Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Letecký úder v západní části Idlíbu, ilustrační foto / Qasioun News Agency 

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a militantních protirežimních skupin v Sýri, kde se dle některých odhadů nachází téměř tři milióny obyvatel. Právě Idlíb je terčem očekávané ofenzívy jednotek Syrské arabské armády za podpory Ruska a Íránu.

„Boj proti terorismu v Idlíbu je nezbytnou součástí mise za návrat míru a stability do Sýrie, neměl by však vést k zranění civilistů […],“ uvedl íránský prezident Hasan Rúhání po posledním summitu vrchních představitelů Turecka a Ruska v Teheránu, který namísto mnohými očekávané dohody o klidu zbraní přinesl letecké útoky syrských a ruských jednotek na vesnice v jižní oblasti provincie Idlíb a na severu Hamá. 

Ačkoliv se ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexander Lavrentiev nechal slyšet, že existuje možnost zdržet se užití vojenského síly, a že je cílem ruské strany prosadit mírovou cestu řešení situace v Idlíbu, útoky na deklarované teroristické cíle v provincii nadále zintenzivňují.

Zatímco je syrská armáda obviňována z užívání barelových bomb a Rusko z odstřelování civilních cílů pod záštitou boje proti terorismu, zůstává pravdou, že je nyní provincie domovem desetitisíců opozičních jednotek (odhady pracují s cca 70 000 jednotkami radikálních, saláfistických, či umírněných ozbrojených skupin).

Dominantní pozici si zde vybudovala teroristická an-Nusrá, bývalá odnož al-Káidy a po sloučení s dalšími islamistickými skupinami známá jako Haját Tahrír aš-Šám, která ovládá okolo 60 % provincie. Dle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se pouze v Idlíbu nachází na 10 000 členů této teroristické organizace, vedle nich dále také radikální Ahrár aš Šám či Národní fronta osvobození (frakce Svobodné syrské armády, FSA) podporované Tureckem a mnoho dalších, kteří se do provincie stáhli zvláště po znovudobývání zbytku Sýrie režimními vojsky.

Právě nemožnost oddělit radikální skupiny od zbytku populace provincie byla důvodem, proč ruský prezident Vladimir Putin, stejně jako Hasan Rúhání, odmítl turecký návrh na klid zbraní v oblasti. Turecko se stejně jako OSN obává, že rozsáhlá vojenská ofenzíva v Idlíbu může způsobit masovou humanitární krizi, která by pro Ankaru znamenala příliv dalších desetitisíců uprchlíků. Mezi uprchlíky mohou být islamisté, čehož si je Turecko plně vědomo poté, co se množství radikálů do Sýrie dostalo právě přes turecké území.

Dle tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana Ankara není schopna přijmout další syrské uprchlíky, kterých je v zemi od počátku konfliktu v Sýrii na 3,5 milionu, a nehodlá tak nečinně přihlížet očekávané ofenzívě. Turecko za poslední dny posílilo svou vojenskou přítomnost v rámci pozorovacích postů v oblasti.

Je tedy pravděpodobné, že ruská strana bude tlačit na to, aby nedošlo k přímé konfrontaci tureckých a syrských vládních jednotek. Přestože Ankara varuje režim Bašára Asada před útoky na civilisty, nevyloučila vlastní aktivitu proti teroristickým skupinám jako je Haját Tahrír aš-Šám.

Erdogan navíc, jak bývá zvykem, to v obdobných situacích zkouší na více stran, přesto však jeho volání po větším zapojení Spojených států do nastalé situace v provincii zůstává nevyslyšeno. Zdá se tedy, že rozdělení Idlíbu na umírněnou opozici a radikální islamistické skupiny, jak si přeje Moskva, a následný, třebaže omezený, boj proti terorismu v provincii je jednou z možných cest, kterou se Ankara může, či možná bude muset vydat.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • PavolR
  00:06 26.11.2018

  Czertik:
  Lenže ak by sa Erdogan rozhodol pod zámienkou nejakých "Gliwic" zabrať ďalší kus územia, vrátane Aleppa, aj za cenu toho, že sa dostane do otvoreného konfliktu so Sýriou a zároveň na juhu využije Bibi situáciu, aby pred voľbami získal papiere na Golany, tak sa môže stať, že s tými Kurdmi bude nakoniec vyjednávať povedzme Muhammad Allúš ...

