Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Iljušin Il-20M (2009); větší foto / Kirill Naumenko, CC BY-SA 3.0

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ruský turbovrtulový průzkumný letoun Iljušin Il-20M. Ruské letadlo bylo sestřeleno nad Středozemním mořem a všech 15 členů posádky zahynulo.

Podle ruského ministerstva obrany byl Il-20 sestřelen kvůli letecké operaci Izraele, při které čtyři izraelské stíhačky F-16 včera 17. záři v 22:00 večer zaútočily na íránské cíle poblíž syrského města Latakia. „Průnik k cíli byl proveden v nízké výšce od Středozemního moře,“ uvedl generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

Izrael varoval ruskou stranu pouze minutu před útokem a Il-20M se tak podle ruské strany neměl čas stáhnout do bezpečné zóny.

Izraelské stíhačky F-16 se navíc podle Rusů měly „skrýt za ruské letadlo“ a tím letoun vystavily palbě syrské PVO. „Il-20, který má efektivní odrazovou plochu řádově větší než F-16, byl sestřelen raketou komplexu S-200,“ uvedl Konašenkov. „Izraelští letci se schovávali za ruským letadlem a vystavili ho úderu syrských prostředků PVO.“

Spojení s posádku Iljušinu se ztratilo v 23:00 ve vzdálenosti 35 km od břehů Sýrie. Ruské ministerstvo obrany původně okamžitě obvinilo ze sestřelení Il-20 francouzskou fregatu Auvergne (třída FREMM), která se pohybovala v oblasti.

Ve stejné době radiolokační stanoviště kontroly vzdušného prostoru zaznamenalo start raket z prostoru působení francouzské fregaty Auvergne,“ citovala ruská tisková agetura TASS prohlášení ruského ministerstva obrany. Francouzská vláda ale účast na incidentu kategoricky odmítla a také Rusové již nyní uvádějí, že Il-20 sestřelila syrská PVO.

O incidentu telefonicky hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svým izraelským kolegou Avigdorem Liebermanem. Dle Šojga vina za sestřelené ruské letadlo a smrt posádky leží čistě na izraelské straně a Rusko si vyhrazuje právo přijmout odvetné kroky. Kancelář izraelského ministra obrany rozhovor odmítla komentovat.  

Nicméně podle nejnovějšího stanoviska Vladimíra Putina Izrael nenese žádnou odpovědnost za sestřelení letadla. “Jde o výsledek celého řetězce nešťastných událostí,” uklidňoval celou věc Putin na tiskové konferenci s tím, že by dnešní situace neměla být srovnávana se sestřelením ruského stíhacího bombardéru Su-24 v roce 2015.

„Jedná se o jinou situaci, protože turecký stíhač záměrně sestřelil naše letadlo. Zde to vypadá jako řetězec tragických náhodných okolností, protože izraelské letadlo nesestřelilo naše letadlo,“ řekl Putin a dodal, že je třeba se na vše podívat do detailu. Putin ale také uvedl, že jeho postoje jsou koordinovány s ministerstvem obrany a jsou s jeho vyjádřením plně v souladu.

V současné době již ruské lodě objevily zónu dopadu sestřeleného Il-20. „Na paluby ruských lodí byly vyzvednuty části těl členů posádky, jejich osobní věci a také úlomky letadla,“ stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany.

Podle izraelského deníku The Israel Times izraelské letectvo přiznalo útok na cíle v Sýrii a vyjádřilo zármutek nad smrtí 15 ruských vojáků. Nicméně podle Izraelců leží plná odpovědnost na straně Sýrie.

„Izrael obviňuje režim Assad, jehož armáda sestřelila ruské letadlo, plně zodpovědný za tento incident. Izrael také považuje Írán a teroristickou organizaci Hizballáh za zodpovědné za tento nešťastný incident,“ napsala v prohlášení izraelská armáda. Izraelské letouny pravidelně útočí na íránské cíle v Sýrii, často na sklady zbraní, které Írán používá k zásobování teroristického hnutí Hizballáh v Libanonu.

Dle Izraelců syrská PVO střílela do oblasti, aniž by se obtěžovala zjistit, zda jsou v oblasti ruská letadla. Podle Izraelců navíc syrská PVO vypustila rakety až ve chvíli, kdy byly stíhačky F-16 v izraelském vzdušném prostoru.

Co se ve skutečnosti stalo je zatím nejasné. Klíčová otázka je, jak mohla syrská PVO zasáhnout ruské letadlo a jak se vlastně střela S-200 na ruský letoun navedla. Nabízí se možnost, že ruské špionážní letadlo Il-20 mělo vyplý radiomaják. Ostatně s vyplým radiomajákem létají ruské letouny také nad Pobaltím a Baltským mořem.

Tomu odpovídá i to, že Syřané nevěděli o ruském letadlu v oblasti. S vypnutým radiomajákem byl pro syrskou PVO ruský Il-20 pouze další podezřelý objekt a Syřané si ho mohli lehce splést s izraelským pilotovaným či nepilotovaným letadlem.

