Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Iljušin Il-20M (2009); větší foto / Kirill Naumenko, CC BY-SA 3.0

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ruský turbovrtulový průzkumný letoun Iljušin Il-20M. Ruské letadlo bylo sestřeleno nad Středozemním mořem a všech 15 členů posádky zahynulo.

Podle ruského ministerstva obrany byl Il-20 sestřelen kvůli letecké operaci Izraele, při které čtyři izraelské stíhačky F-16 včera 17. záři v 22:00 večer zaútočily na íránské cíle poblíž syrského města Latakia. „Průnik k cíli byl proveden v nízké výšce od Středozemního moře,“ uvedl generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

Izrael varoval ruskou stranu pouze minutu před útokem a Il-20M se tak podle ruské strany neměl čas stáhnout do bezpečné zóny.

Izraelské stíhačky F-16 se navíc podle Rusů měly „skrýt za ruské letadlo“ a tím letoun vystavily palbě syrské PVO. „Il-20, který má efektivní odrazovou plochu řádově větší než F-16, byl sestřelen raketou komplexu S-200,“ uvedl Konašenkov. „Izraelští letci se schovávali za ruským letadlem a vystavili ho úderu syrských prostředků PVO.“

Spojení s posádku Iljušinu se ztratilo v 23:00 ve vzdálenosti 35 km od břehů Sýrie. Ruské ministerstvo obrany původně okamžitě obvinilo ze sestřelení Il-20 francouzskou fregatu Auvergne (třída FREMM), která se pohybovala v oblasti.

Ve stejné době radiolokační stanoviště kontroly vzdušného prostoru zaznamenalo start raket z prostoru působení francouzské fregaty Auvergne,“ citovala ruská tisková agetura TASS prohlášení ruského ministerstva obrany. Francouzská vláda ale účast na incidentu kategoricky odmítla a také Rusové již nyní uvádějí, že Il-20 sestřelila syrská PVO.

O incidentu telefonicky hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svým izraelským kolegou Avigdorem Liebermanem. Dle Šojga vina za sestřelené ruské letadlo a smrt posádky leží čistě na izraelské straně a Rusko si vyhrazuje právo přijmout odvetné kroky. Kancelář izraelského ministra obrany rozhovor odmítla komentovat.  

Nicméně podle nejnovějšího stanoviska Vladimíra Putina Izrael nenese žádnou odpovědnost za sestřelení letadla. “Jde o výsledek celého řetězce nešťastných událostí,” uklidňoval celou věc Putin na tiskové konferenci s tím, že by dnešní situace neměla být srovnávana se sestřelením ruského stíhacího bombardéru Su-24 v roce 2015.

„Jedná se o jinou situaci, protože turecký stíhač záměrně sestřelil naše letadlo. Zde to vypadá jako řetězec tragických náhodných okolností, protože izraelské letadlo nesestřelilo naše letadlo,“ řekl Putin a dodal, že je třeba se na vše podívat do detailu. Putin ale také uvedl, že jeho postoje jsou koordinovány s ministerstvem obrany a jsou s jeho vyjádřením plně v souladu.

V současné době již ruské lodě objevily zónu dopadu sestřeleného Il-20. „Na paluby ruských lodí byly vyzvednuty části těl členů posádky, jejich osobní věci a také úlomky letadla,“ stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany.

Podle izraelského deníku The Israel Times izraelské letectvo přiznalo útok na cíle v Sýrii a vyjádřilo zármutek nad smrtí 15 ruských vojáků. Nicméně podle Izraelců leží plná odpovědnost na straně Sýrie.

„Izrael obviňuje režim Assad, jehož armáda sestřelila ruské letadlo, plně zodpovědný za tento incident. Izrael také považuje Írán a teroristickou organizaci Hizballáh za zodpovědné za tento nešťastný incident,“ napsala v prohlášení izraelská armáda. Izraelské letouny pravidelně útočí na íránské cíle v Sýrii, často na sklady zbraní, které Írán používá k zásobování teroristického hnutí Hizballáh v Libanonu.

Dle Izraelců syrská PVO střílela do oblasti, aniž by se obtěžovala zjistit, zda jsou v oblasti ruská letadla. Podle Izraelců navíc syrská PVO vypustila rakety až ve chvíli, kdy byly stíhačky F-16 v izraelském vzdušném prostoru.

Co se ve skutečnosti stalo je zatím nejasné. Klíčová otázka je, jak mohla syrská PVO zasáhnout ruské letadlo a jak se vlastně střela S-200 na ruský letoun navedla. Nabízí se možnost, že ruské špionážní letadlo Il-20 mělo vyplý radiomaják. Ostatně s vyplým radiomajákem létají ruské letouny také nad Pobaltím a Baltským mořem.

Tomu odpovídá i to, že Syřané nevěděli o ruském letadlu v oblasti. S vypnutým radiomajákem byl pro syrskou PVO ruský Il-20 pouze další podezřelý objekt a Syřané si ho mohli lehce splést s izraelským pilotovaným či nepilotovaným letadlem.

Letoun Il-20M je určen pro radioelektronický, radiolokační a optický průzkum. Hlavním úkolem letounu je získávání informací o komunikačních systémech, o poloze a počtu radiolokačních stanic a také pořizování špionážních snímků v průběhu letu. Letoun často podniká špionážní lety nad Baltským a Černým mořem.

Komplet S-200 je určen k likvidaci leteckých prostředků letících ve velkých a středních výškách v podmínkách aktivního a pasivního radioelektronického rušení. Tento systém pracuje za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci. Naváděcí radiolokátor 5N62 kompletu S-200 předává informace o cíli do řídícího počítače rakety a po startu je raketa naváděná samostatně vlastní radiolokační hlavicí. V Sýrii je pravděpodobně verze S-200V Vega-E s dálkovým dosahem 17 km až 240 km, výškovým 0,5 km až 40 km. 

