiny. To není náhodná, přehradná palba.
  Izrael si tam nemůže dělat co chce, navíc když se moc přiblíží k cíli, případně během únikového manévru ztratí výšku, může ho napadnout nebezpečný Pancíř nebo Tunguska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  13:49 12.02.2018

  Aha. Takže říci názor, který poukazuje na zcela zjevný dvojí metr a přivírání očí nad porušováním mezinárodního práva ze strany Západu se na (prozápadně orientovaném) tomto médiu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aha. Takže říci názor, který poukazuje na zcela zjevný dvojí metr a přivírání očí nad porušováním mezinárodního práva ze strany Západu se na (prozápadně orientovaném) tomto médiu nesmí? :D

  skvělá práce admine, rudé právo hadra...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:47 12.02.2018

  fenri: není pochyb, že moderní PVO systémy toho dokáže podstatně víc než tyhle relikty. Každopádně každý systém bez ohledu na staří (který aspoň nějak funguje) je nebezpečný i pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: není pochyb, že moderní PVO systémy toho dokáže podstatně víc než tyhle relikty. Každopádně každý systém bez ohledu na staří (který aspoň nějak funguje) je nebezpečný i pro moderní letadla.

  Ta jen zdánlivá imunita proti těmto systémům pramení hlavně ze znalostí proti čemu jdou, vyvinutých protiopatřeních a taktice.

  Když něco z toho selže, zanedbá a nebo je prostě jen smůla/štěstí....

  Podle jednoho článku, velitel formace se klesáním střelám vyhnul, sestřelený wingman neprovedl žádnou defenzivní akci (i když o nich věděl) a střepina poškodila stroj, který pak musel opustit kvůli ztrátě kontroly..
  --
  članek: Sa-5b jsou z roku 1982, měli 9 baterii, pouze tři byli v provozu v 2005. Ty tři dostali menší modernizaci okolo 2000, jedna z nich ztracena při bojích s rebely na začátku 2013. Zbývající dvě dostali další modernizaci v 2016. Jedna z nich je blízko Dmeyr, IAF na ni už min 2x zautočila.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:45 12.02.2018

  Neva je analog z 60. let, ale o modernizovanych verzich bych to jen tak od stolu netvrdil. Nevim co presne Syrie ma (resp. mela pred valkou a co se jim dostalo z Ruska dnes), ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neva je analog z 60. let, ale o modernizovanych verzich bych to jen tak od stolu netvrdil. Nevim co presne Syrie ma (resp. mela pred valkou a co se jim dostalo z Ruska dnes), ale (vypujcene z valka.cz):
  "UNV-2M - zo stanice navedenia rakiet boli odstránené prijímacie zariadenie UV-40M a optický zameriavač 9Š38, celkom bolo modernizovaných 90% pôvodných systémov. V maximálnej miere sú inštalované prvky využívajúce digitálne spracovanie signálu, vrátane prijímača, systémov ochrany pred rušením, selekcie pohybujúcich sa cieľov, systémov výpočtu riadicich signálov, synchronizátora, imitátora cieľov a rakiet. pre zistenie polohy je využitá družicová navigácia MRK-11V. Pre komunikáciu s odpaľovacími zariadeniami je použité káblové a rádiové spojenie. Na zistenie cieľa v otickom mode je inštalovaný nový elektrooptický dvojkanálový systém UV-38 (optický a infračervený kanál). Systém, vrátane antén je umiestnneý na podvozku nákladného automobilu MZKT-80211 (6x6) a má vlastný zdroj elektrickej energie. Rozvinutie a zvinutie antény je zabezpečené hydraulicky."

  A nakonec, ona i ta F-16 je puvodne z 60. let, ze?

  Jinak ty dalsi sestrely izraelskych pilotovanych letadel muzete nejak dolozit? Dolozit, ne bachorky Syrskeho vedeni o tom jak sundavaji izraelce po desitkach. Predem diky.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  13:35 12.02.2018

  @Clanek
  O tom jak Syrske PVO neni schopne celit F16kam je uvodni foto.

  @Clanek
  O tom jak Syrske PVO neni schopne celit F16kam je uvodni foto.