Letoun Il-20M je určen pro radioelektronický, radiolokační a optický průzkum. Hlavním úkolem letounu je získávání informací o komunikačních systémech, o poloze a počtu radiolokačních stanic a také pořizování špionážních snímků v průběhu letu. Letoun často podniká špionážní lety nad Baltským a Černým mořem.

Komplet S-200 je určen k likvidaci leteckých prostředků letících ve velkých a středních výškách v podmínkách aktivního a pasivního radioelektronického rušení. Tento systém pracuje za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci. Naváděcí radiolokátor 5N62 kompletu S-200 předává informace o cíli do řídícího počítače rakety a po startu je raketa naváděná samostatně vlastní radiolokační hlavicí. V Sýrii je pravděpodobně verze S-200V Vega-E s dálkovým dosahem 17 km až 240 km, výškovým 0,5 km až 40 km. 

V každém případě bližší informace se dozvíme během následujích dnů.

Zdroj: BMPD, RIA, The Times Of Israel

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  01:57 23.09.2018

  gagnut: "Samozrejme že sýrijci nestrieľali na ruské lietadlo." Kdybys místo čtení sputniku si něco o problému přečet, tak by Ti třeba došlo, že SAHM missle jen tak sama nic ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut: "Samozrejme že sýrijci nestrieľali na ruské lietadlo."
  Kdybys místo čtení sputniku si něco o problému přečet, tak by Ti třeba došlo, že SAHM missle jen tak sama nic nezasáhne, musí ji ozařovat střelecký radar jako cíl. Tedy Sýrijci na ruské letadlo stříleli zcela jistě.

  givitz: Oni platěj od písmenka?Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  01:24 23.09.2018

  gagnut Prave ze to neni irelevantni, to jestli iff u rusu a iff u syranu byly kompatibilni je nutne vedet, aby sme vedeli, jestli syrani vubec meli moznost vedet ze il-20 je ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut
  Prave ze to neni irelevantni, to jestli iff u rusu a iff u syranu byly kompatibilni je nutne vedet, aby sme vedeli, jestli syrani vubec meli moznost vedet ze il-20 je pratelske letadlo.
  To ze raketa samotna nema svuj system iff...svedci jen o zastaralosti one rakety. Moderni rakety uz ho maji, prave proto ze pri palbe na velke vzdalenosti je mozne ze dojde ke ztrate zamereni a nikdo nechce aby se raketa zamerila na pratelske letadlo.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  23:51 22.09.2018

  balm Co se tyka uss vincense a sestrelu irankeho civilniho letadla - tak skutecne nejde souhlasit s tim ze kapitan postupoval v ramci pravidel a choval se spravne. Prave ze to ...Zobrazit celý příspěvek

  balm
  Co se tyka uss vincense a sestrelu irankeho civilniho letadla - tak skutecne nejde souhlasit s tim ze kapitan postupoval v ramci pravidel a choval se spravne. Prave ze to bylo naopak.
  Kapitan mel s lodi zustat tam kde mel - jako ostatni kapitani, kdyz se ocitly pod utokem lodi, a ne jim jet naproti "si zastriet".
  Kdyby jednal jako drive ostatni,a zsutal na miste, tak by se ten civilni letou nikdy nedostal do vzdalkenosti nutne obrany.
  A uvest "ve vyšetřovaví zprávě se uvádí, že průzkumné letadlo P3 Orion kontaktovalo i pozemní řídící středisko Bandar Abbas " je sice pekne, ale dokud se nebude vedet co presne jim rekli a jakou dostali odpoved, takova informace ma malou vypovidaci hodnotu.
  Jeden z duvodu na obhajobu toho sestrelu bylo receno ze si ho kapitan diky odpovidaci mohl splest s vojenskym cilem, protoze se tak jistou dobu hlasilo.
  Zajimalo by me jestli ve vysterovaci zprave ke sestrelu mh17, bude taky omluvenka pro rusy, ze si ho mohli splest s ukrajinkskym vojenskym letounem, ktery se tam taky pohyboval (su-25 a mozna i jine).

  A sledujes serial letecke katrasrofy ? Serial na celkem dobre urovni, ale ani tady se nevyhnuli politice a predsudkum.
  Srovnej si dil o sestrelu tohohle irance a sestrelu kal007. Zatimco u irance hledaji jen same polehcujici okolnosti, u kal´007 je to prave naopak - tam hledaji jen same pritezujici okolnosti.
  A takova perlicka nazaver, u kal007, kdy ke konci je rozhovor s pilotem co ho sestrelil, tak v prekladu rikaji ze je presvedcen ze sestrelil vojensky letoun, kdezto ve chvili kdy je slyset jeho puvodni rozhovor, jde jasne slyses slovo razvedcik - spion. A spion a vojensky letoun to uz je celkem rozdil.
  A jaksi neverim v chybu prekladu.
  A púovazuju celkem za urazku obeti to ze kapitan vincensu dostal nakonec metal, za onen sestrel. Doveded si predstavit ten humbuk kdyby rusove dali metal za sestrel kal007 ? Ale u amiku to zadne pozdvizeni nevylalo.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  20:06 22.09.2018

