Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Iljušin Il-20M (2009); větší foto / Kirill Naumenko, CC BY-SA 3.0

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ruský turbovrtulový průzkumný letoun Iljušin Il-20M. Ruské letadlo bylo sestřeleno nad Středozemním mořem a všech 15 členů posádky zahynulo.

Podle ruského ministerstva obrany byl Il-20 sestřelen kvůli letecké operaci Izraele, při které čtyři izraelské stíhačky F-16 včera 17. záři v 22:00 večer zaútočily na íránské cíle poblíž syrského města Latakia. „Průnik k cíli byl proveden v nízké výšce od Středozemního moře,“ uvedl generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

Izrael varoval ruskou stranu pouze minutu před útokem a Il-20M se tak podle ruské strany neměl čas stáhnout do bezpečné zóny.

Izraelské stíhačky F-16 se navíc podle Rusů měly „skrýt za ruské letadlo“ a tím letoun vystavily palbě syrské PVO. „Il-20, který má efektivní odrazovou plochu řádově větší než F-16, byl sestřelen raketou komplexu S-200,“ uvedl Konašenkov. „Izraelští letci se schovávali za ruským letadlem a vystavili ho úderu syrských prostředků PVO.“

Spojení s posádku Iljušinu se ztratilo v 23:00 ve vzdálenosti 35 km od břehů Sýrie. Ruské ministerstvo obrany původně okamžitě obvinilo ze sestřelení Il-20 francouzskou fregatu Auvergne (třída FREMM), která se pohybovala v oblasti.

Ve stejné době radiolokační stanoviště kontroly vzdušného prostoru zaznamenalo start raket z prostoru působení francouzské fregaty Auvergne,“ citovala ruská tisková agetura TASS prohlášení ruského ministerstva obrany. Francouzská vláda ale účast na incidentu kategoricky odmítla a také Rusové již nyní uvádějí, že Il-20 sestřelila syrská PVO.

O incidentu telefonicky hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svým izraelským kolegou Avigdorem Liebermanem. Dle Šojga vina za sestřelené ruské letadlo a smrt posádky leží čistě na izraelské straně a Rusko si vyhrazuje právo přijmout odvetné kroky. Kancelář izraelského ministra obrany rozhovor odmítla komentovat.  

Nicméně podle nejnovějšího stanoviska Vladimíra Putina Izrael nenese žádnou odpovědnost za sestřelení letadla. “Jde o výsledek celého řetězce nešťastných událostí,” uklidňoval celou věc Putin na tiskové konferenci s tím, že by dnešní situace neměla být srovnávana se sestřelením ruského stíhacího bombardéru Su-24 v roce 2015.

„Jedná se o jinou situaci, protože turecký stíhač záměrně sestřelil naše letadlo. Zde to vypadá jako řetězec tragických náhodných okolností, protože izraelské letadlo nesestřelilo naše letadlo,“ řekl Putin a dodal, že je třeba se na vše podívat do detailu. Putin ale také uvedl, že jeho postoje jsou koordinovány s ministerstvem obrany a jsou s jeho vyjádřením plně v souladu.

V současné době již ruské lodě objevily zónu dopadu sestřeleného Il-20. „Na paluby ruských lodí byly vyzvednuty části těl členů posádky, jejich osobní věci a také úlomky letadla,“ stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany.

Podle izraelského deníku The Israel Times izraelské letectvo přiznalo útok na cíle v Sýrii a vyjádřilo zármutek nad smrtí 15 ruských vojáků. Nicméně podle Izraelců leží plná odpovědnost na straně Sýrie.

„Izrael obviňuje režim Assad, jehož armáda sestřelila ruské letadlo, plně zodpovědný za tento incident. Izrael také považuje Írán a teroristickou organizaci Hizballáh za zodpovědné za tento nešťastný incident,“ napsala v prohlášení izraelská armáda. Izraelské letouny pravidelně útočí na íránské cíle v Sýrii, často na sklady zbraní, které Írán používá k zásobování teroristického hnutí Hizballáh v Libanonu.

Dle Izraelců syrská PVO střílela do oblasti, aniž by se obtěžovala zjistit, zda jsou v oblasti ruská letadla. Podle Izraelců navíc syrská PVO vypustila rakety až ve chvíli, kdy byly stíhačky F-16 v izraelském vzdušném prostoru.

