Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Letecký úder v západní části Idlíbu, ilustrační foto / Qasioun News Agency 

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a militantních protirežimních skupin v Sýri, kde se dle některých odhadů nachází téměř tři milióny obyvatel. Právě Idlíb je terčem očekávané ofenzívy jednotek Syrské arabské armády za podpory Ruska a Íránu.

„Boj proti terorismu v Idlíbu je nezbytnou součástí mise za návrat míru a stability do Sýrie, neměl by však vést k zranění civilistů […],“ uvedl íránský prezident Hasan Rúhání po posledním summitu vrchních představitelů Turecka a Ruska v Teheránu, který namísto mnohými očekávané dohody o klidu zbraní přinesl letecké útoky syrských a ruských jednotek na vesnice v jižní oblasti provincie Idlíb a na severu Hamá. 

Ačkoliv se ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexander Lavrentiev nechal slyšet, že existuje možnost zdržet se užití vojenského síly, a že je cílem ruské strany prosadit mírovou cestu řešení situace v Idlíbu, útoky na deklarované teroristické cíle v provincii nadále zintenzivňují.

Zatímco je syrská armáda obviňována z užívání barelových bomb a Rusko z odstřelování civilních cílů pod záštitou boje proti terorismu, zůstává pravdou, že je nyní provincie domovem desetitisíců opozičních jednotek (odhady pracují s cca 70 000 jednotkami radikálních, saláfistických, či umírněných ozbrojených skupin).

Dominantní pozici si zde vybudovala teroristická an-Nusrá, bývalá odnož al-Káidy a po sloučení s dalšími islamistickými skupinami známá jako Haját Tahrír aš-Šám, která ovládá okolo 60 % provincie. Dle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se pouze v Idlíbu nachází na 10 000 členů této teroristické organizace, vedle nich dále také radikální Ahrár aš Šám či Národní fronta osvobození (frakce Svobodné syrské armády, FSA) podporované Tureckem a mnoho dalších, kteří se do provincie stáhli zvláště po znovudobývání zbytku Sýrie režimními vojsky.

Právě nemožnost oddělit radikální skupiny od zbytku populace provincie byla důvodem, proč ruský prezident Vladimir Putin, stejně jako Hasan Rúhání, odmítl turecký návrh na klid zbraní v oblasti. Turecko se stejně jako OSN obává, že rozsáhlá vojenská ofenzíva v Idlíbu může způsobit masovou humanitární krizi, která by pro Ankaru znamenala příliv dalších desetitisíců uprchlíků. Mezi uprchlíky mohou být islamisté, čehož si je Turecko plně vědomo poté, co se množství radikálů do Sýrie dostalo právě přes turecké území.

Dle tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana Ankara není schopna přijmout další syrské uprchlíky, kterých je v zemi od počátku konfliktu v Sýrii na 3,5 milionu, a nehodlá tak nečinně přihlížet očekávané ofenzívě. Turecko za poslední dny posílilo svou vojenskou přítomnost v rámci pozorovacích postů v oblasti.

Je tedy pravděpodobné, že ruská strana bude tlačit na to, aby nedošlo k přímé konfrontaci tureckých a syrských vládních jednotek. Přestože Ankara varuje režim Bašára Asada před útoky na civilisty, nevyloučila vlastní aktivitu proti teroristickým skupinám jako je Haját Tahrír aš-Šám.

Erdogan navíc, jak bývá zvykem, to v obdobných situacích zkouší na více stran, přesto však jeho volání po větším zapojení Spojených států do nastalé situace v provincii zůstává nevyslyšeno. Zdá se tedy, že rozdělení Idlíbu na umírněnou opozici a radikální islamistické skupiny, jak si přeje Moskva, a následný, třebaže omezený, boj proti terorismu v provincii je jednou z možných cest, kterou se Ankara může, či možná bude muset vydat.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  08:14 23.09.2018