V každém případě bližší informace se dozvíme během následujích dnů.

Zdroj: BMPD, RIA, The Times Of Israel

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 8
 • flash666
  21:41 23.01.2019

  Czertik, Gagnut

  https://www.youtube.com/watch?...

  zde je video podobny hlavice Nike Ajax vs B17

 • Czertik
  16:58 24.09.2018

  tak lidi, rusove uz syranum dodaji nove systemy s-300... a predpokladam ze tentokrat budou mit dostatecne moderni systemy aby dokazali jak syrska tak i ruska letadla identifikovat jako pratelska. Otazka je co se syrskymy s-200 - zustanou ve vyzbroji, nebo budou vyrazeny ? Skutecne by me zajimalo jak sou syrani s munici pro ne, protoze nove rakety do tohoto systemu pravdepodobne nikdo vyrabet nebude, nebo ze by syrani na ne meli linku ?

  Gagnut
  ano, jiste zalezi, kam a jak se raketa strepinami trefi, a vzhledem k arabske lenosti a udrzbe, davam sanci tomu, ze se mohle temer minout a tudiz rusove mohli mit sanci bojovat o zachranu, ale 200kg hlavice je 200kg...vezmi si jaky radius strepin ti dela 60g granat, a ted si vezmi ze mas k dispozici 333x vic trhaviny a zeleza...

 • Olivav
  14:44 24.09.2018

  KOLTE,

  to je prostě pakárna. Jak jsem postoval u druhého článku na tohle téma. Mají tam S-400 a ani neví, že Izrael útočí jinde než jim řekli v raportu.

  To musí mít Izrael teď strach z JEDNÉ baterie S-300, kterou dostane Sýrie, když S-400 jim neumožnila se zorientovat ve vzdušném prostoru Sýrie.

  Izrael a možná i ostatní už ví, že Ruská PVO není tak zázračná, jak se o ní myslelo, když tohle prohlásil samotný Šojgu. A navíc Libermann to řekl jasně, že pro Izrael se v podstatě nic nemění.

  https://www.timesofisrael.com/...

 • KOLT
  14:03 24.09.2018

  Hele, je to jak při prvních debatách kolem MH-17 – všechno svědčí proti Rusům (tehdy spíš opolčencům), ale kremloboti vymýšlejí jednu šílenější teorii za druhou, aby tu ruskou blbost vysvětlili. Good luck!

 • KOLT
  14:01 24.09.2018

  SARH střela se nezaměří na jiný cíl, zaměřuje ji operátor radaru. Kolikrát tady ještě tahle blbost zazní? F-16 by musel letět pár metrů kolem Il-20 (v 2D pohledu operátora radaru), aby k ní střelu "přivedla". Takže by letěla ve stejné letové hladině, naprosto jasně viditelná pro veškerou PVO, pár desítek kilometrů od baterií S-200, těsně po útoku, ve chvíli, kdy Syřané prskali do vzduchu všechno, co měli. Tak určitě....

 • daniel78
  13:46 24.09.2018

  tak tohle bude ještě zajímavé https://defence-blog.com/army/...

 • omacka
  13:25 24.09.2018

  Il-20M měl ruský IFF systém, je potřeba si taky uvědomit jak probíhá napojení IFF přes PVO síť na jiné prostředky PVO, i Syrské, bez větších problémů do toho půjdou napojit syrské BUKy-M2E a Pantsire-S1/S2, a teď ještě S-300PMU2 s ruskou obsluhou, protože ty výnosy z ruských PVO prostředků přes takovou společnou PVO síť jdou lehce napojit na tyto moderní komplety. Představa, že operátor u 50 let staré S-200, běžících na elektronkách po odpalu může mít jakékoliv informace z této PVO sítě je jen teoretická a dost iluzorní, když má co dělat aby udržel cíl na oscilátorech a to je těch operátorů víc, maximálně by mohl teoreticky před odpalem zjistit na PC kam je napojen výnos z PVO sítě, co je to za cíl ve směru takovém a výšce takové, jestli vlastní/cizí, ale asi těžko to zjisti už při letu PLŘS, když ta se zaměří na kontrastnější cíl než původní pár sekund předtím než jej zasáhne, protože ten střelecký radar a jednoduché algoritmy běžící na analogovém počítači nedokáží využít jakákoliv externí digitální data, tak aby operátor na monitoru dostal upozornění, že se např. PLŘS zaměřila na jiný cíl.

 • madrabbit
  09:36 24.09.2018

  givicz:
  1) Il-20 neměl IFF pro vyloučení omylu ze strany syrské PVO - chyba, zanedbání nebo kašlání na spojence.
  2) Il-20 šel dolů po úspěšném zásahu syrské PVO.

  Smiř se s tím - Il-20 sundala SÝRIE.

  Jestli se tam motali nebo nemotali Izraelci F-16 na tom NIC nemění. Když místo zloděje zastřelím kojící matku - mám z toho průser já, ne zloděj.

  Nauč se s tím žít. Posádka Il-20 zemřela kvůli lemrácké kooperaci mezi Ruskem a Sýrií a kvůli chybě při obsluze S-200 (dodaný a modernizovaný také Ruskem). Důvodem je kašlání Rusů na své spojence - v rámci NATO a i dalších cvičení používání IFF není problém i mezi partnery. A to, že syrské PVO při náletech stříli jenom aby pozvedla morálku a vykázala činnost je celkem prokazatelné.

 • skelet
  21:52 23.09.2018

  Givicz: ok, beru. F-16letěly nízko, takže byly proti S-200 v bezpečí. A nač tedy kruci vypálili syřani tu S-200? Na Il-20? A proč se tedy pak odpoutala F-16 od zbytku skupiny (kde byla dle tebe v bezpečí), rychle vystoupala k Il-20 (kde už v bezpečí nebyla) a byla tam až do střetu rakety s Il-20? To skoro vypadá, jako by ta F-16 chtěla zarušit střelu a ochránit tím Il-20?