 • Czertik
  23:30 25.11.2018

  V principu je to jedno co se tam deje, cim driv asad porazi ty ruzne povstalce, tak o to driv tam bude klid a bude moct vyjednavat s kurdy bez rozptylovani a otravovani.

 • PavolR
  19:11 25.11.2018

  Situácia na severe Sýrie začína byť dosť jedovatá:
  https://svet.sme.sk/c/20969616...
  ------------------------------
  Moja poznámka:
  28. 10. 1914 - Osmanské námorníctvo ostreľovalo Sevastopol a Odessu čím fakticky vstúpilo do 1. svetovej vojny.
  30. 10. 1918 - Osmanská ríša zložila zbrane
  Čo myslíte? Pri Erdoganovej posadnutosti symbolizmom, začne Turecko v niektorom z týchto dátumov novú ofenzívu proti územiu Sýrie?

 • PavolR
  15:29 18.11.2018
 • Czertik
  20:47 23.09.2018

  gagnut
  a co se tyka onoho prevratu, tak ho hodnotim uplne stejne jako torong. Sultan erogan vede turecko k nove osmanske risi pod nadvladou islamu. A protoze ten prevrat selhal, tak uz neexistuje nadeje pro turecko, ze se podari onen vyvoj zvratit - vyjma primeho a uspesneho atentatu na erogana.
  Hol v minulosti od zacatku 20 stol, to byla prave vzdy armada co prevraty bojovala za sekularni a demokraticke turecko (svetove unikum ve srovani s ostatnimi puci).

 • Czertik
  20:42 23.09.2018

  gagnut
  a co jako ze ti piloti meli vesmes amicky vycvik ? Prave proto, ze ho meli, je daleko uveritelnejsi verit tomu, ze "drzeli hubu a krok" tj plnily rozkazy veleni. Delat si vlastni kliky a zajmy a kout pikle proti vedeni je spis ruska tradice.
  A rekni me, jaky zajem by meli amici na vyostreni vztahu mezi rusy a turky v te dobe ?
  A to, ze ten sestrel erogan hodi na pucisty, bylo jane v momente kdy prohraly (kdyby vyhrali, hadej na kom by byl?). Navic erogan tim sestrelem nic politicky neziskal, jen ztratil, cili proc by se k nemu prihlasoval ?

 • skelet
  11:27 23.09.2018

  je legrační si myslet, že vojáci zapletení do puče dají pár týdnů předtím Erdoganovi udělat v jejich řadách čistku, u které se pak někdo může během výcviku prokecnout o chystaném puči.

 • Torong
  11:15 23.09.2018

  @gangut

  "Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať."

  A proč to teda děláte? Příspěvek na který jsem reagoval není nic jiného než obhajoba Erdogana a vysvětlování, proč on vlastně za nic nemůže. Že to všechno udělali jeho generálové indoktrinovaní Američany.

  "A sledoval som situáciu, myslím, dosť podrobne. "

  Pokud ano, pak jistě víte, že Erdogan vyhrožoval Rusku sestřelením letadel několikrát, během několika týdnů.

  "A ako hodnotíte následný vývoj v Turecku? Prevrat, následné zatýkanie a prepúšťanie v armáde a zmenu v Erdoganových vyhláseniach? "

  Stále stejně, Erdogan likviduje sekulární Turecko a vytváří z něj novodobý sultanát na islámských základech. Snaží se stavět Turecko do pozice lokální velmoci A podle toho jak je to pro něj výhodné se staví na stranu Ruska nebo západu. Proto jsem řekl, že se těším, až zase Erdogan udělá něco co se Rusku nebude líbit.

  " Viem, je ťažké držať sa notičiek keď sa priečia základnej logike. "

  Věřím. Vyžaduje to od Vás kremlobotů velkou kreativitu a dokonalou znalost řečnických faulů.

  "Nepripadáte si niekedy ako idiot?"

  Ano, často. Když diskutuji s Kremloboty, kteří jsou schopni tvrdit, že ta černá krychle je ve skutečnosti bílá koule a po hodině argumentace otočit, tvrdit, že nikdy nic takového neřekli protože všichni přece ví, že je to zelený jehlan...

