Systém Spyder pro AČR – technologický posun i šance pro český průmysl

Systém Spyder pro AČR – technologický posun i šance pro český průmysl
Odpalovací zařízení komplexu Spyder na podvozku Tatra / Foto: Rafael Advanced Defense Systems (Zvětšit)

Armáda České republiky se v loňském roce rozhodla pořídit izraelské komplexy protivzdušné obrany Spyder, které pocházejí od společnosti Rafael Advanced Defense Systems. Jedná se o vysoce pokročilý prostředek, který využívá univerzální střely Python-5 a Derby, které kombinuje s výkonnými radiolokátory a špičkovými prostředky velení a řízení.

Česká armáda, jež nezbytně potřebuje nahradit zastaralé sovětské protivzdušné systémy Kub, tak získá velice účinný zbraňový systém, který staví na spojení moderních technologií a dlouhých zkušeností, jelikož společnost Rafael již desítky let patří mezi významné dodavatele izraelské armády. To současně znamená velkou šanci pro český obranný průmysl, který může prohloubit spolupráci s tím izraelským a těžit z jeho pokročilých technologií.

Subjekt, který dnes nese jméno Rafael, byl založen již roku 1948, resp. krátce po vzniku Státu Izrael, ale tehdy pod názvem Hemed, což je hebrejský akronym pro „Vědecký sbor“. Poté byl název změněn na Emet a v roce 1954 na současnou podobu Rafael, což se zdánlivě shoduje se jménem biblického archanděla. Ve skutečnosti se však opět jedná o hebrejský akronym, který znamená Úřad pro vývoj zbraní. Dlouhé roky šlo skutečně o vládní agenturu, nikoli o firmu v pravém slova smyslu, což trvalo až do roku 2002, kdy byla dokončena restrukturalizace, jež znamenala přerod agentury Rafael na obchodní firmu, byť většinově stále ve vlastnictví státu, což u velkých izraelských podniků v tomto sektoru není vzácnost. Tato transformace proběhla současně s velkým vzestupem Izraele na světovém zbrojním trhu, který se logicky odrážel též v nárůstu zisků. Rafael se stal ekonomicky prosperujícím podnikem, protože jeho výrobky se začlenily mezi mimořádně úspěšné artikly izraelského obranného průmyslu.


Odpalovací vozidla komplexu Spyder; větší foto / Foto: Rafael Advanced Defense Systems

Mezi zákazníky společnosti Rafael se koneckonců zařadila též Armáda Česká republiky, která se přidala do dlouhého (a pořád se prodlužujícího) seznamu uživatelů protitankových řízených raket řady Spike. Základní podoba vznikla ve druhé polovině 90. let, posléze se objevily četné další verze a v současnosti již střely řady Spike slouží ve více než třech desítkách zemí. Česká armáda si je vybrala jako výzbroj kolových bojových vozidel Pandur II CZ a stejné zbraně by měl nést i budoucí nový typ pásového bojového vozidla pěchoty. Z produkce firmy Rafael pocházejí i další systémy používané české armádou, například bojové věže KBVP Pandur II CZ s označením Samson RCWS-30 nebo zaměřovací a průzkumné kontejnery Litening 4i používané na gripenech českého letectva. Dalším produktem firmy Rafael, který si získal celosvětovou pozornost, je systém Trophy, tedy aktivní ochrana tanků a dalších bojových vozidel, která automaticky sestřeluje přilétající protitankové rakety. Dále lze zmínit např. protiletadlové řízené střely série Shafrir/Python nebo letecké protizemní řízené střely Popeye. Také tyto prostředky získaly úspěchy ve službách samotného Izraele i kontrakty na mezinárodním trhu.

Snad žádný produkt značky Rafael však nevzbudil takovou pozornost jako systém Iron Dome, jenž byl vyvinut jako prostředek ochrany proti dělostřeleckým raketám krátkého dosahu, které proti Izraeli odpalují palestinští či libanonští ozbrojenci. „Železná kopule“ vstoupila do služby v roce 2011, a ačkoliv zpočátku existovala skepse vůči tomu, zda se lze proti takovým malým raketám účinně bránit, záhy bylo nepochybné, že Iron Dome znamená obrovský zlom. Systém v reálném čase zachycuje a sleduje vypuštěné rakety, a jestliže zjistí, že by zasáhly obydlenou oblast, pak proti nim odpálí malé řízené střely Tamir. Praktické výsledky prokazují, že dokáže zneškodnit přes 90 % raket mířících na obydlené oblasti, což Iron Dome demonstroval rovněž v květnu 2021, kdy se rozhořelo další kolo konfliktu s hnutím Hamás. Systém se pochopitelně průběžně modernizuje, takže již dokáže likvidovat též bezpilotní letouny, a získal už i několik exportních úspěchů, a to včetně dodávky pro US Army.


Iron Dome; větší foto / Foto: Wikimedia commons

Některé technologie „Železné kopule“ využívá i komplet Spyder, který představuje mobilní systém vojskové a teritoriální protivzdušné obrany. Využívá původně letecké rakety Python-5 a Derby, z nichž první používá infračervené navádění ve dvou vlnových pásmech, zatímco druhá raketa sází na aktivní radiolokační navádění. V podle způsobu použití je možné střely doplnit též přídavnými urychlovači, jež přinášejí další prodloužení doletu. Systém Spyder si připsal několik exportních úspěchů, je totiž ve výzbroji několika armáda mj. Indie, Singapuru nebo Vietnamu. Dá se zapojit do integrované soustavy protivzdušné obrany, a tudíž může spolupracovat s dalšími výrobky z portfolia společnosti Rafael (jako je Iron Dome nebo protiraketový komplet delšího dosahu David’s Sling), avšak samozřejmě jej lze propojit i s produkty jiného původu, protože používá standardizované nástroje pro přenos dat.

Nejen díky své vysoké účinnosti, ale také díky své schopnosti integrace a spolupráce představuje systém Spyder pro Armádu ČR obrovský technologický a generační skok. Nyní se v jejích službách nacházejí sovětské systémy Kub, jejichž radiolokátory sice prodělaly dílčí modernizaci, ale základ tohoto protivzdušného systému pochází z poloviny 60. let. V minulosti se sice mluvilo i o hloubkové modernizaci, která by zahrnovala i úplně nové rakety, avšak v současnosti již něco podobného zjevně postrádá smysl. Armáda ČR si zvolila v praktickém provozu vyzkoušený systém Spyder, který se navíc může chlubit tím, že již za sebou má použití v reálném boji. Armáda ČR chce vybudovat moderní integrovanou soustavu protivzdušné obrany na soudobé úrovni a systém Spyder se stane jednou z jejích klíčových součástí.


Spike; větší foto / Foto: Rafael Advanced Defense Systems

Na tomto místě je vhodné zdůraznit i velké možnosti pro český obranný průmysl, které s touto volbou souvisejí. Akvizice systémů Spyder přináší velký potenciál pro české firmy i výzkumná pracoviště do budoucna. Izrael má poměrně dlouhou tradici technologické spolupráce s řadou zemí, které považuje za spojence. To se nepochybně týká i České republiky, která dlouhodobě a důsledně zastává jasně proizraelský postoj. Firma Rafael poskytuje i licence či další technologické transfery, což prokazuje mj. fakt, že několik států licenčně vyrábí protitankové střely Spike. Pro české firmy se tak nabízí možnost podílet se jako subdodavatelé na dodávkách kompletů Spyder jak pro Armádu ČR, tak pro případné další zahraniční odběratele.

Pro úplnost se dá dodat, že vedle obranných technologií představuje Rafael špičku také v řadě dalších oborů, mezi něž patří telekomunikace, medicína či produkce elektroniky. Společnost Rafael se také stala lídrem izraelského národního týmu pro kybernetickou ochranu (CERT) a poskytuje systémy kybernetické obrany. To jsou tedy další sektory, kde se nabízí možnosti rozvíjení kooperace s českými firmami, které se zabývají mj. nanotechnologiemi nebo 3D tiskem. Pořízení systémů Spyder tedy lze chápat jako další položku v portfoliu strategické spolupráce České republiky a Izraele, dvou malých zemí, které mají dlouhodobě velmi vřelé vztahy a nacházejí se v ne zrovna komfortní bezpečností situaci. Izrael před mnoha lety vsadil na špičkové technologie, díky kterým si vybudoval a dodnes udržuje ohromnou kvalitativní převahu nad potenciálními nepřáteli a stal se i světovou zbrojní velmocí. Právě to by pro Česko mělo být inspirací.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Strategické partnerství EXCALIBUR ARMY a RAFAEL

Společnost EXCALIBUR ARMY, přední český výrobce pozemní obrněné techniky, a společnost RAFAEL ...