 • logik
  21:46 23.09.2018

  givitz:
  Ty si fakt demagog. To, že Rusové říkají, že nelžou, dokazuje, že nelžou?
  Fakt mě bavíš.

  "Podle Konashenkova se při přípravě na briefing vzaly v úvahu materiály poskytnuté izraelskou stranou."
  To ano - snažili se to upravit tak, aby to s nimi bylo co nejméně v rozporu. Proto posunuli začátek útoku o dvacet minut dříve, aby bylo udržitelné, že prý izraelci volali jen minutu před útokem.
  Bohužel pro ně, v Syrské televizi měli zpravodajství o útoku s uvedeným časem (který sedí s Rusy dříve uvedenými daty ohledně času útoku, ale už ne se současnými), takže jim to zas nesedí. Holt lež má krátké nohy.

  To, že tím udělali z Izraelské akce ještě nesmyslnější podnik, kdy se měli Izraelská letadla hodinu producírovat v dosahu syrské PVO jen tak z plezíru, je už jen třešnička na dortu.

 • givicz
  21:34 23.09.2018

  logik generálmajor Igor Konashenkov má pro tebe vzkaz na RT news....

  Ministerstvo obrany varovalo před nesprávným výkladem informování o havárii IL-20
  https://russian.rt.com/world/n...

  Ministerstvo obrany varovalo před nesprávným výkladem instruktážních materiálů o situaci při havárii ruského letadla Il-20 na Středozemním moři.
  Oznámil to oficiální zástupce oddělení, generálmajor Igor Konashenkov.

  "Jednoduchá chronologie katastrofy Il-20 a akce izraelské letecké síly ze 17. září, prezentované na briefingu, jsou založeny na objektivní kontrole vzdušné situace z různých radarových aktiv v Sýrii," uvedl.

  Podle Konashenkova se při přípravě na briefing vzaly v úvahu materiály poskytnuté izraelskou stranou.

  "Ruské ministerstvo obrany má další nevyvratitelné údaje o tragédii z 17. září, které potvrzují materiály brífingu," dodal.

 • logik
  21:14 23.09.2018

  " a když letí nad mořem tak ta vzdálenost je podstatně kratší..."
  To si vyčetl kde?
  Je pravda, že sea clutter v případě rozbouřeného moře je poněkud těžší odstranit. Nicméně to velmi záleží na velikosti vln. V pondělí večer byl vítr
  https://www.timeanddate.com/we...
  velmi slabý a tedy vlny byly malé. V takových podmínkách není důvod, aby měl radar S-200 tak krátký dosah, ani náhodou.

 • Torong
  20:43 23.09.2018

  @givicz

  "Izrael má Syrskou PVO zmapovanou do puntíku jaké mají radary, jaké rakety a určitě přesně vědí také jaký mají dosah takže i vědí kde mohou bezpečně zakempit..."

  A proč by to dělali? Nechtělo se jim ještě domů? Nebo byl mimořádně hezký výhled? To jsou fakt ubohé výmluvy co tady zkoušíš...

 • logik
  20:43 23.09.2018

  "hele logik ... v té prezentaci máš radarová data .. tipni si je udělej si obrázky a porovnej třeba polohu civilních letadel, která na těch záznamech jsou také s daty např. z flightradar24.. myslím, že to bude sedět... "

  Auuuuuuuuuu. A jak si prosímtě myslíš, že když někdo bude chtít zfalšovat radarová data že to asi udělá? Že by tak, že vezme reálný data, a do nich domaluje, co potřebuje?
  Takže co to dokazuje? Že by nic?

  Že tě to baví se za ty peníze ze sebe dělat takovýho blba? A to si fakt myslíš, že my jsme tak blbí, že Ti na to skočíme?

  "přesně vědí také jaký mají dosah takže i vědí kde mohou bezpečně zakempit..."
  Jasně, a proto nedávno přišly o stíhačku.....
  Navíc, co tam tu hodinu dělali? Počítali broučky?

 • logik
  20:39 23.09.2018

  givitz:
  Prý záleží na výšce - tak ještě jednou:
  Evidentně ty stíhačky viděli i ruské radary, které jsou níže položené, než Syrské.
  Sejmutá F16 byla proti kopcům a také nijak vysoko.

  Navíc - jelikož Ruské letadlo bylo v 5000m, a stíhačky se údajně za něj schovávaly, tak také museli být alespoň nějaký čas v 5000m.

  Jasně, už vidím, jak tvrdíš, že tam těch 5000m vystoupaly a pak zas šli dolů.... Jasně, vzhledem k tomu, že tam se měli pohybovat hodinu, a stejný výstup a dolů museli kvůli GBU absolvovat už před tím, tak takový scénář je nesmyslný. Nestačilo by jim palivo, i jen hodinový let "na hladině moře", kterej tady tvrdíš, je palivově dosti náročnej.
  Viz např.
  http://www.f-16.net/forum/view...
  "On low-alt bomb runs with two tanks, we could hold 540 knots ground speed and fly for well over an hour. Not too shabby, as after dropping we could come out at 600 knots in mil power. So 250 miles out, then back without refueling. "
  Podkřídlové fuel tanks pro F16 poberou 2400galonů paliva každá...
  https://www.af.mil/About-Us/Fa...

  Ty chceš po F16 více než dvouhodinovej let (hodinu na místě, více než půl sem a půl sem)
  v nízkém profilu, a k tomu nejméně dvě vystoupání do vyšší letové hladiny, od Sufy, která má taktéž dvě fuel tanks, ale jen 450galonový.
  https://www.airforce-technolog...

  To je prostě nesmysl. Kdyby tam byly tu hodinu, tak rozhodně nemohli bejt celou dobu nízko....

