Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Trosky F-16 vedle kibucu Harduf.  / Tasnim News Agency; CC BY 4.0

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku F-16. V reakci na to izraelské letectvo (IAF) podniklo letecké údery na syrskou protivzdušnou obranu (PVO) a íránské cíle v Sýrii.

Nejnovější napětí mezi Sýrii a Izraelem začalo 10. února poté, co izraelský bitevní vrtulník AH-64 Apache nad Izraelem sestřelil cizí dron. Podle izraelského letectva (IAF) šlo o dron íránské výroby, který odstartoval ze syrské letecké základny Tijas (T-4) ve střední Sýrii a nad Izrael se dostal přes Golanské výšiny. IAF typ dronu neupřesnilo, ale soudě podle záběrů trosek i videa letícího dronu šlo o íránský dron Saegheh.

 


 

Saegheh je slavný íránský dron typu samokřídlo, který vznikl na základě „ukradeného“ amerického bezpilotního letounu RQ-170 Sentinel. Připomeňme, že v prosinci 2011 se íránským silám zřejmě za použití prostředků radiolektronického a kybernetického boje podařilo zmocnit RQ-170, který operoval kolem íránsko-afghánské hranice.
 

Saegheh se nalézá ve výzbroji Íránských revolučních gard. Oficiální technické údaje o dronu nejsou k dispozici. Hlavním úkolem íránského dronu jsou průzkumné a zpravodajské informace. Saegheh může ale údajně používat nějaký typ přesné munice vzduch–země.

 

Dle brigádního generála Tomera Bara, náčelníka štábu izraelského letectva, IAF sledovalo íránský dron hned od startu, a jakmile překročil hranice, byl sestřelen. „Jedná se o vážný íránský útok na izraelské území. Írán zatahuje region do situace, o které nikdo neví, jak skončí. Jsme připraveni na různé rušivé události – kdo je zodpovědný za tento incident, je ten, kdo za to bude pykat,“ komentoval událost brigádní generál Ronen Manelis, mluvčí izraelských obranných sil (IDF).
 

Íránská strana izraelské informace popřela. Bahram Qasemi, mluvčí íránského ministerstva zahraničí, uvedl, že izraelské zprávy jsou „směšné“ a že Írán provádí vojenské operace pouze v Sýrii.

 

V každém případě Izrael v reakci, jak se píše v tiskové zprávě IDF, zničil řídicí a velitelské vozidlo dronu Saegheh, které se nacházelo na základně, odkud Saegheh vzlétl. Vozidlo ale nezničilo izraelské letadlo, nýbrž izraelský   „kamikadze“ dron IAI Harop.  Dron Harop má dosah až 1000 km, vydrží ve vzduchu šest hodin a bojová hlavice má hmotnost 23 kg.
 

Dlužno dodat, že se rozhodně nejednalo o ojedinělý útok  IAF na cíle v Sýrii. Za poslední dva roky mělo IAF provést na sto leteckých úderů – v drtivé většině případů se však informace o úderech nedostaly na veřejnost. Cílem útoků jsou především vojenské pozice íránských revolučních gard v Sýrii, sklady a konvoje íránských zbraní v linii táhnoucí se přes Sýrii do jižního Libanonu a také pozice syrské PVO, která se snaží izraelským letadlům čelit.

 

Tentokrát se však syrské PVO podařilo pravděpodobně s komplety S-200 Vega zasáhnout izraelskou stíhačku F-16, zřejmě typ F-16I  „Sufa“. Stíhací letoun F-16 byl zasažen nad izraelským územím a následně spadl nedaleko kibucu Harduf. Izraelským pilotům se podařilo katapultovat, ale jeden z nich utrpěl těžká zranění (není jasné, zda při katapultáži, nebo při zásahu syrské rakety). Oba piloty transportoval do nemocnice záchranný vrtulník IAF.

 

Zachycení a zničení cizího dronu nad Izraelem.

 

Podle izraelských zpráv syrská PVO měla proti izraelskému letounu vypálit minimálně dvacet raket země–vzduch. Jako nejpravděpodobnější se jeví sestřel raketou kompletu S-200, která je sice zastaralá, ale má mohutnou 200 kg těžkou bojovou hlavici. Vzhledem k mohutné hlavici nemusí být střela příliš přesná.

