Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Letecký úder v západní části Idlíbu, ilustrační foto / Qasioun News Agency 

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a militantních protirežimních skupin v Sýri, kde se dle některých odhadů nachází téměř tři milióny obyvatel. Právě Idlíb je terčem očekávané ofenzívy jednotek Syrské arabské armády za podpory Ruska a Íránu.

„Boj proti terorismu v Idlíbu je nezbytnou součástí mise za návrat míru a stability do Sýrie, neměl by však vést k zranění civilistů […],“ uvedl íránský prezident Hasan Rúhání po posledním summitu vrchních představitelů Turecka a Ruska v Teheránu, který namísto mnohými očekávané dohody o klidu zbraní přinesl letecké útoky syrských a ruských jednotek na vesnice v jižní oblasti provincie Idlíb a na severu Hamá. 

Ačkoliv se ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexander Lavrentiev nechal slyšet, že existuje možnost zdržet se užití vojenského síly, a že je cílem ruské strany prosadit mírovou cestu řešení situace v Idlíbu, útoky na deklarované teroristické cíle v provincii nadále zintenzivňují.

Zatímco je syrská armáda obviňována z užívání barelových bomb a Rusko z odstřelování civilních cílů pod záštitou boje proti terorismu, zůstává pravdou, že je nyní provincie domovem desetitisíců opozičních jednotek (odhady pracují s cca 70 000 jednotkami radikálních, saláfistických, či umírněných ozbrojených skupin).

Dominantní pozici si zde vybudovala teroristická an-Nusrá, bývalá odnož al-Káidy a po sloučení s dalšími islamistickými skupinami známá jako Haját Tahrír aš-Šám, která ovládá okolo 60 % provincie. Dle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se pouze v Idlíbu nachází na 10 000 členů této teroristické organizace, vedle nich dále také radikální Ahrár aš Šám či Národní fronta osvobození (frakce Svobodné syrské armády, FSA) podporované Tureckem a mnoho dalších, kteří se do provincie stáhli zvláště po znovudobývání zbytku Sýrie režimními vojsky.

Právě nemožnost oddělit radikální skupiny od zbytku populace provincie byla důvodem, proč ruský prezident Vladimir Putin, stejně jako Hasan Rúhání, odmítl turecký návrh na klid zbraní v oblasti. Turecko se stejně jako OSN obává, že rozsáhlá vojenská ofenzíva v Idlíbu může způsobit masovou humanitární krizi, která by pro Ankaru znamenala příliv dalších desetitisíců uprchlíků. Mezi uprchlíky mohou být islamisté, čehož si je Turecko plně vědomo poté, co se množství radikálů do Sýrie dostalo právě přes turecké území.

Dle tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana Ankara není schopna přijmout další syrské uprchlíky, kterých je v zemi od počátku konfliktu v Sýrii na 3,5 milionu, a nehodlá tak nečinně přihlížet očekávané ofenzívě. Turecko za poslední dny posílilo svou vojenskou přítomnost v rámci pozorovacích postů v oblasti.

Je tedy pravděpodobné, že ruská strana bude tlačit na to, aby nedošlo k přímé konfrontaci tureckých a syrských vládních jednotek. Přestože Ankara varuje režim Bašára Asada před útoky na civilisty, nevyloučila vlastní aktivitu proti teroristickým skupinám jako je Haját Tahrír aš-Šám.

Erdogan navíc, jak bývá zvykem, to v obdobných situacích zkouší na více stran, přesto však jeho volání po větším zapojení Spojených států do nastalé situace v provincii zůstává nevyslyšeno. Zdá se tedy, že rozdělení Idlíbu na umírněnou opozici a radikální islamistické skupiny, jak si přeje Moskva, a následný, třebaže omezený, boj proti terorismu v provincii je jednou z možných cest, kterou se Ankara může, či možná bude muset vydat.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  14:13 03.02.2020

  O život mali prísť teraz niekedy aj štyria ruskí špeciálovia: https://svet.sme.sk/c/22316887...

  O život mali prísť teraz niekedy aj štyria ruskí špeciálovia: https://svet.sme.sk/c/22316887...

 • PavolR
  09:33 03.02.2020

  Erdogan zjavne usúdil, že je čas na vybudovanie kulís pre ďalšiu ofenzívu: https://svet.sme.sk/c/22316500...

  Erdogan zjavne usúdil, že je čas na vybudovanie kulís pre ďalšiu ofenzívu: https://svet.sme.sk/c/22316500...

 • PavolR
  18:02 21.12.2019

  V priebehu posledných 24-30 hodín mali prísť vládne sily počas postupu na Idlib o 30 vojakov a sami zabili 51 protivníkov a získali 11 km2 územia: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V priebehu posledných 24-30 hodín mali prísť vládne sily počas postupu na Idlib o 30 vojakov a sami zabili 51 protivníkov a získali 11 km2 územia: https://honvedelem.hu/cikk/idl...
  O niečo novšie správy už hovoria o väčších stratách na oboch stranách: http://www.syriahr.com/en/?p=1...

  Medzitým došlo k dronovým útokom na rafinériu a plynárenské zariadenia v Homse: https://svet.sme.sk/c/22288975...
  Skrýt celý příspěvek

 • ALCR
  19:59 15.12.2019

  Na územích Sýrie ovládaných Tureckem a jím podporovanými islámskými rebely dochází k vraždění lidí, rabování, krádežím majetku včetně nemovitostí, bránění původním vysídleným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na územích Sýrie ovládaných Tureckem a jím podporovanými islámskými rebely dochází k vraždění lidí, rabování, krádežím majetku včetně nemovitostí, bránění původním vysídleným Kurdům a křesťanům v návratu do jejich domovů, místo nich přichází Tureckem podporovaní Arabové či Turkméni bez konkrétního vztahu k severovýchodu Sýrie z velké části má jít přitom o příslušníky a rodiny džihádistů, kteří za turecké vojáky dělali špinavou práci a v novém domově nyní zavádějí hrůzovládu.

  https://www.idnes.cz/zpravy/za...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:43 31.08.2019

  Nesprávajú sa nám tie mocnosti už tak trocha, ako keby Idlib patril Erdoganovi? Najprv s ním Rusi bez prítomnosti sýrskej delegácie vyjednajú prímerie a demilitarizovanú zónu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesprávajú sa nám tie mocnosti už tak trocha, ako keby Idlib patril Erdoganovi? Najprv s ním Rusi bez prítomnosti sýrskej delegácie vyjednajú prímerie a demilitarizovanú zónu, nedávno s ním (ani len nie s Rusmi) zasa Američania vyjednali koordináciu vojenských operácií v Idlibe a nakoniec keď začal revať, že mu tam útočí sýrska armáda, Putin mu pohotovo dal do rúk druhú várku S-400, do úst ruský nanuk a k tomu všetkému uistenie, že ak bude chcieť, môže si doma stavať ruské lietadielka. A SAA vyhlásila jednostranné prímerie...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:27 07.06.2019

  "Už se perou, už se perou, já to řikala vod začátku, že si čumáky rozbijou!!!" : https://svet.sme.sk/c/22140292...

  "Už se perou, už se perou, já to řikala vod začátku, že si čumáky rozbijou!!!" : https://svet.sme.sk/c/22140292...

 • PavolR
  00:06 26.11.2018

  Czertik:
  Lenže ak by sa Erdogan rozhodol pod zámienkou nejakých "Gliwic" zabrať ďalší kus územia, vrátane Aleppa, aj za cenu toho, že sa dostane do otvoreného konfliktu so Sýriou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Lenže ak by sa Erdogan rozhodol pod zámienkou nejakých "Gliwic" zabrať ďalší kus územia, vrátane Aleppa, aj za cenu toho, že sa dostane do otvoreného konfliktu so Sýriou a zároveň na juhu využije Bibi situáciu, aby pred voľbami získal papiere na Golany, tak sa môže stať, že s tými Kurdmi bude nakoniec vyjednávať povedzme Muhammad Allúš ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  23:30 25.11.2018

  V principu je to jedno co se tam deje, cim driv asad porazi ty ruzne povstalce, tak o to driv tam bude klid a bude moct vyjednavat s kurdy bez rozptylovani a otravovani.

  V principu je to jedno co se tam deje, cim driv asad porazi ty ruzne povstalce, tak o to driv tam bude klid a bude moct vyjednavat s kurdy bez rozptylovani a otravovani.

 • PavolR
  19:11 25.11.2018

  Situácia na severe Sýrie začína byť dosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Situácia na severe Sýrie začína byť dosť jedovatá:
  https://svet.sme.sk/c/20969616...
  ------------------------------
  Moja poznámka:
  28. 10. 1914 - Osmanské námorníctvo ostreľovalo Sevastopol a Odessu čím fakticky vstúpilo do 1. svetovej vojny.
  30. 10. 1918 - Osmanská ríša zložila zbrane
  Čo myslíte? Pri Erdoganovej posadnutosti symbolizmom, začne Turecko v niektorom z týchto dátumov novú ofenzívu proti územiu Sýrie?
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  20:47 23.09.2018

  gagnut
  a co se tyka onoho prevratu, tak ho hodnotim uplne stejne jako torong. Sultan erogan vede turecko k nove osmanske risi pod nadvladou islamu. A protoze ten prevrat selhal, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut
  a co se tyka onoho prevratu, tak ho hodnotim uplne stejne jako torong. Sultan erogan vede turecko k nove osmanske risi pod nadvladou islamu. A protoze ten prevrat selhal, tak uz neexistuje nadeje pro turecko, ze se podari onen vyvoj zvratit - vyjma primeho a uspesneho atentatu na erogana.
  Hol v minulosti od zacatku 20 stol, to byla prave vzdy armada co prevraty bojovala za sekularni a demokraticke turecko (svetove unikum ve srovani s ostatnimi puci).
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  20:42 23.09.2018

  gagnut
  a co jako ze ti piloti meli vesmes amicky vycvik ? Prave proto, ze ho meli, je daleko uveritelnejsi verit tomu, ze "drzeli hubu a krok" tj plnily rozkazy veleni. Delat si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut
  a co jako ze ti piloti meli vesmes amicky vycvik ? Prave proto, ze ho meli, je daleko uveritelnejsi verit tomu, ze "drzeli hubu a krok" tj plnily rozkazy veleni. Delat si vlastni kliky a zajmy a kout pikle proti vedeni je spis ruska tradice.
  A rekni me, jaky zajem by meli amici na vyostreni vztahu mezi rusy a turky v te dobe ?
  A to, ze ten sestrel erogan hodi na pucisty, bylo jane v momente kdy prohraly (kdyby vyhrali, hadej na kom by byl?). Navic erogan tim sestrelem nic politicky neziskal, jen ztratil, cili proc by se k nemu prihlasoval ?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:27 23.09.2018

  je legrační si myslet, že vojáci zapletení do puče dají pár týdnů předtím Erdoganovi udělat v jejich řadách čistku, u které se pak někdo může během výcviku prokecnout o chystaném ...
  Zobrazit celý příspěvek

  je legrační si myslet, že vojáci zapletení do puče dají pár týdnů předtím Erdoganovi udělat v jejich řadách čistku, u které se pak někdo může během výcviku prokecnout o chystaném puči.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  11:15 23.09.2018

  @gangut

  "Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať."

  A proč to teda děláte? Příspěvek na který jsem reagoval není nic jiného než obhajoba Erdogana a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @gangut

  "Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať."

  A proč to teda děláte? Příspěvek na který jsem reagoval není nic jiného než obhajoba Erdogana a vysvětlování, proč on vlastně za nic nemůže. Že to všechno udělali jeho generálové indoktrinovaní Američany.

  "A sledoval som situáciu, myslím, dosť podrobne. "

  Pokud ano, pak jistě víte, že Erdogan vyhrožoval Rusku sestřelením letadel několikrát, během několika týdnů.

  "A ako hodnotíte následný vývoj v Turecku? Prevrat, následné zatýkanie a prepúšťanie v armáde a zmenu v Erdoganových vyhláseniach? "

  Stále stejně, Erdogan likviduje sekulární Turecko a vytváří z něj novodobý sultanát na islámských základech. Snaží se stavět Turecko do pozice lokální velmoci A podle toho jak je to pro něj výhodné se staví na stranu Ruska nebo západu. Proto jsem řekl, že se těším, až zase Erdogan udělá něco co se Rusku nebude líbit.

  " Viem, je ťažké držať sa notičiek keď sa priečia základnej logike. "

  Věřím. Vyžaduje to od Vás kremlobotů velkou kreativitu a dokonalou znalost řečnických faulů.

  "Nepripadáte si niekedy ako idiot?"

  Ano, často. Když diskutuji s Kremloboty, kteří jsou schopni tvrdit, že ta černá krychle je ve skutečnosti bílá koule a po hodině argumentace otočit, tvrdit, že nikdy nic takového neřekli protože všichni přece ví, že je to zelený jehlan...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  10:32 23.09.2018

  Torong
  :-D Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať. A sledoval som situáciu, myslím, dosť podrobne.
  Vy máte informácie odkiaľ?
  A ako hodnotíte následný vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong
  :-D Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať. A sledoval som situáciu, myslím, dosť podrobne.
  Vy máte informácie odkiaľ?
  A ako hodnotíte následný vývoj v Turecku? Prevrat, následné zatýkanie a prepúšťanie v armáde a zmenu v Erdoganových vyhláseniach? Viem, je ťažké držať sa notičiek keď sa priečia základnej logike. Nepripadáte si niekedy ako idiot?
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  10:03 23.09.2018

  @gangut

  Ale no tak... Samozřejmě, že to nebyl on kdo seděl za kniplem F16 ani tu F16 osobně neposlal do vzduchu. Ale za to osobně několik týdnů prohlašoval, že pokud Ruská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @gangut

  Ale no tak... Samozřejmě, že to nebyl on kdo seděl za kniplem F16 ani tu F16 osobně neposlal do vzduchu. Ale za to osobně několik týdnů prohlašoval, že pokud Ruská letadla nepřestanou narušovat Turecký vzdušný prostor, tak k sestřelu dojde. Výmluvy na to, že neměl armádu pod kontrolou, a že důstojníci mají Americký výcvik jsou akorát tak směšné a uvěřit jim může jenom někdo kdo nemá ani minimální informace o tom co se tehdy dělo.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  09:52 23.09.2018

  Torong
  Takže Erdogan "múže" za zostrelenie SU 24?
  V poslednej dobe mám pocit, že je toto diskusný klub ústavu pre slaboduchých...

  Torong
  Takže Erdogan "múže" za zostrelenie SU 24?
  V poslednej dobe mám pocit, že je toto diskusný klub ústavu pre slaboduchých...

 • gangut
  09:52 23.09.2018

  Torong
  Takže Erdogan "múže" za zostrelenie SU 24?
  V poslednej dobe mám pocit, že je toto diskusný klub ústavu pre slaboduchých...

  Torong
  Takže Erdogan "múže" za zostrelenie SU 24?
  V poslednej dobe mám pocit, že je toto diskusný klub ústavu pre slaboduchých...