Protivzdušná obrana České republiky: NASAMS vs. SPYDER

Armáda České republiky (AČR) se připravuje na výměnu zastaralých protiletadlových raketových ...

Armáda ČR získá izraelské protivzdušné systémy SPYDER

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahajuje jednání s izraelskou stranou ohledně dodávek raketových ...

Podepsáno: Maďarsko získá systémy protivzdušné obrany NASAMS

Poslední říjnový den generálplukovník Ferenc Korom, velitel maďarských ozbrojených sil, podepsal ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    • Scotty
      16:18 12.02.2022

      To je model, ne?

      To je model, ne?

      • petres
        09:57 13.02.2022

        Podle mne to není model. Jestli mne zrak neklame, tak tento konkrétní SPYDER veze 8x Python (na Derby to nevypadá)? Proti původním 4 by to byl dobrý upgrade.

        Podle mne to není model. Jestli mne zrak neklame, tak tento konkrétní SPYDER veze 8x Python (na Derby to nevypadá)? Proti původním 4 by to byl dobrý upgrade.

        • Csendes
          10:16 13.02.2022

          Samozrejme ze je to model. Treba sa pozrieť na detail pneumatík.
          Ze by armády zacali používať slick pneumatiky...

          Samozrejme ze je to model. Treba sa pozrieť na detail pneumatík.
          Ze by armády zacali používať slick pneumatiky...

    • flanker.jirka
      12:24 13.02.2022

      Vypadá to jako Spyder SR(ER) co mi na tom připadá nejzajímavější, je že hlava optického průzkumuje doplněna anténami AESA radaru, je to vidět za kabinou, nejspíše to bude na ...Zobrazit celý příspěvek

      Vypadá to jako Spyder SR(ER) co mi na tom připadá nejzajímavější, je že hlava optického průzkumuje doplněna anténami AESA radaru, je to vidět za kabinou, nejspíše to bude na výsuvném stožáru, když to má anténu radaru směrem dozadu, aby se to dostalo nad úroveň kontejnerů se střelami.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      12:31 13.02.2022

      ...jen aby nakonec nebyly v těch kontejnerech jiné střely, například Iron dome, ...

      ...jen aby nakonec nebyly v těch kontejnerech jiné střely, například Iron dome, ...

  • Barv666
    20:31 06.07.2021

    Zeptám se více znalých: považujete za OK, že bude zařazen systém vyzbrojený NATO-nestandardními střelami? Přišlo by mi mnohem rozumnější vybrat systém vyzbrojený stejnými střelami, ...Zobrazit celý příspěvek

    Zeptám se více znalých: považujete za OK, že bude zařazen systém vyzbrojený NATO-nestandardními střelami? Přišlo by mi mnohem rozumnější vybrat systém vyzbrojený stejnými střelami, jako užívá letectvo, tedy např. NASAMS.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:47 06.07.2021

      To je trochu komplikovanější otázka. V zásadě jistě je výhoda používat jeden druh rakety jak pro PVO tak pro letectvo, ale... Rakety AIM-9 a AIM-120 se stejně musí být pro použití ...Zobrazit celý příspěvek

      To je trochu komplikovanější otázka. V zásadě jistě je výhoda používat jeden druh rakety jak pro PVO tak pro letectvo, ale...
      Rakety AIM-9 a AIM-120 se stejně musí být pro použití v NASAMS upravit a pří použití z pozemního prostředku není jejich dostřel nijak oslňující. Samozřejmě existuje AMRAAM-ER, ale ten je zase nepoužitelný pro letectvo.
      Na druhou stranu je jsou rakety pro Spyder také použitelné pro letectvo. Rozhodně se nedá říct že jsou se standardy NATO jakkoli nekompatibilní (Python je například integrovaný pro F-16). Navíc při použití boosteru u raket překonává verze Spyder-MR dostřelem NASAMS.Skrýt celý příspěvek

      • Barv666
        21:44 06.07.2021

        Já jsem holt zavilý příznivec NATO-standardizace. Protože si nedělám iluze, že by letectvo i PVO dostali nějaké velké počty munice - a v případě průseru je určitě lepší, když kolem ...Zobrazit celý příspěvek

        Já jsem holt zavilý příznivec NATO-standardizace. Protože si nedělám iluze, že by letectvo i PVO dostali nějaké velké počty munice - a v případě průseru je určitě lepší, když kolem bude hromada států se stejnou municí, než mít nestandard z daleka. A IMO by i NASAMS byl plně dostačující.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          00:31 07.07.2021

          No, plně dostačující. Jak se to vezme. Jako čistě systém SHORAD ano, ale je potřeba vzít v úvahu že Spyder MR/LR má dálkový dosah jako ranné verze S-300. Tedy začíná se přibližovat ...Zobrazit celý příspěvek

          No, plně dostačující. Jak se to vezme. Jako čistě systém SHORAD ano, ale je potřeba vzít v úvahu že Spyder MR/LR má dálkový dosah jako ranné verze S-300. Tedy začíná se přibližovat systémům o třídu výše. Což je pro naší armádu, která v dohledné budoucnosti nic lepšího nedostane, celkem podstatné.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            07:48 07.07.2021

            Se systémem S 300 PMU bych to krom podobného dálkového dosahu, který činil 75 km moc nesrovnával. PMU měl obálku až do výšky 25 km a uměl působit na rychlejší cíle, včetně ...Zobrazit celý příspěvek

            Se systémem S 300 PMU bych to krom podobného dálkového dosahu, který činil 75 km moc nesrovnával. PMU měl obálku až do výšky 25 km a uměl působit na rychlejší cíle, včetně balistických střel krátkého dosahu. Obálku Spyderu najdete zde. https://www.rafael.co.il/wp-co... Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            09:03 07.07.2021

            Výškový dosah má pravda větší (ono taky požívá od dost větší raketu), ale například o protiraketové schopnosti prvních S-300 si nedělám iluze.

            Výškový dosah má pravda větší (ono taky požívá od dost větší raketu), ale například o protiraketové schopnosti prvních S-300 si nedělám iluze.

          • flanker.jirka
            17:40 07.07.2021

            Scotty Výškový dosah není pouze o velikosti rakety, musí být postavena tak, aby tam dokázala provádět korekce. Střely Python a Derby mají konstrukčně jiné určení. Působení S 300 ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Výškový dosah není pouze o velikosti rakety, musí být postavena tak, aby tam dokázala provádět korekce. Střely Python a Derby mají konstrukčně jiné určení.
            Působení S 300 PMU proti balistickým cílům bylo možné už u střely 5V55R, která měla max. dosah 75 km a byla stavěna proti cílům s rychlostí až 4300 km/h, což umožnilo působit na balistické střely krátkého dosahu.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:51 07.07.2021

            To byl Patriot PAC-2 teoreticky také. Ovšem prakticky se ukázalo že to taková sláva není. Vzhledem k tomu že se S-300 také poměrně hodné vylepšoval pochybuji že si první verze PMU ...Zobrazit celý příspěvek

            To byl Patriot PAC-2 teoreticky také. Ovšem prakticky se ukázalo že to taková sláva není. Vzhledem k tomu že se S-300 také poměrně hodné vylepšoval pochybuji že si první verze PMU vedli o moc lépe.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:57 10.07.2021

            Scotty V případě S 300 šlo hlavně o to, že exportní varianty verze PMU dostávaly starší řídící radary, které neposkytovaly z důvodu praktického dosahu informace o takovýchto ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            V případě S 300 šlo hlavně o to, že exportní varianty verze PMU dostávaly starší řídící radary, které neposkytovaly z důvodu praktického dosahu informace o takovýchto cílech. To byl i případ systému exportovaného do ČSSR.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:49 06.07.2021

      NATO nemá žádný standard pro pozemní PVO prostředky. NASAMS je v poměru cena výkon drahý a potenciál sestavy radaru ELM 2084 a Spyder MR je do budoucna větší, i o to že s poslední ...Zobrazit celý příspěvek

      NATO nemá žádný standard pro pozemní PVO prostředky. NASAMS je v poměru cena výkon drahý a potenciál sestavy radaru ELM 2084 a Spyder MR je do budoucna větší, i o to že s poslední verzi střel má označení ER a dosah až 80 km. Rafael k tomu radaru má integrován i systém C-RAM Iron Dome a protiletadkovy/protiraketovy systém David Sling (firma IAI pak i systém Barak MX s dosahem až 150 km) USA si také pořídili systém Iron dome. Sentinel od NASAMS nic z toho neumí a má i další nevýhody, delší časy na přesun a přípravu k palbě.Skrýt celý příspěvek

      • Barv666
        16:17 08.07.2021

        Ale my bychom měli, v co nejvíce věcech. Nejsme dost velcí na nestandardy, pokud je možné se jim vyhnout.

        Ale my bychom měli, v co nejvíce věcech. Nejsme dost velcí na nestandardy, pokud je možné se jim vyhnout.

