Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Letecký úder v západní části Idlíbu, ilustrační foto / Qasioun News Agency 

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a militantních protirežimních skupin v Sýri, kde se dle některých odhadů nachází téměř tři milióny obyvatel. Právě Idlíb je terčem očekávané ofenzívy jednotek Syrské arabské armády za podpory Ruska a Íránu.

„Boj proti terorismu v Idlíbu je nezbytnou součástí mise za návrat míru a stability do Sýrie, neměl by však vést k zranění civilistů […],“ uvedl íránský prezident Hasan Rúhání po posledním summitu vrchních představitelů Turecka a Ruska v Teheránu, který namísto mnohými očekávané dohody o klidu zbraní přinesl letecké útoky syrských a ruských jednotek na vesnice v jižní oblasti provincie Idlíb a na severu Hamá. 

Ačkoliv se ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexander Lavrentiev nechal slyšet, že existuje možnost zdržet se užití vojenského síly, a že je cílem ruské strany prosadit mírovou cestu řešení situace v Idlíbu, útoky na deklarované teroristické cíle v provincii nadále zintenzivňují.

Zatímco je syrská armáda obviňována z užívání barelových bomb a Rusko z odstřelování civilních cílů pod záštitou boje proti terorismu, zůstává pravdou, že je nyní provincie domovem desetitisíců opozičních jednotek (odhady pracují s cca 70 000 jednotkami radikálních, saláfistických, či umírněných ozbrojených skupin).

Dominantní pozici si zde vybudovala teroristická an-Nusrá, bývalá odnož al-Káidy a po sloučení s dalšími islamistickými skupinami známá jako Haját Tahrír aš-Šám, která ovládá okolo 60 % provincie. Dle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se pouze v Idlíbu nachází na 10 000 členů této teroristické organizace, vedle nich dále také radikální Ahrár aš Šám či Národní fronta osvobození (frakce Svobodné syrské armády, FSA) podporované Tureckem a mnoho dalších, kteří se do provincie stáhli zvláště po znovudobývání zbytku Sýrie režimními vojsky.

Právě nemožnost oddělit radikální skupiny od zbytku populace provincie byla důvodem, proč ruský prezident Vladimir Putin, stejně jako Hasan Rúhání, odmítl turecký návrh na klid zbraní v oblasti. Turecko se stejně jako OSN obává, že rozsáhlá vojenská ofenzíva v Idlíbu může způsobit masovou humanitární krizi, která by pro Ankaru znamenala příliv dalších desetitisíců uprchlíků. Mezi uprchlíky mohou být islamisté, čehož si je Turecko plně vědomo poté, co se množství radikálů do Sýrie dostalo právě přes turecké území.

Dle tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana Ankara není schopna přijmout další syrské uprchlíky, kterých je v zemi od počátku konfliktu v Sýrii na 3,5 milionu, a nehodlá tak nečinně přihlížet očekávané ofenzívě. Turecko za poslední dny posílilo svou vojenskou přítomnost v rámci pozorovacích postů v oblasti.

Je tedy pravděpodobné, že ruská strana bude tlačit na to, aby nedošlo k přímé konfrontaci tureckých a syrských vládních jednotek. Přestože Ankara varuje režim Bašára Asada před útoky na civilisty, nevyloučila vlastní aktivitu proti teroristickým skupinám jako je Haját Tahrír aš-Šám.

Erdogan navíc, jak bývá zvykem, to v obdobných situacích zkouší na více stran, přesto však jeho volání po větším zapojení Spojených států do nastalé situace v provincii zůstává nevyslyšeno. Zdá se tedy, že rozdělení Idlíbu na umírněnou opozici a radikální islamistické skupiny, jak si přeje Moskva, a následný, třebaže omezený, boj proti terorismu v provincii je jednou z možných cest, kterou se Ankara může, či možná bude muset vydat.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  21:09 14.09.2018

  Globe Element: soudím z to z toho, že se teď západ vyšiluje z toho, aby se nekonala ofenzíva na Idlib, kde je nejsilnější frakcí al-Kaidá, resp. její deriváty. Prostě se je snaží ...Zobrazit celý příspěvek

  Globe Element:
  soudím z to z toho, že se teď západ vyšiluje z toho, aby se nekonala ofenzíva na Idlib, kde je nejsilnější frakcí al-Kaidá, resp. její deriváty. Prostě se je snaží chránit.