 • raziel87
  13:27 12.02.2018

  Spíš se zarážím se tu pořád dokola dohadujete nad tim, jestli to sundal BUK, PANTSIR, VEGA, NĚVA, nebo že pilot při vykonávání tělesných potřeb omylem zatáhl za katapult.........To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spíš se zarážím se tu pořád dokola dohadujete nad tim, jestli to sundal BUK, PANTSIR, VEGA, NĚVA, nebo že pilot při vykonávání tělesných potřeb omylem zatáhl za katapult.........To sem jedinej, koumu přijdou divná ty dvě videa - jedno z černočerné noci a druhé z rána? teoreticky to mohl být RIO z druhé F-16 jak psal KOLT, ale........na zahraničních fórech se to propírá úplně jinak.....kolt i ostatní už asi tuší, na která fóra narážím (ne není top náš tuzemský AK.cz)
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:23 12.02.2018

  2 clanek

  Vaše dedukce je troufám si tvrdit chybná. To, že Izrael nepřišel od roku 1982 v bojových podmínkách o žádné letadlo. A to že si do Wartburgu dáte nový rádio na blue-ray ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 clanek

  Vaše dedukce je troufám si tvrdit chybná. To, že Izrael nepřišel od roku 1982 v bojových podmínkách o žádné letadlo. A to že si do Wartburgu dáte nový rádio na blue-ray disky neznamená, že tim pádem máte Wartburga z 21. století. Něva/Pečora je analog z 60 .let.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:07 12.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  @ asdf

  Já vlastně nikoho neurážím, jen jsem položil otázku pro obyvatele, kteří věří v propagandu. Otázka stojí na hlavním argumentu, který se nenaplnil a já se ptám, jestli je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ asdf

  Já vlastně nikoho neurážím, jen jsem položil otázku pro obyvatele, kteří věří v propagandu. Otázka stojí na hlavním argumentu, který se nenaplnil a já se ptám, jestli je z pohledu těchto lidí dobré, že konflikt pokračuje a nás Eu zásobuje uprchlíky.

  Pro koho je toto výhodné, pro Asada snad a jeho spojence, že si ponechá základnu na sudu s prachem, ale kohokoliv dál je to nekonečný konflikt a co z toho, že budem to brát jako "Olympiádu"? Vyhrává pouze zubatá.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  12:52 12.02.2018

  Misa > Preco musis urazat. Zober ze by sa rusi v roku 2015 neangazovali za Assada.

  Assad by nebol. Vladla by tam demokraticka opozicia pod vplyvom USA, ktora by demokraticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Misa > Preco musis urazat. Zober ze by sa rusi v roku 2015 neangazovali za Assada.

  Assad by nebol. Vladla by tam demokraticka opozicia pod vplyvom USA, ktora by demokraticky podrezavala odporcov.

  Rusi by prisli o jediny pristav s Stredozemnom mory. Nemali by ziadane letecke zakladne. Ich vplyv by na blizkom vychode by sa rovnal nula nula prd.

  Turci by si tak isto odsklbly svoj kus Syrie. Mozno by nedoslo u Turecka k posunu od USA.

  Ze sa tam prehanaju turecke tanky. Pozri sa, kde sa prehanaju. Prehanaju sa na miestach, ktore obsadili Kurdi. A kto bol spojencom kurdov. USA. Takze mozno Putinovy vyhovuje, ze sa tam tie turecke tanky prehanaju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:43 12.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  fenri:
  "článek - trochu mi připomínáte argumentaci po sestřelu U2 nad Sverdlovskem. Tehdy Američané tvrdili, že byl sundán jen náhodou, díky salvě raket PVO. Neuvědomili si ale, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  "článek - trochu mi připomínáte argumentaci po sestřelu U2 nad Sverdlovskem. Tehdy Američané tvrdili, že byl sundán jen náhodou, díky salvě raket PVO. Neuvědomili si ale, že navádění více raket najednou je mnohem složitější, než navést jednu.
  Pokud Něva či Pěčora obsluhovaná Araby sundá Sufu, operující v rámci IAF kousek u hranic s Izraelem, tak nepochybuji o tom, že o cca 40 let (sic!) mladší systém přecijenom umí více. Podstatně."

