Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Iljušin Il-20M (2009); větší foto / Kirill Naumenko, CC BY-SA 3.0

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ruský turbovrtulový průzkumný letoun Iljušin Il-20M. Ruské letadlo bylo sestřeleno nad Středozemním mořem a všech 15 členů posádky zahynulo.

Podle ruského ministerstva obrany byl Il-20 sestřelen kvůli letecké operaci Izraele, při které čtyři izraelské stíhačky F-16 včera 17. záři v 22:00 večer zaútočily na íránské cíle poblíž syrského města Latakia. „Průnik k cíli byl proveden v nízké výšce od Středozemního moře,“ uvedl generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

Izrael varoval ruskou stranu pouze minutu před útokem a Il-20M se tak podle ruské strany neměl čas stáhnout do bezpečné zóny.

Izraelské stíhačky F-16 se navíc podle Rusů měly „skrýt za ruské letadlo“ a tím letoun vystavily palbě syrské PVO. „Il-20, který má efektivní odrazovou plochu řádově větší než F-16, byl sestřelen raketou komplexu S-200,“ uvedl Konašenkov. „Izraelští letci se schovávali za ruským letadlem a vystavili ho úderu syrských prostředků PVO.“

Spojení s posádku Iljušinu se ztratilo v 23:00 ve vzdálenosti 35 km od břehů Sýrie. Ruské ministerstvo obrany původně okamžitě obvinilo ze sestřelení Il-20 francouzskou fregatu Auvergne (třída FREMM), která se pohybovala v oblasti.

Ve stejné době radiolokační stanoviště kontroly vzdušného prostoru zaznamenalo start raket z prostoru působení francouzské fregaty Auvergne,“ citovala ruská tisková agetura TASS prohlášení ruského ministerstva obrany. Francouzská vláda ale účast na incidentu kategoricky odmítla a také Rusové již nyní uvádějí, že Il-20 sestřelila syrská PVO.

O incidentu telefonicky hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svým izraelským kolegou Avigdorem Liebermanem. Dle Šojga vina za sestřelené ruské letadlo a smrt posádky leží čistě na izraelské straně a Rusko si vyhrazuje právo přijmout odvetné kroky. Kancelář izraelského ministra obrany rozhovor odmítla komentovat.  

Nicméně podle nejnovějšího stanoviska Vladimíra Putina Izrael nenese žádnou odpovědnost za sestřelení letadla. “Jde o výsledek celého řetězce nešťastných událostí,” uklidňoval celou věc Putin na tiskové konferenci s tím, že by dnešní situace neměla být srovnávana se sestřelením ruského stíhacího bombardéru Su-24 v roce 2015.

„Jedná se o jinou situaci, protože turecký stíhač záměrně sestřelil naše letadlo. Zde to vypadá jako řetězec tragických náhodných okolností, protože izraelské letadlo nesestřelilo naše letadlo,“ řekl Putin a dodal, že je třeba se na vše podívat do detailu. Putin ale také uvedl, že jeho postoje jsou koordinovány s ministerstvem obrany a jsou s jeho vyjádřením plně v souladu.

V současné době již ruské lodě objevily zónu dopadu sestřeleného Il-20. „Na paluby ruských lodí byly vyzvednuty části těl členů posádky, jejich osobní věci a také úlomky letadla,“ stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany.

Podle izraelského deníku The Israel Times izraelské letectvo přiznalo útok na cíle v Sýrii a vyjádřilo zármutek nad smrtí 15 ruských vojáků. Nicméně podle Izraelců leží plná odpovědnost na straně Sýrie.

„Izrael obviňuje režim Assad, jehož armáda sestřelila ruské letadlo, plně zodpovědný za tento incident. Izrael také považuje Írán a teroristickou organizaci Hizballáh za zodpovědné za tento nešťastný incident,“ napsala v prohlášení izraelská armáda. Izraelské letouny pravidelně útočí na íránské cíle v Sýrii, často na sklady zbraní, které Írán používá k zásobování teroristického hnutí Hizballáh v Libanonu.

Dle Izraelců syrská PVO střílela do oblasti, aniž by se obtěžovala zjistit, zda jsou v oblasti ruská letadla. Podle Izraelců navíc syrská PVO vypustila rakety až ve chvíli, kdy byly stíhačky F-16 v izraelském vzdušném prostoru.

