Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Trosky F-16 vedle kibucu Harduf.  / Tasnim News Agency; CC BY 4.0

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku F-16. V reakci na to izraelské letectvo (IAF) podniklo letecké údery na syrskou protivzdušnou obranu (PVO) a íránské cíle v Sýrii.

Nejnovější napětí mezi Sýrii a Izraelem začalo 10. února poté, co izraelský bitevní vrtulník AH-64 Apache nad Izraelem sestřelil cizí dron. Podle izraelského letectva (IAF) šlo o dron íránské výroby, který odstartoval ze syrské letecké základny Tijas (T-4) ve střední Sýrii a nad Izrael se dostal přes Golanské výšiny. IAF typ dronu neupřesnilo, ale soudě podle záběrů trosek i videa letícího dronu šlo o íránský dron Saegheh.

 


 

Saegheh je slavný íránský dron typu samokřídlo, který vznikl na základě „ukradeného“ amerického bezpilotního letounu RQ-170 Sentinel. Připomeňme, že v prosinci 2011 se íránským silám zřejmě za použití prostředků radiolektronického a kybernetického boje podařilo zmocnit RQ-170, který operoval kolem íránsko-afghánské hranice.
 

Saegheh se nalézá ve výzbroji Íránských revolučních gard. Oficiální technické údaje o dronu nejsou k dispozici. Hlavním úkolem íránského dronu jsou průzkumné a zpravodajské informace. Saegheh může ale údajně používat nějaký typ přesné munice vzduch–země.

 

Dle brigádního generála Tomera Bara, náčelníka štábu izraelského letectva, IAF sledovalo íránský dron hned od startu, a jakmile překročil hranice, byl sestřelen. „Jedná se o vážný íránský útok na izraelské území. Írán zatahuje region do situace, o které nikdo neví, jak skončí. Jsme připraveni na různé rušivé události – kdo je zodpovědný za tento incident, je ten, kdo za to bude pykat,“ komentoval událost brigádní generál Ronen Manelis, mluvčí izraelských obranných sil (IDF).
 

Íránská strana izraelské informace popřela. Bahram Qasemi, mluvčí íránského ministerstva zahraničí, uvedl, že izraelské zprávy jsou „směšné“ a že Írán provádí vojenské operace pouze v Sýrii.

 

V každém případě Izrael v reakci, jak se píše v tiskové zprávě IDF, zničil řídicí a velitelské vozidlo dronu Saegheh, které se nacházelo na základně, odkud Saegheh vzlétl. Vozidlo ale nezničilo izraelské letadlo, nýbrž izraelský   „kamikadze“ dron IAI Harop.  Dron Harop má dosah až 1000 km, vydrží ve vzduchu šest hodin a bojová hlavice má hmotnost 23 kg.
 

Dlužno dodat, že se rozhodně nejednalo o ojedinělý útok  IAF na cíle v Sýrii. Za poslední dva roky mělo IAF provést na sto leteckých úderů – v drtivé většině případů se však informace o úderech nedostaly na veřejnost. Cílem útoků jsou především vojenské pozice íránských revolučních gard v Sýrii, sklady a konvoje íránských zbraní v linii táhnoucí se přes Sýrii do jižního Libanonu a také pozice syrské PVO, která se snaží izraelským letadlům čelit.

 

Tentokrát se však syrské PVO podařilo pravděpodobně s komplety S-200 Vega zasáhnout izraelskou stíhačku F-16, zřejmě typ F-16I  „Sufa“. Stíhací letoun F-16 byl zasažen nad izraelským územím a následně spadl nedaleko kibucu Harduf. Izraelským pilotům se podařilo katapultovat, ale jeden z nich utrpěl těžká zranění (není jasné, zda při katapultáži, nebo při zásahu syrské rakety). Oba piloty transportoval do nemocnice záchranný vrtulník IAF.

 

Zachycení a zničení cizího dronu nad Izraelem.

 

Podle izraelských zpráv syrská PVO měla proti izraelskému letounu vypálit minimálně dvacet raket země–vzduch. Jako nejpravděpodobnější se jeví sestřel raketou kompletu S-200, která je sice zastaralá, ale má mohutnou 200 kg těžkou bojovou hlavici. Vzhledem k mohutné hlavici nemusí být střela příliš přesná.

 

V reakci pak IAF zaútočilo na 12 cílů v Sýrii, mimo jiné na tři postavení syrské PVO a čtyři „íránské cíle“ v Sýrii. Zasažena byla mimo jiné kontrolní věž na syrské základně T-4 a stanoviště íránských raket země-vzduch Mersad (kopie amerického systému MIM-23B I-HAWK).