  Zivotni zkusenost me uci ze pokud nekdo potrebuje neco / nekoho k necemu / nekomu prirovnat, casteji tim rekne neco o sobe nez o tom o kom mluvi.
  O nahodnem zasahu mluvim protoze, jak jste sam napsal, Izrael si dela ze Syrskeho vzdusneho prostoru dobry den uz drahne let a vysledek? Prvni sestrel izraelskeho letadla (kymkoliv) za poslednich vic nez 35 let. Zadna "americka argumentace", jeden sestrel po stovkach naletu (a kdovi kolik bojovych letu) rovna se ciste ze statistickeho hlediska k sestrelu v hodnotach "chyby mereni" => k nahode.
  Pokud by se k nejakemu sestrelu americanu toto dalo prirovnat, pak je to sestrel F-117. Prvni a posledni, nahodny (ve smyslu kolik toho stealth letadla bojove naletala) a dokazujici leda to ze kazde letadlo je za vhodnych podminek sestrelitelne. Jinak nedokazujici zhola nic.
  Dale nemate pravdu ze je Neva obstarozni, S-125 byla Ruskem modernizovana a to v tomhle mileniu (jiny radar), jina samotna strela, schopnost postrelovat i strely s plochou drahou letu...

  O tom ze umi S-400 vice nez systemy konstrukcne pul stoleti stare nepochybuje snad nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:25 12.02.2018

  Vraj Syria nedala "dole" izraelsku stihačku od roku 1982. Až teraz po 35 rokoch, ked je zničena vojnou. Čo bude o desat rokov, ked bude mat moderne ruske zbrane, iransky vojensky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vraj Syria nedala "dole" izraelsku stihačku od roku 1982. Až teraz po 35 rokoch, ked je zničena vojnou. Čo bude o desat rokov, ked bude mat moderne ruske zbrane, iransky vojensky kontingnet a bude opravena za činske peniaze. Svet sa nemi a vyzera to tak, že nadalej plati: Čo ta nezabije, ta posilni!
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:22 12.02.2018

  Jadernázima
  Výcvik posádek na vysoce sofistikovaných zbraních trvá dost dlouho,a museli by trénovat v Rusku-dovést do Sýrie nové PV prostředky bez toho aby s nimi Syrské posádky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jadernázima
  Výcvik posádek na vysoce sofistikovaných zbraních trvá dost dlouho,a museli by trénovat v Rusku-dovést do Sýrie nové PV prostředky bez toho aby s nimi Syrské posádky uměli zacházet by skončilo jejich zničením ze strany Izraele (nebo USA)
  Za úvahu by stály ty moderní verze BUKů,(budou se asi ovládat relativně podobně jako starší verze které Sýrie má)ale...ty se musí nejdřív vyrobit,pokud by teda Rusko Sýrii neposkytlo svoje,další věc je-kdo by je zaplatil?A v neposlední řadě-Riskovali by Rusové dodávku nejmodernějších PVP do Sýrie s tím rizikem že se jich zmocní nepřítel?
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  12:19 12.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  Když pominu potenciální schopnost PVO ruské produkce, která byla vždy více méně účinná, S-200 byla nadčasová, přes šílený řídící systém a nové S 300-500 budou ještě schopnější, což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když pominu potenciální schopnost PVO ruské produkce, která byla vždy více méně účinná, S-200 byla nadčasová, přes šílený řídící systém a nové S 300-500 budou ještě schopnější, což potvrzuje protiopatření mini dronů, které se testují.

  Nechápu stálý argument, že Rusové v Sýrii něco vyhráli, válka pokračuje a pokud ano, válku nikdo nevyhrál. Kdo mi ze sputniknews vysvětlí tento paradox? Padají ruské Suchoje, též Izraelské Fightery16, zemi žehlí Turecké kočky. Kde vidíte vítěztví a koho nad kým?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:17 12.02.2018

  článek - trochu mi připomínáte argumentaci po sestřelu U2 nad Sverdlovskem. Tehdy Američané tvrdili, že byl sundán jen náhodou, díky salvě raket PVO. Neuvědomili si ale, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  článek - trochu mi připomínáte argumentaci po sestřelu U2 nad Sverdlovskem. Tehdy Američané tvrdili, že byl sundán jen náhodou, díky salvě raket PVO. Neuvědomili si ale, že navádění více raket najednou je mnohem složitější, než navést jednu.
  Pokud Něva či Pěčora obsluhovaná Araby sundá Sufu, operující v rámci IAF kousek u hranic s Izraelem, tak nepochybuji o tom, že o cca 40 let (sic!) mladší systém přecijenom umí více. Podstatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:12 12.02.2018