Co se ve skutečnosti stalo je zatím nejasné. Klíčová otázka je, jak mohla syrská PVO zasáhnout ruské letadlo a jak se vlastně střela S-200 na ruský letoun navedla. Nabízí se možnost, že ruské špionážní letadlo Il-20 mělo vyplý radiomaják. Ostatně s vyplým radiomajákem létají ruské letouny také nad Pobaltím a Baltským mořem.

Tomu odpovídá i to, že Syřané nevěděli o ruském letadlu v oblasti. S vypnutým radiomajákem byl pro syrskou PVO ruský Il-20 pouze další podezřelý objekt a Syřané si ho mohli lehce splést s izraelským pilotovaným či nepilotovaným letadlem.

Letoun Il-20M je určen pro radioelektronický, radiolokační a optický průzkum. Hlavním úkolem letounu je získávání informací o komunikačních systémech, o poloze a počtu radiolokačních stanic a také pořizování špionážních snímků v průběhu letu. Letoun často podniká špionážní lety nad Baltským a Černým mořem.

Komplet S-200 je určen k likvidaci leteckých prostředků letících ve velkých a středních výškách v podmínkách aktivního a pasivního radioelektronického rušení. Tento systém pracuje za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci. Naváděcí radiolokátor 5N62 kompletu S-200 předává informace o cíli do řídícího počítače rakety a po startu je raketa naváděná samostatně vlastní radiolokační hlavicí. V Sýrii je pravděpodobně verze S-200V Vega-E s dálkovým dosahem 17 km až 240 km, výškovým 0,5 km až 40 km. 

V každém případě bližší informace se dozvíme během následujích dnů.

Zdroj: BMPD, RIA, The Times Of Israel

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  13:09 23.09.2018

  btw.: "zásah IL 20 střelou S200 v 22:03 hod... osádka začala hasit požár a prudce klesat.. letadlo IL 20 zmizelo s radarů v 22:07 hod." To si už fakt rusové nevidí do pusy. ...Zobrazit celý příspěvek

  btw.:
  "zásah IL 20 střelou S200 v 22:03 hod... osádka začala hasit požár a prudce klesat..
  letadlo IL 20 zmizelo s radarů v 22:07 hod."
  To si už fakt rusové nevidí do pusy. Protože původní zprávy byly, že letadlo zmizelo z radarů, s evidentní implicitní infomací, že nemají přesnější zprávy, co se s letadlem stalo, ale předpokládají zásah raketou.
  http://tass.com/defense/102200...
  "the mark of Il-20 went off the radars during the attack of four Israeli F-16 aircraft on Syrian targets in the province of Latakia."

  O tom, že by měli se svým letadlem spojení a věděli o požáru na palubě letadla - kdy by jim btw. osádka rovnou řekla, že to koupili, protože vojáci by to zcela jistě poznali - ve zprávě není ani slovo.

  Takže tady máme další ruskou lež (no, ono když je celej scénář vylhanej, tak není divu, že neseděj ani detaily).Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:07 23.09.2018

  podivi23: SyAAF použiva Parol a Rusové prý přešli na nový systém s podobný mk.X Rusové sami několikrát potvrdili, že SyAAF nedokaže číst jejich IFF kody. --- Sovětské IFF ...Zobrazit celý příspěvek

  podivi23: SyAAF použiva Parol a Rusové prý přešli na nový systém s podobný mk.X

  Rusové sami několikrát potvrdili, že SyAAF nedokaže číst jejich IFF kody.

  ---
  Sovětské IFF uměl využivat americký systém combat tree, využit už koncem války ve vietnamu, izraelem a Irakem.

  Gangut: SyAAF pvo nestřílí po každém ruském letadle, protože jsou řízené centralně a jsou prod přísným ROE (proto jejich reakce je pomalá) a mají s rusy systém, aby k tomu nedocházelo (ten ale není v realném čase).Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:45 23.09.2018

  givitz: Stokrát opakovaná lež se pravdou nestane. Kolik platěj? Admine, prosím, nejde s těmito ruskými trolly něco udělat? Toto již není diskuse, toto je monolog, kdy je ...Zobrazit celý příspěvek

  givitz: Stokrát opakovaná lež se pravdou nestane. Kolik platěj?