 

V reakci pak IAF zaútočilo na 12 cílů v Sýrii, mimo jiné na tři postavení syrské PVO a čtyři „íránské cíle“ v Sýrii. Zasažena byla mimo jiné kontrolní věž na syrské základně T-4 a stanoviště íránských raket země-vzduch Mersad (kopie amerického systému MIM-23B I-HAWK).

 

V případě syrské PVO IAF zaútočilo na pozice kompletů PVO S-125 Něva, S-200 Vega a Buk-M2E. Podle blogu BMPD se jedná pravděpodobně o ty systémy, o kterých je IAF přesvědčeno, že proti izraelským letounům vedly palbu.

 

Brigádní generál Bar médiím uvedl, že izraelský letecký úder proti syrským cílům je největší leteckou kampaní proti Sýrii od roku 1982.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o incidentu také hovořil s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Netanjahu měl ruskému prezidentovi vyjasnit, že Izrael se bude  veškerým útokům ze Sýrie bránit.
 

„Naše politika je jasná. Izrael se bude bránit jakékoliv agresí a pokusům o porušení své svrchovanosti,“ řekl Netanjahu. „Irák se dnes pokusil o narušení naší suverenity a pronikl ze Sýrie do izraelského vzdušného prostoru.

 

Izraelská F-16 padá kolmo k zemi.

 

Podle tiskové agentury Interfax Netanjahu řekl Putinovi, že Izrael má „právo a povinnost bránit se proti útokům ze Sýrie“. Putin pak naléhal na Netanjahua, aby se vyhnul krokům, které by vedly k nové konfrontaci v regionu. V každém případě, jak si všímá izraelský deník Haaretz, po tomto telefonátu IAF nepodniklo řádné další útoky.

 

„Vyzýváme všechny strany, aby zůstaly zdrženlivé a vyhýbaly se jakýmkoli činnostem, které by mohly komplikovat situaci,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. „Je nezbytné bezpodmínečně respektovat svrchovanost a územní celistvost Sýrie a dalších zemí v regionu.“

 

Netanjahu po událostech v Sýrii také hovořil s ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem. Očekává se, že Tillerson tento víkend vyrazí na pětileté turné po Blízkém východě, kde navštíví Egypt, Turecko, Kuvajt, Jordánsko a Libanon. Spojené státy samozřejmě podpořily Izrael. „Spojené státy silně podporují suverénní právo Izraele na sebeobranu,“ uvedla Heather Nauertová, tisková mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

 

Sestřel izraelské F-16 jen dokazuje nepřehlednost situace. Ostatně na severu turecká armáda provádí pozemní operaci proti kurdským bojovníkům, které podporují Spojené státy. Syrská armáda dokonce uzavřela s kurdskými bojovníky dočasné příměří, aby mohli přesunout svoji brannou hotovost do střetu s Turky.

 

Ruský prezident Sergej Lavrov označil tureckou ofenzivu za „šílenou“. Avšak zda to nějak ovlivní prodej ruských prostředků PVO S-400 do Turecka, není jasné.

Zdroj: HaaretzIsrael Defense; IDF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země

Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  14:37 14.02.2018

  fenri: dost pochybuji, že z rafinerie CENTCOM něco má, max si je koupili základnami... Ale po pravdě, angažmá US je hlavně politický problém a následky posledních let kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: dost pochybuji, že z rafinerie CENTCOM něco má, max si je koupili základnami...

  Ale po pravdě, angažmá US je hlavně politický problém a následky posledních let kdy vedeni US strkalo hlavu do písku před situací v Syrii.