 • givicz
  20:31 23.09.2018

  hele logik ... v té prezentaci máš radarová data .. tipni si je udělej si obrázky a porovnej třeba polohu civilních letadel, která na těch záznamech jsou také s daty např. z flightradar24.. myslím, že to bude sedět...

  Izrael má Syrskou PVO zmapovanou do puntíku jaké mají radary, jaké rakety a určitě přesně vědí také jaký mají dosah takže i vědí kde mohou bezpečně zakempit...

 • logik
  20:24 23.09.2018

  givitz:
  A ruské MO to nechalo do rána bez dementi, i když jim muselo být jasné, že je za to budou "popotahovat". Aha, to sem nevěděl, že jsou na ruském MO takoví amatéři.

  "Při dnešní oficiální prezentaci ty časy dopřesňovali na minuty, "
  Jako někde uvádějí časy s přesností na minuty, a pak s údajem hýbnou o dvacet minut, a tomu říkáš dopřesňovat na minuty? Já tomu říkám lhát.

  "Byly to velmi čerstvé informace"
  Nebyly to čerstvé informace. Byly to půl dne staré informace. To fakt chceš tvrdit, že Rusové si nejsou schopni ani za půl dne zjistit, jak to bylo? To je máš za takové matláky?

  "ale třeba to zmizení letadla z radaru sedí na minutu.."
  A? To je jako problém, když si vymýšlím pohádku, do ní dát kus pohádky, co jsem vymyslel včera? Aby byla lež lží, stačí když nesedí jedna informace.

  "systém S-200 je dost starý"
  Nedávno ho rusové modernizovali. To jsou výmluvy.

  " že piloti F16 v té velké vzdálenosti se zapnutím REB a nízko nad mořem cítili bezpečně"
  Evidentně byl schopen F-16 sejmout. A to v kopcích, kde to má SAM těžší, nad mořem to je jednodušší (méně odrazů). Takže Tvoje vysvětlení, že tady toho nebyl neobstojí.
  Ale úplný nesmysl je, že by to Izraelci riskovali. Producírovat se jak kačeny na střelnici v dosahu S-200 a doufat, že mám dostatečně silné rušení???? To Ti dává smysl????
  Ruské radary (a nikoli airborne, ten už byl dole) ty stíhačky evidentně viděly. O to více je museli vidět radary syrské PVO, které jsou na kopcích.

  A jak vysvětlíš zprávy ze Syrské televize, které udávají bombardování "just before 22:00", když se podle Ruska staly o dvacet minut dříve?
  https://www.bbc.com/news/world...
  Nebo chceš tvrdit, že BBC o tom lže? Proč by si toto BBC vymýšlelo, v době, kdy Rusové také tvrdily 22:00?

  Veškeré čerstvě uvedené informace sedí s Izraelskou verzí i s informacemi ze Syrské TV. Ty tvrdíš, že následně Rusové informace "upřesnili". Já tvrdím, že jelikož i Rusové nejprve tvrdily A, teď tvrdí B, a ostatní furt konzistentně tvrdí A, že je pravda A - a rusové prostě lžou.
  Nebo lžou všichni ostatní?

 • givicz
  20:20 23.09.2018

  skelet ono záleží také dost na výšce ... protože radar vidí na určitou vzdálenost letadlo co letí ve výšce 10000, na kratší vzdálenost pokud letí ve výšce 5000 a když letí nad mořem tak ta vzdálenost je podstatně kratší... takže klidně starší Syrský radar tu F16 nemusí se zapnutým REB nízko nad mořem vůbec na 70 km vidět...

 • skelet
  20:01 23.09.2018

  Cítili bezpečně? Když jim nedávno stejný systém sejmul F-16 na poměrně solidní vzdálenost?

 • givicz
  19:46 23.09.2018

  jestli jsi si nevšiml tak u nás ČTK vydá nějakou zprávu .. v podstatě ta sama zpráva se objeví na Seznamu, Idnes, Lidovkách atp...(takže pokud to někdo sprčí na začátku tak už to jede)

  Při dnešní oficiální prezentaci ty časy dopřesňovali na minuty, kdy uvádějí dopady bomb v Latakii na 21:40 hod... tu mapku co ukazuješ jsem vůbec první sem dával já a to bylo v 10:28 hod. dne 18.09.2018 .... byly to velmi čerstvé informace ale třeba to zmizení letadla z radaru sedí na minutu..

  Jinak Rusové dle dohody nikdy na letadla IDF nestříleli ... systém S 200 je již dost starý tak si to vysvětluji tak, že piloti F16 v té velké vzdálenosti se zapnutím REB a nízko nad mořem cítili bezpečně (ještě bych k té vzdálenosti 70 km od břehu Sýrie připočetl několik desítek km odpalovacímu zařízení S200 jelikož ho Syřané nemají úplně na pobřeží podle té animace)

 • logik
  19:05 23.09.2018

  givitz: jasně, takže čas 23:00 si vymyslela TASS. Proběhlo to všemi médii, nikdo to až do rána nedementoval - a vzniklo to tak, že někdo - kdo je zvyklý pravidelně reportovat ze Sýrie (jako jestli si myslíš, že TASS také ze Sýrie nereportuje pravidelně, nebo jak???), tak najednou odečetl hodinu, kterou neměl. Aha. Velmi Pravděpodobné.

  A kdo si vymyslel průběh útoku 22:00-22:10 i s krásnejma obrázkama bomb
  https://cdni.rt.com/files/2018...
  Když teď Rusové tvrdí, že ty bomby byly házené o dvacet minut dřív?
  To hodíš na koho?

  A vysvětlíš jednu věc? Podle ruského stanoviska tam Izraelská letadla byla ne dále než 70km od pobřeží v podstatě hodinu. Dostřel S-200 je 200km+. Jak to, že S-200 žádné letadlo nesestřelila?
  To je PVO Ruské výroby tak neschopná?