  podivi23 To je skutočne vyčerpávajúci popis.Len by som doplnil, že systém Parol je trochu starší. U nás bol aj na súčkach. Treba ale vysvetliť miestnym vševedkom, že pre daný ...Zobrazit celý příspěvek

  podivi23
  To je skutočne vyčerpávajúci popis.Len by som doplnil, že systém Parol je trochu starší. U nás bol aj na súčkach. Treba ale vysvetliť miestnym vševedkom, že pre daný prípad je to úplne irelevantné. Raketový systém aj lietadlo samozrejme má identifikačný systém. Ale samotná raketa nie. Samozrejme že sýrijci nestrieľali na ruské lietadlo.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:57 22.09.2018

  Má se jednat o fotografii členů posádky IL 20 (divné je, že jsem tam napočítal " jen" 14 osob... https://pp.userapi.com/c851220... Zajímavý je ...Zobrazit celý příspěvek

  Má se jednat o fotografii členů posádky IL 20 (divné je, že jsem tam napočítal " jen" 14 osob...
  https://pp.userapi.com/c851220...


  Zajímavý je článek pod fotkou má se jednat o informace jak probíhalo jednání velitele letectva Norkina z Tel-Avivu s ruským generálem Surovikinem v Moskvě..
  https://diana-mihailova.livejo...

  Po tragédii s ruským průzkumným letounem IL-20 ve Středozemním moři dorazil do Moskvy velitel letectva Izrael, generál Amikam Norkin. Pro jednání na Ministerstvu obrany Ruské federace byl doprovázen celou řadou vojenských a civilních specialistů.


  Ještě před příletem Norkina do hlavního města Ruska izraelský tisk "sdělil ", že se údajně hodlá setkat s ruským ministrem obrany Sergejem Shoigu a poté s prezidentem Vladimirem Putinem. Nicméně prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že "setkání s Norkinem v rozvrhu Ruského prezidenta není." Ani v rozvrhu ministra obrany Ruska Šojgu nebylo takové setkání. A to z hlediska "diplomacie " je jasným znamením, že izraelský generál byl přijat s odpovídající . Proto z ruské strany byl na rozhovory vyslán generál Sergej Surovikin, vrchní velitel vzdušných a kosmických sil Ruska (VCS).

  Setkání delegací (z naší/ ruské strany sedělo za stolem asi 15 lidí) se konalo v prostorech Ministerstva obrany. Zdroj, který (ze zřejmých důvodů) požádal o to, aby nebylo zveřejněno jeho jméno a postavení, řekl vojenskému sloupci KP o tom, jak probíhaly jednání. Zde je záznam naší konverzace:

  - Jak začaly jednání?

  - Vzhledem k tomu, že se Surovikin a Norkin pozdravili, potřásli si rukama a společně s doprovodnými lidmi seděli proti sobě na dlouhých stolech. Všiml jsem si, že všichni naši lidé měli velmi vážné obličeje a Izraelci nedělali diplomatické úsměvy. Všichni pochopili, že situace není dobrá - rozhovor bude velmi obtížný.

  Norkin poprvé vyjádřil soustrast příbuzným a přátelům zesnulé posádky IL-20 a poté oznámil, že izraelská strana je připravena poskytnout Rusům veškeré potřebné údaje o situaci s našimi letadly. Před ním ležel soubor s dokumenty. Jednalo se o vyýsledky šetření IDF po incidentu. Zahrnuje předběžné informace o čtyřech izraelských F-16, které se figurují v této tragédii. Myslím, že tam bylo padesát stran.

  - A jak na to reagoval Surovikin?

  - Vyjádřil se v tom smyslu, že děkujeme za dokumenty, ale musíme je důkladně prostudovat. Protože my také provádíme naše vyšetřování, máme také vlastní dokumenty objektivní kontroly. Máme také syrské ...

  - Tak, jak prošly rozhovory ?

  - Pak Norkin předvedl vizi tragické situace s naší Il-20 z izraelské strany. Mluvil po dlouhou dobu, mohu vám říct jen některé základní body. A okamžitě si všimnu, že jsme neslyšeli nic zásadně nového. Z ministerstva obrany Izraele, bylo již slyšet řada argumentů ...

  - A co?

  - Tak například Izrael ukládá plnou zodpovědnost režimu Assada za smrt IL-20. Když to naši lidé slyšeli, mnozí chtěli zvolat: "A kde je Assad?" Toto je typická demagogie! Ano, ano! Izraelci vážně obvinili režim Bashara Assada v tragédii, když uvedli, že to byla syrská vzdušná obrana, která zasáhla letadlo.

  Někdo z naší strany okamžitě kontraargumentem ironicky prořízl izraelské: "Pokud by se váš F-16 nedostal do vzdušného prostoru Sýrie, nevyvolal syrskou vzdušnou obranu, aby spustila střelbu, nedojde k žádné tragédii."