  ...o důvod víc urychlit zavedení F-35 do op. nas.
  Jina, nedělejme si iluze, že jedna sesřelená F-16 po vypálení kolika raket PVO? něco vypovídá o poměru sil. Kdyby šlo do tuhého, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...o důvod víc urychlit zavedení F-35 do op. nas.
  Jina, nedělejme si iluze, že jedna sesřelená F-16 po vypálení kolika raket PVO? něco vypovídá o poměru sil. Kdyby šlo do tuhého, tak Izrael z velké části zmasakruje syrsko/iránskou PVO v Sýrii ještě než se éra IAF objeví nad Sýrií. Zkušeností a to i bolestných na to mají víc než dost. TO, že armáda s technologickou převahou se začne po čase chovat jako nezranitelná, se stalo v historii už několikrát. Následuje nějaká čenichovka která je vrátí zpět na zem a úprava nasazení, resp. návrat k důslednosti, který následně dá možnost k uplatnění oné převahy.
  Je tam válka a ve válce umírají vojáci. To se nevyhýbá ani IAF. Nepochybujme, že po tomto sestřelu někomu minimálně pěkně umyli hlavu a hned tak se to opakovat nebude. A pokud IAF bude podnikat větší akci podobného druhu, bude obezřetnější a BEZOHLEDNĚJŠÍ.

  Zaujal mě ten sebevražedný dron:
  https://youtu.be/9V9mbC-Esmg...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:11 12.02.2018
  Oblíbený příspěvek

  Osobně si myslím, že Irán provokuje Izrael schválně, zkrátka hodí se jim udělat ze Sýrie takový nový Jemen. Jen místo pro Saudů tam budou zaseklí Izraelci. Osobně bych se totiž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že Irán provokuje Izrael schválně, zkrátka hodí se jim udělat ze Sýrie takový nový Jemen. Jen místo pro Saudů tam budou zaseklí Izraelci. Osobně bych se totiž nedivil, pokud by podobné provokace Izrael neustál a namašíroval tam i s pozemními silami. Osobně si myslím, že Írán má dost nadbytečných dobrovolníků a ví jak je zásobovat, aby pozemní invaze byla pro Izrael problém. Samozřejmě syrská armáda je už hodně vyčerpaná a rusové se stahují, ale z Íránského pohledu pořád vhodné místo pro dobrodružství. Západ by se v takovém případě asi zajímal o území držené Kurdy (držet turky dál). Rusové by se do takovéhoto konfliktu asi moc nepletli a stačilo by jim držet na západě Asada u moci.

  Je to možná divný scénář, ale je patrné, že Izrael bere hrozbu Iránu v Sýrii dost vážně. Uvidíme co z toho bude - obávám se že nic dobrého.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:09 12.02.2018

  @fenri
  Mimochodem pokud sundali Sufu (tedy jednu z top verzí F-16) Izraelských vzdušných sil (tedy špičkově pracující a pokrytou veškerým nutným backroundem) opravdu starou Něvou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @fenri
  Mimochodem pokud sundali Sufu (tedy jednu z top verzí F-16) Izraelských vzdušných sil (tedy špičkově pracující a pokrytou veškerým nutným backroundem) opravdu starou Něvou a k tomu zdrchali pár dalších IAF letadel, tak případné pochyby o reálné účinnosti S-400 tímto můžeme asi považovat za zbytečné.

  Je zajimave jak tam kazdy vidi "to sve". Pokud je pravda ze padlo 1 z 8 letadel (to ktere melo za ukol vizualne potvrdit zniceni cile) a to pri kombinovanem utoku az 20 strel, tak ja naopak o realne ucinnosti (dobra, nebudu do toho tahat S-400, ktera s tim nema nic spolecne) sovetskych PVO systemu mam o to silnejsi. Zvlast kdyz z protiutoku nedokazali sundat nic a sami pocitaji mrtve (nektere zdroje pisi o 6, jine az o 25).
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:05 12.02.2018

  @infi
  Jak ukazal izraelsky protiutok tak Syrska PVO, krom obcasneho (nahodneho?) zasahu neni schopna celit ani F-16, neni potreba to hrotit s F-35.