Co se ve skutečnosti stalo je zatím nejasné. Klíčová otázka je, jak mohla syrská PVO zasáhnout ruské letadlo a jak se vlastně střela S-200 na ruský letoun navedla. Nabízí se možnost, že ruské špionážní letadlo Il-20 mělo vyplý radiomaják. Ostatně s vyplým radiomajákem létají ruské letouny také nad Pobaltím a Baltským mořem.

Tomu odpovídá i to, že Syřané nevěděli o ruském letadlu v oblasti. S vypnutým radiomajákem byl pro syrskou PVO ruský Il-20 pouze další podezřelý objekt a Syřané si ho mohli lehce splést s izraelským pilotovaným či nepilotovaným letadlem.

Letoun Il-20M je určen pro radioelektronický, radiolokační a optický průzkum. Hlavním úkolem letounu je získávání informací o komunikačních systémech, o poloze a počtu radiolokačních stanic a také pořizování špionážních snímků v průběhu letu. Letoun často podniká špionážní lety nad Baltským a Černým mořem.

Komplet S-200 je určen k likvidaci leteckých prostředků letících ve velkých a středních výškách v podmínkách aktivního a pasivního radioelektronického rušení. Tento systém pracuje za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci. Naváděcí radiolokátor 5N62 kompletu S-200 předává informace o cíli do řídícího počítače rakety a po startu je raketa naváděná samostatně vlastní radiolokační hlavicí. V Sýrii je pravděpodobně verze S-200V Vega-E s dálkovým dosahem 17 km až 240 km, výškovým 0,5 km až 40 km. 

V každém případě bližší informace se dozvíme během následujích dnů.

Zdroj: BMPD, RIA, The Times Of Israel

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jerry1986
  17:58 18.09.2018

  Podle mě to spíš vypadá tak, jak píše Inflex.
  Už to, že Rusové nevěděli nic o F16, hovoří za vše ...

  Zbytek jsou výmluvy ... :)

  Podle mě to spíš vypadá tak, jak píše Inflex.
  Už to, že Rusové nevěděli nic o F16, hovoří za vše ...

  Zbytek jsou výmluvy ... :)

 • jerry1986
  17:55 18.09.2018

  to cernakus: 1. slovní spojení "nýmad Izrael" vě oblasti vojentví si dokáži představit asi těžko 2 Rusové ví, že by to Izraelci nedali zadarmo :) 3. Zapomínáte na USA + spousty ...Zobrazit celý příspěvek

  to cernakus:
  1. slovní spojení "nýmad Izrael" vě oblasti vojentví si dokáži představit asi těžko
  2 Rusové ví, že by to Izraelci nedali zadarmo :)
  3. Zapomínáte na USA + spousty přátel z Nato, kteří nemají zrovna malé armády/ letectvaSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:54 18.09.2018

  cernakus podle mě Putin je pragmatik ... v případě sestřelu ruského bombardéru Tureckou stíhačkou to v Rusku také krotil... a nakonec se to vyplatilo... podle mě se to i v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus podle mě Putin je pragmatik ... v případě sestřelu ruského bombardéru Tureckou stíhačkou to v Rusku také krotil... a nakonec se to vyplatilo... podle mě se to i v tomto případě v dlouhodobém horizontu vyplatí a Rusko v Sýrii a okolí upevní svou pozici...

  Druhá věc je, že si v domácím Rusku musí dávat pozor.. sledoval jsem od rána ruské televize, kde od různých komentátorů létaly různé nápady jako odvetné bombardování Izraelského letiště a podobné názory jako píšeš ty, že Rusko je příliš měkké, proč by se měl někdo Ruska vůbec bát a respektovat ho....

  Jinak těch videí o židech a Putinovi je na internetu taky podezřele nějak moc...Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  17:52 18.09.2018

  givicz Kde? Kde vydíte vyjadrenie, že Putin povedal, že Izrael nenesie žiadnu zodpovednosť? Ano ."izraelské lietadlo priamo neutočilo na naše"..." No musíme tomu úplne ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz
  Kde? Kde vydíte vyjadrenie, že Putin povedal, že Izrael nenesie žiadnu zodpovednosť?
  Ano ."izraelské lietadlo priamo neutočilo na naše"..." No musíme tomu úplne porozumieť, náš postoj k tejto tragédii je vyjadrený vo vyhlásení MO RF ktoré je so mnou plne dohodnuté."
  "Но, безусловно, мы должны в этом еще серьезно разобраться, а наше отношение к этой трагедии изложено в заявлении Министерства обороны Российской Федерации, которое со мной полностью согласовано"
  Vo vyjadrení MO RF je, pokiaľ viem vinníkom Izraelské letectvo.Skrýt celý příspěvek