 • Torong
  09:41 23.09.2018

  @gangut

  Já věděl, že někdo příjde s kreativním vysvětlením proč Erdogan nemůže za sestřelení SU 24. Teď když je s Putinem zase kámoš, Hrozně se mi líbí tyhle veletoče v myšlení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @gangut

  Já věděl, že někdo příjde s kreativním vysvětlením proč Erdogan nemůže za sestřelení SU 24. Teď když je s Putinem zase kámoš, Hrozně se mi líbí tyhle veletoče v myšlení kremlobotů. Už se těším na další otočku až zase Erdogan udělá co se Rusku nebude líbit...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  09:00 23.09.2018

  Czertik
  S tým zostreleným súčkom to tiež nebolo celkom tak, ako sa to u nás prezentuje. Erdogan nemal armádu úplne pod kontrolov a v Turecku tiež prebiehajú vnútropolitické boje.. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik
  S tým zostreleným súčkom to tiež nebolo celkom tak, ako sa to u nás prezentuje. Erdogan nemal armádu úplne pod kontrolov a v Turecku tiež prebiehajú vnútropolitické boje.. Dostojnícky zbor bol vačšinou silne naviazaný na američanov. Vačšina má americké školy a americký výcvik. Najpravdepodobnejšie to bola akcia niekoho z generality a Erdogan svojimi vyjadreniami len musel reagovať na situáciu v ktorej sa zrazu ocitol. Nemohol verejne prezentovať, že sa niečo deje za jeho chrbtom. Pokus o prevrat mu potom len rozviazal ruky. Dostojníci zodpovedný za ten incident pokiaľ viem skončili vo vazení a ostatný proste v armáde skončili.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:14 23.09.2018

  Czertik:
  Oficiálne im tam "vpustili" Turkov, ktorých už odtiaľ sotva niekto dostane preč (pre porovnanie - všetky ich doterajšie okupácie sýrskeho územia boli úplne svojvoľné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Oficiálne im tam "vpustili" Turkov, ktorých už odtiaľ sotva niekto dostane preč (pre porovnanie - všetky ich doterajšie okupácie sýrskeho územia boli úplne svojvoľné akty). Kým pri predošlých trojstranných rokovaniach mali ešte asadovci nádej, že to tam proste dobyjú, tak ako predtým iné územia, lebo operáciu podporoval Irán a do značnej miery aj Rusko, v Soči Putin úplne otočil v prospech demilitarizácie. Z jeho strany to bolo absolútne pochopiteľné a logické, zo strany asadovcov však išlo o podraz.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  02:08 23.09.2018

  fenri:
  1) současnost izraelských letadel a IL-20 byla už dávno vyvrácená. Jediný, kdo to tvrdí jsou rusové a jejich verze je vyvrácená např. syrskou televizí, která reportovala o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  1) současnost izraelských letadel a IL-20 byla už dávno vyvrácená. Jediný, kdo to tvrdí jsou rusové a jejich verze je vyvrácená např. syrskou televizí, která reportovala o mnohem déle trvající protiletecké palbě, než jakou tvrdili rusové, aby jim vyšli časy.

  2) S-200 je SAHM. Tedy Syřané museli ozařovat cíl. Tedy i kdyby ta letadla tam byla najednou, furt by to muselo znamenat, že syřané dají PVO pokyn střílet na iljušina.

  czertik:
  to jako NATO poslalo stíhačky Izraele do útoku,? Nebo tam poslalo to ruské letadlo???
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  01:34 23.09.2018

  Muze me tu nekdo napsat o jake zrade syranu rusy v pripade idlibu se jedna ?

  Muze me tu nekdo napsat o jake zrade syranu rusy v pripade idlibu se jedna ?

 • Czertik
  22:14 18.09.2018

  stadna blabol
  Vice k tomu sestrelu ilu budu psat u nej, ale tohle dam sem. Ano, kdyby se izrael kdryl ruskym letadlem, byla by to ohromna prasarna...a jak presne pises rusko to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stadna blabol
  Vice k tomu sestrelu ilu budu psat u nej, ale tohle dam sem. Ano, kdyby se izrael kdryl ruskym letadlem, byla by to ohromna prasarna...a jak presne pises rusko to nemuze jen tak nechat prejit....a mozna prave O TO jde.
  Vzpomen si na sveho casu erogan naridit sestrelit ruske su-24 (a nemysli si, dovolit si sestrelit ktery uz opousti tvuj vzdusny prostor MUSEL odsouhlasit nekdo hodne vysoko, protoze vyjma stavu tesne pred valkou je to podle vsech normalnich pravidel asbolutne neomuvitelne).
  Tam z toho co "kdakal" na schuzi nato co hned byla kratce svolana, prezentoval rusko pomalu jako demona co chysta utok na turecko...a putin misto toho aby vlepil eroganovi policek a udelal presne to, co erogan chtel, putin udelal pravy opak, zachoval naprosty klid, a udelal z erogana hlupaka. A z tureckych pilotu pokud by chtely svuj kousek zopakovat diky nasezeni modernich sucek lovnou zver.
  A ted, kdyz diky tomu ze putin nezautoci proti baste teroristu v idlibu...tak veskera ta kolikrat i nesmyslna propaganda - o tom, ze muze byt nejvetsi humanitarni katastrofa v dejinach 21 stol...apod (jak, vzdyt tam zije min lidi nez se dostalo nelegalnich migrantu do eu za poslednich 5 let).
  A holt, protoze tahle karta nevysla...tak se holt zkousi vyrobit/pouzit jina. A to silna roztrzka mezi ruskem a izraelem by byla skutecne zajimava. Navic by dala opodstatneni zvyseni utoku nato proti asadovy a pripadne komplikaci ruskych operaci, zcela dle hesla - vzdyt prece chranime izrael pred zlovolnou ruskou agresi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:30 18.09.2018

  fenri
  To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne...

  Hmmm..tak to sem netusil ze zapad uz ma stroj casu nebo tusitelke z minority ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne...

  Hmmm..tak to sem netusil ze zapad uz ma stroj casu nebo tusitelke z minority report.
  jinak skutecne je na miste se ptat "soudruzi za co" - protoze asad nic nepodnikl, ani tu bombu na ty teroristy/opozicniky/civili/deti/mravence nehodil.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:35 18.09.2018

  givicz:
  No tak Putin musí evidentne nájsť cestu ako s najmenšími škodami na prestíži vycúvať z počiatočných tvrdých vyhlásení o "vyhradení si práve Ruska na adekvátnu odpoveď". A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  No tak Putin musí evidentne nájsť cestu ako s najmenšími škodami na prestíži vycúvať z počiatočných tvrdých vyhlásení o "vyhradení si práve Ruska na adekvátnu odpoveď". A Rusko nemá ako odpovedať. nehľadiac na to, že vec nemusí byť taká jednoznačná, ako sa prezentuje.

  Oficiálna ruská verzia znie, že sa Izraelci schovávali v tieni Il-20. Lenže popri radarovom odraze sú predsa zachytávané aj údaje z transpondéra, ktorý Il-20 technicky nemal mať dôvod vypnutý. Čiže aj keby u Sýrskej PVO nemali informácie o lete Il-20 a jeho trase, malo by sa im tam niekde ukázať, že ide o spojenecké lietadlo. jedine, že by aj Izraelci mali zapnuté transpondéry a signály by nejako "preskočili", lenže nestratila by potom schovávačka zmysel?

  Osobne ma napadla aj možnosť, či Sýrčania v danej situácii nestrieľali s tým, že aj keby zasiahli Rusov, bude to vlastne zaslúžený Boží trest za to, že majú s Izraelcami dohodu o "voľnom" bombardovaní a na dôvažok ich deň pred tým podrazili s Erdoganom.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:58 18.09.2018

  Dnes je na návštěvě Ruska premiér Maďarska Viktor Orbán (Rosatom staví novou Maďarskou elektrárnu Paks II ) byla zrovna teď tiskovka v Kremlu na které Putin odpovídal na otázku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dnes je na návštěvě Ruska premiér Maďarska Viktor Orbán (Rosatom staví novou Maďarskou elektrárnu Paks II ) byla zrovna teď tiskovka v Kremlu na které Putin odpovídal na otázku ohledně tragédie IL 20...

  https://www.youtube.com/watch?...

  volný né moc dokonaly překlad:

  "Když umírají lidé zejména za takových tragických okolností je to neštěstí pro nás všechny pro naši zemi i pro blízké zemřelých.... co se týče vašeho srovnání, když byl Tureckou stíhačkou sestřelen náš letoun toto je úplně jiná situace ... tehdy Turecký stíhač vědomě sestřelil naše letadlo.. v tomto případě jde o shodu tragických událostí, protože Izraelské letadlo neútočilo na naše letadlo přímo.. nicméně musíme to ještě prostudovat .. co se týče odpovědi... tak ta se bude týkat především doplnění opatření k bezpečnosti našich vojáků, objektů v Sýrii.."

  Takže Putin chladí hlavy v Rusku, kde v médiích je velmi často žádaná tvrdá odpověď..... na druhé straně dost riskuje jelikož na internetu koluje dost videí s tím, že Putin peče ze sionistama, že v rodině měl židy atp....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:18 18.09.2018

  Standa: pokud útočili klouzavými bombami (jak někde zaznělo) museli být poměrně vysoko a blízko. Pak by se za radarový horizont těžko schovali. Naopak schovat z (v radaru) obřílího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Standa: pokud útočili klouzavými bombami (jak někde zaznělo) museli být poměrně vysoko a blízko. Pak by se za radarový horizont těžko schovali. Naopak schovat z (v radaru) obřílího Iljušina mi přijde nejen chytré, ale i (jasně, umřeli vojáci specialisté, kteří velmi pravděpodobně nikdy nic zlého nikomu neudělali) prostě vtipné. Prostě takový židovský, či spíše IAF vtípek.
  Ve světle toho sestřelu by fakt zajímalo, jak moc syrská a ruská PVO spolupracují. Chápu, že pokud jde o relativně masivní úder, tak na nějaké vykecávání není čas, ale autonomie syrské PVO mi přijde teda dost velká...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:23 18.09.2018

  Ministr obrany Ruska Sergej Šojgu telefonicky hovořil s ministrem obrany státu Izrael Liebermanem ( narozen 5. června 1958 Kišiněv, Sovětský svaz) .. Šojgu mu sdělil, že v důsledku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ministr obrany Ruska Sergej Šojgu telefonicky hovořil s ministrem obrany státu Izrael Liebermanem ( narozen 5. června 1958 Kišiněv, Sovětský svaz) .. Šojgu mu sdělil, že v důsledku nezodpovědných vojenských operací Izraelského letectva došlo ke tragédii při které zemřelo 15 ruských vojáků...

  VIDEO vyjádření ministerstva obrany Ruské federace k IL 20

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:54 18.09.2018

  StandaBlabol tak to přeložil google více jsem se v to napatlal... v podstatě neozbrojené nákladní letadlo IL 20 které bylo upraveno na radiotechnický boj v době sestřelu klesalo z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol tak to přeložil google více jsem se v to napatlal... v podstatě neozbrojené nákladní letadlo IL 20 které bylo upraveno na radiotechnický boj v době sestřelu klesalo z letové hladiny 5km na přistání ... v tento moment došlo k překrytí stíhačky F16 a IL20 a následnému sestřelu S200...

  Jinak že se to stalo je důsledkem nezodpovědné agrese státu Izrael na území Sýriie...


  11:35
  Místo pádu ruského Il-20 bylo objeveno 27 km západně od vesnice Banias v provincii Latakia - ministerstvo obrany RF.

  11:30
  V současné době probíhá pátrací a záchranná operace v oblasti havárie IL-20.

  11:47
  V rámci operace na nalezení posádky ruského letadla Il-20 se zúčastnilo osm lodí, lodí a lodí ruského námořnictva, uvedlo ministerstvo obrany.

  "Na palubě ruských lodí byly přineseny fragmenty těl posádky a osobní věci, stejně jako ztroskotání letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  10:47 18.09.2018

  givi,

  "sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense". Použít v jedné větě češtinu, azbuku (C-200) a angličtinu, tomu se říká dobrý překlad. Co takhle "sestřelen systémem S-200 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givi,

  "sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense". Použít v jedné větě češtinu, azbuku (C-200) a angličtinu, tomu se říká dobrý překlad. Co takhle "sestřelen systémem S-200 syrské protivzdušné obrany". Zbytek odstavce je podobně kvalitní.

  Nevěřím tomu, že by se IAF krylo ruským letadlem. Použít takhle bezbranné letadlo třetí strany by byla neskutečná prasárna. A Izrael by musel počítat s tím, že to Rusové nenechají jen tak. Navíc to vůbec nepotřebují, prostě vystoupají, vystřelí rakety a ukryjí se za radarový horizont než PVO zareaguje. Teda pokud vůbec potřebují před odpalem stoupat na výšku, kterou radary vidí. Dost možná ne, původně se ten útok připisoval francouzské fregatě.

  Syřani prostě začali střílet po všem, co viděli nad mořem. Jak jsi psal včera "Syrská PVO mohutně zasahuje ..."
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:28 18.09.2018

  schéma útoku vzdušných sil státu Izrael po Sýrii ze dne 17.09.2018
  https://pbs.twimg.com/media/Dn...

  schéma útoku vzdušných sil státu Izrael po Sýrii ze dne 17.09.2018
  https://pbs.twimg.com/media/Dn...

 • givicz
  09:52 18.09.2018

  Ruský Il-20 byl sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense, řekl ruský ministr obrany."Izraelští piloti, kteří se pokryli ruským letadlem, ji ohraničili pod ohněm vzdušných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruský Il-20 byl sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense, řekl ruský ministr obrany."Izraelští piloti, kteří se pokryli ruským letadlem, ji ohraničili pod ohněm vzdušných obranných prostředků Sýrie. Výsledkem je, že IL-20, jehož účinný reflexní povrch je řádově větší než velikost F-16, byl sestřelen raketou S-200.
  V důsledku havárie IL-20 bylo zabito 15 ruských vojáků. Toto bylo oznámeno ministerstvem obrany Ruské federace
  https://russian.rt.com/world/a...

  10:41
  Российский Ил-20 был сбит комплексом С-200 сирийских ПВО, заявило Минобороны России.

  «Прикрываясь российским самолетом, израильские летчики подставили его под огонь средств ПВО Сирии. В результате Ил-20, у которого эффективная отражающая поверхность на порядок больше чем у F-16, был сбит ракетой комплекса С-200», — говорится в заявлении.

  10:48
  В результате крушения Ил-20 погибли 15 российских военных. Об этом заявили в Минобороны РФ
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:56 18.09.2018

  Ve svetle pravdepodobneho sestrelu Il-20 dostava giviczuv koment zcela necekany rozmer :D

  "POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ve svetle pravdepodobneho sestrelu Il-20 dostava giviczuv koment zcela necekany rozmer :D

  "POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně zasahuje ..."
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:27 18.09.2018

  Slavo, Pavol,

  Francouzi už to popřeli. Vypadá to, že Izrael útočil někde ze směru, kde plula francouzská fregata (a letěl ten Il-20), tak proto tolik zmatků. Ale Blondýnka může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo, Pavol,

  Francouzi už to popřeli. Vypadá to, že Izrael útočil někde ze směru, kde plula francouzská fregata (a letěl ten Il-20), tak proto tolik zmatků. Ale Blondýnka může klidně dál trolit o reakci na zinscenovaný chemický útok. Tu skutečnost nerozhodí.