 

V případě syrské PVO IAF zaútočilo na pozice kompletů PVO S-125 Něva, S-200 Vega a Buk-M2E. Podle blogu BMPD se jedná pravděpodobně o ty systémy, o kterých je IAF přesvědčeno, že proti izraelským letounům vedly palbu.

 

Brigádní generál Bar médiím uvedl, že izraelský letecký úder proti syrským cílům je největší leteckou kampaní proti Sýrii od roku 1982.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o incidentu také hovořil s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Netanjahu měl ruskému prezidentovi vyjasnit, že Izrael se bude  veškerým útokům ze Sýrie bránit.
 

„Naše politika je jasná. Izrael se bude bránit jakékoliv agresí a pokusům o porušení své svrchovanosti,“ řekl Netanjahu. „Irák se dnes pokusil o narušení naší suverenity a pronikl ze Sýrie do izraelského vzdušného prostoru.

 

Izraelská F-16 padá kolmo k zemi.

 

Podle tiskové agentury Interfax Netanjahu řekl Putinovi, že Izrael má „právo a povinnost bránit se proti útokům ze Sýrie“. Putin pak naléhal na Netanjahua, aby se vyhnul krokům, které by vedly k nové konfrontaci v regionu. V každém případě, jak si všímá izraelský deník Haaretz, po tomto telefonátu IAF nepodniklo řádné další útoky.

 

„Vyzýváme všechny strany, aby zůstaly zdrženlivé a vyhýbaly se jakýmkoli činnostem, které by mohly komplikovat situaci,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. „Je nezbytné bezpodmínečně respektovat svrchovanost a územní celistvost Sýrie a dalších zemí v regionu.“

 

Netanjahu po událostech v Sýrii také hovořil s ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem. Očekává se, že Tillerson tento víkend vyrazí na pětileté turné po Blízkém východě, kde navštíví Egypt, Turecko, Kuvajt, Jordánsko a Libanon. Spojené státy samozřejmě podpořily Izrael. „Spojené státy silně podporují suverénní právo Izraele na sebeobranu,“ uvedla Heather Nauertová, tisková mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

 

Sestřel izraelské F-16 jen dokazuje nepřehlednost situace. Ostatně na severu turecká armáda provádí pozemní operaci proti kurdským bojovníkům, které podporují Spojené státy. Syrská armáda dokonce uzavřela s kurdskými bojovníky dočasné příměří, aby mohli přesunout svoji brannou hotovost do střetu s Turky.

 

Ruský prezident Sergej Lavrov označil tureckou ofenzivu za „šílenou“. Avšak zda to nějak ovlivní prodej ruských prostředků PVO S-400 do Turecka, není jasné.

Zdroj: HaaretzIsrael Defense; IDF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země

Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  17:31 15.02.2018

  Ty, Bille, neutrhli se vám ti Turci ze řetězu? A já myslel, že jsou na vašem, Voloďo. Aleprt. Nám je to volný, na nás neútočí, jdou po vašich Kurdech. Njn, potřebovali bysme jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty, Bille, neutrhli se vám ti Turci ze řetězu?
  A já myslel, že jsou na vašem, Voloďo.
  Aleprt. Nám je to volný, na nás neútočí, jdou po vašich Kurdech.
  Njn, potřebovali bysme jim dát na budku, jenže to nejde, bo jsme dohromady v jednej jalijancii.
  Hele, to znam, my zas teď máme problém s Vágnerovci. Taky bysme jim potřebovali zkrátit řetěz.
  Voloďo, mám nápad. Přihrajte nám ty Vágnerovce, pošlete je na nějaký ty Kurdy, my vám je exemplárně smáznem, vás to nebude nic stát a Turci si snad daj pozor. A nebudeme to moc rozmazávat.
  Domluvíno, Bille.

  Nj, taky varianta ;-)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:59 15.02.2018

  Napadla ma taká malá konšpiračná teória k masakru zo 7. februára: Nemôže tu ísť o odkaz Turkom? Pokus o ich zastrašenie? Totižto Turci používajú v boji s Kurdmi vo veľkej miere ...Zobrazit celý příspěvek