        • flanker.jirka
          13:58 10.07.2021

          A co považujete za standard v této konkrétní kategorii zbraní?

          A co považujete za standard v této konkrétní kategorii zbraní?

  • flanker.jirka
    17:45 02.07.2021

    Do systému Spyder může český průmysl přinést jedině dobrou podvozkovou platformu a to ještě v případě, že se vše dobře naspecifikuje a nebude z toho slátnina. Rafael je špičkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Do systému Spyder může český průmysl přinést jedině dobrou podvozkovou platformu a to ještě v případě, že se vše dobře naspecifikuje a nebude z toho slátnina.

    Rafael je špičkou ve všem na co sáhne, k čemu by potřeboval český průmysl? ... jen a pouze ke splnění politického požadavku na průmyslovou spolupráci.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      21:19 03.07.2021

      Ovšem i tohle je příležitost pro naše subdodavatele. Už teď, bez ohledu na uzavření smlouvy, údajně Rafael zařadil některé české firmy do okruhu jejich dodavatelů.

      Ovšem i tohle je příležitost pro naše subdodavatele. Už teď, bez ohledu na uzavření smlouvy, údajně Rafael zařadil některé české firmy do okruhu jejich dodavatelů.

      • flanker.jirka
        22:59 03.07.2021

        Otázkou bude, o co půjde, aby to nedegradovalo výsledný produkt.

        Otázkou bude, o co půjde, aby to nedegradovalo výsledný produkt.

        • Scotty
          08:38 04.07.2021

          /Izraelci chtějí zapojit české podniky v několika kategoriích. V té nejnižší budou české firmy zajišťovat nákup a montáž běžných komerčních součástek, na střední úrovni bude český ...Zobrazit celý příspěvek

          /Izraelci chtějí zapojit české podniky v několika kategoriích. V té nejnižší budou české firmy zajišťovat nákup a montáž běžných komerčních součástek, na střední úrovni bude český průmysl vyrábět součástky systému Spyder podle izraelské výrobní dokumentace a na nejvyšší úrovni izraelský výrobce zadá, co má požadovaný subsystém splňovat, a čeští inženýři ho sami navrhnou.

          Konkrétně se podíl českého průmyslu bude týkat tatrováckých podvozků pod radary i odpalovače a další součásti systému, výroby komponent radarů MADR či finální montáže raket, které systém odpaluje. To ve výsledku znamená vysoký stupeň soběstačnosti České republiky při provozování systému Spyder v míru i v krizové situaci.
          Výrobce systémy Spyder, firma Rafael, se v rámci přípravy projektu seznámil se schopnostmi českého průmyslu a vysoce ocenil jeho úroveň. Proto bez ohledu na projekt Spyder pro Armádu ČR začlenil několik českých dodavatelů do dodavatelského řetězce pro své celosvětové projekty./
          https://www.czdefence.cz/clane... Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:58 04.07.2021

            To se čte dobře, protože pro systém, který má původ v zemi se kterou máme přímé spojení pouze letecky a to ještě přes uzemí, které bude brzy patřit machometánům, může být udržení ...Zobrazit celý příspěvek

            To se čte dobře, protože pro systém, který má původ v zemi se kterou máme přímé spojení pouze letecky a to ještě přes uzemí, které bude brzy patřit machometánům, může být udržení bojeschopnosti problém.
            Pro Rafael by to mohlo znamenat první jarní vlaštovku při rozhodování jiných členských zemí NATO.
            První věc, která už podle tiskových zpráv už má fungovat je montáž modulů AESA antény pro nové radary, ale to jde o projekt MADR a firmu IAI Elta, jejichž radary Rafael používá také.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Grohmann
            11:06 04.07.2021

            Nebo lodní a kontejnery poté vlakem přes Chorvatsko, Maďarsko a Slovensko. Takový nákladní RegioJet.

            Nebo lodní a kontejnery poté vlakem přes Chorvatsko, Maďarsko a Slovensko. Takový nákladní RegioJet.

          • Lukas
            11:52 04.07.2021

            Najważniejsze jest zdobycie kompetencji w zakresie modyfikacji systemu C3I. Bo to daje elastyczność - możliwość zmiany konfiguracji - podpinania nowych radarów innych radiostacji, ...Zobrazit celý příspěvek

            Najważniejsze jest zdobycie kompetencji w zakresie modyfikacji systemu C3I.
            Bo to daje elastyczność - możliwość zmiany konfiguracji - podpinania nowych radarów innych radiostacji, modernizacji oprogramowania etc.

            Montaż rakiet (pytanie ile rakiet musi zamówić ACR?) umożliwia późniejsze prace przy "kontroli" i przedłużaniu resursów" tych pocisków.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            14:49 04.07.2021

            Jan Grohmann
            Proto jsem psal slovo přímé spojení. Když je to přes třetí země, vždy může nastat problém s přepravou vojenského materiálu.

            Jan Grohmann
            Proto jsem psal slovo přímé spojení. Když je to přes třetí země, vždy může nastat problém s přepravou vojenského materiálu.

          • flanker.jirka
            14:59 04.07.2021

            Lukas AČR koupila radary ELM 2084 i pro základní průzkum vzdušného prostoru, pokud pořizuje Spyder s dalšími radiolokátory, tak pro efektivní využití si to vysloveně říká o to mít ...Zobrazit celý příspěvek

            Lukas
            AČR koupila radary ELM 2084 i pro základní průzkum vzdušného prostoru, pokud pořizuje Spyder s dalšími radiolokátory, tak pro efektivní využití si to vysloveně říká o to mít je v komplexním systému C4ISR.Skrýt celý příspěvek

          • Lukas
            17:14 04.07.2021

            Pro flanker.jirka - tak jak my w 1920 mieślimy "problem" z amunicją. To że dziś kupiliście izraelskie radary nie oznacza że za 5, 10, 15 lat nie będziecie chcieli czegoś zmienić. ...Zobrazit celý příspěvek

            Pro flanker.jirka - tak jak my w 1920 mieślimy "problem" z amunicją.

            To że dziś kupiliście izraelskie radary nie oznacza że za 5, 10, 15 lat nie będziecie chcieli czegoś zmienić.
            Swoją drogą - czy czeski przemysł nadal rozwija własne radary pasywne?Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            18:43 04.07.2021

            Lukas
            Společnost ERA vyvíjí a vyrábí pasivní systém Věra NG. Do AČR bude zaveden pod názvem DPET (Deployable Passive ESM Trucker).

            Lukas
            Společnost ERA vyvíjí a vyrábí pasivní systém Věra NG. Do AČR bude zaveden pod názvem DPET (Deployable Passive ESM Trucker).

          • flanker.jirka
            08:56 05.07.2021

            Lukas Armáda mění radary téměř po 40 letech používání a s ohledem na přístup politiků k obraně je jen malá šance, že budou chtít po několika letech investovat do dalších ...Zobrazit celý příspěvek

            Lukas
            Armáda mění radary téměř po 40 letech používání a s ohledem na přístup politiků k obraně je jen malá šance, že budou chtít po několika letech investovat do dalších technologií, aby udrželi obecně panující trendy ve světě.
            Pasivní technologie jsou doménou společnosti ERA Pardubice. Více najdete zde:
            https://www.era.aero/en/milita...
            Zcela nedávno tiskem proběhla zajímavá zpráva právě o systému Vera NG.
            https://www.idnes.cz/zpravy/na... Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:06 05.07.2021

            Scotty
            Je to slovo ve zkratce Trucker nebo Tracker? :-)

            Scotty
            Je to slovo ve zkratce Trucker nebo Tracker? :-)

          • Scotty
            13:56 05.07.2021

            flanker.jirka
            Drobná chybka.

            flanker.jirka
            Drobná chybka.