  Chudáci ti v tom Il-20. Jestli je trefila syrská SA-5 nebo něco podobně velkého, tak to letadlo bylo na kousky a neměli čas ani si nasadit padáky...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:59 18.09.2018

  Dokiaľ nebudú k dispozícii presnejšie časové údaje, by som poukázal na to, že podľa ruských zdrojov (RT) zmizol Il-20 „počas“ sledovania náletu štyroch izraelských F-16, zatiaľ čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokiaľ nebudú k dispozícii presnejšie časové údaje, by som poukázal na to, že podľa ruských zdrojov (RT) zmizol Il-20 „počas“ sledovania náletu štyroch izraelských F-16, zatiaľ čo v súvislosti s odpálením rakiet z francúzskej fregaty píšu iba veľmi všeobecne, že k tomu došlo „večer“.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:39 18.09.2018

  Izrael přeci útočí jen na cíle Hizbaláhu a Iránu, které ho ohrožují. Přeci nebudou útočit na syrské elektrárny a hliníkárny vzdálené přes 250 km od Izraele. To by určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael přeci útočí jen na cíle Hizbaláhu a Iránu, které ho ohrožují. Přeci nebudou útočit na syrské elektrárny a hliníkárny vzdálené přes 250 km od Izraele. To by určitě neudělali...:-)
  Spíš to vypadá, že je někdo smutný, že nám Púťa s Erdoganem ukradli tak krásnou humanitární katastrofu a tolik chemických útoků v Idlibu. Tolik materiálu nachystáno a teď k ničemu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:32 18.09.2018

  Standa

  Rusko uz do toho zatiahlo aj Francuzov ked oznamilo, ze v case zmiznutia lietadla zaznamenalo odpal rakiet z oblasti kde operuju Francuzske lode

  Standa

  Rusko uz do toho zatiahlo aj Francuzov ked oznamilo, ze v case zmiznutia lietadla zaznamenalo odpal rakiet z oblasti kde operuju Francuzske lode

 • StandaBlabol
  07:28 18.09.2018

  Blondýnko,

  útočil Izrael a ten nikdy útoky nespojoval s chemickými zbraněmi. Útočí na Írán a Hisbaláh. Ale to víš moc dobře. Proto nejapný pokus o vtip.

  Blondýnko,

  útočil Izrael a ten nikdy útoky nespojoval s chemickými zbraněmi. Útočí na Írán a Hisbaláh. Ale to víš moc dobře. Proto nejapný pokus o vtip.

 • fenri
  07:18 18.09.2018

  Od moře útočili Francouzi, Blabole.
  Soudruhu Stando, co je na tom nejapného? My jsme ti hodní a útočíme na cizí státy jen když jde o chemické zbraně, ne? Někdy produkce selže a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Od moře útočili Francouzi, Blabole.
  Soudruhu Stando, co je na tom nejapného? My jsme ti hodní a útočíme na cizí státy jen když jde o chemické zbraně, ne? Někdy produkce selže a studio White helmets nedovalilo videa včas, no...:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  07:10 18.09.2018

  Blondýnko,

  nejapný pokus o vtip?

  Jinak to vypadá, že Rusové během náletu ztratili ve vzduchu Il-20. Osobně tipuju, že se syrské PVO konečně podařil úspěšný zásah. Il-20 měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  nejapný pokus o vtip?

  Jinak to vypadá, že Rusové během náletu ztratili ve vzduchu Il-20. Osobně tipuju, že se syrské PVO konečně podařil úspěšný zásah. Il-20 měl letět nad mořem asi 35 km od syrského pobřeží. Izraelci útočili od moře. A syrská PVO se aktivně bránila...

  Taky se IAF mohla splést a vyhodnotit ten Il-20 jako hrozbu pro útočící stíhačky a sestřelit. Ale pochybuju.

  Nebo se prostě rozpadl ve vzduchu, tyhle stroje se přestaly vyrábět před 40ti lety.

  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:12 17.09.2018

  To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne...

  To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne...

 • givicz
  22:11 17.09.2018

  BREAKING NEWS: Israeli Airstrikes hit Sites inSyria's Latakia northwestern Syria
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  BREAKING NEWS: Israeli Airstrikes hit Sites inSyria's Latakia northwestern Syria
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  22:08 17.09.2018

  POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně zasahuje ... bylo zasaženo výzkumné centrum v Latakii....

  POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně zasahuje ... bylo zasaženo výzkumné centrum v Latakii....

 • Czertik
  21:11 17.09.2018

  k chemickym zbranim
  lidi, asad ma pouzivanim chemickych zbrani HODNE co ztratit. Hlavne na politickem poli. Jiste neprijde o podporu ruska a iranu...ale to je asi tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k chemickym zbranim
  lidi, asad ma pouzivanim chemickych zbrani HODNE co ztratit. Hlavne na politickem poli. Jiste neprijde o podporu ruska a iranu...ale to je asi tak vsechno.
  Prave proto ze assad vyhrava tak pouzivanim chemicky by skodil jen sam sobe, hlavne z dlouhodobeh o hlediska. Skutecne sem si nevsim, ze by po jakemkoliv chemickem utoku co provedl asad by se mu podaril jkykoliv vojensky uspech. A nechat si znicit fabriku za miliardy, jen abych ziskal velmi kratkodobou vyhodu a usetril prinejlepsim par milionu...to by byl a je hodne spatny kseft.
  A valku vyhravaji a zivi penize, nic jineho.
  A pokud bude chtit assad obnovit vyrobu cehokoliv po valce..tak prece jenom povest technologicke spicky ma zapad a ne rusko/iran a tam mu povets spatneho chemickehu kluka bude hodne kazit ksefty.
  A uvedomte si, ze sle sohr z pouzivani chemickych zbrani byly obvineny VSECHNY strany, vyjma kurdu (mozna).
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:53 17.09.2018

  Ještě doplním, že jednání o tomto kompromisu trvala více jak 4 hodiny a že demilitarizováná zóna bude široká až 20 km a všechny ozbrojené skupiny budou i se zbraněmi vyvedeny z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě doplním, že jednání o tomto kompromisu trvala více jak 4 hodiny a že demilitarizováná zóna bude široká až 20 km a všechny ozbrojené skupiny budou i se zbraněmi vyvedeny z této zóny pryč... uzavřená dohoda bude projednána i se Syrskou stranou....
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:40 17.09.2018

  Tak pánové veledůležitá tiskovka po setkání Putina s Erdoganem v Soči... na útok Syrské armády do Idlibu to nevypadá byla dohodnuta hodně široká demilitarizovaná zóna ve které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pánové veledůležitá tiskovka po setkání Putina s Erdoganem v Soči... na útok Syrské armády do Idlibu to nevypadá byla dohodnuta hodně široká demilitarizovaná zóna ve které budou hlídkovat Turečtí a Ruští vojáci ( to čumím..) zprovoznění silnice Aleppo Hama, Aleppo Latakia ... mimojiné projednávali Turecký proud a Tureckou jadernou elektrárnu.... ministři obrany Ruska (Šojgu) a Turecka podepsali memorandum o spolupráci v provincii Idlib...

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:06 17.09.2018

  Upřimně řečeno nevím, proč by zrovna za incidentem se Su-24 měla stát CIA. Smysl mi to nedává.

  Spíš bych řekl, že si Erdogan potřeboval udělat PR, tak celkem nesmyslně sundal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upřimně řečeno nevím, proč by zrovna za incidentem se Su-24 měla stát CIA. Smysl mi to nedává.

  Spíš bych řekl, že si Erdogan potřeboval udělat PR, tak celkem nesmyslně sundal staré sučko, které objektivně Turecko neohrožovalo.
  Což se ale nelíbilo PR Putina a postupně se ukázalo, kdo je holt větší pes. Kdyby ten puč proti Erdoganovi nebyl výrazně prozápadní, nijak by mě nepřekvapilo, kdyby za ním stála GRU. A možná i trochu ano. Erdogan potřeboval lekci a tu dostal a hodně zkrotl. Teď mu zase rostou křídla a uvidíme, jak se na Idlibu dohodne s Rusy.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:06 17.09.2018

  GlobeElement doplním, že po narušení Syrského vzdušného prostoru došlo k sestřelu i Izraelské stíhačky F16 Syrskou protivzdušnou obranou... vidím, že máš docela dobré informace ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement doplním, že po narušení Syrského vzdušného prostoru došlo k sestřelu i Izraelské stíhačky F16 Syrskou protivzdušnou obranou... vidím, že máš docela dobré informace ze Sýrie, kdy pouze v některý závěrech se neshodneme ...
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:54 17.09.2018

  givicz - Narušování vzdušného prostoru v Sýrii vedlo k sestřelení několika letounů, syrských, tureckých i ruských.

  A že po puči Ergdogan změnil taktiku (nejspíš ji změnilo i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz - Narušování vzdušného prostoru v Sýrii vedlo k sestřelení několika letounů, syrských, tureckých i ruských.

  A že po puči Ergdogan změnil taktiku (nejspíš ji změnilo i Rusko vůči němu) - ano. On to dělá pořád.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:07 17.09.2018

  GlobeElement naznačuji tím, že narušování nejenom vzdušného prostoru v oblasti je zcela běžná záležitost, která se děje prakticky denně a běžně se nesestřelují letadla... jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement naznačuji tím, že narušování nejenom vzdušného prostoru v oblasti je zcela běžná záležitost, která se děje prakticky denně a běžně se nesestřelují letadla... jestli mám dobrou paměť tak Turecká letadla bombardují Kurdy na Syrském území a v Iráku...

  zajímavé je to, že po nezdařeném puči už z Turecka na adresu Ruska žádné výhrůžky nepokračují a zároveň spolupracují, kdy uvidím zda se nějak dohodnou i v oblasti Idlib....

  Naopak jsou uvalovány sankce ze strany USA na Turecko se snahou podlomit tamní ekonomiku aby se lidé začali bouřit proti Erdoganovi...
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  10:34 17.09.2018

  givicz - Turecko možná narušuje vzdušný prostor Řecka v jednom kuse, ale to s Ruskem nesouvisí, nebo ano? Argumenty typu "vy zase mlátíte černochy" prosím vynech.

  Turecko dělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz - Turecko možná narušuje vzdušný prostor Řecka v jednom kuse, ale to s Ruskem nesouvisí, nebo ano? Argumenty typu "vy zase mlátíte černochy" prosím vynech.

  Turecko dělá horší věci přímo v Sýrii, reálně okupuje část území, vyzbrojuje protiasadovské povstalce všeho ražení, bombarduje syrská města a vesnice a td. Ale nic z toho neznamená, že si nechá cokoliv podobného líbit vůči sobě.

  Puč v Turecku byl více než půl roku po sestřelu letadla aTurecko i po tomto incidentu pokračovalo ve výhrůžkách. Evidentně to bylo v souladu s Erdoganovou tehdejší politikou.

  Kdyby měla CIA na Turecko vliv, nedělo by se tam to, co se tam děje.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:19 17.09.2018

  GlobeElement snažím se ti sdělit, že Turecko narušuje vzdušný prostor sousedů běžně a snad nejvíce ze všech.... dále se ti snažím sdělit, že to narušení ze strany ruského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement snažím se ti sdělit, že Turecko narušuje vzdušný prostor sousedů běžně a snad nejvíce ze všech.... dále se ti snažím sdělit, že to narušení ze strany ruského bombardéru bylo na diskutabilním místě bez ohrožení bezpečnosti Turecka a že nejspíš při tomto útoku Turecká stíhačka narušila vzdušný prostor Sýrie... Turci označili pilota stíhačky jako pučistu... plus další souvislosti co znamenal sestřel pro Rusko / Turecké vztahy a jaké to napáchalo škody ve finančním vyjádření a kdo mohl mít při zpětném pohledu na této rozepři Turecka a Ruska největší zájem toť vše...
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  10:05 17.09.2018

  givicz - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz - namátkou:

  https://zpravy.idnes.cz/rusko-...

  https://echo24.cz/a/iZLWM/turc...

  https://zpravy.aktualne.cz/rus...

  https://www.lidovky.cz/nato-ru...

  https://www.securitymagazin.cz...

  Jaká CIA, zase? Ty vážně slyšíš trávu růst. Turecko opakovaně varovalo, že si narušování vzdušného prostoru nenechá líbit. A to i rok poté, co sestřelilo onen SU-24.
  A předtím sestřelilo syrskou stíhačku, syrský vrtulník, ruský bezpilotní letoun a samo přišlo o Fantom.

  Hledáš v tom Američany, protože jednoduše chceš.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:40 17.09.2018

  GlobeElement
  Turecko narušilo v roce 2014 vzdušný prostor Řecka 2 244x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement
  Turecko narušilo v roce 2014 vzdušný prostor Řecka 2 244x !
  https://www.securitymagazin.cz...
  "Graf byl zpracován podle dat řeckých ozbrojených sil. Po několika letech útlumu a necelých 700 narušeních v letech 2012 a 2013 se turecké letactvo vzepnulo k heroickému výkonu a v loňském roce narušilo prostor Řecka v 2244 případech"

  To narušení jestli vůbec bylo tak trvalo velmi krátce, kdy ruský bombarder zcela jistě neútočil na cíle v Turecku ani jinak ho neohrožoval... naopak Turecká stíhačka při útoku na Ruský bombardér narušila vzdušný prostor Sýrie....

  Prostě jak se na to zpětně dívám, tak se přikláním k názoru, že za tím stála CIA...
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:06 17.09.2018

  S tím sestřelem ruského letadla - copak si vážení nepamatujete, že Rusko bezostyšně narušovalo turecký vzdušný prostor a ruští trolli plnili internet příspěvky typu "Turecko je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tím sestřelem ruského letadla - copak si vážení nepamatujete, že Rusko bezostyšně narušovalo turecký vzdušný prostor a ruští trolli plnili internet příspěvky typu "Turecko je podělané strachy, copak s tím asi udělá, Rusko si může lítat, kudy chce a Turecko se nevzmůže na nic, kromě protestů,..."

  Erdogan je ješita a takové chování se ho dotklo a proto šel ten ruský letoun k zemi. Ostrá střelba není nic triviálního, muselo to povolit nejvyšší velení, hledat v tom protierdoganovskou konspiraci je směšné.

  Ale jinak je pravda, že Erdogan není proamerický, ale ani proruský, dokonce bych řekl ani proturecký, je proerdoganovský a spojí se s kýmkoliv, kdykoliv na jakoukoliv dobu, když z toho něco bude mít.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:39 17.09.2018

  dusan - podle mne Rusové Idlíb potřebují. Je mezi jejich základnou a Aleppem. Možná se smíří s tím, že bude pod kontrolou Turecka, ale nesmíří se s tím, že nebude pod kontrolou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan - podle mne Rusové Idlíb potřebují. Je mezi jejich základnou a Aleppem. Možná se smíří s tím, že bude pod kontrolou Turecka, ale nesmíří se s tím, že nebude pod kontrolou nikoho, s kým se lze dohodnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:15 16.09.2018

  kubo4747:

  No to se na názor můžeš jít rovnou zeptat k zedníkům na stavbu a dostaneš rozumnější odpovědi :-)

  theo:

  samozřejmě, ale Sultán si je vědom toho, že Osmanská říše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747:

  No to se na názor můžeš jít rovnou zeptat k zedníkům na stavbu a dostaneš rozumnější odpovědi :-)

  theo:

  samozřejmě, ale Sultán si je vědom toho, že Osmanská říše už není co byla. Bez velkého kámoše to neuhraje. Jinak ve světě jsou jen dvě strany, americká a těch ostatních. Multipolární svět je jen taková úlitba Puťky Číně a Indii, aby se necítili podřadní, ale fakt je, že proti USA a jeho vazalům se potřebuje celý zbylý svět navzájem.
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  19:50 16.09.2018

  Erdogan má ego sultána . Hrá to vždy na 3 strany . Podporuje tureckých teroristov v Idlibe . Aj chemické zbrane a chemikálie povstalcom išli cez turecko . Normálny
  človek by tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Erdogan má ego sultána . Hrá to vždy na 3 strany . Podporuje tureckých teroristov v Idlibe . Aj chemické zbrane a chemikálie povstalcom išli cez turecko . Normálny
  človek by tomu osmanskému snílkovi neveril ani to že je ERDOGAN. No a na chvíľu máme pocit , že je s Ruskom . Nie Erdogan je len sám so sebou a s jeho snami o novej osmanskej ríši.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  19:11 16.09.2018

  Cernakus:

  Srandista… Čo taký Idnes alebo parlamentlisty, Facebook, zem a vek a ďalšie.

  Cernakus:

  Srandista… Čo taký Idnes alebo parlamentlisty, Facebook, zem a vek a ďalšie.