  Napadla ma taká malá konšpiračná teória k masakru zo 7. februára:
  Nemôže tu ísť o odkaz Turkom? Pokus o ich zastrašenie?
  Totižto Turci používajú v boji s Kurdmi vo veľkej miere svojich spojeneckých bojovníkov. Títo by boli aj v prvej vlne útoku na Manbij. A práve vtedy, keď sa Američania snažia presvedčiť Erdogana, že ten útok by skutočne, ale skutočne nebol dobrý nápad ... BUM. Dôjde k incidentu, v ktorom americké sily s pri doteraz bezprecedentnom nasadení totálne zmasakrújú proasadovské jednotky útočiace na podobnú americko-kurdskú pozíciu, akou je aj Manbij.
  Toľko známe fakty. A teraz pár otázok.
  Ako dlho je už línia pri Deir al-Zoure viac menej stabilná? Je náhoda, že majiteľ tej rafinérie začal ponúkať odmenu za jej získanie práve teraz? Nemohli tam byť rozfláknuté jednotky nalákané prostredníctvom spravodajskej hry?
  Ja neviem, iba sa pýtam.

  Bonusová otázka na margo fenriho teórie "krotenia psa": No ale práve mesiac pred voľbami zbachnúť incident, ktorý si aj po týždni žije vlastným životom, keď ešte ďalšie dni budú vyskakovať mená mŕtvych, šíriac v Rusku blbú náladu?Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:19 15.02.2018

  Sorry, klidně to berte jako spam. http://www.ceskatelevize.cz/ct... a tady ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorry,

  klidně to berte jako spam.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  a tady opět o něco "hodnověrněji" podaný překlad náhledu na hlavnespravy (tam jak jsem už naznačoval je třeba vše brát s rezervou)
  https://www.hlavnespravy.sk/za...

  Takže to možná bude spíše pár poradců, kteří byli od Wagnerovců.

  Sorry a už nebudu svinit diskusi.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:10 15.02.2018

  Tak prý už identifikovali 8 Wágnerovců. Těžko říci jak spolehlivý je ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak prý už identifikovali 8 Wágnerovců.

  Těžko říci jak spolehlivý je zdroj:
  https://www.znak.com/2018-02-1... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:43 15.02.2018

  fenri:
  Áno, bola to tá debata, ale už neviem, pod ktorým článkom a áno, mohol sa do nej dosť dobre pripliesť aj niekto iný.

  fenri:
  Áno, bola to tá debata, ale už neviem, pod ktorým článkom a áno, mohol sa do nej dosť dobre pripliesť aj niekto iný.

 • fenri
  12:33 15.02.2018

  pavolR: Streklova jsem jistě nezmiňoval jako nástupce Putina. Možná jako nějakou teorii k vyloučení, či loutku. Tuším, že to bylo v debatě o Kadyrovovy. Strelkov s Wagneremnení v ...Zobrazit celý příspěvek

  pavolR: Streklova jsem jistě nezmiňoval jako nástupce Putina. Možná jako nějakou teorii k vyloučení, či loutku. Tuším, že to bylo v debatě o Kadyrovovy. Strelkov s Wagneremnení v bandě. Strelkov je sám, odstavený, zahořklý, sní o návratu a plyve kolem sebe. Kontakty a zdroje má informací má, ale důvěryhodný jistě není a nebyl. jen byl celkem zručný, ale jeho doba minula. Možná bude zase resuscitován pro nějaký konflikt, ale nevím, naštval příliš hodně lidí.
  Erdoganův prostor není velký ve smyslu vyjít z toho jako vítěz. Prostě se mu postupně povedlo naštvat úplně všechny. Každý s ním bude mluvit, protože jsou velký a na Bosporu, ale každý je bude jen používat pro sebe. navíc prostě manie Turků s Kurdy jde něco, co jde daleko přes jakékoliv racio.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:37 15.02.2018

  fenri: Tak či onak má Erdogan dostatočný manévrovací priestor, nemá dôvod viazať sa na nejaké Rusko. Wagnerovci (Wrangel je niekto iný ;-) ) sú súčasťou väčšej konštrukcie, ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Tak či onak má Erdogan dostatočný manévrovací priestor, nemá dôvod viazať sa na nejaké Rusko.

  Wagnerovci (Wrangel je niekto iný ;-) ) sú súčasťou väčšej konštrukcie, bratstva v zbrani, ktorej súčasťou je aj Strelkov, ktorého ste pár mesiacov dozadu (než u Vás upadol do nemilosti :-) ) ešte spomínali vedno so Šojguom a Lavrovom ako prijateľného Putinovho nástupcu. Pamätám si to preto, lebo ma to dosť prekvapilo. A myslím, že to niečo svedčí o potencionálnom vplyve týchto skupín na verejnosť.