          • Nesher
            10:18 06.07.2021

            Flanker Takže jinými slovy říkáš, že bychom měli kupovat zbraně primárně ze sousedních zemí (aby tam nebyla ta třetí strana)? Zajímavý nápad, jen by to byla s výjimkou některých ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Takže jinými slovy říkáš, že bychom měli kupovat zbraně primárně ze sousedních zemí (aby tam nebyla ta třetí strana)? Zajímavý nápad, jen by to byla s výjimkou některých německých systémů, dost bída.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:45 06.07.2021

            Nesher Naprosto ideální by bylo mít vše tuzemské, což ne vždy jde. Tak že žebříček bych viděl následovně: 1. Domácí původ 2. Alianci partneři z Evropy 3. Alianci partneři že ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Naprosto ideální by bylo mít vše tuzemské, což ne vždy jde.
            Tak že žebříček bych viděl následovně:
            1. Domácí původ
            2. Alianci partneři z Evropy
            3. Alianci partneři že zámoří
            4. Ostatní země
            ...samozřejmě, jak píšete, je nutné přihlížet ke kvalitě a úrovni technologií
            Spyder není technologicky špatná volba, ale logistické riziko je vyšší než u systémů z Evropy.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            19:04 06.07.2021

            Flanker Nevím proč Vám vadí zámoří, většinou to nejlepší dostanete právě z USA. Navíc, problémy mohou nastat spíše se sousedy (evropskými aliančními partnery) než, že bychom se ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Nevím proč Vám vadí zámoří, většinou to nejlepší dostanete právě z USA.
            Navíc, problémy mohou nastat spíše se sousedy (evropskými aliančními partnery) než, že bychom se dostali do nějakého diplomatického konfliktu s USA, Kanadou či Izraelem.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:31 06.07.2021

            Nesher Zámoří mi nevadí, ale z hlediska logistiky to je potenciálně větší problém. Už jsme jednou měli spojence bez společných hranic a nedopadlo to dobře. Ale je pravdou, že ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Zámoří mi nevadí, ale z hlediska logistiky to je potenciálně větší problém.
            Už jsme jednou měli spojence bez společných hranic a nedopadlo to dobře. Ale je pravdou, že některé státy EU nás jsou schopny vydírat, protože už nejsme suverénní země.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            20:23 06.07.2021

            Jenže u toho spojence nebyl ani tak problém to, že jsme neměli společně hranice (takový ostatně ani nebyl k dispozici), ale to, že to byla spíše druhá liga (mocensky) čehož si ten ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže u toho spojence nebyl ani tak problém to, že jsme neměli společně hranice (takový ostatně ani nebyl k dispozici), ale to, že to byla spíše druhá liga (mocensky) čehož si ten spojenec byl vědom, kdežto ten současný je jediná světová supervelmoc, která definovala jakýsi "světový řád", který prostě hodlá udržovat i nadále.
            Navíc je technologicky, jak názorně dokázaly dva švýcarské tendry ( myslím, že zrovna Švýcarsko není třeba podezírat z nějaké politicky motivované preference) výrazně před všemi konkurenty.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:59 06.07.2021

            Nesher Francie a Británie snad před druhou světovou nehrály druhé housle? Jo, supervelmoc, ale afghance nechávají na holičkách, do jakého stavu dostali střední východ snad ani ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Francie a Británie snad před druhou světovou nehrály druhé housle?
            Jo, supervelmoc, ale afghance nechávají na holičkách, do jakého stavu dostali střední východ snad ani psát nemusím.
            Švýcarsko dospělo ke svému rozhodnutí po zralé úvaze. Takového uvažování naše MO evidentně schopné není. Tj. pořídit stíhače spolu se systémem velení a řízení a k tomu rovnou i PVO prostředek, tak aby šlo o ucelený systém. To u nad bylo naposledy společně v návaznosti za dob ČŠLA.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            13:40 07.07.2021

            Flanker Francie, protože o ní je tu řeč (s Velkou Británii jsme žádnou smlouvu neměli), byla koncem 30. let už druhá liga, ve srovnání s tou první (USA, Německo, Velká Británie), ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Francie, protože o ní je tu řeč (s Velkou Británii jsme žádnou smlouvu neměli), byla koncem 30. let už druhá liga, ve srovnání s tou první (USA, Německo, Velká Británie), to je prostě fakt.
            USA v Afghánistánu bojovaly 20 let, za tu dobu nebyli Afghánci schopni postavit stát a OS (i když do nich USA narvaly desítky miliard dolarů), které by dokázaly vzdorovat jedné guerillové skupině. Když místní nemají zájem, těžko čekat, že to za ně bude někdo řešit na vždy.
            Jinak antiamerikanismus není relevantní politický postoj, spíše diagnóza.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:07 07.07.2021

            Nesher Nesouhlasím s tím, že Francie byla brána a sama sebe brala v 30. letech jako mocnost druhé kategorie. Jejich chování tomu neodpovídalo. Osobní názor na činnost USA a ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Nesouhlasím s tím, že Francie byla brána a sama sebe brala v 30. letech jako mocnost druhé kategorie. Jejich chování tomu neodpovídalo.
            Osobní názor na činnost USA a "koalice ochotných" na středním východu mám konzistentní už od roku 2003 a nejde o antiamerikanismus, ale o nesouhlas s tím jak se supervelmoc zachovala. Stačí si přečíst zjištění komise Sira Johna Chilcota.
            Za diagnozu považuji Vaše nálepkování ostatních pro jiný názor. Prostě a jednoduše na činnost USA na středním východě mám jiný názor. Nemáme tu povinnost stát rovně "ohnutí" v řadě, jako za komunismu.
            Afghánistán se dohromady jen tak hned nedá a činnost USA tomu rozhodně nepřispěla, už vůbec né ostudné opuštění základny Bagram v noci bez rozloučení, loutkové vlády nezabraly. Scénář podobný Kosovu, které je bez subvencí také stát neschopný své existence, něco podobného jako, kdyby jste si představil samostatnou romskou čtvrť Chánov bez ČR.
            Afghánistán jste moc nepochopil, tam přece nejde pouze o jednu guerillovou skupinu, to je jiný svět s jinou kulturou. Pokud by Afghánci sami chtěli, tak se Talibanu dokáží zbavit, jen se podívejte na čísla policistů a vojáků dezertujích k Talibanu a ostatním skupinám, rostlo to rok od roku s tím jak je spojenci vycvičili. Za 20 let působení USA v AFG se několikrát znásobila produkce drog a ani s tím USA nebyly schopny nic provést, přestože bylo jasně prokázáno, že se finance z drog používají na nákup zbraní pro povstalce.
            A co zbytek středního východu? ...tam si za současný chaos a války mohou sami, že?Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            12:00 10.07.2021

            Flanker Francie byla mocnost druhého řádu, což dokázala tím jak se bála hájit systém, který sama vybudovala. Afghánistán jak sám tvrdíte, je jiná kultura, pokud se jim Taliban zdá ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Francie byla mocnost druhého řádu, což dokázala tím jak se bála hájit systém, který sama vybudovala.
            Afghánistán jak sám tvrdíte, je jiná kultura, pokud se jim Taliban zdá jako vhodné řešení, tak ho dostanou, šanci na lepší systém dostali.
            Vaše názory na Střední východ a USA obecně jsou jen Vaše a takovou mají relevanci. Faktem je, že USA prostřednictvím NATO ,(bez nich NATO nemá smysl) garantují naší bezpečnost. A to, že to funguje dokazují Baltské země, nebýt jejich členství v NATO, tak už se dnes v takové Narvě prohání "zelení mužíci" a šéf místního podsvětí vede "boj" za osvobození od "degenerovaných západní demokracie"Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
      10:11 04.07.2021

      Náhodou český průmysl není ořezávátko. Třeba do Boromae bude Jihostroj dodávat součástku do palivového systému, a zřejmě se spolupráce rozšíří.

      Náhodou český průmysl není ořezávátko. Třeba do Boromae bude Jihostroj dodávat součástku do palivového systému, a zřejmě se spolupráce rozšíří.

      • Ondra Mrklas
        16:31 04.07.2021

        Neuvažuje se také kvůli tomuto kontraktu o KF-21 jako náhradě Gripenu? Cenově by letoun neměl být tak drahý jako F-35, ale určitě by měl být lepší než F-16

        Neuvažuje se také kvůli tomuto kontraktu o KF-21 jako náhradě Gripenu? Cenově by letoun neměl být tak drahý jako F-35, ale určitě by měl být lepší než F-16

        • Scotty
          18:56 04.07.2021

          Ondra Mrklas
          Ne. KF-21 pravděpodobně nebude v době hledání náhrady za Gripen ještě zdaleka hotový produkt.
          Prý se zvažuje F-35, F-16, F/A-18, Gripen a Eurofighter Typhoon.

          Ondra Mrklas
          Ne. KF-21 pravděpodobně nebude v době hledání náhrady za Gripen ještě zdaleka hotový produkt.
          Prý se zvažuje F-35, F-16, F/A-18, Gripen a Eurofighter Typhoon.

          • flanker.jirka
            11:17 05.07.2021

            Zajímavé bude sledovat, zda se zvažování promítne do nějakých konkrétních testů, nebo se vše smrskne na politiku.

            Zajímavé bude sledovat, zda se zvažování promítne do nějakých konkrétních testů, nebo se vše smrskne na politiku.

  • Carl
    12:29 02.07.2021

    No....a co s tím padesátiprocentním navýšením ceny? Nemám se Spyderem problém, ale MO má rozpočet jen jeden.

    No....a co s tím padesátiprocentním navýšením ceny? Nemám se Spyderem problém, ale MO má rozpočet jen jeden.

    • Scotty
      13:06 02.07.2021

      Patrně se blíží k dohodě na částce někde mezi tím co plánovalo ministerstvo a co v nabídce požadoval výrobce.