 • gangut
  10:32 23.09.2018

  Torong
  :-D Ja skutočne nemám najmenší dovod niekoho ospravedlňovať. A sledoval som situáciu, myslím, dosť podrobne.
  Vy máte informácie odkiaľ?
  A ako hodnotíte následný vývoj v Turecku? Prevrat, následné zatýkanie a prepúšťanie v armáde a zmenu v Erdoganových vyhláseniach? Viem, je ťažké držať sa notičiek keď sa priečia základnej logike. Nepripadáte si niekedy ako idiot?

 • Torong
  10:03 23.09.2018

  @gangut

  Ale no tak... Samozřejmě, že to nebyl on kdo seděl za kniplem F16 ani tu F16 osobně neposlal do vzduchu. Ale za to osobně několik týdnů prohlašoval, že pokud Ruská letadla nepřestanou narušovat Turecký vzdušný prostor, tak k sestřelu dojde. Výmluvy na to, že neměl armádu pod kontrolou, a že důstojníci mají Americký výcvik jsou akorát tak směšné a uvěřit jim může jenom někdo kdo nemá ani minimální informace o tom co se tehdy dělo.

 • gangut
  09:52 23.09.2018

  Torong
  Takže Erdogan "múže" za zostrelenie SU 24?
  V poslednej dobe mám pocit, že je toto diskusný klub ústavu pre slaboduchých...

 • gangut
  09:52 23.09.2018

  Torong
  Takže Erdogan "múže" za zostrelenie SU 24?
  V poslednej dobe mám pocit, že je toto diskusný klub ústavu pre slaboduchých...

 • Torong
  09:41 23.09.2018

  @gangut

  Já věděl, že někdo příjde s kreativním vysvětlením proč Erdogan nemůže za sestřelení SU 24. Teď když je s Putinem zase kámoš, Hrozně se mi líbí tyhle veletoče v myšlení kremlobotů. Už se těším na další otočku až zase Erdogan udělá co se Rusku nebude líbit...

 • gangut
  09:00 23.09.2018

  Czertik
  S tým zostreleným súčkom to tiež nebolo celkom tak, ako sa to u nás prezentuje. Erdogan nemal armádu úplne pod kontrolov a v Turecku tiež prebiehajú vnútropolitické boje.. Dostojnícky zbor bol vačšinou silne naviazaný na američanov. Vačšina má americké školy a americký výcvik. Najpravdepodobnejšie to bola akcia niekoho z generality a Erdogan svojimi vyjadreniami len musel reagovať na situáciu v ktorej sa zrazu ocitol. Nemohol verejne prezentovať, že sa niečo deje za jeho chrbtom. Pokus o prevrat mu potom len rozviazal ruky. Dostojníci zodpovedný za ten incident pokiaľ viem skončili vo vazení a ostatný proste v armáde skončili.

 • PavolR
  08:14 23.09.2018

  Czertik:
  Oficiálne im tam "vpustili" Turkov, ktorých už odtiaľ sotva niekto dostane preč (pre porovnanie - všetky ich doterajšie okupácie sýrskeho územia boli úplne svojvoľné akty). Kým pri predošlých trojstranných rokovaniach mali ešte asadovci nádej, že to tam proste dobyjú, tak ako predtým iné územia, lebo operáciu podporoval Irán a do značnej miery aj Rusko, v Soči Putin úplne otočil v prospech demilitarizácie. Z jeho strany to bolo absolútne pochopiteľné a logické, zo strany asadovcov však išlo o podraz.

 • logik
  02:08 23.09.2018

  fenri:
  1) současnost izraelských letadel a IL-20 byla už dávno vyvrácená. Jediný, kdo to tvrdí jsou rusové a jejich verze je vyvrácená např. syrskou televizí, která reportovala o mnohem déle trvající protiletecké palbě, než jakou tvrdili rusové, aby jim vyšli časy.

  2) S-200 je SAHM. Tedy Syřané museli ozařovat cíl. Tedy i kdyby ta letadla tam byla najednou, furt by to muselo znamenat, že syřané dají PVO pokyn střílet na iljušina.

  czertik:
  to jako NATO poslalo stíhačky Izraele do útoku,? Nebo tam poslalo to ruské letadlo???

 • Czertik
  01:34 23.09.2018

  Muze me tu nekdo napsat o jake zrade syranu rusy v pripade idlibu se jedna ?