  Píšem o koristi nad rámec bežného hospodárstva. Mohol by som systém nazvať aj tradične mafiánskym, vyšlo by to zhruba narovnako, no volím radšej neutrálnejší termín.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:56 15.02.2018

  PavolR - nepsal jsem o vztyčeném prostředníčku, ale o "nět". To není totéž. A nepíši o vděčnosti u Erdogana, čtěte pořádně. Píši o jeho strachu. Prostě chlapec dobře ví, že jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - nepsal jsem o vztyčeném prostředníčku, ale o "nět". To není totéž.
  A nepíši o vděčnosti u Erdogana, čtěte pořádně. Píši o jeho strachu. Prostě chlapec dobře ví, že jeho pozice je dost vratká.

  Nemyslím si, že by Wrangelovci byla tak silná jednotka, aby je RA nezkrotila, zvláště tím, že na ně pošle sousedovic silného psa.

  Protofeudální systém? Ale houby, mrkněte se, co to slovo znamená.
  V potřebě přísunu nových a nových zdrojů, bez kterých nastane buď stagnace či kolaps je to podobné většině ostatních ekonomik. Ostatně o čem myslíte, že je celé syrské ddbrodružství? A Asadových smutných očích? Nebo o zdrojích navícero způsobů:
  -ukázat, že pes je zpátky a umí kousat
  -prodej zbraní
  -případné zdroje Syrie (i když tam bych to moc neviděl, ta země je na srágory
  A proč myslíte, že se Rusové tak nenápadně a o to silněji tlačí na sever? Ostatně moje pracovní teorie je, že spousta toho, co Rusko dělá je jen kombinace kouřové clony a ukazování svalů s cílem na severu. Žádné Pobaltí (ale ať si to všichni myslí a upírají tam svojí pozornost), žádný Donbas, i v té Syrii bude prvek tohoto obsažen...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:43 15.02.2018

  fenri: To s tým pučom je iba špekulácia, ku ktorej sa kloníte skrze svoje sklony vidieť za akoukoľvek udalosťou Putina a "jeho úspech" (aj zostrel F-16 ste hneď skomentovali ako ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  To s tým pučom je iba špekulácia, ku ktorej sa kloníte skrze svoje sklony vidieť za akoukoľvek udalosťou Putina a "jeho úspech" (aj zostrel F-16 ste hneď skomentovali ako Putinov zdvihnutý prst Izraelu :-D ). Už len predpokladanie vďačnosti od niekoho ako Erdogan je vcelku úsmevné.

  Oni tí psy spravidla nie sú blbí a keď keď nadobudnú pocit že boli oni a "ich vec" zradená. Nebudú váhať pohryznúť vlastného pána. A ich podpora nie je tak úplne zanedbateľná. "Krotenie" takýchto skupín je vždy tak trocha ruská ruleta a ta vždy končí výstrelom (spomeňte na Lipany).

  Putin - systém, ktorý vytvoril, má určitú mieru pružnosti, ktorá mu dáva zdanie efektivity, ale je to ako s pohybom na tenkom ľade. Vzpriamene na ňom môžete ísť rýchlejšie, ako keby ste rozložili svoju váhu, no keď sa preboríte, je s Vami amen. problémom je, že ide o protofeudálny systém stojaci na dvoch relatívne krehkých pilieroch: 1) úspešný vodca (či už ide o reálne alebo fiktívne úspechy) 2) z tohoto úspechu plynúca korisť, ktorá slúži na splatenie lojality družinníkov.. Koristi je stále menej a zdanie úspešnosti bude stále ťažšie udržať. Tým pádom sa systém buď transformuje alebo nevyhnutne padne a bude násilne nahradený iným (ako v 1917). Myslím, že toto je niečo, čo budúce generácie Rusov Putinovi neodpustia.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:56 15.02.2018

  PavolR: -Turecko bude brát Rusko i po Syrii min. ze dvou důvodů: 1.) Pokud to pro Turky v Syrii nedopadne (jakože to moc nevypadá), tak si prostě triumvirát Turecko-Rusko-Irán ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  -Turecko bude brát Rusko i po Syrii min. ze dvou důvodů:
  1.) Pokud to pro Turky v Syrii nedopadne (jakože to moc nevypadá), tak si prostě triumvirát Turecko-Rusko-Irán "zbyde". Nejsem si jistý, zda je ještě možná cesta Turecka zpět do jádra NATO a obecně západní země. Jedina za cenu naprostého obětování Kurdů a bez Erdogana )obě varianty samozřejmě možné jsou)
  2.) Erdogan Rusku dluží za puč. A není blbý, aby nevěděl, že pokud ho jednou Rusové podrželi, klidně se mu může příště stát nehoda.