  Bílý fosfor je prostě stejné svinstvo, jako chlor, ne-li horší. Když to s ním schytáte, je to peklo. Babička zažila raněné z Drážďan.

  Je mi jasné, že ztráty při dobývání města zábisí na spouště dalších faktorů, než jen velikost města. Nicméně indikátor to je. Prosté počty, jak sem hodil Džin (navíc dosti upravené) prostě o ničem nevypovídají. Dobývání malého města prostě bude vždy provázeno menšími ztrátami, než dobývání velkoměsta.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  20:54 14.09.2018

  palo,nic z toho, o čem píšeš, není žádná novinka. USA se rozhodně nikdy nechtěly dostat do přímého vojenského střetu s Ruskem, ovšem to platí i naopak, proto Rusko ani nemuklo, ...Zobrazit celý příspěvek

  palo,nic z toho, o čem píšeš, není žádná novinka.

  USA se rozhodně nikdy nechtěly dostat do přímého vojenského střetu s Ruskem, ovšem to platí i naopak, proto Rusko ani nemuklo, když USA poslaly do Sýrie pár Tomahawků jako gesto "trestu" za chemický útok. A taky nemuklo když USA anihilovaly jednotku žoldnéřů útočících na Kurdy, i když to byli Rusové. A naopak USA nijak nemaří ruské akce. Vědí, co je v sázce a neriskují malér.

  Dále, Rusko bylo na blízkém východě vždycky hodně vlivnou zemí, má to za rohem. Bylo hlavním podporovatelem Iráku, zásobovalo zbraněmi většinu arabských zemí, má už půl století základnu v Sýrii. USA díky válce v zálivu posílilo přítomnost v SA, je v Iráku, v Afghánistánu, Kataru, Rusko potřebuje misky vyrovnat. Navíc se staví plynovod Nabucco, to vymaní z Ruského vlivu Kazachstán a Turkmenistán. Pro Rusko se sice otevírá možnost spolupráce s Iránem, ale Irán není padlý na hlavu, pamatuje si snahu tehdejšího SSSR vytvořit z poloviny Iránu sovětskou republiku jakožto součást ruského impéria, takže kolem sebe dost opatrně našlapují.

  A Sýrie se hospodářsky na nohy rychle nedostane, pokud tam nepřijdou zahraniční investice. A ty musí přijít ze západních zemí, jinde nejsou. Ledaže by tam investovala Čína, ale ta není žádný filantrop.

  Suma sumárum, v Sýrii se nestane nic tragického (pro USA) když Asad vyhraje, a nestalo by se nic tragického pro Rusko, kdyby prohrál. Ve skutečnosti je výhra Asada lepší pro všechny - USA nemají žádného favorita, kterého tlačily k moci.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  20:30 14.09.2018

  fenri, s veškerou úctou, z čeho dedukuješ, že je Al Kaida náš kamarád? Rozdíl mezi bílým fosforem a chlorem je tento: chlor je plyn, prudce jedovatý, používá se pro otrávení ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, s veškerou úctou, z čeho dedukuješ, že je Al Kaida náš kamarád?

  Rozdíl mezi bílým fosforem a chlorem je tento: chlor je plyn, prudce jedovatý, používá se pro otrávení lidí, protože se šíří vzduchem. Fosfor je pevná látka, jedovatá, hořlavá, používá se do světlic nebo dýmových granátů.Jeho primárním účelem není někoho otrávit, i když při požití se to stane.Vzduchem se nešíří.

  Dále, množství mrtvých při útoku na město není dán jen velikostí města, ale samozřejmě závisí na hustotě osídlení, druhu útoku, eventuálním varováním před útokem a i na chování lidí. Je rozdíl, jestli mohou nebo nemohou utéct.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:56 14.09.2018

  Dzin - myslím, že operujete s čísly, která s realitou nesouvisí. Musolská márnice oznámila 9-11 000 mrtvých civilistů. Samozřejmě předpoklad, že všichni mrtvý se dostali do márnice ...Zobrazit celý příspěvek

