Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Trosky F-16 vedle kibucu Harduf.  / Tasnim News Agency; CC BY 4.0

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku F-16. V reakci na to izraelské letectvo (IAF) podniklo letecké údery na syrskou protivzdušnou obranu (PVO) a íránské cíle v Sýrii.

Nejnovější napětí mezi Sýrii a Izraelem začalo 10. února poté, co izraelský bitevní vrtulník AH-64 Apache nad Izraelem sestřelil cizí dron. Podle izraelského letectva (IAF) šlo o dron íránské výroby, který odstartoval ze syrské letecké základny Tijas (T-4) ve střední Sýrii a nad Izrael se dostal přes Golanské výšiny. IAF typ dronu neupřesnilo, ale soudě podle záběrů trosek i videa letícího dronu šlo o íránský dron Saegheh.

 


 

Saegheh je slavný íránský dron typu samokřídlo, který vznikl na základě „ukradeného“ amerického bezpilotního letounu RQ-170 Sentinel. Připomeňme, že v prosinci 2011 se íránským silám zřejmě za použití prostředků radiolektronického a kybernetického boje podařilo zmocnit RQ-170, který operoval kolem íránsko-afghánské hranice.
 

Saegheh se nalézá ve výzbroji Íránských revolučních gard. Oficiální technické údaje o dronu nejsou k dispozici. Hlavním úkolem íránského dronu jsou průzkumné a zpravodajské informace. Saegheh může ale údajně používat nějaký typ přesné munice vzduch–země.

 

Dle brigádního generála Tomera Bara, náčelníka štábu izraelského letectva, IAF sledovalo íránský dron hned od startu, a jakmile překročil hranice, byl sestřelen. „Jedná se o vážný íránský útok na izraelské území. Írán zatahuje region do situace, o které nikdo neví, jak skončí. Jsme připraveni na různé rušivé události – kdo je zodpovědný za tento incident, je ten, kdo za to bude pykat,“ komentoval událost brigádní generál Ronen Manelis, mluvčí izraelských obranných sil (IDF).
 

Íránská strana izraelské informace popřela. Bahram Qasemi, mluvčí íránského ministerstva zahraničí, uvedl, že izraelské zprávy jsou „směšné“ a že Írán provádí vojenské operace pouze v Sýrii.

 

V každém případě Izrael v reakci, jak se píše v tiskové zprávě IDF, zničil řídicí a velitelské vozidlo dronu Saegheh, které se nacházelo na základně, odkud Saegheh vzlétl. Vozidlo ale nezničilo izraelské letadlo, nýbrž izraelský   „kamikadze“ dron IAI Harop.  Dron Harop má dosah až 1000 km, vydrží ve vzduchu šest hodin a bojová hlavice má hmotnost 23 kg.
 

Dlužno dodat, že se rozhodně nejednalo o ojedinělý útok  IAF na cíle v Sýrii. Za poslední dva roky mělo IAF provést na sto leteckých úderů – v drtivé většině případů se však informace o úderech nedostaly na veřejnost. Cílem útoků jsou především vojenské pozice íránských revolučních gard v Sýrii, sklady a konvoje íránských zbraní v linii táhnoucí se přes Sýrii do jižního Libanonu a také pozice syrské PVO, která se snaží izraelským letadlům čelit.

 

Tentokrát se však syrské PVO podařilo pravděpodobně s komplety S-200 Vega zasáhnout izraelskou stíhačku F-16, zřejmě typ F-16I  „Sufa“. Stíhací letoun F-16 byl zasažen nad izraelským územím a následně spadl nedaleko kibucu Harduf. Izraelským pilotům se podařilo katapultovat, ale jeden z nich utrpěl těžká zranění (není jasné, zda při katapultáži, nebo při zásahu syrské rakety). Oba piloty transportoval do nemocnice záchranný vrtulník IAF.

 

Zachycení a zničení cizího dronu nad Izraelem.