  Czertik: Oficiálne im tam "vpustili" Turkov, ktorých už odtiaľ sotva niekto dostane preč (pre porovnanie - všetky ich doterajšie okupácie sýrskeho územia boli úplne svojvoľné ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Oficiálne im tam "vpustili" Turkov, ktorých už odtiaľ sotva niekto dostane preč (pre porovnanie - všetky ich doterajšie okupácie sýrskeho územia boli úplne svojvoľné akty). Kým pri predošlých trojstranných rokovaniach mali ešte asadovci nádej, že to tam proste dobyjú, tak ako predtým iné územia, lebo operáciu podporoval Irán a do značnej miery aj Rusko, v Soči Putin úplne otočil v prospech demilitarizácie. Z jeho strany to bolo absolútne pochopiteľné a logické, zo strany asadovcov však išlo o podraz.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  02:08 23.09.2018

  fenri: 1) současnost izraelských letadel a IL-20 byla už dávno vyvrácená. Jediný, kdo to tvrdí jsou rusové a jejich verze je vyvrácená např. syrskou televizí, která reportovala o ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  1) současnost izraelských letadel a IL-20 byla už dávno vyvrácená. Jediný, kdo to tvrdí jsou rusové a jejich verze je vyvrácená např. syrskou televizí, která reportovala o mnohem déle trvající protiletecké palbě, než jakou tvrdili rusové, aby jim vyšli časy.

  2) S-200 je SAHM. Tedy Syřané museli ozařovat cíl. Tedy i kdyby ta letadla tam byla najednou, furt by to muselo znamenat, že syřané dají PVO pokyn střílet na iljušina.

  czertik:
  to jako NATO poslalo stíhačky Izraele do útoku,? Nebo tam poslalo to ruské letadlo???Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  01:34 23.09.2018

  Muze me tu nekdo napsat o jake zrade syranu rusy v pripade idlibu se jedna ?

  Muze me tu nekdo napsat o jake zrade syranu rusy v pripade idlibu se jedna ?

 • Czertik
  22:14 18.09.2018

  stadna blabol Vice k tomu sestrelu ilu budu psat u nej, ale tohle dam sem. Ano, kdyby se izrael kdryl ruskym letadlem, byla by to ohromna prasarna...a jak presne pises rusko to ...Zobrazit celý příspěvek

  stadna blabol
  Vice k tomu sestrelu ilu budu psat u nej, ale tohle dam sem. Ano, kdyby se izrael kdryl ruskym letadlem, byla by to ohromna prasarna...a jak presne pises rusko to nemuze jen tak nechat prejit....a mozna prave O TO jde.
  Vzpomen si na sveho casu erogan naridit sestrelit ruske su-24 (a nemysli si, dovolit si sestrelit ktery uz opousti tvuj vzdusny prostor MUSEL odsouhlasit nekdo hodne vysoko, protoze vyjma stavu tesne pred valkou je to podle vsech normalnich pravidel asbolutne neomuvitelne).
  Tam z toho co "kdakal" na schuzi nato co hned byla kratce svolana, prezentoval rusko pomalu jako demona co chysta utok na turecko...a putin misto toho aby vlepil eroganovi policek a udelal presne to, co erogan chtel, putin udelal pravy opak, zachoval naprosty klid, a udelal z erogana hlupaka. A z tureckych pilotu pokud by chtely svuj kousek zopakovat diky nasezeni modernich sucek lovnou zver.
  A ted, kdyz diky tomu ze putin nezautoci proti baste teroristu v idlibu...tak veskera ta kolikrat i nesmyslna propaganda - o tom, ze muze byt nejvetsi humanitarni katastrofa v dejinach 21 stol...apod (jak, vzdyt tam zije min lidi nez se dostalo nelegalnich migrantu do eu za poslednich 5 let).
  A holt, protoze tahle karta nevysla...tak se holt zkousi vyrobit/pouzit jina. A to silna roztrzka mezi ruskem a izraelem by byla skutecne zajimava. Navic by dala opodstatneni zvyseni utoku nato proti asadovy a pripadne komplikaci ruskych operaci, zcela dle hesla - vzdyt prece chranime izrael pred zlovolnou ruskou agresi.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:30 18.09.2018

  fenri To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne... Hmmm..tak to sem netusil ze zapad uz ma stroj casu nebo tusitelke z minority ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  To bude asi trest za "Asadův" zítřejší chemický útok. Někdy holt ten time management drhne...

