Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Letecký úder v západní části Idlíbu, ilustrační foto / Qasioun News Agency 

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a militantních protirežimních skupin v Sýri, kde se dle některých odhadů nachází téměř tři milióny obyvatel. Právě Idlíb je terčem očekávané ofenzívy jednotek Syrské arabské armády za podpory Ruska a Íránu.

„Boj proti terorismu v Idlíbu je nezbytnou součástí mise za návrat míru a stability do Sýrie, neměl by však vést k zranění civilistů […],“ uvedl íránský prezident Hasan Rúhání po posledním summitu vrchních představitelů Turecka a Ruska v Teheránu, který namísto mnohými očekávané dohody o klidu zbraní přinesl letecké útoky syrských a ruských jednotek na vesnice v jižní oblasti provincie Idlíb a na severu Hamá. 

Ačkoliv se ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexander Lavrentiev nechal slyšet, že existuje možnost zdržet se užití vojenského síly, a že je cílem ruské strany prosadit mírovou cestu řešení situace v Idlíbu, útoky na deklarované teroristické cíle v provincii nadále zintenzivňují.

Zatímco je syrská armáda obviňována z užívání barelových bomb a Rusko z odstřelování civilních cílů pod záštitou boje proti terorismu, zůstává pravdou, že je nyní provincie domovem desetitisíců opozičních jednotek (odhady pracují s cca 70 000 jednotkami radikálních, saláfistických, či umírněných ozbrojených skupin).

Dominantní pozici si zde vybudovala teroristická an-Nusrá, bývalá odnož al-Káidy a po sloučení s dalšími islamistickými skupinami známá jako Haját Tahrír aš-Šám, která ovládá okolo 60 % provincie. Dle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se pouze v Idlíbu nachází na 10 000 členů této teroristické organizace, vedle nich dále také radikální Ahrár aš Šám či Národní fronta osvobození (frakce Svobodné syrské armády, FSA) podporované Tureckem a mnoho dalších, kteří se do provincie stáhli zvláště po znovudobývání zbytku Sýrie režimními vojsky.

Právě nemožnost oddělit radikální skupiny od zbytku populace provincie byla důvodem, proč ruský prezident Vladimir Putin, stejně jako Hasan Rúhání, odmítl turecký návrh na klid zbraní v oblasti. Turecko se stejně jako OSN obává, že rozsáhlá vojenská ofenzíva v Idlíbu může způsobit masovou humanitární krizi, která by pro Ankaru znamenala příliv dalších desetitisíců uprchlíků. Mezi uprchlíky mohou být islamisté, čehož si je Turecko plně vědomo poté, co se množství radikálů do Sýrie dostalo právě přes turecké území.

Dle tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana Ankara není schopna přijmout další syrské uprchlíky, kterých je v zemi od počátku konfliktu v Sýrii na 3,5 milionu, a nehodlá tak nečinně přihlížet očekávané ofenzívě. Turecko za poslední dny posílilo svou vojenskou přítomnost v rámci pozorovacích postů v oblasti.

Je tedy pravděpodobné, že ruská strana bude tlačit na to, aby nedošlo k přímé konfrontaci tureckých a syrských vládních jednotek. Přestože Ankara varuje režim Bašára Asada před útoky na civilisty, nevyloučila vlastní aktivitu proti teroristickým skupinám jako je Haját Tahrír aš-Šám.

Erdogan navíc, jak bývá zvykem, to v obdobných situacích zkouší na více stran, přesto však jeho volání po větším zapojení Spojených států do nastalé situace v provincii zůstává nevyslyšeno. Zdá se tedy, že rozdělení Idlíbu na umírněnou opozici a radikální islamistické skupiny, jak si přeje Moskva, a následný, třebaže omezený, boj proti terorismu v provincii je jednou z možných cest, kterou se Ankara může, či možná bude muset vydat.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených (americko – tureckých) bezpečnostních jednotek v prostoru syrského Manbidže, stejně jako společný plán na řešení tamní bezpečnostní situace.

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje celkový obraz současného dění v Evropě a na Blízkém východě.

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský stíhací bombardér Su-22. Jen o den dříve izraelský systém PVO David´s Sling zasahoval proti balistickým raketám Točka.

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července izraelská protivzdušná obrana syrský letoun Su-22 pilotovaný důstojníkem Amránem Márím. Stalo se tak pomocí dvou raket země-vzduch Patriot, pilot při operaci zahynul.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 13
 • PavolR
  00:06 26.11.2018

  Czertik:
  Lenže ak by sa Erdogan rozhodol pod zámienkou nejakých "Gliwic" zabrať ďalší kus územia, vrátane Aleppa, aj za cenu toho, že sa dostane do otvoreného konfliktu so Sýriou a zároveň na juhu využije Bibi situáciu, aby pred voľbami získal papiere na Golany, tak sa môže stať, že s tými Kurdmi bude nakoniec vyjednávať povedzme Muhammad Allúš ...

 • Czertik
  23:30 25.11.2018

  V principu je to jedno co se tam deje, cim driv asad porazi ty ruzne povstalce, tak o to driv tam bude klid a bude moct vyjednavat s kurdy bez rozptylovani a otravovani.