  Dzin - myslím, že operujete s čísly, která s realitou nesouvisí. Musolská márnice oznámila 9-11 000 mrtvých civilistů. Samozřejmě předpoklad, že všichni mrtvý se dostali do márnice a nikdo nezůstal pod troskami je z říše snů. Na více místech se hovoří o 40 000 mrtvých. Deset tisíc jen na konto spojeneckého bombardování:
  https://zpravy.idnes.cz/bombar...
  V Iráku je podle Iraqui Body Count do roku 2011 na kontě USA 40 000 civilů.
  Aleppo má třikrát více obyvatel než Mosul. Přestože se nebojovalo v celém městě a přestože z obou měst řada civilů utekla, lze předválečné údaje pro účely orientační komparace přijmout. Je logické, že přři dobývání většího města s větší hustoutou osídlení a civilů (navíc s rekorní koncentrací dětských nemocnic) zemře adekvátně více civilistů. Navíc pokud boje vede unavená a hůře vyzbrojená armáda, lze očekávat collateral damages vyšší. Nicméně cca 3 x vyšší ztráty civilů při dobývání cca 3x většího města nesvědčí o nějakém zásadním jebání civilistů. Spíš bych řekl, že ty ztráty jsou v relaci a jsou asi dost konstantní. Zkuste nesoudit ztráty z toho, že v Aleppu byla v každém době jedna až dvě dětské nemocnice a v Mosulu nkdy žádná nebyla. Pooužití blího fosforu v bojích o Falludžu také nesvědčí o nějakých mimořádných ohledech k civilům. Mimochodem, může mi někdo vysvětlit, proč je bilý fosfor humánější zbraň, než chlor? Viděli jste následky?
  K Rakká - Rakká je cca 30x menší než Aleppo. Je snad logické, že při jejím dobývání padlo méně lidí. Porovnávejte porovnatelné.

  Dzine, probuďte se. Já někde tvrdím, že Rusko a Irán tvořily hlavní síly v boji s IS? Kde prosím?
  Tvdím, že tvářit se, že jediné zlo jsou islamisté, kteří zrovna v tuto chvíli mají nálepku IS je vrchol pokrytectví. Pořád si nezvpomínáte, kdo byl dřív našim nepřítelem? Byla to al-Kaida. Holt je dneska náš kamarád, Dvojčata zapomenuta, ale stejně nemám pocit, že boj proti islamistům a terorismu je trochu širší obor, než boj výhradně proti IS.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:38 14.09.2018

  Každý by měl objektivně přiznat,že až po zapojení Ruska se situace začala měnit. Dnešní Asadovu situaci zřejmě nelze charakterizovat jako „Pyrrhovo vítězství“, ale rozhodně není ...Zobrazit celý příspěvek

  Každý by měl objektivně přiznat,že až po zapojení Ruska se situace začala měnit.
  Dnešní Asadovu situaci zřejmě nelze charakterizovat jako „Pyrrhovo vítězství“, ale rozhodně není jednoznačným pánem situace na mnoha místech Sýrie.
  Zároveň USA ani Izrael nejsou kategoricky protiasadovští.To spíše EU s vyjímkou snad Itálie,přitom EU by na urovnání konfliktu měla mít zájem s ohledem na příliv uprchlíků.
  Údaje o civilních ztrátách budou vždy zkresleny podle toho,kdo je poskytuje.Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  19:05 14.09.2018

  fenri,
  navsteva psychiatrickej ambulanciee je pre teba riesenim. zijes mimo reality

  fenri,
  navsteva psychiatrickej ambulanciee je pre teba riesenim. zijes mimo reality

 • Dzin
  19:03 14.09.2018

  fenri Když to chceš srovnávat ztráty civilního obyvatelstva, tak alespoň nějaká fakta. Podle údajů OSN zemřelo při osvobozování Mosulu asi 2500 a zraněno bylo asi 1700 ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Když to chceš srovnávat ztráty civilního obyvatelstva, tak alespoň nějaká fakta.

  Podle údajů OSN zemřelo při osvobozování Mosulu asi 2500 a zraněno bylo asi 1700 civilistů. Nejběžněji se odhaduje kolem 5000 mrtvých, největší čísla jsou 9000 - 11000, jediný extrém potom mluví o 40 000 (stejně jako dál s extrémy nebudu pracovat).
  Při osvobozování Rakka se údaje pohybují mezi 1000 - 2000 mrtvými civilisty. A když si nakousl Falůdžu, tak v druhé bitvě bylo 500 - 800 mrtvých civilistů a v první 500 - 600 celkem tedy 1000 - 1400.