      Patrně se blíží k dohodě na částce někde mezi tím co plánovalo ministerstvo a co v nabídce požadoval výrobce.

    • flanker.jirka
      17:50 02.07.2021

      Snad se vše vyjasní, uvidíme co se za ty peníze nakonec pořídí. Není Spyder jako Spyder, je velký rozdíl pořídit baterii verze SR, která má jedno obložení pouze 16 raket s dosahem ...Zobrazit celý příspěvek

      Snad se vše vyjasní, uvidíme co se za ty peníze nakonec pořídí.
      Není Spyder jako Spyder, je velký rozdíl pořídit baterii verze SR, která má jedno obložení pouze 16 raket s dosahem přes 20 km a nebo Spyder MR, kde má baterie obložení 32 raket s dosahem přes 60 km. (verzi ER a LR neuvažuji, ty mají novější verze střel, které zatím nikdo ve výzbroji nemá)
      https://www.rafael.co.il/wp-co... Skrýt celý příspěvek

      • petres
        09:02 05.07.2021

        Měla by to být verze MR včetně opce na další 4 baterie viz odpovědi insidera VlaLang (21:44 ...Zobrazit celý příspěvek

        Měla by to být verze MR včetně opce na další 4 baterie viz odpovědi insidera VlaLang (21:44 25.09.2020)
        https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          16:54 05.07.2021

          Verze MR by byla super. Opci na další 4 baterie moc nevěřím, AČR bude potřebovat i jiné PVO prostředky než Spyder, například C-RAM. A stále PLRV chybí opravdu mobilní prostředek ...Zobrazit celý příspěvek

          Verze MR by byla super. Opci na další 4 baterie moc nevěřím, AČR bude potřebovat i jiné PVO prostředky než Spyder, například C-RAM. A stále PLRV chybí opravdu mobilní prostředek schopný krýt přesun jednotek.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            10:21 06.07.2021

            Problém ovšem je, že mobilní systémy schopné palby za pohybu, s výjimkou pojízdných manpadů, jaksi nejsou k dostání.

            Problém ovšem je, že mobilní systémy schopné palby za pohybu, s výjimkou pojízdných manpadů, jaksi nejsou k dostání.

          • flanker.jirka
            15:47 06.07.2021

            Nesher
            Aktuálně jsou dostání z politicky zapovězemých zemí. Ale amici už mají výsledek projektu MSHORAD na Strykeru.

            Nesher
            Aktuálně jsou dostání z politicky zapovězemých zemí. Ale amici už mají výsledek projektu MSHORAD na Strykeru.

          • Nesher
            19:10 06.07.2021

            Flanker Ano, jsou k dispozici ze Severní Asie a Číny. Tedy jakoby nebyly. Americký MSHORAD není žádná hitparáda, Manpad (Stinger) kombinovaný s automatickým kanónem a PTŘS. Jako na ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker
            Ano, jsou k dispozici ze Severní Asie a Číny. Tedy jakoby nebyly.
            Americký MSHORAD není žádná hitparáda, Manpad (Stinger) kombinovaný s automatickým kanónem a PTŘS. Jako na vrtulníky s malé drony asi OK. Cokoliv jiného, co bude útočit z většího odstupu, bude mimo dosah.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:42 06.07.2021

            Nesher na prostředky útočící z pozice Stand off stačí převozitelne systémy, jako třeba Spyder MR. Má takový dosah, že nepotřebujete střelbu za jízdy. MSHORAD je pro bojující ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher na prostředky útočící z pozice Stand off stačí převozitelne systémy, jako třeba Spyder MR. Má takový dosah, že nepotřebujete střelbu za jízdy.
            MSHORAD je pro bojující jednotky velmi dobře řešení, může za přesunu řešit jak vzdušné napadení tak problém na zemi, ma na sobě i PTŘS Hellfire a kanon.
            Je jen minimum systémů schopných činnosti za jízdy a dosahem střel přes 20 km, ono to je pro činnost za pohybu i zbytečné, protože pro dosah přes 20 km potřebujete větší rozhled což za přesunu členitou krajinou nelze zajistit.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            20:16 06.07.2021

            Porad je tou hlavní zbraní Stinger, tedy obyčejný Manpad. A pro nás tento konkrétní systém nedává smysl, Stinger nemáme a mít nebudeme, Hellfire by byla, u pozemních sil, další ...Zobrazit celý příspěvek

            Porad je tou hlavní zbraní Stinger, tedy obyčejný Manpad. A pro nás tento konkrétní systém nedává smysl, Stinger nemáme a mít nebudeme, Hellfire by byla, u pozemních sil, další PTŘS a tedy komplikace. To už dává smysl to i čem se uvažovalo, nevím jestli je to stále v plánu, tedy integrovat RBS 70NG s nějakou stabilizovanou platformou, která se hodí třeba na Pandury či Titus. Výkon střel ve srovnání se Stingrem o poznání větší a nemusíme do výzbroje zavádět další systém.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:06 06.07.2021

            Nesher AČR má v této kategorii trojmužný manpad na Tatrách 810 a nové i 815 se kterých to musíte rozložit a poskládat, k tomu prevozitelny radar s dlouhou dobou přípravy k ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            AČR má v této kategorii trojmužný manpad na Tatrách 810 a nové i 815 se kterých to musíte rozložit a poskládat, k tomu prevozitelny radar s dlouhou dobou přípravy k použití. Oproti tomu MSHORAD funguje i za jízdy, ma stejnou úroveň ochrany vozidla jako bojove vozidla, jeho radary dávají jednotce i informaci o RAM munici, ma navíc k manpadu PTŘS a kanon a každé vozidlo dokáže působit autonomně nebo v systému.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:13 06.07.2021

            Nesher To co popisujete dále jsem tu kdysi v diskusi k MSHORAD uváděl. Tj. Použít SŘP ke kanonu na Pandur, dát k tomu munici airburst proti dronum, Spíke ponechat a místo Stingeru ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            To co popisujete dále jsem tu kdysi v diskusi k MSHORAD uváděl. Tj. Použít SŘP ke kanonu na Pandur, dát k tomu munici airburst proti dronum, Spíke ponechat a místo Stingeru RBS 70 NG. A průzkum buď lepší originál radaru od firmy Rada Electronic, podobně jako MSHORAD ( v horším případě si počkat na to, že se ve firmě Retia někdo splete a začne jim radar Reguard fungovat) . Na Titus bych to nedával. I tehraci na KBVP si připravit cestu k dalšímu kroku i pro BVP.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:16 06.07.2021

            Nesher Co sd týká "zavedení dalšího systému" v podobě manpadu Stinger bych v tom problém neviděl. Stejně by bylo dobré něčím takovým vybavit vysadkáře a speciály. Na obsluhu je to ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher
            Co sd týká "zavedení dalšího systému" v podobě manpadu Stinger bych v tom problém neviděl. Stejně by bylo dobré něčím takovým vybavit vysadkáře a speciály. Na obsluhu je to jednoduché a zvládne to i jedna osoba. Skákat někde s kompletem RBS 70 je k ničemu, velký objem, váha, počet osob.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:18 06.07.2021

            Nesher
            U panduru MSHORAD by se hodilo použití i směrových rušiček proti dronum.

            Nesher
            U panduru MSHORAD by se hodilo použití i směrových rušiček proti dronum.

          • Danik
            18:50 08.07.2021

            Flanker.jirka Souhlasím, že pro vysadkare a speciály by stinger vůbec nebyl špatný. Osobně si myslím, že když chce AČR řešit dělostřelectvo i PVO jako samostatné útvary, dobrá, ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker.jirka

            Souhlasím, že pro vysadkare a speciály by stinger vůbec nebyl špatný. Osobně si myslím, že když chce AČR řešit dělostřelectvo i PVO jako samostatné útvary, dobrá, ale stejně tak jak každý prapor Brnky nebo sedmičky má vlastní slabé dělostřelectvo (minomety), tak by měl mít i vlastní "slabší“ PVO, zkrátka nějaký shorad, alespoň proti dronum či vrtulníkům, popřípadě i proti řízené munici a střelám když na to přijde. Francouzi používají Mistraly na střeše Renaultů a jsou i jiné armády které to řeší podobně na podvozku 4x4. Tedy mít něco jako stinger či Mistral na Tatrách, Pandurech nebo vozidlech Iveco na praporní (a dále ideálně rotní úrovni) by bylo výrazným zlepšením PVO.