  Admine, prosím, nejde s těmito ruskými trolly něco udělat? Toto již není diskuse, toto je monolog, kdy je diskuse zaplevelována ruskými tvrzeními, bez jakékoli snahy o verifikaci těchto tvrzení, či diskusi a hledání pravdy.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:43 23.09.2018

  Ok, pro toho, kdo mi dal ze vzteku nebo neznalosti mínus: 21. června 2014 uveřenilo ruské MO tento "kolorované radarová data" ...Zobrazit celý příspěvek

  Ok, pro toho, kdo mi dal ze vzteku nebo neznalosti mínus:
  21. června 2014 uveřenilo ruské MO tento "kolorované radarová data" MH17:
  https://017qndpynh-flywheel.ne...
  kde tvrdí, že na radaru viděli Su-25 a tato:
  https://017qndpynh-flywheel.ne...
  Kde tvrdí, že MH17 změnil kurz těsně před sestřelem.

  29. září 2016 ruské MO uveřejnilo tento snímek MH 17 na radaru, který je s oběma výše uvedenýma tvrzeníma v rozporu a tím se sami usvědčili ze lži:
  https://017qndpynh-flywheel.ne...

  Givitz - dokážeš odpovědět na otázku, proč ve světle Těchto argumentů - které jsem tady ale už zmiňoval - dáváš jakoukoli váhu radarovým snímkům uveřejněným ruským MO?Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:36 23.09.2018

  zásah IL 20 střelou S200 v 22:03 hod... osádka začala hasit požár a prudce klesat.. letadlo IL 20 zmizelo s radarů v 22:07 hod. Jinak už vím proč na té původní mapě byl žlutě ...Zobrazit celý příspěvek

  zásah IL 20 střelou S200 v 22:03 hod... osádka začala hasit požár a prudce klesat..
  letadlo IL 20 zmizelo s radarů v 22:07 hod.

  Jinak už vím proč na té původní mapě byl žlutě označen Banias - z toho směru nad moře letěla raketa S200...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:29 23.09.2018

  givicz: "jinak zajímavé jsou tam časy a radarové snímky..." Co je na nich zajímavého? Jak dlouho myslíš, že je trvá vyrobit v photoshopu? Není to poprvé, co Ruské MO falšuje ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  "jinak zajímavé jsou tam časy a radarové snímky..."
  Co je na nich zajímavého? Jak dlouho myslíš, že je trvá vyrobit v photoshopu? Není to poprvé, co Ruské MO falšuje radarové snímky - viz případ MH17 (na požádání doložím, přesněji).Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:26 23.09.2018

  gagnut: "To akože myslíte že sýrčania pália po každom ruskom lietadle pretože ho nevedia identifikovať?" Ano. To je jaksi ve válce normální. " Vy neviete, že radar, aj ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut:
  "To akože myslíte že sýrčania pália po každom ruskom lietadle pretože ho nevedia identifikovať?"
  Ano. To je jaksi ve válce normální.

  " Vy neviete, že radar, aj strelecký, vyžaruje v nejakom uhlovom rozsahu? "
  Vím. Pro S-200 je to podle
  http://www.ausairpower.net/APA...
  0.3 stupně. Tedy stíhačka by musela být v podstatě celou dobu přímo před/za Ruským letadlem, není možné, že by byla jinde a Sýrská raketa "zahnula".
  Ale takový případ je vyloučený, protože toho by si ruské letadlo všimlo a okamžitě by protestovalo rádiem, že ho ohrožují - přitom o ničem takovém se zdroje nezmiňují.

  "Takisto može cieľ ožiariť uplne iný rádiolokátor. "
  A ozařovat ho jako cíl celou dobu, než k němu doletí raketa? To by opět muselo znamenat, že ho ten jiný radar locknul. Opět nesmyslná výmluva.

  "Skrátka izraelci úmyselne manévrovali a útočili zo smeru, v ktorom sa pohybovalo ruské lietadlo "
  Jediní, kdo to tvrdí jsou Rusové - ovšem Ti prokazatelně lžou, protože zkrátili čas palby syrské PVO, aby jim "to vyšlo". Ve skutečnosti - jak dokládá mnoho zdrojů, včetně Syrské televize, ruské agentury interfax a lidí na sociálních sítích, trvala PVO palba přes půl hodiny.