  V Bitvě o Aleppo bylo podle nejběžnějších údajů zabito 20 000 - 25 000 civilistů (podobně jako v předchozím extrémní údaje nepočítám), tedy víc, než za všechny tebou zmiňované tři bitvy.

  Celkem se údaje o mrtvých civilistech v Sýrii oscilují mezi 100 - 200 tisíci mrtvými (opět se dají najít extrémy a to až o 500 000 mrtvých civilistech) z čehož se 95 procent přičítá vládním jednotkám a jejich spojencům. Tudíž KOLTova replika není zase tak od věci.

  Pokud to chceš srovnávat s války vedených Západem, potom od roku 2002 pokud vezmu největší běžný odhad (opět ne extrémy) potom USA, NATO a další spojenci nesou odpovědnost za smrt maximálně 20 000 civilistů v Libyi, 40 000 v Iráku, 12 000 v Afghánistánu a 500 v Sýrii při úderech na IS. Celkem tedy za posledních 16 let ve větších konfliktech maximálně cca 70 000 mrtvých civilistů (extrémy jsou údaje až desetkrát menší i větší,).

  Ohledně boje s IS by bylo dobré si o tom něco nastudovat, protože Asad, Rusko a ani Írán rozhodně netvořili hlavní sílu v v boji proti němu, ta ležela na bedrech tzv. koalice vedená USA.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:47 14.09.2018

  pfninjo, už to nehulte. Tráva se nesmí balit do Haló novin, pak vznikají tyhle stavy. Velmoce dělají víceméně co musejí. Nejsou zdaleka tak svobodné ve svém konání a zdaleka tak ...Zobrazit celý příspěvek

  pfninjo, už to nehulte. Tráva se nesmí balit do Haló novin, pak vznikají tyhle stavy. Velmoce dělají víceméně co musejí. Nejsou zdaleka tak svobodné ve svém konání a zdaleka tak významně řízené Trumpovou laskavostí a Putinovou zběsilostí (či vice versa, jak je libo).Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  18:46 14.09.2018

  Danosť Nenaříkám tu nad ruskou propagandou a po pravdě ani nevím, na co přesně narážíš. O propagandě jsem psal dvakrát, jednou, že jsou si oba tábory Asad i opozice rovni a ...Zobrazit celý příspěvek

  Danosť
  Nenaříkám tu nad ruskou propagandou a po pravdě ani nevím, na co přesně narážíš. O propagandě jsem psal dvakrát, jednou, že jsou si oba tábory Asad i opozice rovni a podruhé, při hodnocení dopadů nasazení BOL na Rusko. Pokud si myslíš, že nemám pravdu, měl bys napsat proč. To co si napsal se tomu vůbec nevěnuje.

  Jinak ti pravděpodobně ušlo, že zde nikde nehodnotím, kdo je zlí a kdo dobrý. Pokud si nabyl tento dojem, že Rusko je zlé, z mého popisu postupu dobývání města, potom nemohu za to, že podobný postup se používá a ani za to, že na základě toho ti vychází obrázek Ruska jako zlého.

  Pokud chceš probírat strategickou bombardovací ofenzívu Západních spojenců počas WW2, tak potom spíše někde jinde a hlavně by nebylo od věci si k tomu něco nastudovat, protože to co si napsal je spíše jen deklarativní prohlášení bez podstatnějšího obsahu.Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  18:09 14.09.2018

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu v Syrii ako ani inde vo svete. Vojna v Syrii vznikla vinou USA a vsetkych mrtvych tam maju na svedomi americania. Teroristicke USA rado zvrhava, napada a bombarduje legalne vlady vid. Lybia,Irak ...a snazi sa ovladnut krajinu a dosadit si tam pajacov aby mohli krajinu devastovat a vycuciavat nerastne suroviny.Treba si dalej uvedomit, ze arabske krajiny nepotrebuju ziadnu zapadnu "demokraciu" ale tvrdy diktaturny rezim. Tieto krajiny maju uplne inu mentalitu a akekolvek vnucovanie im zapadneh sposobu zivota vedie krajinu len k horsiemu. Rusi su v Syrii legalne a bojuju proti USA vycvicenym teroristom. Drzost USA a ich nenazranost uz nepozna hranic. Jedine znicenie USA moze na svete zabezpecit trvaly mier.Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  18:09 14.09.2018