            Teď zpátky k vysadkářům. Každé jedno komando 43vp má mít schopnost samostatného působení. 43vp má vlastní potápěče, průzkumníky, odstrelovace, drony, minomety dvou ráží, AGS, Ptřs + Carl Gustaf, těžké kulomety. V tomhle všem (tedy schopnost limitovaného protitankoveho boje či slabé dělostřelecké podpory) mi chybí schopnost PVO, alespoň v podobě Manpadu.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:13 10.07.2021

            Danik V tom případě máte na mysli VSHORAD a ne SHORAD pro jednotky. Musíte zajistit to, aby takto vybavené jednotky dostávaly přesnou informaci o vzdušné situaci a věděly o tom co ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            V tom případě máte na mysli VSHORAD a ne SHORAD pro jednotky. Musíte zajistit to, aby takto vybavené jednotky dostávaly přesnou informaci o vzdušné situaci a věděly o tom co je vlastní a cizí prostředek, aby se zamezilo sestřelování vlastních letadel/dronů/...
            Typický příklad nezajištění rozpoznané situace pro operátory PVO byl na východě Ukrajiny a střelba na civilní cíl, nebo nespolupráce mezi spojenci (Sýrie-Rusko) v Sýrii, kdy syřané smahli omylem rusům průzkumné letadlo.

            Pro výsadkáře by bylo dobré mít manpad, nebo alespoň PTŘS schopnou trefit například vrtulník. V případě použití kulometů by museli mít zbraňové stanice s dálkoměry a SŘP upravené o možnosti působení na nízkoletící cíle. Ale zase jsme u toho, že ten výsadkář bude muset mít ponětí o tom, zda působí proti nepřátelskému letadlu.

            V tomto případě je dobrým řešením amíků s MSHORAD i s jejich organizací.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            13:03 10.07.2021

            Flanker. Jirka

            Díky za opravu. Kouknul jsem na americké řešení a cesta by to byla. Tak doufejme, že tento nedostatek v rámci AČR se vyřeší. Až se dokončí stávající projekty.

            Flanker. Jirka

            Díky za opravu. Kouknul jsem na americké řešení a cesta by to byla. Tak doufejme, že tento nedostatek v rámci AČR se vyřeší. Až se dokončí stávající projekty.

          • flanker.jirka
            14:10 10.07.2021

            Danik Cesta ano, ale jde pouze nouzové řešení proti jednotlivým kusům cílů, které se musí dostatečně přiblížit, což se dnes už tolik nenosí. Přitom jaké parametry mají nové ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            Cesta ano, ale jde pouze nouzové řešení proti jednotlivým kusům cílů, které se musí dostatečně přiblížit, což se dnes už tolik nenosí. Přitom jaké parametry mají nové dělostřelecké a raketometné systémy nebo dosah nových střel a klouzavých pum odpalovaných z dronů nebo letadel se lehce může stát, že PVO prostředek výsadkáře nedokáže ubránit.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:28 02.07.2021

    ČR se nachází v ne zrovna komfortní bezpečností situaci? Nevšiml jsem si, že by ve Vídni měli nějaké dobyvačné plány .D

    ČR se nachází v ne zrovna komfortní bezpečností situaci? Nevšiml jsem si, že by ve Vídni měli nějaké dobyvačné plány .D

    • TC82
      10:42 02.07.2021

      Na Slovensku se pry přemnožili medvědi, tak třeba jde o ohrožení z tohoto směru :D

      Na Slovensku se pry přemnožili medvědi, tak třeba jde o ohrožení z tohoto směru :D

    • liberal shark
      10:52 02.07.2021

      Co my víme, jaké budou vztahy s Německem, Francií nebo jinými státy za 10 let ? Stačí vnímat neustálé vydírání a vyhrožování Polsku a Maďarsku ze strany některých států západní ...Zobrazit celý příspěvek

      Co my víme, jaké budou vztahy s Německem, Francií nebo jinými státy za 10 let ? Stačí vnímat neustálé vydírání a vyhrožování Polsku a Maďarsku ze strany některých států západní Evropy. A to nemluvím o Rusku a Bělorusku. Každopádně ČR dnes nemá prakticky žádnou PVO a je nezbytné ji vybudovat. Bez toho se z pozice fackovacího panáka nikdy nedostaneme.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        11:07 02.07.2021

        Čo by ste asi tak chceli dosiahnuť s PVO voči Francúzku, Nemecku a spol.? Sankcie ním nezostrelíte a iné použiť nepotrebujú. :-D

        Čo by ste asi tak chceli dosiahnuť s PVO voči Francúzku, Nemecku a spol.? Sankcie ním nezostrelíte a iné použiť nepotrebujú. :-D

        • Miroslav
          11:30 02.07.2021

          To si také tie krčmové reči typu ,,Načo nám armádu keď sa Číne nebránime"

          To si také tie krčmové reči typu ,,Načo nám armádu keď sa Číne nebránime"

          • PavolR
            12:38 02.07.2021

            Armáda aj PVO sú samozrejme potrebné a použiteľné na širokú paletu situácií, ale že by bolo platné pri prípadnom spore s krajinami, na ktoré sme hospodársky naviazaní, je blbosť.

            Armáda aj PVO sú samozrejme potrebné a použiteľné na širokú paletu situácií, ale že by bolo platné pri prípadnom spore s krajinami, na ktoré sme hospodársky naviazaní, je blbosť.

          • Miroslav
            12:51 02.07.2021

            Dnes je to tak, zajtra už byť nemusí. Potom už bude neskoro. Nebudeš mať zbraň a ani vycvičenú posádku a len sa budeš bezradne prizerať. Ako povedal klasik ,,Načo nám je kino keď ...Zobrazit celý příspěvek

            Dnes je to tak, zajtra už byť nemusí. Potom už bude neskoro. Nebudeš mať zbraň a ani vycvičenú posádku a len sa budeš bezradne prizerať. Ako povedal klasik ,,Načo nám je kino keď nemáme izbu revolučných tradícií?"Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            12:55 02.07.2021

            Ale áno, bude zbraň i posádka, lebo sa to kúpi za účelom, na ktorý to slúžiť má a nie pod heslom "čo keď o desať rokov Bratislava zaútočí na Senicu". :-D

            Ale áno, bude zbraň i posádka, lebo sa to kúpi za účelom, na ktorý to slúžiť má a nie pod heslom "čo keď o desať rokov Bratislava zaútočí na Senicu". :-D

          • Miroslav
            01:08 03.07.2021

            To je dosť čudný príklad. Ja len viem, že žijeme v zvláštnej dobe kde sa fašisti tvária ako nový svieži vietor, komunisti sa dožadujú demokratických princípov aby mohli zaviesť ...Zobrazit celý příspěvek

            To je dosť čudný príklad. Ja len viem, že žijeme v zvláštnej dobe kde sa fašisti tvária ako nový svieži vietor, komunisti sa dožadujú demokratických princípov aby mohli zaviesť princípy nedemokratické a liberáli sú naopak najmenej zhovievaví k názorom iných. Ja si fakt neviem čo myslieť čo bude za 5 rokov, nie to ešte 10 alebo 20Skrýt celý příspěvek

      • Clanek
        11:10 02.07.2021

        Vydirani a vyhrozovani? Ono je taky dobre zminit ze to vyhrozovani a vydirani neni prvotni pricina, ale pouhy nasledek toho jak se "statostrany" v Polsku a Madarsku chovaji, jak ...Zobrazit celý příspěvek

        Vydirani a vyhrozovani? Ono je taky dobre zminit ze to vyhrozovani a vydirani neni prvotni pricina, ale pouhy nasledek toho jak se "statostrany" v Polsku a Madarsku chovaji, jak potlacuji demokraticke principy, prebiraji moc nad soudni moci, medii atd. tedy ve zkratce jak jdou proti principum na kterych si EU zaklada. Holt evropa neni spolek, ktery by pribral Lukasenka, a pokud uz nekdo v tom klubu je, ale zacina "Lukasenkate", pak se proti tomu onen klub ozve.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          11:45 02.07.2021

          Dalo by se dlouze diskutovat, jestli Polsko a Maďarsko něco porušuje a jestli do toho někomu něco je, aniž by se dopouštěl nepřípustného vměšování do vnitřních záležitostí států s ...Zobrazit celý příspěvek

          Dalo by se dlouze diskutovat, jestli Polsko a Maďarsko něco porušuje a jestli do toho někomu něco je, aniž by se dopouštěl nepřípustného vměšování do vnitřních záležitostí států s demokraticky zvolenou vládou a parlamentem. Omezím se jen na konstatování, že pokud snad má Polsko a Maďarsko hypoteticky nějaké máslo na hlavě ohledně demokracie a právního státu, tak slavná EU a západní Evropa ho má na hlavě celý tanker.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            12:50 02.07.2021

            Maďari aj Poliaci sa tiež radi miešajú do záležitostí iných štátov a využívajú všetky im dostupné prostriedky, tak prečo to isté upierať iným a vyhadzovať niekomu niečo na oči?