  -ano, o bojových psech Ruska píši, že je možné, že právě masakr u Deiru byl možná (nebo z to byl alespoň významný prvek) součástí krocení zdivočelého psa. S tak splašenou jednotkou jakou Wagnerovci asi v poslední době byli, se prostě v minovém poli tančit nedá. A protože to v principu nebudou lidé, se kterými je možná domluva a argumentace "vyššími cíly", musel přijít řemen. A protože samozřejmě Rusko dost dobře nemůže mastit své vlastní žoldnéře (resp. jednotku, kde to asi s tím etnickým russtvím žhavé nebude, ale jsou bráni jako Rusové), tak tohle bylo ideální. umím si představit i úvahu, že si Rusové řekli, že pokud Wagnerovci zaberou soutěžené zdroje, tak dobře (zisk+dostanou na hubu dřív, nebo později) a pokud ne, tak je úkol splněn. Ostatně myslím si, že se brzy dočkáme v Rusku zákona o soukromých armádách. Jeho primárním úkolem samozřejmě nebude ochrana vojáků, pozůstalých a etický kodex na cizím území (to všechno tam bude, ale v druhém plánu), ale především poslušnost. Prostě Utkinovi moc narostl hřebínek.
  -Putin - já ho naopak (v kombinaci se svatou trojicí s Šojguem a Lavrovem) pokládám za velmi schopného. Myslím, že se u nás podceňuje ten všeobecný a všudypřítomný marast, v jakým Rusko bylo cca 12-15 let před Putinem. A a si o metodách a cílech myslíme cokoliv, tak prostě tam zavedl systém, který nejen že nějak funguje, ale jeví se i jako relativně odolný vůči vnějším tlakům (cena ropy, sankce) a ještě je schopen jít ve většině parametrů nahoru. Myslím, že vzít libovolného západního politika a dát ho na jeho místo, že to lépe neukočíruje. Vy myslíte, že ano?

  Rase - Turky z NATO nikdo vylučovat nebude, pokud by nedošlo k něčemu brutálně flagrantnímu. Na to je potřebují. Prochází jim i úvahy o čínských a ruských PVO.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:51 15.02.2018

  No to "stejne dobre" je mozna jeden z tech duvodu proc sel turek tou lehci cestou. Jak se ukazuje tak Turecka armada neni tak silna jak by se mohlo zdat z cisel a ztraty, at na ...Zobrazit celý příspěvek

  No to "stejne dobre" je mozna jeden z tech duvodu proc sel turek tou lehci cestou. Jak se ukazuje tak Turecka armada neni tak silna jak by se mohlo zdat z cisel a ztraty, at na technice nebo na lidske sile, jim tam naskakuji. Tohle je pro Erdogana, stejne jako pro kterehokoli dalsiho diktatora, osemetra situace protoze jen vitezstvi jeho pozici posilni, prohra ho totalne znici a smete. Nemyslim ze Erdogan je vnitrne smiren s jakymkoliv Kurdistanem vzniknuvsim kdekoliv, vi ze to vyhledove pro nej bude problem k reseni. Na druhou stranu ale musi hledet i na vnitrni situaci v Turecku, na volby a na to ze potrebuje 1) pozitivni naladu a semknuti v boji s vnejsim nepritelem 2) nad kterym vitezi, tim vybudovat obraz silneho vudce.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:35 15.02.2018

  Osobně si myslím, že by Turci přivřeli oči nad Kurdy za Eufratem, pokud by oplátkou získali nějaké to území na Západě Sýrie. Sice teď taky bojují proti Kurdům, ale jen proti malé ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že by Turci přivřeli oči nad Kurdy za Eufratem, pokud by oplátkou získali nějaké to území na Západě Sýrie. Sice teď taky bojují proti Kurdům, ale jen proti malé enklávě - stejně dobře mohli vletět do Kurdistánu ze Severovýchodu, ale neudělali to. Tak nějak čekám že vznikne druhý Libanon (z Alavitského území). Akorát jsem zvědavý, kdo přesvědčí Kurdy že Západní část, na kterou teď útočí Turci nebude jejich :D Zbytek Sýrie, pořád papírově velký stát, by asi zůstal Asadovi.
  Na nějaké rozkoly mezi Tureckem a USA nevěřím, všechno to jsou jen silácké řeči, ale pochybuju že by si lajli vyloučení z NATO nebo tak něco.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:18 15.02.2018