 • Czertik
  22:14 18.09.2018

  stadna blabol
  Vice k tomu sestrelu ilu budu psat u nej, ale tohle dam sem. Ano, kdyby se izrael kdryl ruskym letadlem, byla by to ohromna prasarna...a jak presne pises rusko to nemuze jen tak nechat prejit....a mozna prave O TO jde.
  Vzpomen si na sveho casu erogan naridit sestrelit ruske su-24 (a nemysli si, dovolit si sestrelit ktery uz opousti tvuj vzdusny prostor MUSEL odsouhlasit nekdo hodne vysoko, protoze vyjma stavu tesne pred valkou je to podle vsech normalnich pravidel asbolutne neomuvitelne).
  Tam z toho co "kdakal" na schuzi nato co hned byla kratce svolana, prezentoval rusko pomalu jako demona co chysta utok na turecko...a putin misto toho aby vlepil eroganovi policek a udelal presne to, co erogan chtel, putin udelal pravy opak, zachoval naprosty klid, a udelal z erogana hlupaka. A z tureckych pilotu pokud by chtely svuj kousek zopakovat diky nasezeni modernich sucek lovnou zver.
  A ted, kdyz diky tomu ze putin nezautoci proti baste teroristu v idlibu...tak veskera ta kolikrat i nesmyslna propaganda - o tom, ze muze byt nejvetsi humanitarni katastrofa v dejinach 21 stol...apod (jak, vzdyt tam zije min lidi nez se dostalo nelegalnich migrantu do eu za poslednich 5 let).
  A holt, protoze tahle karta nevysla...tak se holt zkousi vyrobit/pouzit jina. A to silna roztrzka mezi ruskem a izraelem by byla skutecne zajimava. Navic by dala opodstatneni zvyseni utoku nato proti asadovy a pripadne komplikaci ruskych operaci, zcela dle hesla - vzdyt prece chranime izrael pred zlovolnou ruskou agresi.

 • Czertik
  21:30 18.09.2018

  fenri
  To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne...

  Hmmm..tak to sem netusil ze zapad uz ma stroj casu nebo tusitelke z minority report.
  jinak skutecne je na miste se ptat "soudruzi za co" - protoze asad nic nepodnikl, ani tu bombu na ty teroristy/opozicniky/civili/deti/mravence nehodil.

 • PavolR
  17:35 18.09.2018

  givicz:
  No tak Putin musí evidentne nájsť cestu ako s najmenšími škodami na prestíži vycúvať z počiatočných tvrdých vyhlásení o "vyhradení si práve Ruska na adekvátnu odpoveď". A Rusko nemá ako odpovedať. nehľadiac na to, že vec nemusí byť taká jednoznačná, ako sa prezentuje.

  Oficiálna ruská verzia znie, že sa Izraelci schovávali v tieni Il-20. Lenže popri radarovom odraze sú predsa zachytávané aj údaje z transpondéra, ktorý Il-20 technicky nemal mať dôvod vypnutý. Čiže aj keby u Sýrskej PVO nemali informácie o lete Il-20 a jeho trase, malo by sa im tam niekde ukázať, že ide o spojenecké lietadlo. jedine, že by aj Izraelci mali zapnuté transpondéry a signály by nejako "preskočili", lenže nestratila by potom schovávačka zmysel?

  Osobne ma napadla aj možnosť, či Sýrčania v danej situácii nestrieľali s tým, že aj keby zasiahli Rusov, bude to vlastne zaslúžený Boží trest za to, že majú s Izraelcami dohodu o "voľnom" bombardovaní a na dôvažok ich deň pred tým podrazili s Erdoganom.

 • givicz
  15:58 18.09.2018

  Dnes je na návštěvě Ruska premiér Maďarska Viktor Orbán (Rosatom staví novou Maďarskou elektrárnu Paks II ) byla zrovna teď tiskovka v Kremlu na které Putin odpovídal na otázku ohledně tragédie IL 20...

  https://www.youtube.com/watch?...

  volný né moc dokonaly překlad:

  "Když umírají lidé zejména za takových tragických okolností je to neštěstí pro nás všechny pro naši zemi i pro blízké zemřelých.... co se týče vašeho srovnání, když byl Tureckou stíhačkou sestřelen náš letoun toto je úplně jiná situace ... tehdy Turecký stíhač vědomě sestřelil naše letadlo.. v tomto případě jde o shodu tragických událostí, protože Izraelské letadlo neútočilo na naše letadlo přímo.. nicméně musíme to ještě prostudovat .. co se týče odpovědi... tak ta se bude týkat především doplnění opatření k bezpečnosti našich vojáků, objektů v Sýrii.."