 • givicz
  18:14 23.09.2018

  Takže znova ruské MO RF oficiálně druhý den ráno uvádělo ztracení letadla z radaru 22:07 hod..... uváděl to druhý den živě ze Sýrie tamní vojenský zpravodaj Jevgenij Podubnyj na kanálu Rossia 24 (který tam již nějaký čas působí, kdy u něj nehrozí, že si splete čas).... u toho TASS to klidně mohli poplést novináři, kdy se neuvědomili letní čas v Sýrii...

  Dnes poprvé MO RF upřesnilo, že letadlo bylo zasažené v 22:03, kdy z radaru se ztratilo 22:07 hod...

 • logik
  17:04 23.09.2018

  flanker: jo, dík za upřesnění, to mi v tu chvíli, kdy jsem to psal nedošlo. V tom případě je poměr rozdílů tlaků cca trojnásobný. Což je více, ale pořád to není řádový rozdíl, který by vysvětlil to, že zásah 70kg hlavicí na větší letadlo dopadne podstatně hůře, než 200kg hlavicí na menší.

  (A furt tu zůstává okamžitě zničené Tučko, které letělo níže).

 • flanker.jirka
  16:52 23.09.2018

  logik: jen drobnost k přetlakování kabin, mít nastavený tlak na úrovni moře by znamenalo mít těžší konstrukci letadla, proto se používá nastavení na úroveń, kdy je ještě ověřeno snadné dýchaní člověka jako takového, zde se uvádí výška cca 3352 metrů nad mořem, v tom IL 20 tomu nebylo jistě jinak
  https://www.czechairliners.net...

 • logik
  16:45 23.09.2018

  givitz:
  S časem 23:00 operovalo MO, jak dosvědčuje agentura TASS i další zdroje.
  Rusové prostě "každý den" tvrdí něco jiného.
  Odkazy na toto tvrzení zde byly, a jde to snadno najít googlem, pokud nevěříš. Chceš tvrdit že TASS lhala?

  btw. Izraelci jim evidentně ukázali, že mohou doložit, že Rusko varovali již 22:39. Takže ruské MO posunulo začátek útoku z původně udávaných 22:00 o dvacet minut dřív, aby mohli obhájit svoji lež o "minutě před útokem". Nebo máš pro to jiné vysvětlení?

 • givicz
  16:24 23.09.2018

  StandaBlabol pozor ...upozorňuji, že s časem 23:00 tu operovali jiní odborníci ...:) já od začátku stále píši o 22:07 který byl uveden na oficiální mapě MO RF, která byla zveřejněna hned druhý den...

 • logik
  16:22 23.09.2018

  "Předpokládám, že i záznam komunikace pilotů z černých skříněk po zásahu bude zfalšován? Prostě tohle není argumentace, všechno je lež, jen já mám pravdu."
  Takže opravdu cokoli Rusko řekne, tak je bez jakéhokoli důkazu pravda?
  Proč věříš Rusku a ne Izraelské verzi událostí?

  Jestli sis nevšiml, tak to, co dělám já, je, že poměřuji to, co říkají jednotlivé zdroje o události. A věřím tomu, co je potvrzeno zdroji z více stran, a nemá logické rozpory.

  Pokud Izraelci tvrdí, že letadlo bylo sestřeleno až v 23:00, a Rusové to původně tvrdili také, tak je prostě daleko pravděpodobnější, že to bylo tak, než Ruská varianta, se kterou přišli až den po útoku, a kterou pravidelně mění: nejprve obviňovali Francouze, pak Izraelce, dnes opět Izraelce, ale scénář se změnil (např. pozice Izraelských letadel).

  Navíc Izraelská verze dává smysl, zatímco Rusové tvrdí, že se Izraelská letadla vystavovala hodinu palbě S-200 a nic se jim nestalo.

  Pokud v případu jsou protichůdné zdroje, někdo lhát musí. Znovu - proč podle Tebe - když tedy mají podle Tebe Rusové pravdu, lžou Izraelci? Najdeš v jejich verzi událostí jediný rozpor? Nebo jedinou změnu stanoviska?

 • StandaBlabol
  16:13 23.09.2018

  Givi,
  takze Izrael informoval o utoku 21:39 a zacal 21:40 (driv tvrdili 22:00-22:10) Sestrel 22:03 (momentalne, puvodne kolem 23:00 nebo 22:45, uvidime s cim prijdou zitra). Za 25 minut nedokazali Rusove zjistit, kde utok probiha a Il-20 odklonit? Videl jsi tu mapku s letem Il-20? Ocividne letel po planovane trase, pekna osmicka, zadne klickovani. K cemu tam maji lode i tu slavnou S-400? Maji nejake radary a prehled o tom, co se nad Syrii deje? A z toho vini Izrael? Podle me uz ted ruska generalita maskuje jen vlastni neschopnost. Poslali ty chudaky primo do mista, odkud utok probehl, do rany nervozni syrske PVO. A snazi se to hodit na nekoho jineho.

 • logik
  16:12 23.09.2018

  omacka: Díky. Tedy opravdu rusové teď nemají žádné info z vraku. Nic nového. Přesto najednou tvrdí, že letadlo bylo zasaženo čtyři minuty před pádem, že byl na palubě požár. Jak to najednou zjistily? Z křišťálové koule?

  Když z jejich předchozích vyjádření evidentně plynulo, že žádný kontakt s posádkou po zásahu neměli?

 • omacka
  16:10 23.09.2018

  logik: Dnes nebo zítra se začne s pracemi na vytažení části vraku Il-20 na hladinu, tedy šance na získání černých skříněk jsou poměrně velké, pokud neutrpěli fatální poškození. Předpokládám, že i záznam komunikace pilotů z černých skříněk po zásahu bude zfalšován? Prostě tohle není argumentace, všechno je lež, jen já mám pravdu.