            Maďari aj Poliaci sa tiež radi miešajú do záležitostí iných štátov a využívajú všetky im dostupné prostriedky, tak prečo to isté upierať iným a vyhadzovať niekomu niečo na oči?

          • liberal shark
            13:00 02.07.2021

            to PavolR
            Připomeňte prosím, kdy a jak se Poláci a Maďaři naposled vměšovali do vnitřních záležitostí třeba takového Nizozemského království ? A kdo komu něco "vyhadzuje na oči" ?

            to PavolR
            Připomeňte prosím, kdy a jak se Poláci a Maďaři naposled vměšovali do vnitřních záležitostí třeba takového Nizozemského království ? A kdo komu něco "vyhadzuje na oči" ?

          • PavolR
            13:23 02.07.2021

            LS: Nie, to s maslom na hlave vôbec nebolo vyhadzovanie na oči ... ale vlastne fakt, veď ste to len tak pustili do vetra. Bielorusko sa snáď miešalo do vnútorných záležitosti ČR? ...Zobrazit celý příspěvek

            LS:
            Nie, to s maslom na hlave vôbec nebolo vyhadzovanie na oči ... ale vlastne fakt, veď ste to len tak pustili do vetra.
            Bielorusko sa snáď miešalo do vnútorných záležitosti ČR? No vidíte. Pokiaľ niekto porušuje niečo, k čoho dodržiavaniu sa v rámci určitého spoločenstva zaviazal alebo čím je svojou prítomnosťou v danom spoločenstve viazaný, tak ho dané spoločenstvo môže volať na zodpovednosť. A tu sa viacero krajín zhodlo na tom, že k takémuto porušeniu došlo a dožadujú sa nápravy.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            13:28 02.07.2021

            ... keď vystúpia z EU, nikto im do toho, čo robili/robia doteraz nebude nič hovoriť, ale kým sú súčasťou spoločenstva, musia to znášať. Také jednoduché! Každý môže vystúpiť ...

            ... keď vystúpia z EU, nikto im do toho, čo robili/robia doteraz nebude nič hovoriť, ale kým sú súčasťou spoločenstva, musia to znášať. Také jednoduché! Každý môže vystúpiť ...

        • flanker.jirka
          07:41 03.07.2021

          Clanek Proč se EU ohání demokracií, když ustupuje a klaní se takovým režimům jaké panují v Číně, Turecku a Rusku? ... a jakým způsobem se Merkel snaží o byznys s Íránem, to je také ...Zobrazit celý příspěvek

          Clanek
          Proč se EU ohání demokracií, když ustupuje a klaní se takovým režimům jaké panují v Číně, Turecku a Rusku? ... a jakým způsobem se Merkel snaží o byznys s Íránem, to je také trochu přes čáru.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            23:39 03.07.2021

            Biznis je jedna vec, byť rovnoprávnym členom EU s možnosťou cestovať rozhodnutia, spolupodieľať sa na nich či hlasovať o nich je vec druhá.. Neviem o tom, žeby Merkelova ...Zobrazit celý příspěvek

            Biznis je jedna vec, byť rovnoprávnym členom EU s možnosťou cestovať rozhodnutia, spolupodieľať sa na nich či hlasovať o nich je vec druhá..

            Neviem o tom, žeby Merkelova alatojahov volala na rokovací stôl o vstupe do EU alebo číňanov..

            Predsa len nebagatelizujme vonkajšie vzťahy so vzťahmi vrámci EU..

            Vstupom do EU sme sa totižto vzdali dosť podstatnej časti suverenity nášho i Vášho štátu v prospech kolektívu - EU..
            Takže je namieste, aby ten kolektív nám to občas pripomenul, že tie kapitoly, ktorē sme uzatvárali pred vstupom sú stále platné a treba ich dodržiavať a že smernica EU je nad zákonom akéhokoľvek štátu a ústava EU nad ústavou akéhokoľvek členskēho štátu..

            Nepíše sa náhodou v ústave EU, že sa výkonná moc nemôže miešať do súdnej moci??Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:09 04.07.2021

            Ústava EU v podobě, v jaké byla schválena, je základní kámen úrazu. To byla past do které se politici nechali chytit. Právě to, že značný podíl moci mají instituce jako evropská ...Zobrazit celý příspěvek

            Ústava EU v podobě, v jaké byla schválena, je základní kámen úrazu. To byla past do které se politici nechali chytit. Právě to, že značný podíl moci mají instituce jako evropská komise nebo evropská rada se ukazuje celou dobu více než problematické.
            To nemohl podepsat žádný zdravě a svobodně smýšlející člověk.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            06:06 05.07.2021

            flanker.jirka: Tak nejsem seznámen s detaily evropské ústavy, ale obecně bych rád poukázal na to že je dost těžké vytvořit na jedné straně vlivnou a akceschopnou instituci která ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka:
            Tak nejsem seznámen s detaily evropské ústavy, ale obecně bych rád poukázal na to že je dost těžké vytvořit na jedné straně vlivnou a akceschopnou instituci která ale nebude moct členům do ničeho kafrat...
            Takové členské státy USA (včetně jistých rebelů kdysi) si jistě můžou stěžovat na to jak přišly o valnou část autonomie... no ale bez toho by byly dodneška camfourky "čehosi" které nikdo nebere vážně ne?
            Jako netvrdím že nemá cenu se bavit o "detailech" ale princip schvaluju...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:59 05.07.2021

            SYN_ Otázkou je, zda je opravdu nutné budovat spojené státy evropské? Mě se úroveň integrace v době vstupu ČR do EU líbila a nehledal bych v tom další nunté kroky, jako například ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            Otázkou je, zda je opravdu nutné budovat spojené státy evropské? Mě se úroveň integrace v době vstupu ČR do EU líbila a nehledal bych v tom další nunté kroky, jako například Lisabonskou smlouvu. EU i před ní fungovala dobře. V USA bylo prolito dost krve než se z toho vytvořily USA dnešní podoby a na druhou stranu v Evropě bylo prolito ještě více krve za to, aby si každý z národů zachoval svoji identitu a kulturu.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:01 05.07.2021

            SYN_ O demokracii nemůže být v EU ani řeč, vrchnost začíná používat vyděračské metody, odlišný názor se stává cejchem a opovržením. Stačí se podívat na referendum o Lisabonské ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_
            O demokracii nemůže být v EU ani řeč, vrchnost začíná používat vyděračské metody, odlišný názor se stává cejchem a opovržením. Stačí se podívat na referendum o Lisabonské smlouvě v Irsku, když nevyšlo podle představ EU, tak si jej zopakovali, pročpak si jej nezopakovali i v jiných státech? :-)Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            21:34 05.07.2021

            Flanker Nikto nebránil Česku si ho zopakovať pred prijatím EU ústavy.. EU nefungovala moc dobre pred Lisabonom.. Keďže mali štáty na všetko právo veta tak sa v rade otázok nedalo ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker

            Nikto nebránil Česku si ho zopakovať pred prijatím EU ústavy..

            EU nefungovala moc dobre pred Lisabonom..
            Keďže mali štáty na všetko právo veta tak sa v rade otázok nedalo pohnúť ani náhodou..
            Jednou z nich boli napríklad platby za roaming..

            Vždy sa našiel niekto kto bol proti - jednoznačne štáty z juhu z toho vo veľkom profitovali..

            Veľmi veľa vecí sa teraz oveľa rýchlejšie deje.. neviem si predstaviť napríklad schváliť plán obnovy alebo pomoc grécku či inému štátu ak by mali všetci hlasovať jednomyseľne..

            Veď si len lozri ako dlho trvalo Brexit - lebo na tejto veci sa museli zhodnúť jednomyseľne - všelijaké výmimky, Írska poistka a nakoniec si i tak viac menej robí VB čo chce - samozrejme začína na to doplácať zlyhávaním poľnohospodárstva a kamiónovej dopravy - a to neprešiel ešte ani rok..Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:27 05.07.2021

            darkstyle V ČR bylo snad jen referendum pouze ke vstupu do EU. Před Lisabonskou smlouvou se nekonalo, o tom rozhodoval parlament. Vaše argumenty chápu, ale to se týká integrace ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle
            V ČR bylo snad jen referendum pouze ke vstupu do EU. Před Lisabonskou smlouvou se nekonalo, o tom rozhodoval parlament.
            Vaše argumenty chápu, ale to se týká integrace nad rámec toho co bylo původním záměrem EU.
            Pomoc Řecku dostávat se z dluhů nebylo nic jiného než pomoc německým a francouzským bankám, samotným řekům to moc nepomohlo.
            Dnes jsou ty jejich seance dost o tom, že prosadí to co dokáží zkorumpovat.
            Z odchodu Velké Británie chtějí udělat exemplární případ, aby se ostatní země neodvažovaly o něco podobného. Prostě někomu nedochází, že jsme tu byli před EU a budeme i po ní. Však jsme tu nežili na stromech.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:32 05.07.2021

            darkstyle
            Však před Lisabonskou smlouvou u nás běžela i osvěta. Vychutnejte si to až do konce.
            https://www.youtube.com/watch?...

            darkstyle
            Však před Lisabonskou smlouvou u nás běžela i osvěta. Vychutnejte si to až do konce.
            https://www.youtube.com/watch?...