  - A jak na to reagovala izraelská delegace?

  - Opět se stala stejná demagogická vánice. Říká se, že izraelské letectvo napadlo objekty syrské armády, které (s výhradou - pravděpodobně!) Vyrobily zbraně pro Hizballáh, které (a tady znovu - pravděpodobně!) Byly určeny k použití proti Izraeli, eskalovat hrozbu ...

  "MÁME JINÉ DATA"

  "Ale řekl to Surovikin?"

  - Řekl, že to všechno vyžaduje vážné faktické důkazy a nikoliv předpoklady. Jenom tak je možné zajítt daleko. Vojáci pracují s fakty, ne na verzích. V reakci na to Izraelci ukázali satelitní snímky oblastí, na kterých útočil F-16 a nanesl údery. A opět začali zpívat: podle těchto obrázků lze konstatovat, že to jsou vojenské závody na výrobu přesných raket a nikoliv hliníkové závody, jak uvádí Assadův režim. Někdo z nás je znovu odřízl: řekl, že je možné vyvodit různé závěry ... Včetně vymyšlených ... Pojďme se přiblížit. Ale znovu slyšeli: "Izrael věří, že Írán a Hizballáh jsou zodpovědní za tento tragický incident."

  Zde se Surovikin vrátil Norkinovým otázkám se svými otázkami. A zase to jasně ukázal, že to byly akce izraelského letectva, které ten den vyprovokovaly tragédii. A opět hostům připomněl slova Shojgu: "Vina za sestřeléné ruské letadlo a smrt posádky spočívá výhradně na izraelské straně." Toto je naše principiální postavení.

  "A co tomu řekl Norkin?"

  Izraelci se obrátili: "Když syrská armáda vystřelila rakety, které se dostaly do ruského letadla, izraelské letecké síly už byly na izraelském území." A to, řekněme, během útoku izraelských leteckých sil nebylo ruské letadlo, které bylo zasaženo, v pásmu jejich provozu.

  - A jaká byla naše odpověď?

  - A z naší strany to okamžitě znělo, že máme další údaje. Jiné dokumenty. Jsou také v pověření Syrské vzdušné obrany. Zde je nutné údaje důkladně ověřit. Doslova v minutách a vteřinách.

  - A otázka, proč Izraelci nás informovali jenom minutu před okamžikem, kdy jejich bojovníci pronikli do syrské oblohy, znělo to?

  - Samozřejmě! Podle vyjádření lidí delegace bylo zřejmé, že to byla pro ně velmi, velmi nepříjemná otázka. Navíc, jak Surovikin, tak i naši další důstojníci jim připomínali naše dlouhodobé smlouvy, které dosud v roce 2015 obsahovaly "pravidla hry".

  - A jak reagovali Izraelci na tuto otázku?

  - Opravdu a rozzlobeně. Dokonce i tlumočník obtížně zvedl slova. A když říkali, že "syrské protiletadlové baterie střílely bez rozdílu," a pak "my [Izraelci také] se bohužel neobtěžovali, abychom se ujistili, že ve vzduchu nejsou žádné ruské letadla," - naši důstojníci zde sotva spadl z židle! To je s vychvalovaným, tehdy moderním izraelským radarem "nevidíte" pod nosem takový stroj jako IL-20? To vám ani izraelský student neuvěří. Opět tvrdě opakujeme svou pozici: izraelští piloti nastavili IL-20 pod oheň syrského S-200.


  Obecně vzbudil dojem, že Norkin a jeho doprovod se během rozhovorů snažili vyhnout konkrétním vojenským a technickým problémům souvisejícím s naším IL-20, ale na druhé straně zcela naléhali. Skutečnost, že například Írán chce posílit svou vojenskou přítomnost v Sýrii a přenést zbraně na Hizballáh.

  Co je však důležité, když se nejvíce zajímáme o hlavní věc - Izraelci vědí, že to byla akce jejich F-16 bojovníků, která vyvolala tragédii?

  - A jak se ukončilo jednání ?

  - Surovikin znovu připomenul izraelské delegaci z pohledu ministerstva obrany Ruska, který vyjádřil Shoigu. No, souhlaste s tím, že budete pokračovat v kontaktech. Dále uvedli, že po takovéto tragédii je třeba provést vážné změny rusko-izraelských dohod, které byly zřízeny před třemi lety.

  - Rusko považovalo akce Izraele za nepřátelské a uvedlo, že si vyhrazuje právo na odpovídající reakci. Byl to předmět jednání na rozhovorech?

  - Ne.

  - Ale takové akce budou?