  "Izraelci útočili v rozpore s medzinárodným právom. Je to fakt?"
  Ne, není. Izrael je se Sýrií ve válce. Mají sice příměří, ale jeho podmínky Sýrie porušila podporou
  teroristické organizaci otevřeně nepřátelské vůči Izraeli.

  givitz:
  Kolik Ti platěj za to, že sem dokolečka postuješ x-krát vyvrácené lži?

  PS: Omlouvám se, původně jsem to zas poslal pod špatný článek.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:23 23.09.2018

  jelikož každý neumí alespoň lopaťácky rusky jako já tam jsem dám i anglicky otitulkovaný briefing MO RT k IL 20... je to z ofiko stránek na youtube MO ...Zobrazit celý příspěvek

  jelikož každý neumí alespoň lopaťácky rusky jako já tam jsem dám i anglicky otitulkovaný briefing MO RT k IL 20... je to z ofiko stránek na youtube MO RF
  https://www.youtube.com/watch?...

  jinak zajímavé jsou tam časy a radarové snímky...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:08 23.09.2018

  speciální briefing MO RF ke katastrofě IL20 VKS Ruska u pobřeží Sýrie...

  https://www.youtube.com/watch?...

  speciální briefing MO RF ke katastrofě IL20 VKS Ruska u pobřeží Sýrie...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  11:51 23.09.2018

  3D video katastrofy IL20 u břehů Sýrie ...
  https://www.youtube.com/watch?...

  3D video katastrofy IL20 u břehů Sýrie ...
  https://www.youtube.com/watch?...

 • skelet
  11:47 23.09.2018

  je to marný.. nechápeš nic

  je to marný.. nechápeš nic

 • gangut
  11:30 23.09.2018

  skelet Z čoho oviňujú rusi Izrael? Z porušenia vzájomných dohod a v ohrození ruského lietadla. To izraelci neurobili? Teraz tu tapetujete nezmyselnou teoriou o nejakom ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Z čoho oviňujú rusi Izrael?
  Z porušenia vzájomných dohod a v ohrození ruského lietadla.
  To izraelci neurobili?
  Teraz tu tapetujete nezmyselnou teoriou o nejakom gangu.
  Typický trol.
  Vyvracajte fakty!Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:23 23.09.2018

  to chce edit:
  "Policisté ovšem dále pálí po gangu bez ohledu na onen gang" = "Policisté ovšem dále pálí po gangu bez ohledu na onen dav"

  to chce edit:
  "Policisté ovšem dále pálí po gangu bez ohledu na onen gang" = "Policisté ovšem dále pálí po gangu bez ohledu na onen dav"

 • skelet
  11:22 23.09.2018

  Gangut: smůla já neobhajuju nikoho. Pouze poukazuju na nesmyslnost některých tvrzení. Řeknu to jinak: Ozbrojený gang přepadne policejní stanici a strhne se přestřelka, a ...Zobrazit celý příspěvek

  Gangut: smůla já neobhajuju nikoho. Pouze poukazuju na nesmyslnost některých tvrzení.
  Řeknu to jinak:
  Ozbrojený gang přepadne policejní stanici a strhne se přestřelka, a teď:
  verze 1 ) ozbrojený gang prchá z místa činu, schovává se do davu, o kterém policisté dlouho předtím věděli. Policisté ovšem dále pálí po gangu bez ohledu na onen gang. Výsledkem je patnáct mrtvých civilistů a nula mrtvých gangsterů.
  verze 2) ozbrojený gang prchá z místa činu. Po čase se objeví skupinka podezřelých osob, po kterých vyděšený policista spouští palbu. Výsledkem je patnáct mrtvých civilistů, ale to zjišťuje policista až posléze.

  A o tom to je. Není to o vině, či nevinně Izraelců. Není to o schopnosti nebo neschopnosti Rusů, ale je to o schopnosti nebo neschopnosti Syřanů.
  Protože pokud platí verze dvě, tak je to tragédie, ale dá se s tím něco dělat. Pokud platí verze jedna, tak je to prostě o neúctě vůči postiženému a nedá se s tím dělat vůbec nic.