          • Scotty
            22:55 05.07.2021

            darkstyle Jak se to vezme. Před lisabonskou smlouvou možná fungovala dobře jako sdružení států které kooperují ve vzájemně výhodných oblastech a tím to končí. Pokud se ovšem má EU ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle
            Jak se to vezme. Před lisabonskou smlouvou možná fungovala dobře jako sdružení států které kooperují ve vzájemně výhodných oblastech a tím to končí. Pokud se ovšem má EU stát významným světovým aktérem musí mluvit jedním hlasem (minimálně na venek). A to se zkrátka s absolutním uplatňováním zásady jednomyslnosti nedá realizovat. Bohužel celý proces ustrnul někde v půlce a tak vlastně nemáme ani jednomyslnost ani jednotný hlas. Na rozřešení tohohle problému bude záviset osud celé Unie.Skrýt celý příspěvek

      • apache
        21:44 02.07.2021

        Přesně tak. Hlavně je třeba si uvědomit, že za 10 let může být Německo úplně jinou zemí. Pokud se progresivisté dostanou k moci, tak zapomeňte na Německo jak jej známe dnes. ...Zobrazit celý příspěvek

        Přesně tak. Hlavně je třeba si uvědomit, že za 10 let může být Německo úplně jinou zemí. Pokud se progresivisté dostanou k moci, tak zapomeňte na Německo jak jej známe dnes. Principy v západní společnosti dosud běžné, vláda práva, osobní svobody a nějaký elementární rozum, to se zcela vytratí a podřídí se progresivistické ideologii. A to platí pro jakýkoliv stát, kde se progresivismus uchytí a prodere se do vysokých mocenských struktur.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          09:29 03.07.2021

          Jj, dnešní německý progresivismus se nepříjemné podobá německému pangermanismu XIX století, komunismu dvacátých a nacismu třicátých let :-( .

          Jj, dnešní německý progresivismus se nepříjemné podobá německému pangermanismu XIX století, komunismu dvacátých a nacismu třicátých let :-( .

          • Nesher
            13:04 03.07.2021

            A PiSovský režim, už tím jak úspěšně postupně vyvolává diplomatické konflikty se všemi sousedy a vypjatým fangličkářstvim zase v lecčems připomíná předválečný sanační režim. Ten ...Zobrazit celý příspěvek

            A PiSovský režim, už tím jak úspěšně postupně vyvolává diplomatické konflikty se všemi sousedy a vypjatým fangličkářstvim zase v lecčems připomíná předválečný sanační režim. Ten orbánovský zase už na dálku smrdí autoritářským a revizionistickým režimem nejslavnějšího admirála bez flotily a moře, vládnoucího v království bez krále.
            To raději risknu to progresivistické blouznění na Západě, je to jen přechodná móda (stejně jako salonní bolševismu v 50. letech a 60. letech). Kdežto autoritářství východu je setrvalý kulturní jevSkrýt celý příspěvek

        • Poly
          17:02 03.07.2021

          Ono to nemusí být hned Německo, kdo by mohl vyvolávat nátlak. Třeba to může být sílící Polsko. V historii a to i v poměrně nedávné se k nám rozhodně přátelsky nechovali.

          Ono to nemusí být hned Německo, kdo by mohl vyvolávat nátlak. Třeba to může být sílící Polsko. V historii a to i v poměrně nedávné se k nám rozhodně přátelsky nechovali.

        • balm
          17:19 03.07.2021

          Německo je už "jinou" zemí už poměrně dlouho, avšak chápu, že 10 - 15 let se k rozhodování dostanou produkty systematicky směrovaného školství, které se činí posledních 15 let. ...Zobrazit celý příspěvek

          Německo je už "jinou" zemí už poměrně dlouho, avšak chápu, že 10 - 15 let se k rozhodování dostanou produkty systematicky směrovaného školství, které se činí posledních 15 let. Nepředvídatelné a nestabilní směrování.

          Potom začne být opravdu zle a až se jim to tam přemnoží a rozmnoží, začne se v principu intenzivně roztahovat a zabírat další a další území.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            23:04 03.07.2021

            Vámi zmíněné "produkty" možná budou mít problém se svou gender identitou :-) Co teprve muset řešit skutečné věci.

            Vámi zmíněné "produkty" možná budou mít problém se svou gender identitou :-) Co teprve muset řešit skutečné věci.

          • balm
            23:22 03.07.2021

            Vtipné mi to nepřijde a Vám také ne, pokud okusíte na vlastní kůži. Například nově na toaletách musí být u pisoárů jednorázové nástavce pro "ženy" ... a ještě seberou část platu ...Zobrazit celý příspěvek

            Vtipné mi to nepřijde a Vám také ne, pokud okusíte na vlastní kůži.

            Například nově na toaletách musí být u pisoárů jednorázové nástavce pro "ženy" ... a ještě seberou část platu jako povinnou podporu. Jakýkoliv nesouhlas znamená návštěvu HR a povinný osvětový program.

            https://jobs.boeing.com/divers...

            Naštěstí smlouvu neprodloužím a od listopadu se chystám do důchodu a tedy pryč z USA.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:02 04.07.2021

            balm
            Tak to je tragedie, jdou ode zdi ke zdi, před pár desítkami let tam měli v provozu rasovou segregaci a nyní toto. :-(

            balm
            Tak to je tragedie, jdou ode zdi ke zdi, před pár desítkami let tam měli v provozu rasovou segregaci a nyní toto. :-(

    • tctx
      12:32 02.07.2021

      Bez ohledu na to, jestli je nebo neni dobry napad budovat PVO, mi postoj “bububu / jeste ze nas tu mate / tohle je vase sance” neprijde uplne sympaticky.

      Bez ohledu na to, jestli je nebo neni dobry napad budovat PVO, mi postoj “bububu / jeste ze nas tu mate / tohle je vase sance” neprijde uplne sympaticky.

    • flanker.jirka
      17:53 02.07.2021

      Rase Na první pohled jsme "v pohodě," ale historické zkušenosti jsou opačné. Vždy to přišlo ze strany, kde bychom to nečekali. A s tím jak si předpolí na balkáně, v Německu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase
      Na první pohled jsme "v pohodě," ale historické zkušenosti jsou opačné. Vždy to přišlo ze strany, kde bychom to nečekali. A s tím jak si předpolí na balkáně, v Německu, Rakousku a BeNeLuxu spolu s Francií vytváří turci a ostatní muslimská šlechta si nemůžeme být jisti ničím.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      17:08 03.07.2021

      Armáda je jedním z pilířů země. A především armáda není od toho, aby hned vedla nějakou válku. Jejím úkolem je, typicky v našem případě, zastrašení. Pořádná fungující armáda udělá ...Zobrazit celý příspěvek

      Armáda je jedním z pilířů země. A především armáda není od toho, aby hned vedla nějakou válku. Jejím úkolem je, typicky v našem případě, zastrašení. Pořádná fungující armáda udělá z ČR nepříjemného byť samozřejmě porazitelného protivníka. Sice jsme od takového ideálu dost daleko, ale jako optimista věřím, že časem to nějak dáme do kupy.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:49 03.07.2021

        Zatím jsme ve fázi odstrašujícího případů, zastrašit se nepodařilo ani technicky zaostale kultury v Afghánistánu

        Zatím jsme ve fázi odstrašujícího případů, zastrašit se nepodařilo ani technicky zaostale kultury v Afghánistánu

        • Scotty
          21:31 03.07.2021

          To zejména proto že prezentace síly byla značně omezená snahou vyhnout se "collateral damages". Čehož se povstalci naučili mistrně využívat. Kultura úcty k jednotlivému lidskému ...Zobrazit celý příspěvek

          To zejména proto že prezentace síly byla značně omezená snahou vyhnout se "collateral damages". Čehož se povstalci naučili mistrně využívat. Kultura úcty k jednotlivému lidskému životu je něco co v Afghánistánu nepochybně nechápou a považují to za něco co hraje značně v jejich prospěch.
          Aby mohl Afghánistán alespoň nějak fungovat musel by v něm západ udržovat silnou vojenskou přítomnost několik generací a to je politicky a finančně nemožné.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:58 03.07.2021

            Ano, pro některé mise je ROE opravdu úsměvná a kontraproduktivní.

            Ano, pro některé mise je ROE opravdu úsměvná a kontraproduktivní.

Načítám diskuzi...