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek

  vazeni, treba si uvedomit jednu vec. USA je najvacsi terorista a zlocinec sveta. USA nikto neziadal aby sa hrali na nejakeho svetoveho policajta. USA nema co zasahovat do konfliktu v Syrii ako ani inde vo svete. Vojna v Syrii vznikla vinou USA a vsetkych mrtvych tam maju na svedomi americania. Teroristicke USA rado zvrhava, napada a bombarduje legalne vlady vid. Lybia,Irak ...a snazi sa ovladnut krajinu a dosadit si tam pajacov aby mohli krajinu devastovat a vycuciavat nerastne suroviny.Treba si dalej uvedomit, ze arabske krajiny nepotrebuju ziadnu zapadnu "demokraciu" ale tvrdy diktaturny rezim. Tieto krajiny maju uplne inu mentalitu a akekolvek vnucovanie im zapadneh sposobu zivota vedie krajinu len k horsiemu. Rusi su v Syrii legalne a bojuju proti USA vycvicenym teroristom. Drzost USA a ich nenazranost uz nepozna hranic. Jedine znicenie USA moze na svete zabezpecit trvaly mier.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:54 14.09.2018

  KOLT "Jinak pokud Assad nakope do p*dele Haját Tahrír aš-Šám (nebo jak se ti fanatici jmenují) bez zbytečných civilních ztrát, tak mu klidně poblahopřeju a budu mít radost. ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  "Jinak pokud Assad nakope do p*dele Haját Tahrír aš-Šám (nebo jak se ti fanatici jmenují) bez zbytečných civilních ztrát, tak mu klidně poblahopřeju a budu mít radost. Zatím se mu to nepodařilo ani jednou, zatím civilisty je*al, kdykoliv mu to vyhovovalo :-/ "

  Tak tohle je hodně vyzrálí názor a nebo spíš hodně přezrálí... Válka je svině a když se kácí strom, tak lítaj třísky. Podívej se na jakýkoliv konflikt či operace v tomto rozsahu v současnosti a minulosti. Civilní ztráty všude, kam se podíváš. Rakká či hlavně Mosul byl mlýnek na maso. Jen rozdíl byl v tom, že nás media neinformovala, že každým dnem USA bombardují 5 nemocnic, 10 jeslí, 20 MŠ a žádné děcko nemělo svůj vlog na netu.

  "Jestli se teď pohádáme s Tureckem, tak tu máme za chvíli další migrační vlnu. Ale určitě nám místní věrchuška vysvětlí, že za ni mohou zlé USA, protože .... můžou za všechno....

  "Jestli se teď pohádáme s Tureckem, tak tu máme za chvíli další migrační vlnu. Ale určitě nám místní věrchuška vysvětlí, že za ni mohou zlé USA, protože .... můžou za všechno...."

  Dobrá perla, hlavně by měla místní věrchuška vysvětlit, co jí brání zavřít hranice, pro nelegální migraci a proč stále přijímá nové a nové migranty ze všech koutů co se do Evropy valí. Také by mohla místní věrchuška informovat o tom, že do Sýrie se navrací uprchlíci a není jich zrovna málo. Ale to by věrchuška nemohla mluvit o tom, že Rusko či Asad vytváří uprchlíky.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:52 14.09.2018

  Mimochodem v aktuálním ATM je pěkný článek o vyšetřování kauzy Douma.Mírně řečeno nepotvrzuje slova KOLTa a dalších. Zajímavé je i to, že USA tvrdily, že k útoku byla použita směs ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem v aktuálním ATM je pěkný článek o vyšetřování kauzy Douma.Mírně řečeno nepotvrzuje slova KOLTa a dalších.
  Zajímavé je i to, že USA tvrdily, že k útoku byla použita směs chloru a organofosfátových nervově paralytických látek. Ovšem ty se nenašly ani v prostředí místa útoku, ani v biologických vzorcích udajných obětí. Docea zvlášní.

  Dušan: nevím, co je to za moc tvrdit, že jediní islamisté jsou ti z Daeše.
  1.) Není to pravda, al-Kaidá a její franšízy jsou také islamisté a ještě nedávno to byli naši nepřátelé, vzpomínáte?

  2.) Ty skupiny jsou natolik perosnálně propojené, natolik se lidé mezi nimi točí a sledují stejné hlavní cíle, že chtít bojovat jen proti IS je jako prohlásit, že divize SS Das Reich a Leibstandarte AH jsou zlé a je třeba s nimi bojovat a Totenkopf, Geyer a další jsou hodné a kdo na ně střílí je prevít.