 • cernakus
  16:56 16.09.2018

  kubo4747:

  kde toto čteš?

  kubo4747:

  kde toto čteš?

 • kubo4747
  16:29 16.09.2018

  Už neviem ako to mám chápať… Ale po zostrelení Ruského bombardéru boli diskusie zaspamované o tom ako odporné NATO, takto sa nemá chovať člen NATO, Turci sú zlo, Rusi by ho mali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už neviem ako to mám chápať… Ale po zostrelení Ruského bombardéru boli diskusie zaspamované o tom ako odporné NATO, takto sa nemá chovať člen NATO, Turci sú zlo, Rusi by ho mali napadnúť a X konšpiračných teórií atď. Proste samá špina na Turecko a jeho spojencov.
  Teraz, keď sa Turecko "kamaráti" z Ruskom, tak "ruskí fanúšikovia" trošku zmenili rétoriku a zase je všetko zaspamované a Turecko je zrazu dobré alebo skôr sväté. Samozrejme, NATO je stále zlé a iné veci a zase nové konšpiračné teórie ako to všetko bolo s tým zostreleným bombardérom a iné veci.

  Vedia vôbec tí "rusofili" o čom píšu alebo ako to píšu?
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:45 16.09.2018

  Pilot F16, který sestřelil Ruský bombardér startoval z letecké základně Incirlik v Turecku, což je jedna z nejdůležitějších základen USA v Turecku, kde se také nachází Americké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pilot F16, který sestřelil Ruský bombardér startoval z letecké základně Incirlik v Turecku, což je jedna z nejdůležitějších základen USA v Turecku, kde se také nachází Americké jaderné zbraně (pokud je USA již nestáhly)... podle Turků to bylo jedno z hlavních center pučistů (Turci prováděli po puči blokádu této základny, kdy dokonce jim tam vypnuli také elektřinu)..... díky tomu sestřelu až do puče v Turecku došlo k zpřetrhání Turecko/Ruských vztahů, kdy došlo k zastavení výstavby Tureckého proudu, výstavby Turecké jaderné elektrárny a ke konci X dalších Rusko Tureckých projektů za desítky miliard USD... dle Turků byl pilot F16 pučista, který teď sedí base...

  Co se týče ekonomiky Turecka je to prostě klasika .. nejdeš nám na ruku uvalíme na tebe sankce...

  http://e-republika.cz/article4...
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  11:32 16.09.2018

  dusan:

  ano s tím Tureckým sestřelem máš pravdu. Je těžko myslitelné, aby to byl sóloakce pár důstojníků, za to by jim Erdogan z principu zatíp tipec. Ale že v tom jelo NATO, o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  ano s tím Tureckým sestřelem máš pravdu. Je těžko myslitelné, aby to byl sóloakce pár důstojníků, za to by jim Erdogan z principu zatíp tipec. Ale že v tom jelo NATO, o tom nepochybuj. Erdogan by si bez ujištění od Američanů nelajzl takovou sviňárničku udělat.

  Osobně si myslím, že to následně Američané nevychytali. Rusko zahájilo v odvětě tvrdou obchodní a politickou válku na Turecko a když Erdogan přišel s požadavkem, že potřebuje pomoci, ideálně posunutím přístupových pohovorů s EU, tak se mu EU vysmála a Američani dělali mrtvého brouka. Proto Erdogan jako správný ješita na Západ zanevřel a začal se udobřovat s Putinem.

  Na což zase totálně špatně zareagovali Američané zfušováním toho puče (problém nebyl, že puč iniciovali, ale že ho v kritické chvíli nepodpořili politicky - dáno tím, že to zřejmě nebyla oficiálně povolená akce vládou Baracka, ale nějaká sólo akce části CIA) a tím si to u Erdogana totálně rozváleli. Jejich kámoš to už nikdy nebude a pokud Putin nebude dělat vyloženě boty, tak už si ho ve své přízni udrží i přes rozpory v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:51 16.09.2018

  givicz

  To je dosť absurdná situácia, že by si piloti dovolili zostreliť Su-24 pre to či ono ... poviem rovno je to do neba volajúca kravina : )

  Bolo to plne v súlade s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  To je dosť absurdná situácia, že by si piloti dovolili zostreliť Su-24 pre to či ono ... poviem rovno je to do neba volajúca kravina : )

  Bolo to plne v súlade s vtedajšou Erdoganovou politikou a to "zistenie", že to urobili svojvoľne je tiež v plne v súlade s "obratom" Erdogana smerom na Rusko.

  O pár mesiacov môže byť ďalšia "otočka" napr. pre Idlib a vylepšenie vzťahov zo západom, lebo akosi ekonomicky ide Turecko smerom ku dnu ... a na východe mu nik nie je nik ochotný pomôcť ..... lebo jednoducho ani na to nemá ani Rusko a Čína by to chcela určite za takú protihodnou na ktorú Erdogan nepristúpi ... ostáva len "zlý" západ ...

  Uvidíme....
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  10:17 16.09.2018

  Dusan:

  Máš to těžký RAŽi, protože buď vyviníš Američany ze smrtí v Afghánistánu, Iráku, Lybie... s tím, že když je přímo nezabili amigos soldatos, ale contractors nebo locos, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan:

  Máš to těžký RAŽi, protože buď vyviníš Američany ze smrtí v Afghánistánu, Iráku, Lybie... s tím, že když je přímo nezabili amigos soldatos, ale contractors nebo locos, tak budeš muset vyvinit Rusáky z mrtvých okupace 1968 (dnes už je móda jim přišít cokoliv co v tom období umřelo s argumentem, že kdyby tu nebyli...) a dokonce i nácky z umrtí židovstva a jiného muklovstva v koncentrácích, kteří umřeli na tyfy, cholery, upracování a jiné nepřímé důvody. A že těch úmrtí bylo (značně to přesahuje počet popravených nebo dokonce zplynovaných).

  Takže si to musíš ujasnit. Pokud může nácek za každého chcípáka z koncentráku, tak pak může Američan za každého chcípáka z Afghánistánu, i když jen zfetovanej upadl do místní žumpy.

  Fakt je, že americké falšování počtů nemá obdoby. Rusáci si to zjednodušují. Prostě každej, koho zabila jejich bomba nebo umřel kvůli jejich přítomnosti je teráč a konec diskuze. Dříve tomu říkali nepřítel. Samozřejmě, že zabíjejí civily jak na běžícím páse, ale alespoň z nás nedělají voly, že by po srovnání půlmiliónového města se zemí prohlásili, že umřelo 2500 civilů (respektive k tomu donutí "nezávislou" komisi OSN, pohrůžkou, že jestli to tak nevyzní, tak nebudou děngy).

  Je to něco ve smyslu, zabijte je všechny, Pán Bůh si je přebere. Proto je také jejich válečná mašinérie podstatně efektivnější než Americká. Z Ruské jde totiž opravdový strach, že se rozhodně nebudou držet zpátky. A funguje to. Pamatuješ jak byl problém se somálskými piráty v Adenu? Západní státy si s nimi nevěděli rady. Pak udělali negři chybu, že zajali loď ruskou. tak tam poslali jednoho Udaloje a ten jak čapnul blackboat kde měli byť jen signální pistoli na palubě, tak posádku obral o všechno včetně pohonu a poté pustil zpět na vodu. Udělali to tak čtyřikrát a Ruské lodě byly najednou HARAM. Tak to okopčili (v měkčí formě) i ostatní (Číňané, Indové, Francouzi a nakonec i Američané) a najednou je tam klid. Když tedy nepočítám že tam zase blbnou Jemenci, ale to je jiný příběh.

  Válka je svinstvo a mělo by být všem lidem na planetě jasné, že válka je svinstvo. Když bude západní propaganda krmit své ovce, že při demolici velkoměsta umře méně lidí než na silnicích daného státu za rok, tak ovce začnou mít pocit, že válka je v podstatě takové trochu riskantnější dobrodrůžo, ale že vlastně ve finále o nic nejde a začnou ty války více podporovat, i válku s nepřítelem, kterého nejenže nejde porazit, ale bude to znamenat smrt většiny obyvatel ovčího státu (ano, v USA byla v roce 2015 podpora 61% plebsu pro válku s Ruskem kvůli Sýrii).
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  08:57 16.09.2018

  Dusan a to vam v kontextu 68, hodnot zapadu, NATO-a pride normalne? Zatakyto spolok ktoreho sme clenom sa uprimne hanbim

  Dusan a to vam v kontextu 68, hodnot zapadu, NATO-a pride normalne? Zatakyto spolok ktoreho sme clenom sa uprimne hanbim

 • givicz
  20:10 15.09.2018

  bůhví jak to vlastně s tím sestřelením Ruského bombardéru na diskutabilním místě bylo.... Erdogan několikrát řekl, že pilot patřil k pučistům, klidně to mohla být akce západních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bůhví jak to vlastně s tím sestřelením Ruského bombardéru na diskutabilním místě bylo.... Erdogan několikrát řekl, že pilot patřil k pučistům, klidně to mohla být akce západních tajných služeb, které chtěli zastavit výstavbu Tureckého proudu a výstavbu Turecké jaderné elektrárny Rosatomem, S400 a tak dále...

  „Dva turečtí piloti, kteří se v listopadu 2015 podíleli na sestřelení ruského Suchoje Su-24, jsou ve vazbě,“ oznámil vysoce postavený turecký úředník. Úřady je vyšetřují kvůli podílu na pátečním pokusu o převrat"
  https://www.irozhlas.cz/zpravy...

  "Promiňte..." Erdogan se omluvil Rusku za sestřelení letadla
  "Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě," praví se údajně v dopisu.
  https://www.tyden.cz/rubriky/z...


  Ano v pondělí se Erdogan setká s Putinem a budou projednávat Sýrii ... dnes je 15.09.2018 ale ještě jedno větší setkání proběhlo v Teheránu 07.09.2019 , kde se také projednávala Sýrie...

  LIVE: Presidents of Iran, Russia, Turkey give joint presser after meeting in Tehran
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:40 15.09.2018

  givicz:
  Turci už predviedli, že nemajú problém zostreliť ruské lietadlo. každopádne by sa V pondelok mohli Putin a Erdogan dohodnúť predbežne na tom, iba sklady zbraní a munície ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Turci už predviedli, že nemajú problém zostreliť ruské lietadlo. každopádne by sa V pondelok mohli Putin a Erdogan dohodnúť predbežne na tom, iba sklady zbraní a munície patriace primárne lokálnej mutácii Al-Kaidy. Popri tom Turci začali už úplne otvorene zbrojiť svojich povstalcov:
  https://spravy.pravda.sk/svet/...
  A Turci môžu svojich povstalcov masívne zásobovať počas celej kampane, nie tak, ako v Aleppe, kde im Kurdi z Afrinu zablokovali jedinú cestu (a tento rok sa im za to Erdogan pomstil). Môžu tak počítať s tým, že budú celé skupiny ozbrojencov prechádzať na stranu Erdoganovych povstalcov, lebo oni budú disponovať naväčším množstvom zbraní a munície.

  Každopádne je otázne, aké trvanie by mala akákoľvek dohoda s Tureckom, lebo pochybujem, že mimo Rusov má ešte niekto reálny záujem ten konflikt prípadne zmraziť. Sýrska armáda by už podľa Izraelcov mala byť už porovnateľne silná ako pred vypuknutím konfliktu, tak prečo mal Asad zo svojej perspektívy ustúpiť?Ale obzvlášť s Erdoganom možno očakávať problémy, pretože sa teraz nachádzame v období po tom, ako si potopili národnú menu a pred 100. výročím tureckého zloženia zbraní (30. október 1918). Bude potrebná nejaká téma, ktorá by prekryla doterajšie neúspechy "2023 vízie" (https://en.wikipedia.org/wiki/... a zároveň boli nejako viditeľne naplnené Erdoganove prísľuby víťazstiev: http://www.hurriyetdailynews.c...
  A ešte by som poukázal na jednu drobnosť: https://foreignpolicy.com/2016...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:00 15.09.2018

  jestli má Rusko v Sýrii dostatek leteckých sil mohlo by se domluvit se Syrskou vládou, že veškeré bombardování provincie Idlib budou provádět pouze Ruské vzdušné a kosmické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jestli má Rusko v Sýrii dostatek leteckých sil mohlo by se domluvit se Syrskou vládou, že veškeré bombardování provincie Idlib budou provádět pouze Ruské vzdušné a kosmické síly...

  Grull to je přesně ono z čeho mají Frantíci, Němci atp. největší strach.... islamisté z celé Sýrie byli sváženi do provincie Idlib luxusními autobusy, kdy jim po předešlé dohodě, že opustí (Aleppo, Dara, Hama atp.) bez boje nikdo neskřiví ani vlas, což Syrská vláda a Rusové dodrželi...... až se jim tam bude hroutit obrana pod ofenzívou Syrské armády leteckými údery Ruské federace, co když těmto ostříleným bojovníkům někdo zase navrhne nechť jdou budovat Islámský stát do západní Evropy ????
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  12:56 15.09.2018

  nvkl - Ale zase by se rozhodla spousta sporů.
  Je S-xxx opravdu tak účiná, je vidět F-22/35 na ruských radarech. Jsou kalibry nesestřelitelné a další z mnoha hádanek a dohadů :-) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nvkl - Ale zase by se rozhodla spousta sporů.
  Je S-xxx opravdu tak účiná, je vidět F-22/35 na ruských radarech. Jsou kalibry nesestřelitelné a další z mnoha hádanek a dohadů :-) co se tu neustále probírají.

  Dobře, pokus o vtip.

  Nebylo by lepší, kdyby si všechny nespokojené z Idlíbu odvezli amíci, frantíci a němci domů, když o ně mají takový strach? Myslím, že asadovy by to nevadilo a pak by tam byl už konečně klid. :-P

  Taky vtip, ale mohl by to Putin Merklové navrhnout, schválně co by řekla.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  12:33 15.09.2018

  Džín
  Koukám že ti to v hlavě pěkně srovnal.
  Můžeš mi vysvětlit proč se západ vůbec nezajímal o enklávy věrně režimu BA obklíčené IS a umírněnou opozicí ?To asi nebyli lidi?

  Džín
  Koukám že ti to v hlavě pěkně srovnal.
  Můžeš mi vysvětlit proč se západ vůbec nezajímal o enklávy věrně režimu BA obklíčené IS a umírněnou opozicí ?To asi nebyli lidi?

 • dusan
  12:01 15.09.2018

  Zdá sa, že Asad môže na Idlib zabudnúť:

  https://syria.liveuamap.com/en...

  Masívna už nie len symbolická, ale reálna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že Asad môže na Idlib zabudnúť:

  https://syria.liveuamap.com/en...