  "Jsme vojáci." Máme vrchního velitele, kterým je ministr obrany. Jáký rozkaz od něj obdržíme, splníme.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:20 21.09.2018

  Jan Padesátýpátý: Někdo sem postoval souhr, kde byl citovaný ruský generál, že něco takového měli, ale že to vyžadovala složitý manuální přenos kódů. Jestli je to autentická ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Padesátýpátý:
  Někdo sem postoval souhr, kde byl citovaný ruský generál, že něco takového měli, ale že to vyžadovala složitý manuální přenos kódů.
  Jestli je to autentická citace nevím, ale IMHO se mi to zdá pravděpodobné - že něco takového měli, ale bylo to náchylné na lidskou chybu. Ale vařím dost z vody.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  21:33 21.09.2018

  @podivi23: Ten mezinárodní systém identifikace je určen k tomu, aby se rozpoznaly i norské letadlo s peruámským v Indickém oceánu. Dejme tomu, že není spolehlivý, nebo Il-20 ...Zobrazit celý příspěvek

  @podivi23:

  Ten mezinárodní systém identifikace je určen k tomu, aby se rozpoznaly i norské letadlo s peruámským v Indickém oceánu. Dejme tomu, že není spolehlivý, nebo Il-20 vypnul odpovídač, aby jej neidentifikovala třetí strana.

  Co ale bránilo Rusku a Asadovi, aby si vytvořili vlastní systém komunikace/identifikace, který by používali pouze v oblasti Sýrie, a který by znali jen oni sami? Operují přeci na stejném území, kde vznikají nebezpečí vzájemných sestřelů.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  20:47 21.09.2018

  podivi23, přečetl jsem jedním "dechem", díky :)

  podivi23, přečetl jsem jedním "dechem", díky :)

 • KOLT
  20:24 21.09.2018

  podivi23, přidávám se k logikovi. Skutečně, klobouk dolů! A díky moc!

  podivi23, přidávám se k logikovi. Skutečně, klobouk dolů! A díky moc!

 • logik
  19:06 21.09.2018

  podivi23: Teda klobouk dolů. Když jsem to viděl, tak jsem se lekl, že zas nějaký troll nebo já :-), ale je to perfektní shrnutí. Skoro bych doporučil redakci, aby Vám za to dala ...Zobrazit celý příspěvek

  podivi23:
  Teda klobouk dolů. Když jsem to viděl, tak jsem se lekl, že zas nějaký troll nebo já :-), ale je to perfektní shrnutí. Skoro bych doporučil redakci, aby Vám za to dala nějakou korunu a pověsila to jako článek.Skrýt celý příspěvek