  3.) i tak Rusové bojovali s IS, třeba kolem Deru, východně od Kuweiresu, později u Tabky, Palmyry...

  4.) je logické, že nejprve konsolidujete vnitřní frontu a likvidujete nepřátelské ostrovy ležící ve vašem týlu a na vašich komunikacích.

  5.) Je fakt srandovní, když někdo chce poroučet Rusům, v jakém pořadí a jakým způsobem mají livkodovat jaké islamisty. Na pořadí snad nezáleží, pannen v ráji je pro ně dost, ne?

  Jak jinak byste nazval to, co v poslední době, řeknemě dvou letech, Západ předvádí? O nezůčastněné civily mu jistě nejde, to jsme vidlěi v Rakká, Mosulu, předtím ve Falludži apod. Resp. jde jim o ně stejně, jako Rusům a jako jakýmkoliv vojákům v boji. Zabíjet je nechtějí, ale zatím nikdo neumí vést válku bez collateral damages.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:38 14.09.2018

  KOLT Takže zaprvé, ten kdo podal žádost o vyšetřování u OPCW byla syrská vláda. USA, žádné vyšetřování nepotřebovali, ty měli jasno hned a také konali. Ohledně zdržování ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Takže zaprvé, ten kdo podal žádost o vyšetřování u OPCW byla syrská vláda. USA, žádné vyšetřování nepotřebovali, ty měli jasno hned a také konali.

  Ohledně zdržování nemáš pravdu, první tým vyšetřovatelů při OPCW (FFM) dorazil do Damašku v rozmezí 12.-15.dubna. Druhý tým, do oficiálně nejmenované druhé země 16. dubna. 18. došlo ke střetu pomocného týmu FFM s nepřátelskou aktivitou a první vzorky mohli byli odebrány až 21. dubna. Bližší info ATM 9/2018.

  Pokud vyšetřovací tým podle tebe nemohl vstoupit do několika budov v jádrové zóně, tak jak tedy mohli zjistit, že bomba, která tam látky dopravila, byla shozená z letadla...

  Ne, není tomu tak, přesné epicentrum se nezjistilo, navíc opravdu netuším, kde si vzal to pravděpodobné shození bomby z letadla, teroristé říkali, že to shodil vrtulník a asi si to upravuješ s událostí, kdy byli nalezeny dvě tlakové lahve v budovách v blízkosti kráteru. U nich pokračují práce, jestli mají spojitost s incidentem či nikoliv.
  Je potřeba také uvést, že v době údajného útoku chem. zbraní lékaři z Centra pro smíření v Doumá nepřijali žádné pacienty s příznaky chemické otravy.

  Žádné sloučeniny chlóru používající se ve vojenských aplikacích se nenašli, jak tvrdíš, ale našli se různé chlorované látky společně se zbytky výbušnin. Vyšetřovací tým nadále vyhodnocuje významnost těchto výsledků. Organofosfátové nervově paralytické látky se nenašli vůbec žádné, tím dokonce argumentovali USA.

  Ano, na žádost syrské vlády provedla OPCW inspekci u dvou objektů, kde Sýrie měla podezření, že se zde vyráběli chemické zbraně. OPCW toto podezření nepotvrdila. Ovšem neříkali, že tam byli skladovány, jak tvrdíš.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:21 14.09.2018

  Globe Element, samozrejme, že pre USA a jeho spojencov na Blizkom vychode je vysledok vojny v Syrii katastrofou. Za prve, vojna dokazala, že Svetovy policajt si netrufne na ...Zobrazit celý příspěvek

  Globe Element,
  samozrejme, že pre USA a jeho spojencov na Blizkom vychode je vysledok vojny v Syrii katastrofou.
  Za prve, vojna dokazala, že Svetovy policajt si netrufne na Rusko a nakoniec aj Činu pri nejakom regionalnom konflikte.
  Za druhe, pre Iran, Irak a čiastočne aj pre Izrael sa Rusi stali dôležitymi partnermi pri riešeni ich vlastnej bezpečnosti.
  Za tretie, ak sa Syria rychlo hospodarsky dostane na nohy a je jedno s koho pomocou, plus Syrania su šikovni ludia, bude pre každeho jasnym prikladom, že vobec svet dmes nepotrenuje USA a EU. Proste nepotrebuješ europske a americke peniaze, technologie, pomoc a čo uplne najdoležitejšie politicko-vojenske spojenectvo.
  Za štvrte, zatuchnute monarchie budu mat vo svojej blizkosti krajinu, kde islam bude vytesneny na okraj spoločnosti. Syrska spoločnost dostala hroznu priučku, že vlada diktatora je rozhodne lepšia, než "islamska starostlivost" Saudov, Kataru a naboženskych vodcov.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:49 14.09.2018