  Hmmm..tak to sem netusil ze zapad uz ma stroj casu nebo tusitelke z minority report.
  jinak skutecne je na miste se ptat "soudruzi za co" - protoze asad nic nepodnikl, ani tu bombu na ty teroristy/opozicniky/civili/deti/mravence nehodil.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:35 18.09.2018

  givicz: No tak Putin musí evidentne nájsť cestu ako s najmenšími škodami na prestíži vycúvať z počiatočných tvrdých vyhlásení o "vyhradení si práve Ruska na adekvátnu odpoveď". A ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  No tak Putin musí evidentne nájsť cestu ako s najmenšími škodami na prestíži vycúvať z počiatočných tvrdých vyhlásení o "vyhradení si práve Ruska na adekvátnu odpoveď". A Rusko nemá ako odpovedať. nehľadiac na to, že vec nemusí byť taká jednoznačná, ako sa prezentuje.

  Oficiálna ruská verzia znie, že sa Izraelci schovávali v tieni Il-20. Lenže popri radarovom odraze sú predsa zachytávané aj údaje z transpondéra, ktorý Il-20 technicky nemal mať dôvod vypnutý. Čiže aj keby u Sýrskej PVO nemali informácie o lete Il-20 a jeho trase, malo by sa im tam niekde ukázať, že ide o spojenecké lietadlo. jedine, že by aj Izraelci mali zapnuté transpondéry a signály by nejako "preskočili", lenže nestratila by potom schovávačka zmysel?

  Osobne ma napadla aj možnosť, či Sýrčania v danej situácii nestrieľali s tým, že aj keby zasiahli Rusov, bude to vlastne zaslúžený Boží trest za to, že majú s Izraelcami dohodu o "voľnom" bombardovaní a na dôvažok ich deň pred tým podrazili s Erdoganom.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:58 18.09.2018

  Dnes je na návštěvě Ruska premiér Maďarska Viktor Orbán (Rosatom staví novou Maďarskou elektrárnu Paks II ) byla zrovna teď tiskovka v Kremlu na které Putin odpovídal na otázku ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes je na návštěvě Ruska premiér Maďarska Viktor Orbán (Rosatom staví novou Maďarskou elektrárnu Paks II ) byla zrovna teď tiskovka v Kremlu na které Putin odpovídal na otázku ohledně tragédie IL 20...

  https://www.youtube.com/watch?...

  volný né moc dokonaly překlad:

  "Když umírají lidé zejména za takových tragických okolností je to neštěstí pro nás všechny pro naši zemi i pro blízké zemřelých.... co se týče vašeho srovnání, když byl Tureckou stíhačkou sestřelen náš letoun toto je úplně jiná situace ... tehdy Turecký stíhač vědomě sestřelil naše letadlo.. v tomto případě jde o shodu tragických událostí, protože Izraelské letadlo neútočilo na naše letadlo přímo.. nicméně musíme to ještě prostudovat .. co se týče odpovědi... tak ta se bude týkat především doplnění opatření k bezpečnosti našich vojáků, objektů v Sýrii.."

  Takže Putin chladí hlavy v Rusku, kde v médiích je velmi často žádaná tvrdá odpověď..... na druhé straně dost riskuje jelikož na internetu koluje dost videí s tím, že Putin peče ze sionistama, že v rodině měl židy atp....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:18 18.09.2018

  Standa: pokud útočili klouzavými bombami (jak někde zaznělo) museli být poměrně vysoko a blízko. Pak by se za radarový horizont těžko schovali. Naopak schovat z (v radaru) obřílího ...Zobrazit celý příspěvek

  Standa: pokud útočili klouzavými bombami (jak někde zaznělo) museli být poměrně vysoko a blízko. Pak by se za radarový horizont těžko schovali. Naopak schovat z (v radaru) obřílího Iljušina mi přijde nejen chytré, ale i (jasně, umřeli vojáci specialisté, kteří velmi pravděpodobně nikdy nic zlého nikomu neudělali) prostě vtipné. Prostě takový židovský, či spíše IAF vtípek.
  Ve světle toho sestřelu by fakt zajímalo, jak moc syrská a ruská PVO spolupracují. Chápu, že pokud jde o relativně masivní úder, tak na nějaké vykecávání není čas, ale autonomie syrské PVO mi přijde teda dost velká...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:23 18.09.2018

  Ministr obrany Ruska Sergej Šojgu telefonicky hovořil s ministrem obrany státu Izrael Liebermanem ( narozen 5. června 1958 Kišiněv, Sovětský svaz) .. Šojgu mu sdělil, že v důsledku ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministr obrany Ruska Sergej Šojgu telefonicky hovořil s ministrem obrany státu Izrael Liebermanem ( narozen 5. června 1958 Kišiněv, Sovětský svaz) .. Šojgu mu sdělil, že v důsledku nezodpovědných vojenských operací Izraelského letectva došlo ke tragédii při které zemřelo 15 ruských vojáků...