 • podivi23
  18:31 21.09.2018

  Pokusím se ve stručnosti popsat, jak funguje IFF (resp. sekundární radar). V civilní sféře se používá spíš označení SSR (secondary surveilance radar) ve vojenské pak IFF ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokusím se ve stručnosti popsat, jak funguje IFF (resp. sekundární radar). V civilní sféře se používá spíš označení SSR (secondary surveilance radar) ve vojenské pak IFF (identification friend or foe). Princip činnosti je takřka totožný a vojenské („západní“) a civilní systémy jsou (do velké míry) vzájemně kompatibilní. Jsou popsané normami ICAO a STANAG.
  Princip činnosti je takový, že dotazovač se ptá (jednotlivé módy rozepíšu níže) a odpovídač odpovídá požadovanou odpověď. Z rozdílu časů mezi dotazem a odpovědí se pak dopočítá (šikmá) vzdálenost (odpovídač má normou dané zpoždění, s jakým odpovídá – je to dostatečně dlouhý čas na to, aby vše stihl zpracovat). Informace o výšce je pak skryta v odpovědi (mód C). Používané frekvence jsou 1030 MHz pro dotaz a 1090 MHz pro odpověď. V civilu pilot nemůže odpovídač vypnout a i zásahy do jeho činnosti jsou dost omezené. U vojáků jej vypnout může.
  Vojenské módy 1, 2, 3 a civilní módy A a C (norma ještě definuje i módy B a D, ale ty nikdy nebyly v praxi použity. Občas se používají pro vývojové účely) fungují tak, že dotazovač hlavní směrovou anténou vysílá dva pulzy P1 a P3 a všesměrovou potlačovací anténou pulz P2, který se využívá k potlačení nežádoucích odpovědí způsobených příjmem dotazů z postranních svazků antény. Pulzy jsou široké 0,8us, bez vnitropulzní modulace. Mezera mezi pulzy udává, o jaký mód se jedná (3us je mód 1, 5us je mód 2 atd.). Vojenský mód 3 a civilní mód A jsou totožné.
  Odpověď je složená z vícero pulzů širokých 0,45 us. Data obsahuje 12 pulzů (on/off kódování) – čtyřciferné oktalové číslo (celkem tedy 4096 návratových hodnot).
  Mód 1 vrací typ letadla/roli/číslo mise – nastavuje se před startem. V reálu se používá asi 32 hodnot.
  Mód 2 vrací ID letadla – nastavuje se před startem. Jednoduchá identifikace – kód jednotky.
  Mód 3A vrací číslo letu – nastavuje se před startem. Na vyžádání ŘLP jej pilot může změnit. Některé hodnoty mají speciální význam (únos, požár apod.)
  Mód C vrací barometrickou výšku (hodnota v hektostopách).
  Systém, který umí výše zmíněné módy, se pak označuje jako IFF mk. X.
  Země NATO pak používají mód 4, který přidává skupinu pulzů P4, která nese šifrovanou informaci o zpoždění odpovědi a pouze vlastní letadlo, které nese odpovídač vybavený příslušným kryptem odpoví se správným zpožděním. Jakmile odpoví s nesprávným zpožděním, tak je považováno za cizí. Odpověď jsou pouze 3 pulzy, které nenesou žádnou dodatečnou informaci. Takový systém se pak označuje jako IFF mk. XII.
  Nově je pak definován civilní mód S a vojenský (NATO) mód 5. Principem jsou si tyto módy hodně podobné, liší se v realizaci (použití rozdílných modulací (DPSK vs. MSK), rozdílné kódování apod.). Tyto módy umožňují zjednodušenou datovou komunikaci s vybraným letadlem (proto S jako Selective).
  Mód S přidává pulz P6 (a potlačovací pulz P5), který nese 56 nebo 112 bitovou informaci, kterou se ptá konkrétního letadla na konkrétní věci (od základní diagnostiky až po to, co měl pilot k obědu :)). Způsob, jakým se zajistí, aby se ptal toho konkrétního letadla, kterého se ptát chce a na relevantní informace (ne všechna letadla umí odpovědět na všechny „otázky“) je poměrně složitý (střídají se „All-call“ zprávy se zprávami, které na určitou dobu „vypínají“ odpovídač) a asi není potřeba to rozepisovat. Co však každý odpovídač odpoví je ID letadla. Těchto ID je 2^24, část z nich je vyhrazena pro vojenské účely. Vojáci tyto ID přidělují dynamicky (nastavuje se před startem, za letu to lze měnit jen ve velkých nákladních letadlech C-5 a C-17), přidělená ID jsou utajovaná a je potřeba, aby existoval kanál, kterým je možno je distribuovat jednotlivým PVO prostředkům. PVO si zjistí ID letadla a porovná, jestli je správné. Přičemž platí, že kdo není vlastní, je automaticky pokládán za cizího. Je tedy potřeba, aby existovalo společné místo velení (nebo nějaký jiný způsob sdílení informací), odkud se budou distribuovat údaje všem PVO prostředkům v oblasti. Tedy pokud nastane situace, že se třeba s Turky přestaneme kamarádit, tak nebude existovat toto sdílení a jejich nastavená ID nebudou odpovídat našim aktuálně platným ID a budou se tak jevit jako cizí.
  Mód S pak obsahuje ještě takzvaný squitter, kdy odpovídač periodicky vysílá základní data -> ADS-B.
  Mód 5 je hodně podobný módu S. Je striktně vojenský (NATO) a informace, které se jím dají zjistit, jsou analogické k módu S, samozřejmě upravené pro vojenské potřeby (takže se například dají zjistit informace o nesené výzbroji a podobně). Mód 5 je šifrovaný, šifry a šifrovací algoritmus jsou utajované. Do šifrovacího algoritmu navíc vstupuje přesná časová synchronizace – GPS (v případě rušení/ztráty signálu je schopen fungovat z interní hodinové reference). Pokud umí všechny módy, tak se systém označuje jako IFF mk. XIIA.
  Co se Ruska týče, tak ti používají IFF systémy s názvem Kremnyj (starší, 50. léta) a Parol (pokud se nepletu, tak doba vzniku někdy konec 80. let). Stihl se zavést i u nás, S-300 a MiG-29, při odchodu si kryptopočítače (šifrátory) vzali Rusové s sebou.
  Kremnyj s výše popsaným kompatibilní není, používá i jiné frekvence (668 MHz). Jeho činnost je hodně svázána s primárním radarem (má ale i nezávislý režim), kdy činnost odpovídače je závislá na tom, jestli je letoun ozařován pouze svazkem sekundárního radaru (z principu je širší) nebo i svazkem primárního radaru. Liší se čas odpovědi – na stínítku je pak vidět charakteristický tvar. Zjednodušeně dotazovač posílá tři pulzy. Typ dotazu je rozlišen pozicí jednotlivých pulzů. Odpověď je pak trojice pulzů s vnitropulzní modulací. Na výběr je dvanáct různých modulací, každá má jiný význam – odpovídač má v sobě banku 12 různých filtrů. Předpokládá se, že existuje sada filtrů pro mírové a jiná sada pro válečné použití).
  Parol používá pro dotaz frekvenci 1532 MHz a pro odpověď dvě různé frekvence (1458 a 1470 MHz). V základním režimu je dotaz složen z trojice pulzů (bez vnitropulzní modulace) a jednoho pulzu na potlačení postranních laloků. Odpověď je složena ze dvou pulzů (každý na jiné frekvenci). Mezera mezi pulzy může nabývat tří různých hodnot (celkem tedy 6 různých odpovědí sloužících k základní identifikaci).
  Protože u takového systému je pro nepřátelské letadlo snadné vydávat se za vlastní (i kdyby mělo jen tipovat, šance 1/6 je dost velká), existuje režim „zaručené identifikace“, kde dotazovač vysílá další skupinu pulzů (modulace pozicí) – celkem 9^11 různých kódů. Odpovídač odpovídá opět dvěma pulzy (každý na jiné frekvenci), které od sebe může dělit 8 různých časových intervalů (celkem tedy 16 různých možností). Pro každý kód z toho velkého počtu existuje jedna správná odpověď. Převodní funkce je utajovaná, nejspíš i závislá na správné šifře. Dotazovač pak náhodně střídá jednotlivé kódy, odpovídač musí vždy odpovědět správně – pokud se splete, tak je cizí. Existují pak i další módy, které umožňují zjišťování základní diagnostiky (analogicky k módům S a 5).
  Je zřejmé, že Kremnyj a Parol nejsou kompatibilní se „západními“ systémy.
  Existují dotazovače/odpovídače (ve smyslu fyzického zařízení), které podporují oba dva systémy. Existuje snad i verze, která má implementovánu i ICAO normu. Jinak Rusové poměrně běžně používají i „západní“ SSR (v civilu jim toho moc jiného ani nezbývá) a údajně i pro vojenské použití používají západní IFF dotazovače/odpovídače (byť asi jen v omezené míře).
  Jaký dotazovač má Syrská S-200 a jaký odpovídač měl sestřelený Iljušin nevím. Je možné, že byli vzájemně nekompatibilní. Pokud kompatibilní byli, tak je možné, že někde vázne Rusko-Syrská komunikace. Případně mohli Rusové letět s vypnutým odpovídačem. Obecně platí, že co se neprokáže jako vlastní, tak je automaticky považováno za cizí. Letadlo je hodně nebezpečná zbraň a obsluhám PVO jde o život. Na nějaké váhání není čas, radši sestřelím vlastního, než abych sám přišel o život.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:04 21.09.2018