  Ale pochybuju, že to pochopíš. Moc složité.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  11:18 23.09.2018

  @gangut

  "Trol bude tapetovať nezmyselnými teóriami..."

  Přesně jak říkáte...

  @gangut

  "Trol bude tapetovať nezmyselnými teóriami..."

  Přesně jak říkáte...

 • gangut
  11:07 23.09.2018

  skelet Vy sa snažíte niekoho nezmyselne obhajovať. Ste za to platený? Fakty sú jasné. Izraelci útočili v rozpore s medzinárodným právom. Je to fakt? Izraelci útočili, z ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Vy sa snažíte niekoho nezmyselne obhajovať. Ste za to platený?
  Fakty sú jasné.
  Izraelci útočili v rozpore s medzinárodným právom. Je to fakt?
  Izraelci útočili, z priestoru v ktorom sa pohybovalo ruské lietadlo. Je to fakt? Alebo myslíte že to mohla byť náhoda? Že izraelci nevedeli o ruskom lietadle?
  Rusi mali s Izraelom dohodu o zamedzení vzájomného ohrozenia. Je to fakt?
  Sýrska PVO si plnila svoju úlohu, bránila sa útoku. Je to fakt?
  Výsledok - sýrska PVO zostrelila ruské lietadlo.
  Otázka.
  Možu rusi sýrčanom vyčítať, že sa bránili útoku?
  Možu vyčítať izraelcom že v rámci banditského útoku porušili vzájomné dohody a vystavili ruské lietadlo paľbe?
  Myslím, že normálny človek si záver vytvorí. Trol bude tapetovať nezmyselnými teóriami...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:35 23.09.2018

  Gangut: je to prosté. Čím víc se snažíte syřany obhájit a hodit to na izraelce, tím větší retardy ze syřanů děláte. Takže, pokud platí izraelská verze příběhu, tak se Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

  Gangut: je to prosté. Čím víc se snažíte syřany obhájit a hodit to na izraelce, tím větší retardy ze syřanů děláte.
  Takže, pokud platí izraelská verze příběhu, tak se Rusové staly obětí stresového faktoru, kdy lidský mozek přestává vnímat předložené údaje, ale začíná si je upravovat dle předpokládaného scénáře. Tedy ruský letoun zaměnili za izraelský.
  Pokud platí rusko-syrská verze, tak syřanům na Rusech absolutně nezáleží.
  Ale černobílé vidění světa tohle holt nikdy neuvidí.. zlý zlý izrael.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  10:22 23.09.2018

  skelet
  Myslím, že bezhlave nepálili.
  Čo mali podľa vás robiť?

  skelet
  Myslím, že bezhlave nepálili.
  Čo mali podľa vás robiť?

 • skelet
  10:04 23.09.2018

  zkrátka syřani bezhlavě pálili tam, kde věděli, že je i ruské letadlo

  zkrátka syřani bezhlavě pálili tam, kde věděli, že je i ruské letadlo

 • gangut
  08:25 23.09.2018

  logik Tak mi skúste, brouku Pytlíku, vysvetliť ktorý strelecký rádiolokátor ožaroval to zostrelené Tu-154 nad Čiernym morom? Vy neviete, že radar, aj strelecký, vyžaruje v nejakom ...Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Tak mi skúste, brouku Pytlíku, vysvetliť ktorý strelecký rádiolokátor ožaroval to zostrelené Tu-154 nad Čiernym morom? Vy neviete, že radar, aj strelecký, vyžaruje v nejakom uhlovom rozsahu? To nie je laserové ukazovátko. Takisto može cieľ ožiariť uplne iný rádiolokátor.
  Czertik
  Takže majú nekompatibilné systémy. To akože myslíte že sýrčania pália po každom ruskom lietadle pretože ho nevedia identifikovať? A systém IFF rakety - to máte odkiaľ? To akože v rakete má byť blok, ktorý sa dotazuje cieľa?
  Nonsens.
  Skrátka izraelci úmyselne manévrovali a útočili zo smeru, v ktorom sa pohybovalo ruské lietadlo a tým sposobili jeho zostrelenie. A trolenie a vymýšlanie roznych teórii médiami či platenými diskutérmi na tom nič nezmení.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 19