  Masívna už nie len symbolická, ale reálna vojenská sila v Idlibe znamená, že Turecko nad oblasťou preberá reálne kontrolu. Možno očakávať, že to samozrejme nebude zadarmo a tá "kopa" skupín sa bude musieť zjednotiť pod tureckou vlajkou podľa tureckých predstáv - čím by aspoň formálne skončili tí "zlí" povstalci a ostali pochopiteľne len "dobrí" čo znamená, že Rusi by mohli byť (minimálne diplomaticky) uspokojení a držali si svojho Asada na uzde ... oni nejaký Idlib nepotrebujú s podmienkou, že im nebudú "dobrí" povstalci robiť problémy - napr. útokmi na ich základne.
  Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  11:10 15.09.2018

  Astor,

  Statisice mrtvych v Syrii vinou Ruska ? Neviem ako si dosiel k tomu cislo ale mas urcite problem s matematikou. Neratam vojakov, teroristov atd.. ty patria k prirodzene ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor,

  Statisice mrtvych v Syrii vinou Ruska ? Neviem ako si dosiel k tomu cislo ale mas urcite problem s matematikou. Neratam vojakov, teroristov atd.. ty patria k prirodzene zabitym v boji ale mrtvych civilistov ktorych maju na " svedomi" Rusi kedze konflikt v Syrii sposobili USA sa vojde hlboko pod 10 000. Nastuduj si kolkych mrtvych maju na svedomi americania od roku 1945. Su to desiatky milionov ludi. Rusi im nasiahaju ani po clenky. USA su najvacsi vrahovia od konca 2.svetovej vojny.Pozri si kolko ludi zabili v Iraku, Lybii, Juhoslavii.... Vsetky tieto staty USA napadli bez schvalenia OSN na zaklade klamania sveta a vymyslania si neexistujucich dovodov (Irak zbrane hromadneho nicenia, ktore sa nikdy nenasli).
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:25 15.09.2018

  astor

  Vaša "štatistiky" sú úplne smiešne. Afganistan je fragmentovaná krajina, kde sú permanentné konflikty medzi komunitami a do toho sa zčasu na čas i vonkajší hráči, v rátane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor

  Vaša "štatistiky" sú úplne smiešne. Afganistan je fragmentovaná krajina, kde sú permanentné konflikty medzi komunitami a do toho sa zčasu na čas i vonkajší hráči, v rátane USA ... dávať im všetko za vinu je rovnako smiešne ako tvrdiť, že Rusi majú na svedomí tie státisíce mŕtvych mŕtvych čo zomreli v Sýrii počas ich angažovania.
  Skrýt celý příspěvek

 • nvkl
  07:35 15.09.2018

  Opravdu doufam ze je to pouze cirkus pro plebs, jinak by se zdalo ze takhle blizko jaderny valce sme nikdy nebyli.

  Opravdu doufam ze je to pouze cirkus pro plebs, jinak by se zdalo ze takhle blizko jaderny valce sme nikdy nebyli.

 • astor
  21:34 14.09.2018

  Dzin
  krásné žonglování s obětmi vraždící Ameriky a jejich satelitů v Asii... Wiki uvádí jen v případě Afghánistánu 220 000 mrtvých, civilista je každý, kdo nemá uniformu, podobné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin
  krásné žonglování s obětmi vraždící Ameriky a jejich satelitů v Asii... Wiki uvádí jen v případě Afghánistánu 220 000 mrtvých, civilista je každý, kdo nemá uniformu, podobné číslo se uvádí u obětí americké agrese proti Íráku. Jsou to nejnižší odhady, jinak jsem se setkal í s odhadem kolem 2 000 000 obětí v každém z těchto napadených států. Američani to taky ale nikomu neusnadní, oficiální data ze strany USA o počtu zavražděných v jejich válkách za krásnější demokratický svět neexistují... Proti agresi Ami a spol. byly srpnové události roku 1968 procházkou růžovým sadem, jak může ztělesněné zlo někdo takhle omlouvat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:30 14.09.2018

  Proč se někdo hlásí k extrémistům?

  Proč se někdo hlásí k extrémistům?

 • Husita
  21:20 14.09.2018

  "Každý by měl objektivně přiznat,že až po zapojení Ruska se situace začala měnit."

  Proč trollbooti už několik let papouškují tenhle nesmysl?

  "Každý by měl objektivně přiznat,že až po zapojení Ruska se situace začala měnit."

  Proč trollbooti už několik let papouškují tenhle nesmysl?

 • Tesil
  21:14 14.09.2018

  V Jemenu vesele s al-Kaidou na určité úrovni spolupracují.

  V Jemenu vesele s al-Kaidou na určité úrovni spolupracují.

 • fenri
  21:09 14.09.2018

  Globe Element:
  soudím z to z toho, že se teď západ vyšiluje z toho, aby se nekonala ofenzíva na Idlib, kde je nejsilnější frakcí al-Kaidá, resp. její deriváty. Prostě se je snaží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Globe Element:
  soudím z to z toho, že se teď západ vyšiluje z toho, aby se nekonala ofenzíva na Idlib, kde je nejsilnější frakcí al-Kaidá, resp. její deriváty. Prostě se je snaží chránit.

  Bílý fosfor je prostě stejné svinstvo, jako chlor, ne-li horší. Když to s ním schytáte, je to peklo. Babička zažila raněné z Drážďan.

  Je mi jasné, že ztráty při dobývání města zábisí na spouště dalších faktorů, než jen velikost města. Nicméně indikátor to je. Prosté počty, jak sem hodil Džin (navíc dosti upravené) prostě o ničem nevypovídají. Dobývání malého města prostě bude vždy provázeno menšími ztrátami, než dobývání velkoměsta.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  20:54 14.09.2018

  palo,nic z toho, o čem píšeš, není žádná novinka.

  USA se rozhodně nikdy nechtěly dostat do přímého vojenského střetu s Ruskem, ovšem to platí i naopak, proto Rusko ani nemuklo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo,nic z toho, o čem píšeš, není žádná novinka.

  USA se rozhodně nikdy nechtěly dostat do přímého vojenského střetu s Ruskem, ovšem to platí i naopak, proto Rusko ani nemuklo, když USA poslaly do Sýrie pár Tomahawků jako gesto "trestu" za chemický útok. A taky nemuklo když USA anihilovaly jednotku žoldnéřů útočících na Kurdy, i když to byli Rusové. A naopak USA nijak nemaří ruské akce. Vědí, co je v sázce a neriskují malér.

  Dále, Rusko bylo na blízkém východě vždycky hodně vlivnou zemí, má to za rohem. Bylo hlavním podporovatelem Iráku, zásobovalo zbraněmi většinu arabských zemí, má už půl století základnu v Sýrii. USA díky válce v zálivu posílilo přítomnost v SA, je v Iráku, v Afghánistánu, Kataru, Rusko potřebuje misky vyrovnat. Navíc se staví plynovod Nabucco, to vymaní z Ruského vlivu Kazachstán a Turkmenistán. Pro Rusko se sice otevírá možnost spolupráce s Iránem, ale Irán není padlý na hlavu, pamatuje si snahu tehdejšího SSSR vytvořit z poloviny Iránu sovětskou republiku jakožto součást ruského impéria, takže kolem sebe dost opatrně našlapují.

  A Sýrie se hospodářsky na nohy rychle nedostane, pokud tam nepřijdou zahraniční investice. A ty musí přijít ze západních zemí, jinde nejsou. Ledaže by tam investovala Čína, ale ta není žádný filantrop.

  Suma sumárum, v Sýrii se nestane nic tragického (pro USA) když Asad vyhraje, a nestalo by se nic tragického pro Rusko, kdyby prohrál. Ve skutečnosti je výhra Asada lepší pro všechny - USA nemají žádného favorita, kterého tlačily k moci.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  20:30 14.09.2018

  fenri, s veškerou úctou, z čeho dedukuješ, že je Al Kaida náš kamarád?

  Rozdíl mezi bílým fosforem a chlorem je tento: chlor je plyn, prudce jedovatý, používá se pro otrávení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, s veškerou úctou, z čeho dedukuješ, že je Al Kaida náš kamarád?

  Rozdíl mezi bílým fosforem a chlorem je tento: chlor je plyn, prudce jedovatý, používá se pro otrávení lidí, protože se šíří vzduchem. Fosfor je pevná látka, jedovatá, hořlavá, používá se do světlic nebo dýmových granátů.Jeho primárním účelem není někoho otrávit, i když při požití se to stane.Vzduchem se nešíří.

  Dále, množství mrtvých při útoku na město není dán jen velikostí města, ale samozřejmě závisí na hustotě osídlení, druhu útoku, eventuálním varováním před útokem a i na chování lidí. Je rozdíl, jestli mohou nebo nemohou utéct.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:56 14.09.2018

  Dzin - myslím, že operujete s čísly, která s realitou nesouvisí. Musolská márnice oznámila 9-11 000 mrtvých civilistů. Samozřejmě předpoklad, že všichni mrtvý se dostali do márnice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin - myslím, že operujete s čísly, která s realitou nesouvisí. Musolská márnice oznámila 9-11 000 mrtvých civilistů. Samozřejmě předpoklad, že všichni mrtvý se dostali do márnice a nikdo nezůstal pod troskami je z říše snů. Na více místech se hovoří o 40 000 mrtvých. Deset tisíc jen na konto spojeneckého bombardování:
  https://zpravy.idnes.cz/bombar...
  V Iráku je podle Iraqui Body Count do roku 2011 na kontě USA 40 000 civilů.
  Aleppo má třikrát více obyvatel než Mosul. Přestože se nebojovalo v celém městě a přestože z obou měst řada civilů utekla, lze předválečné údaje pro účely orientační komparace přijmout. Je logické, že přři dobývání většího města s větší hustoutou osídlení a civilů (navíc s rekorní koncentrací dětských nemocnic) zemře adekvátně více civilistů. Navíc pokud boje vede unavená a hůře vyzbrojená armáda, lze očekávat collateral damages vyšší. Nicméně cca 3 x vyšší ztráty civilů při dobývání cca 3x většího města nesvědčí o nějakém zásadním jebání civilistů. Spíš bych řekl, že ty ztráty jsou v relaci a jsou asi dost konstantní. Zkuste nesoudit ztráty z toho, že v Aleppu byla v každém době jedna až dvě dětské nemocnice a v Mosulu nkdy žádná nebyla. Pooužití blího fosforu v bojích o Falludžu také nesvědčí o nějakých mimořádných ohledech k civilům. Mimochodem, může mi někdo vysvětlit, proč je bilý fosfor humánější zbraň, než chlor? Viděli jste následky?
  K Rakká - Rakká je cca 30x menší než Aleppo. Je snad logické, že při jejím dobývání padlo méně lidí. Porovnávejte porovnatelné.

  Dzine, probuďte se. Já někde tvrdím, že Rusko a Irán tvořily hlavní síly v boji s IS? Kde prosím?
  Tvdím, že tvářit se, že jediné zlo jsou islamisté, kteří zrovna v tuto chvíli mají nálepku IS je vrchol pokrytectví. Pořád si nezvpomínáte, kdo byl dřív našim nepřítelem? Byla to al-Kaida. Holt je dneska náš kamarád, Dvojčata zapomenuta, ale stejně nemám pocit, že boj proti islamistům a terorismu je trochu širší obor, než boj výhradně proti IS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:38 14.09.2018

  Každý by měl objektivně přiznat,že až po zapojení Ruska se situace začala měnit.
  Dnešní Asadovu situaci zřejmě nelze charakterizovat jako „Pyrrhovo vítězství“, ale rozhodně není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každý by měl objektivně přiznat,že až po zapojení Ruska se situace začala měnit.
  Dnešní Asadovu situaci zřejmě nelze charakterizovat jako „Pyrrhovo vítězství“, ale rozhodně není jednoznačným pánem situace na mnoha místech Sýrie.
  Zároveň USA ani Izrael nejsou kategoricky protiasadovští.To spíše EU s vyjímkou snad Itálie,přitom EU by na urovnání konfliktu měla mít zájem s ohledem na příliv uprchlíků.
  Údaje o civilních ztrátách budou vždy zkresleny podle toho,kdo je poskytuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  19:05 14.09.2018

  fenri,
  navsteva psychiatrickej ambulanciee je pre teba riesenim. zijes mimo reality

  fenri,
  navsteva psychiatrickej ambulanciee je pre teba riesenim. zijes mimo reality

 • Dzin
  19:03 14.09.2018

  fenri
  Když to chceš srovnávat ztráty civilního obyvatelstva, tak alespoň nějaká fakta.

  Podle údajů OSN zemřelo při osvobozování Mosulu asi 2500 a zraněno bylo asi 1700 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Když to chceš srovnávat ztráty civilního obyvatelstva, tak alespoň nějaká fakta.

  Podle údajů OSN zemřelo při osvobozování Mosulu asi 2500 a zraněno bylo asi 1700 civilistů. Nejběžněji se odhaduje kolem 5000 mrtvých, největší čísla jsou 9000 - 11000, jediný extrém potom mluví o 40 000 (stejně jako dál s extrémy nebudu pracovat).
  Při osvobozování Rakka se údaje pohybují mezi 1000 - 2000 mrtvými civilisty. A když si nakousl Falůdžu, tak v druhé bitvě bylo 500 - 800 mrtvých civilistů a v první 500 - 600 celkem tedy 1000 - 1400.

  V Bitvě o Aleppo bylo podle nejběžnějších údajů zabito 20 000 - 25 000 civilistů (podobně jako v předchozím extrémní údaje nepočítám), tedy víc, než za všechny tebou zmiňované tři bitvy.

  Celkem se údaje o mrtvých civilistech v Sýrii oscilují mezi 100 - 200 tisíci mrtvými (opět se dají najít extrémy a to až o 500 000 mrtvých civilistech) z čehož se 95 procent přičítá vládním jednotkám a jejich spojencům. Tudíž KOLTova replika není zase tak od věci.

  Pokud to chceš srovnávat s války vedených Západem, potom od roku 2002 pokud vezmu největší běžný odhad (opět ne extrémy) potom USA, NATO a další spojenci nesou odpovědnost za smrt maximálně 20 000 civilistů v Libyi, 40 000 v Iráku, 12 000 v Afghánistánu a 500 v Sýrii při úderech na IS. Celkem tedy za posledních 16 let ve větších konfliktech maximálně cca 70 000 mrtvých civilistů (extrémy jsou údaje až desetkrát menší i větší,).

  Ohledně boje s IS by bylo dobré si o tom něco nastudovat, protože Asad, Rusko a ani Írán rozhodně netvořili hlavní sílu v v boji proti němu, ta ležela na bedrech tzv. koalice vedená USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:47 14.09.2018

  pfninjo, už to nehulte. Tráva se nesmí balit do Haló novin, pak vznikají tyhle stavy. Velmoce dělají víceméně co musejí. Nejsou zdaleka tak svobodné ve svém konání a zdaleka tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pfninjo, už to nehulte. Tráva se nesmí balit do Haló novin, pak vznikají tyhle stavy. Velmoce dělají víceméně co musejí. Nejsou zdaleka tak svobodné ve svém konání a zdaleka tak významně řízené Trumpovou laskavostí a Putinovou zběsilostí (či vice versa, jak je libo).
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  18:46 14.09.2018

  Danosť
  Nenaříkám tu nad ruskou propagandou a po pravdě ani nevím, na co přesně narážíš. O propagandě jsem psal dvakrát, jednou, že jsou si oba tábory Asad i opozice rovni a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danosť
  Nenaříkám tu nad ruskou propagandou a po pravdě ani nevím, na co přesně narážíš. O propagandě jsem psal dvakrát, jednou, že jsou si oba tábory Asad i opozice rovni a podruhé, při hodnocení dopadů nasazení BOL na Rusko. Pokud si myslíš, že nemám pravdu, měl bys napsat proč. To co si napsal se tomu vůbec nevěnuje.

  Jinak ti pravděpodobně ušlo, že zde nikde nehodnotím, kdo je zlí a kdo dobrý. Pokud si nabyl tento dojem, že Rusko je zlé, z mého popisu postupu dobývání města, potom nemohu za to, že podobný postup se používá a ani za to, že na základě toho ti vychází obrázek Ruska jako zlého.