  Jinak podle me Izrael po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @infi
  Jak ukazal izraelsky protiutok tak Syrska PVO, krom obcasneho (nahodneho?) zasahu neni schopna celit ani F-16, neni potreba to hrotit s F-35.

  Jinak podle me Izrael po Iranu dal pujde. Je to asi posledni silny hrac v oblasti ktery si do ted nenamlatil na Izraelu hubu, narozdil od ostatnich kteri uz tak nejak tusi jak by to zase dopadlo, a tady si Izrael slabost dovolit nemuze. Syrie ma jeste sakra daleko k tomu aby byla celistva a pod kontrolou (jakehokoli) rezimu a nalety Izraelu na Iranske pozice budou pokracovat. Jedine co je bude brzdit je pritomnost rusu. Ne snad technikou, ale poslat na onen sve omylem Ruskou misto Syrske posadky... tu bude Izrael hodne opatrny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  12:03 12.02.2018

  Čo som čítal tak izraelcom sa vypomstila vlastná taktika nasadenia, sýrčania vraj museli takýto útok plánovať dlhšie (odsledovanie bežnej výšky pri útokoch izraelcov) a rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo som čítal tak izraelcom sa vypomstila vlastná taktika nasadenia, sýrčania vraj museli takýto útok plánovať dlhšie (odsledovanie bežnej výšky pri útokoch izraelcov) a rakety nastavili na výbuch v určitej výške, takže ECM boli neúčinné, pri xy vystrelených raketách a 200 kg hlaviciach S200 to musel byť riadny ohňostroj vo vzduchu...
  Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  12:01 12.02.2018

  Stále se ukazuje, že základem přežití státu je udržet kontrolu vzdušného prostoru.
  Ne že by byli Iránci a Rusové svatí, ale neměli by USA požádat a pak až intervenovat na cizím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stále se ukazuje, že základem přežití státu je udržet kontrolu vzdušného prostoru.
  Ne že by byli Iránci a Rusové svatí, ale neměli by USA požádat a pak až intervenovat na cizím území?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:44 12.02.2018

  Mimochodem pokud sundali Sufu (tedy jednu z top verzí F-16) Izraelských vzdušných sil (tedy špičkově pracující a pokrytou veškerým nutným backroundem) opravdu starou Něvou a k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem pokud sundali Sufu (tedy jednu z top verzí F-16) Izraelských vzdušných sil (tedy špičkově pracující a pokrytou veškerým nutným backroundem) opravdu starou Něvou a k tomu zdrchali pár dalších IAF letadel, tak případné pochyby o reálné účinnosti S-400 tímto můžeme asi považovat za zbytečné.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  11:43 12.02.2018

  Me by zajimalo jestli ma Izrael "dovolene" litat s F35 nad Syrii. Precejenom nejake poskozeni F35 archaickym PVO by neudelalo dobry marketing.

  Jako by nestacilo kolik problemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me by zajimalo jestli ma Izrael "dovolene" litat s F35 nad Syrii. Precejenom nejake poskozeni F35 archaickym PVO by neudelalo dobry marketing.

  Jako by nestacilo kolik problemu maji Syrani, jeste do nich musi sit Izrael...dost ubohe. Zidi no :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  11:41 12.02.2018

  Hlavní problém je v tom, že si za posledních pár let udělali ze Syrského území všichni předpolí, kde si dělají, co chtějí a nedodržují územní integritu Syrie.

  Turci (člen Nato) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní problém je v tom, že si za posledních pár let udělali ze Syrského území všichni předpolí, kde si dělají, co chtějí a nedodržují územní integritu Syrie.

  Turci (člen Nato) si tam jezdí v tancích, ale když na pár vteřin (možná) Su-24 překročilo hranici, tak ho sundali. Izraelci to samé - když se jim to hodí, tam si zaútočí kde se jim zachce, jediné, na co si dávají pozor, jsou zřejmě Ruské základny.

  Ty incidenty budou přibývat, jak bude stoupat síla Syrské armády a bude se snažit obnovit územní celistvost.