 • major
  17:52 18.09.2018

  Rusko proti Izraelu nepodnikne nič, tak ako nepodniklo nič proti Turecku (dnes Erdogan a Putin veľkí kamaráti). Navyše keď teraz Putin rýchlo upravuje automaticky nastavenú ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko proti Izraelu nepodnikne nič, tak ako nepodniklo nič proti Turecku (dnes Erdogan a Putin veľkí kamaráti). Navyše keď teraz Putin rýchlo upravuje automaticky nastavenú propagandistickú linku, tak je jasné, že nestojí ni len o diplomatickú roztržku s Izraelom.

  Skôr než izraelského pilota (či dokonca pilotov?) by som čakal obvinenie sýrskej PVO (že strieľali na spojeneské lietadlo), príp. pilota (že vypol maják), no najmä celého systému sýrsko-ruskej komunikácie, či ruskej pasie (resp. doktríny, keďže isto nejde o rozmar jednotlivých pilotov) majáky nepoužívať. Príčinu určí (resp. by určilo) až podrobné vyšetrovanie, ale pochybujem, že nejaké rozumné výsledky budú zverejnené.

  Otázkou je, či Rusko a Sýria následne príjmu opatrenia, aby sa podobná tragédia už nemohla opakovať.

  givicz: Dav spieva pesničku, ktorú ho učia. Chvíľu potrvá, kým sa zrovná, príp. po čase (až dobré vzťahy s Izraelom nebudú potrebné) na toto "extempore" zabudne.Skrýt celý příspěvek

 • Inflex
  17:48 18.09.2018

  Vypadá to, že rusové mají o situaci v Sýrii mnohem menší přehled než předstírají. Stěžují si, že byli informováni minutu předem, o 8mi F-16 zřejmě vůbec netušili, protože původně ...Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to, že rusové mají o situaci v Sýrii mnohem menší přehled než předstírají.
  Stěžují si, že byli informováni minutu předem, o 8mi F-16 zřejmě vůbec netušili, protože původně "odpal" přišili francouzskému FREMMu.

  Syřani potom pálili 40 minut(!!!) pánubohu do oken až nakonec něco trefili.

  Paradoxně nejlepší informace bude mít NATO protože mělo uprostřed toho cirkusu fregatu vybavenou slušným radarem a LINK-16.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  17:45 18.09.2018

  givicz: ano, putinova židofilie se začíná v Rusku zajídat a hlavně začíná ohrožovat Rusko jako takové. Jestliže takovej nýmand, jako je Izrael může tak lacino vyjebávat s ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:

  ano, putinova židofilie se začíná v Rusku zajídat a hlavně začíná ohrožovat Rusko jako takové. Jestliže takovej nýmand, jako je Izrael může tak lacino vyjebávat s Ruskem, proč by se měl někdo Ruska vůbec bát a respektovat ho. V tomto smyslu se jede plná zákulisní diplomatická diskuze snad ve všech relevantních státech světa.

  A vládnoucí elita Ruska, zejména kolem jestřába Šojgua si to začíná bolestně uvědomovat. Rusko už nutně potřebuje ukázat zuby a není větší příležitost, než si smlsnout na Izraeli, který jim to prakticky nemůže vrátit (teoreticky ano, ale použití JZ by mělo za následek konec Židovstva jako takového, do toho ani ti Izraelští fanatici IMHO nepůjdou).

  Je tedy pouze jediná otázka, která docela jasně určí, co bude ve vztazích Rusko-Izrael dál. Je Putin větší židofil nebo pragmatik?Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  17:45 18.09.2018

  Za chvíľu sa ukáže, že ho zostrelili Ukrajinci ;)

  Za chvíľu sa ukáže, že ho zostrelili Ukrajinci ;)

 • Argonaut.CZ
  17:44 18.09.2018

  Jsem zvědav, jak to dopadne, protože minutu před útokem ta informace má minimální hodnotu a znovu se ukazuje, že Sýrie je především proxy konflikt. Navíc v Izraeli jsou statisíce ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem zvědav, jak to dopadne, protože minutu před útokem ta informace má minimální hodnotu a znovu se ukazuje, že Sýrie je především proxy konflikt. Navíc v Izraeli jsou statisíce bývalých obyvatel SSSR a sestřel je přímý důsledek, byť omylem, Izraelského útoku.