  fenri: Vcelku dobré zhrnutie (podobne ako Raseho), len by som podotkol, že si podľa môjho názoru pár vecí buď idealizujete, alebo prinajmenšom beriete na ľahkú váhu. - slabinou ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Vcelku dobré zhrnutie (podobne ako Raseho), len by som podotkol, že si podľa môjho názoru pár vecí buď idealizujete, alebo prinajmenšom beriete na ľahkú váhu.
  - slabinou tézy o "tureckej neveste" je, že RF je pre Erdogana rokovacím partnerom iba dovtedy, kým má nejaké karty Sýrii. Turecko si má a bude mať z čoho vyberať.
  - Rusko si v posledných rokoch na účel ozbrojeného zasahovania bez oficiálneho angažovania sa, vytvorilo svorku bojových psov, ktorí však majú určité predstavy a pramalé pochopenie pre diplomatické tančeky. Treba ich držať na zahraničných "spanilých jazdách", lebo doma by mohli začať robiť problémy, keď im docvakne, že v skutočnosti nekrvácali tak úplne za to, za čo si mysleli. Niekoľko populárnych poľných veliteľov bolo v poslednom čase za nejasných okolností zlikvidovaných.
  Teda RF už "musí" udržiavať určité zahraničné konflikty, aby tieto neprišli k ním.
  - Predpokladáte, že kým žije Putin a je pri moci, zatiaľ to bude v pohode, ale ja naopak pokladám Putina za vcelku neschopného štátnika (hrať divadlo pre plebs a riadiť štát ako Cosa Nostru stačí iba kým je pokoj), priamo zodpovedného za situáciu, kedy ešte aj vy aspoň teoreticky pripúšťate scenára "rozpad 2"Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:32 15.02.2018

  Fenri, díky za ten komentář. Jen zkusím k tomu, že Rusové nepůjdou do konfliktu s USA o Sýrii dodám snad jen možná mylnou úvahu. Myslím si totiž, že nemohou, i kdyby nakrásně ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  díky za ten komentář. Jen zkusím k tomu, že Rusové nepůjdou do konfliktu s USA o Sýrii dodám snad jen možná mylnou úvahu. Myslím si totiž, že nemohou, i kdyby nakrásně chtěli, protože nemají takové možnosti tam dostat dostatek sil v dostatečně krátkém čase, aby mohli byť jen uvažovat o tom, že mají šanci USA zastavit. Takže v tomto případě nemají moc navybranou a ty popsané scénáře, kdyby jsou pro ně výhodné asi více než možnost bojovat kdyby mohli.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:24 15.02.2018

  Peter Eglund: Nepokojná léta. Vřele doporučuji tuhle knihu pro chápání toho, co se děje v dlouhých, "nefrontových" konfliktech. Ta paralela s warlordy, profesionálními žoldáky ...Zobrazit celý příspěvek

  Peter Eglund: Nepokojná léta.
  Vřele doporučuji tuhle knihu pro chápání toho, co se děje v dlouhých, "nefrontových" konfliktech.
  Ta paralela s warlordy, profesionálními žoldáky různých levelů...jen nevím, jak to bude v muslimské zemi s markytánkami, ale kde je poptávka, bývá i nabídka.
  Nepochybuji, že se tam dá najít celá škála ozbrojenců ve smyslu stupně ovládnutí. Tj. na jedné straně
  1.) řekněme regulérní Specnaz, návodčí, piloti, REB, PVO...kteří jedou přesně v režii ruské vlády. Mají sichrovaný zadek (do výše ceny Syrie pro Rusko, pochopitelně) a dělají přesně co se po nich chce a většinou se jim dost daří.
  2.) Pak je tu nějaká šedá zóna, kde mohou pro ruské zájmy bojovat různí Wagnerovci, místní milice a oddíly...prostě na špinavé či riskantní operace se najme někdo, jehož ztráta nebolí a od koho se lze distancovat pokud:
  -se to nepovede
  -udělají nějaký humanitární průser, který se provalí
  3.) výše uvedená skupina si (vzhledem k oblastem s faktickým bezvládím) občas jede na svojí pěst ve stylu husitských válek, 30 leté války, Jugošky, Konga...Pokud tím nezkříží plány velkých hráčů (z jakékoliv strany), nebo se něco nepodělá, o nic nejde.
  Bod 3. pravděpodobně bylo možné vidět 7. února, kde buď:
  a.) hoši byli posláni schválně na jatka, protože už moc vlčili a nechtěli poslouchat
  b.) šlápli někomu na kuří oko (možná i z nedostatku svých informací-ostatně může souviset s a.)) a ten někdo honem rychle a hodně tvrdě zasáhl

  Stejná situace je samozřejmě na druhé straně, kde můžeme najít regulérní vojáky US Army, různé stíny od vojáků a kontraktorů EP a podobných, po různé místní skupiny většinou s různě patetickými mučednickými názvy a zpravidla volně oscilující a přecházející mezi IS, frančízami al-Kaidy a demokratickou opozicí.