  Izrael si bude muset vybrat, zda bude kvůli Iránu dál pustošit Syrii. Myslím, že např. tato akce bylo zcela nesmyslná, hlavně když ten dron prý sundali.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:41 12.02.2018

  Mimochodem ten zraněný pilot ze Sufy údajně zemřel.

  Mimochodem ten zraněný pilot ze Sufy údajně zemřel.

 • fenri
  11:40 12.02.2018

  Mimochodem průběh událostí na pozadí byl ten, že nejprve jel Bibi do Moskvy povídat, jak budou chránit Izrael (jako by o tom někdo pochyboval, takže spíš tím avizovat chuť Izraele ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem průběh událostí na pozadí byl ten, že nejprve jel Bibi do Moskvy povídat, jak budou chránit Izrael (jako by o tom někdo pochyboval, takže spíš tím avizovat chuť Izraele si taky vystřelit-ostatně motá se tam skoro každý, tak proč ne jedna z nejlepších armád planety). Následně ten iránský dron poletoval na Golany (tedy de iure nad syrským územím) a byl sestřelen. Pak následoval úder proti Syrii, který se úplně nepovedl. Četl jsem komentář, že ten sestřel je takové Putinovo "nět" k významnějšímu angažmá Izraele v Syrském konfliktu. Ostatně dron odstartoval až Bibiho návštěvě v Moskvě a pochybuji, že bez vědomí a souhlasu Rusů. Následující Izraelský útok bych si tipl, že nic vážného nezničil a sloužil k tomu, aby byli všichni spokojení. Syřané se bijí v prsa, že (asi) Něvou sundali Sufu, Izrael se buší v prsa, jak to tam (po 180té) rozbombardoval a všichni se zase uklidní, protože to zajímavé se holt bude dít na severu.
  Jinak ta blízkovýchodní rétorika je kouzelná. Izraelské (nejen) drony se promenádují nad Syrií víceméně permanentně, ale jakmile se nad Golanami objeví dron iránský, je kolem toho jekot, jako by chtěl všem Izraelcům přišít zpátky předkožky. Prostě blízkovýchodní show.
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  11:35 12.02.2018

  Bylo by pěkné, kdyby Rusko dodalo Sýrii BUK-M3 nebo pár baterií S-350. Izraelcům by spadl hřebínek a zbytečně by nevyvolávali další konflikty. Írán tam už místo má a kromě full on ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by pěkné, kdyby Rusko dodalo Sýrii BUK-M3 nebo pár baterií S-350. Izraelcům by spadl hřebínek a zbytečně by nevyvolávali další konflikty. Írán tam už místo má a kromě full on války s tím nic neudělají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:33 12.02.2018

  Ale vždyť sami Izraelci přiznali, že ta první zasažená byla dvoumístná F-16, kdy zbraňový operátor(2. sedadlo) na tom nebyl špatně, ale pilot koupil střepiny. O víkendu to tak psal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale vždyť sami Izraelci přiznali, že ta první zasažená byla dvoumístná F-16, kdy zbraňový operátor(2. sedadlo) na tom nebyl špatně, ale pilot koupil střepiny. O víkendu to tak psal známý odtamtud s tím, že se jenalo o S-200 nebo SA-17 a že neví.

  Takže z toho jediného jsou dva katapultovaní.

  Pak jsem ještě někde četl o Něvě.
  Jestli je něco dalšího, co se potvrdí, budou to už jiní hoši.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:09 12.02.2018

  Přesný sled událostí asi ještě chvilku znát nebudeme. Ale kdybych si měl tipnout, tak kazd bude asi blízko pravdy.

  K tomu druhému katapultovanému – není možné, že v druhé vlně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přesný sled událostí asi ještě chvilku znát nebudeme. Ale kdybych si měl tipnout, tak kazd bude asi blízko pravdy.

  K tomu druhému katapultovanému – není možné, že v druhé vlně útoku došlo k vážnému poškození letadla, načež pilot nechal operátora katapultovat a sám nouzově přistál? O jednom nouzovém přistání se koneckonců píše leckde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:06 12.02.2018

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Kazdych par minut tam skacou dalsi a dalsi zdroje...

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Kazdych par minut tam skacou dalsi a dalsi zdroje...