 

Podle izraelských zpráv syrská PVO měla proti izraelskému letounu vypálit minimálně dvacet raket země–vzduch. Jako nejpravděpodobnější se jeví sestřel raketou kompletu S-200, která je sice zastaralá, ale má mohutnou 200 kg těžkou bojovou hlavici. Vzhledem k mohutné hlavici nemusí být střela příliš přesná.

 

V reakci pak IAF zaútočilo na 12 cílů v Sýrii, mimo jiné na tři postavení syrské PVO a čtyři „íránské cíle“ v Sýrii. Zasažena byla mimo jiné kontrolní věž na syrské základně T-4 a stanoviště íránských raket země-vzduch Mersad (kopie amerického systému MIM-23B I-HAWK).

 

V případě syrské PVO IAF zaútočilo na pozice kompletů PVO S-125 Něva, S-200 Vega a Buk-M2E. Podle blogu BMPD se jedná pravděpodobně o ty systémy, o kterých je IAF přesvědčeno, že proti izraelským letounům vedly palbu.

 

Brigádní generál Bar médiím uvedl, že izraelský letecký úder proti syrským cílům je největší leteckou kampaní proti Sýrii od roku 1982.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o incidentu také hovořil s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Netanjahu měl ruskému prezidentovi vyjasnit, že Izrael se bude  veškerým útokům ze Sýrie bránit.
 

„Naše politika je jasná. Izrael se bude bránit jakékoliv agresí a pokusům o porušení své svrchovanosti,“ řekl Netanjahu. „Irák se dnes pokusil o narušení naší suverenity a pronikl ze Sýrie do izraelského vzdušného prostoru.

 

Izraelská F-16 padá kolmo k zemi.

 

Podle tiskové agentury Interfax Netanjahu řekl Putinovi, že Izrael má „právo a povinnost bránit se proti útokům ze Sýrie“. Putin pak naléhal na Netanjahua, aby se vyhnul krokům, které by vedly k nové konfrontaci v regionu. V každém případě, jak si všímá izraelský deník Haaretz, po tomto telefonátu IAF nepodniklo řádné další útoky.

 

„Vyzýváme všechny strany, aby zůstaly zdrženlivé a vyhýbaly se jakýmkoli činnostem, které by mohly komplikovat situaci,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. „Je nezbytné bezpodmínečně respektovat svrchovanost a územní celistvost Sýrie a dalších zemí v regionu.“

 

Netanjahu po událostech v Sýrii také hovořil s ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem. Očekává se, že Tillerson tento víkend vyrazí na pětileté turné po Blízkém východě, kde navštíví Egypt, Turecko, Kuvajt, Jordánsko a Libanon. Spojené státy samozřejmě podpořily Izrael. „Spojené státy silně podporují suverénní právo Izraele na sebeobranu,“ uvedla Heather Nauertová, tisková mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

 

Sestřel izraelské F-16 jen dokazuje nepřehlednost situace. Ostatně na severu turecká armáda provádí pozemní operaci proti kurdským bojovníkům, které podporují Spojené státy. Syrská armáda dokonce uzavřela s kurdskými bojovníky dočasné příměří, aby mohli přesunout svoji brannou hotovost do střetu s Turky.

 

Ruský prezident Sergej Lavrov označil tureckou ofenzivu za „šílenou“. Avšak zda to nějak ovlivní prodej ruských prostředků PVO S-400 do Turecka, není jasné.

Zdroj: HaaretzIsrael Defense; IDF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země

Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  11:41 12.02.2018

  Mimochodem ten zraněný pilot ze Sufy údajně zemřel.

  Mimochodem ten zraněný pilot ze Sufy údajně zemřel.