  To, že je zajímal jen symptom (ISIS) a ignorovali občanskou válku je dovedlo do situace, kde jsou teď. Se špatnými spojenci na špatném místě. Uvidíme jak si to okecají, když nebude ISIS a tedy důvod pro jejich zapojení.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:13 14.02.2018

  Logik: tak zdroj, ze kterého jsem čerpal nyní hovoří o 4 mrtvých. Jsou to nějací aktivisté z Uralu. Nicméně, stovky budou asi fakt mimo,viděl bych to na jednotlivce, maximálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: tak zdroj, ze kterého jsem čerpal nyní hovoří o 4 mrtvých. Jsou to nějací aktivisté z Uralu. Nicméně, stovky budou asi fakt mimo,viděl bych to na jednotlivce, maximálně několik málo desítek, ale asi vč. raněných.
  Strelkov na jednu stranu ví dost, na druhou je hodně kecálista a s Moskvou má své nevyřízené účty. IMHO chlapec dost zahořkl. Prostě Vašek, co chodil s pány na led...
  Spíš by mě zajímal vztah RA a Vagerovců. Jeden čas jsem myslel, že Vagnerovci jedou pro RA jako jel Blackwater pro US army. Ale zdá se, že jde fakt o ryze komerční subjekt, který sice asi někdy RA využije, ale zřejmě se nechají najmout do čehokoliv i bez posvěcení RA. Na to vysvětlení s finančně motivovaným přepadem rafinérky (Shania) jsem narazil na více místech a dává smysl. Stejně jako dává smysl, že za tu rafinerii, resp. pole se zjevně dá koupit i USAF. Opět money talks, nic nového ve vesmíru, snad už do toho nikdo nebude cpát ideologii ve smyslu hodný Rus/zlý Američan a vice versa. Šmejdi jsou to stejní.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:01 14.02.2018

  Tak se aspoň shodneme na tom, že 600 mrtvých Rusů je blbost a to je oproti tomu článku ze západních super zdrojů dosti úspěch a Rase by se mohl naučit číst alespoň se bojím, že to ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak se aspoň shodneme na tom, že 600 mrtvých Rusů je blbost a to je oproti tomu článku ze západních super zdrojů dosti úspěch a Rase by se mohl naučit číst alespoň se bojím, že to moc neumí, když komolí i jednoslovný nick.

  A mějte se tu hezky pánové.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:11 14.02.2018

  Tak jen ISIS Hunters měli dle toho telegramu ztráty 20 mužů (mrtvých), syrská armáda údajně dopadla hůř. Celkově ten popis situace z pohledu ISIS Hunters je dost zajímavý. Osobně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jen ISIS Hunters měli dle toho telegramu ztráty 20 mužů (mrtvých), syrská armáda údajně dopadla hůř. Celkově ten popis situace z pohledu ISIS Hunters je dost zajímavý. Osobně mi to opravdu přijde, že jim někdo dal informaci, že islamisté jsou na pozicích, kde věděli že jsou Kurdové. Tomu že by islamisti bojovali bok po bohu s Kurdy snad nikdo nevěří :D
  ps. tedy pokud to nebereme z pohledu Moskvy, kdy protivládní bojovníci podporovaná USA = islámský stát .))Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:05 14.02.2018

  Len taká zaujímavosť - ten okamžite medializovaný údaj o cca 100 mŕtvych sa viaže k údaju o trojhodinovej bitke, kým článok uvádzajúci podstatne viac mŕtvych píše o 6-hodinovej ...Zobrazit celý příspěvek

  Len taká zaujímavosť - ten okamžite medializovaný údaj o cca 100 mŕtvych sa viaže k údaju o trojhodinovej bitke, kým článok uvádzajúci podstatne viac mŕtvych píše o 6-hodinovej bitke. Čo som doteraz čítal, nie je uvádzané, ako dlho trvali jednotlivé fázy boja a čo ktorá strana ešte považovala za jeho záver. Rozvrh kedy a v akom časovom slede prichádzali letecké údery - no to by som už veľa chcel. :-)

  Olivav:
  Ale choďte s tou ruskou PVO. V okamihu, kedy Američanom potvrdili, že sa tam žiadne Ruské jednotky nenachádzajú, sa od útočiacich dištancovali. Ponechali ich osudu. Zdá sa, ako by ich ani nevarovali, že o ich pohyboch už Američania aj Kurdi vedia a sú pripravení, inak by to ešte mohla druhá kolóna "otočiť".

  Možno iba neočakávali od Američanov viac, než nejaký demonštratívny útok na niekoľko vozidiel, ako minulý rok: https://zpravy.idnes.cz/syrie-... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:43 14.02.2018

  Tak jen představa, že by se utok skládal jen z ruských (a nebo že by byli v první vlně) PCM je komická... Viděl jsem teď další info o tom, že místní obchodník který je na ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jen představa, že by se utok skládal jen z ruských (a nebo že by byli v první vlně) PCM je komická...