  Jan Padesátýpátý:
  No to je snad jasné, ne? Rusko to říkalo a rusko nikdy nelže....

  Jan Padesátýpátý:
  No to je snad jasné, ne? Rusko to říkalo a rusko nikdy nelže....

 • Jan Padesátýpátý
  15:48 21.09.2018

  @danny předchozí příspěvky (55108311 jsem já, redakci se nelíbil můj nick): 55108311 odpověděl giviczovi Kdy Rusko řeklo, že Izrael porušil nějakou Rusko-Izraelskou dohodu? ...Zobrazit celý příspěvek

  @danny

  předchozí příspěvky (55108311 jsem já, redakci se nelíbil můj nick):

  55108311 odpověděl giviczovi
  Kdy Rusko řeklo, že Izrael porušil nějakou Rusko-Izraelskou dohodu? A o jaké dohodě mluvíš?
  Pokud vím, tak ta dohoda je neformální, neveřejná (pokud vůbec existuje), takže nemůžeš vědět jak přesně zní, ale přesto si jsi jistý, že byla porušena.

  danny odpověděl 20.09.2018 v 10:25 55108311ovi:
  nejedná se o nějakou neoficiální ústní dohodu, ale poměrně propracovanou proceduru o výměně informací nejen taktického charakteru, ale i dat potřebných pro řízení letového provozu, výskytu a pohybu jednotek a zařízení.

  ********************************
  Je ta propracovaná procedura zveřejněná?
  Já se domnívám že není, a divím se, jak si může být givicz tak jistý, že byla Izraelem porušena, když její detaily nezná.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  15:20 21.09.2018

  Už byl na tomto serveru vydán nový článek 'Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu' jako reakce na zve5ejn2n9 čtyřiceti stránkov0 zprávy izraelské armády Zobrazit celý příspěvek

  Už byl na tomto serveru vydán nový článek
  'Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu'

  jako reakce na zve5ejn2n9 čtyřiceti stránkov0 zprávy izraelské armádySkrýt celý příspěvek

 • logik
  15:03 21.09.2018

  Tady je shrnutí izraelského reportu o incidentu: https://www.timesofisrael.com/... včetně zajímavých ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je shrnutí izraelského reportu o incidentu:
  https://www.timesofisrael.com/...
  včetně zajímavých podrobností i ze starších úderů.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:50 21.09.2018

  omacka:
  Rusko je druhý najvýznamnejší spojenec Izraela hneď po USA a odzneli z jeho strany obvinenia, na ktoré v žiadnom prípade nebolo možné nereagovať.

  omacka:
  Rusko je druhý najvýznamnejší spojenec Izraela hneď po USA a odzneli z jeho strany obvinenia, na ktoré v žiadnom prípade nebolo možné nereagovať.

 • logik
  14:50 21.09.2018

  omacka: Izraelci jsou pragmatici. Pokud jim něco pomůže, tak to udělají. Pokud mají pocit, že je lepší to s Moskvou probrat, tak prostě jedou do Moskvy. Vůbec to neznamená, že něco ...Zobrazit celý příspěvek

  omacka: Izraelci jsou pragmatici. Pokud jim něco pomůže, tak to udělají. Pokud mají pocit, že je lepší to s Moskvou probrat, tak prostě jedou do Moskvy. Vůbec to neznamená, že něco provedli, naopak z dostupných vyjádření plyne, že jeli do Moskvy Rusům vysvětlit, že problém byl jinde.