 • DauDY
  10:47 12.02.2018

  Marthy aj ja som počul o viacerých poškodených strojoch, F-15ka musela núdzovo pristáť a aj o Apachovi som niečo podobné počul. Ten pristál núdzovo buď v Libanone alebo pri jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy aj ja som počul o viacerých poškodených strojoch, F-15ka musela núdzovo pristáť a aj o Apachovi som niečo podobné počul. Ten pristál núdzovo buď v Libanone alebo pri jeho hraniciach, ale čo je na tom pravdy...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:42 12.02.2018

  Marthy:
  No tak pri tej leteckej základni, na ktorú sa útočilo, takmer iste nejaké Pantsiry boli, ale na to, aby nimi popri dôležitých objektoch pokryli aj iné batérie PVO, ich asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  No tak pri tej leteckej základni, na ktorú sa útočilo, takmer iste nejaké Pantsiry boli, ale na to, aby nimi popri dôležitých objektoch pokryli aj iné batérie PVO, ich asi nemajú dostatok ... pokiaľ nepostavia všade iba jeden ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:19 12.02.2018

  PavolR
  IAF sice na systémy Pancir neútočily,ale pokud mají Syřané alespoň trochu rozumu tak
  jejich PVO spolupracuje,S-200 a případně BUKy ostřelují letouny a Panciry je chrání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  IAF sice na systémy Pancir neútočily,ale pokud mají Syřané alespoň trochu rozumu tak
  jejich PVO spolupracuje,S-200 a případně BUKy ostřelují letouny a Panciry je chrání před odvetnou palbou.Viděl jsem nějaké video o tom útoku a byla v něm palba z PVK,bylo to za tmy tak hádám na systém Pancir,v popisku videa bylo taky uvedeno že to byl on.Asi je používají proti protiradiolokačním střelám ap,na ochranu PV systémů středního a dalekého dostřelu a přehledových radarů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:18 12.02.2018

  Asad drazdi hada bosou nohou, strihne si to jeste jednou a muze to byt konec jeho letectva i PVO (teda nez mu Rusko doda "nove").

  @Marthy, pokud se nepletu tak Izrael se Syrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asad drazdi hada bosou nohou, strihne si to jeste jednou a muze to byt konec jeho letectva i PVO (teda nez mu Rusko doda "nove").

  @Marthy, pokud se nepletu tak Izrael se Syrii ve valce furt je, ne? Mirova smlouva uzavrena nikdy nebyla.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:15 12.02.2018

  Jak to hodnotit?
  Že sundali F16 na "trestné" výpravě za dron bych celkem chápal. IAF to bralo jako x té rutinní škádlení a tomu asi odpovídala operace.
  Není mě ale jasné, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak to hodnotit?
  Že sundali F16 na "trestné" výpravě za dron bych celkem chápal. IAF to bralo jako x té rutinní škádlení a tomu asi odpovídala operace.
  Není mě ale jasné, že druhá trestná za F16 (dle zpráv) dopadla pro IAF naprostým vítězstvím. To už obě strany jeli na 100 % a syřané si evidentně ani neškrtli..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:11 12.02.2018

  Narazil jsem na dvě informace: S-200 a S-125. Podložené zbytky raket (nějaké zbytky ale být musí, když jich vypálili třeba 20 :)
  Mohlo by to být jak píše Raziel a třeba jsou obě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Narazil jsem na dvě informace: S-200 a S-125. Podložené zbytky raket (nějaké zbytky ale být musí, když jich vypálili třeba 20 :)
  Mohlo by to být jak píše Raziel a třeba jsou obě pravdivé...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:08 12.02.2018

  Marthy:
  Možnosť č. 1 by som vylúčil jednak pre to, že je to číra fraška, a jednak pre to, že na Panciry v odvete neútočili.
  Možno ani samotní Sýrčania nevedia, čím to lietadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Možnosť č. 1 by som vylúčil jednak pre to, že je to číra fraška, a jednak pre to, že na Panciry v odvete neútočili.
  Možno ani samotní Sýrčania nevedia, čím to lietadlo reálne zostrelili, keďže mohlo ešte hodný kus letieť, ale prinajmenšom podľa zoznamu cieľov odvety a trosiek rakiet, čo dopadli na územie Jordánska, sa dá predpokladať, čím to do nich šili.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:07 12.02.2018

  všude se píše o dvou sestřelených strojích :-O tak nevim

  jedno video je z noci - místo dopadu F-16. Druhé video je až z rána, tam je vidět, jak se pilot snáší na padáku na zem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  všude se píše o dvou sestřelených strojích :-O tak nevim

  jedno video je z noci - místo dopadu F-16. Druhé video je až z rána, tam je vidět, jak se pilot snáší na padáku na zem. V Izraeli je východ slunce okolo 6.30

  http://aktualnikonflikty.cz/vi...