  Takže Putin chladí hlavy v Rusku, kde v médiích je velmi často žádaná tvrdá odpověď..... na druhé straně dost riskuje jelikož na internetu koluje dost videí s tím, že Putin peče ze sionistama, že v rodině měl židy atp....

 • fenri
  15:18 18.09.2018

  Standa: pokud útočili klouzavými bombami (jak někde zaznělo) museli být poměrně vysoko a blízko. Pak by se za radarový horizont těžko schovali. Naopak schovat z (v radaru) obřílího Iljušina mi přijde nejen chytré, ale i (jasně, umřeli vojáci specialisté, kteří velmi pravděpodobně nikdy nic zlého nikomu neudělali) prostě vtipné. Prostě takový židovský, či spíše IAF vtípek.
  Ve světle toho sestřelu by fakt zajímalo, jak moc syrská a ruská PVO spolupracují. Chápu, že pokud jde o relativně masivní úder, tak na nějaké vykecávání není čas, ale autonomie syrské PVO mi přijde teda dost velká...

 • givicz
  11:23 18.09.2018

  Ministr obrany Ruska Sergej Šojgu telefonicky hovořil s ministrem obrany státu Izrael Liebermanem ( narozen 5. června 1958 Kišiněv, Sovětský svaz) .. Šojgu mu sdělil, že v důsledku nezodpovědných vojenských operací Izraelského letectva došlo ke tragédii při které zemřelo 15 ruských vojáků...

  VIDEO vyjádření ministerstva obrany Ruské federace k IL 20

  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  10:54 18.09.2018

  StandaBlabol tak to přeložil google více jsem se v to napatlal... v podstatě neozbrojené nákladní letadlo IL 20 které bylo upraveno na radiotechnický boj v době sestřelu klesalo z letové hladiny 5km na přistání ... v tento moment došlo k překrytí stíhačky F16 a IL20 a následnému sestřelu S200...

  Jinak že se to stalo je důsledkem nezodpovědné agrese státu Izrael na území Sýriie...


  11:35
  Místo pádu ruského Il-20 bylo objeveno 27 km západně od vesnice Banias v provincii Latakia - ministerstvo obrany RF.

  11:30
  V současné době probíhá pátrací a záchranná operace v oblasti havárie IL-20.

  11:47
  V rámci operace na nalezení posádky ruského letadla Il-20 se zúčastnilo osm lodí, lodí a lodí ruského námořnictva, uvedlo ministerstvo obrany.

  "Na palubě ruských lodí byly přineseny fragmenty těl posádky a osobní věci, stejně jako ztroskotání letadel.

 • StandaBlabol
  10:47 18.09.2018

  givi,

  "sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense". Použít v jedné větě češtinu, azbuku (C-200) a angličtinu, tomu se říká dobrý překlad. Co takhle "sestřelen systémem S-200 syrské protivzdušné obrany". Zbytek odstavce je podobně kvalitní.

  Nevěřím tomu, že by se IAF krylo ruským letadlem. Použít takhle bezbranné letadlo třetí strany by byla neskutečná prasárna. A Izrael by musel počítat s tím, že to Rusové nenechají jen tak. Navíc to vůbec nepotřebují, prostě vystoupají, vystřelí rakety a ukryjí se za radarový horizont než PVO zareaguje. Teda pokud vůbec potřebují před odpalem stoupat na výšku, kterou radary vidí. Dost možná ne, původně se ten útok připisoval francouzské fregatě.

  Syřani prostě začali střílet po všem, co viděli nad mořem. Jak jsi psal včera "Syrská PVO mohutně zasahuje ..."

 • givicz
  10:28 18.09.2018

  schéma útoku vzdušných sil státu Izrael po Sýrii ze dne 17.09.2018
  https://pbs.twimg.com/media/Dn...