  Rusové jsou poměrně slušní diplomaté, ale dlouhodobě to spíše vypadá, že rány dostávají a nevracejí. Což může být nebezpečné, protože pak mnohem menší důvod povede k velké roztržce.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:33 18.09.2018

  gangut zde https://www.youtube.com/watch?... volný né moc dokonaly překlad: "Když umírají lidé zejména za takových tragických okolností je to neštěstí pro nás ...Zobrazit celý příspěvek

  gangut zde
  https://www.youtube.com/watch?...

  volný né moc dokonaly překlad:

  "Když umírají lidé zejména za takových tragických okolností je to neštěstí pro nás všechny pro naši zemi i pro blízké zemřelých.... co se týče vašeho srovnání, když byl Tureckou stíhačkou sestřelen náš letoun toto je úplně jiná situace ... tehdy Turecký stíhač vědomě sestřelil naše letadlo.. v tomto případě jde o shodu tragických událostí, protože Izraelské letadlo neútočilo na naše letadlo přímo.. nicméně musíme to ještě prostudovat .. co se týče odpovědi... tak ta se bude týkat především doplnění opatření k bezpečnosti našich vojáků, objektů v Sýrii.."

  Ale nejlepší je ruská diskuse pod videem kanálu rossia24 namátkou cituji:
  - Rusko je ovládáno židy
  - stydím se
  - postavit se za Izrael co od tebe ještě čekat
  - Izraelská loby v Kremlu je příliš silnáSkrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:32 18.09.2018

  Jsem zvědavej, zda to bude mít (jen) diplomatickou dohru. Pokud je pravdou to, co píšou bulvární deníky (cílené schování za radarovou signaturou IL-20), tak se pilot IAF zachoval ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem zvědavej, zda to bude mít (jen) diplomatickou dohru. Pokud je pravdou to, co
  píšou bulvární deníky (cílené schování za radarovou signaturou IL-20), tak se pilot IAF zachoval zbaběle a má částečnou zodpovědnost za smrt celé posádky.

  Izraelští piloti jsou perfektně vycvičená elita s prakticky dokonalým povědomím o možnostech ruské PVO nasazení v Sýrii. Pokud to byl záměr, tak je ten pilot hajzl a zaslouží vykopnout na chodník - s rusi nejsou ve válečném stavu.

  Potvrzené to zatím není, je to jedna z domněnekSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:27 18.09.2018

  dobré shrnutí známého, kdy ještě doplním, že v oblasti a dráze kde sestupoval IL20 na přistání běžně přistávají Ruská těžká nákladní letadla IL 76, které mohou přepravovat až 200 ...Zobrazit celý příspěvek

  dobré shrnutí známého, kdy ještě doplním, že v oblasti a dráze kde sestupoval IL20 na přistání běžně přistávají Ruská těžká nákladní letadla IL 76, které mohou přepravovat až 200 vojáků !!!!!!!!!!!!!! takže tato tragédie v podstatě dopadla ještě dobře...Skrýt celý příspěvek

 • major
  17:25 18.09.2018

  Nie je to tak dávno, čo sa ozývali hlasi, že S-200V na izraelské F-16I v pohode stačí a ono to skôr vyzerá, že ten zostrel bol šťastnou (pre Sýriu) zhodou náhod a S-200V v konečnom ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie je to tak dávno, čo sa ozývali hlasi, že S-200V na izraelské F-16I v pohode stačí a ono to skôr vyzerá, že ten zostrel bol šťastnou (pre Sýriu) zhodou náhod a S-200V v konečnom dôsledky prinesie Sýrii viac škody než úžitku.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  17:24 18.09.2018

  Pane Grohman, zase agitka? Kde ruské MO okamžite obvinilo francúzov? Pokiaľ sledujem, a po rusky viem celkom dobre, tak len konštatovali, že ich systémy zaznamenali strelbu z ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohman, zase agitka?
  Kde ruské MO okamžite obvinilo francúzov? Pokiaľ sledujem, a po rusky viem celkom dobre, tak len konštatovali, že ich systémy zaznamenali strelbu z francúzskeho plavidla a to kludne mohla byť francúzska reakcia na približujúce sa sýrske rakety.
  A určite budete vedieť doložiť, kedy Putin povedal, že Izrael nenesie žiadnu zodpovednosť. Najma v súvislosti s tým, že Šojgu celú zodpovednosť za incident pripísal naň.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 19 z 19