  Viděl jsem teď další info o tom, že místní obchodník který je na straně režimu nabídl za osvobození pole 25% ze zisku.

  Takže je tu jistá motivace proč místní velitelé, proč to risknout. Plán měl být založen na bleskovém převzetí pozice, s tím že se Kurdi vzdají a US do toho nebude pak zasahovat.

  Akce nebyla v žádném případě schválena ruským velením...

  Mimo žoldáků z Wagnera, tam byla milice ISIS Hunters (ruskem podporovana), ti potvrdili ztráty:

  https://t.me/ISISHuntersoffici...


  A např. video zachycující zničení T-72 Predatorem (neni to z toho utoku).

  https://twitter.com/QalaatAlMu...

  ukazuje na přítomnost skupin ovladaných IRGC, nejspíš Liwa Fatimiyoun, T-72 od 2014 provozují jen skupiny podporované IRGC (Hyzbalah), RG a 4 Divize.

  T-62, T-55 provozuje V Corps.

  Zasažena byla i Liwa al-Bakir - IRGC nově zformovaná milice rekrutovaná z místních kmenů.


  Ztráty se zatím pohybují okolo 80-100. 600 je moc..., možná tak 600 zraněných.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:24 14.02.2018

  Fenri: A které zdroje mluví o dvou rusech? Co jsem hledal já, tak jak Strelkov (kterej má vazby na lidi ve Wagnerovcích), tak na webech ruské opozice (kasparov.ru) opravdu mluvili ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: A které zdroje mluví o dvou rusech?
  Co jsem hledal já, tak jak Strelkov (kterej má vazby na lidi ve Wagnerovcích), tak na webech ruské opozice (kasparov.ru) opravdu mluvili o poněkud větších počtech.

  Tím nechci tvrdit, že to byly stovky rusů, jen by mě zajímalo, ze kterých zdrojů čerpáš a proč je považuješ za důvěryhodnější.

  Olivav:
  ten článek je postavenej na dosti pochybnejch spekulacích. Např. to, že na X mrtvejch musí bejt Y raněnejch a Z živejch? To si vycucali odkud? Podle toho, co jsem čet, tak C130 a vrtulníky tam sundali jednu celou kolonu, která se ani nestačila rozvinout. V takovém případě mohla zařvat velká většina útočníků a raněných a přeživších být pomálu.
  Stejnětak, pokud potřebuju dostat odněkud mrtvé tajně, tak mi fakt nebude vadit dávat nosítka na sebe, čímž se kapacita letadla zvýší. Atd....

  Další nesmysl je, že útok nemohl trvat čtyři hodiny, protože tak dlouho tam vrtulník nevydrží. Saponkov jaksi zapomněl na to, že tam údajně byla C130. Kterou mohlo podpořit několik vln vrtulníkových útoků, takže delší doba útoku je zcela reálná (otázka spíše je, jestli tam měli 4h co na práci).

  Nechci tím tvrdit, že určitě tam byly stovky mrtvých rusů. Jen že argumenty předkládané v článku jsou nesmyslné - navíc od podstatně neobjektivního zdroje.

  PS: Krásné je, jak lidi, co mají jiný světonázor než Ty jsou okamžitě blázni. Ale to, že "jako blázen" uvěříš každému článku, kterej podporuje Tvuj světonázor, to Ti nevadí.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:57 14.02.2018

  Olivanov: stovky Rusů je samozřejmě blbost, ale když si místo toho dosadít syrské vojáky + nějací ruští poradci, tak mě to přijde uvěřitelné. Tak jak to popsal Shania je dle mého ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivanov:
  stovky Rusů je samozřejmě blbost, ale když si místo toho dosadít syrské vojáky + nějací ruští poradci, tak mě to přijde uvěřitelné. Tak jak to popsal Shania je dle mého dost trefné. Docela dost z toho mrazí v zádech a nechtěl bych tehdy sedět v tankuSkrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:45 14.02.2018

  Všem bláznům, co věří v ten tzv. masakr doporučuji tento ...Zobrazit celý příspěvek

  Všem bláznům, co věří v ten tzv. masakr doporučuji tento článek:

  https://www.hlavnespravy.sk/o-...