 • givicz
  09:52 18.09.2018

  Ruský Il-20 byl sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense, řekl ruský ministr obrany."Izraelští piloti, kteří se pokryli ruským letadlem, ji ohraničili pod ohněm vzdušných obranných prostředků Sýrie. Výsledkem je, že IL-20, jehož účinný reflexní povrch je řádově větší než velikost F-16, byl sestřelen raketou S-200.
  V důsledku havárie IL-20 bylo zabito 15 ruských vojáků. Toto bylo oznámeno ministerstvem obrany Ruské federace
  https://russian.rt.com/world/a...

  10:41
  Российский Ил-20 был сбит комплексом С-200 сирийских ПВО, заявило Минобороны России.

  «Прикрываясь российским самолетом, израильские летчики подставили его под огонь средств ПВО Сирии. В результате Ил-20, у которого эффективная отражающая поверхность на порядок больше чем у F-16, был сбит ракетой комплекса С-200», — говорится в заявлении.

  10:48
  В результате крушения Ил-20 погибли 15 российских военных. Об этом заявили в Минобороны РФ

 • Clanek
  08:56 18.09.2018

  Ve svetle pravdepodobneho sestrelu Il-20 dostava giviczuv koment zcela necekany rozmer :D

  "POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně zasahuje ..."

 • StandaBlabol
  08:27 18.09.2018

  Slavo, Pavol,

  Francouzi už to popřeli. Vypadá to, že Izrael útočil někde ze směru, kde plula francouzská fregata (a letěl ten Il-20), tak proto tolik zmatků. Ale Blondýnka může klidně dál trolit o reakci na zinscenovaný chemický útok. Tu skutečnost nerozhodí.

  Chudáci ti v tom Il-20. Jestli je trefila syrská SA-5 nebo něco podobně velkého, tak to letadlo bylo na kousky a neměli čas ani si nasadit padáky...

 • PavolR
  07:59 18.09.2018

  Dokiaľ nebudú k dispozícii presnejšie časové údaje, by som poukázal na to, že podľa ruských zdrojov (RT) zmizol Il-20 „počas“ sledovania náletu štyroch izraelských F-16, zatiaľ čo v súvislosti s odpálením rakiet z francúzskej fregaty píšu iba veľmi všeobecne, že k tomu došlo „večer“.

 • fenri
  07:39 18.09.2018

  Izrael přeci útočí jen na cíle Hizbaláhu a Iránu, které ho ohrožují. Přeci nebudou útočit na syrské elektrárny a hliníkárny vzdálené přes 250 km od Izraele. To by určitě neudělali...:-)
  Spíš to vypadá, že je někdo smutný, že nám Púťa s Erdoganem ukradli tak krásnou humanitární katastrofu a tolik chemických útoků v Idlibu. Tolik materiálu nachystáno a teď k ničemu...

 • Slavoslav
  07:32 18.09.2018

  Standa

  Rusko uz do toho zatiahlo aj Francuzov ked oznamilo, ze v case zmiznutia lietadla zaznamenalo odpal rakiet z oblasti kde operuju Francuzske lode

 • StandaBlabol
  07:28 18.09.2018

  Blondýnko,

  útočil Izrael a ten nikdy útoky nespojoval s chemickými zbraněmi. Útočí na Írán a Hisbaláh. Ale to víš moc dobře. Proto nejapný pokus o vtip.

 • fenri
  07:18 18.09.2018

  Od moře útočili Francouzi, Blabole.
  Soudruhu Stando, co je na tom nejapného? My jsme ti hodní a útočíme na cizí státy jen když jde o chemické zbraně, ne? Někdy produkce selže a studio White helmets nedovalilo videa včas, no...:-)

 • StandaBlabol
  07:10 18.09.2018

  Blondýnko,

  nejapný pokus o vtip?

  Jinak to vypadá, že Rusové během náletu ztratili ve vzduchu Il-20. Osobně tipuju, že se syrské PVO konečně podařil úspěšný zásah. Il-20 měl letět nad mořem asi 35 km od syrského pobřeží. Izraelci útočili od moře. A syrská PVO se aktivně bránila...

  Taky se IAF mohla splést a vyhodnotit ten Il-20 jako hrozbu pro útočící stíhačky a sestřelit. Ale pochybuju.

  Nebo se prostě rozpadl ve vzduchu, tyhle stroje se přestaly vyrábět před 40ti lety.

  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • fenri
  23:12 17.09.2018

  To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne...