 • logik
  16:07 23.09.2018

  givicz: Ano, vycházíš z toho, že rusové nikdy nelžou, i když jejich verze událostí je každý den jiná a v rozporu s ostatními skutečnostmi i se zdravým rozumem.

  Např. to, že by tam izraelské stíhačky hodinu lítali v dostřelu S-200 je prostě pitomost - ale o tom jsem psal....

 • logik
  16:05 23.09.2018

  gagnut:
  - v 5000 je "přetlaková síla" jen o třetinu menší, než v 10.000. Tí, rozdílný účinek na letadlo nevysvětlíš. I v 5000 dojde k dekompresi, když máš v kabině tlak na hladině moře.
  - Tu-154 letěl v o více než 1000m nižší výšce, než Iljušin, a zkáza byla okamžitá také
  - Ale Rusové netvrdí, že letadlo začalo padat - alespoň podle toho, co říká givitz, papouškuje tak přesně, že . Říká, že POSÁDKA začala s letadlem sestupovat. To je podstatný rozdíl.

  - jak sestřelili to tučko? Jednoduše, s největší pravděpodobností, protože ho považovali za cíl a ozářili. Stejně jako teď toho iljišina.
  Jestli jsem dobře pochopil:
  http://simhq.com/forum/ubbthre...
  Tak jejich skutečný cíl byl vzdálený 32km. Na cíl v této vzdálenosti se střílí jinou trajektorií, která neumožňuje takový dolet rakety, který je třeba, aby sundala Tučko vzdálené cirka 300km.
  Jinak pokud Tě to opravdu zajímá, doporučuju přečíst, je tam toho o té události hodně.

  Např. informace, že i detonátor rakety je semiaktivní, a tedy cíl musí být ozařován do poslední chvíle.


  PS: Jinak jsem si teď uvědomil, že ozáření jiným radarem, což jsi se snažil nabídnout jako vysvětlení, není možné, raketa musí být s řídícím paprskem synchronizovaná (pochopitelně, jinak by při postřelování více cílů vedle sebe více bateriemi šlo všechno na jeden cíl).

 • givicz
  15:44 23.09.2018

  vycházím z toho, že letadlo IL20 dostalo zásah S200 v 22:03 a ještě další 4 minuty trvalo, než zmizelo z radaru... tudíž po zásahu zcela jistě nebylo na prach ale konstrukce držela pohromadě...

  Jinak je zajímavé, že ten tel. hovor Izraelců v 21:39-21:42 hod. se vedl v ruském jazyce a z toho telefonátu byl proveden i zápis... po tomto hovoru dostal velitel IL 20 rozkaz opustit sever Sýrie... letět jižněji a měl se vrátit na základnu.. jenomže údery IDF byly provedeny v Latakii což je západní provincie Sýrie - západní pobřeží země... Syrská PVO začal vypouštět S 200 na odražení útoku v 21:51 hod.... po útoku Izraelské letadla zůstala 70 km od západního pobřeží Sýrie se zapnutým REB... v 21:59 hod, jedeno Izraelské letadlo začal manévr k pobřeží Sýrie, kdy se tak přiblížilo k IL20, který se chystal na přistání, Syrská PVO tento manévr měla za to, že se jedná o druhý útok... izraelský pilot nemohl nevědět, že efektivní odrazová plocha letadla IL 20 znatelně převyšuje odrazovou plochu F16.. Izraelci také vědí, že PVO Rusak a Sýrie má jiné systém rozpoznávání naši/vaši a Syrské radarové stanice mohou IL20 splést jako skupinový cíl izraelských letadel... v tento okamžik se IL 20 dostal do směru střelby Syrského PVO proti Izraelským letounům..

 • gangut
  15:11 23.09.2018

  logik.
  Malajzijský boeing dostal zásah na pilotnú kabínu, tj posádka bola pravdepodobne okamžite mŕtva. Dalej dostal zásah vo výške cca 10km. to znamená okamžitú explozínu dekompresiu. Na zem padal niekoľko minút takže vačšina pasažierov mala dosť času premýšlať, čo v živote nestihli.
  Skúste mi na základe vašich detailných znalostí vyžarovacích charakteristík systému S200 vysvetliť ako to teda tý ukrajinci zostrelili to ruské túčko?

 • logik
  14:52 23.09.2018

  gagnut: Budeš se divit, ale kupodivu to, jak funguje klasická fragmentační střela, jakou má i S-200, vím.

  Jaká je šance na přežití zásahu jsem dával - u podstatně většího boeingu stačila podstatně menší hlavice a stejně byl v kopru okamžitě. Samozřejmě, nejde vyloučit, že měl IL-20 štěstí. Ale je to velmi nepravděodobná možnost.

  ==

  Btw. další blbina je tvrzení, že "posádka začala rychle klesat a hasit požár". Protože "posádka začala rychle klesat" znamená, že to bylo kontrolované klesání. Jenže po zásahu raketou, kdy je strukturální pevnost letadla podstatně oslabena, nebude nikdo úmyslně prudce klesat, neboť to zvyšuje zátěž a pravděpodobnost, že se letadlo rozpadne.

  Další lež toho ruského generála je pak to, že si raketa vybrala "largest a closest target". To je prostě u SAHM blbina. Raketa si nic nevybírá, to vybírá operátor podle toho, co ozáří radarem. Podle Ruské grafiky ale letadla letěla opačným směrem. Tedy chvíle, kdy by byly v takovém zákrytu, aby operátor ozařoval obě letadla naráz (radar má přesnost 0,3°, tedy stíhačka musela být do 0,15° od letadla) je na tu vzdálenost něco málo přes jednu sekundu.
  Tedy rusové tvrdí, že tam F-16 byly v dostřelu S-200, producírovali se, a S-200 vystřelila zrovna v takovou sekundu, aby došlo k správnému zákrytu letadel v okamžiku zásahu. Jasně....