  zde odkazy na videa - posuďte sami. Jedno je točené v noci, druhé až ráno. To se jako ten pilot snášel na padáku 4 hodiny? :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • qaxx
  10:00 12.02.2018

  Marthy

  Na 99% bola f-16 zostrelená raketou kompletu s-200
  Toto tvrdenie podporujú aj informácie od sýrčanov že poškodili viaceré lietadlá, čo pri 200kg naloží nie je vôbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  Na 99% bola f-16 zostrelená raketou kompletu s-200
  Toto tvrdenie podporujú aj informácie od sýrčanov že poškodili viaceré lietadlá, čo pri 200kg naloží nie je vôbec nepravdepodobné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:53 12.02.2018

  @Marthy
  obávám se, že tady už si někdo dlouho připravoval hůl

  @Marthy
  obávám se, že tady už si někdo dlouho připravoval hůl

 • lorgarius
  09:50 12.02.2018

  by ma zaujimalo, ci rusi dokazu situaciou s izraelom upokojit, najme teraz ked vladnych vojakov preventivne bombarduje aj usa.

  by ma zaujimalo, ci rusi dokazu situaciou s izraelom upokojit, najme teraz ked vladnych vojakov preventivne bombarduje aj usa.

 • Luky
  09:45 12.02.2018

  Je to zimní olympijský pětiboj. Když jsou v posledních letech dny sportovního míru nebo prázdniny, tak je zvýšené riziko konfliktu.

  Zdá se ale, že se Rusům po útoku zatím daří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to zimní olympijský pětiboj. Když jsou v posledních letech dny sportovního míru nebo prázdniny, tak je zvýšené riziko konfliktu.

  Zdá se ale, že se Rusům po útoku zatím daří na jihu chladit hlavy.
  Na severu si asi pustí žilou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  09:40 12.02.2018

  Situace je v Sýrii opravdu nepřehledná,třeba o tom sestřelu jsem četl několik variant z různých zdrojů:
  1-to letadlo sestřelil Pancir S1 kanóny
  2-sestřelil ho systém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Situace je v Sýrii opravdu nepřehledná,třeba o tom sestřelu jsem četl několik variant z různých zdrojů:
  1-to letadlo sestřelil Pancir S1 kanóny
  2-sestřelil ho systém 9K37BUK
  4-sestřelil ho S-125
  5-no a tady je uveden jako pravděpodobný S-200
  Jinak podle Syrských zdrojů byla sestřelena F-16 jistě,3 letouny byly poškozeny,jeden musel nouzově přistát.Dále prý zneškodnily většinu raket vypálených IAF v odvetě za sestřelený letoun.Podle toho se dá odvodit že letouny IAF se držely dál od Syrských prostředků PVO,takže ty většinou postřelovali jimi vypálené rakety.Vypadá to tedy opravdu na S-200,který má jako jediný dostatečný dostřel.(snad ještě BUK,ale průlet na dostřel Pancirů nebo S-125 by asi Izraelci neriskovaly.)
  Nicméně žasnu nad arogancí Izraelců,kvůli jednoho dronu který (možná) narušil jejich vzdušný prostor,nezpůsobil žádnou škodu-vyskakují jako by jim někdo vyhlásil válku,přitom vzdušný prosto Sýrie,Libanonu a bůhví koho dalšího porušují zcela běžně a bombardují beztrestně cíle v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:33 12.02.2018

  Aj som si hovoril, že ak Izrael chce, aby protiúder Sýriu fakt bolel, budú medzi cieľmi aj batérie Bukov ... patria k najmodernejším a ostatných kompletov majú ako n*sr*n*ch.

  Aj som si hovoril, že ak Izrael chce, aby protiúder Sýriu fakt bolel, budú medzi cieľmi aj batérie Bukov ... patria k najmodernejším a ostatných kompletov majú ako n*sr*n*ch.