 • givicz
  22:11 17.09.2018

  BREAKING NEWS: Israeli Airstrikes hit Sites inSyria's Latakia northwestern Syria
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  22:08 17.09.2018

  POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně zasahuje ... bylo zasaženo výzkumné centrum v Latakii....

 • Czertik
  21:11 17.09.2018

  k chemickym zbranim
  lidi, asad ma pouzivanim chemickych zbrani HODNE co ztratit. Hlavne na politickem poli. Jiste neprijde o podporu ruska a iranu...ale to je asi tak vsechno.
  Prave proto ze assad vyhrava tak pouzivanim chemicky by skodil jen sam sobe, hlavne z dlouhodobeh o hlediska. Skutecne sem si nevsim, ze by po jakemkoliv chemickem utoku co provedl asad by se mu podaril jkykoliv vojensky uspech. A nechat si znicit fabriku za miliardy, jen abych ziskal velmi kratkodobou vyhodu a usetril prinejlepsim par milionu...to by byl a je hodne spatny kseft.
  A valku vyhravaji a zivi penize, nic jineho.
  A pokud bude chtit assad obnovit vyrobu cehokoliv po valce..tak prece jenom povest technologicke spicky ma zapad a ne rusko/iran a tam mu povets spatneho chemickehu kluka bude hodne kazit ksefty.
  A uvedomte si, ze sle sohr z pouzivani chemickych zbrani byly obvineny VSECHNY strany, vyjma kurdu (mozna).

 • givicz
  19:53 17.09.2018

  Ještě doplním, že jednání o tomto kompromisu trvala více jak 4 hodiny a že demilitarizováná zóna bude široká až 20 km a všechny ozbrojené skupiny budou i se zbraněmi vyvedeny z této zóny pryč... uzavřená dohoda bude projednána i se Syrskou stranou....

 • givicz
  19:40 17.09.2018

  Tak pánové veledůležitá tiskovka po setkání Putina s Erdoganem v Soči... na útok Syrské armády do Idlibu to nevypadá byla dohodnuta hodně široká demilitarizovaná zóna ve které budou hlídkovat Turečtí a Ruští vojáci ( to čumím..) zprovoznění silnice Aleppo Hama, Aleppo Latakia ... mimojiné projednávali Turecký proud a Tureckou jadernou elektrárnu.... ministři obrany Ruska (Šojgu) a Turecka podepsali memorandum o spolupráci v provincii Idlib...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • fenri
  16:06 17.09.2018

  Upřimně řečeno nevím, proč by zrovna za incidentem se Su-24 měla stát CIA. Smysl mi to nedává.

  Spíš bych řekl, že si Erdogan potřeboval udělat PR, tak celkem nesmyslně sundal staré sučko, které objektivně Turecko neohrožovalo.
  Což se ale nelíbilo PR Putina a postupně se ukázalo, kdo je holt větší pes. Kdyby ten puč proti Erdoganovi nebyl výrazně prozápadní, nijak by mě nepřekvapilo, kdyby za ním stála GRU. A možná i trochu ano. Erdogan potřeboval lekci a tu dostal a hodně zkrotl. Teď mu zase rostou křídla a uvidíme, jak se na Idlibu dohodne s Rusy.

 • givicz
  15:06 17.09.2018

  GlobeElement doplním, že po narušení Syrského vzdušného prostoru došlo k sestřelu i Izraelské stíhačky F16 Syrskou protivzdušnou obranou... vidím, že máš docela dobré informace ze Sýrie, kdy pouze v některý závěrech se neshodneme ...

 • GlobeElement
  11:54 17.09.2018

  givicz - Narušování vzdušného prostoru v Sýrii vedlo k sestřelení několika letounů, syrských, tureckých i ruských.

  A že po puči Ergdogan změnil taktiku (nejspíš ji změnilo i Rusko vůči němu) - ano. On to dělá pořád.

 • givicz
  11:07 17.09.2018

  GlobeElement naznačuji tím, že narušování nejenom vzdušného prostoru v oblasti je zcela běžná záležitost, která se děje prakticky denně a běžně se nesestřelují letadla... jestli mám dobrou paměť tak Turecká letadla bombardují Kurdy na Syrském území a v Iráku...

  zajímavé je to, že po nezdařeném puči už z Turecka na adresu Ruska žádné výhrůžky nepokračují a zároveň spolupracují, kdy uvidím zda se nějak dohodnou i v oblasti Idlib....