 • fenri
  11:40 12.02.2018

  Mimochodem průběh událostí na pozadí byl ten, že nejprve jel Bibi do Moskvy povídat, jak budou chránit Izrael (jako by o tom někdo pochyboval, takže spíš tím avizovat chuť Izraele ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem průběh událostí na pozadí byl ten, že nejprve jel Bibi do Moskvy povídat, jak budou chránit Izrael (jako by o tom někdo pochyboval, takže spíš tím avizovat chuť Izraele si taky vystřelit-ostatně motá se tam skoro každý, tak proč ne jedna z nejlepších armád planety). Následně ten iránský dron poletoval na Golany (tedy de iure nad syrským územím) a byl sestřelen. Pak následoval úder proti Syrii, který se úplně nepovedl. Četl jsem komentář, že ten sestřel je takové Putinovo "nět" k významnějšímu angažmá Izraele v Syrském konfliktu. Ostatně dron odstartoval až Bibiho návštěvě v Moskvě a pochybuji, že bez vědomí a souhlasu Rusů. Následující Izraelský útok bych si tipl, že nic vážného nezničil a sloužil k tomu, aby byli všichni spokojení. Syřané se bijí v prsa, že (asi) Něvou sundali Sufu, Izrael se buší v prsa, jak to tam (po 180té) rozbombardoval a všichni se zase uklidní, protože to zajímavé se holt bude dít na severu.
  Jinak ta blízkovýchodní rétorika je kouzelná. Izraelské (nejen) drony se promenádují nad Syrií víceméně permanentně, ale jakmile se nad Golanami objeví dron iránský, je kolem toho jekot, jako by chtěl všem Izraelcům přišít zpátky předkožky. Prostě blízkovýchodní show.Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  11:35 12.02.2018

  Bylo by pěkné, kdyby Rusko dodalo Sýrii BUK-M3 nebo pár baterií S-350. Izraelcům by spadl hřebínek a zbytečně by nevyvolávali další konflikty. Írán tam už místo má a kromě full on ...Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by pěkné, kdyby Rusko dodalo Sýrii BUK-M3 nebo pár baterií S-350. Izraelcům by spadl hřebínek a zbytečně by nevyvolávali další konflikty. Írán tam už místo má a kromě full on války s tím nic neudělají.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:33 12.02.2018

  Ale vždyť sami Izraelci přiznali, že ta první zasažená byla dvoumístná F-16, kdy zbraňový operátor(2. sedadlo) na tom nebyl špatně, ale pilot koupil střepiny. O víkendu to tak psal ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale vždyť sami Izraelci přiznali, že ta první zasažená byla dvoumístná F-16, kdy zbraňový operátor(2. sedadlo) na tom nebyl špatně, ale pilot koupil střepiny. O víkendu to tak psal známý odtamtud s tím, že se jenalo o S-200 nebo SA-17 a že neví.

  Takže z toho jediného jsou dva katapultovaní.

  Pak jsem ještě někde četl o Něvě.
  Jestli je něco dalšího, co se potvrdí, budou to už jiní hoši.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:09 12.02.2018

  Přesný sled událostí asi ještě chvilku znát nebudeme. Ale kdybych si měl tipnout, tak kazd bude asi blízko pravdy. K tomu druhému katapultovanému – není možné, že v druhé vlně ...Zobrazit celý příspěvek

  Přesný sled událostí asi ještě chvilku znát nebudeme. Ale kdybych si měl tipnout, tak kazd bude asi blízko pravdy.

  K tomu druhému katapultovanému – není možné, že v druhé vlně útoku došlo k vážnému poškození letadla, načež pilot nechal operátora katapultovat a sám nouzově přistál? O jednom nouzovém přistání se koneckonců píše leckde.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:06 12.02.2018

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Kazdych par minut tam skacou dalsi a dalsi zdroje...

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Kazdych par minut tam skacou dalsi a dalsi zdroje...

 • DauDY
  10:47 12.02.2018

  Marthy aj ja som počul o viacerých poškodených strojoch, F-15ka musela núdzovo pristáť a aj o Apachovi som niečo podobné počul. Ten pristál núdzovo buď v Libanone alebo pri jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy aj ja som počul o viacerých poškodených strojoch, F-15ka musela núdzovo pristáť a aj o Apachovi som niečo podobné počul. Ten pristál núdzovo buď v Libanone alebo pri jeho hraniciach, ale čo je na tom pravdy...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:42 12.02.2018