  Pokud chceš probírat strategickou bombardovací ofenzívu Západních spojenců počas WW2, tak potom spíše někde jinde a hlavně by nebylo od věci si k tomu něco nastudovat, protože to co si napsal je spíše jen deklarativní prohlášení bez podstatnějšího obsahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  18:09 14.09.2018

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu v Syrii ako ani inde vo svete. Vojna v Syrii vznikla vinou USA a vsetkych mrtvych tam maju na svedomi americania. Teroristicke USA rado zvrhava, napada a bombarduje legalne vlady vid. Lybia,Irak ...a snazi sa ovladnut krajinu a dosadit si tam pajacov aby mohli krajinu devastovat a vycuciavat nerastne suroviny.Treba si dalej uvedomit, ze arabske krajiny nepotrebuju ziadnu zapadnu "demokraciu" ale tvrdy diktaturny rezim. Tieto krajiny maju uplne inu mentalitu a akekolvek vnucovanie im zapadneh sposobu zivota vedie krajinu len k horsiemu. Rusi su v Syrii legalne a bojuju proti USA vycvicenym teroristom. Drzost USA a ich nenazranost uz nepozna hranic. Jedine znicenie USA moze na svete zabezpecit trvaly mier.
  Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  18:09 14.09.2018

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu v Syrii ako ani inde vo svete. Vojna v Syrii vznikla vinou USA a vsetkych mrtvych tam maju na svedomi americania. Teroristicke USA rado zvrhava, napada a bombarduje legalne vlady vid. Lybia,Irak ...a snazi sa ovladnut krajinu a dosadit si tam pajacov aby mohli krajinu devastovat a vycuciavat nerastne suroviny.Treba si dalej uvedomit, ze arabske krajiny nepotrebuju ziadnu zapadnu "demokraciu" ale tvrdy diktaturny rezim. Tieto krajiny maju uplne inu mentalitu a akekolvek vnucovanie im zapadneh sposobu zivota vedie krajinu len k horsiemu. Rusi su v Syrii legalne a bojuju proti USA vycvicenym teroristom. Drzost USA a ich nenazranost uz nepozna hranic. Jedine znicenie USA moze na svete zabezpecit trvaly mier.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:54 14.09.2018

  KOLT

  "Jinak pokud Assad nakope do p*dele Haját Tahrír aš-Šám (nebo jak se ti fanatici jmenují) bez zbytečných civilních ztrát, tak mu klidně poblahopřeju a budu mít radost. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  "Jinak pokud Assad nakope do p*dele Haját Tahrír aš-Šám (nebo jak se ti fanatici jmenují) bez zbytečných civilních ztrát, tak mu klidně poblahopřeju a budu mít radost. Zatím se mu to nepodařilo ani jednou, zatím civilisty je*al, kdykoliv mu to vyhovovalo :-/ "

  Tak tohle je hodně vyzrálí názor a nebo spíš hodně přezrálí... Válka je svině a když se kácí strom, tak lítaj třísky. Podívej se na jakýkoliv konflikt či operace v tomto rozsahu v současnosti a minulosti. Civilní ztráty všude, kam se podíváš. Rakká či hlavně Mosul byl mlýnek na maso. Jen rozdíl byl v tom, že nás media neinformovala, že každým dnem USA bombardují 5 nemocnic, 10 jeslí, 20 MŠ a žádné děcko nemělo svůj vlog na netu.

  "Jestli se teď pohádáme s Tureckem, tak tu máme za chvíli další migrační vlnu. Ale určitě nám místní věrchuška vysvětlí, že za ni mohou zlé USA, protože .... můžou za všechno....

  "Jestli se teď pohádáme s Tureckem, tak tu máme za chvíli další migrační vlnu. Ale určitě nám místní věrchuška vysvětlí, že za ni mohou zlé USA, protože .... můžou za všechno...."

  Dobrá perla, hlavně by měla místní věrchuška vysvětlit, co jí brání zavřít hranice, pro nelegální migraci a proč stále přijímá nové a nové migranty ze všech koutů co se do Evropy valí. Také by mohla místní věrchuška informovat o tom, že do Sýrie se navrací uprchlíci a není jich zrovna málo. Ale to by věrchuška nemohla mluvit o tom, že Rusko či Asad vytváří uprchlíky.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:52 14.09.2018

  Mimochodem v aktuálním ATM je pěkný článek o vyšetřování kauzy Douma.Mírně řečeno nepotvrzuje slova KOLTa a dalších.
  Zajímavé je i to, že USA tvrdily, že k útoku byla použita směs ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem v aktuálním ATM je pěkný článek o vyšetřování kauzy Douma.Mírně řečeno nepotvrzuje slova KOLTa a dalších.
  Zajímavé je i to, že USA tvrdily, že k útoku byla použita směs chloru a organofosfátových nervově paralytických látek. Ovšem ty se nenašly ani v prostředí místa útoku, ani v biologických vzorcích udajných obětí. Docea zvlášní.

  Dušan: nevím, co je to za moc tvrdit, že jediní islamisté jsou ti z Daeše.
  1.) Není to pravda, al-Kaidá a její franšízy jsou také islamisté a ještě nedávno to byli naši nepřátelé, vzpomínáte?

  2.) Ty skupiny jsou natolik perosnálně propojené, natolik se lidé mezi nimi točí a sledují stejné hlavní cíle, že chtít bojovat jen proti IS je jako prohlásit, že divize SS Das Reich a Leibstandarte AH jsou zlé a je třeba s nimi bojovat a Totenkopf, Geyer a další jsou hodné a kdo na ně střílí je prevít.

  3.) i tak Rusové bojovali s IS, třeba kolem Deru, východně od Kuweiresu, později u Tabky, Palmyry...

  4.) je logické, že nejprve konsolidujete vnitřní frontu a likvidujete nepřátelské ostrovy ležící ve vašem týlu a na vašich komunikacích.

  5.) Je fakt srandovní, když někdo chce poroučet Rusům, v jakém pořadí a jakým způsobem mají livkodovat jaké islamisty. Na pořadí snad nezáleží, pannen v ráji je pro ně dost, ne?

  Jak jinak byste nazval to, co v poslední době, řeknemě dvou letech, Západ předvádí? O nezůčastněné civily mu jistě nejde, to jsme vidlěi v Rakká, Mosulu, předtím ve Falludži apod. Resp. jde jim o ně stejně, jako Rusům a jako jakýmkoliv vojákům v boji. Zabíjet je nechtějí, ale zatím nikdo neumí vést válku bez collateral damages.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:38 14.09.2018

  KOLT

  Takže zaprvé, ten kdo podal žádost o vyšetřování u OPCW byla syrská vláda. USA, žádné vyšetřování nepotřebovali, ty měli jasno hned a také konali.

  Ohledně zdržování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Takže zaprvé, ten kdo podal žádost o vyšetřování u OPCW byla syrská vláda. USA, žádné vyšetřování nepotřebovali, ty měli jasno hned a také konali.

  Ohledně zdržování nemáš pravdu, první tým vyšetřovatelů při OPCW (FFM) dorazil do Damašku v rozmezí 12.-15.dubna. Druhý tým, do oficiálně nejmenované druhé země 16. dubna. 18. došlo ke střetu pomocného týmu FFM s nepřátelskou aktivitou a první vzorky mohli byli odebrány až 21. dubna. Bližší info ATM 9/2018.

  Pokud vyšetřovací tým podle tebe nemohl vstoupit do několika budov v jádrové zóně, tak jak tedy mohli zjistit, že bomba, která tam látky dopravila, byla shozená z letadla...

  Ne, není tomu tak, přesné epicentrum se nezjistilo, navíc opravdu netuším, kde si vzal to pravděpodobné shození bomby z letadla, teroristé říkali, že to shodil vrtulník a asi si to upravuješ s událostí, kdy byli nalezeny dvě tlakové lahve v budovách v blízkosti kráteru. U nich pokračují práce, jestli mají spojitost s incidentem či nikoliv.
  Je potřeba také uvést, že v době údajného útoku chem. zbraní lékaři z Centra pro smíření v Doumá nepřijali žádné pacienty s příznaky chemické otravy.

  Žádné sloučeniny chlóru používající se ve vojenských aplikacích se nenašli, jak tvrdíš, ale našli se různé chlorované látky společně se zbytky výbušnin. Vyšetřovací tým nadále vyhodnocuje významnost těchto výsledků. Organofosfátové nervově paralytické látky se nenašli vůbec žádné, tím dokonce argumentovali USA.

  Ano, na žádost syrské vlády provedla OPCW inspekci u dvou objektů, kde Sýrie měla podezření, že se zde vyráběli chemické zbraně. OPCW toto podezření nepotvrdila. Ovšem neříkali, že tam byli skladovány, jak tvrdíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:21 14.09.2018

  Globe Element,
  samozrejme, že pre USA a jeho spojencov na Blizkom vychode je vysledok vojny v Syrii katastrofou.
  Za prve, vojna dokazala, že Svetovy policajt si netrufne na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Globe Element,
  samozrejme, že pre USA a jeho spojencov na Blizkom vychode je vysledok vojny v Syrii katastrofou.
  Za prve, vojna dokazala, že Svetovy policajt si netrufne na Rusko a nakoniec aj Činu pri nejakom regionalnom konflikte.
  Za druhe, pre Iran, Irak a čiastočne aj pre Izrael sa Rusi stali dôležitymi partnermi pri riešeni ich vlastnej bezpečnosti.
  Za tretie, ak sa Syria rychlo hospodarsky dostane na nohy a je jedno s koho pomocou, plus Syrania su šikovni ludia, bude pre každeho jasnym prikladom, že vobec svet dmes nepotrenuje USA a EU. Proste nepotrebuješ europske a americke peniaze, technologie, pomoc a čo uplne najdoležitejšie politicko-vojenske spojenectvo.
  Za štvrte, zatuchnute monarchie budu mat vo svojej blizkosti krajinu, kde islam bude vytesneny na okraj spoločnosti. Syrska spoločnost dostala hroznu priučku, že vlada diktatora je rozhodne lepšia, než "islamska starostlivost" Saudov, Kataru a naboženskych vodcov.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:49 14.09.2018

  stronger.p

  Oni tam neostanú .....

  V pondelok som bol na prednáške o Idlibe .... žiadne dobré riešenie tu neexistuje, to bol záver všetkých rečníkov.

  fenri

  Nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p

  Oni tam neostanú .....

  V pondelok som bol na prednáške o Idlibe .... žiadne dobré riešenie tu neexistuje, to bol záver všetkých rečníkov.

  fenri

  Nie je všetko čierno-biele, ale diskutovať o tom, že západ zachraňuje islamistov je trošku úsmevné ... hlavne pri zohľadnení faktu, že Rusko "zabúdalo" na IS pravidelne od začiatku svojho angažovania v Sýrii ... no a potom bolo strašne pobúrené na "zlý" západ, keď ich IS zahanbujúco vyprášil z Palmýry : )
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:35 14.09.2018

  Kolt, Asad drtí civily? Nebo prostě umiraji jako lidské štíty islamistů? Mrkněte se, kolik bylo mrtvých při dobývání Rakka a Mosulu. Dobývali ho ti hodní. Chlor najdete kdekoliv v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, Asad drtí civily? Nebo prostě umiraji jako lidské štíty islamistů? Mrkněte se, kolik bylo mrtvých při dobývání Rakka a Mosulu. Dobývali ho ti hodní. Chlor najdete kdekoliv v urbannim prostředí a díra do střechy a plechový sud upatlaný od Sava také není taková výzva. V normálním soudním procesu byste se s takovými důkazy asi moc nechytil. Při vší účtě takovýto důkaz chemickeho útoku vám výrobním za odpoledne. Zajímavé, že ve skutečné náročných a kritických situacích (Deir, Allepo, Palmyra) nebyly chemicke zbraně použity, když mají takový strategický význam jak tu kdosi (vy ne) naznačoval. Ale vždy se objeví chvili po varování Západu že se nesmí použít a vždy v situaci, kdy jsou islamisté v krizi. Určitě náhoda. Pokaždé...
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:18 14.09.2018

  dusan, přenechat Turecku navždy tu enklávu se všemi (i vytlačenými z Idlíbu) teroristy a veškerými "demokratickými" složkami, je malá cena za vyhranou, bohužel občanskou, válku.

  dusan, přenechat Turecku navždy tu enklávu se všemi (i vytlačenými z Idlíbu) teroristy a veškerými "demokratickými" složkami, je malá cena za vyhranou, bohužel občanskou, válku.

 • GlobeElement
  16:14 14.09.2018

  palo, proč by měl být "výsledek ruské mise v Sýrii" pro USA katastrofou? V případě vítězství Asada je nejhorším možným výsledkem zachování (nebo obnova, jak libo) předválečného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo, proč by měl být "výsledek ruské mise v Sýrii" pro USA katastrofou? V případě vítězství Asada je nejhorším možným výsledkem zachování (nebo obnova, jak libo) předválečného stavu. Rusko má v Sýrii základnu od roku 1971.
  Reálne bude Sýrie potřebovat peníze na obnovu a Rusko mu je nedá, protože nemá. Irán na tom není lépe. Arabské země peníze mají, ale státu s iránskou vojenskou silou na svém území je nebudou chtít dát.Takže zbývají USA.
  Sýrie se nakonec musí s USA dohodnout. Jinou cestu nevidím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  16:03 14.09.2018

  A tu sú obe strany hlúpe obahovači Ruska aj USA, ved si uvedomte že jedna strana bez dôkazov obviňuje druhú a argumenty čo tu píšete sedia na obe strany rovnako, rozdiel je len v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A tu sú obe strany hlúpe obahovači Ruska aj USA, ved si uvedomte že jedna strana bez dôkazov obviňuje druhú a argumenty čo tu píšete sedia na obe strany rovnako, rozdiel je len v svetonázore.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:00 14.09.2018

  Rase,
  každa vojna niečo stoji. Zapad je pripraveny použit rusky a Asadov zasah v Idlibe, ako zamienku na väčši konflikt, lebo vysledok ruskej misie v Syrii je pre USA a jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase,
  každa vojna niečo stoji. Zapad je pripraveny použit rusky a Asadov zasah v Idlibe, ako zamienku na väčši konflikt, lebo vysledok ruskej misie v Syrii je pre USA a jeho spojencov katastrofou. Bombit Asada, Iran a asi aj Rusov ako odvetu za neludsky vedenu operaciu je posledna možnost ako to zmenit. Načo by Rusi riskovali všetko čo dosiahli?
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  15:59 14.09.2018

  KOLT ty tu plačeš nad civilistami ktorých zabije Asad, no je dobre si uvedomiť že civilisti zomierajú v každej vojne rovnako.

  KOLT ty tu plačeš nad civilistami ktorých zabije Asad, no je dobre si uvedomiť že civilisti zomierajú v každej vojne rovnako.

 • dusan
  15:58 14.09.2018

  Turecko sa bude snažiť ZA KAŽDÚ CENU vyhnúť sa vlne utečencov, lebo ich majú vyše hlavy a nebudú váhať zasiahnuť proti asadovcom vojensky ak to bude nevyhnutné. Zrejme by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turecko sa bude snažiť ZA KAŽDÚ CENU vyhnúť sa vlne utečencov, lebo ich majú vyše hlavy a nebudú váhať zasiahnuť proti asadovcom vojensky ak to bude nevyhnutné. Zrejme by to skončilo nejaký väčším "bezpečnostným koridorom" pri Turecku, kde by sa mohli civilisti usadiť .... mimo dosah Asada, lebo akosi väčšina z nich akosi Asada nemusí. A to bez ohľadu či sú im teroristi či povstalci z tej či onej strany sympatickí či nie.


  Čo sa týka možného použitia chemických zbraní, ktoré je VŽDY diskutované a každý si obhajuje svoju "pravdu".

  Len si dovolím upozorniť, že predpoklad, že "Asad ich nepotrebuje lebo víťazí" je postavený na vode. Asad "svoju" vojnu s povstalcami/rebelmi prehral v roku 2015. Odvtedy je plne závislý od masívnej podpory Ruska i Iránu. Pokým Rusko zrejme až tak veľa nechce (z pohľadu Asada)... tak Irán je evidentne pri chuti a urobil si z Asada svojho pešiaka v boji s Izraelom. Je evidentné, že Irán "ťahá" ťaženie proti asadovým súperom a nerobí to zadarmo. Výsledkom sú prakticky každodenné útoky Izraela, ktorý sa snaží oslabiť iránsku vojenskú mašinériu "nasťahovanú" do Sýrie.