  Jinak sice zdroj není pro mnohé košér, ale takoví snajpři Amíci nejsou a Rusáci nejsou taková hovada aby se nechala masakrovat a to dokonce nadvakrát, když tam mají PVO.

  To je jen pitomá propaganda. Kde jsou fotky těch tun mrtvol apod. Zatím ani ten masakr letadel nikdo nepotvrdil a tohle je kachna stejné kategorie.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:08 14.02.2018

  Rase: kdo říká že militanti věděli po kom jdou, jak rusové tak zbytek sil účastnící se v utoku bylo sděleno, že utočí na spící buňku ISIS a ne že jsou zabrat ropné pole držené SDF ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: kdo říká že militanti věděli po kom jdou, jak rusové tak zbytek sil účastnící se v utoku bylo sděleno, že utočí na spící buňku ISIS a ne že jsou zabrat ropné pole držené SDF a podporované US SOF.

  Rusové na dekonfliktní lince amíkům sdělili, že nemají žádné síly v oblasti.

  A taky nejspíš ani velitelé, co je tam poslal nemají žádnou zkušenost s tím jakou palebnou sílů dokaže CENTCOM rychle koncentrovat na jednom místě. Do akce zapojili i AC-130.... musel to být masakr.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:27 14.02.2018

  Hodilo, a komu ne, ale ciste bojovy vrtulnik kategorie AH-64 je na tom seznamu co by se ACR hodilo snad az uplne nakonci, az za rucni vyzbroji, za BVP, az za MBT, za nadzvuky, za ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodilo, a komu ne, ale ciste bojovy vrtulnik kategorie AH-64 je na tom seznamu co by se ACR hodilo snad az uplne nakonci, az za rucni vyzbroji, za BVP, az za MBT, za nadzvuky, za radary, za PVO, za delostrelectvem, i tim raketovym, za za za... takze realne az ZAprsi a uschne. :) Bylo by fajn to mit, az bude vse ostatni v dostatecnych poctech a kvalite.
  Proto me trosku mrzi i to halo kolem vrtulniku ted na MO, a snaha to posunout do cile. Pri podezreni ze 1) modernizace houfnic nedava smysl a 2) veleni ACR vlastne nevi jake vrtulniky chce bych jednoduse bouchnul do stolu s tim, ze se jdou porizovat nove houfnice v razi NATO, prostredky na to vyclenil i z toho baliku puvodne zamysleneho na vrtulniky a k vrtulnikum se vratil az by bylo jasne co za vrtulniky ACR vlastne potrebuje, v jakem poctu i se zduvodnenim jak toto zapada do celkovych planu vrtulnikoveho kridla v ACR (aktualne s Mi-171, ale vyhledove bez, a vyhledove bez Mi-35).Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:09 14.02.2018

  Ono je v celku jedno, kolik tam bylo rusů, ať už oficiálně nebo ne, ale spíš mi to připomíná když se Egypt pokusil bojovat proti Izraelcům bez krytí PVO, Iráčané proti Američanům ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je v celku jedno, kolik tam bylo rusů, ať už oficiálně nebo ne, ale spíš mi to připomíná když se Egypt pokusil bojovat proti Izraelcům bez krytí PVO, Iráčané proti Američanům atd. pořád ta samá blbá taktika, co je naučili za studené války Rusové, žádný posun. Co si vlastně ti Syřané mysleli ? že připravené pozice Kurdů jen tak převálcují ? (ps. jako němci u Kurska). Já vlastně tomu příběhu i věřím a je to dost děsivé když se člověk vžije do pohledu syřana v tanku.
  Čekal bych že alespoň BVP atd. něco proti vrtulníkům svedou, ale asi je dost předšlehaly zmíněné drony

  ps. tak si říkám že pár AH-64 by se hodilo i pro AČR :D (a to vrtulníky moc nemusím)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:37 14.02.2018

  když jsem šel trochu do hloubky těch zpráv, nakonec se dostanete k tomu, že šlo asi o dva Wangerovce. Ale věřím, že se z toho udělá ztráta pěti divizí ruské armády a k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  když jsem šel trochu do hloubky těch zpráv, nakonec se dostanete k tomu, že šlo asi o dva Wangerovce. Ale věřím, že se z toho udělá ztráta pěti divizí ruské armády a k tomu potopení tří Borejů severovýchodně od Homsu :-)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:26 14.02.2018