 • PavolR
  19:11 25.11.2018

  Situácia na severe Sýrie začína byť dosť jedovatá:
  https://svet.sme.sk/c/20969616/syrske-statne-media-vinia-povstalcov-z-chemickeho-utoku-na-aleppo.html
  ------------------------------
  Moja poznámka:
  28. 10. 1914 - Osmanské námorníctvo ostreľovalo Sevastopol a Odessu čím fakticky vstúpilo do 1. svetovej vojny.
  30. 10. 1918 - Osmanská ríša zložila zbrane
  Čo myslíte? Pri Erdoganovej posadnutosti symbolizmom, začne Turecko v niektorom z týchto dátumov novú ofenzívu proti územiu Sýrie?

 • Czertik
  20:47 23.09.2018

  gagnut
  a co se tyka onoho prevratu, tak ho hodnotim uplne stejne jako torong. Sultan erogan vede turecko k nove osmanske risi pod nadvladou islamu. A protoze ten prevrat selhal, tak uz neexistuje nadeje pro turecko, ze se podari onen vyvoj zvratit - vyjma primeho a uspesneho atentatu na erogana.
  Hol v minulosti od zacatku 20 stol, to byla prave vzdy armada co prevraty bojovala za sekularni a demokraticke turecko (svetove unikum ve srovani s ostatnimi puci).

 • Czertik
  20:42 23.09.2018

  gagnut
  a co jako ze ti piloti meli vesmes amicky vycvik ? Prave proto, ze ho meli, je daleko uveritelnejsi verit tomu, ze "drzeli hubu a krok" tj plnily rozkazy veleni. Delat si vlastni kliky a zajmy a kout pikle proti vedeni je spis ruska tradice.
  A rekni me, jaky zajem by meli amici na vyostreni vztahu mezi rusy a turky v te dobe ?
  A to, ze ten sestrel erogan hodi na pucisty, bylo jane v momente kdy prohraly (kdyby vyhrali, hadej na kom by byl?). Navic erogan tim sestrelem nic politicky neziskal, jen ztratil, cili proc by se k nemu prihlasoval ?

 • skelet
  11:27 23.09.2018

  je legrační si myslet, že vojáci zapletení do puče dají pár týdnů předtím Erdoganovi udělat v jejich řadách čistku, u které se pak někdo může během výcviku prokecnout o chystaném puči.

 • Torong
  11:15 23.09.2018

  @gangut

  "Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať."

  A proč to teda děláte? Příspěvek na který jsem reagoval není nic jiného než obhajoba Erdogana a vysvětlování, proč on vlastně za nic nemůže. Že to všechno udělali jeho generálové indoktrinovaní Američany.

  "A sledoval som situáciu, myslím, dosť podrobne. "

  Pokud ano, pak jistě víte, že Erdogan vyhrožoval Rusku sestřelením letadel několikrát, během několika týdnů.

  "A ako hodnotíte následný vývoj v Turecku? Prevrat, následné zatýkanie a prepúšťanie v armáde a zmenu v Erdoganových vyhláseniach? "

  Stále stejně, Erdogan likviduje sekulární Turecko a vytváří z něj novodobý sultanát na islámských základech. Snaží se stavět Turecko do pozice lokální velmoci A podle toho jak je to pro něj výhodné se staví na stranu Ruska nebo západu. Proto jsem řekl, že se těším, až zase Erdogan udělá něco co se Rusku nebude líbit.

  " Viem, je ťažké držať sa notičiek keď sa priečia základnej logike. "

  Věřím. Vyžaduje to od Vás kremlobotů velkou kreativitu a dokonalou znalost řečnických faulů.

  "Nepripadáte si niekedy ako idiot?"

  Ano, často. Když diskutuji s Kremloboty, kteří jsou schopni tvrdit, že ta černá krychle je ve skutečnosti bílá koule a po hodině argumentace otočit, tvrdit, že nikdy nic takového neřekli protože všichni přece ví, že je to zelený jehlan...

 • gangut
  10:32 23.09.2018

  Torong
  :-D Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať. A sledoval som situáciu, myslím, dosť podrobne.
  Vy máte informácie odkiaľ?
  A ako hodnotíte následný vývoj v Turecku? Prevrat, následné zatýkanie a prepúšťanie v armáde a zmenu v Erdoganových vyhláseniach? Viem, je ťažké držať sa notičiek keď sa priečia základnej logike. Nepripadáte si niekedy ako idiot?

 • Torong
  10:03 23.09.2018

  @gangut

  Ale no tak... Samozřejmě, že to nebyl on kdo seděl za kniplem F16 ani tu F16 osobně neposlal do vzduchu. Ale za to osobně několik týdnů prohlašoval, že pokud Ruská letadla nepřestanou narušovat Turecký vzdušný prostor, tak k sestřelu dojde. Výmluvy na to, že neměl armádu pod kontrolou, a že důstojníci mají Americký výcvik jsou akorát tak směšné a uvěřit jim může jenom někdo kdo nemá ani minimální informace o tom co se tehdy dělo.

Stránka 1 z 13