  Asad sa vôbec nemusí báť používať plyn proti civilistom. Rusko ho chráni medzinárodne a politicky. Maximálne mu hrozí nejaká "propagačná" akcia ... ktorá i tak pre zloženie síl na zemi skôr zasiahne Iráncov ako jeho ľudí : ) ..čo mu môže byť šuma-fuk.

  Pauli

  Okrem Idlibu sú dve enklávy mimo asadovu kontrolu - proturecká a kurská. S tými Kurdi sa nejako Asad zrejme dohodne ... s Tureckom ťažko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  15:57 14.09.2018

  Dzin nariekaš tú nad zlou Ruskov propagandou, ako jej Rusofili veria a ako ich nič nedokáže presvedčiť že klamú? Prečo neplačeš aj nad Americkou ktorá najprv útočí až potom sa pýta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin nariekaš tú nad zlou Ruskov propagandou, ako jej Rusofili veria a ako ich nič nedokáže presvedčiť že klamú? Prečo neplačeš aj nad Americkou ktorá najprv útočí až potom sa pýta (niekedy ani to) a jej uctievači ju tu smelo a niekedy nezmyselne obhajujú, myslím že by sa tu našli obhajcovia aj keby Američania bombardovali nás. Vlastne sa to už stalo a boli tú taký čo obhajovali bombardovanie Nových zámkov a smrť 4000civilistov.. Viem bolo to už dávno, no to aj 68rok a stále sa tu nájdu taký čo kvôli tomu dnešné Rusko nenávidia. Skúsme byť trochu objektívny a povedať že Amerika neznamená len dobro, tak ako Rusko neznamená len čisté zlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  15:23 14.09.2018

  Ještě jedna provincie a je hotovo ....kdy si tohle budou moci říci Amíci v Afghánistánu ??

  Ještě jedna provincie a je hotovo ....kdy si tohle budou moci říci Amíci v Afghánistánu ??

 • Rase
  14:29 14.09.2018

  Luky:
  pochybuji o tom, že by další pokus překročit Eufrat vojenskou silou, dopadl jinak než ten nedávný (v podání smáznutých místních bojůvkářů + ruských žoldáků). Buď se tedy obě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  pochybuji o tom, že by další pokus překročit Eufrat vojenskou silou, dopadl jinak než ten nedávný (v podání smáznutých místních bojůvkářů + ruských žoldáků). Buď se tedy obě strany dohodnou na nějaké formě autonomie, nebo vláda jednoduše neobnoví stát v původních hranicích. Pokud to bylo myšleno jen na Idlíb, tak je to jen další velké město, ne ukazatel vítězství nebo porážky jedné či druhé strany.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:55 14.09.2018

  Luky, ono to asi bude horší. USA v této válce nebojují, jimi podporovaní Kurdové zřejmě získají autonomii, která bude trnem v oku Turecku a kdo ví, co způsobí v Iráku. Irán posílí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, ono to asi bude horší. USA v této válce nebojují, jimi podporovaní Kurdové zřejmě získají autonomii, která bude trnem v oku Turecku a kdo ví, co způsobí v Iráku. Irán posílí, ale to jen podpoří nedůvěru a nepřátelství Saudské Arábie a spol. Pokud Irán v Sýrii zůstane, Izrael zintenzivní své snažení se ho zbavit. Jaký dopad to bude mít na Libanon a Jordánsko bůh suď.
  Svět se stane zase o něco složitější a nejistější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:47 14.09.2018

  Na tom celým je krásný, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
  Američané v této válce prohrají, ztrapní se před Tureckem i Kurdy, Syřané svůj stát obnoví a Rusové si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na tom celým je krásný, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
  Američané v této válce prohrají, ztrapní se před Tureckem i Kurdy, Syřané svůj stát obnoví a Rusové si udrží základny a vliv. Státy zálivu přestanou postupně démonizovat Irán, nová finanční krize odpaří zbytky důvěry v USA. Svět bude multipolární a spravedlivější. Havel má pravdu. Díky Vašku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:42 14.09.2018

  palo satko:
  vážně si myslíš, že každý den působení v Sýrii, Rusy nic nestojí ? Pro ně i pro Asada bude lepší, když ta válka skončí co nejdřív. Držet vojáky a těchniku v nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  vážně si myslíš, že každý den působení v Sýrii, Rusy nic nestojí ? Pro ně i pro Asada bude lepší, když ta válka skončí co nejdřív. Držet vojáky a těchniku v nějaké tramtárii, zajistit jim náhradní díly, vybavení, zásoby a munici, není nic levného pro jakoukoliv armádu - Rusové nejsou vyjímkou a tentokrát nebojují u svých hranic
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:19 14.09.2018

  Rusi a Asad sa nemaju kam ponahlať. Postupne si urobia z Idlibu svoje "pasmo Gazy". ked niečo odtial vyleti, pošlu naspät bombu alebo raketu. Chce to len čas. Nakoniec ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusi a Asad sa nemaju kam ponahlať. Postupne si urobia z Idlibu svoje "pasmo Gazy". ked niečo odtial vyleti, pošlu naspät bombu alebo raketu. Chce to len čas. Nakoniec ti najradikalnejši teroristi v Idlibe pochopia, že lepšie im bude v Pariži, Brusely, Frankfurte,....
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  12:45 14.09.2018

  semtam - Daleko účinnější ukázka síly jsou výbuchy bomb, k tomu si přičti prach, spáleninu, kusy těl, nevíš kdo žije, kdo je mrtvej.

  GE - otázka nezní, co je účinnější, ale co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam - Daleko účinnější ukázka síly jsou výbuchy bomb, k tomu si přičti prach, spáleninu, kusy těl, nevíš kdo žije, kdo je mrtvej.

  GE - otázka nezní, co je účinnější, ale co je k dispozici v dostatečné míře. Asad konvenční prostředky nemá, proto mu pomáhají Rusové. Proto používá sudy s výbušninami a chemické zbraně. Jednoduše používá všechno, co může.

  Vzkaz Syřanům je pak jasný - porazím váš vzdor, i kdybych vás měl všechny pobít. Tak to udělal kdysi i Saddám v Halabdža, osvědčilo se to.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:36 14.09.2018

  Jinak pokud Assad nakope do p*dele Haját Tahrír aš-Šám (nebo jak se ti fanatici jmenují) bez zbytečných civilních ztrát, tak mu klidně poblahopřeju a budu mít radost. Zatím se mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak pokud Assad nakope do p*dele Haját Tahrír aš-Šám (nebo jak se ti fanatici jmenují) bez zbytečných civilních ztrát, tak mu klidně poblahopřeju a budu mít radost. Zatím se mu to nepodařilo ani jednou, zatím civilisty je*al, kdykoliv mu to vyhovovalo :-/

  Jestli se teď pohádáme s Tureckem, tak tu máme za chvíli další migrační vlnu. Ale určitě nám místní věrchuška vysvětlí, že za ni mohou zlé USA, protože .... můžou za všechno....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:35 14.09.2018

  semtam, kdybyste si skutečnost neupravoval podle toho, jak se to hodí vašemu světonázoru, možná bych vám i věřil ;-) Útok v Dúmá podle všech dostupných informací rozhodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam, kdybyste si skutečnost neupravoval podle toho, jak se to hodí vašemu světonázoru, možná bych vám i věřil ;-) Útok v Dúmá podle všech dostupných informací rozhodně zinscenovaný nebyl. Velmi jednoduše shrnuto:
  * vyšetřovatelé se na místo dostali až za dva týdny, minimálně jeden je zdržovala SAA
  * na místě nebyli příslušníky SAA vpuštěni do některých budov v jádrové zóně
  * na místě nenašli nervově paralytické látky, zato početná rezidua chlóru, respektive sloučenin, které jsou používané v jeho vojenských aplikacích
  A teď pozor
  * bomba, která velmi pravděpodobně tam tyto látky dopravila, byla jednoznačně shozená z letadla, žádná inscenace se nekonala (povstalci nemají letectvo, že...)
  * údajné povstalecké továrny na chemické bojové látky, které SAA ukázala vyšetřovatelům, nevykazovaly žádné známky toho, že by v nich byly tyto látky vyráběny, ba ani skladovány

  Assad prostě do Dúmá nechal shodit bombu s chlorem, se stimsmiř :-/ A Amíci s Brity a Francouzi se nemají *v tomto případě* proč omlouvat.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:48 14.09.2018

  Znova a zase velmi co říká zvláštní vyslanec USA Brett McGurk o Idlibu ... :)

  https://twitter.com/twitter/st...

  "Idlib Provincie je největším bezpečným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Znova a zase velmi co říká zvláštní vyslanec USA Brett McGurk o Idlibu ... :)

  https://twitter.com/twitter/st...

  "Idlib Provincie je největším bezpečným přístavem ALQaeda od 11. září, vázána přímo na Aymana al Zawahriho (současný vůdce #ALQaeda) a to je obrovský problém ''
  Skrýt celý příspěvek

 • Bejvoč
  11:28 14.09.2018

  Semtam, Host a spol:
  Ovládnout území znamená ovládnout místní lid, ne porazit armádu. Na to je hrůza spojená s nelidskými zbraněmi dobré řešení. Mrtvý civilista je budoucímu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam, Host a spol:
  Ovládnout území znamená ovládnout místní lid, ne porazit armádu. Na to je hrůza spojená s nelidskými zbraněmi dobré řešení. Mrtvý civilista je budoucímu režimu k ničemu. Poslušný civilista, obávající se další dávky plynu je věc mnohem lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  11:26 14.09.2018

  semtam
  - Od samého počátku, co Asad chemické zbraně používá. Hlavní je, že se jedná o zbraň k tzv. teroru nepřátele. Její účinost leží hlavně v psychologické rovině. Dále je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  - Od samého počátku, co Asad chemické zbraně používá. Hlavní je, že se jedná o zbraň k tzv. teroru nepřátele. Její účinost leží hlavně v psychologické rovině. Dále je obrana proti ní specifická a nestačí se "jen" krýt, jako před nálety nebo dělostřelbou. Navíc v uzavřeném prostoru aglomerace jsou účinky BOL v zasažené oblasti násobeny, protože se nemohou rozptýlit jako ve volném prostoru resp. rozptylují se pomaleji a danou oblast zamořují delší čas.

  Proč by mělo být pro Rusko nasazení BOl ze strany Sýrie tragické? Proruské kruhy uvěří všemu, co jim ruská propaganda předloží a proto není problé mje uchlácholit tvrzením o tom, jak Asad BOl nepoužívá a je to vše konspirace proti němu. A na těch ostatních nezáleží, protože ty stejně nepřesvědčí.

  Proto zde platí podobně, jako pro Asada, co se mu reálně může stát? maximálně poklesne jeho kredit u neutrálního veřejného mínění, kde je ale obecně docela nízký. Žádný reálný negativní dopad, který by ho bolel víc, než předpokládané zisky (udržení vlivu s Sýrii) mu tedy nehrozí.

  - Úplně stejně jako argumentuješ bys mohl argumentovat proti jakékoliv jiné zbrani

  "Pokud navíc obléhatel použije proti bezbranným dělostřeleckou palbu, odlehčí situaci obráncům a zvýší loajalitu bezbranných k obráncům a zaseje větší hněv k osvoboditelům."

  Nasazení chemických zbraní při obléhání má stejný dopad, jako jiné zbraně. Ano, u části populace může prohloubit útok na obyvatelstvo snahu o odpor, ale u druhé naopak, viz. předchozí. Tím, že přiotrávíš část civilistů opět nutíš, aby jim bylo pomoženo a zase se tenčí zdroje. Jedná se o další zbraň a její nasazení zvětší problémy obránce. Je to jako, když máš meč a štít a budeš v boji používat jen štít a nebo oba dva.

  Tudíž stále zústává, že proti nasazení BOL zde nic nemluví.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bejvoč
  11:25 14.09.2018

  Givicz: Tak s tím odkazem na krásný život pod Asadem, sand jen tohle:
  U nás byl za socíku také ráj, ze kterého utíkala akorát verběž a aby jsme západ ochránili před verbeží, měli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givicz: Tak s tím odkazem na krásný život pod Asadem, sand jen tohle:
  U nás byl za socíku také ráj, ze kterého utíkala akorát verběž a aby jsme západ ochránili před verbeží, měli jsme zadrátované hranice. Následující odkaz je toho důkazem:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Bejvoč
  11:21 14.09.2018

  Cernakus:
  Co to melete o nějakém napětí vlády, úředníků, atd.? Přece sám Asad a rusácko tvrdilo, že polovinu až 80 procent (každý pindal jiná čísla) střel zničilo a škody byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus:
  Co to melete o nějakém napětí vlády, úředníků, atd.? Přece sám Asad a rusácko tvrdilo, že polovinu až 80 procent (každý pindal jiná čísla) střel zničilo a škody byly minimální, prakticky žádné. Tak přece Asad a rusácko nikdy nelže ne? Tak jim nějaký nálet přece nevadí, když to sami tvrdí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  11:13 14.09.2018

  Host
  To už jsme rozebíral dříve, ale tak ještě jednou.

  Na základě empiricky získaných zkušeností je trest pro Asada buď žádný a nebo naprosto bezvýznamný. Nebo snad se mu do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host
  To už jsme rozebíral dříve, ale tak ještě jednou.

  Na základě empiricky získaných zkušeností je trest pro Asada buď žádný a nebo naprosto bezvýznamný. Nebo snad se mu do nynějška něco vážného stalo? Nikdy nic. I onen "Trumpův úder" mu způsobil zanedbatelné škody. Svědčí něco o tom, že by tomu v budoucnu mělo být jinak? V současné době ne.

  Takže... na základě čeho tvrdíš, že je jasné, že mu hrozí trest? Trump sice štěkal, ale když kousl, tak to nebylo ani povrchové zranění. Spíše to byla jen demonstrace americké schopnosti zasadit masivní úder, ale nic víc, nic míň.

  Tvrzení opaku se potom základá jen a pouze na přesvědčení toho, kdo to tvrdí, ale ne na ničem, co je známo.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:09 14.09.2018

  Velmi krátce takto to vypadá na území které ovládá " zlý" Assad
  https://www.youtube.com/watch?...

  The True Face of the White ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi krátce takto to vypadá na území které ovládá " zlý" Assad
  https://www.youtube.com/watch?...

  The True Face of the White Helmets
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  11:02 14.09.2018

  Dzin do svojich úváh ste nezahrnul doležitu premennu, už dnes je jasné že v prípadě použitia (a je evidentne uplne jedno od koho) hrozí Sýrii a možno i Assadoj trest od vojenskej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin do svojich úváh ste nezahrnul doležitu premennu, už dnes je jasné že v prípadě použitia (a je evidentne uplne jedno od koho) hrozí Sýrii a možno i Assadoj trest od vojenskej SUPERVEĽMOCI (áno skutočne si myslím že armáda USA je schopná sa postaviť hoc koalicii celého zbytku sveta) takže......ale to je jedno
  Ide mi skor o to, že ak sa zhodneme na tom, že obe strany používaju propagandu, zostáva ostaným už len jednej z nich uveriť, pretože neverit ani jednej z nich znamena nemat na to ziadny nazor, a ten i ja i vy evidentne mame
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  10:51 14.09.2018

  Globe
  A Aký je v tom prosím vas rozdiel?
  naviac je to asi stejne relevantná domienka akože SDF či kto to vlastne predstavuje opoziciu ide o demokratický proces v Sýrii

  Globe
  A Aký je v tom prosím vas rozdiel?
  naviac je to asi stejne relevantná domienka akože SDF či kto to vlastne predstavuje opoziciu ide o demokratický proces v Sýrii

 • semtam
  10:48 14.09.2018

  Dzin

  Ohledně strategie obléhání, popisuješ to dobře. Ale zase jsme u smyslu použití chem. zbraní proti civilistům. Pokud obléhám a tím pádem se obráncům tenčí zásoby a musí se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin

  Ohledně strategie obléhání, popisuješ to dobře. Ale zase jsme u smyslu použití chem. zbraní proti civilistům. Pokud obléhám a tím pádem se obráncům tenčí zásoby a musí se všichni dělit, tak v daný moment jsou ti bezbranní často koule u nohy, jak píšeš.. Pokud navíc obléhatel použije proti bezbranným chem. zbraně, odlehčí situaci obráncům a zvýší loajalitu bezbranných k obráncům a zaseje větší hněv k osvoboditelům.