  VIDEO vyjádření ministerstva obrany Ruské federace k IL 20

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:54 18.09.2018

  StandaBlabol tak to přeložil google více jsem se v to napatlal... v podstatě neozbrojené nákladní letadlo IL 20 které bylo upraveno na radiotechnický boj v době sestřelu klesalo z ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol tak to přeložil google více jsem se v to napatlal... v podstatě neozbrojené nákladní letadlo IL 20 které bylo upraveno na radiotechnický boj v době sestřelu klesalo z letové hladiny 5km na přistání ... v tento moment došlo k překrytí stíhačky F16 a IL20 a následnému sestřelu S200...

  Jinak že se to stalo je důsledkem nezodpovědné agrese státu Izrael na území Sýriie...


  11:35
  Místo pádu ruského Il-20 bylo objeveno 27 km západně od vesnice Banias v provincii Latakia - ministerstvo obrany RF.

  11:30
  V současné době probíhá pátrací a záchranná operace v oblasti havárie IL-20.

  11:47
  V rámci operace na nalezení posádky ruského letadla Il-20 se zúčastnilo osm lodí, lodí a lodí ruského námořnictva, uvedlo ministerstvo obrany.

  "Na palubě ruských lodí byly přineseny fragmenty těl posádky a osobní věci, stejně jako ztroskotání letadel.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  10:47 18.09.2018

  givi, "sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense". Použít v jedné větě češtinu, azbuku (C-200) a angličtinu, tomu se říká dobrý překlad. Co takhle "sestřelen systémem S-200 ...Zobrazit celý příspěvek

  givi,

  "sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense". Použít v jedné větě češtinu, azbuku (C-200) a angličtinu, tomu se říká dobrý překlad. Co takhle "sestřelen systémem S-200 syrské protivzdušné obrany". Zbytek odstavce je podobně kvalitní.

  Nevěřím tomu, že by se IAF krylo ruským letadlem. Použít takhle bezbranné letadlo třetí strany by byla neskutečná prasárna. A Izrael by musel počítat s tím, že to Rusové nenechají jen tak. Navíc to vůbec nepotřebují, prostě vystoupají, vystřelí rakety a ukryjí se za radarový horizont než PVO zareaguje. Teda pokud vůbec potřebují před odpalem stoupat na výšku, kterou radary vidí. Dost možná ne, původně se ten útok připisoval francouzské fregatě.

  Syřani prostě začali střílet po všem, co viděli nad mořem. Jak jsi psal včera "Syrská PVO mohutně zasahuje ..."Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:28 18.09.2018

  schéma útoku vzdušných sil státu Izrael po Sýrii ze dne 17.09.2018
  https://pbs.twimg.com/media/Dn...

  schéma útoku vzdušných sil státu Izrael po Sýrii ze dne 17.09.2018
  https://pbs.twimg.com/media/Dn...

 • givicz
  09:52 18.09.2018

  Ruský Il-20 byl sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense, řekl ruský ministr obrany."Izraelští piloti, kteří se pokryli ruským letadlem, ji ohraničili pod ohněm vzdušných ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruský Il-20 byl sestřelen komplexem C-200 Syrian Air Defense, řekl ruský ministr obrany."Izraelští piloti, kteří se pokryli ruským letadlem, ji ohraničili pod ohněm vzdušných obranných prostředků Sýrie. Výsledkem je, že IL-20, jehož účinný reflexní povrch je řádově větší než velikost F-16, byl sestřelen raketou S-200.
  V důsledku havárie IL-20 bylo zabito 15 ruských vojáků. Toto bylo oznámeno ministerstvem obrany Ruské federace
  https://russian.rt.com/world/a...

  10:41
  Российский Ил-20 был сбит комплексом С-200 сирийских ПВО, заявило Минобороны России.

  «Прикрываясь российским самолетом, израильские летчики подставили его под огонь средств ПВО Сирии. В результате Ил-20, у которого эффективная отражающая поверхность на порядок больше чем у F-16, был сбит ракетой комплекса С-200», — говорится в заявлении.