  U těch místňáků je hlavní rozdíl mezi Rusy a USA v tom, že Rusové (na té ofiko úrovni) spolupracují s SAA, zatímco USA se dlouho babraly s výše popsanými chaotickými skupinami typu "včera uřezávač, dnes humánní demokrat". Jenže ty jim asi dílem VKS, Hizballáh a Iránci oddělali a dílem USA zjistili, že je to materiál krajně nespolehlivý a že se s ním špiní. Proto teď vsadili na Kurdy, což je mnohem lepší kůň, až na fakt, že tím vytáčí Turky (a to byl asi důvod, proč Kurdi nebyli jejich tažným koněm hned od začátku).

  Skupiny 1.) se do konfliktu mezi sebou jen tak nedostanou a všichni dělají vše proto, aby se to nestalo. stínový tanec, chodí kolem sebe po špičkách.

  Stále je ta válka o tom, že si USA musí vybrat, zda chtějí kus Syrie, nebo Turecko.

  Event. celou Syrii, za cenu tvrdého konfliktu s Ruskem. Předpokládám, že by ale Rusko skutečně brutálnímu záměru USA získat Syrii ustoupilo. Proč?
  Nemají peníze na velkou tvrdou válku v cizině, resp. by se jim to prostě nerentovalo, zas tak důležitá a hodnotná Syrie není. Za další by odešli s Tureckou nevěstou (ovládající mj. Bospor), což je kompenzace více než dobrá a celá akce by i jen s tímhle výsledkem byla velmi zisková. A s pobavením by sledovali USA, jak zabředávají do další vleklé války s tím, že by Turkům a dalším zájemcům dodávali zbraně.
  Nebo nastydlý Putin umře či bude umřenej, Šojgu s lavrovem nezvládnou převzít moc a v Rusku začne rozpad č. 2. A přestože to spousta prosťáčků přivítá potleskem, tak to bude blbá zpráva pro všechny, což těm jednodušším dojde až po čase.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  07:58 15.02.2018

  KOLTE, čtětete - máte totiž podobný problém jako Standa. Já CITOVAL sic volně to co píší JINDE a pokud neumíte luštit BUKVY tak váš problém. Nicméně - Volně cituji jistého ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLTE,

  čtětete - máte totiž podobný problém jako Standa. Já CITOVAL sic volně to co píší JINDE a pokud neumíte luštit BUKVY tak váš problém.

  Nicméně - Volně cituji jistého čecha o američanech: My jim říkali nejezděte tam předpokládáme, že tam bude IED, protože to a ono a oni tam stejně jeli a ono to bouchlo, že a tam kde jsme to předpokládali. Na Humwee navařili trubky omotané molitanem, aby neničili místním auta a američani řekli, že to musel vymyslel génius.

  Příběh z druhé strany - Naši za bolševika cvičili čas od času s SSSR - strýc když jel tak jel i kápi na hlavě na cvičení se naši dřželi trochu stranou zatíkmco RA valili rakety jak to jen šlo - další story - když zapadlo auto tak naši došli do vesnice pro auto zatímco molodci to tlačili silou svých mocných paží.

  Takže se tu bavíme docela o "obecném" problému některých velkonárodů.

  Sorryjako, ale má-li být diskuse vyvážená nelze slyšet jen názor jedné strany víme? Takže jsem si neodpustil tu vypustit nějakou tu informaci z druhé strany.

  A vlastně mí klidně dejte nálepku rudého agenta z Moskvy mě je to vlastně úplně víte kde co si o mě myslíte ;-)

  Hezký den všem zapáleným diskutérům.

  P.S.: S Rase myslím, že jsi hodně blízko tomu jak to bylo s tím co jsi napsal mohu souhlasit. Jinak i Shania, když napsal, že asi nečekali jak rychle a co všechno tam můžou poslat nikdo netušil je docela spávná úvaha.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  07:47 15.02.2018

  Milý Stando, já to NENAPSAL já jen CITOVAL informace z RUSKOJAZYČNÉHO webu, který je pod jedním z odkazů na ...Zobrazit celý příspěvek

  Milý Stando,

  já to NENAPSAL já jen CITOVAL informace z RUSKOJAZYČNÉHO webu, který je pod jedním z odkazů na https://www.aktuality.sk/clano...

  Najdi si laskavě odkaz na text v Bukvách pokud víš co to je a zkus v odkazech ty hyeroglyfy rozluštit a možná najdeš přesně to co jsem CITOVAL

  Zvedni si zadek z mozku a pokus se porozumět psanému textu. To o vystrašených Američanech není moje myšlenka ale někoho úplně jiného.

