Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruský tank T-14 Armata. / Boevaya mashina; CC BY-SA 4.0

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení palby z tanku T-14 Armata. Půjde mimo jiné o systém automatického sledování cílů a počítač řízení palby.

Podle ruského deníku Izvestija systém automatického sledování umožňuje střelci na monitoru jednoduše označit nepřátelský cíl. Po stisknutí tlačítka se hlaveň (i věž) natočí směrem k cíli a začne jej sledovat až do chvíle výstřelu. Automatický systém přitom sleduje pohyb vlastního tanku i cíle, vzdálenost, meteorologické podmínky, stav hlavně (zakřivení), atd.

Takovým způsobem se výrazně snižuje čas od objevení cíle až po jeho zničení, protože veškeré zaměřování obstarává automatika. Střelec pouze označuje jeden cíl za druhým na monitoru a automatika dělá vše ostatní.

Tento pokročilý systém řízení palby je nyní testován na tancích Armata. Až skončí vojenské zkoušky tanku Armata, ruské ministerstvo obrany chce systémem řízení palby tanku Armata vybavit starší tanky T-72 a T-90. První prototypy takto modernizovaných T-72/T-90 se objeví za dva až tři roky.

Podle deníku Izvestija méně pokročilou schopnost automatického sledování cílů má také modernizovaný tank T-72B3. Tank T-90 ale takovou vlastnost úplně postrádá.

Instalace hardware z T-14 Armata do T-72 a T-90 nebude problém, protože oba tanky jsou vybaveny ruským prostředkem řízení palby Kalina. Hlavní výzvou se stane odladění softwaru pro konkrétní typ tanku. Pro odladění software budou nutné rozsáhle střelecké testy v polních podmínkách.

“Hlavní síla těchto systémů je úplné vyloučení člověka z procesu míření, což je důležité zejména ve stresovém bojovém prostředí,” říká Alexej Chlopotov, ruský vojenský analytik. Podle Chlopotova bojová hodnota tanku s touto technologií a pokročilým multikanálovým zaměřovačem vzroste několikanásobně.

“Každý výstřel se stává naprosto přesným a mnohem rychlejší ve srovnání s ručním mířením. Střelec pouze zvolí cíl a systém automatického sledování a počítač řízení palby udělá zbytek za pár sekund. Pak zvolíte jiný nepřátelský tank a opakujete postup,” dodal Chlopotov.

Schopnost automatického sledování cílů získal vůbec jako první v roce 1990 sofistikovaný japonský tank Type 90, později izraelský tank Merkava Mk3 Baz a nejnověji jihokorejský K-2 Black Panther.

Jak připomíná deník Izvestija, je zajímavé, že podobnou schopnost postrádají západní tanky - zřejmě kvůli vysokým nákladům a složitosti zapracování technologie do stávajících systémů řízení palby. Schopnost automatického sledování cílů získají až budoucí tanky M1A3 Abrams nebo modernizované verze německých tanků Leopard 2 MBT Revolution.

Ruská armáda v budoucnu plánuje provozovat pouze 2300 tanků T-14 Armata, ale při současných výrobních možnostech firmy UralVagonZavod (výrobce T-14) Rusové všechny T-14 získají až po roce 2030 - i když i toto je optimistický scénář počítající s postupným zvyšováním rychlosti výroby. Podle vlastních slov UralVagonZavod umí vyrábět po plném rozběhnutí sériové výroby “pouze” 120 tanků Armata ročně.

Z důvodu pomalého tempa výroby tanků Armata ruská armáda znovu reaktivovala uložené tanky T-80BV a počítá s další modernizací a provozem tanků T-72 a T-90.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Turecko-indonéský střední tank MMWT

Turecká firma FNSS a indonéská PT.Pindad společně vyvíjejí nový střední tank MMWT (Modern Medium Weight Tank). MMWT vzniká především pro potřeby indonéské armády.

2S4 Tulpan: Největší ruský minomet opět v akci

Před několika dny ruská armáda provedla cvičení v Přímořském kraji na ruském Dálném východě u hranic s Čínou. V akci byly po dlouhé době viděny těžké samohybné minomety 2S4 Tulpan ráže 240 mm.

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační strategii pro blízkou i vzdálenější budoucnost. Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (U.S. Army Training and Doctrine Command) označuje strategii jako Velká 6+1 (Big 6+1) s odkazem na současnou strategii Velké pětky (Big Five).

Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky

Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet na repasování sovětské/ruské techniky ve výzbroji srbské armády. Podle srbských vládních představitelů je nákup zbraní reakcí na posilování chorvatské armády.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 8
 • semtam
  17:40 06.01.2017

  PavolR

  Takže znovu nikde opravdu nikde jsem nezaznamenal problém při prodeji sovětské techniky. I když napíšete velkým písmem slovo legálně, tak to na věci nic nemění. Některé státy si i neprávem přivlastňují pravidla pro prodej techniky. Viz. Švédsko a jejich pohoršení nad tím, že Excalibur prodal BVP-1 Iráku.
  To, že nějaký stát dává námitku, že nesouhlasí s prodejem techniky s jakou je nějakým způsobem spjat automaticky neznamená, že tato námitka je právoplatná.

  Nikde jste to nedokázal a tudíž se jedná jen o váš konstrukt.

  Ohledně pořizování T-72. Států co vlastní T-72 je celá škála. Třeba Finsko by byl asi vhodný dodejce. Velké množství dále vlastní Bělorusko, Kazachstán a Rusko. Obrátit by se ještě šlo i na Polsko, atd.

  A i kdyby vaše spekulace s Ruskem byla pravdivá, což jste sice nijak nedokázal, tak Rusko by nejspíš s prodejem souhlasilo.

  Gloton

  Chováte se jako když někdo vezme hošíkovi lízátko a kopáte kolem sebe, ani si asi neuvědomujete, že jste nedal pro vaše tvrzení jediný relevantní údaj a se ho ani nepokusil popsat. Vím, v jednoduchosti je síla.

  Dzin

  Ano, debata ohledně ERA byla vedena velmi jednoduše. Pro představu i když počítám, že ji máte dám odkaz na článek, který popisuje o kolik se zvýší ochrana různých partií tanku T-72M4CZ proti různým druhům střel.

  http://www.army.cz/avis/publikace/zbrane_technika/modernizovany_t72.pdf

 • Dzin
  12:10 06.01.2017

  Ještě bych zareagovat na debatu ohledně reaktivního pancíře (ERA). V ní se jednak spojovalo několik věcí dohromady (typy ERA, typy zneškodňované munice atd.) a ne zcela přesně se uváděla její funkce.

  Nemyslím si, že by tu v debatě byl prostor na to obsáhleji to rozebrat, ale základ je, že je nutno rozlišovat těžkou a lehkou ERA a jejich působnost proti průbojné podkaliberní a průpalné munici a stejně tak i blíže rozebrat funkčnost tandemových hlavic a v neposlední řadě i trochu historii vzniku ERA, protože ta také napoví, jak to s jejím určením (zda je doplňková či hlavní) vlastně je.

 • Dzin
  12:03 06.01.2017

  Ze začátku se tu objevilo tvrzení, že Abramsy jsou pro eventuální nákup moc drahé. To nemusí být pravda.

  Poslední větší nákup realizovalo Maroko, které nakoupilo modernizované verze Abramsů (M1A1SA bez pancíře z ochuzeného uranu uvedené do tzv. nulové kondice) za cca 2,4 mil dolarů jeden.
  Celkový kontrakt je na 358 mil. dolarů což je dnes zhruba 9,2 mld korun. V ceně kontraktu byla zahrnuta i logistická a výcviková podpora plus munice a další vybavení pro provoz. To není špatná cena, když to třeba porovnáme s nákupem Pandurů kde za 107 strojů jsme zaplatili 14,4 mld korun.

 • Gloton
  01:41 06.01.2017

  semtam

  Vzdávam to.......problematice pořádně nerozumíš, odbornou pomoc jsi nevyhledal....a je evidentní že před tvým vyléčením, bylo-li by možné, nemá další debata smysl.

 • PavolR
  18:38 05.01.2017

  semtam:

  A týmto sa dostávame naspäť k podstate celej tejto diskusie - teda nakoľko sú vlastne sovietske T-72 voľne a LEGÁLNE dostupné:
  - V krajinách, kam boli predané priamo, zrejme budú obmedzujúce zmluvné podmienky, ako som to demonštroval na Maďaroch. Na tom sa už myslím zhodneme.
  - Z tretích krajín, kam boli reexportované, hlavne afrických, by som ja osobne nekúpil naspäť ani klinec. Nehovoriac o tom, že ich tam zjavne "potrebujú".
  - Z postsovietských krajín je už asi Ukrajina v passe a kto vie, koľko by toho ešte mohlo mať na sklade Bielorusko. Ostatné ktovie. Hoci by v prípade hlbšej modernizácie úplne stačili aj kanibalizované korby a veže.

 • semtam
  18:18 05.01.2017

  PavolR

  A další věc. SU-25 vyvinutý sice Suchojem, ale vyráběný v Gruzii. Potřebuje Rusko či někdo jiný souhlas Gruzie k prodeji SU-25. Ani h*vno co.