  Naopak jsou uvalovány sankce ze strany USA na Turecko se snahou podlomit tamní ekonomiku aby se lidé začali bouřit proti Erdoganovi...

 • GlobeElement
  10:34 17.09.2018

  givicz - Turecko možná narušuje vzdušný prostor Řecka v jednom kuse, ale to s Ruskem nesouvisí, nebo ano? Argumenty typu "vy zase mlátíte černochy" prosím vynech.

  Turecko dělá horší věci přímo v Sýrii, reálně okupuje část území, vyzbrojuje protiasadovské povstalce všeho ražení, bombarduje syrská města a vesnice a td. Ale nic z toho neznamená, že si nechá cokoliv podobného líbit vůči sobě.

  Puč v Turecku byl více než půl roku po sestřelu letadla aTurecko i po tomto incidentu pokračovalo ve výhrůžkách. Evidentně to bylo v souladu s Erdoganovou tehdejší politikou.

  Kdyby měla CIA na Turecko vliv, nedělo by se tam to, co se tam děje.

 • givicz
  10:19 17.09.2018

  GlobeElement snažím se ti sdělit, že Turecko narušuje vzdušný prostor sousedů běžně a snad nejvíce ze všech.... dále se ti snažím sdělit, že to narušení ze strany ruského bombardéru bylo na diskutabilním místě bez ohrožení bezpečnosti Turecka a že nejspíš při tomto útoku Turecká stíhačka narušila vzdušný prostor Sýrie... Turci označili pilota stíhačky jako pučistu... plus další souvislosti co znamenal sestřel pro Rusko / Turecké vztahy a jaké to napáchalo škody ve finančním vyjádření a kdo mohl mít při zpětném pohledu na této rozepři Turecka a Ruska největší zájem toť vše...

 • GlobeElement
  10:05 17.09.2018

  givicz - namátkou:

  https://zpravy.idnes.cz/rusko-...

  https://echo24.cz/a/iZLWM/turc...

  https://zpravy.aktualne.cz/rus...

  https://www.lidovky.cz/nato-ru...

  https://www.securitymagazin.cz...

  Jaká CIA, zase? Ty vážně slyšíš trávu růst. Turecko opakovaně varovalo, že si narušování vzdušného prostoru nenechá líbit. A to i rok poté, co sestřelilo onen SU-24.
  A předtím sestřelilo syrskou stíhačku, syrský vrtulník, ruský bezpilotní letoun a samo přišlo o Fantom.

  Hledáš v tom Američany, protože jednoduše chceš.

 • givicz
  09:40 17.09.2018

  GlobeElement
  Turecko narušilo v roce 2014 vzdušný prostor Řecka 2 244x !
  https://www.securitymagazin.cz...
  "Graf byl zpracován podle dat řeckých ozbrojených sil. Po několika letech útlumu a necelých 700 narušeních v letech 2012 a 2013 se turecké letactvo vzepnulo k heroickému výkonu a v loňském roce narušilo prostor Řecka v 2244 případech"

  To narušení jestli vůbec bylo tak trvalo velmi krátce, kdy ruský bombarder zcela jistě neútočil na cíle v Turecku ani jinak ho neohrožoval... naopak Turecká stíhačka při útoku na Ruský bombardér narušila vzdušný prostor Sýrie....

  Prostě jak se na to zpětně dívám, tak se přikláním k názoru, že za tím stála CIA...

 • GlobeElement
  09:06 17.09.2018

  S tím sestřelem ruského letadla - copak si vážení nepamatujete, že Rusko bezostyšně narušovalo turecký vzdušný prostor a ruští trolli plnili internet příspěvky typu "Turecko je podělané strachy, copak s tím asi udělá, Rusko si může lítat, kudy chce a Turecko se nevzmůže na nic, kromě protestů,..."

  Erdogan je ješita a takové chování se ho dotklo a proto šel ten ruský letoun k zemi. Ostrá střelba není nic triviálního, muselo to povolit nejvyšší velení, hledat v tom protierdoganovskou konspiraci je směšné.

  Ale jinak je pravda, že Erdogan není proamerický, ale ani proruský, dokonce bych řekl ani proturecký, je proerdoganovský a spojí se s kýmkoliv, kdykoliv na jakoukoliv dobu, když z toho něco bude mít.

Stránka 1 z 3