  Jinak spolu s Logikem jste dvojka k pohledání. Výroková logika nula porozumění psanému nula apod. Docela se bavím asi jako někteří jiní.

  Jinak ještě jedna otázka: Proč by ten ex-Wagnerovec na Hlavnespravy.sk musel lhát a ty po něm požaduješ pravdu. Jinak ten útok trval dosti dlouho nikde jsem nezaznamenal nic pod 3h a nasazení všeho, co mohli.


  Rase,

  ale jak jsi psal ten útok na rafinérku byl motivován penězi. Možná ho provedli i Wágnerovci, ale těžko říci, co za skupinu tam šlo. Nesouhlasím s tím, že pokud by Wagnerovci byli tak podporování Putinem jak tu někteří tvrdí, tak že by je nechali tak pitomě ve štychu a ani je nevarovali, protože by nejspíše věděli, že se ženou enou v té koloně odsouzené do záhuby.


  Jinak zmasakrovat velkou lidskou sílu musím přiznat nebude asi až tak problém. I SSSR to doleca elefktivně dokázali na Číňanech na Usuri a ve Ferganské kotlině. Ony pak vznikly legendy o laserech, desintegrátorech apod. ale nejspíš to byl Uragán a TOS s termobarickými hlavicemi těžko říci, ale dost drsně je tam pobili.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:21 14.02.2018

  Nemyslím, že by měl Asad jakýkoliv vliv na to, co se v jeho zemi děje. Určitě ne v odlehlých částech jako je tahle. Osobně si i myslím, že Kurové by ty útočící kolony zmákli pomoc ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že by měl Asad jakýkoliv vliv na to, co se v jeho zemi děje. Určitě ne v odlehlých částech jako je tahle. Osobně si i myslím, že Kurové by ty útočící kolony zmákli pomoc PTŘS, ale bylo by to riskantní - byť tank se zaměřuje snáz než jedoucí pickup. Američané ale určitě byli rádi za možnost představit svou "palebnou sílu" a odradit tak příští pokusy. prostě ty nebožáky smázli. Nic víc nic míň.
  Oni ti žoldáci jsou asi dost šumák i Moskvě, jelikož to jsou povětšinou různé podivné živly z kavkazu, dálného východu, čečenci co bojovali už pod ISIS atd.
  Myslím že i ti oficiální ruští vojáci byli z muslimských regionů (což bylo chytré). Američanům se smějeme že podporují i různé podivné bandy, ale u Moskvy to je stejné. Celkově Hizbaláh a Íránci tomu moc nepomáhají. Schválně mrkněte na videa, že tanky většinou mají vlastní prapor aby bylo vidět pod jakou bandu patří... a většinou ne syrskou armáduSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:07 14.02.2018

  Rase, myslím, že máte s vysokou pravděpodobností pravdu. Samozřejmě je možné cokoliv na škále od "ošklivý Američani v cizí zemi pozabíjeli její hrdinné obránce" až po "zlý ruští ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase, myslím, že máte s vysokou pravděpodobností pravdu. Samozřejmě je možné cokoliv na škále od "ošklivý Američani v cizí zemi pozabíjeli její hrdinné obránce" až po "zlý ruští žoldnéři placení Kremlem bráni vzniku stabilní demokracie v Sýrii", ale kdybych si měl tipnout, tak ten příměr s 30letou válkou je asi docela trefný.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:04 14.02.2018

  Vlastně to celé zní jako dobrý plán. Ta ropná pole nejsou daleko od linie oddělující Kurdy a Asada a kdyby se podařilo obránce překvapit natolik, aby nebyli schopní rychle ...Zobrazit celý příspěvek

  Vlastně to celé zní jako dobrý plán. Ta ropná pole nejsou daleko od linie oddělující Kurdy a Asada a kdyby se podařilo obránce překvapit natolik, aby nebyli schopní rychle zorganizovat dostatečnou leteckou podporu, museli by ustoupit. A Rusové by pak rychle otočili a díky těm Wagnerovcům, kteří v koloně byli, by mohli rozhlásit do světa, že "rusko-syrské síly osvobodily ropná a plynová pole od teroristů". A Amíci by si pak už asi rozmysleli bombardovat pozice ruské armády. No a když to nevyšlo, můžou říkat, s tím nemají nic společného, jejich armáda tam nebyla. Ta pole jsou strategický cíl a za to riziko, pár desítek vojáků a trochu techniky to stálo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 11