  Marthy: No tak pri tej leteckej základni, na ktorú sa útočilo, takmer iste nejaké Pantsiry boli, ale na to, aby nimi popri dôležitých objektoch pokryli aj iné batérie PVO, ich asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  No tak pri tej leteckej základni, na ktorú sa útočilo, takmer iste nejaké Pantsiry boli, ale na to, aby nimi popri dôležitých objektoch pokryli aj iné batérie PVO, ich asi nemajú dostatok ... pokiaľ nepostavia všade iba jeden ...Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:19 12.02.2018

  PavolR IAF sice na systémy Pancir neútočily,ale pokud mají Syřané alespoň trochu rozumu tak jejich PVO spolupracuje,S-200 a případně BUKy ostřelují letouny a Panciry je chrání ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  IAF sice na systémy Pancir neútočily,ale pokud mají Syřané alespoň trochu rozumu tak
  jejich PVO spolupracuje,S-200 a případně BUKy ostřelují letouny a Panciry je chrání před odvetnou palbou.Viděl jsem nějaké video o tom útoku a byla v něm palba z PVK,bylo to za tmy tak hádám na systém Pancir,v popisku videa bylo taky uvedeno že to byl on.Asi je používají proti protiradiolokačním střelám ap,na ochranu PV systémů středního a dalekého dostřelu a přehledových radarů.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:18 12.02.2018

  Asad drazdi hada bosou nohou, strihne si to jeste jednou a muze to byt konec jeho letectva i PVO (teda nez mu Rusko doda "nove"). @Marthy, pokud se nepletu tak Izrael se Syrii ...Zobrazit celý příspěvek

  Asad drazdi hada bosou nohou, strihne si to jeste jednou a muze to byt konec jeho letectva i PVO (teda nez mu Rusko doda "nove").

  @Marthy, pokud se nepletu tak Izrael se Syrii ve valce furt je, ne? Mirova smlouva uzavrena nikdy nebyla.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:15 12.02.2018

  Jak to hodnotit? Že sundali F16 na "trestné" výpravě za dron bych celkem chápal. IAF to bralo jako x té rutinní škádlení a tomu asi odpovídala operace. Není mě ale jasné, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak to hodnotit?
  Že sundali F16 na "trestné" výpravě za dron bych celkem chápal. IAF to bralo jako x té rutinní škádlení a tomu asi odpovídala operace.
  Není mě ale jasné, že druhá trestná za F16 (dle zpráv) dopadla pro IAF naprostým vítězstvím. To už obě strany jeli na 100 % a syřané si evidentně ani neškrtli..Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:11 12.02.2018

  Narazil jsem na dvě informace: S-200 a S-125. Podložené zbytky raket (nějaké zbytky ale být musí, když jich vypálili třeba 20 :) Mohlo by to být jak píše Raziel a třeba jsou obě ...Zobrazit celý příspěvek

  Narazil jsem na dvě informace: S-200 a S-125. Podložené zbytky raket (nějaké zbytky ale být musí, když jich vypálili třeba 20 :)
  Mohlo by to být jak píše Raziel a třeba jsou obě pravdivé...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:08 12.02.2018

  Marthy: Možnosť č. 1 by som vylúčil jednak pre to, že je to číra fraška, a jednak pre to, že na Panciry v odvete neútočili. Možno ani samotní Sýrčania nevedia, čím to lietadlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Možnosť č. 1 by som vylúčil jednak pre to, že je to číra fraška, a jednak pre to, že na Panciry v odvete neútočili.
  Možno ani samotní Sýrčania nevedia, čím to lietadlo reálne zostrelili, keďže mohlo ešte hodný kus letieť, ale prinajmenšom podľa zoznamu cieľov odvety a trosiek rakiet, čo dopadli na územie Jordánska, sa dá predpokladať, čím to do nich šili.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:07 12.02.2018

  všude se píše o dvou sestřelených strojích :-O tak nevim jedno video je z noci - místo dopadu F-16. Druhé video je až z rána, tam je vidět, jak se pilot snáší na padáku na zem. ...Zobrazit celý příspěvek

  všude se píše o dvou sestřelených strojích :-O tak nevim

  jedno video je z noci - místo dopadu F-16. Druhé video je až z rána, tam je vidět, jak se pilot snáší na padáku na zem. V Izraeli je východ slunce okolo 6.30

  http://aktualnikonflikty.cz/vi...