  Kdyby letěl do Moskvy politik, tak to ještě beru, ale on tam neletěl politik. Letěl tam velitel letectva s tím, že předá Moskvě údaje
  - jednak o tom, jak se to skutečně stalo: tedy jinými slovy, "pokud se to na nás budete snažit hodit, tak se Vám to nepovede, máme to zdokumentované dobře"
  - jednak o tom, co Izrael v Sýrii plánuje - že tam ví o Hizballáhu - a publikovaný závěr schůzky je, že to Izrael "sdělil Rusku". Nikoli, že debatovali o tom, co ještě Izrael v Sýrii smí a nesmí.

  Izrael samozřejmě nemá zájem si udělat dalšího nepřítele a tak si to Izraelští vojáci jeli vyříkat, aby se to pokud možno přístě nestalo. O tom svědčí i dnešní den, kdy už ani nejedná s Putinem - není o čem - ale s Ruskejma vojákama, kde pravděpodobně hledaj způsob, jestli nejde nějak snížit riziko eskalace.

  Jak píšu: kdyby šlo o "omluvu", jedná politik s politikem. Tady ale jednají převážně vojáci s vojáky.
  To ani náhodou nesvědčí o nějaké "podřízenosti", do které se to snaží vmanipulovat Ruská média.Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  13:59 21.09.2018

  logiku: Kdyby to byla precizně provedená akce IAF, tak neletí druhý den velitel IAF do Moskvy a z vysoka se na to vybodne... K tomu má IAF má na týden zavedou bezletovou zónu nad ...Zobrazit celý příspěvek

  logiku: Kdyby to byla precizně provedená akce IAF, tak neletí druhý den velitel IAF do Moskvy a z vysoka se na to vybodne... K tomu má IAF má na týden zavedou bezletovou zónu nad východním středozemním mořem do výšky 6 km. Rusové jeho situační zprávu odmítli.
  https://www.haaretz.com/middle... Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:08 21.09.2018

  KOLT: O IFF toho moc nevím, jen o šifrování, ale z toho, co psal Shania jsem pochopil, že problém je v tom, že Syrské a Ruské systémy jsou natolik generačně od sebe, že nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: O IFF toho moc nevím, jen o šifrování, ale z toho, co psal Shania jsem pochopil, že problém je v tom, že Syrské a Ruské systémy jsou natolik generačně od sebe, že nejsou navzájem kompatibilní.
  Ten Ruský zcela jistě přeprogramovat na více kódů lze, ale syrská PVO asi není schopna to, co Ruská letadla mohou vyslat, dekódovat.

  major: Jen hádám, ale IMHO to bude postavené na asymetrické šifře, ovšem s doplňujícím "heslem". Tedy že v případě potřeby může být IFF naprogramován, že odpoví, jen pokud dostane "správnou výzvu" - tedy vlastní PVO ho pozná, ale cizí ho nevyprovokuje k odpovědi.
  Ale určitě jsou tu lidi, co o tom ví více - a naopak kdo ví, jestli detaily fungování vůbec jsou veřejně dostupné.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:01 21.09.2018

  avatar flanker.jirka: Přoč? Vzhledem k tomu, že několik nezávislých zdrojů svědčí o tom, že IL-20 byla sestřela asi půl hodiny po útoku, tak proč by to měl být amatérismus? ...Zobrazit celý příspěvek

  avatar
  flanker.jirka: Přoč? Vzhledem k tomu, že několik nezávislých zdrojů svědčí o tom, že IL-20 byla sestřela asi půl hodiny po útoku, tak proč by to měl být amatérismus? Izraelci potřebovali moment překvapení a nikoho neohrozily, tak co je na tom za amatérismus? Podle mne to byla precizně provedená práce - a Rusové holt doplatili na to, že neměli dobře nastavenou komunikaci se Syřany a že podcenily arabskou lehkovážnost, když dali tomu svému letadlu následně rozkaz k přistání....

  Jinak když Izrael pravidelně na Sýrii útočí, tak fakt nevím, proč by někdo řval, kdyby Sýrie něco sestřelila. To už je evidentně hledání záminek, proč "seřvat Izrael". Izrael by neřval, jen by zas poslal do Sýrie vlnu stíhaček, jako to udělal minule, ale pravděpodobně ještě důkladněji. Doufejme, že se to nestane, protože u takové akce je vždy riziko, že se do toho nějak zamotají Rusové a bude z toho další problém....

  S tím, že Syřané pálili "pánubohu do oken" a na cokoli, co jen vzdáleně připomínalo letadlo, to souhlasím (chudáci ptáci :-)). Tomu odpovídá jak Izraelské vyjádření, tak i záběry protiletadlové palby vypuštěné syrskou televizí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 19