 • semtam
  18:00 05.01.2017

  PavolR

  A o smlouvách to právě je. Proto i klidně licenční smlouva může znamenat to, že země, kde se technika vyrábí ji nemůže dále exportovat, či jen ze souhlasem.

  Tudíž nikde opět nevidím důvod, aby Rusko mělo jakési všeobecné právo na kontrolu prodeje sovětské techniky. Vše záleží na smluvních podmínkách a vzhledem k tomu, že nikde nedošlo zablokování prodeje a tato technika se prodává jak housky v krámě, tak nepředpokládám, že Rusko či potažmo Sovětský svaz tuto podmínku uplatňoval.

  Navíc i kdyby jí uplatňoval, jak jí může uplatnit na následnické státy SSSR.

 • PavolR
  17:36 05.01.2017

  semtam:

  Motáte tu dve na tri.
  Nikdy som nehovoril o licenčných zmluvách (ktorých presné znenie nepoznáme) ale o kúpno-predajných zmluvách (ktorých presné znenie tiež nepoznáme :D ). Z odpovede maďarského ministerstva je jasné, že problém s predajom nebol iba pre to, že nešlo o sovietsku techniku (čiže neviem, čo tu motáte s pokutami).

  Z reakcie ministerstva jasne vyplýva, že Maďarsko by legálne (!!!) nemohlo predať techniku zakúpenú od ZSSR tretím krajinám bez súhlasu Ruska (teda prinajmenšom také je stanovisko Moskvy). Najskôr pôjde o nejakú poistku v pôvodnej predajnej zmluve. Toto celkom iste platí aj pre iné krajiny, kam ZSSR techniku predával.
  Nakoľko si toto právo uplatňuje je jeho vec. Z celého prípadu je podľa mňa najpodstatnejšie to, že ak by Rusko prišlo na to, že jej takáto technika predávaná niekam, kde to nechce, určite by si uplatnilo nárok takúto transakciu zablokovať.

 • semtam
  17:16 05.01.2017

  Gloton

  Já sem nemusím dávat nějaké nesmysli.

  Ano, rozhodující vliv na probití tanku má dynamická ochrana. Dokonce širokou škálu střel dokáže zneškodnit natolik, že hlavní pancíř se obejde bez poškození.

  Asi si dynamickou ochranu představuješ jako ono pověstné "Brežněvovo obočí" u T-62 či obdoba T-55AM2. Ne to opravdu nebyla dynamická ochrana, ale přídavný pancíř.

  Kde nerozumím aktivní a dynamické ochraně tanku? Aktivní ochrana střelu ničí před tím než se dotkne tanku. Dynamická ničí až při dotyku s tankem, tedy s ní jako takovou (dynamickou ochranou) aby si to pochopil.

  PavolR

  Zase nic, kdy tedy Rusko zakázalo či vymáhalo "pokutu" za prodej sovětských zbraní? ČR prodala T-72 i do USA. To, že se ozvalo v závislosti na Gruzii s důvodem neoprávněného prodeje nedokazuje nic. Platilo Maďarsko pokutu na nedodržení smlouvy? Nikde nic, jen nějaká zmínka o nevoli Ruska až dlouho poté, co technika dorazila.

  Dejte mi zdroj, kde se popisuje zákaz prodeje bez souhlasu RF na sovětskou techniku či její licenční kopie. Vše nasvědčuje tomu, že nic takového neexistuje. Technika se prodává úplně hladce. Tedy až na československé BVP-1, kdy původní vlastník NDR po spojení s SRN je prodal do Švédska, následně je koupil Excalibur (toho času) a čekal na schválení souhlasu německé vlády o schválení prodeje do Iráku, protože Německo když je prodávalo Švédsku tak si smluvně zajistilo, že případný následný prodej musí posvětit německá vláda.

 • PavolR
  15:34 05.01.2017

  Semtam:
  Zaujímavá logika.
  Takže keď sa maďarské ministerstvo obrany oficiálne háji voči obvineniam Moskvy, že predali do Gruzínska sovietsku techniku bez povolenia Ruska prehlásením, že išlo o československú techniku, ktorej predaj nepodlieha schváleniu Ruska, nie je to dostatočný dôkaz, že Rusko má právo schvaľovania predaja sovietskej techniky (obzvlášť vyrábanej na území dnešného Ruska)? :D

  Prikladám dlhší článok, kde je o tom tiež reč, príjemné čítanie: :p
  http://gyomberbela.blog.hu/2016/05/16/vajon_a_varsoi_nato_csucson_kiszabadul_gruzia_az_orosz_medve_markabol

Stránka 1 z 8