  stronger.p Oni tam neostanú ..... V pondelok som bol na prednáške o Idlibe .... žiadne dobré riešenie tu neexistuje, to bol záver všetkých rečníkov. fenri Nie je ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p

  Oni tam neostanú .....

  V pondelok som bol na prednáške o Idlibe .... žiadne dobré riešenie tu neexistuje, to bol záver všetkých rečníkov.

  fenri

  Nie je všetko čierno-biele, ale diskutovať o tom, že západ zachraňuje islamistov je trošku úsmevné ... hlavne pri zohľadnení faktu, že Rusko "zabúdalo" na IS pravidelne od začiatku svojho angažovania v Sýrii ... no a potom bolo strašne pobúrené na "zlý" západ, keď ich IS zahanbujúco vyprášil z Palmýry : )Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:35 14.09.2018

  Kolt, Asad drtí civily? Nebo prostě umiraji jako lidské štíty islamistů? Mrkněte se, kolik bylo mrtvých při dobývání Rakka a Mosulu. Dobývali ho ti hodní. Chlor najdete kdekoliv v ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, Asad drtí civily? Nebo prostě umiraji jako lidské štíty islamistů? Mrkněte se, kolik bylo mrtvých při dobývání Rakka a Mosulu. Dobývali ho ti hodní. Chlor najdete kdekoliv v urbannim prostředí a díra do střechy a plechový sud upatlaný od Sava také není taková výzva. V normálním soudním procesu byste se s takovými důkazy asi moc nechytil. Při vší účtě takovýto důkaz chemickeho útoku vám výrobním za odpoledne. Zajímavé, že ve skutečné náročných a kritických situacích (Deir, Allepo, Palmyra) nebyly chemicke zbraně použity, když mají takový strategický význam jak tu kdosi (vy ne) naznačoval. Ale vždy se objeví chvili po varování Západu že se nesmí použít a vždy v situaci, kdy jsou islamisté v krizi. Určitě náhoda. Pokaždé...Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:18 14.09.2018

  dusan, přenechat Turecku navždy tu enklávu se všemi (i vytlačenými z Idlíbu) teroristy a veškerými "demokratickými" složkami, je malá cena za vyhranou, bohužel občanskou, válku.

  dusan, přenechat Turecku navždy tu enklávu se všemi (i vytlačenými z Idlíbu) teroristy a veškerými "demokratickými" složkami, je malá cena za vyhranou, bohužel občanskou, válku.

 • GlobeElement
  16:14 14.09.2018

  palo, proč by měl být "výsledek ruské mise v Sýrii" pro USA katastrofou? V případě vítězství Asada je nejhorším možným výsledkem zachování (nebo obnova, jak libo) předválečného ...Zobrazit celý příspěvek

  palo, proč by měl být "výsledek ruské mise v Sýrii" pro USA katastrofou? V případě vítězství Asada je nejhorším možným výsledkem zachování (nebo obnova, jak libo) předválečného stavu. Rusko má v Sýrii základnu od roku 1971.
  Reálne bude Sýrie potřebovat peníze na obnovu a Rusko mu je nedá, protože nemá. Irán na tom není lépe. Arabské země peníze mají, ale státu s iránskou vojenskou silou na svém území je nebudou chtít dát.Takže zbývají USA.
  Sýrie se nakonec musí s USA dohodnout. Jinou cestu nevidím.Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  16:03 14.09.2018

  A tu sú obe strany hlúpe obahovači Ruska aj USA, ved si uvedomte že jedna strana bez dôkazov obviňuje druhú a argumenty čo tu píšete sedia na obe strany rovnako, rozdiel je len v ...Zobrazit celý příspěvek

  A tu sú obe strany hlúpe obahovači Ruska aj USA, ved si uvedomte že jedna strana bez dôkazov obviňuje druhú a argumenty čo tu píšete sedia na obe strany rovnako, rozdiel je len v svetonázore.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7