  zde odkazy na videa - posuďte sami. Jedno je točené v noci, druhé až ráno. To se jako ten pilot snášel na padáku 4 hodiny? :-DSkrýt celý příspěvek

 • qaxx
  10:00 12.02.2018

  Marthy Na 99% bola f-16 zostrelená raketou kompletu s-200 Toto tvrdenie podporujú aj informácie od sýrčanov že poškodili viaceré lietadlá, čo pri 200kg naloží nie je vôbec ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  Na 99% bola f-16 zostrelená raketou kompletu s-200
  Toto tvrdenie podporujú aj informácie od sýrčanov že poškodili viaceré lietadlá, čo pri 200kg naloží nie je vôbec nepravdepodobné.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:53 12.02.2018

  @Marthy
  obávám se, že tady už si někdo dlouho připravoval hůl

  @Marthy
  obávám se, že tady už si někdo dlouho připravoval hůl

 • lorgarius
  09:50 12.02.2018

  by ma zaujimalo, ci rusi dokazu situaciou s izraelom upokojit, najme teraz ked vladnych vojakov preventivne bombarduje aj usa.

  by ma zaujimalo, ci rusi dokazu situaciou s izraelom upokojit, najme teraz ked vladnych vojakov preventivne bombarduje aj usa.

 • Luky
  09:45 12.02.2018

  Je to zimní olympijský pětiboj. Když jsou v posledních letech dny sportovního míru nebo prázdniny, tak je zvýšené riziko konfliktu. Zdá se ale, že se Rusům po útoku zatím daří ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to zimní olympijský pětiboj. Když jsou v posledních letech dny sportovního míru nebo prázdniny, tak je zvýšené riziko konfliktu.

  Zdá se ale, že se Rusům po útoku zatím daří na jihu chladit hlavy.
  Na severu si asi pustí žilou.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  09:40 12.02.2018

  Situace je v Sýrii opravdu nepřehledná,třeba o tom sestřelu jsem četl několik variant z různých zdrojů: 1-to letadlo sestřelil Pancir S1 kanóny 2-sestřelil ho systém ...Zobrazit celý příspěvek

  Situace je v Sýrii opravdu nepřehledná,třeba o tom sestřelu jsem četl několik variant z různých zdrojů:
  1-to letadlo sestřelil Pancir S1 kanóny
  2-sestřelil ho systém 9K37BUK
  4-sestřelil ho S-125
  5-no a tady je uveden jako pravděpodobný S-200
  Jinak podle Syrských zdrojů byla sestřelena F-16 jistě,3 letouny byly poškozeny,jeden musel nouzově přistát.Dále prý zneškodnily většinu raket vypálených IAF v odvetě za sestřelený letoun.Podle toho se dá odvodit že letouny IAF se držely dál od Syrských prostředků PVO,takže ty většinou postřelovali jimi vypálené rakety.Vypadá to tedy opravdu na S-200,který má jako jediný dostatečný dostřel.(snad ještě BUK,ale průlet na dostřel Pancirů nebo S-125 by asi Izraelci neriskovaly.)
  Nicméně žasnu nad arogancí Izraelců,kvůli jednoho dronu který (možná) narušil jejich vzdušný prostor,nezpůsobil žádnou škodu-vyskakují jako by jim někdo vyhlásil válku,přitom vzdušný prosto Sýrie,Libanonu a bůhví koho dalšího porušují zcela běžně a bombardují beztrestně cíle v Sýrii.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:33 12.02.2018

  Aj som si hovoril, že ak Izrael chce, aby protiúder Sýriu fakt bolel, budú medzi cieľmi aj batérie Bukov ... patria k najmodernejším a ostatných kompletov majú ako n*sr*n*ch.

  Aj som si hovoril, že ak Izrael chce, aby protiúder Sýriu fakt bolel, budú medzi cieľmi aj batérie Bukov ... patria k najmodernejším a ostatných kompletov majú ako n*sr*n*ch.

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 11