  Úvaha, jakou píšeš jde proti použití chem. zbraní.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  10:44 14.09.2018

  Vidite mile deti? A takhle si RAZove obhaji "logicky" naprosto cokoliv. I ze 1+1=3.

  Staci oznacit napeti syrske vlady, uredniku, vojaku... Par dni pred a po "odvetou" za drobnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidite mile deti? A takhle si RAZove obhaji "logicky" naprosto cokoliv. I ze 1+1=3.

  Staci oznacit napeti syrske vlady, uredniku, vojaku... Par dni pred a po "odvetou" za drobnou nepříjemnost. Pritom se ve skutečnosti zcela zastavi akceschopnost statu a armady, Rusko a iran se nusi take velmi důkladně a draze pripravit. Povstalci dostanou na par dni volné pole.

  Ale to proste RAZ oznaci za prkotinu.

  Taktez pouzije chytre relativizovani, ve smyslu vysichni jsou svine, jen ja šroubek.

  Problem není, ze to takhle funguje v mozku RAZu, průser je, ze to efektivne ovlivni průměrného VOL(A)IČE. Proto si blbka mayova s magorem Johnsonem mohli dovolit rozjet Skripala, vedeli, ze jim to schrumkaji volici i s navijakem a s ohledem na tupost politiku (mrk, mrk Bureši) i politici samotní. Nezavisle na tom, ze nad tim odbornici na tajne sluzby a diplomacii krouti nechapave hlavou.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:37 14.09.2018

  GlobeElement

  Neber to osobně prosím, ale to co píšeš jsou nic neříkající tlachy. Daleko účinnější ukázka síly jsou výbuchy bomb, k tomu si přičti prach, spáleninu, kusy těl, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement

  Neber to osobně prosím, ale to co píšeš jsou nic neříkající tlachy. Daleko účinnější ukázka síly jsou výbuchy bomb, k tomu si přičti prach, spáleninu, kusy těl, nevíš kdo žije, kdo je mrtvej. Pokud se na místo přijedeš podívat po náletu a uvidíš ruiny domů a oběti, i tak i když nehrozí bezprostřední nebezpečí, se ti stáhne prdel. To mi věř.

  Jak tu zaznělo od Dzina, tak on je ten kdo by nejraději držel status quo a to je, že by vše směřoval k víře. Věříme USA/Rusko/Sýrie, že mluví pravdu a nic než pravdu.

  V případě syrského konfliktu již víme, že útoky mohou sloužit a doposud z nich těží teroristé, často jsou to ty skupiny, proti kterým bojujeme v Afghánistánu.

  Jeden postřeh. Poslední útok se ukázal jako zinscenovaný. Omluvili se USA Sýrii či jí nabídli satisfakci za jejich útok? Nikoliv, naopak zase hřmí, že pokud budou použity chem. zbraně, tak úder bude ještě zuřivější. Tady je něco špatně ne?

  Příklad, ve třídě Deniska výská, že Jiřík jí plácnul o pauze přes zadek. Pepík co o sobě říká, že je policáááájt Jiříkovi uštědří pár ran pěstí. Učitelka se koukne na kamery a zjistí, že nic takového se nestalo a Deniska lhala. Pepík se ovšem zachová tak, že křičí na Jiříka, že pokud zase jí plácne přes prdel, tak mu vymlátí duši z těla. Je zřejmé, že Pepík je dement. Ale jak je vidno má také hodně dementních kámošů, co říkají jo ten náš Pepa to je borec, je to policááájt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  10:35 14.09.2018

  Host
  Ať se nám to nemusí líbit, z čistě vojenského hlediska je to pro Asada prospěšné. Ne samo o sobě, ale musíme to hodnotit z hlediska celkové strategie dobývání měst.

  Způsob ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host
  Ať se nám to nemusí líbit, z čistě vojenského hlediska je to pro Asada prospěšné. Ne samo o sobě, ale musíme to hodnotit z hlediska celkové strategie dobývání měst.

  Způsob praktikovaný Syrskou armádou (a jejími spojenci) vychází z historií válek prověřeného schématu. Město jako takové má konečné zdroje. V první řadě je tedy nutné nejprve ho odříznout od zásobování nebo ho alespoň omezit. Ty se potom musí dělit mezi vojáky (a civilisty podílející se na obraně) a ostatní (budeme je nazývat civilisty v dalším textu), kteří se přímo na obraně nepodílejí. Z hlediska obránců je potom žádoucí se těchto zbavit a odeslat je pryč z hlediska dobyvatelů je ve městě udržet a ztečit zdroje pro obranu.

  V rámci tohoto je potom velmi účiné útočit nejen na vojenské, ale i civilní cíle a infrastrukturu a to i ty, které nemají bezprostřední dopad na obranu. Tím, že jsou ničeny a způsobovány lidské ztráty se tak stále odčerpávají zdroje nutné k obraně, protože se musí dělit i s civilní částí.

  Má to také psychologický efekt. Tenčení zdrojů nutí obléhané, aby je přednostně směřovali k těm, co potřebují k obraně, to ale znamená, že na ostatní se dostává méně a méně. Tím, jak jsou jim zdroje odpírány a dochází u nich k podlamování morálky a samozřejmě k nárůstu snahy o ukončení vlastního utrpení. V krajním příapdě potom může dojít k otočení vnímání nepřítele a může být za něj identifikována vlastní strana, která je potom obviňována, že vytrvalou obranou prodlužuje utrpení.

  Je to strategie známá a uplatňovaná tisíciletí, byť je samozřejmě velmi krutá. Asi nejznámější případ i literárně zpracovaný je obléhání Alésie.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  10:19 14.09.2018

  Dzine, píšeš to přesně.

  A Hoste - Asadovi přece nejde o vojenské vítězství, ale o politickou moc nad Sýrií.

  Dzine, píšeš to přesně.

  A Hoste - Asadovi přece nejde o vojenské vítězství, ale o politickou moc nad Sýrií.

 • GlobeElement
  10:15 14.09.2018

  semtam - při posuzování jednání zúčastněných na blízkém východě je nutné vzít do úvahy místní mentalitu. Uvažování na východ od Evropy je jednoduše jiné, než u nás.
  Použití ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam - při posuzování jednání zúčastněných na blízkém východě je nutné vzít do úvahy místní mentalitu. Uvažování na východ od Evropy je jednoduše jiné, než u nás.
  Použití chemických zbraní skutečně nemá z vojenského hlediska moc velký smysl. Ale v situaci, kdy konvenční síla Asadovy armády je limitně blízká nule a jedinou reálnou silou je Rusko a Irán musí Asad svým podřízeným ukázat, že má svaly a je tady pánem. Jinými slovy musí být schopen dát svým odpůrcům přes držku. A chemický útok jim přes držku dá.

  Netrefí moc militantů, ale to ani není účel. Účelem je ukázat sílu obyvatelům, civilům. Aby si nedovolili rebelovat a to ani náznakem. A tu sílu musí ukázat Asad, ne Rusko nebo Irán.

  Ve skutečnosti je v dost mizerné situaci. Tváří se jako vládce země, ale reálnou mocí vládne Rusko a Irán. A lidé v Sýrii to vědí. Koho asi budou poslouchat, jeho, nebo Rúháního?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  09:50 14.09.2018

  Pokud se podíváme zpětně na nejznámější použití chemických zbraní v Sýrii, tak Sýrii to nikdy nepřineslo strategickou výhodu na bojišti natož v mezinárodních vodách.

  Z počátku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se podíváme zpětně na nejznámější použití chemických zbraní v Sýrii, tak Sýrii to nikdy nepřineslo strategickou výhodu na bojišti natož v mezinárodních vodách.

  Z počátku konfliktu a údajnému použití chem. zbraní u Damašku se málem odstartoval útok na vojenské cíle v Sýrii.

  Údajný útok v jižním Idlíbu (z hlavy si nepamatuji město, ale myslím že to byl Khan Shaykun) docílil toho, že Sýrie přišla o několik SU-22 a na bojišti se prakticky nic nezměnilo, klasicky obětí byli civilisté, dost dětí. Celý incident bez vyšetřování.

  Poslední v Doumá byl již s odstupem času pravděpodobně zinscenován, alespoň to tvrdí vyšetřovací komise. Bez předložených důkazů se zaútočilo minimálně na nefunkční a opuštěné budovy. Ztráty prakticky žádné.

  Opravdu má Sýrie zapotřebí použití chem, zbraní, když je jako první bez důkazů automaticky bita a jen v jednom případě, kdy došlo k serioznímu vyšetřování se nakonec dospělo, že se jedná o lež?

  Jasně, že by tu někteří rádi věřili tomu, že USA jedná v této věci správně, ale tohle je tak už to očí bijící, že jenom zaslepený tomu může věřit. Důležité je objektivní vyšetřování což se stalo jen jednou. USA ovšem funguje v režimu chemické zbraně? Útočíme na Asada hotovo tečka. Kde je potom ta propaganda?
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  09:45 14.09.2018

  Dzin
  a z vojenského hľadiska Assadovi zrejme najviac pomahajú chemické zbrane hodené na obydlia plné deti však?

  Dzin
  a z vojenského hľadiska Assadovi zrejme najviac pomahajú chemické zbrane hodené na obydlia plné deti však?

 • semtam
  09:32 14.09.2018

  Dzin

  Píšeš, že chemické zbraně Sýrii pomáhali. Kdy se tomu prosím tak stalo? Chemické zbraně na syrském bojišti nemají žádný strategický význam, tedy pro Sýrii, nikoliv pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzin

  Píšeš, že chemické zbraně Sýrii pomáhali. Kdy se tomu prosím tak stalo? Chemické zbraně na syrském bojišti nemají žádný strategický význam, tedy pro Sýrii, nikoliv pro teroristy. Daleko účinnější než chemické zbraně jsou nálety či dělostřelecká palba, atd. Ta má na svědomí 99,99999% všech obětí v Sýrii a díky ní probíhá konflikt ve prospěch Sýrie.

  Navíc pro Rusko by použití chemických zbraní syrskou armádou bylo tragické, protože ono bylo iniciátorem odzbrojení a likvidací chemických zbraní v Sýrii. Za další americký útok proti Sýrii za domnělé použití chemických zbraní v Doumá proběhl bez důkazů a vyšetřovatelé poté nenašli stopy po použití na místě a ani u domnělých obětí. Dobrý článek o této problematice je v aktuálním vydání ATM.

  Pro Sýrii znamená útok chemickými zbraněmi jediné, že se stane automaticky viníkem a bez vyšetřování se provede útok na její infrastrukturu a vojenské síly. To opravdu nestojí za pár údajně či skutečně mrtvých děcek a žen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bejvoč
  09:25 14.09.2018

  Dzin: Neřekl bych to lépe.

  Dzin: Neřekl bych to lépe.

 • Dzin
  09:16 14.09.2018

  Sice stále odkolečka čtu tvrzení, že Sýrie je poslední, kdo by chtěl použít chemické zbraně a že to nemá za potřebí, ale to je spíše přání těch, co to pronášejí, než relevantní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sice stále odkolečka čtu tvrzení, že Sýrie je poslední, kdo by chtěl použít chemické zbraně a že to nemá za potřebí, ale to je spíše přání těch, co to pronášejí, než relevantní zhodnocení situace.

  Základní problém je, nejde věrohodně dokázat, že Sýrie nemusí chemické zbraně používat. Poukazovat na to, že "vyhrává a brzy bude po všem" či "Asad by tak neriskoval" je trochu pochybné. Předně, ona vyhrává i díky nasazení chemických zbraní. Můžeme spekulovat, že by vyhrávala, kdyby je nenasadila, ale to jsou jen spekulace. Pokud je tedy nasazuje a vyhrává, proč by s tím měla přestat? Přestává snad používat tanky, dělostřelectvo nebo letectvo? Chemické zbraně jsou prostě další zbraň v jejich arzenálu, která je účiná (hlavně díky svým dmeoralizačním efektům).

  Další je, že nikdo neví, kdy válka skončí. To, že vyhrávám neznamená, že musí skončit brzy. Třeba na začátku roku 2016 prohlásil Putin, že cílů intervence bylo dosaženo. Máme dva a půl roku později a stále se bojuje a podpora Asada je stále stejná. Jako v každém podobném konfliktu je těžké přesně říci, kdy a jak skončí. Proto je nutno vždy bojovat stejně, jako na začátku s maximálním nasazením, protože kdo zajistí, že když se poleví, nepřítel toho nevyužije ke vzchopení?

  Tvrzení, že Asad by přeci neútočil, protože tím ohrožuje svoji pozici se také nezakládá na zhodnocení situace. Jak chemické útoky ohrožují Asadovu pozici? Do teď mu reálně nijak neuškodily, pouze pomáhaly. Je za to odsuzován, rozbombardovali mu pár základen a to vše. Opravdu zásadní by pro něj byla ztráta podpory Íránu a Ruska. Stane se to, když bude používat chemické zbraně? Odpověď je jasná, ne, nestane. A nějaký zásadní zákrok ze strany Západu se jeví jako nepravděpodobný. Byť je obviňován z toho, jak "masivně podporuje Syrskou opozici" a z "obrovksého vměšování", jeho kroky v rámci konfliktu jsou vůči Asadovi minimální v porovnání s hlavními hráči jako Írán, Rusko nebo i Turecko.
  Pouze v určitých případech, kdy by Asad ohrozil přímo pozice nějaké západní mocnosti by pravděpodobně vyprovokovala tvrdou odvetu. Třeba známá "anihilace" ruských žoldneřů při střetu s Kurdy resp. Američany, kde to ale zase má přesah nad úroveň syrského konfliktu. Nemohu vyloučit změnu psotoje politiků či veřejného mínění, ale v současné době tomu vůbec nic nenasvědčuje.

  To, že obě strany budou používat chemické zbraně a současně i kontrapropagandu s obviňováním toho druhého je fakt. Ale proč věřit jedné propagandě víc, než druhé? Realita je taková, že nasazení chemických zbraní v Sýrii je a nejspíše do konce války bude z obou stran, stejně jako vzájemné obviňování.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:43 14.09.2018

  Co také hlavně rezonuje, je použití chemických zbraní. S velkou jistotu lze říci, že chemické zbraně ať již skutečné či domnělé se použijí. Již nyní USA tvrdí, že pokud se tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co také hlavně rezonuje, je použití chemických zbraní. S velkou jistotu lze říci, že chemické zbraně ať již skutečné či domnělé se použijí. Již nyní USA tvrdí, že pokud se tak stane zakročí mnohem tvrději, než doposud. Pro teroristy v Idlíbu jsou chemické zbraně jejich nejničivější a nejstrategičtější zbraň. Stačí opět zinscenovat útok a mají pomalu vyhráno. Proto také Rusko předkládá informace o plánování zinscenovaných útoků chemickými zbraněmi.

  Samozřejmě opakovat to, že Sýrie je asi ta poslední, kdo by chtěl chemické zbraně použít, protože jakékoliv použití se tvrdě obrací proti ní a nemá z toho pražádný užitek je nad slunce jasné. Ale hold kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.
  Skrýt celý příspěvek