  10:48
  В результате крушения Ил-20 погибли 15 российских военных. Об этом заявили в Минобороны РФSkrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:56 18.09.2018

  Ve svetle pravdepodobneho sestrelu Il-20 dostava giviczuv koment zcela necekany rozmer :D "POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve svetle pravdepodobneho sestrelu Il-20 dostava giviczuv koment zcela necekany rozmer :D

  "POZOR raketový útok na Sýrii .... údajně útok je veden z moře... Syrská PVO mohutně zasahuje ..."Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:27 18.09.2018

  Slavo, Pavol, Francouzi už to popřeli. Vypadá to, že Izrael útočil někde ze směru, kde plula francouzská fregata (a letěl ten Il-20), tak proto tolik zmatků. Ale Blondýnka může ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo, Pavol,

  Francouzi už to popřeli. Vypadá to, že Izrael útočil někde ze směru, kde plula francouzská fregata (a letěl ten Il-20), tak proto tolik zmatků. Ale Blondýnka může klidně dál trolit o reakci na zinscenovaný chemický útok. Tu skutečnost nerozhodí.

  Chudáci ti v tom Il-20. Jestli je trefila syrská SA-5 nebo něco podobně velkého, tak to letadlo bylo na kousky a neměli čas ani si nasadit padáky...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:59 18.09.2018

  Dokiaľ nebudú k dispozícii presnejšie časové údaje, by som poukázal na to, že podľa ruských zdrojov (RT) zmizol Il-20 „počas“ sledovania náletu štyroch izraelských F-16, zatiaľ čo ...Zobrazit celý příspěvek

  Dokiaľ nebudú k dispozícii presnejšie časové údaje, by som poukázal na to, že podľa ruských zdrojov (RT) zmizol Il-20 „počas“ sledovania náletu štyroch izraelských F-16, zatiaľ čo v súvislosti s odpálením rakiet z francúzskej fregaty píšu iba veľmi všeobecne, že k tomu došlo „večer“.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:39 18.09.2018

  Izrael přeci útočí jen na cíle Hizbaláhu a Iránu, které ho ohrožují. Přeci nebudou útočit na syrské elektrárny a hliníkárny vzdálené přes 250 km od Izraele. To by určitě ...Zobrazit celý příspěvek

  Izrael přeci útočí jen na cíle Hizbaláhu a Iránu, které ho ohrožují. Přeci nebudou útočit na syrské elektrárny a hliníkárny vzdálené přes 250 km od Izraele. To by určitě neudělali...:-)
  Spíš to vypadá, že je někdo smutný, že nám Púťa s Erdoganem ukradli tak krásnou humanitární katastrofu a tolik chemických útoků v Idlibu. Tolik materiálu nachystáno a teď k ničemu...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:32 18.09.2018

  Standa

  Rusko uz do toho zatiahlo aj Francuzov ked oznamilo, ze v case zmiznutia lietadla zaznamenalo odpal rakiet z oblasti kde operuju Francuzske lode

  Standa

  Rusko uz do toho zatiahlo aj Francuzov ked oznamilo, ze v case zmiznutia lietadla zaznamenalo odpal rakiet z oblasti kde operuju Francuzske lode

 • StandaBlabol
  07:28 18.09.2018

  Blondýnko,

  útočil Izrael a ten nikdy útoky nespojoval s chemickými zbraněmi. Útočí na Írán a Hisbaláh. Ale to víš moc dobře. Proto nejapný pokus o vtip.

  Blondýnko,

  útočil Izrael a ten nikdy útoky nespojoval s chemickými zbraněmi. Útočí na Írán a Hisbaláh. Ale to víš moc dobře. Proto nejapný pokus o vtip.

 • fenri
  07:18 18.09.2018

  Od moře útočili Francouzi, Blabole. Soudruhu Stando, co je na tom nejapného? My jsme ti hodní a útočíme na cizí státy jen když jde o chemické zbraně, ne? Někdy produkce selže a ...Zobrazit celý příspěvek

  Od moře útočili Francouzi, Blabole.
  Soudruhu Stando, co je na tom nejapného? My jsme ti hodní a útočíme na cizí státy jen když jde o chemické zbraně, ne? Někdy produkce selže a studio White helmets nedovalilo videa včas, no...:-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7