  Navíc, podle starších map uveřejněných Ruskem byla Izraelská letadla co se týče SŠ maximálně někde mezi Tarsem a Baniasem. Teď je najednou ruské MO situuje v animaci k Latakii (dle stínů dokonce severně od ní), aby jim vyšel ten zákryt s Iljušinem..
  Koláček na dortu pak je, že na radarových datech (4:31) konference jsou ta Izraelská letadla jinde, než na na té animaci. Takže rozpory mají i mezi jednotlivými materiály publikovanými dnes.

  Další nesmyslné tvrzení je, že Izraelské stíhačky prý patrolovali na místě nejméně do 22:40. Proč by to dělali??????? Navíc prý 70km od pobřeží, čili v dosahu S-200??? Hráli si na hrdiny - po tom co už jedno letadlo ztratili? A jaktože je syrská S-200 nesejmula, když toho předtím byla evidentně schopna????
  Lež.

  givitz:
  Kdyby to bylo dle údajů ze zapisovačů, tak by to řekli. Navíc, prudké nečekané klesání trvající 4 minuty je věc, kterou by ruská PVO zjistila online, na to nepotřebujou zapisovače. To, že přijdou s takovouto informací "týden" po události je prostě neudržitelné.

 • givicz
  13:56 23.09.2018

  další zajímavé časové údaje z oficiální tiskovky MO RT .. :)
  17.09.2018 v čase 21:39-21:42 hod. telefonní hovor Izraelců , že bude nanesen úder ... řeč šla, že úder bude proveden na severu Sýrie.. počas jedné minuty čtyři Izraelské F16 v 21:40 hod. nanesly údery naváděnými raketami GBU 39 na objekty v provincii Latakia...


  Dovoluji si upozornit neruštináře :), že na místo dopadu bylo vysláno 8 ruských lodí + tam měli ( mají ) i speciální ponorku na záchranné práce ... vzhledem k tomu, že letadlo nalezli nějaký ten den zpátky předpokládám, že už mají i zapisovače (černé skřínky)
  jinak hašení si nepředstavuji jako, že tam někdo lítá s minimaxem.. :)

 • gangut
  13:47 23.09.2018

  Logik
  A viete vy odborník na všetko ako taká AA strela vlastne funguje? A viete že je rozdiel, či prúd črepín z nej zasiahne krídlo, trup alebo kabínu pilotov? Práveže šanca, že zásah takou strelou posádka prežije je relatívne vysoká. A ste schopný vypočítať za aký čas poškodené lietadlo dopadne na zem z výšky cca 5km? Kor keď sa ho posádka snaží udržať vo vzduchu?

 • logik
  13:41 23.09.2018

  gagnut:
  Výrazem "letadlo zmizelo z radaru" bez udání dalšího se v letectví reportuje ztráta letadla, u které se neví ani pravděpodobná příčina. Teď rusové tvrdí, že příčinu věděli. Což je rozpor.
  Prostě původní ruské vyjádření defakto vylučuje kontakt s letadlem po zásahu.

  Koukni se na videa z PVO palby - rakety jsou krásně ve tmě vidět. IL-20 údajně přistával, tedy byl natočen směrem k pobřeží. Tedy varianta, že by piloti neviděli, jak na ně letí raketa, je dosti divná. A kdyby měli čas mluvit s věží, tak by to řekli - a tím by např. ihned padla varianta o Francouzské fregatě, protože ta by na ně musela pálit "zezadu".

  Takže těch informací, podávaných Rusy, z kterých vyplývá, že kontakt s věží letadlo nemělo, je více. Z čeho jiného by se ale Rusové dozvěděli, že je na palubě požár, než z kontaktu s věží?

 • logik
  13:30 23.09.2018

  PS: Další nepřímý argument, proč je to vylhaný, je pak to, že hlavice buku váží 70kg. Hlavice S-200 váží 200 kg. MH17 je podstatně větší letadlo, než IL-20. Tu-154m na který pálila S-200 jakbysmet. Obě letadla byla ztracena okamžitě.
  Jediný sestřel, kdy to alespoň někdo přežil byla ta F-16 - ale i ta byla ztracena okamžitě, a tam mohli dělat úhybné manévry, čímž se mohli dostat dál od epicentra a tak mít poškození menší.

  Tedy šance, že by S-200 poškodila letadlo tak, že by palubní topič a nástěnkář byli schopni ještě 4 minuty hasit požár, než jim letadlo shořelo :-), je tedy velice malá.
  Samozřejmě, vyloučit to nejde, ale je to hodně hodně hodně nepravděpodobné poškození od SAM rakety: že by jen vznikl požár a nevzniklo žádné fatálnější poškození struktury letadla....

 • gangut
  13:26 23.09.2018

  logik
  Kde vidíte lež?. Vy ste za to platený?
  Vy ste videl komunikáciu medzi vežou a palubou? Videl ste záznam z voice recordéru? Myslíte, že keď lietadlo dostane zásah tak posádka okamžite vie čo sa s lietadlom deje?
  Možete popísať čo je na tom scenári, ktoré prezentovalo ruské MO vylhané?
  Ste obyčajný demagóg.

 • logik
  13:09 23.09.2018

  btw.:
  "zásah IL 20 střelou S200 v 22:03 hod... osádka začala hasit požár a prudce klesat..
  letadlo IL 20 zmizelo s radarů v 22:07 hod."
  To si už fakt rusové nevidí do pusy. Protože původní zprávy byly, že letadlo zmizelo z radarů, s evidentní implicitní infomací, že nemají přesnější zprávy, co se s letadlem stalo, ale předpokládají zásah raketou.
  http://tass.com/defense/102200...
  "the mark of Il-20 went off the radars during the attack of four Israeli F-16 aircraft on Syrian targets in the province of Latakia."