  StandaBlabol: Akurát na nejakej absencii PVO by som sa nevozil. Jednak nevieme, či niečo nemali a nebolo to ako jeden z primárnych cieľov zničené hneď na začiatku, ale hlavne zo ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol:
  Akurát na nejakej absencii PVO by som sa nevozil. Jednak nevieme, či niečo nemali a nebolo to ako jeden z primárnych cieľov zničené hneď na začiatku, ale hlavne zo vzduchu tam môžu útočiť iba Američania a ani technika, ani životy útočníkov nemali takú hodnotu, čo by vyvážila za riziko zostrelenia amerického pilotovaného stroja.Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  07:03 14.02.2018

  V clanku sa pise, ze straty utrpeli ruski kontraktori, nie ruska armada. Z povahy kontraktorov je jasne, ze sa k nim nikto oficialne nehlasi. A nemusi podporovat ziadnu podporu. Ja ...Zobrazit celý příspěvek

  V clanku sa pise, ze straty utrpeli ruski kontraktori, nie ruska armada. Z povahy kontraktorov je jasne, ze sa k nim nikto oficialne nehlasi. A nemusi podporovat ziadnu podporu. Ja po rusky neviem, ale hadam v tych citovanych clankoch sa co-to najde.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:30 13.02.2018

  to Tryskáč, ten článek nevypadá příliš věrohodně. Třeba citovaný článek Washington Post se zmiňuje o silách podporovaných Rusy a Mesik z toho pak udělá masakr Rusů. Taky nevím, ...Zobrazit celý příspěvek

  to Tryskáč,

  ten článek nevypadá příliš věrohodně. Třeba citovaný článek Washington Post se zmiňuje o silách podporovaných Rusy a Mesik z toho pak udělá masakr Rusů. Taky nevím, proč by Američani několikanásobně podhodnotili ztráty nepřítele. A pokud by se toho útoku účastnila většina ruských sil v Sýrii, nejspíš by jim zajistili nějakou vojskovou PVO. Zkusili moment překvapení, ale museli počítat s tím, že Američani je zkusí zastavit ze vzduchu. Rusové tam nejspíš působili v obvyklé roli poradců a podpory. Čtyři mrtvé už přiznali, možná jich bude ještě víc, ale do stovek to určitě nepůjde.Skrýt celý příspěvek

 • MilankoSK
  20:53 13.02.2018

  Pekný zásah.. židovský štát neustále útočí na toto územie ovládané KURDAMI.

  Pekný zásah.. židovský štát neustále útočí na toto územie ovládané KURDAMI.

 • infi
  15:31 13.02.2018

  Dobra, pokud pominete fakt, že malém došlo k několika jaderným konfliktům (které by se týkaly hlavně nás) a že obě země měli funkční plány pro totální zničení nepřítele, je tento ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobra, pokud pominete fakt, že malém došlo k několika jaderným konfliktům (které by se týkaly hlavně nás) a že obě země měli funkční plány pro totální zničení nepřítele, je tento příklad úplný offtopic, ve srovnání důležitostí situace ručnikářů a židů, kde "válčí" o kus bezvýznamné pouště.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:54 13.02.2018

  infi: ostatní ti odpověděli tak jako bych odpověděl já, ale tvůj obrat "ne zrovna pritel" mě přijde ve spojitosti těchto dvou jako z jiného světa Jinak ja vůbec neřeším kdo komu ...Zobrazit celý příspěvek

  infi: ostatní ti odpověděli tak jako bych odpověděl já, ale tvůj obrat "ne zrovna pritel" mě přijde ve spojitosti těchto dvou jako z jiného světa
  Jinak ja vůbec neřeším kdo komu co trefil a klidně připustím, že izrael trefil prd, tady je o podstatu problému který hrozí eskalací, která klidně může mít ještě horší následky než jsme zažívali do teď.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 11