  O tom, že by měli se svým letadlem spojení a věděli o požáru na palubě letadla - kdy by jim btw. osádka rovnou řekla, že to koupili, protože vojáci by to zcela jistě poznali - ve zprávě není ani slovo.

  Takže tady máme další ruskou lež (no, ono když je celej scénář vylhanej, tak není divu, že neseděj ani detaily).

 • Shania
  13:07 23.09.2018

  podivi23: SyAAF použiva Parol a Rusové prý přešli na nový systém s podobný mk.X

  Rusové sami několikrát potvrdili, že SyAAF nedokaže číst jejich IFF kody.

  ---
  Sovětské IFF uměl využivat americký systém combat tree, využit už koncem války ve vietnamu, izraelem a Irakem.

  Gangut: SyAAF pvo nestřílí po každém ruském letadle, protože jsou řízené centralně a jsou prod přísným ROE (proto jejich reakce je pomalá) a mají s rusy systém, aby k tomu nedocházelo (ten ale není v realném čase).

 • logik
  12:45 23.09.2018

  givitz: Stokrát opakovaná lež se pravdou nestane. Kolik platěj?

  Admine, prosím, nejde s těmito ruskými trolly něco udělat? Toto již není diskuse, toto je monolog, kdy je diskuse zaplevelována ruskými tvrzeními, bez jakékoli snahy o verifikaci těchto tvrzení, či diskusi a hledání pravdy.

 • logik
  12:43 23.09.2018

  Ok, pro toho, kdo mi dal ze vzteku nebo neznalosti mínus:
  21. června 2014 uveřenilo ruské MO tento "kolorované radarová data" MH17:
  https://017qndpynh-flywheel.ne...
  kde tvrdí, že na radaru viděli Su-25 a tato:
  https://017qndpynh-flywheel.ne...
  Kde tvrdí, že MH17 změnil kurz těsně před sestřelem.

  29. září 2016 ruské MO uveřejnilo tento snímek MH 17 na radaru, který je s oběma výše uvedenýma tvrzeníma v rozporu a tím se sami usvědčili ze lži:
  https://017qndpynh-flywheel.ne...

  Givitz - dokážeš odpovědět na otázku, proč ve světle Těchto argumentů - které jsem tady ale už zmiňoval - dáváš jakoukoli váhu radarovým snímkům uveřejněným ruským MO?

 • givicz
  12:36 23.09.2018

  zásah IL 20 střelou S200 v 22:03 hod... osádka začala hasit požár a prudce klesat..
  letadlo IL 20 zmizelo s radarů v 22:07 hod.

  Jinak už vím proč na té původní mapě byl žlutě označen Banias - z toho směru nad moře letěla raketa S200...

 • logik
  12:29 23.09.2018

  givicz:
  "jinak zajímavé jsou tam časy a radarové snímky..."
  Co je na nich zajímavého? Jak dlouho myslíš, že je trvá vyrobit v photoshopu? Není to poprvé, co Ruské MO falšuje radarové snímky - viz případ MH17 (na požádání doložím, přesněji).

 • logik
  12:26 23.09.2018

  gagnut:
  "To akože myslíte že sýrčania pália po každom ruskom lietadle pretože ho nevedia identifikovať?"
  Ano. To je jaksi ve válce normální.

  " Vy neviete, že radar, aj strelecký, vyžaruje v nejakom uhlovom rozsahu? "
  Vím. Pro S-200 je to podle
  http://www.ausairpower.net/APA...
  0.3 stupně. Tedy stíhačka by musela být v podstatě celou dobu přímo před/za Ruským letadlem, není možné, že by byla jinde a Sýrská raketa "zahnula".
  Ale takový případ je vyloučený, protože toho by si ruské letadlo všimlo a okamžitě by protestovalo rádiem, že ho ohrožují - přitom o ničem takovém se zdroje nezmiňují.

  "Takisto može cieľ ožiariť uplne iný rádiolokátor. "
  A ozařovat ho jako cíl celou dobu, než k němu doletí raketa? To by opět muselo znamenat, že ho ten jiný radar locknul. Opět nesmyslná výmluva.

  "Skrátka izraelci úmyselne manévrovali a útočili zo smeru, v ktorom sa pohybovalo ruské lietadlo "
  Jediní, kdo to tvrdí jsou Rusové - ovšem Ti prokazatelně lžou, protože zkrátili čas palby syrské PVO, aby jim "to vyšlo". Ve skutečnosti - jak dokládá mnoho zdrojů, včetně Syrské televize, ruské agentury interfax a lidí na sociálních sítích, trvala PVO palba přes půl hodiny.

  "Izraelci útočili v rozpore s medzinárodným právom. Je to fakt?"
  Ne, není. Izrael je se Sýrií ve válce. Mají sice příměří, ale jeho podmínky Sýrie porušila podporou
  teroristické organizaci otevřeně nepřátelské vůči Izraeli.

  givitz:
  Kolik Ti platěj za to, že sem dokolečka postuješ x-krát vyvrácené lži?

  PS: Omlouvám se, původně jsem to zas poslal pod špatný článek.

 • givicz
  12:23 23.09.2018

  jelikož každý neumí alespoň lopaťácky rusky jako já tam jsem dám i anglicky otitulkovaný briefing MO RT k IL 20... je to z ofiko stránek na youtube MO RF
  https://www.youtube.com/watch?...

  jinak zajímavé jsou tam časy a radarové snímky...

 • givicz
  12:08 23.09.2018

  speciální briefing MO RF ke katastrofě IL20 VKS Ruska u pobřeží Sýrie...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  11:51 23.09.2018

  3D video katastrofy IL20 u břehů Sýrie ...
  https://www.youtube.com/watch?...

Stránka 1 z 8